die echter een te persoonlijk karakter hebben. Het is dus beter deswege niet al te zeer in bijzonder heden af te dalen. Doch laat 't u niet verwonderen, wanneer er, geheel onverwachts, eens zonderlinge dingen gebeuren als gevolg van extra-parlementaire inmenging van zekere hofdignitarissen in den gang der regeeringsaangelegenheden." Onder het opschrift 2, 5 0 per minuut?" zegt het R. N. het volgende »'t Klinkt wel aardig voor de massa, die niet na denkt of die althans veinst niet beter te weten, f 2,50 inkomen per minuut zou onze Koningin uit 's lands kas trekken Inderdaad, de jeugdige Koningin geniet, als Sou- vereine des lands, na aftrek van hetgeen hare Moeder als Regentes van het Koninkrijk heeft, f 600,000 'sjaars, dat is dus bijna da helft minder dan 12,50 per minuut. Maar heeft men wel eens nagegaan wat uit die 6 ton moet bekostigd worden en zou men dan niet al spoedig tot de conclusie komen, dat menigeen, die geen souverein is, meer heeft om over te beschikken voor zich zelf Weet men wel wat er vast is aan zulk een hof houding Wij laten nu ter zijde den stat van opperkamerheer, grootmeester, opperceremoniemees- ter, opperjagermeester, opperschenker, opperstal meester, chef van het Militair huis, Hofmaarschalk, intendant van de Koninklijke paleizen, ceremonie meester, eersten stalmeester, thesaurier, directeur van het Huisarchief, dienstdoende Kamerheeren, stalmees ters in buitengewonen dienst, adjudanten in gewonen en buitengewonen dienst, jagermeesters, superinten- dante der opvoeding van H. M., de leden van het Militair huis, de ordonnanceofficieren, de Hofcom- missie, enz. Deze alle kunnen geacht worden eereambten te zijn. Maar de waarneming van deze brengt al heel wat geld onder de mensehen. Al die heeren moeten in de Hof kringen aanhoudend werkzaam zijn en kunnen daar (met hunne damt-s) niet komen in een dagelijkseh pakje. Reeds dat is een voordeel van den Hofstoet, dat ook indirect zoovelen tal van duizenden onder het volk brengen, al ware 'tmaar enkel door middel van de leveranciers en hunne ondergeschikten. Maar nu komt wat uit de 6 ton rechtstreeks be taald wordt. En dan hebben wij de Engelsche gouvernante van H. M.Haar lijfarts; de dokter der Hofhou ding; de rechtsgeleerde adviseur; de bouwkundige adviseurde Hofpianistde verschillende hoogere en lagere ambtenaren, al<j4 bij het departement van den Hofmaarschalk 2 bij het departement der koninklijke Paleizen 5 bij dat der stallen, 3 bij dat der Thesaurie, 1 bij de Bibliotheek. 4 bij bet bureau van weldadigheid, 3 op het Loo3 te Soestdtjk, l bij den jagermeester in Gelderland, alles ongerekend de chefs van hoogen rang bij die departementen die waarschijnlijk geen honorarium ontvaugen. Dan heeft men nog de bewaarders der paleizen de talrijke lakeien, de bedienden, mannelijke en vrou welijke, enz. enz. Die allen moeten betaald worden men zou toch niet willen, dat di9 menschen onbezoldigd hunne taak verrichten De meesten, intern, moeten gevoed, gekleed, gelogeerd worden. Zulk eene huishouding kost wat, ook aan onderhoudHet bureau van lief dadigheid heeft bovendien te boeken duizenden die aan stichtingen, fondsen of particulieren jaarlijks worden weggeschonken. Dan hetgeen aan uitgaven van weelde en op kunstgebied gedaan wordtde kosten van groote en kleine feesten, die alweer zoo veel geld onder de menschen brengen. Wij weten 'fc zoo nauw niet, maar wij hebben een hauw ver moeden dat zij, die tegenwoordig den haat en de jaloezie tegen het Vorstelijk Huis opwekken, niet gaarne zouden geroepen worden om bij Ie passen (gesteld dat zij 't konden doen) wat op de 6 ton denkelijk te kort komt en wat uit de particuliere inkomsten moet worden bestreden En als die 6 ton nu eens niet uit 's Rijks schat kist voor het Hof werden gegeven, denkt men dan dat, waar geen Vorstelijk Hof bestaat, dergelijke uitgaven niet voorkomen De Staatsrekening van de Fransche Republiek b. v. zal 't wel anders uitwijzen Groote dwaasheid alzoo, dat onware, maar toch klinkende cijfer van »f2,50 per minuut". Laat men toch niet zoo oppervlakkig zijn Dikwijls vraagt men zich af, wat toch wel met de oude bankbiljetten gebeurt, wanneer deze door een minder ooglijk aanzien enz. aan de circulatie worden onttrokken. Vrij natuurlijk worden de oude biljetten vernietigd; doch hoe geschiedt dit? Een der hoogere ambtenaren van de Fransche Bank deelde dezer dagen mede, hoe men daar er mcó te werk gaat. Sedert veertien jaar, vertelde bedoelde ambtenaar, worden* de oude biljetten niet meer verbrand. Men bediende zich vroeger voor deze bewerking van een soort ovens, die tot een zeer hooge temperatuur werden verhit. Het papier verbrandde echter zeer langzaam, terwijl verder een groot aantal bewoners der omliggende huizen reclameerden en er over klaagden, dat de vlammende stukjes, die uit de schoorsteenen vlogen, op do daken nederkwamen en brand konden veroorzaken. Het bestuur der Bank besloot daarom de bankbiljetten op een andeie wijze te vernietigen. Men maakte daarop twee cylinders van twee meter lengte op éen meter twintig dia meter, welke door stoom bewogen worden en waarin, de biljetten worden geworpen. Door middel van zuren wordt bet papier in minder dan vieren twintig uur in een zwartachtige pap veranderd, die aan den handel wordt verkocht en hoogstens dienen kan tot vervaardiging van karton van inferieure qualiteit." Nu de ^Vereeniging voor de ho- moepathie" haar jaarvergadering gehouden heeft, doet De Standaard de vraag, waarom er toch voor deze genees-methode in ons land geen opleiding be slaat. »De overheid behoeft toch op medisch terrein geen partij te kiezen en mag niet exclusief zijn. In andere landen zijn er universiteiten, waar de homcepathie zelfs een eigen faculteit bezit." Kerkelijke Zaken en Onderwijl. Men verzoekt ons te melden, dat het zang koor der Ned. Herv. Gemeente in de godsdienst oefening op Hemelvaartsdag a. s. hoopt mede te werken. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Kattendijke de weleerw. beer J. H. Gunning E.Bz., candidaat bij het prov. kerkbestuur van Friesland. Te Nieuwdorp is voor bet beroep bij de Geref. gem. het volgende drietal van predikanten opgemaakt ds. A. Den Hartog pred. te Heerjansdam, ds. C. J. I. Engelbert pred. te Andel (N.-B.) en ds. F. Moöt pred. te Opperdoes. Op het derde Vlaamsch Zendingsfeest, dat op 13 Juli (en niet op 29 Juni zooals eerst was be paald) in de nabijheid van Ter-Neuzen zal worden gehouden, zullen onderstaande sprekers optreden en de achter hunne namen geplaatste onderwerpen, voor zooveel bekend, behandelends. 0. L. Laan van Rotterdam: openingsrede; ds. J. W. A.Notten van Ermeloochristelijke verpleging van krankzin nigen ds. Van Arkel van Gentevangelisatie in de gevangenis; ds. H. J. Binnema van Tilburg: de drang der zendingds. Hoek van Brusselde zending en de toekomst des Heerenevangelist F. Crispeels van Brusselde verwachting der zending bij het licht van de teekenen des tijdsds. II. J. L. Poort van Middelburg; ds. A. S. Talma van Vlissingends. Th. A. Eggenstein van Antwerpen de evangelisatie der Belgische zendingskerk; z ndeling Haan het mohammedanisme eene groote moeielijk- heid voor de zending; ds. J. J. Iinpeta van Alfen aan den Rijnslotrede. Ds. H. Van Selms te Kralingen ontving onder meer twee bijdragen, elk van 100 voor een nieuw kerkgebouw aan het Kralingsche Veer. Benoemd tot onderwijzer te Wemeldinge dhr. B. De Jonge Jz. te Kapelle, leerling van de rijks normaallessen te Goes. Landbouw en Veeteelt. De heer E. v. d. Bosch verzoekt ons medete- dselen, dat de stieren keuring op Woensdag 17 Mei eerst zal plaatshebben te Oudelande en daarna te 's-Heerenhoek. Uit een ons toegezonden kort verslag van de algemeene vergadering der vereeniging »HetNeder- landsch Rundvee-Stamboek", gehotfden te Zwolle Woensdag 3 Mei, blijkt o. a., dat waar Zeeland over 1890 de achtste en over 1891 de vierde plaats iu- nam, wat betreft het ledental, het thans ook Holland overvleugelde en daardoor onze provincie de derde ishet aantal hier ingeschreven dieren samen 46 stuks toont mede een belangrijken vooruitgang eu zal in 1893 nog aanzien ijk toenemen. De rekening over 1892 aaugevangen met een goed slot van 186,18bedraagt: aan totale ontvangstenf 4897,03 uitgaven3661,98 Goed slot alzoo 1235,05. Het reeds door ons medegedeelde besluit om de inschrijvingskosten van f 5 terug te brengen op 2,50 per dier, kan bij de aanstaande keuringen te 's-Heerenhoek, Oudelande, Kloetinge en 's-fleer Arendskerke reeds van kracht zijn, mits de land bouwers vooraf zich van de deelname van anderen verzekeren. Als toelichting diene dat bij dat getal van min stens 5 resp. 4 dieren bedoeld is, niet dat zij gepre senteerd maar ook dat zij opgenomen d. w. z. goed gekeurd worden ter opname in het N. R. St. Het belang der landbouwers die dieren ter inschrijving wenschen aan te bieden, brengt dus mede, dat zij zich met andereu in hunne nabijheid vei staan, en liefst zelf de dieren hunner buren bezien om te beoordeelen in hoe verre die volgens hunne meening in aanmerking zouden kunnen komen om te worden ingeschreven, want wanneer er b. v. acht worden aangeboden van verschillende eigenaars, waarvan de Inspecteur er slechts vier kan aannemen, moet de prijs f 5 per dier blijven. De landbouwers moeten dus onderling overleg plegen, om van de goedkoope inschrijving te kunnen profiteered. Wie dus dieren aan te melden heeft voor het Stam boekdoe dit ten spoedigste, want bij te lang uitstel zou men allicht bij zijne buren het ontbrekende getal niet meer kunnen vinden en dus f 5 moeten betalen. In verband met het vorenstaande zal de afdeeling Zeeland, die tot heden f 2 per dier aan de leden van de door hen behaalde 5 vergoedde, dat besluit kunnen wijzigen, hetzelve alleen van toepassing ver klarende voor de dieren waarvan nog f 5 moet worden betaald, welk voorstel op de zomervergade ring aan de orde komen zal. Nog is „het van belang dat met het oog op het straks genoemde besluit, wat tot een vermeerderd getal inschrijvingen aanleiding geven zal, eerst na 1 September de tusschentijdsche keuringen zullen ge acht worden voor dit jaar in te gaan en verder dat thans ook tot de uitgave van Kal verhoeken is besloten waarvan de eerste band de kalveren geboren in 1892 en 1893 en in het kalverboek ingeschreven zal bevatten, en zoowel in de Nedeilandscbe als in de Duitsche taal zal worden gedrukt. De begrooting van 1893 werd conform bet voor stel van de financiële Commissie vastgesteld in ont vang en in uitgaaf op f 4964,75 met een post voor onvoorziene uitgaven ten bedrage van f 224,75. Gemengde Berichten. Waarschijnlijk ten gevolge van onbekendheid met het vervroegde uur (7 in plaats van 8 uur), waarop de séance van Sequah verleden Vrijdag werd gegeven, was het publiek op verre na niet zoo talrijk opgekomen als gewoonlijk. Hoogstens een paar honderd menschen waren aanwezig. Deze séance onderscheidde zich van de vorige, doordien een meisje van 11 jaar van 's-Heerenhoek werd behandeld, dat volgens opgave sedert 3 jaar leed aan pijn in alle gewrichten, een begin van algemeen gewrichts-lijden, waardoor zij zich moeilijk bewegen kon. De heer Davenport wees op het zeldzame van zulk een patiënt, daar lijdenden van dien leeftijd hem zelden worden aangeboden. Op de vraag of zij onder het wrijven ook pijn had geleden, antwoordde zij ontkennend. Na de kuur ondergaan te hebben, liep het kind vlug over het tooneel en sprong door een touw. De tweede patiënt van dien avond was vrouw H. oud 70 jaar, van Wilhelminadorp, die eveneens liet tlijken, dat zij na de behandeling zich vrij bewegen kon. Als een bewijs, dat door het vroeg en schoon voorjaar de natuur voor is boven andere jaren kan dienen, dat reeds verleden Zatordag in een tuin hier ter stede doperwten zijn geplukt. Men schrijft ons Doen zich geene onvoorziene omstandigheden op, dan kunnen wij op een rijken oogst der steenvruchten rekenen. Kersen toch, en d8 pruimen niet minder, zijn flink aangeslagen. Het is voor vele pruime- boomen zelfs te wenschen, dat een flink© wind wat vrucht doet afvallen, daar de takken later onder het gewicht zullen dreigen te breken en de vrucht uit den aard der zaak door den zwaren aanslag niet zoo goed kan uitgroeien. lerseke. Zaterdagavond zijn weer twee gezin nen uit Argentina te Ierseke teruggekeerd. Zij heb ben daar veel ellende ondervonden. Natuurlijk zijn de families en goede menschen te hulp moeten komen om ze weer hier te krijgen. Wissenkerke. Jl. Zaterdagavond werd in da openbare school alhier de jaarlijksche algemeene vergadering der kolen vereeniging »Ons Belang" ge- hou'den. Uit de door het bestuur gedane rekening en ver antwoording bleek, dat de uitgaaf bedroeg/2657,36 de ontvang f 2500,72, alzoo meer uitgegeven dan ontvangen eene som van f 156,64 waarvoor echter in de pakhuizen aan voorrrad kolen, enz. aanwezig is een waarde van J 240,40. De kolen werden in dit dienstjaar aan de leden geleverd tegen 61 cent per H.L. vrij op den wagen op da kaai en tegen 70 cent per H.L. vrij aan huis. Uit de pakhuizen tegen 80 cent per H.L. Met algemeene stemmen werden do aftredende penningmeester A. Semeijn en de commissarissen van toezicht A. van Leeuwen en J. J. Noordhoek herbenoemd. Middelburg. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar hier ter stede weer een muziekfestival worden gehouden. Op Pinksteren zal de eerste uitvoering plaats hebben door een groot harmoniegezelschap, 85 werkende leden tellende. Het plan hiervoor gaat uit van de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Walcheren. Vrouw Alikot, die onlangs bij den plaats gehad hebbenden brand aan de Geldersche kade te Amster dam met haar jongste kindje van het dak barer woning is gesprongen, is thans zooverre hersteld, dat de geaeesheeren geen bezwaar hebben gemaakt dat haar het ongeval, hare andere drie kinderen overkomen, ter kennis is gebracht. Bij de te 's-Hertogenboseh garnizoen houdende troepen dient een korporaal Majoor, een sergeant Majoor, een sergeant-majoor Majoor en een tamboer Majoor. In de O. Z. Armsteeg te Amsterdam is het zelfs overdag niet veilig. Een conducteur van een der spoorwegen werd Woensdagmiddag door een »dame" uit die steeg aangesproken; de man, die zich echter niet met haar wenschte in te laten, wilde doorloopen, doch kreeg van een tweede juffer, die aardig de hoogte had, een klap in het gezicht, terwijl hem van uit een raam in de steeg een bloempot op het hoofd werd geworpen. De man zocht er zijn heil in, zoo spoedig mogelijk te verdwijnen, terwijl do dames" de quaestie on derling nog eenigen tijd warm hielden. In een der jongste» nommers van De Nieuwe Tijd, onafhankelijk sociaal-democratisch weekblad", onder redactie van mr. P. J. Troelstra en F. Van der Goes, komt een hoofdartikel voor onder den titel Haat en Socialisme", onderteekend T., waarin letterlijk het volgende staat te lezen Als de overwinning van het socialisme zou moe ten en kunnen worden behaald, door de helft van het menschdora van het leven te berooven zou deze prijs niet te duur zijn voor het geluk, dat er voor wierd gekocht. De tegenwoordige maatschappij ver moordt dag aan dag zedelijk en lichamelijk zoovele menschen het leven in eene kapitalistische wereld is zóo eene aaneenschakeling van lage zorgen en be slommeringen begeerenswaard geluk wordt daarin zóo weinig gevonden, dat men zeer velen menschen, zelfs tegen hun zin, eenen dienst zou bewijzen, door hun een pil van cyankali toe te dienen. Maar ook het leven van den gelukkigste beteekent niets, als het geluk van velen in den weg staat." Een lezer van de Kampioen schrijft aan dat blad »Naar aanleiding eener advertentie, door injj in de Kampioen geplaatst, ontving ik o. m. een visite kaartje, waarop aan de eene zijde verzoek om na dere inlichtingen en op de andere zijdeMevr. L., kade Amsterdam, waarboven een kroontje met vijf parels. De gevraagde inlichtingen (het betrof een dames safety) werden door mij verstrekt en ik werd 2 dagen later verblijd met een elegante correspondentiekaart, houdende de tijding, dat genoemde dame de door mij aangeboden safety had gekocht, benevens het verzoek om tegelijk met de afzending der machine te willen melden, hoe ik over het geld wenschte ts beschikken, alsmede haar gevoelen, dat de beste wijze van verrekenen zou zijn het zenden van een postwissel (een bedrag van 200 gulden). Daar ik wei eens van fbsscbentrekkers gehoord en gelezen had en ik de wijze, waarop de zaak werd behandeld, meer of min verdacht vond, besloot ik er niet in te vliegen, en schreef daarom aan be doelde dame, dat ik ter voorkoming van schade aan de machine, deze zelis zou komen brengende geldzaak kon dan tegelijk vereffend worden. Hierop ontving ik een telegram luidendeKomst overbodig, ben reeds voorzien". Deze telegram, in verband met den inhoud van de correspondentiekaart, is zoo sprekend, dat ik meen te kunnen volstaan met uwe lezers ten aan zien van bedoelde dame de grootst mogelijke voor zichtigheid aan te [raden". Bij het opgraven van den grond, benoodigd voor de verbouwing van bet vroegere ziekenhuis aan de Hoogstraat te Rotterdam, stuitten de werk lieden op een gewelf. Terstond werd overgegaan tot het maken van een gat, waardoor een bedorven stank naar boven kwam. Twee werklieden kropen door het gat, maar door den damp in het gewelf gingen de kaarsen uit. Opnieuw ontstoken, bleken zij zich te bevinden in een ongeveer 6 meter groot booggewelf, en vonden zij de geraamten van acht menschen op den vloer. Aan het einde van het gewelf werd weder op een muur gestooten, welke ook doorgebroken zal worden. Met zekerheid valt omtrent deze vondst nog niets te zeggen. De Cunard-stoomer Campania" die Zaterdag middag om 6.24 min. na een reis van 6 dagen 8 uren en 34 minuten te New-York aankwam, heeft op haar eerste reis het record der eerste reizen over den Atlantischen Oceaan geslagen met een hal ven knoop per uur. Steeds waren alle machines in wer king, doch niet met volle kracht en eeist Donder dag werd aan het bevel, de vaart van het schip niet te vermeerderen, minder streng de hand ge houden. Dien dag liep het 22 knoop en per uur en aan het eind van den dag had het 545 knoopen afgelegd. Op enkele dagen ontmoette de »Campaina" wind, mist en booze zeeën. Een merkwaardige operatie heeft een Fransch geneesheer, Dr Ricard, met gunstigen uitslag toe gepast op een vrouw, die op den schedel een kwaad aardig gezwel had. Er moest, om het gezwel te verwijderen, een gedeelte uit de hersenpan worden genomen. Dit geschiedde, en daar nu de hersenen bloot lagen, plaatste Dr. Ricard in de opening een stuk van den schedel van een hond. Dit is de eerste maal; dat zoo iets met goed gevolg bekroond werd. Het Noordsche Vikingerschip, dat uit Bergen naar de tentoonstelling te Chicago is vertrokken, is een herinnering aan den tocht van Leif Erickson, den oorspronkelijken ontdekker van het Amerikaan- sche vasteland, meer dan duizend jaren geleden. Het schip is gebouwd naar een model, in een moe ras bij Sandefjord gevonden en thans te Christiania bewaard. Het is twijfelachtig of Leif Erickson precies datzelfde type heeft gebezigd, maar een meer histo risch type bestaat niet. Daar het twijfelachtig was of men meG zulk een schip, zonder dek, Amerika kon bereiken, al was het sterk genoeg om den golfslag te verdragen, zeilt het nu met een tijdelijk dek, onder hetwelk de bemanning een fornuisje heeft om te kookon. De dolgaten, waaruit langs de zij roeiriemen moeten steken, zijn hermetisch gesloten. Met het groote breede roer, aan een der zijden van het schip bevestigd, is niet gemakkelijk te sturen. Maar de kapitein en de kleine bemanning zijn vol goeden moed, na hun proeftocht van Christiania naar Bergen. Zij hopen binnen een maand te New- York te zijn. Daar zal men het vaartuig als een echt Vikingerschip, met drakenkop enz., optuigen. Behalve kompas en andere hulpmiddelen ter zeevaart, hebben de reizigers verscheidene reddingsmiddelen en twee kleine booten bij zich. Maar het blijft een gevaarlijke tocht. De werkzaamheden voor den bouw van het hoogte-observatorium op den Montblanc vorderen onder leiding van den astronoom Janssen goed. Door diens begeleider Vallot werd reeds eeue hut voor berging van het personeel opgericht. Daar voor de fondamenten van het observatorium geen vaste bouw grond, maar alleen ijs te verkrijgen is, zal het op dezelfde wijze als de Eiffeltoren op tien schroeven rusten, die het mogelijk maken om het gebouw weer in zijn normalen stand te brengen, wanneer de be weging der ijs- en sneeuwmassa's het daarvan moch ten doen afwijken. Het dak zal een van eene borst wering voorzien terras vormen en den koepel dra gen, die bestemd is voor het bergen der instrumen ten. Ean gedeelte van het observatorium zal ook ingericht worden voor bergbestijgers en hunne gidsen. De Russische bladen bevatten een verhaal van een meisje, Alexandrine Schitkine, 17 jaren oud, dat nabij Bogorodska, provincie Moscou, is gevonden en dat 51 dagen onder de sneeuw had gelegen. Zij was op weg naar huis vermoeid gaan liggen, in slaap gevallen en toen ze ontwaakte lag de sneeuw zóo hoog op haar, dat ze niet meer kon opstaan. Zoo bleef zij liggen, zich eenige dagen voedende met een paar boterhammen, die zij nog bjj zich had, later door sneeuw op te zuigen. Toen men haar vond was zy geheel uitgeput. Koude had zij niet geleden. De groote vaster", dr. Tanner veertig dagen heeft hij het eens zonder voedsel uitgehouden heeft te Londen, door zich eene sterke morphine- inspuiting te geven, een einde aan zijn leven gemaakt. Te Hamburg zijn negen spoorwegconducteurs in hechtenis genomen, omdat zij verscheidene per sonen, die dikwijls van den spoortrein gebruik moeten maken, in de gelegenheid hebben gesteld om zonder plaatsbiljet, maar voor een fooi, mede te rijden. Dit hebben zij zoolang in practijk gebracht, dat zij daar- 1 door een groot bedrag hebben opgedaan. Natuurlijk is ook tegen die reizigers proces-verbaal opgemaakt. Te Lincoln heeft een öOjarig man een dub belen moord begaan. Een jong onderwijzer, die bij hem inwoonde, had vernomen dat onzedelijke handeling» n had willen plegen tegenover een meisje

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2