BIJVOEGSEL GOESCHE COUEANT. ZATERDAG 6 MEI 1893. No. 34. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der gemeente GOES, op DONDERDAG den 4 MEI 1893, des avonds te Slj2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer. Tegenwoordig 12 leden en de secretaris. Afwezig de heer Den Boer met kennisgeving. De notulen der vergadering van den 13 April jl. worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt o. a. mede dat de benoemde directeur van het Gasthuis den 15 April zijne functie heeft aanvaard en van dien dag het jaargeld van den eervol ontslagen directeur ingaat dat is verkocht eenig oud lood ad f 2,75 ï/g aan Th. A. Van der Hell en eenige snoeiling ad f 18,07 aan A. Okkee dat o. a. is ingekomen een verzoek van de wed. J. Den Hollander te Wilhelminadorp, oin afstand van grond nabij den Stationsweg, dat ter behande ling wordt voorbereid. Aan de orde is de behandeling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag. Op voorstel van B. en W. wordt dit vastgesteld met 1003 contribuabelen op een totaal bedrag van f 25001,80, terwijl de factor wordt bepaald op 0.996. (Ten vorigen jare was de factor 1.060818.) Daarna wordt gelezen een voorstel van B. en W., waaruit blijkt dat blijkens missive van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, dd. 15 April jl. no. 123, de betaling van het restant van het rijkssubsidie voor de werken aan den mond der haven eerst geschieden kan, nadat daarvoor op de rijksbe- grooting het vereischte bedrag zal zijn aangewezen. Intusschen moet aan den aannemer betaald worden eene som van achtduizend gulden. De toestand der gemeentekas laat niet toe, deze gelden daaiuit, zij het al voor korten tijd, te nemen. Terwijl toch de ontvangsten gedutende het tweede kwartaal van het jaar steeds gering zijn, laat het zich voorzien, o. a. door de late vaststelling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag, dat dit jaar de ontvangsten gedurende dat tijdvak nog minder dan andere jaren zullen zijnbovendien moet gezorgd worden, dat voor den gewonen dienst genoegzame gelden voor banden blyven. Daarom stellen B. en W. voor te besluiten tot het aangaan eener tijdelijke geldleening tot een maximum van achtduizend gulden tegen eene rente van den koers van den dag, en voorts te be palen, dat voor de rente en de aflossing der geld leening de gewone inkomsten der gemeente zuilen vorbonden worden. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nog wordt namens B. en W. aangeboden het ver slag van den toestand der gemeente over 1892 met de verschillende bijlagen, onder mededeeling dat reeds een groot gedeelte gedrukt is. De heer Lamhrechtsen verzoekt, dat in het jaar verslag voortaan weder de scheepvaartbaweging worde opgenomen. De Voorzitter zegt, dat aan dat verlangen zal worden voldaan. De vergadering is daarna op de gewone wijze gesloten. Gemengde Berichten. Dat op dit benedeurond niets eeuwig duurt en dat er niets bestendig blijft is zeker een alge meen erkende waarheid, die niet meer bewezen be hoeft te worden anders zou tot bevestiging daarvan ook kunne» dienen, dat de heer Weiier die op 1 Mei jl. te Wilhelminadorp zjjne function als post beambte aanvaardde, op gisteren 4 Mei zijn ontslag als zoodanig heeft genomen en reeds is vertrokken. Scliore. Toen gisteravond een bruidegom en eene bruid met eenige gasten van hier per rijtuig van den heer L. te Hansweerd zich naar huis wilden begeven, sloeg door eene of andere oorzaak het gerij om, waai door de feestvreugde zeer bekoeld werd. Want behalve groote schade aan het rijtuig en eenige lichte wonden bij een paar feestgenooten, haalde men uit 't eerste nog een meisje van den arbeider B. te Biezelinge, dat zeer ernstig verwond was. Twee diepe wonden aan den linker arm ver oorzaakten een groot bloedverlies, waardoor het arme kind spoedig in een flauwte viel. De heer II. Becker, uit Colchester, tijdelijk als kunstschilder hier ver blijf houdende, verbond voorloopig den arm tot later geneeskundige behandeling verleend werd door den heer Kolff van Oosterwijk, arts te Kruiningen. Een ongeluk komt echter zelden alleen. Want juist toen de vrachtwagen van den heer D. uit Goes voorbij hot omgevallen rijtuig wilde rgdeD, begon men dit laatste overeind te zetten, waardoor de paarden zóó schrikten, dat een tweede ongeval voor de hand lag, doch dat door vereenigd hulpbetoon gelukkig geene nadeelige gevolgen had. Zoo zijn er in deze kleine gemeente drie onge lukken in betrekkelijk korten tijd voorgevallen. Wel een les ter waarschuwing voor hen, die dagelijks met paarden omgaan. Borsele. De eerste verzekering van de arbeiders tegen de nadeelige gevolgen van ongelukken is ge bleken niet overbodig geweest te zijn. Een steen- losser in dienst by het maken van werken tot oever verdediging, overkwam voor eenigen tijd een ongeluk van lichten aard en Woensdag 11. ontving bij van de verzekerings-maatschappy eene uitkeering over 26 dagen. Borsele. Het diaconie-armbestuur alhier werd deze week hartelijk verblyd door het ontvangen van eene gift groof f 99.05 van den rentmeester der Ambachtsheerlijkheid van Borsele, namens jhr. A. W. van Borsele te Bennekom. Volgens de Kerk. Ct. is op last van het Bel gische Gouvernement in de scholen een aanplak biljet opgehangen, meldende bet volgendeOp de 125,000 sterfgevallen moeten er '/s of 25,000 gesteld worden op rekening van misbruik van sterkedrank. Terwijl in het tijdsverloop van enkele jaren de bevolking is toegenomen met 16 pet., vermeerderde het drankgebruik met 37 pet. het getal krank zinnigen met 46 pet.dat der misdaden met 74 pet. der zelfmoorden met 80 pet.der bedelaars en land- loopers met 156 pet. Zyn vooral in de laatste maanden in bet Noor- den van ons land schrikkelijke toestanden openbaar j geworden, die in het Zuiden, hoewel van anderen J aard, zyn niet minder bedenkelijk. De moord te Oscb, waar men onder een soort van geheimzinnig schrikbewind leeft, deed daar iets van zien. Andere berichten over die plaats geven evenzeer te denken maar in andere streken schijnt het niet beter te zijn. Zoo wordt uit Neder weert aan Ons Zuiden ge schreven De moord op den wachtmeester H., te Osch, de grafschennis enz. hebben een donkeie schaduw ge worpen op den zedelijken toestand dier gemeente. Doch onwillekeurig rijst hier de vraag: zou het in ons dorp beter zijn Het gebeurde in het laatste halfjaar en de mishandeling van Zondagavond toonen duidelyk aan, dat het hier eveneens gesteld is. Hier ook is het slechts eene bende kwaadwilligen, die, door onverlaten aangevoerd en tot alles in staat zijnde, alom schrik verspreiden. Rustige burgers durven op Zon- en feestdagen zich 's avonds niet in zekere gehuchten te wagen. Het eigendomsrecht zou men misschien dan alleen kunnen bewaren, als men iederen verdachte die zich aan het huis of op het erf waagde, een schot hagel gaf. Huisvredebreuk zoo herhaaldelijk gepleegd, zou men moeten onderdrukken door zich tot de tanden te wapenen. Maar de fatsoenlijke menschen zijn te bang, zij durven zelfs geen aangifte doen, noch der politie inlichting verschaffen, uit vrees van bij avond of on tijd een por met een mes op te loopen, of zich de ruiten verbrijzeld te zien. En dan te weten, dat het niet juist het mindere volk, het gepeupel is, maar menschen die uit een stand voortkomen, waar zij geacht konden worden een goede opvoeding ontvangen te hebben. 't Schijnt nu echter, dat de officier van justitie een streng onderzoek zal instellen, want hedenmorgen ziju vijf vermoedelijke daders om een uur of vier opgepakt en naar Roermond getransporteerd, 't Is te hopen, dat de gemeente voor geruimen tijd van hen ontslagen zij. Aan den heer Louis Bouwmeester is te Am sterdam het navolgende overkomen. Hij liep jl. Zaterdagavond met zijne vrouw over de Muntsluis. Voor hem uit liepen twee meisjes van 14 jaren. Hij zag toen, dat een dier onverlaten, die tegen woordig Amsterdam voor meisjes zoo onveilig maken, een dier meisjes aanpakte. Dien kerel een slag in het aangezicht toe te brengen, was voor den ver ontwaardigden Bouwmeester het werk van een oogen- blik, en dat de slag goed aangekomen is, kan blijken uit liet feit, dat hij bij die gelegenheid den duim zijner rechterhaud brak. De duim is gezet en zit thans in gipsverband, maar als dank voor zijn flink optreden, zal de heer Bouwmeester minstens gedu rende vier weken het gebruik dier hand moeten missen. Aan de justitie te Roermond is, in zake den moord te Echterbosch, mededeeling gedaan dat een persoon, overeenkomende met het signalement van den moordenaar, nog Dinsdag op de plaats, waar Anna H. gevonden is, zou geweest zijn. Ook is er nog een strop ter plaatse gevonden, met bloed bevlekt. Opnieuw is naar een en ander een onderzoek ingesteld. De hoed, aan de Maas gevonden, is herkend door de familie van den moordenaar, doch daar hij reeds Maandag gevonden is, kan het zijn, dat die hoed daar neergelegd is, om de justitie op een dwaalspoor te brengen. Op de kermis te Gorredijk gaf een der inge zetenen aan kermisgangers van half twee tot half drie gelegenheid ten zijnen huize kosteloos koffie en koek te gebruiken. Dat daarvan druk geprofiteerd werd, laat zich denken. Een smid te Lutjegast (Groningen) had tegen eene lichte ongesteldheid van een geneesheer eenige poeders ontvangen. Door eene vergissing nam hij ze alle tegelijk in, met het ongelukkig gevolg, dat hij eenige uren later overleed. Als een bijzonderheid meldt men, dat een var ken van den landman A. A., te Hoogwoud (onder Spanbroek) in 't begin van de vorige maand 18 jongen wierp. Acht er van zijn verkocht voor f 12 't stuk en 9 anderen voor f 13 ieder; het over blijvende biggetje, dat wat achterlijk is, wordt ge acht een waarde te bezitten van 6 a 7 gulden. Alzoo f 220 voordeel van éen varken. Een schildpad van 360 kilogram werd ver leden week in de Baai van Audierne in het Fran- sche departement Finistóre gevangen. Het vangen van een schildpad aan de Fransche kust is een groote zeldzaamheid. Het is slechts tweemaal voorgekomen de eerste maal in de Middellandsche Zee, de tweede maal (in 1739) bij de monden van de Loire. Het museum van Nantes heeft zich in het bezit gestald van het exemplaar. Twee jeugdige vluchtelingen, die de wereld tentoonstelling te Chicago bezoeken wilden, zijD bij aankomst van de stoomboot Havel te Nieuw-York opgepakt. In het begin van April waren de twee 16jarige knapen plotseling uit Maagdenburg ver dwenen. Uit een door hen achtergelaten brief maakte men op, dat zij naar de Nieuwe Wereld op weg waren. Aan de Nieuw-Yorksche politie werd getele grafeerd en deze slaagde er in de twee deserteurs te snappen. De beide jongeheeren waren in het bezit van 1200 mark. - Ter viering van den 60en verjaardag der Kei zerin-moeder van China zijn 1,200,000 stukken roode zijde van 40 voet lengte en 3 voet breedte besteld, om de straten van Peking anders niet zeer ooge- lijk to versieren. De Keizerin heeft bedankt voor de geschenken, ciie do Mandarijnen haar bij die gelegenheid plegen aan te bieden, en verlangt dat hot geld daarvoor gegeven worde aan de armen, die veel geleden heb ben door den strengen winter. Zij geeft ook uit hare eigen middelen f 48,000 aan de armen in iedere provincie. Er komen nog voortdurend treurige berichten over de overstrooming in Ohio (N.-Amerika). Een groot reservoir te Lewiston is onder de drukking van het water gesprongen, waardoor het omliggende land onderliep. Men vreest dat er een twintigtal men schen bij omgekomen zijn de schade is aanzienlijk. Het zuidelijk deel van den staat Ohio heeft veel geleden door de overstrooming. Vooral in de belang rijke graanstreek, die door de Scioto en hare zij rivieren worden besproeid, is veel schade aangericht. In een dorp bij Bordeaux heeft de 70-jarige Bernard de 60-jarige weduwe Bord vermoord omdat zij niet met hem wilde trouwen Zelfmoord door verbranding schijnt in de mode te komen. Enkele dagen geleden werd een geval bericht van dien aard uit Granada en thans weer uit Madrid. Een man, met name Manuel Ardura, begoot uit levensmoeheid zijn kleeren met petroleum, en stak ze daarna aan. Met zware brandwonden over dekt werd liy' naar het ziekenhuis overgebracht, waarin hij weldra den geest gaf. Krupp zal te Chicago een kustkanon vaa 42 c.M. ten toon stellen, dat, bij een elevatie van 44 graden, meer dan 20,000 meter ver schiet, dus een afstand van Utrecht tot Amersfoort ongeveer. Bij deze elevatie beschrijft het projectiel een baan, waar van het toppunt 6540 meter hoog ligt. Men zou dus, als dit stuk te Chamounix werd opgesteld, daarmede over den Mont-Blanc heen naar Courma- jeur in het dal van Aosta kunnen schieten zonder het minste gevaar voor da menschen boven op den bergtop, daar het projectiel 2700 meter boven hunne hoofden door de lucht zou vliegen. De Bon Marché te Parijs, welke in 1852 door Boucicaut gesticht werd, had toen jaarlijks een om zet van 450,000 francs en 20 bedienden. 17 jaar later in 1869 was de omzet 21 millioen fres. Toen de stichter in 1877 stierf, bedroeg deze 66 lj2 millioen fres. In 1891 was deze gestegen tot 121 millioen fres. 378 bedienden ontvangen aandeel in de winst der onderneming en 158 van de afdeeling, die zij bedienen. De aangestelden kunnen, zoo zij te Parijs geen familie hebben, in de huizen der onderneming wonen. Op hare kosten gaan jaarlijks eenige van hen naar Londen, teneinde de Engelscke taal machtig te worden. Een merkwaardig voorval wordt gemeld uit Berlijn. Een werkvrouw daar, Johanna Hönemann, moest met twee andere vrouwen tapijten kloppen. De beide laatstea verklaarden, dat zij de bijtende stof, welke uit de kleeden opsteeg, niet langer konden uithouden en zoo ging de vrouw er alleen mee voort. Nog denzelfden avond in hare woning werd ze ernstig ongesteldhaar toestand verergerde zeer snel en voordat men er toe kwam een dokter te laten halen, was de arme vrouw den volgenden morgen reeds gestorven. Men neemt aan, zeker met recht, dat de kleeden bestrooid zijn geweest met een steik werkend poeder voor de motten en dat het inademen daarvan den dood heeft teweeg gebracht. De justitie is er in gemoeid en het lijk wordt ge rechtelijk onderzocht. Het sarren en mishandelen van een hond heeft een 26jarigen Barljjner het leven gekost. De man was eerst voor 6 weken getrouwd, kwam min of meer aangeschoten de Bahnstrasse langs, waar hij in een der tuinen een grooten hond hoorde blaffen. In plaats van kalm door te loopen, sloeg hij met zijn stok tegen het tuinhek, waardoor de hond woe dend werd en voortdurend tegen het hek opsprong. Daarna klom hij op het hek en sloeg vandaar zoo lang op het arme beest, totdat hy het evenwicht verloor en hals over kop in den tuin viel, waar hij door het woedende dier aangevallen en verschrikkelijk toegetakeld werd. Op zijn schreeuwen kwam de tuinbaas aanloopen, die den hond wegjoeg. De toestand van den onge lukkige was beklagenswaardig. Zijn kleederen waren hem letterlyk van zijn lichaam gerukt, zyn gezicht, handen en armen waren overdekt met wonden, ter wijl de lappen vleesch er bij hingen. Het rechter dijbeen was tot op het been doorgebeten. Men bracht hem naar zyn woning, waar hij kort daarop aan zijn bekomen wonden stierf. Door middel van een buizenstelsel levert men tegenwoordig in de steden St. Louis en Denver (Ver- eenigde Staten) do koude in huis op kunstmatige wijze. Om eene verlaging van temperatuur te bewerk stelligen en te onderhonden, past men het bij de ijsmachines gebruikelijke systeem toe. Een stroom gecondenseerd ammoniakgas, die in de buizen circu leert, koelt alles wat er dicht by komt, af. Sedert 17-2 jaar werkt de inrichting voor kunstmatige koude te St. Louis voortreffelijk. Particulieren en hotel houders, die bij de inrichting aangesloten zijn, kunnen zich ten allen tijde verkoelende dranken verschaffen, de eetwaren frisch houden en ijs bereiden. De eigenaar eener restauratie heeft het plan op gevat, eene zaal in te richten in dier voege, dat de temperatuur daarin het geheele jaar door geon ver andering ondergaat. Ter bereiking van dat doel wil hij langs de muren buizen aanbrengen, die, naar ge lang van het jaargetijde, eenen stroom ammoniakgas of stoom in zich opnemen. (Maandhl. tegen de vervalschingen.J >Jack the Ripper" heeft aan de Londensche politie zijn terugkeer en de spoedige hervatting van zijn werk aangekondigd. The Lancetover de noodzakelijkheid sprekende om bezigheden te vinden voor blinde personen, meent dat zij zeer goed gebruikt kunnen worden als telegrafisten. Het is toch bewezen, dat het gemis van gezichtsvermogen gewoonlijk vergezeld gaat van eene grootere ontwikkeling der andere zintuigen en voornamelijk van het gehoor. Bij de achtste kamer der correctioneele recht bank van de Seine werd dezer dagen eene aanklacht behandeld tegen den heer F. Scheffer, chef der firma Van Houten te Weesp, volgens welke deze ver- valschte cacao zou verkocht hebben, door het pro- dukt van vet te ontdoen en er potasch of andere stoffen bij te voegen, tengevolge waarvan die cacao voor de gezondheid nadeelige mengsels zou bevatten. De heer Scheffer is van het hem ten laste gelegde vrijgesproken en de rechtbank heeft uitgemaakt, dat Van Houten's cacao niet vervalscht is en geene voor de gezondheid schadelijke mengsels bevat. Een Fransch vicomte, die niet zoo met aard- sche goederen gezegend is als hij wel wenschte, heeft het volgende middel uitgedacht om zich te verrijken. Hij heeft een loterij voor dames op touw gezet van 5000 nummers a 10 gulden en met éón prijs, name lijk hij zelf en zyn titel. Die loterij zal hem/50.000 opbrengen en hem dus plus zyn titel een niet te versmaden partij maken voor de gelukkige winster. Een echtgenoot met een titel en 50.000 gulden voor 10 gulden. Dat is een buitenkansje Laatste en telegraphische berichten. Ierseke. OESTERBEURS. Weinig aanbod. Verkocht zaaigoed boven den rijksdaalder a f 16. Burgerlijke Stand van Boes van 3 tot 5 Mei 1893. Ondertrouwd 4, Oornelis Albertus Van Beugen, 28 j jm. en Cornelia Pieternella Verheule, 23 j., jd., beiden te Goes; Johannes Franciscus Borgs, 22 j., jm. en Maria Theodora Polfliet, 23 j., jd., beiden te Goes. Getrouwd 4, Jacob Levi, 33 j., jm., te Rotter dam en Rosette Bannet, 27 j., jd., te GoesPieter Tilroe, 21 j., jm. en Elizabeth Pieternella Torbijn, 20 j., jd., beiden te Goes; Johannes Josephus Van Treeck, 31 j., jm., te Antwerpen en Sophia Maria Colletta Jacobs, 19 j., jd., te Goes; Franz Xaverius Mannhart, 24 j., jm. en Adriana Cornelia Willeboer, 27 j., jd., beiden te Goes. Verknopingen en Verpachtingen. 6 Mei, 6 8 8 8 10 10 10 12 12 15 16 17 18 18 18 18 19 7 J uni. Plaats. Goes, Middelburg, Schore, Nieuwdorp, Goes, Goe3, Driewegen, Nisse, Kruiningen, lerseke Voorwerpen. Informatica. hout en varkens, Hollmann. tjalkschip en inventaris beestiaal, huis en land, diversen, vendutie, bouw- en weiland, inspan, verp. ambacht, pannen, 's Gravenpolder, bouw- en weiland Goes, huizen, Hoedekenskerke, hui3 en land, Pelle en Lansen Croin. Goes, bouwland en dijk, Gallis Merens. Goes, panden, Leenbank, 's Gravenpolder, huis, tuin en inboedel, P. Overman. Rilland, boomen, Hollmann. Krabbendijke, boomen enz., Hollmann. Goes, hofstede en land, Mulock Houwer. C. A. Kouion. Hollmann. Da Ronde Bresser. Mulock Houwer. Hollmann. P. Overman. Mulock Houwer. Gallis Merens. Pelle. P. Overman. Pilaar. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER Voorm. Naru. Voorm. Nam. 6 Mei 5.38 5.58 0.8 7 6.20 6.43 0.28 0.50 8 7.10 7.40 1.13 1.40 9 8.14 8.53 2.10 2.44 10 9.34 10.14 3.23 4.4 11 10.50 11.24 4.44 5.20 12 11.54 5.54 6.24 Druk F. Kleeuweas Zoon Goes.

Goessche Courant | 1893 | | pagina bijlage 1