1893 N°. 54. Zaterdag 6 Mei. 80sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen by de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaaiders wending van advertentie» vóór 8 «ren op den dag: der uitgave De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Dij dil ïiommei1 bclioo/'l een b'jvocgsel. Ongemotiveerde bemoeizucht. ingezonden stukken in de M. Ct. dragen altijd een opschrift. Deze opschriften worden op het redac tie-bureau van dat blad erboven geplaatst. Dit is onlangs door haar zelve medegedeeld. Het verblijdt ons dit te weten, want nu behoeven we tenminste niet in twijlel te verkeeien, wie onze repliek op wat »men" uit Goes aan de M. Ct. schreef over de Sequab-vereering hierterstede, eene kinderachtige gevoeligheid" noemt. Maar het stuk in de M. Ct. van heden, dat dit opschrift draagt, laat voor ons evenmin langer twijfel over omtrent zijn schrijver. Deze heeft o. a. met hem, die het opschrift plaatste, dit gemeen, dat hij al tal van jaren niet meer in Go9s woont, dat hij nog wel eens een klokje hier hoort luiden, maar de plaats niet meer weet, waar de klepel hangt, en vooral dat bij in de dwaling ver keert, dat zijn vermanend woord voldoende is, om hier de zaken in een juister spoor te doen loopen. Want het is toch werkelijk al te dwaas om te meenen, dat het eerste het beste geschrijf van »men" de Goesche ingezetenen tot bekeering zou brengen. Die »men" schrijft in alle nederigheid: »wie weet hoe men zou voortgegaan zyn op dien weg als er niet met een kleine spotternij op gewezen was Met andere woordenals ik niet een weinig den spot met u gedreven had, o Goesenaren dan waart ge niet tot inkeer gekomen. Als men nu weet, dat de ^spotternij" Vrijdagavond in de M. Ct. stond, dat toen vóór Dinsdagavond geene séance meer ge houden is, hoe ter wereld kon dan in de M. Ct. van Dinsdagavond die nederige »men" al beweren, dat het Goesche publiek tot inkeer kwam, en nu zeggen, dat dit het gevolg was van zijn geschrijf? Dat wa ge8n lust hebben met een dergelijk be moeizuchtig schrijver buiten Goes verder over de houding van het Goesche publiek van gedachten te wisselen, zullen onze lezers zeker in ons billy ken. Men draait om éene zaak heen, die men blijkbaar niet met name wil of durft aanduiden en die als »men" beter ingelicht was, ook hem zeer onschuldig zou blijken. Wij geven den modernen Jeremia tot ^cloture definitive" den welgemeenden raad zijne jammerna- tuur hare aandacht uitsluitend te doen wijden aan wat in zijne eigene omgeving valt waarfcenemen dat kan hij misschien juister beoordeelen. Zijne be moeizucht tot Goes uittestrekken is wezenlijk" ongemotiveerd en volkomen overbodig geworden. GOES, 5 Mei 1893 De séances van S e q u a h blijven voortdurend de aandacht van velen tot zich trekken. Eiken avond is de zaal meer dan vol nieuwsgierigen of belang stellenden uit alle standen. Per avond worden twee of drie patiënten behandeld, die, na de massage te hebben ondergaan, steeds beweren van hunne rheu- matiek genezen te zijn. Als reclame voor de olie werden gisteren de patiënten niet gewreven door den heer Davenport zelf, maar door tXvee personen uit het publiek Aanstaanden Maandag zal Sequah in costuum optreden. Gisterenmiddag had de tweede maaltijd plaats, dien hij aan behoeftige kinderen geeft. Honderd dier kleinen (76 van school C en 24 van de bewaarschool op de Beestenmarkt) zaten, netjes aangekleed, aan twee lange, gedekte tafels onder de lommerrijke kastanjeboomen in den tuin van »de Prins", en deden zich te goed aan aard appelen, kalfsvleesch, peertjes, een glas melk, pudding met bessensap en bruidsuikers, terwijl even als de vorige maal de meisjes een pep, en de jongens een bal kregen. Voorts hield de heer Davenport een verloting onder de kinderen, waarbij enkelen een rijksdaalder, sommigen een gulden, meerderen een kwartje en allen een dubbeltje verwierven. Toen daarop den kinderen verzocht werd een versje te zingen, dat zij op school geleerd hadden, werd uit volle borst aan- »Ik ben de doeter Wonderbaar" waarna het feest met het »Wien Neerlandsch bloed" onder begeleiding van de muziek, werd besloten. Ook deze maaltijd, die door het muziekkorps werd opgeluisterd, werd door een vrij talrijk publiek bij gewoond. Bij uitstedigheid van den heer V. d. Bilt La Motthe, daartoe den vorigen keer uitgenoodigd, was de heer J. Fransen v. d. Putte ditmaal zoo vriendelijk geweest met de onderwijzers te overleggen welke kinderen aan den maaltijd zouden deelnemen en dezen naar »de Prins van Oranje" te geleiden. Namens die kinderen dankte de heer V. d. Putte voor den hun verschaften maaltijd. Op Donderdag 18 Mei a. s. zullen de Ver- eenigde Rotterd. tooneelisten, onder directie van de heeren Le Gras en Haspels, in de schouwburgzaal der sociëteit V. O V. alhier eene tooneelvoor- j stelling, geven, bestaande in de opvoering van het nieuwe blijspel van ScbÖofcban en Kadelburg, J getiteld Twee gelukkige dagen, waarin o. a. mevr. Cath. Beersmans, Rosier Faassen en J. Haspels op treden. Op de te Zwolle gehouden algemeene vergade ring der vereeniging »Het Rundveestam boek" is besloten de inschrij vingskosten van f 5 per stuks vee te verlagen op f 2,50 bjj opname van vijf stuks op dezelfde hoeve, onverschillig van welken eigenaar. Of ook bij opname van 4 stuks aan den- zelfden eigenaar behoorend. Tevens werd bij acclamatie besloten de alge meene vergadering in 1894 te Goes te houden. Aan het programma van de algemeene ver gadering en de algemeene tentoonstelling van werk tuigen, te houden den 14 Juni 1898, te Tolen, door de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, be nevens van de tentoonstelling vau paarden, rundvee, schapen, varkens, pluimgedierte, boter, paardentuig, enz., te houden den 15 Juni 1893, te Tolen, ont- leenen wij het volgende Dinsdag 13 Juni, des avonds te zeven uren bij eenkomst van het hoofdbestuur op het Raadhuis. Woensdag 14 Juni, des voormiddags te tien uren algemeene vergadering der leden in de zaal van de Koninklijke Handboogschutterij »Non Semper". Des namiddags te éen uurtentoonstelling van werktuigen. Des namiddags te drie uren zal aan de leden der Maatschappij, buiten de Afdeeling Tolen woonachtig, voor zoover daartoe rijtuigen beschikbaar worden gesteld, kosteloos de gelegenheid worden aangeboden tot deelname aan een rijtoer. Donderdag 15 Juni, van des voormiddags elf tot des namiddags vier urententoonstelling van werk tuigen, welke voor zooverre zulks doenlijk is, in beweging zullen worden gebrachttentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, varkens, pluimge dierte, boter, paardentuig, enz. Des namiddags te vijf uren gemeenschappelijke maaltijd. Bij gelegenheid van de algemeene tentoonstelling van werktuigen zullen worden uitgeloofd de vol gende prijzen lo. Voor de meest volledige verza meling van landbouw-werktuigen Eeu eerste prijs van twee honderd gulden. Een tweede prijs van een honderd gulden. 2o. Voor de meest volledige verzameling van zuivel-werktuigenEen prijs van een honderd gulden. So. a. Voor een handcentrifuge Een eerste prijs van vyftig gulden. Een tweede prijs van vijf en twintig gulden. 3o. b. Voor een boter- kneedmacbine Een prijs van vijf en twintig gulden. 4o. Voor de meest volledige" verzameling van werk tuigen voor grondbewerkingEen eerste prijs van vijf en zeventig gulden. Een tweede prijs van vijf en twintig gulden. 5o. Voor een petroleum-motor, beneden 8 effectieve paardenkrachtenEen eerste prijs van twee honderd gulden. Een tweede prijs van een honderd gulden. Aangifte ter mededinging behoort voor de groepen 1, 2, 3 en 4 te geschieden vóór 15 Mei 1893 aan den heer I. G. J. Kakebeeke, algemeen secretaris der maatschappij te Goes. De tentoonstelling zal gehouden worden te Tolen, den 14 Juni 1893. De werktuigen moeten door de inzenders vracht vrij op het terrein der tentoonstelling worden aan gevoerd en door hen behoorlijk worden opgesteld ter plaatse, aan te wijzen door de regelingscommissie voor de tentoonstelling. De uiterste termijn waarop de werktuigen kunnen ingezonden worden, zal zoo spoedig mogelijk na sluiting der lijst bekend gemaakt worden. Vroeger aangebrachte werktuigen zullen voor reke ning en risico der inzenders tot dien datum door de commissie worden geborgen en bewaard, voor zoover daarvoor beschikbare localiteit zal te verkrijgen zijn. Hetzelfde werktuig mag slechts op éen nummer De inzenders zijn zeiven aansprakelijk voor elke schade, zoowel bij het vervoer als op het terrein van de tentoonstelling of daarbuiten aan hunne in zendingen, door welke oorzaak ook, toegebracht. Nader verlangd wordende inlichtingen zijn op schriftelijke en franco aanvrage te bekomen bij den heer I. G. J. Kakebeeke, te Goes, alsmede bij den heer J. W. Wagtho, Voorzitter der regelings-com- missie voor de tentoonstelling te Tolen. De paarden en het vee moeten op Donderdag 15 Juni, des morgens 7 uren op het tentoonstellings terrein aanwezig zijn. Voor stalling zal, voor zooverre d9 commissie daar toe gelegenheid wordt aangeboden, worden gezorgd. Behalve de bij het programma vermolde bekro ningen kunnen nog, op aanbeveling der commissie van bekroning, prijzen worden toegekend Aan hen, die door uitmuntendheid hunner in zending zich een buitengewonen prijs hebben waardig b. Aan ben, die hunne belangstelling in deze ten toonstelling aan den dag leggen door het inzenden van voorwerpen, buiten dit programma, doch tot den landbouw behoorende, welke bruikbaar en nuttig kunnen worden geacht. Prijzen worden uitgeloofd voor de volgende voor werpen, zooals bij ieder nummer staat uitgedrukt. Landbouwpaardenonverschillig van welk ras. Hengsten, minstens 3 jaar oud,- eerste prijs f 25, aan welken prijs wordt toegevoegd eene premie van f 50, door de Afdeeling Zeeland" van het Neder- landech Paardenstamboekonder voorwaarde dat de hengst moet zijn ingeschreven in het Stamboek tweede prijs f 15, Hengsten, geboren in 1891, eerste prijs f 20, tweede prijs f 10. Hengsten geboren in 1892, eerste prijs f 15, tweede prijs f7,50. Merrie- paarden, minstens 3 jaar oud, eerste prijs f25, aan welken prijs wordt toegevoegd eene premis van f 25 door de Afdeeling Zeeland" van het Nederlandsch Paardenstamboek, onder voorwaarde dat de merrie moet zijn ingeschreven in het Stamboektweede prijs f 15. Merriepaarden, geboren in 1891, eerste prijs f 15, tweede prijs f 7,50. Merriepaarden, ge boren in 1892, eerste prijs f 10, tweede prijs f 5. Ruinpaarden, minstens 4 jaar oud, eerste prijs f 15, tweede prijs f10. Merriepaarden met veulen, maxi mum leeftijd 12 jaar. Voor het beste merriepaard met veuleneerste prijs f25, vermeerderd met eene premie van f 10, tweede prijs f 10, vermeerderd met eene premie van f 5. Spannen werkpaarden, minstens 4 jaar oud, onverschillig van welk geslacht, behoor lijk getuigd, eerste prijs f25, tweede prijs f 15. Voor het geschiktste tilburypaard f20. Rundveeonverschillig van welk ras. Springstieren, geboren in 1891 of vroeger, eerste prijs f 30, tweede prijs f 15. Stieren, geboren in 1892, eerste prijs f 20, tweede prijs f15. Melkkoeien, minstens 3 stuks, van eenen eigenaar, eerste prijs f25, tweede prijs f 15. Melkkoeien, minstens 2 stuks, van eenen eigenaar, eerste prijs f20, tweede prijs f 10. Vaarzen, minstens 2 stuks in te zenden, met niet minder dan vier tanden, van eenen eigenaar, eerste prijs f 15, tweede prijs f 10. Schapen, onverschillig van welk ras, geschoren, behalve een flinke vlok wol, die aan een der voor bouten aanwezig moet zijn. Springrammen, eerste prijs f7,50, tweede prijs f5. Ooien,,minstens 3 stuks, eerste prijs f 10, tweede prijs f5. Ooien, minstens 6 stuks, eerste prijs flö, tweede prijs f5. Voor het beste melkgevende melkschaap f5. Geiten. Voor de beste melkgevende geit, eerste prijs f5, tweede prijs f2,50. Varkens, onverschillig van welk ras. Beeren, eerste prijs f 7,50, tweede prijs f2,50. Zeugen, eerste prijs f5, tweede prijs f2,50. Pluimgedierte. Voor de schoonste verzameling pluim gedierte, eerste prijs f 10, tweede prijs f 5. Kalkoenen, schoonste verzameling, minstens 1 haan en 2 hennen eerste prijs f 3, tweede prijs f 1.50. Ganzen, schoon ste verzameling, minstens 1 gent en 2 ganzen, eerste prijs f 3, tweede prijs f 1.50. Eenden, schoonste verzameling, minstens 1 waard en 2 eenden, eerste prijs f 3, tweede prijs f 1.50. Kippen, schoonste verzameling, minstens 1 haan en 6 kippen, eerste prijs f 3, tweede prijs f 1.50. Duiven, schoonste verzameling, minstens tien stuks, die op een nader te bepalen uur opgelaten worden, eerste prijs f 3, tweede prijs f 1.50. Paardentuig en Hoefbeslag voor den Landbouw. Voor het volledigste en in verhouding tot den prijs deugdelijkste paardentuig f 10, voor de volledigste verzameling hoefijzers f 10. Boter. Voor de best gekeurde boter, minstens 1 kilogram, den morgen van de tentoonstelling in te zenden, eerste prijs f 6, tweede prijs f 4. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Goedereede C. Cramer te Noordwelleen te Noordwelle P. Der Weduwen, surnumerair in de inspectie Middelburg. Sedert de invoer voor bet Neder- 1> u d s c h e v e e in België weder geopend is, bestaat te Eecloo een handel, zooals in jaren niet is gezien. Op de tram EeclooWatervlietIJzendijke, enz. zijn speciale treinen voor veevervoer uit Holland moeten ingericht worden. Maandag en Woensdag van iedere week, van 8 tot 11 voormiddags, is het tolkantoor Watervliet voor den invoer open en dan is het merkwaardig om de treinen van de tram te zien voorbijstoomen, de lange reeksen wagens met Hollaudseh vee volgeladen. Dat vee komt meerendeels uit Groningen over Vlissingen. Het zijn vette puik- dieren voor de markt van Gent en van Brussel bestemd. De doorvoer is vooral zoo groot omdat op geen andere lijn bet tarief zoo laag is als* op de lijn Breskens—Scboondijke—IJzendijke—Water vlietEecloo. De Koninginnen met gevolg vertrokken Woensdagmorgen te 8.37 per extra-trein van het paleis Het Loo naar Ludwigsburg. Hare Majesteiten zijn Woensdagavond in goeden welstand te Ludwigsburg aangekomen. Aan het sta tion der Wurtembergsche residentie werden de Ne- derlandsche Vorstinnen luisterrijk ontvangen. Te harer begroeting waren daar aanwezig Hunne Ma jesteiten de Koning en de Koningin van Würtem- berg en hunne dochter, prinses Pauline, benevens de Vorst en de Vorstin van Bentheim, met talrijk ge volg. Eene groote en feestelijk gestemde menigte bewoog zich in de straten der stad. Velen droegen oranje-cocardes en strikjes op de borst. De Nederlandsche Vorstinnen namen met Haar gevolg intrek in het koninklijk slot. De koninklijke Wurtembergsche familie bewoont de villa Marienwahl. Dit jaar zal voor het eerst de maatregel in gevoerd worden om de geneeskundige keu ring der adspiranten voor eene plaatsing aan de K. M. Academie tc Breda of aan het marine-insti tuut te Willemsoord aan de schriftelijke examens te doen voorafgaan; iets waarop jaren achtsreen vruch teloos werd aangedrongen. Terwijl aan de ministers van oorlog en marine een woord van hulde hiervoor toekomt, is het be vreemdend, dat door beiden niet gelijkluidende be palingen zijn gemaakt ten aanzien van de herkeuring. Terwijl toch de minister van oorlog toelaat, dat jongelieden, die mochten worden afgekeurd en aan eene herkeuring wenschen te worden onderworpen, aan het examen deelnemen, heeft zijn ambtgenoot van marine daarentegen vastgesteld, dat in geen geval op de uitspraak der keuringscommissie kan worden teruggekomen. - De Minister van Binnenl. Zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid der Twee de Kamer van de Staten-Generaal in het hoofd kiesdistrict Gouda, in plaats van den heer Ha velaar, zal plaats hebben op Dinsdag 30 Mei e. k. en de herstemming, is die noodig, op Dinsdag 13 Juni daaraanvolgende. wachtte prof. Rosensteinte Leiden eèn eigenaardige verrassing, 's Morgens werd Z. H. G. namens de studenten een prachtige bouquet thuis bezorgd. Toen Z H. G. op cfflege kwam, werd hem namens de semi-artsen, die in grooten getale opgekomen waren, een groote lauwerkrans overhandigd. Dit alles was ter eere van den dag, waarop hij vóór 20 jaren 't professoraat aan de Leidsche Uni versiteit aanvaardde. Z. H. G. had dezen dag stilzwijgend willen laten voorbijgaan, doch de medische studenten hebben dezen tot een waardigen feestdag Het Maandblad tegen de vervalschingen van dr. v. Hamel Roos schrijft Wij onderzochten de bekende roode ringen, die tot sluiting van bier- en limonadefleschjes dienen, en constateerden zeer belangrijke hoeveelheden anti monium. Wij overtuigden ons, dat door organische zuren (o. a. een mengsel azijnzuur en wijnsteenzuur), zij het ook geringe, hoeveelheden metaalverbindin gen uit deze ringen opgelost werden. Uit dien hoofde zou het o. i. wenschelijk zijn, de aanwending dezer ringen voor het bovenvermelde doel te verbieden. Organische zuren toch zijn in bieren of limonades steeds aanwezig, en vooral bij langdurige aanraking is er kans, dat zich een weinig van de vergiftige antimonium-verbindingen oplost. Waarom, zoo vragen wij, gaat de industrie hier toch zoo dikwijls geheel eigenmachtig te werk, waar het aanwenden van schadelijke metaalverbindingen betreft, zonder vooraf nauwlettend te onderzoeken, of de eischen der hygiëne wel in acht genomen worden. Het is waarlijk tijd, dat men het verderllijke laisser-aller-systeem bij ons eens laat varen Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Krabbend ij ke. Tot onderwijzers aan de open bare school zijn benoemd de heeren C. H. N. De Nooijer, onderwijzer te Ooltgensplaat en J. Van Koeveringen, idem te Rilland-Bath en tot onder wijzeres mej. H. J. C. C. Van den Brink, kweekelinge der Rijksnormaallessen te Goes. Ierseke. Aan de Chr. school zjjn benoemd tot onderwijzer de heer G. Van Oosten alhier en tot onderwijzeres mojuffr. Van der Weel to Aksel.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1