1893 N°. 53. Donderdag 4 Mei. 80s,e jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaaxders. sending van advertentiën véor COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, ureii op den dag der uitgave. liet doel heiligt de middelen. De Standaard noemt het een misverstand, wanneer men meent dat ook maar één anti-revolutionair een principiëel bondgenootschap met de radicalen zou bepleiten. De anti-revolutionaire partij is eene zelf standige partij, die bij eerste stemming met eigen candidaten optreedt. Maar bij eene herstemming kan ze helpen om van de twe^ kwaden de minst be denkelijke te kiezen. En zoo helpt ze dan nu voor- loopig de radicalen tegen de liberalen, overmits van deze twee loten, uit den revolutionairen stam ge- j schoten, de liberaal op dit oogenblik zeer stellig j gevaarlijker is dan de radicaal, reeds om de afdoende reden, dat de liberalen in de meerderheid zijn, en ons j daarom hunnen onderdrukkenterwijl de radicalen nog j nauwelijks opkomen en alleen reeds uit dien hoofde nog aan geene verdrukking van anderen denken kunnen Is er ooit meer duivelachtige tactiek openlijk be leden dan thans de Standaard verkondigt. De anti revolutionairen steunen derhalve de minderheid, om dat die hun toch niets maken kan, en olferen zoo doende 's lands belang aan partyzucht op, want, door elke meerderheid af te breken, wordt stagnatie ge bracht in den parlementairen arbeid. Is het wonder, dat de Standaard na de verkon diging van bovenstaande tactiek, onmiddellijk iets over de Jezuïeten laat volgen. Ons dunkt, hare redactie moet over de politieke bedoelingen barer partij schrijvende, als van zelf gedacht hebben aan de bekende zinspreuk, die op rekening van bedoelde orde wordt geschreven. En dat durft dan nog van een politiek beginsel gewagen GOES, 3 Mei 1893 Er schuilt onder de Goesehe ingezetenen een occasional correspondent van de M. Ct., die er won der veel pleizier in heeft zijne medeburgers belache lijk te maken. Eerst wist hij mede te deel en, dat de élite van Goes aan den heer Davenport (vertegen woordiger van de Sequah-maatschappij) een luister rijk diner zou aanbieden in de sociëteit V. O. V. ilhierthans weder bevat dat blad een stukje van denzelfden »men", waaruit blijken moet, dat welis waar Goes langzamerhand wat tot kalmte komt ten opzichte van de Sequah-vereering, maar dat die vereering dan ook de parken zelfs van het heden daags gebruikelijke zeer had overschreden. We achten het plichtmatig de Goesehe burgerij tegen dezen correspondent even in bescherming te .ïemen, niet alsof wij zouden willen betogen, dat zij reden beeft tot eenige bijzondere Sequah-sympatkie, maar om te verklaren, dat, waar de geest des tijds nu eenmaal leidt tot eenige luidruchtigheid en in genomenheid met het vreemde, nieuwe, verrassende ia het algemeen, de Zuid-Bevelanders waarlijk vrij wat meer binnen de perken blijven dan de bewoners van vele andere streken van ons vaderland. Hoe de stemming in de vorsteljke residentie ten opzichte van den heer Davenport was, en nog is, mag ge noegzaam bekend geacht worden; hoe het verloop der séances in onze provinciale hoofdstad vaak was, en welk achtbaar publiek daar de bijeenkomsten met zijne tegenwoordigheid vereerde, zal de Al. Ct. nog wel beter weten dan wij. Waarlijk, daarbij ver geleken, is men bier zeer kalm gestemd, en verdient onze burgerij meer lof dan blaam. Over de houding onzer plaatselijke pers zullen we, als zelf daartoe behoorende, zwijgen. Wij voor ons hebben tot hiertoe niet anders gedaan dan van de séances onpartijdige mededeelingen geven, zooals we gewoon zijn van alle publieke vermakelijkheden, bijeenkomsten, vergaderingen enz. te doen. De geestigheid omtrent het diner hierboven be doeld die door sommige Hollandsche bladen nog als ernst is opgevat is volkomen onwaar. Zoo daartoe ooit bet plan in eenig brein is opgekomen, dan moet dit geschied zijn ia dat van den éenhoof- digen »men", occasional-correspondent der M. Ct. Waarheid is eenvoudig, dat evenals elders de séan ces hier druk bezocht wordendat evenals elders hier voor- en tegenstanders van Sequah worden aangetroffen. Er gebeurt hier overigens niets bij zonders en er is zelfs eene betrekkelijke kalmte bui ten de séances. Het afspannen van paarden b.v.» zooals elders geschiedde, is tot nogtoe hier niet voor gekomen. Ons dunkt, dat dus bier niets meer of minder geschiedt dan b.v. te Middelburg, waar men ook iederen avond stampvolle zalen in het Schut tershof had en zelfs een reporter in het gedrang zoodanig stond te transpireeren, dat hij voor altijd alle voorbesehiktheid voor rheumatiek verloor. Er is dan ook voor bet geweeklaag van den modernen Jeremia, in vergelijking van andere plaatsen althans, niet de minste grond. De onder-inspecteur-titulair G. J. Janssen en de agent van politie M. J. C. Moens alhier zjju benoemd tot onbezoldigd rijksveldwachter. Maandag 11. trad van wege den Sociaal-demo- cratisehen bond, Afdeeling Goes, in het koffiehuis van Clement op de Kreukel markt alhier als spreker op de beer Jan A. Stap van St. Jacobi Parochie. Hoogstens een veertigtal personen woonden de ver gadering bij, welk getal na de pauze nog tot de helft verminderd was. Na door den heer A. Blankert, voorzitter der Afdeeling hier ter stede, te zijn ingeleid, ving bij zijn voordracht aan met de vermelding, waarom juist op 1 Mei de sociale vergaderingen gehouden worden. In Mei toch krijgt de natuur een nieuw leven en men wilde dien dag bestemmen om ook een nieuw leren onder de arbeiders te brengen en hen aan te sporen zich te vereenigen tegen de wanverhoudingen, die in onze maatschappij bestaan. Achtereenvolgens behandelde spreker de volgende onderwerpenHet onderwijs in ons land is slecht de Staat moet zorgen voor leerplicht tot het 14e jaarde socialisten moeten zich vereenigen om de almacht der bezitters en werkgevers te breken, en om middelen aan te wenden, teneinde tot gemeen schappelijk eigendom te gerakende achturige werk dag moet ingevoerd worden om den arbeider een meer inenschwaardig bestaan te verschaffen de be wegingen in bet Noorden van ons landalgemeen stemrecht moet verkregen worden; van geen der politieke partyen is heil te wachten de pers is ver plicht zich tegen het socialisme te verzetten en te werken in de richting der bezittende klassezoo niet, dan wordt het blad waardeloos en de redacteurs en verslaggevers staan bloot aan de kans ontslageu te worden. Van de gelegenheid tot. debat werd door slechts een der aanwezigen, een Katholiek, gebruik gemaakt, die opmerkte, dat de socialisten overdrijven en dat eigenlijk in den goeden zin van het woord iedereen socialist is, maar dat gelukkig de meesten langs ge leidelijken weg tot het doel wenschon te komen, zooals ook Paus Leo Xtïl dit in zijn encycliek ver langde. Liebknecht en Bebel, de voorvechters der socialisten in Duitschland, kunnen zelfs het sociale vraagstuk niet oplossen langs den weg, dien de so cialisten willen. De heer Stap antwoordde daarop, dat de arbeiders zelf hun doel moeten trachten te bereiken zonder daarbij te letten op geloof of politieke richting. Daarna ging de vergadering, dia eön zeer kalm verloop had, uiteen. De séance van Sequah werd gisteren, Mei- Dinsdag, zoo druk bezocht, dat geen enkele plaats onbezet ble9f. De drukte en het rumoer in de zaal waren evenredig aan het aantal menschen, dat haar vulde, waardoor het 'den heer Davenport, evenals zijn tolk, onmogelijk was, oen verstaanbaar woord uit te brengen. Do séance bepaalde zich dan ook tot de behandeling van twee patiënten, waaronder de ruim zestig-jarige vrouw S. alhier, die sedert jaren in hooge mate aan rheumatiek lijdt. Na de be handeling was zij in staat op de maat der muziek een dansje op het tooneei te doen. Reeds te ruim half negen was de séance afgeloopen. Borsele. Zondag ontving een arbeider in deze gemeente van H. M. de Koningin-Regentes eene gift van f 40 wegens tegemoetkoming in zijne moeielijke omstandigheden. Hij had de vrijheid ge nomen H. M. zijn nood te klagen en bekend te maken, dat hem wegens het ontbreken van een ge schikte woning voor 14 personen, niets anders over schoot dan een huis te bouwen, waartoe hij door gebrek aan fondsen buiten staat was. Onnoodig hier bij te voegen dat de man zich hoogst gelukkig ge voelde. Tot verhooging van zijn vreugde heelt de burgemeester hem vergunning verleend om bij zijne medeburgers liefdegiften in te zamelen voor bet tekortkoraende. De lijst van hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastingen in de provincie Zee land bevat 132 personen. Daarop komen o. a. voor Mr. J. C. R. Van der Bilt, te Heinkenszand, voor f818,32; Gr. J. Van den Bosch, te Kattendijke, voor f741,49; J. Bruijnzeel, te Rilland-Bath, voor f 397,29 M. Burger, te Kloetinge, voor f 1272,22; Ph. R. Claus, te Kloetinge, voor 1442,71; A. C. Dauckaerts, te Kortgene, voor f 1008,98 P. Dek ker Jz., te Wemoldinge, voor f523,43; J. J. Van Eykeren Sr., te 's-Heerenhoek, voor f449,51; J. A. Bevier de Fouw, te Goes, voor f401,13; mr. J. G. de Witt Hamer, te Goes, voor f 612,20J. E. Mulock Houwer, te Goes, voor f 376,09A. M. Peinan Kakebeeke, te Kloetinge, voor f395,94; G. H. Ka kebeeke, te Goes, voor f429,76; J. M. Kakebeeke, te Goes, voor f891,06; J. Kakebeeke, te Krabben- dijke, voor f 354,03L. G. Kakebeeke, te Middel burg, voor f 445,64L. Lucasse, te 's-Heer Arends- kerke, voor f476,13; J. J. Ocktman, te Goes, voor f349,16; h. A. Paardekooper Overman, te 's-Gra- venpolder, voor f787,64; Jhr. mr. J. J. Pompe van Meerder voort, te Kapelle, voor f391,34; H. fc. Persant Snoep, te Kapelle, voor f392,06 J. Vereeke, Je Kruiningea, voor f474,59; A. "Witkam* te.Goes, voor f 533,31. 's-GraveiiIsasje. Benoemd tot ontvanger der bolastingen te Sluis dhr. R. A. Bakker, com mies-verificateur 2e klasse. De internationale arbeidersbe- t o o g i n g van den eersten Mei is, zooals algemeen verwacht is, kalm afgeloopen. Zelfs in België, waar de betooging verbonden werd met een manifestatie ten gunste der veroordeelden wegens deelneming aan da laatste oproeren, bepaalden de werklieden zich tot het houden van rustige optochten op grooterof kleiner schaal. Feitelijkheden van onrustbarenden aard schijnen niet voorgekomen te zijn, zelfs niet in landen als Spanje of Frankrijk, waar de le Mei de vorige jaren tot ernstige ongeregeldheden aan leiding heeft gegeven. Ook hier te lande had de betooging een zeer kalm verloop. Op tal van plaatsen werden optochten ge houden, hetzij in de open lucht, hetzij in een gebonw, maar ongeregeldheden vielen niet voor. Alleen te Groningen en te Zutfen had even eene kleine botsing met de politie plaats, maar zonder ernstig gevolg. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur- generaal der posterijen en telegraphie de heer J. P. Ha velaar, oud-minister van waterstaat, handel en nij verheidis de referendaris bij het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid M. G. De Bloem® verbonden aan het hoofdbestuur der pos teryen en telegraphie, en zijn hem opgedragen de functiën van administrateur bij bet hoofdbestuur en zijn voorts benoemdtot inspecteur der poste rijen voor de provincie Zuid-Holland de heer J. J. Doffegnies, thans inspecteur der posterijen, werkzaam by bet hoofdbestuur, van welke betrek king hy eervol wordt ontheven en tot hoofdinspec teur der posterijen, met ingang van 1 Mei 1893, de heer B. J. Herweger, thans directeur van het postkantoor te Amsterdam, uit welke betrekking hem gelijktijdig eervol ontslag wordt verleend. De heer J. P. Have laar heeft, tengevolge van het aanvaarden der betrekking van directeur- generaal der posterijen en telegrafie, opgehouden lid der Tweede Kamer te zijn. Door den Minister van Financiën en Justitie is in de St. Ct. de aandacht van de daarbij belang hebbende gevestigd op de belangrijke vermindering, die de kosten der akten van overdracht van onroerend of roerend goed ondergaan door het in werking treden op 1 Mei van de wet van den 27en September 1892 (Staatsblad no. 224). I. De rechten van registratie van 4 ten honderd voor overdracht van onroerend goed zijn verminderd tot op 2 ten honderd. Het recht van overschrijving, thans 75 cent van de 100 gulden bedragende, is verminderd tot op 15 centen van de 100 gulden. De opcenten op de rechten en boeten van regis tratie en hypotheek zijn afgeschaft. Dientengevolge wordt voor alle ekten, houdende overdracht van onroerende goederen, welke na den 30en April 1893 ter registratie worden aangeboden, de belasting verminderd als volgt a. in gewone gevallen de registratierechten van 5.52 pet. tot 2 pet.de hypotheekrechten van 0.75 pet. tot 0.15 pet.zoodat de gezamenlijke rechten ver minderen van 6.27 pet. tot 2.15 pet.b. als binnen het jaar, aan de registratie der akte voorafgaande, voor den aankoop derzelfde zaken de sub a genoec rechten zijn geheven, of verschuldigd gewordende registratierechten van 0.34 J/a pet. tot 0.25hypo theekrechten van 0.75 pet. tot 0.15 pet.zoodat in dit geval de gezamenlijke rechten verminderen van 1.09 V2 pet. tot 0.40 pet. II. De rechten van registratie, voor zoover die 3 ten honderd bedragen wegens overdracht van roerend goed, zijn verminderd tot op 2 ten honderd. De Haagsehe correspondent van de N. Or. Ct. verzekert thans, dat Minister Tak zijn kieswet- ontwerp, wat de hoofdbeginselen aangaat geheel en wat de uitwerking betreft bijna geheel onge wijzigd voor de Kamer zal brengen. Hoewel hij onder geneeskundige behandeling is, is van een ernstige ongesteldheid van het Kamer lid mr. Farncombe Sanders geen sprake. Omtrent de gevechten in Tamiang tegen de Atjehers bracht de mail Maandag een weinig meer uitvoerig bericht van ongeveer den volgenden inhoud Van Medan is 29 Maart kol. Van de Pol met 390 man naar Seroeway vertrokken, ten einde voor een einde te maken aan het verzet in die De kapt. van den generalen staf La Feber is meegegaan. Op 1 Apiil kwam aldaar bericht aan, dat de troepen, gesteund door gewapende sloepen van de marine, op de Tamiang-rivier bij Rantau Pakam twee zware versperringen hebben opgeruimd en de zeven versterkingen, die baar verdedigden, genomen en vernield, bij welke gelegenheid zeven lillas, veel padi, rijst, gezouten visch, enz. in onze handen vielen. De verliezen aan onze zijde zijn een officier der marine, schampschot1 inl. fuselier gesneuveld, 4 minderen gewondwaarvan 2 licht, en 4 minderen van de marine gewond, waarvan 1 zwaar. Die van den vijand zijn onbekend. Den volgenden dag zou de colonne naar Laboe Bastil oprukken, waar de vijand zich sterk beeft verschanst, en dus op zwaren tegenstand wordt, gerekend. En Dinsdag 4 April gaf de Déli Ct. bet volgende bulletin uit Onze troepen, gesteund door landingdivisies van de marine, hebben eergisteren na zwaren tegenstand de zeer sterke benting der Atjehers bij Toempa ja, stroomopwaarts van Seroeway, aan den oever van de Tamiangrivier genomen. Onze verliezen zijn 5 doodea, waaronder luitenant v. d. Schroeff, on 36 i, waaronder de le luitenant der marine Mensert zwaar en luitenant Engelen licht. In de benting werden 63 doode Atjehers gevonden. Veel wapens werden buitgemaakt. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Zondagochtend werd te Wissekerke de heer M. W. Snoep, nieuw beroeps* predikant aldaar, in zijn ambt bevestigd door dea heer G. W. A. Da Veer, predikant te Middelburg, met eane rede naar aan leiding vau Psalm 134 vers 3. Des middags hield de heer Snoep zijne intreerede, sprekende over 2 Oorinthen 5 vers 20. Borsele. Zondag werd in de Ohr. Geref. kerk alhier voor het laatst godsdienstoefening gehouden. Het geringe aantal leden tengevolge van overlijden en verhuizing moet de oorzaak zyn, dat de nog aanwezige lidmaten met hunne gezinnen zijn inge deeld bij de gemeente te Nieuwdorp. Tot dusver werden wekelijks lezingen gehouden, terwijl nu en dan des Zondags een predikant van elders optrad. Het gebouw blijft intusscheu dienst doen voor het houden van Zondagschool. Ter benoeming van eene onderwijzeres aan de o. 1. school te Krabbendijke is de volgende voor dracht opgemaakt: 1. mej. M. M. Nijsse te Drie wegen 2. mej. F. M. O. Van Swieten te Oud-Vos meer 3. mej. H. J. C. C. Vau den Brink te Rilland-Bath. Ter voorziening in twee bestaande vacatures van onderwijzer aan dezelfde school bestaat de voordracht uit de heerenO. H. N. De Nooijer te Ooltgens- plaat; J. Van Koeveringen te Rilland-Bath en J. Stroosnijder te Bolnes, gem. Ridderkerk. Rechtszaken. Gisteren deed de kantonrechter te Middelburg uitspraak in de zaak tegen den heer B. Quist, lid van den gemeenteraad te Goes, beklaagd van onbe voegd uitoefenen der (homoeopatische) geneeskunde. Ten huize van De N. te Serooskerke had beklaagde volgens het proces-verbaal in een Schwabe's Huis dokter een bladzijde aangestreept, die ten bate eener ziekte moest worden geraadpleegd. Hij werd daarom wegens het, niet toegelaten tot de uitoefening van een beroep, waartoe de wet eene toelating vordert, dat beroep zonder noodzaak uit oefenen, veroordeeld tot 50 b. s. 14 d. hechtenis. Door bet O. M. was tegen beklaagde geëischt een geldboete van 100 s. 14 d. hechtenis. Landbouw en Veeteelt. tiet opkweeken van jong vee. V. d. Behandeling der eieren gedurende het broeden. Zyn de eieren eenmaal te broeden gelegd, dan zou bet verkeerd zijn, ze gedurende den geheelen broed tijd aan hun lot over te laten. Zeer dikwijls toch is het bepaald noodig een oog in het zeil te houden, om datgene aan de eieren te doen, wat de broedster zelf niet doen kan. Daartoe behooren gebroken eieren wegnemen en het nest zuiveren. Doet men dit laatste niet, dan zal het nest eeh onaangename lucht ver spreiden en de kip zal bet verlaten. Ook de goede eieren zullen meestal door de gebrokens bevuild zijn men moet ze alsdan met warm water en een doek schoonmaken, doch daarbij zorgen, dat ze niet ge schud of veel gedraaid wordeneieren, die door de

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1