Tweed a Verificatie- Vergadering. hij zich bijna niet bewegen kon en totaal onmachtig was tot het verrichten van zjjn werk. Dat alles is waar, maar waar is het ook, dat hij door de be handeling en wel door massage van een onzer geneesheeren bijna geheel genezen was, minstens zoo ver, dat hij loopen kon en zijn werk had hervat. Wat het loopen betreft, de reis naar den Sequah- agent te Goes, heeft hij tot het station Vlake te ▼oet afgelegd. Hij was zelfs de laatste week niet meer onder geneeskundige behandeling. Ik wil hiermee evenwel niet beweren, dat hij bij de behandeling te Goes geen baat gevonden heeft, en geloof zelfs gaarne het tegendeel". Middelburg. Op de schilderijen-ten toonstelling, die gisteren gesloten werd, zijn 25 stukken verkocht, waarvan aan het museum, waarin de tentoonstelling gehouden werd, de vol gende vijfHoijnck van Papendrecht, Huzaren, hun paarden drenkende C. Van Leemputten, In de veen gronden (Kempen)W. Oppenoorth, HerfstDavid Opens, Op uw gezondheidT. Sadée, Kegelbaan. Het aantal bezoekers was ruim zoo groot als vóór drie jaar; het aantal genomen doorloopendekaarten veel grooter. Naar wij vernemen is de heer Farncombe Sanders, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, vrij ernstig ongesteld. (Z>.) Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen burgemeester van Haarlem, zal met 1 Juni zijn mandaat als lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Beverwijk nederleggen. Ingevolge art. 40 der wet op de vermogens- bs'asting zullen de belasting-chuldigen hunne be lasting, zonder kosten voor hen, aan den ont vanger per postwissel kunnen overmaken. Hiertoe zal gebruik gemaakt worden van een bij zonder formulier postwissel No. 11. Deze wissels zijn voorzien van twee strookende eene aan het hoofd, de andere aan den voet van den wissel. De strook aan het hoofd van den wissel wordt den be lastingschuldige ter hand gesteld, om hem te dienen tot quitantie. De andere strook kan door den ont vanger van den wissel worden gescheiden en behouden. Naar de N. R. Ct. meldt, is de heer Ha- velaar benoemd tot hoofddirecteur der postergen •n telegrafie. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Gisterenmorgen trad in de Hervormde kerk alhier als predikant op de heer dr. G. E. Van Koetsveld, hofprediker to 's-Gravenhage. Voor een talrijke schare, waaronder ook eenigen van elders opgekomenen, sprak de waardige grijsaard naar aan leiding van de woorden uit de Openbaring van Jo hannes, hoofdstuk XXI vers 5 Zietik maak alle dingen nieuw. In een schoone improvisatie, vol tref fende beelden en sierlijke taal, uitgesproken met een voor zijn leeftijd bewonderenswaardige kracht en vuur, paste spreker deze woorden toe op de natuur, op de zedeleer en op een toekomstigen nieuwen hemel en nieuwe aardewant ook deze deelt in de ver anderingen, die de tijd teweegbrengt. De 20e eeuw zal misschien niet aanbreken en zeker niet voorbij gaan, zonder dat ook op maatschappelijk gebied groote veranderingen hebben plaats gehad. Geljjk in de lente alles herleeft, wat de kiem tot laven in zich bevat, zoo wekt God ook alleen nieuw leven op in de harten van hen, die in godsdienstigen zin niet dood zijnwat dood is herleeft niet. Na een op wekking tot nieuw leven, met de woorden Ont waakt, gij die slaapten den wensch, dat zijn op treden niet vruchteloos moge zijn, sloot spieker zijne rede. Na het eindigen der predikatie zong het koor der Ned. Herv. gemeente op verdienstelijke wijze een koorgezang en werd den predikant het 4e vers van Psalm 134 toegezongen. Te 's-Gravenpolder is benoemd tot onderwijze res bjj het openbaar lager onderwijs mej. C. J. A. Remigius te Vlissiugen, met 6 stemmen. Eéne stem was in blanco. Te Amsterdam staat op de voordracht voor leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde no. 1 de heer M. G. De Boer, leeraar aan de hoogere burgerschool te Goesen voor leeraar in de wiskunde de heer F. A. Mesch, tijdelijk leeraar aan de le hoogere burgerschool met driejarigen cursus voor jongens te Amsterdam. Rechtszaken. Het O. M. bij de arr.-rechtb. te Middelburg ei8chte tegen IJ. W., 22 j., zetkastelein in de buiten- sociëteit aldaar, wegens het wederrechtelijk opzette lijk vernielen van een anders eigendom, diens ver oordeeling tot eene gevangenisstraf van drie maanden. Uitspraak a. s. Vrijdag. Op Vrijdag den 12 dezer des voormiddags te 10 uur zal voor de arrondissements-rechtbank te Middelburg behandeld worden de zaak tegen J. C. S., oud 25 j., naaister, geboren te Breskens, wonende te Ellewoudsdijk, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake van den aan haar ten laste gelegden kinderdoodslag. In deze zaak zjjn van wege het Openbaar Ministerie 5 getuigen en 2 deskundigen gedagvaard. Het verhoor van den Dinsdag jl. ter openbare terechtzitting van de rechtbank te 's-Hertogenbosch aangehouden persoon, die beschuldigd werd bedrei gingen te hebben geuit tegen het leven van den tegenwoordigen commandant der maréchaussée te Osch, heeft tot niets geleid. De verdachte is dan ook niet in hechtenis gesteld. Gemengde Berichten. Een vijfjarig kind aan den Oostsingel alhier was Vrijdag zonder dat iemand het opgemerkt had van de plank in den Biestermansput gevallen. De waten ood is ooizaak üat hot kind geiud werd, want een daar om water komend meisje zag opeens een kinderhoofdje in het water, en gaf een gil, waarop de ouders kwamen toesnellen, die het kind spoedig redden. De seance van Sequah op Vrijdagavond 11. was in hoofdzaak gelijk aan die der vorige avonden, met dit verschil, dat zjj vroeger was afgeloopen, dewijl dhr. Davenport zich dien avond op reis wenschte te begeven. Er werden slechts twee patiënten be handeld nl. H. en S. beiden van Goes. De behande ling geschiedde ditmaal niet door den heer Davenport zeiven maar door twee personen uit het publiek om daardoor de meening te logenstraffen als zou de olie de genezing niet aanbrengen, maar de massage. Hoe gebrekkig de patiënten zich ook vóór de behandeling naar de ruimte achter het gordijn be gaven, zij kwamen naar hunne verklaring genezen weer te voorschijn. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn alhier verschillende geschriften van socialistischen aard op gebouwen, schuttingen en lantaarnpalen aangeplakt, welke door de politie spoedig werden verwijderd. Als bijzonderheid meldt men ons uit Borsele dat aldaar bij een landbouwer binnen den tijd van drie weken zijn geboren 100 kuikens, 17 biggen, 2 kalvers (tweelingen) en een veulen. Onze correspondent te Ierseke schrijft ons ♦Dat van het vinden van het kind, waarvan ik u verleden week berichtte, te Wemeldinge niets be kend is, of dat daarvan bij den burgemeester aldaar geen aangifte is gedaan, wil ik niet betwisten, maar dat het gevonden is, is zeker, althans indien de per soon uit Ierseke, die bij de vondst tegenwoordig was, niet opzettelijk onwaarheid heeft gesproken, wat niet aan te nemen is, want hij neemt niets van zijne mededeelingen terug en heeft die voor eene autoriteit herhaald. Hij heeft zijn naam aan den vinder opgegeven, maar kent dezen zelf niet bij name, wel zeer goed van aanzien. Het kind is evenwel niet gevonden tusschen de Schoorsche en de Postbrug, maar tusschen de Post en de zoogenaamde Bonzijbrug, welke laatste dicht bij Wemeldinge gelegen is. Doch dit is geen fout van den bedoelden ooggetuige, maar van mij." Iemand had met een vrachtenaar twee H.L. aardappelen naar Goes gezonden ten einde die te doen verkoopen. Hg kon er echter geen kooper voor vinden. Eindelijk werden zij het eigendom van een kastelein, voor twee glazen bier. Op vele plaatsen in Zuid-Beveland worden de aardappelen reeds om niet weggegeven. Ruim vijftig jaar geleden had iets dergelijks plaats. Iemand presenteerde een ander aardappelen om niet, doch toen bleek, dat de eigenaar de schoten er niet afgeplukt had, werd voor het vriendelijk aanbod bedankt. Zaterdagnacht hebben te Arasterdam twee jonge mannen de oranje-vlag op het. gebouw dei- socialisten Constantia" geplaatst. Het schijnt, dat het voorbeeld van den milicien, die de roode vlag op de kazerne Oranje-Nassau" had doen wapperen, hen tot deze contra-beleefdheid had geleid. (Tel Vrijdag heeft te Apeldoorn een vijfjarig kind zijn dood in het zand gevonden. Met nog drie an deren was het in de zandkuilen in den Enk aan het spelen, toen dit met zulke massa's begon af te schuiven, dat allen bedolven raakten. Op hun nood geschrei kwam hulp opdagen, die drie der kinderen redde, doch onbewust van het vierde zijne taak eindigde. Toen later werd vernomen, dat er nog een verloren was, werd een nieuw onderzoek inge steld, dat tot de ontdekking van het lijkje leidde. Men meldt uit Harlingen aan de N. R. Ct, .- De Hullsche boot Swanland is Vrijdagavond met zijne 25 extra werklieden in de haven terruggekeerd, zonder dat er van de zijde der socialisten iets is uitgevoerd om hen onaangenaam te zijn. Het zou anders vreeslijk zijn, naar het zeggen van die zijde. Een waarschuwend schrijven, bij avond onder eenen oploop van volk aan het huis van een der firmanten van de patroons-agenten algegeven, had niets uit gewerkt eene poging om de boot te beletten de haven uit te gaan, door eene brug met enkele honderden menschen te bezetten, was door den havenmeester verijdeld, en nu, bij den terugkeer der boot alles rustigDe werklieden hebben het te Hull best naar hunnen zin gehad en konden ongestoord werken, naar dien het dokterrein op vrij grooten afstsnd van de haven door politie en cava lerie was afgezet. Vóór ze retour maakten hadden onze Werklieden het genoegen uit de Hullsche cou rant te lezen, dat de Engelsche verslaggever met verbazing de werkkracht dezer Dutchmen" had gade geslagen zulk werken zag men daar zelden. Nu is het waar dat de 25 man, die de reis mede gemaakt hebbon, tot de kranigste arbeiders behooren. De mannen hebben zich voor volgende buiten kansjes bijzonder aanbevolen. Nu, buiten den kost 18 te verdienen in eene week tijds, het is ook niet te versmaden. Een arme kuipersknecht te Amsterdam, sedert langen tijd zonder werk en die ziek te bed lag, werd aangenaam verrast toen hij vernam, dat op zijn 1/20 lot in de Staatsloterij de f25,000 was gevallen. De man is door de blijdschap meteen beter geworden. Met de slooping van den toren te Purmerland is men reeds zoover gevorderd, dat het gevaar als geweken mag beschouwd worden. De hoogte van den toren is thans ongeveer gelijk met de nok der kerk. Een nieuwigheid. Bij de begrafenis van een hoog geplaatst persoon te 's-Gravenhage had een der maatschappijen (van industriëelen aard) waarvan de overledene president-commissaris was, een graf krans voor zijn lijkbaar gezondenvergezeld van een album met de namen der geversAldus meldt de Telegraaf. Het stoomschip »Conrad", van de maatschappij ♦Nederland", heeft, een paar dagen vóór de aan komst te Genua op 19 April 11., een ongemak gekregen aan de machine, waardoor het te Messina moest binnenloopen. Een ooggetuige schrijft daar over aan de Zutph. Ct. We waren vier dagen vóór den tijd te Suez, maar in het Kanaal begon de tegenspoed we moesten 1 daar een heelen nacht stil blijven liggen, omdat een Oostenrijker, die voor ons lag, iets had gebroken, i dat hersteld moest worden verder ging alles goed tot een paar dagen na Port-Said. We hadden toen erg onstuimige zee en erge koudealle passagiers hadden er last van en de kachels werden beneden gestookt. Toen wij de Straat van Messina naderden, werd de zee kalm, maar 's avonds tegen een uur of elf ik was al naar bed en vele dames ook schrikte een ieder door een on verwachten schok van de machine, die zeer spoedig stopte, wat een groot geluk was, want anders was de geheele boel uit elkaar gesprongen. De 1ste machinist Uiterwijk, bijzonder flink, heeft den naam uiterst voorzichtig te zijn. Hij was wat ongesteld en lag reeds te bed, toon hij het geluid hoorde. Hij vloog zijn bed uit, al zijn pijn vergetende, en gaf direct bevel testop pen. Niemand zag nog het gevaar in, maar toen" alle gevaar geweken was, beeft de commandant ons verteld, dat het zéér erg geweest was. Waar wij lagen, kon niet geankerd worden, omdat alles rond om klippen waren en zoo er maar een beetje wind geweest was, zou het schip verloren geweest zijn. We zijn toen blijven drijven. De eerste officier ging in een boot naar Messina, om hulp te halen, maar mocht niet aan wal wegens de quarantaine, die daar zoo streng is voor schepen uit de Roode Zee. De arme man heeft den heeltn nacht in de kou heen en weêr gevaren, 's Morgens tegen 7 of 8 uur kwam er eindelijk uit Messina een sleepboot om ons naar de haven te slepen. Het had geen uur langer moeten duren, zeide de commandant. Hij en al de officieren verdienen allen lof, ook het scheeps volk. In meer dan 2 maal 24 uren hebben ze geen rust gehad. De 1ste machinist stond met opge stroopte mouwen, geheel zwart, te werken als een der stokers, die allen aan den arbeid waren, aan den nieuwen cylinderhet was een geluk, dat men nog zoo'n ding in voorraad had, anders hadden we misschien 8 dagen moeten big ven liggen. Vrijdagmorgen kwam een koopman uit Gooi- naar Hengelo met een koppel van ongeveer 4000 ganzen. De arme dieren, uitgeput van vermoeienis en behoefte aan water, vlogen allen op een poel met water aan, de een op den ander, met het gevolg dat een 600tal stikte. De koopman lijdt hierdoor een schade van f900. Hg zal nu voortaan wel zorgen, dat zijn ganzen genoeg te drinken krijgen. Naar aanleiding van het bericht omtrent eene briefkaart, die 12 jaar onderweg bleef, meldt een der correspondenten van de N. R. Ct. Altijd baas boven baas. Ik ben in het bezit van eene briefkaart, die volgens poststempel 25 Maart 1878 uit Amsterdam verzonden werd naar Rotter dam. Na hier denzelfden dag te zijn aangekomen, doch niet bezorgd, raakte zij op onverklaarbare wijze aan het zwerven, kwam zelfs in Amerika en werd met de hij voeging missent to New-York U. S. A. 25 November 1891", naar Rotterdam teruggezonden, waar het versche bericht van 13 jaar oud 3 De cember 1891 aan het behoorlijke adres werd bezorgd. De braad op de hofstede het Hooghuis onder Hulst, waarvan wij melding maakten, moet aan kwaadwilligheid worden toegeschreven. Een vijftien jarige koewachter op de hofstede is als vermoede lijke stichter van den brand gearresteerd, en na langdurig verhoor door den wachtmeester der maré- chaussées te Hulst heeft bij eene volledige beken tenis afgelegd, 't Schijnt dat de jeugdige misdadiger, die op zijn baas ontevreden moet zijn geweest, reeds enkele dagen te voren het booze plan koesterde om de schuur in brand te steken. De hoeve met den inspan was voor 30.000 verzekerd doch naar men wil lijdt de eigenaar, de heer Jul. Vogelvanger, nog eene enorme schade. Bestuurder van de hofstede was de heer Catoir. (M. Ct.) Te Wanneperveen is eene werkstaking uitge- gebroken onder de metselaarsknechts, die bezig zijn met het bouwen van eene nieuwe school. Zy eischon hooger loon misschien? Volstrekt niet! Minder werkuren dan EvenminZe verlangen eenvoudig eenen borrel. Het gemeentebestuur name lijk heeft bepaald, dat er geeue sterkediank daar op het werk mag worden gebruikt, en aan deze bepaling verkiezen de arbeiders zich niet te onder werpen. Tot dusver wil geen van de beide partijen toegeven. Bij het leggen van nieuwe riolen te Venloo vond men op eene diepte van ruim 1 i/a M. eene leiding van zware doorboorde eikenboomen, die gelijk de tegenwoordig vervaardigde buizen juist in elkander sloten. Daardoor kwam men tot de ontdekking, dat deze in de 15e eeuw dienst hebben gedaan om het water van eenen veraf gelegen berg naar de stad te brengen, ten einde eene fontein op de markt te laten ontspringen. Te Calais, in Frankrijk, speelden dezer dagen vijf kinderen van vier tot zes jaar in een schuitje, dat aan den vasten wal was vastgemeerd. Door hun onbedachte bewegingen sloeg het schuitje om en de vijf kleinen vielen te water. Zij slaakten luide angst kreten, die gelukkig gehoord werden door den der tienjarigen Eduard Soillon, zoon van den opzichter van het abattoir. Zonder een oogenblik te aarzelen sprong de jonge held, die trouwens een uitstekend zwemmer is, te water en slaagde er met een moed en koelbloedigheid, die werkelijk bewonderenswaardig waren voor zijn leeftijd, in, om de vjjf onvoorzichtige kleinen behouden op den vasten wal te brengen, onder de luide toejuichingen van de vele toeschou wers, die van het voorval getuigen waren. Een Yenetiaansch athleet zou een liter water druppel voor druppel op zijn hand laten vallen van een hoogte van 3 voet. Daarvoor, do zaak bptrof een weddenschap, zou hij van een Amerikaansch. kunstbroeder een groote som gelds ontvangen. Bij de 300ste druppel trok de athleet reeds een pjjnlijk gezicht, bij de 420ste gaf hij het op, hij kon de pijn niet meer verdragen. De hand was geheel op gezwollen en ontstoken, op enkele plaatsen kwam het rauwe vleesch te voorschijn, en toch was nog slechts een klein gedeelte van den liter op zijn hand gedruppeld. Bij den match" van kleine voeten door de New-York Recorder geopend, was van 5000 dames overwinnares mej. Katie Campbell van Brooklijn. De prijs bestond in een paar satijnen pantoffels met zilver en paarlen geborduurd, waai van de lengte 16 centimeter is. Miss Campbell kon die met gemak aandoen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Uitslag van de op heden gehouden aanbesteding door het bestuur van het Gasthuis alhier van het schoonmaak- en timmerwerk in genoemd gesticht. Er is ingeschreven door J. de Bruijn voor f208; door J. Plazier voor f 198; door N. Hageman voor f 195; door A. Smit voor f 193 en door M. Buiten dijk voor f 186. Den laatste is het werk gegund. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid is Vrijdag aanbesteedhet bouwen van een post- en telegraafkantoor met directeurswoning te Hansweerd. Minste inschrijver was dhr. J. A. v. d. Heil te Middelburg, voor f 12,445. Voorts was nog ingeschreven door de hoeren P. Dronkers te Kapelle voor f 15,125; M. Visser te Papendrecht voor f 13,150; J. B. Koch te Hansweerd voor f 12,800; J. M. van.Ditmars te Middelburg voor f 12,523 en J. Lindenbergh Cz. te Wemeldinge voor f13000. Door den eerstaanwezenden ingenieur der genie te Bergen-op-Zoom werd Vrijdag te Ter-Neuzen aanbesteedHet eenjarig onderhoud van de werken en gebouwen te Ter-Neuzen en Ellewoudsdijk, ra ming f4910. Laagste inschrijver was dhr. H. Van de Velde te Ter-Neuzen, voor f5210. Burgerlijke Stand van Goes van 28 April tot 1 Mei 1893. Geboren: 28, Willemina Blazina, d. v. Frans Benjamin Geuze en Antonia Van der Weele. Overleden: 1, Adriana Johanna, 2 j., d. v. Adriaan Dierx (overl.) en Apoliona Hollestelle. Posterijen. Lijst van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waar-van de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, gedurende de le helft der maand April 1893. Van Hansweerd: P. Van der Linden, Bergen- op-Zoom. Van Kapelle: E. Den Heul, Haarlemmermeer. Poldervergaderingen. 25 Mei, Polder 's-Gravenpoldor, te ÏO1^ ure, bij P. De Koster. 31 2 uren, Hoedekenskerke. Marktberichten. ROTTERDAM, 1 Mei 1898. Granen. Buitenlandsche onveranderd M e e 1 vast, maar stil. Haver 10 ets. hooger, Bruine B o o n e n 20 ets. hooger, Koolzaad 20 ets. hooger. Aardappelen: Blauwe f 1,20 a 1,30, jammen f 1,40 a 1,60. V1 a s op het land met Binken handel. De aanvoer bedroeg 9600 steen blauw en 1600 steen wit. Het blauwe werd tegen 39 a 45 6tuivers, het witte gedeeltelijk tegen 30 a 40 stuivers verkocht. TARWE (jarige)4,50 a f 6,75 ROGGE (nieuwe)- 4,50 - 5,80 WINTERGERST- 3,75 - 4,40 ZOMERGERST- 3,50 - 4,25 HAVER (nieuwe)- 2,75 - 4,40 PAARDENBOONEN 5,— - 5,70 WITTE BOONEN 4,50 - 6,75 BRDINE BOONEN 4,25 - 7,— BLAUWE ERWTEN. 6,- 7, KANARIEZAAD- 13,— - 14,25 Hedenmorgen overleed, tot onze innige droefheid, in den ouderdom van bijna twee en een half jaar, ons geliefd dochtertje en kleindochtertje ADRIANA JOHANNA. Goes, 1 Mei 1893. Wed. A. DIERX Hollestelle. J. DIERX en Echtgenoote. Hartelijk dank voor de vele be- wijzen van belangstelling ondervonden op mijn 70sten verjaardag. CORNELIS VAN ZWEDEN. Kapelle bij Goes, 1 Mei. De tweede Verificatie-Vergadering in het faillissement van Cornelia Adria- iiUN Versé» koopman en winkelier, te Goes, zal gehouden worden op Zaterdag 6 Mei 1893, des voormiddags 10 uren, in het Gerechtsgebouw te Middelburg. De Curator, Mr. C. DE WITT HAMER J.Gz., Advocaat-Procureur.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2