1893 N°. 52. Dinsdag 2 Mei. 8Ösle jaargang. Be Verhuistijd BEVOLKINGSREGISTER, SCHUTTERIJ JACHT EN VI3SCHERIJ, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, itgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke Wmmers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentie voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaar dors ^zending van advertentiën vóór 3 uren op «ten De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelpks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en content betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. der uitgave. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der gemeente GOES, op DONDERDAG den 4 MEI 1893, des avonds te 8l/2 uren. Goes, den 1 Mei 1893. De Secretaris, HARTMAN. Pdnten van behandeling I. Notulen. H. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1893. V. Vo wstel van B. en W. tot het aangaan eener tijdelijke geldleening. wed«r ophanden zijnde, worden de ingezetenen op nieuw her- iunerd aan hunne verplichtingen tot het doen van aangifte voor het verzuim waarvan gestraft wordt met hechtenis van ten hoogste 14 degen of eaue geldboete van ten hoogste Honderd gulden. De verplichtingen zijn hoofdzakelijk de volgende; Bij vestiging in de Gemeente Hij, die zich in de gemeente vestigt, doet daarvan aangifte aan het gameeutebestuur binnen éene maand na zijne aankomst Bij liet verlaten der Gemeente Hij, die de gemeente metterwoon gaat verlaten, dost hiervan eens verklaring aan het Geraeeotehastuur. Bij verhuizing binnen de Gemeente Elk iioofd van een gezin of afzonderlijk levende doet, binnen acht dagau na zijne verhuizing binneu de Gemeeute, daarvan aangifte aan het Gemeeutehrstuur. Ten aanzien van inwonende personen Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk lerende geelt, uiterlijk binnen acht dagen, a-n het Gemeentebestuur keunis van itder lid, die in zijn gezin wordt opgenomen ot daaruit gaat, inwo nende dienst- eu werkboden daaronder begrepen. Algemeene voorschriften. Elke aangifte of verklaring gaat vergezeld van de opgaven, ter invulling van het bevolkiugsregi/tei noodig. Ieder, door het Gemeentebestuur daartoe opgeroepeu, is verplicht tot-het doen der opgaven, zoo even vermeld. Eike eigenaar van gelouwen of erven is verplicht de wijk- letter en het nummer, daarop geplaatst, in goelen staat te onderhouden. Goes, den 29 April 1893. Bargemeestor eu Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, H A li T Al A N. i)e inschrijving voor de zal plaats hebben tusschen den 15 eu 3L der volgends maand. Daartoe moeten zich aanmelden allen, die geboren werden iu het jaar 1868, alsmede zij, die, geboren tusschen 1859 en 1867, seJert 1 Juni 1892 in de gemeente zijn komen wonen. Do onderscheidene daarvan te houden registers zullen op den 1 Juni eerstkomende worden gesloten en degenen, welke be vonden zullen worden ten deze nalatig te zijn geweest en zich na dien tijd komen aangeven of ontdekt worden, aan het einde der registers ambtshalve worden ingeschreven, onverminderd de daarop gestelde boeten en stiaffea. Goes, den 29 April 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. d W. HAMER,. De Secretaris, HARTMAN. De blanco verzoek biljetten om akten en vergunningen voor de vermeld in art. 5 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87>, zijn van hedau af ter gemeente-secretarie kosteloos ver krijgbaar en moeten, behoorlijk ingevuld en geteekeud, inden loop dezer maand worden ingediend bij den burgemeester ter opzending aan den heer Commissaris der Koningin in deze provincie. Goes, den 29 April 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Algemeen Overzicht. Nadat Ahlwardt éindelijk bij de socialisten in den Buitschen Rijksdag genoegzamen steen daartoe heeft gevonden, heeft hij zijn voorstel ingediend om de nadere door hem overgelegde bescheiden door eene commissie te doen onderzoeken. Dit voorstel toe lichtende, heeft hij in de ruwste bewoordingen velen zijner mede-afgevaardigden beleedigd, inzonderheid Richter en Miquel, die hem vooral de laatst© waardig hebben beantwoord, daarbij den Rpksdag verzodwnde het voorstel van Ahlwardt aan te nemen, opdat volkomen licht over zijne beschuldigingen zou opgaan. De Rijksdag heeft daarop het voorstel aan genomen en de commissie heeft bereids baren arbeid aangevangen, aanvankelijk zonder in de overgelegde bescheiden iets te vinden tot staving van de laster lijke aantijgingen van Ahlwardt. Ter beoordeeling van de verhouding, waarin deze tot zijne mede-afgevaardigden staat, kan dienen, dat niet alleen geen hunner hem te woord staat zonder getuigen, maar ook dat de commissie het in hare vergaderingen gesprokene door twee steno grafen laat opschrijven, opdat Ahlwardt later niets zou kunnen onwaar heeten van wat hij daar ge sproken heeft. Intusschen gaat hij voort in volksvergaderingen te vertellen, dat hij een eerlijk man is en dat zijne onthullingen volkomen waarheid bevatten. Aan luide toejuichingen ontbreekt het hem in die bijeenkomsten natuurlijk niet. Wanneer men dezer dagen over Duitschlandspreekt, richten onze blikken zich onwillekeurig naar Italië, waar Keizer Wilhelm en zijne gemalin nog altijd de gasten zijn van het Koninkljjk echtpaar, dat dezer dagen zijn zilveren huwelijksfeest vierde. De ont vangst van d9 Keizerlijke gasten door het Italiaansche volk is zeer hartelijk, maar voor de politieke ge schiedenis van dezen tijd is dit minder belangrijk, dan bet antwoord op de vraag, wat Keizer Wilhelm bij zijn bezoek aan het Vaticaan met den Paus heeft besproken. Aangezien dit onderhoud stipt geheim wordt gehouden is het niet gemakkelijk bet juiste daaromtrent te vernemen. Toch trekt bijzonder de aandacht een bericht in den Duitschen Reichsanzeiger dat de legerwet noch door den Keizer, noch door zijn minister baron Von Marshall bij den Paus is ter sprake gebracht. Het heeft voorts op het Vati caan ©en gunstigen indruk gemaakt, d'at kardinaal Kampolla de orde van den Zwarten Adelaar van den Keizer heeft gekregen. De nieuwe toestand in Servië schijnt de bevol king aldaar voorloopig nog goed le bevallen. Trou wens, de liberale oppositie is zoo jammerlijk ver deeld, dat veertig jongere leden dier partij zich openlijk hebben afgescheiden om eene nieuwe partij te vormen. De vooimalige minister-president Avaku- movitch is thans tot leider der liberale partij be noemd. Het ralicale kabinet Dokitcb, dat bij d® bevol king veel sympathie beeft verworven door amnestie te vorleenen aan meer dan vierhonderd politieke veroordeelden, wil trachten eene betere verstand houding in het leven te roepen tusschen Servië en Bulgarije, welke rijken sedert den jongsten oorlog nog altijd eenigszins op gespannen voet tegenover elkander stonden. Men was zelfs voornemens vorst Ferdinand van Bulgarije als bij op zijns huwelijks reis door Servië zou komen vorstelijke eer te be wijzen. Men zal echter vermoedelijk hiertoe geene gelegenheid hebben, aangezien het Bulgaarsche vor stenpaar voornemens is over Konstantinopel naar zijn rijk torug te keeren. Andere berichten echter melden, dat de Sultan tan believe van Rusland zou verzocht hebben zjjne hoofdstad niet met een bezoek te vereeran. De Keizer van Oostenrijk heeft te Weenen een bezoek gebracht aan den Russischen minister Von Giers, die daar vertoeft. Men wil, dat dit be zoek zal gelden als een bewijs, dat Oostenrijk in de jongste gebeurtenissen in Servië, die ongetwijfeld door Russisch en invloed zijn opgewekt, geene aan leiding wil vinden, om zijne verhouding tot Rusland te wijzigen. Een land, dat overigens weinig invloed uitoefent op den algemeenen politieken toestand van Europa, vraagt even de aandacht, omdat er eene ministriëel-j crisis heerscht. Wij bedoelen Soorwegen, waar bet ministerie aftreedt tengevolge van het geschil met Zweden over het aanstellen van consuls. Deze quaestie dateert reeds van het vorige jaar, maar ook toen was zij niet nieuw. Zij ontstond reeds in 1839 en in 1861, 1865, 1871, 1886 en 1891 kwam zij ach tereenvolgens aan de orde, maar tot een resultaat kwam men nooit. Nu heeft het ministerie-Steen deswege zijn ontslag genomen. Het is den koning nog niet gelukt deze crisis op te lossen, aangezien de heer Nielsen, de voorzitter van het Storthing, geweigerd heeft de samenstelling van een kabinet te aanvaarden. Daarop is die taak opgedragen aan den heer Stang, die daarmede hoopt te slagen. De aanneming in tweede lezing van de home- rule-wet in Rng'elaiid versterkt de tegenstanders daarvan nog meer in hun voornemen om teg"n deze wet te protesteeren. Vooral in Ierland roeren zjj zich duchtig en de strijd begint daar hoe langer hoe meer het karakter van oou godsdienstoorlog te krijgen. Men weet, dat de bevolking van het groene Erin overwegend katholiek is, en nu zijn de Pro- testantsche Orangisten ernstig beducht, dat liome-rule hen geheel aan de katholieken zal overleveren. In zonderheid in het meest nooidelyk district Ulster is de strjj.d fel, zoodat reeds talrijke troepen daar- höen gezondeu zijn om de orde te bandhaven. Te Heliast, hebben de protestantsche werklieden de ka tholieke, die in de haven aan den arbeid waren, aangevallen en verdreven. Een detachement van 250 soldaten en eene afdeeling politie-agenten bezetten toen het terrein, maar ook zij werden met steenen geworpen, zoodat eenigen hunner gewond werden. Toen zij zich tot eene charge gereed maakten, gin gen de werklieden uiteen. De vertegenwoordigers der Orangisten, die naar Londen zyn getogen, o. a. om eene audiëntie bij Gladstone te verkrijgen, hebben onder leiding van Lord Londonderry ook hunne opwachting gemaakt bij den Lord-Mayor der hoofdstad en hem medege deeld, dat zij voornemens zijn zich met geweld tegen de invoering van home-rule te verzetten. Alle weer bare mannen boven de 16 jaren zouden tot dat doel worden opgeroepende verantwoordelijkheid van dezen burgerkrijg zou uitsluitend komen op de schouders van de heeren Gladstone en Moriey. De Lord-Mayor, Sir Ewart, heeft, hoewel zelf een tegenstander van home-ruleden heeren Orangisten echter behoorlijk terecht gezet en hun gezegd, dat zij geen recht hadden bij hun verzet den constitu- tioneelen weg te verlaten. Zij hadden dan ook van hem geenerlei steun te wachten, wanneer zij tot geweld hun toevlucht zouden nemen. Ook ia hel Lagerhuis is de houding der anti- home-rulers ter sprake gekomën. Het was de Iersche afgevaardigde Sexton, die de aandacht vestigde op do voortdurende aansporing tot geweld, die Lord Salisbury en de overige leiders tot de Orangisten richten. De Minisier van Binnenlandsche Zaken Asquith zeide, dat de regeering dergelijke oproerige tooneelen als te Belfast zijn voorgekomen, zou weten te beletten, en dat, mocht het in Ierland tot erns tiger conflicten komen, de schuld daarvan kwam op rekening van hen, die tot verzet aanspoorden. In Frankrijk is er eindelijk overeenstemming verkregen tusschen Senaat on Kamer, zoodat de be- grootiug voor het loopende dienstjaar nu toch is vastgesteld. In België vereenigde de Senaat zich met het door de Kamer aangenomen kiesiechtvoorstel-Nijssens, zoodat ook daar de rust thans voorloopig verzekerd is. Plichtverzuim Niet alleen dat er te klagen valt over den spoed waarmede de Kamer vaak 's lands zaken behandelt, maar de belangstelling van vele leden in de aan de orde zijnde ontwerpen weegt ook al niet zwaar, wanneer er althans geen direct politiek onderwerp aan de orde is. Zoo klom het aantal volksvertegen woordigers bij de behandeling van de faillissements- wet niet hooger dan 75, zoodat 1/4 of meer schitterde door afwezigheid. Nu willen we wel aannemen, dat een onderwerp als de faillissementswet voor vele niet-rechtsgeleerden weinig aantrekkelijkheid bezit, ja zelfs, dat velen hunner de zaak minder grondig kunnen beo'ordeelen, maar dit ontslaat hen niet van de verplichting in 's lands raadzaal tegen woordig te zijn wanneer er zitting is. Hun is opge dragen over elk daar te behandelen onderwerp hunne stem uit te brengen en van die opdracht hebben zij zich te kwijten, onverschillig welk onderwerp aan de orde is. Maar bovenal moeten de leden op hun post zijn, wanneer de sectiën opnieuw worden gevormd, Isooals jl. Vrijdag. De afwezigheid van vele liberalen was vermoedelijk de oorzaak, dat in drie sectiën de anti liberalen de meerderheid bekwamen. Dien dag waren slechts 65 leden aanwezig en ontbraken er dus 35. Voorzeker eene zonderlinge opvatting van de taak van volksvertegenwoordiger. GOES, l Mei 1893 In een groot gedeelte van ons vorig no. kon den wy nog het volgende bericht opnemen »In de hedenavond gehouden vergadering van de vereeniging »de Ambachtsschool" te Goes werd door het bestuur mededeeling gedaan van de correspondentie met den Minister van Binnenl. Zaken en van het overleg met den inspecteur van het Midd. onderwijs in zake het verkrijgen van een rijkssubsidie. Daaruit bleek, dat de minister bereid is eene rijks subsidie van 2000 'sjaars te bevorderen indiende provincie hare bijdrage verhoogt, de gemeente kos teloos den grond voor de uitbreiding der smederij en voor den aanbouw van een teekenlokaal afstaat, de leening ad pl.m. 9000 voor deze verbouwing geplaatst is, een directeur worde benoemd en ook weder het teekenonderwijs door een bevoegd leeraar met akte M. O. dat eenigen tijd geleden wegens gebrek aan middelen werd opgeheven gegeven wordt. Uit de toelichting van het b3stuur bleek, dit de meerdere jaarlijksche kosten, welke een en ander zou veroorzaken, uit de rijks- en de verhoogde pro vinciale subsidie zouden kunnen gekweten worden en dan de school aan alle eischen voor de thans gegeven vakken zou voldoen. Het bestuur vroeg machtiging om de gestelde voorwaarden te accep teeren en dus ook om eventueel bovenbedoelde lee ning te sluiten voor den verbouw en de uitbreiding der school. Tot lid van het bestuur, in de plaats van wijlen den heer W. De Baste, werd benoemd de heer J. W. Yan de Weert W.Jz." Wij kunnen daaraan nu toevoegen, dat de ge vraagde machtiging aan het Bestuur met algemeene stemmen werd verleend. Uit de mededeelingen bleek nog, dat op een vorig verzoek om 1000 subsidie tot eenvoudige voortzetting der school op den be- staanden voet, doch met herstel van het gedeelte teekenonderwijs, dat opgeheven was, een afwijzend antwoord van den minister was ontvangen. In eene daarop gevolgde conferentie met den inspecteur was het nu aangenomen plan vastgesteld. Op eene vraag van dhr. I. D. Fransen v. d. Putte of rentebetaling en aflossing der aantegane leening met de nieuwe subsidiëa behoorlijk verzekerd waren, gaf de voorzitter een overzicht van een nieuw ont^ werp-begrooting, waaruit bleek, dat alle oude en nieuwe uitgaven benevens eene jaarlijksche aflossing van ƒ500 van de nieuwe leening daaruit voldoende ge kweten zouden kunnen worden. Aan de provincie is eene verhooging van -300 'sjaars gevraagd, terwijl voor wedeiopzegging der Rijkssubsidie geen vrees bestaat aangezien bet Ambachtsonder wijs zich mag verheugen in de belangstelling on den steun van de Regeering eu in 't algemeen de geest des tijds gun stig voor dat onderwijs is gestemd, zoodafc intrekking der subsidie ook van eene volgende regeering niet te wachten is. Bij de verkiezing voor een nieuw lid van het bestuur, wijdde de voorzitter, dhr. C. L. M. Lam- brechtsen, een woord van dank aan wijlen dhr. W. De Beste, die sedert de oprichting van de Ambachts school lid van het bestuur was geweest. De heer J- W. Yan de Weert W.J.z. werd ge kozen met 9 st. terwijl op de heeren L. De Beste en J. De Jonge 2 en op den heer M. Da Jonge 1 stem waren uitgebracht. Volgens de laatst vastgestelde kiezers- 1 ij s t e n bedraagt het getal kiezers voor het dienst jaar 1893,91 in het district Goes: voor de Tweede Kamer 4050, voor de Provinciale Staten 4502. Bij de in deze provincie gehouden stieren- keuringen is in de af leeliag Noord-B weiand de eerste prijs behaald door dan éóojarigen zwart bonten stier van H. Laendertse te Kamperland. De tweede werd toegekend aan den tweejarigen zwartbonten stier van P. Maas mede aldaar, terwijl de derde door A. Verhulst te Wissenkerke werd gewonnen varder werden nog twea eervolle vermel dingen aan een ééajarigen en een tweejarigen stier van Js. Verhuist toegekend. Nu het reisseizoen voor de deur staat en menigeen reeds -plannen voor uitstapjes begint te maken, wordt ten zeerste de aandacht gevestigd op de in achterstaande advertentie door de stoom vaart-maatschappij Zeeland" aangekondigde gelegen heid om tegen verminderde prijzen een kijkje te nemen aan de andere zijde vau het Kanaal. Aanstaanden zomer zal voor het eerst een proef worden genomen met de uitgifte van speciale retour biljetten naar Londen, geldig voor de heenreis met de dagboot van Maandag, terwijl men naar verkiezing een der vier volgende dagen per dagboot kan terugkeeren. Deze biljetten zullen Zaterdag te voren aan de stations verkrijgbaar zijn, en, voor wat Vlissingen betreft, aan boord der vertrekkende dagboot. Bij ministeriëele beschikking is tot onbezoldigd rijksveldwachter aangesteld A. Buteijn te Nieuw- dorp (gemeente 's-Heer Arendskerke). 's-IIeer Arendskerke. Heden herdenkt de heer J. Minnaar, brievengaarder alhier den dag, waarop hij vóór dertig jaren bij de posterijen in dienst trad. Uit lerseke schrijft men ons Hoewel ik op de waarde der genezingen van den heer Davenport niets wil afdingen, zoo wensch ik toch om dor waarheid wil, te voorkomen, dat die waarde ten opzichte van den patient W. D. uit Ierseke overschat wordt. Deze man heeft weken lang geleden aan hevige pijnen in dijen en beenen, veroorzaakt door een rheumatisch aandoening van eon hoofdzenuw in ge- uufll deel van hel, lichaam, een pijn zoo hwlg, Ut

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1