1893 N°. 51. Zaterdag 29 April. 80ste jaargang. Bij dit nomniei1 behoort een bijvoegsel. bel Sas en de Haven van Goes ID© Kiezarslij sten De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, itgezonderd op feestdagen. Prijs per kwaruaaï, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke hommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bg de heeren Nijgh Van Ditm&.r te Rotterdam en verder bp alle Boekverkoopers en Brievengaarders, De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. iLzending van advertentlën vóór 2 uren op den dag der uitgave. COURANT. De concessie tot helling van rechten voor het gebruik van is hij Koninklijk besluit van 7 April jl no. 10 met drie jaren, en alzoo tot 1 Mei 1896, verlengd. Goeö, den 27 April 1893. Burgemeester en Wethouders van Go 's, J. G. d. W. IIAMER. De Secretaris, hartman. van al de ONDERKIESDISTRICTEN zijn ingekomen en ter secretari» gedeponeerd, alwaar zij dagelyks met uitzondering van Zon- en Feestdagen, van 's morgens 9 tot '9 namiddags 2 uren, door iedereen knnneu worden geraadpleegd. Goes, den 30 *April 1893. De Voorzitter van het hoofdkiesdistrict Goea, J. G. d. \V. HAMER. GOES, 28 April 1893. De séances van Sequah op Woensdag en Donderdag waren vrijwel in alles gelijk aan zijne eerste op Dinsdag. De zaal was telkens vol van be langstellenden en nieuwsgierigen uit alle standen. In zijn toespraak tot het publiek wees hij er op, dat men zich eiken avond kan komen overtuigen hoe hij werkt en wat de resultaten van zijn arbeid zijn. God gaf den mensch het verstand, zeide hij, om het te gebruiken, en hij, die kan en wil rede neeren als mensch, zal bij het verlaten der zaal moeten zeggenik weet, dat Sequah geneest, want ik heb het zelf gezien. Of ga naar de patiënten, die genezen zijn, en zij zullen u verklaren, dat de olie hunne kwalen heeft weggenomen, niet de man, die wrijft, want dan zou hij de wonderlijkste man van de wêreld zijn. Men noemt hem een kwakzalver, een zwendelaar, maar niemand heeft nog den moed ge had dit te bewijzen. Elk eerlijk en oprecht Hollan der moet zeggen, dat hij een heilig werk verricht. Waarom volstaat hij niet met een bordje op zijn deur te plaatsen Omdat hij dan niet aan de wereld kan toonen hoe en wat hp doet. Bij de vraag aan het publiek hoe hij wrijven zou, met of zonder mu ziek, merkte hij op, dat de muziek ten pleiziere der toeschouwers is en niet voor het zijne, want hij kan ze missen en ze kost hem geld genoeg. Woensdagavond werden vier patiënten behandeld lo. vrouw Z., geboren v. L., oud 53 j., van Hein- kenszand, sedert 12 jaar lijdende aan rhenmatiek in schouders, armen en beenen; 2o. D., van Wemel- dinge, 44 j., lijdende aan rheumatiek in lendenenen beenen 3o. W. D., 45 j., van Ierseke, behept met voortdurende pijn in heup en beenen4o. J. S., 30 j., van Goes, die sedert 6 jaar een verstijving in den rug had, waardoor hij niet bukken kon. Na de behandeling verklaarden allen genezen te zp'n en bewezen het door dansen en stampen alsof, zij een echte verjongings-kuur hadden ondergaan. De heer Davenport deelde daarna mede, dat het zpc gewoonte niet is vier patiënten op éen avond te behandelen. Daarvoor is het te zwaar werk, doch hier heeft hij op die gewoonte een uitzondering ge maakt, omdat hij over Goes zoo tevreden is wegens de belangstelling en de houding van het publiek. Had hij geweten, dat deze stad zulk een ruim en aangenaam arbeidsveld voor hem oplevert, dan was hij reeds vroeger hier gekomen. Ook deze séance werd te 9 uur gesloten met het zingen van ons volkslied. Daar het voor den werkman dubbel erg is wegens ongesteldheid niets te kunnen verdienen, verzocht Sequah bij het verlaten der zaal iets af te zonde ren voor den Jaatsten patient, om hem schadeloos te stellen voor zpn gedwongen werkloosheid. De behandeling was kosteloos en ieder kreeg nog een paar fleschjes olie tot verder gebruik toe. Gistermiddag gaf hij aan een honderdtal behoef tige kinderen een maaltijd, bestaande in kalfsgehakt, aardappels, zoete appels, een paar taartjes, een hal ven sinaasappel en een glas melk, terwijl de meisjes nog verblijd werden met een pop en de jongens met een grifielkoker of een kaatsbalbovendien kreeg ieder nog een dubbeltje. Zij, die geen stuk speelgoed be kwamen, kregen twee dubbeltjes. De heer Z. D. Van der Bilt La Motthe dankte uit naam der ouders en der kinderen den heer Davenport, den man over wien reeds zooveel ge sproken en geschreven is en wiens komst door ieder met belangstelling of nieuwsgierigheid werd gewacht, voor het gul onthaal den kinderen bereid. De séance van gisteravond was weder even druk bezocht als de vorigewaarop zij voorts in allen- deele geleek. Sequah deed in zijne toespraak on verwachts een aanval op de Middelburgse/ie Ct., die, na zijn vertrek uit Zealand's hoofdstad, zich had durven verstouten een artikel tegen hem te schrij ven. Dit had de redactie moeten doen, terwijl hij daar nog vertoefde. Voorts debiteerde hp eenige kwinkslagen ten koste van de geneesheeren en ook van de justitie en de politie, loofde en prees het Goesche publiek en behandelde voorts drie patiënten nl. de wed. J. geb. W., uit de Langevorststraat, en H. uit de 's-Heer Hendrikskinderenstraat beiden te Goes, en V. d. V., een grijsaard uit Kloetinge. Allen kwamen na gewreven te zijn hun dank betuigen voor de verbetering van hun toestand, terwijl de wed. J. 5 ontving, omdat zij ten genoege van het publiek een dansje uitvoerde. Een patiënt uit Middelburg was overgekomen om Sequah nogmaals zijn dank te betuigen voor zijne genezing van de rheumatiek, waaraan hij lijdende was geweest en waarvoor hij »bij 20 doctoren" hulp had gezocht maar niet gevonden. De volgende week zal Sequah in costuum optreden (dan zal men eerst eens kunnen zien welk een kwak zalver hij is, zeide hij) en zullen weder kinderen onthaald worden. Naar ons van vertrouwbare zijde uit Wemel- ding-e wordt gemeld, is er van het vinden van een kindje onder die gemeente en van het bezorgen daarvan bij den burgemeester niets waar, evenmin als van den belangrijken oesterdiefstal aldaar, door sommige bladen gemeld. De telefoon van Baarland naar Hoe- dekenskerKe is in aanleg en zal dus eerlang voor het publiek geopend worden. Volgens den schrijver van het Kameroverzicht in de Standaard heeft het nieuwgekozen anti-revolu tionair Kamerlid voor Harlingen mr. Th. Heems kerk, bij zijne intrede in de Kamer niet den eed maar de belofte afgelegd. Een nieuwe bijdrage in den strijd van Cen traal Comité en Kamerclub der anti revolutionaire partij levert in de N. O. en ZwCt. de heer A. baron van Dedem, president der club. Hij bestrijdt de juistheid der mededeeling, onlangs door de Standaard over de verhouding van beide lichamen gedaan, goeddeels in overeenstemming met de opvatting, daaromtrent ook uitgesproken in de Prov. Noordb., het orgaan van jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Ook behandelt de heer v. Dedem de klacht van de Standaarddat het voorloopig ver slag over de kieswet de wereld inging zonder dat het centraal comité iets van de club wist of vernam. Dit is zoo, zegt hij, maar a3n wien de schuld »Praeses en Assessoren, die volgens art. 6 der statuten met de politieke leiding van wege het cen- traal-comité zpn belast, schijnen geen behoefte ge voeld te hebben om over de kieswetten met de club in overleg te treden, althans hiervan is mij, baren voorzitter, niets bekend geworden. En de club had evenmin behoefte aan nader advies, omdat het advies van den praeses, tevens hoofdredacteur van de Standaard, tengevolge van de vele adviezen in die courant gegeven, genoegzaam bekend was, en het advies van de beide assessoren, tevens leden der club, in de wekelijksche bijeenkomsten kon worden kenbaar gemaakt. Meer toch dan het inwinnen van advies kan m. i. het zoogenaamde overleg tusschen centraal-comité en club nooit zpnwant de Kamer leden hebben een roeping en een verantwoordelijk heid, die niet op anderen kan worden overgedragen. Zp stemmen zonder last of ruggespraak met hen die benoemen, zegt art. 86 der Grondwet, waaraan de leden der Kamer getrouwheid hebben gezworen, en voor mp is het geen vraag, maar volle zekerheid, dat hiermede in strijd zou zijn het toekennen van eenigen overwegenden invloed aan een college, dat, hetzij als praeses en assess oren, hetzij als centraal- comité, in elk geval zpn oorsprong vindt in de kie zers, dat zijn zij die benoemen. »Nu weet ik zeer goed, vervolgt de heer v. D., dat de Standaard dien bij de Grondwet verboden invloed ook niet bedoelt, maar aangezien in baar artikel van 27 Maart 11. aanhoudend wordt gesproken van samenwerking van centraal-comité en club, zou allicht de meening ontstaan, dat de Kamerleden hun gedragslijn in de Kamer behooren vast te stellen in overleg en medewerking van het centraal-comité, zoodat aan dit comité invloed zou worden toegekend op de beslissingen der Kamerleden, hetgeen bepaald in strijd met.de Grondwet zou zijn. De Prot. Noord-Brabanter zegt te vermoeden, dat de "wensch van de Standaard om den formeelen band met de club af te breken, steunt op een besluit van het centraal-comité. Ik meen de juistheid van dit vermoeden te mogen betwijfelen en daarentegen gegronde redenen te heb ben om te vermoeden, dat het centraal comité in den laatsten tijd niet vergaderde en nimmer een besluit nam om de vriendschapsbetrekkingen met de club af te breken. Is mijn vermoeden juist, dan is het opmerkelijk dat de S'andaard, die zegt in democratische richting te willen sturen, met andere woorden den volksin vloed te willen vermeerderen, voor zichzelve liever den invloed van anderen wil beperken, ten einde geheel zelfstandig te kunnen handelen en niet noodig te hebben, zich op te houden met de besluiten van deputaten-vergadering of centraal comité." Op 27 September en 31 December 1892 zijn vier wetten tot stand gekomen strekkende tot v e r- mindering van belasting, die met 1 Mei a. s. in werking treden. De rechten op de overdracht van onroerende goe deren zijn van 6.27 op 2.15 percent van de waarde dier goederen verlaagd. De zeepaccijns is afgeschaft. De zoutaccijns is verminderd van 9 op 3 per 100 kilogram. De grondbelasting, die vroeger dooreengenomen 7 percent van da belastbare opbrengst der onge bouwde eigendommen naar de jongste schatting be droeg, doch met groote ongelijkheden, is voor die eigendommen gesteld op 6 percent. Dientengevolge zal de schatkist een verlies lijden van ruim f 9.500,000. Dit verlies is gedekt, ten eerste door verhooging van den accijns op het ge distilleerd van f 60 tot f 63 per H.L., ',ten tweede door de invoering der vermogensbelasting. Uit den Haag wordt gemeld, dat naar alle waarschijnlijkheid de Kieswet na het Pinkster- reces door de Tweede Kamer in behandeling zal worden genomen. Er zou een meerderheid voor de wet zijn, wanneer het kiesrecht eerst wordt toege kend op 25-jarigen leeftijd en het verblijf van den adspirant-kiezer in de gemeente, waar hij woont, minstens twee jaar achtereen heeft geduurd. Een uitvoerig antwoord van den Minister van Financiën op het verslag van de commissie van rap porteurs over de bedrijfsbelasting is de commissie in handen gekomen. Men verwacht de aan de orde stelling van het ontwerp na de vol gende week. De bussen voor de aangifte in de Ver mogensbei asting zijn aan de ontvangers der registratie- en successierechten toegezonden. Zij ge lijken min of maer op de brievenbussen aan de stra ten. Ze zijn van gegoten ijzer, dragen bet Rijks wapen, zijn met een goed slot voorzien en zoo zwaar, dat twee sterke mannen ze met morite kunnen dragen. De Haagsche briefschrijver van de Zutph. Ct. schrijft over de wet op het faillissement, die thans bij de Tweede Kamer in behandeling is In den eersten tijd zal het ons wel vreemd in de ooren klinken als ook particulieren, ambtenaren, doctoren, predikanten enz. failliet gaan. Wel kunnen volgens de bestaande wet particulieren door den rechter in staat van kennelijk onvermogen worden vorklaard, maar vooreerst komt dit weinig voor, en in de tweede plaats is het ook in de publieke opinie geheel iets anders dan faillissement. Maar onder de nieuwe wet zullen voortaan kooplieden en niet-koop- lieden volkomen gelijk staan. Vraagt men mij of ik het wensehelijk vind, dat in de toekomst ook niet-kooplieden failliet kunnen worden verklaard, dan moet ik die vraag, althans met het oog op de Haagsche toestanden, bevestigend beantwoorden. Groot is hier het aantal ambtenaren, renteniers enz., die er niet tegen opzien hun reke ningen onbetaald te laten en schulden te maken, omdat zij er op vertrouwen, dat hunne crediteuren hen, bij de vele moeilijkheden welke thans een ver volging veroorzaakt, wel ongemoeid zullen laten. Weten zij, dat faillissement tegen hen kan worden aangevraagd, zoodra zij ophouden te betalen, dan zal dit zeker met betrekking tot bestaande misbruiken een invloed ten goede uitoefenen, ofschoon het niet te ontkennen valt, dat aan den nieuwen toestand ook bezwaren zullen zijn verbonden. Volgens de Standaard is besloten tot het houden van een tweede christelijk sociaal congres. Bepaalde de emigratie naar Amerika in Friesland zich dusver hoofdzakelijke tot de ar beiders en kleine boeren, thans maken ook groote veehouders aanstalten derwaarts te vertrekken. On geveer 50 greidboeren hebben uit hun midden eene commissie benoemd, die naar Amerika zal gaan en een onderzoek zal instellen naar de boerderijen enz. Leidt dit onderzoek tot gunstige uitkomsten, dan wordt er land aangekocht en zullen de landbouwers en boeren zich daarop vestigen. Als werkkrachten zullen zij dan arbeiders uit Friesland naar bet verre westen medenemen. Een officieus verslag van het bezoek van den Duitschen keizer bij den paus geeft de Vaticaansche berichtgever der Pol. Corr. Het luidt als volgt De Duitsche keizerin sprak 16 minuten met den paus, de keizer was 55 minuten met hem alleen. Het onderhoud was buitengewoon hartelijk. De keizer en de paus drukten eerst hunne gevoelens van wederzijdsehe hoogachting en vereering uit en wisselden toen gedachten over den kerkelijk-poli- tieken toestand van Duitschland en over den alge- meenen toestand van het pausdom. Hierbij werd zorgvuldig alles vermeden, wat aan het gesprek eene voor den een of ander onaangename wending had kunnen geven. Zij namen zeer tevreden afscheid van elkander. Het wordt zeker geacht, dat het bezoek eene verdere toenadering tusschen den paus en den Duitschen keizer tengevolge zal hebben, maar het zou eene dwaling zijn te veronderstellen, dat nu eene verandering zal komen in de algemeens politiek van het Vaticaan. Het bezoek van keizer Wilhelm II heeft evenwel bijgedragen om mogelijk misver stand uit den weg te ruimen en zal een gunstigen invloed hebben op de verhouding tusschen het Vati caan en Duitschland. Zij was tot dusver normaal, maar kan nu in het vervolg van vriendschappelij ker aard zijn. De staatssecretaris Rampolla gaf reeds Donderdag den Pruisischen gezant, von Bulow, schriftelijk zijn leedwezen te kennen, dat hij door een aanval van influenza was verhinderd, dadelijk den keizer te begroeten, 's Zaterdags verklaarde Rampolla, ofschoon hg zich nog zeer ongesteld ge voelde, den paus, dat hij in strijd met den raad van zijn geneesheer, naar het dejeuner bg den Pruisischen gezant zou gaande paus liet hem evenwel zeggen, dat hij den raad van zijn genees heer moest volgen, waarop Rampolla op nieuw zich bij von Bulow verontschuldigde. Staten-Generaal. TWEEDE KA. ME 8. Bij de behandeling van de interpellatie-Pyttersen vroeg deze afgevaardigde gisteren of de regeering wil medewerken tot onteigening van gron den dpor gemeentebesturen, desnoods met gelde- lijken steun van het rijk, ter verlichting van den toestand der arbeidersklasse, speciaal ten plattelande. In den toestand aldaar moest worden voorzien in het belang van orde, rust en arbeid van duizenden. Tevens riep hg de clementie van de Kroon in voor de veroordeelde, vaak misleide arbei ders in het Noorden. Hij achtte de gevraagde ont- eigeiing even noodig als de kieswet. Hij vrenschte uitgifte van kleine stukken gronds aan arbeiders? onteigening van woeste gronden en hulp van rijks wege voor dat doel. Da zaak kan bg afzonderlijke wet geregeld worden. De Minister v. Binn. Zaken had sympathie voor werkverschaffing door middel van groadontginning de regeering overweegt eene herziening der onteige ningswet, doch eerst moet de beslissing omtrent het voorstel-Van Houten bekend zijn. Alsnu ontspon zich een sociaal debat, zoodat de voorzitter aanleiding vond de discussiëa over de interpellatie-Tydens aan die over de interpellatie- Pyttersen te verbinden. De heer G. Van Dedem wilde wijziging der armen wet de heer Borgesim kwam op tegen het absen teïsme en wenschte herziening van het B. W. door eene betere regeling der verhouding tusschen grond eigenaars en pachters. De heer V. d. Feltz kwam op tegen het generaliseeren van de werkeloosheid. De heer Tydens vroeg of de regeering over genoeg zame gegevens beschikt om den omvang der werke loosheid te kunnen beoordeelen, en wat zij voor nemens is te doen om de werkeloosheid te voorkomen, alsook of er spoedig een pensioenwet voor oude werk lieden is te verwachten. De Minister Tak antwoordde, dat gegevens wor den verzameld. De toestand zal vermoedelijk den vol genden winter beter zijn dan in den voorafgaanden en de regeering zal gaarne plaatselijke besturen in de armenzorg steunen. Eene pensioenwet voor oude werklieden is binnen een niet te ver verwijderd tijd stip te verwachten. t De heer Heemskerk sloot zich bij den heer Borgesius aan hij meende voorts, dat christelijke ontwikkeling van boeren en boerinnen in het Oldambt nuttig zou zijn, kwam op voor beschermende rechten en be streed de staatshulp van de gemeenten. De heer Gerritsen verwachtte geene verbetering vóór de her ziening van de kieswet en wenschte eene circulaire aan] alle burgemeesters, zooals de Commissaris der Koningin in Groningen in zijne provincie had ge zonden. Tegen staatsarmenzorg en staatswerkverschaffing verklaarden zich de heeren De Beaufort (Wijk bg Duurstede) en Zijlrna. De heer Van Houten kwam voor zijn ontwerp op, daarbij gesteund door den heer Lieftinck. Na een repliek van den heer Pyttersen en van den Minister Tak werd het debat gesloten.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1