levendig gevoel van verplichting en niet het klaar besef, dat men ook tot heilige plichten geroepen wordt, jegens het gezin en de maatschappij. Zeker, dit is ook een waarheid op het gebied der huiselijkheid. Spreekt van uw* recht op eene goede woning, met zooveel lucht en licht en aangenaamheid, als waarop een mensch aanspraak meent te kunnen maken. Juicht het toe, dat men dit recht telkens meer erkent en dat men tracht te herstellen, wat ten dezen opzichte niet in orde is. Maar heb daarnaast een open oog voor de waar heid, dat er hier ook plichten zijn. Het staat vast, dat de deugd der huiselijkheid ontbreekt bij velen, wier huiskamer toch goed ge noeg is, om er met vreugde in te kunnen zitten. Er moeten dus andere oorzaken dan dit gebrek aan goede woning zijn. En dan denken wij aan de tal- looze vergaderingen in onzen tijd, waarheen de men- schen avond aan avond stroomen, zoodat de kinde ren kinderen van de rekening worden. In groote steden is zooveel gelegenheid tot uit gaan, dat velen reeds niet beter weten, of 't hoort zoo. Verder wordt de een uit huis gedreven door zijne betrekking, de ander door twist en gekibbel, de derde door slordigheidduizend redenen voor écn. Zoo is het dan allerminst onnoodig, het uit te spreken, dat een mensch toch vooral zorgen moet, dat zijn huiskamer zijn heilig erf worde. Daar zullen de eehtgenooten elkander vinden na volbrachten arbeid daar zullen de ouders den geest hunner kinderen leiden en ontwikkelen daar zal het »goed en liefelijk zijn, wanneer zonen van het zelfde huis als broeders samenwonen". In huis worden vaste banden geknoopt van trouw en gehechtheidmen leert er elkander verstaan en in eikaars lot belangstellen. Ia dagen van nood zij het huis een veilige vlucht- haven, rustig te midden van ons onrustig leven. Nog op den ouden dag blijve een liefelijke her innering van het eigen huis over, waaraan men met dank terugdenkt Wij moeten allen de wereld in, en niemand wordt een sterk en flink man bij moeders pappot". Maar het komt eiken man en elke vrouw buitengemeen ten goede, als hij vroeger een ouderlijk huis had, waar het gezellig en vredig was. Daarom rekenen wij het een heilige plicht voor alle ouders, zelf huiselijk te zijn en eigen haard goud waard" te maken. Die dat wil, kan het ook". Staten-Generaal. TWEEDE KAMEE. In de zitting van gisteren nam mr. Th. Heems kerk na beëediging zitting. Bij het voortgezet debat over de faillissementwet is met 58 tegen 7 stemmen verworpen een amendement-Levy op art. 173 om het vonnis van insolventie te herstellen en niet die insolventie van rechtswege te doen voortvloeien uit eene verwerping van het aangeboden accoord. Op art. 198 werd met 55 tegen 12 stemmen een amendement van den heer Van Houten aangenomen, strekkende om den boedel van een overledene niet te doen failliet verklaren als de schuldeischers aan- toonen, dat de nalatenschap niet toereikend is ter betaling van de schulden van den overledene. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De voordracht ter benoeming van eene onder wijzeres te '6-Gravenpoider bestaat uit de dam^s C. J. A. Remigius en A E. G-. Pisuisse, beiden te Vlissingen, en M. L. J. Ramaker te's-Heer Arends- kerke. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van gisteren zijn de navolgende personen veroordeeld, wegens: overtreding Schelde- reglementP. B. te Ierseke, tot f 3 boete subs. 3 d. h. en J. M. te Krabbendijke, tot f2 boete subs. 2 d. h.overtreding BaggerreglementJ. K. te Graauw, tot f 5 b. s. 3 d. b.overtreding Baggerreglement en ScheldereglementJ. F. de B. te Graauw tot 2 maal f5 b. s. 2 maal 3d. b.; overtred. reglemënt staatsspoorwegen: G. v. H. en S. v. d. B. te Nieuw-Namen, ieder tot f 0,50 b. s. 1 d. h. en M. S. te Meerdonk, tot f l b. s. 1 d. h.overtred. Prov.reglementA. d. S. te Wisse- kerke tot f 1 b. s. 1 d. h.overtred. reglement op rijkskanalen: G. de L. te Goes, tot f 10 b. s. 5 d. h.overtred. politieverordeningO. T. te Heinkenszand, tot f 5 b. s. 2 d. h.overtred. ijkwetJ. A. te Rotterdam, tot 5 maal f 1 b. s. 5 maal ld. h.politieo vertreding C. V. zwervend, tot f 2 b. s. 2 d. h. en I. S. te Kloetinge, tot f 1 b. s. 1 d. b.art. 436 W. v. Sr.A. S. te 's-Gravenpolder, tot 2 maal f 3 b. s. 2 maal 2 d. h.art. 424 W. v. Sr.M. O. en J. B. te Scbore, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h.A. A. te Heinkenszand, tot 2 maal f 10 b. s. 2 maal 3 d. h. en F. K. te te Goes, tot f 5 b. s. 3 d. h.dronkenschap F. O. te Goes, tot eene hechtenis van 3 dagen W. P. V. te Ellewoudsdijk, tot eene hechtenis van 3 wekenW. L. S. te Goes, J. de B. te Hansweerd, J. de J. te Ierseke, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. dronkenschap en politieovertredingC. F. te Goes, tot 2 maal f 1 b. s. 2 maal 1 d. h.dronkenschap en verwekken ramoerW. d. P. te Goes, tot 2 maal f 1 b. s. 2 maal 1 d. b.verwekken rumoer J. K. te Hansweerd, P. W. te Wemeldinge, ieder tot 2 b. s. 2 d. h. -J. J. B., P. J. J., F. M., C. v. I., allen in garnizoen te Bergen-op-Zoom, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werden W. W. te Borsele, beklaagd van overtreding van art. 247 W. v. Sr., M. L. te 's-Gravenpolder, beklaagd van overtreding van art. 436 W. v. Sr. Maandag deed de rechtbank te Middelburg uitspraak in de zaak tegen G. R. te Liverpool, thans te Middelburg in hechtenis, beklaagd van den len dezer den stoker P. Abrakamse zoodanig met een mes te hebben gestoken dat de dood onmiddellijk volgde. Hij werd veroordeeld tot 4 jaren gevangenis straf, met aftrek van de preventieve hechtenis. De ©isch was 6 jaar. De raadkamer der arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft rechtsingang verleend met last van instructie tegen J. H. Louis Russel, uitgever van het weekblad Waarheid en Recht, wonende te Weert-Meersen, aangeklaagd van beleediging van Ch. Davenport (Sequah) en dieDS echtgenoote Ellen Harriet Gooding. Landbouw en Veeteelt. Beknopt verslag van het verhandelde in de vooijaars-vergadering van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland", den 19 April 11. te Middelburg gehouden. De vergadering werd door de leden van het uil- voerend deel van het hoofdbestuur en een 15-tal afgevaardigden der afdeelingen bijgewoond. De notulen van de vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering aangehouden onderwerp betreffende een onderzoek naar de bevoegdheid tot het uitreiken van vergun ningen tot het dooden van schadelijk gevogelte enz. tegen den wil van de eigenaars van het jaehtrecht op de betrokken landerijen, werd mededeeling gedaan van het gevoelen daaromtrent van een scherpzinnig rechtsgeleerde in de provincie en besloten dezen te verzoeken het gegeven advies nader met gronden te willen omkleeden, opdat het ook in wijder kring door de Maatschappij moge worden verspreid. Naar aanleiding van verschillende ingekomen mis sives werd besloten Ie. Het uitvoerend deel te verzoeken werkzaam te blijven in het overwegen van voorstellen, aan den Minister van binnenlandsche zaken te doen tot het verkrijgen van een post op de rijks-begrooting voor 1894, voor de aanmoediging van de verbetering van het hoefbeslag. 2e. Bij den inspecteur van de belastingen onder zoek in te stellen naar de reden der omstandigheid, dat, bij omwisseling van boerenzoons, in sommige pro vine. On voor die peisonen door den landbouwer personeele belasting betaald moet worden, in andere niet. De verplichting om die belasting te betalen werd aangemerkt als een beletsel tegen genoemde omwis seling. 3e. De afgevaardigden naar het landbouwcomité op te dragen op een volgende vergadering van het comité de bescherming van de kievit ter sprake te brengen. 4e. In de afdeeling Kruiningen, en wel te Krab bendijke, dezen zomer bij wijze van proef een extra keuring te houden, teneinde tegemoet te komen aan het bezwaar, dat de groote afstand van die afdeeling naar de gewone keuringsplaats op Zuid-Beveland (Goes) den boeren verhindert aan die keuring deel te nemen. 5e. Ter tijdelijke voorziening in de vacature van deskundige bij de keurings-commissie, ontstaan door het overlijden van den heer H. J. Kegelaer, aan te wijzen den heer M. Van der Vliet, provinciaal vee arts te Kruiningen. 6e. Het uitvoerend deel op te dragen pogingen aan te wenden dat art. 87 van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland in diervoege gewij zigd worde, dat het bepaaldelijk den landbouwers in het vierde district toegestaan worde de provin ciale wegen te mogen berijden met twee aaneen gekoppolde wagens, wanneer die met veldvruchten beladen zijn. 7e. Het uitvoerend deel te machtigen zich in be trekking te stellen met de landbouw-maatschappijen over de Belgische grens, teneinde zoo mogelijk tot eene oplossing te komen van de bezwaren, die er thans bij de woderzijdscbe grensbewoners bestaan tegen de bepalingen omtrent beweiding van vee, uit voer van mest enz., waarvan de moeilijkheden in het vervoeren van vee over de grenzen mede als een gevolg kunnen beschouwd worden. 8e. Te benoemen tot leden van de commissie tot verificatie van de rekening der Maatschappij over 1892 de heeren M. G. Van Stapele, J. E. Van der Maas en A. Luijendijk. 9e. Te benoemen tot keurmeesters-veearts voor de a. s. tentoonstelling te Tholen de heeren M. Van der Vliet voor paarden en J. Kooijman voor rundvee. 10e. Het bestuur van de Maatschappij tot Exploi tatie van staatsspoorwegen te verzoeken aan het sta tion Vlake een losplaats voor vee te maken. Het vervoer van vee van uit Holland naar het vijfde district, thans gaande over Kruiningen, zou bij inwilliging van het verzoek zeer gebaat zijn. 11e. Den tegen woordigen secretaris der Maat schappij op diens verzoek eervol ontslag te verleenen als zoodanig tegen 1 Juli a. s. Ter voorziening in de hierdoor ontstane vacature werd de heer G. A. Vorsterman van Oijen te Aardenburg gekozen tot algemeen secretaris. Voor de verbetering van het paardenras is van rijkswege voor de provincie Zeeland een subsidie ad ƒ3880 beschikbaar gesteld. Door het uitvoerend deel van het hoofdbestuur zal in den loop van den zomer een ontwerp van wijziging der statuten samengesteld en aan de af deelingen ter overweging toegezonden worden. In de najaars-vergadering van het hoofdbestuur zullen dan, na gehoord te hebben de adviezen der afdeelingen, voorstellen tot wijziging worden gedaan. De secretaris der Maatschappij tot bevordering van landbouw en vee teelt in Zeeland I. G. J. KAKEBEEKE. Gemengde Berichten. Waarde. Omstreeks half 5 ure brak hier giste ren brand uit op dö hofstede van den heer P. Zandijk. De keet en een daaraan vastgebouwd woonhuis, dat echter onbewoond was, stonden in minder dan geen tijd in volle vlam. Gelukkig was de wind gunstig en leden huis noch schuur iets van den brand. Eenige mutserds, op of bij den haard gelegen, schijnen vlam gevat te hebben, waardoor het onge luk is ontstaan. De brandweer was terstond op de plaats des ge- vaars en spoedig was de brand gebluscht. Ierseke. Sedert een paar dagen liep hier het gerucht, dat onder Wemeldinge een kind gevonden was. Een ooggetuige heeft mij daarvan het volgende Vrijdag bevond hij zich aan het kanaal tusschen de Schoorsche en de postbrug, toen zijn en nog een ander voorbijgangers aandacht gewekt werd door het schreien van een kind. Het lag aan den water kant bij het kanaal en was ongekleed in een doek gewikkeld. Het kind was blijkbaar pas geboren en van het vrouwelijk geslacht. De laatstbedoelde persoon nam het kind op en heeft het zeker bij den burgemeester van Wemel dinge gebracht. Zaterdag is te Breda het standbeeld van Jan Pieterzoon Koen gegoten in de metaalgieterij van de firma C. J. Marijnen aldaar, de eenige in ons land, waar dit werk nog geschiedt. Sedert eenigen tijd zijn er gutta-percha klossen in den handel gebracht, die men onder aan de pooten van stoelen, tafels en dergelijke bevestigtzij bestaan uit een conisch gevormd stuk van die stof, min of meer elastisch naarmate van het doel gesloten in een massieven metalen ring, waarin zich drie openingen bevinden, bestemd om stiften of spijkers in te slaan. De bevestiging is dus zoo eenvoudig mogelijk en de voordeelen laten zich gemakkelijk verklaren. Stoelen, op deze wijze voorzien, staan ook op de meest ongelijke vloeren, zoodra men er op plaats neemt, altijd vast en door de elastische werking krijgt men den indruk, dat zij bekleed zijn, terwijl zij daardoor tevens in verbinding minder te lijden hebben. Geeireerde of met verf bestreken vloeren worden minder spoedig beschadigd, ook tapijten ondervinden de voordeelen van deze toepassing, terwijl vooral het dikwijls lastig geraas, veroorzaakt door het ver schuiven van stoelen en tafels, wordt vermeden. Op het erf van den heer A. te Doesburg is volgens de Zutph. Ct. een zeldzaam natuurwonder te aanschouwen. Daar bevindt zich een heg van hagedoorn, die zonder oculatie van jaar tot jaar meer en meer in een appelboom verandert en zure appelen voortbrengt ter grootte van een pootaar- dappel. Ook nu weer prijkt het vreemdsoortig ge was met tal van appelbloesems en er zijn takken, die, behalve dat ze appelblad en bloesems dragen, ook nog doornen en doornblad vertoonen. Een voor Nederland niet onbelangrijke ver volging is op het oogenblik voor een der kamers der correctioneele rechtbank te Parijs aanhangig. Het geldt hier het product der fabriek van Van Houten, te Weesp. Na een nieuw onderzoek heeft het parket van voormelde rechtbank het noodig geoordeeld, eene strafvervolging in te stellen tegen de hh. F. Scheffer, chef, F. Jarron, gérant, en C. Lanos, oud-gérant der firma Van Houten, wegens vervalschiug van levensmiddelen, als zouden zij onder den naam van zuivere oplosbare cacao ten verkoop hebben aan geboden cacao, vervalscht door ontneming van vetten en toevoeging van potasch in allen gevalle van voor de gezondheid schadelijke stoffen. Bij het verboor van beklaagden erkende de heer Scheffer deze feiten voorwaardelijk, nl. in zooverre, dat de ontneming van vetten en toevoeging van het percentage van alcaliscke zouten noodig waren, om de vervorming tot poeder en de oplosbaar- en verteerbaarheid te bevorderen. Vanwege het openbaar ministerie waren als des kundigen gedagvaard de hoogleeraren Riche en Brouardel, die beiden verklaarden, nagedane expertise, in de toevoeging van potasch eene voor de gezond heid schadelijke vervalsching te zien. Daarentegen beweerde de vanwege de verdediging gedagvaarde deskundige, chef van het aan het de partement van indirecte belastingen verbonden labo ratorium, de heer Bardy, dat de ontneming van vetten noodig was voor de bevordering der verteer baarheid, en dat de gevonden sporen van potasch bestonden in potasch phosphaten, die o. a. in brood, melk en de meeste voedingsmiddelen voorkomen. Bij deze verklaring sloten zich de andere deskundi gen der verdediging, de scheikundige Vincent en de hoogleeraren Dujardiu-Beaumetz en Gautier, aan. Voor de verdere openbare behandeling, waarbij dus het O. M. zal moeten bewijzen, dat in de onder zochte cacao voor de gezondheid schalelgke potasch voorkomt, is eene continuatie van acht dagen verleend. Te Huil hadden Zaterdagnacht tot twee uur ernstige en herhaalde botsingen plaats tusschen de werkstakers en de politie. Aan beide kanten werden verscheidene personen gekwetst. Zondagmiddag ontdekte de politie pogingen tot brandstichting in eene houtbergplaats, alwaar het personeel zich bg de werkstaking aansloot en door vrijwilligers werd vervangen. Om vier uur werd de brand bespeurd in een stapel hout, maar tengevolge van de langdurige droogte breidden de vlammen zich in een oogenblik tijds uit tot de andere stapels, die in de buurt stonden. Ondanks de spoedige hulp der brandweer stonden om zeven uur alle houtstapels over eene groote uit gestrektheid in lichte laaie. Er was niets meer aan te doen en de eenige zorg der brandweer, die werd bijgestaan door matrozen, was het naburige Citadel lïotel te beschermen. Dit bleek echter onmogelijk. J liet streven der brandweer bleef toen den omvang j van den brand zooveel mogelijk te beperken, maar dit was zeer moeilijk wegens de ondragelijke hitte. Alle telegraaf- en telefoon-lijnen in de omgeving I waren gesmolten en de spoorwegstaven krulden op van de hitte. Zes brandspuiten en een paar honderd politie-agenten en matrozen bleven den gebeelen avond aan het werk, evenwel zonder eenige vordering te maken. Den geheelen dag door bleven de vlammen voortwoeden en eerst in den ochtend was men het vuur ten minste eenigszins meester. Natuurlijk werd door den brand ontzaglijke schade aangericht. Voor zoover deze nu reeds te ramen is, wordt het bedrag geschat op 250.000 pond sterling. Ook in 1881, tijdens de vorige groote werkstaking, werd een der grootste houtwerven in de haven van Huil door een dergelijken brand vernield. De justitie wordt versterkt in haar meening, dat de brand door kwaadwilligheid werd gesticht dooi de ontdekking van sporen van brand op twee andere plaatsen, welke echter onmiddellijk werden gebluscht. De commandant der brandweer vond op beide plaat sen stukken mat, die aangestoken en tusschen de planken waren Laatste en teiegraphische berichten. In de heden in »de Prins van Oranje" alhier gehouden vergadering van ingelanden van den polder »de Breede watering bewesten Ierseke", die door 50 personen, uitbrengende 87 stemmen, werd bij gewoond, is goedkeuring verleend aan de bestuurs voorstellen lo. tot het heffen van los-, laad- en aanleggelden aan den steiger bij het hulpstoomge maal te Kattendijke, met vaststelling der tarieven 2o. tot onderhandsehe verpachting van gronden on der Wemeldinge en 3o. tot af kooping van den cijns, drukkende op gronden in den Burenpolder, onder Ierseke. Voorts werd de begrooting voor het dienstjaar 1893/94 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 125232,75 1/2? uiet een post voor onvoorziene uit gaven van 10438,26. Het dijkgeschot werd bepaald op ƒ10 per H.A. 'S'Gravenliage. TWEEDE KAMER. De inter pellatie-Tijdens komt aan de orde na de interpellatie- Pijttersen. Bij de faillissementswei is aangenomen met 38 tegen 30 stemmen een amendement dei- commissie om de rehabilitatie te herstellen. De be handeling der wet is afgeloopen. De eindstemming is aangehouden. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Bij de aanbesteding van de onderhoudswerken aan den Wilhelminapolder leverden heden zes in schrijvers hunne biljetten in, nl.dhrn. Jobs. De Jonge te Biezelinge voor f3888, B. Den Exter v. d. Brink te Krabbendijke voor f3826, A. Foudraine te Goes voor f3823, C. De Wilde Az. te Kattendijke voor f3816, Adr Van Poperinge te Bruinisse voor f3785 en C. Bolier Cz. te Bruinisse voor f3780. Den heer Bolier werd het werk gegund. 342e Staatsloterij, 4e kl. Trekking van Dinsdag 26 April. 2e lijst. Getrokken prjjzen. 150017734. 1000 18700. 200: 2714 7479 8857 11267. 100: 7901 13530 17031 20182. 65: 1581 1592 3449 3472 3473 3488 3491 3515 3553 3568 9252 9266 9301 9379 9854 9918 12810 17964 17992 17994 17997. Trekking van Woensdag 26 April. 3e lijst. f 25000 18669. 50003255. 1500: 14855. 1000: 8051 9195 13013. 400: 607 11498 18648. z. 2007449. 100: 918 8403 14489 16132. 65: 1580 1600 3532 3555 9056 9271 9306 9326 9363 9926 9931 12661 17917 17970. Poldervergaderingen. 31 Mei, 2 uren, Hoedekenskerke. 25 Polder 's-Gravenpolder, te 10 lL ure, bij P. De Koster. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 27 Apr. Kloetinge, meubil. goederen, Mulock Houwer. 27 's Heer AbLkerke, inspan, Pilaar. 28 w 's Gravenpolder, inspan en meubels, 1'. Overman. 28 n Ierseke, oesterpannen enzPellc. 28 Kruiningen, inboedel, Prins. 28 Ierseke, oesters en pannen, Hollmann. 28 >t Ierseke, woonhuis, Mulock Houwer. 28 f Kerkwervc, inspan, J. Franse. 1 Mei, Kapelie, hoefje en land, Mulock Houwer. 2 Bergen-op-Zoom, bouw- en weiland, Van Gruting, Bergen-op-Zoom en Stoop, 's-Gravenhage. 3 Wemeldinge, boefje en weiland, Hansweerd, Baarland, Kapelie, Schore, Ierseke, 's Gravenpolder, Nieuwdorp, Goes, Driewegen, Nisse, Kruiningen, Goes, Goes. land en huis, molou, huisraad enz., hofstede, woonhuizen, beestiaal, huis en land, vendutie, bouw- en weiland, inspan, verp. ambacht, bouwland en dijk, panden, Mr. Liebert i De Ronde Bresser. Prins. P. Overman. Mulock Houwer. Gallis Mereas. Mulock Houwer. P. Overman. De Ronde Bresser. Hollmann. P. Overman. Mulock Houwer. Gallis Mereus. Gallis Merens. Leenbank.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2