werd uitgekeerd 135,893.89 en op hunne boekjes bijgeschreven f 3,086,722.49, zoodat het saldo te goed aan het einde van 1892 ruim 27 */2 millioen gulden bedroeg, verdeeld over 358,483 inleggers. De kosten der instelling met inbegrip van die der eerste inrichting hebben van 1881 tot en met 1892 be dragen 1,111,000. De overschotten op de renten der belegde gelden over hetzelfde tijdvak waren niet alleen toereikend om alle kosten der Rijks-postspaarbank te dekken, doch lieten nog een overschot van j 99,800 ten bé- hoeve van het reservefonds. Op 31 December 1892 vertegenwoordigden de bezittingen der Rijks-postspaarbank, bij de Neder- landsche Bank aanwezig, eene gezamenlijke waardo van f 28.500,874.50, waarvan j 14,633,272,25 in Nederlandsche Staatsschuld (inschrijvingen en obli gation)f 10,113,402.25 in diverse obligation ten laste van provinciën, gemeenten en hypotheekbanken, en f 3,754,200 in prolongatie belegd was. Naar de Maasbode verneemt, neemt de heer J. P. Th. van N u n e n die nog steeds in het >Höpital Wallon" te Leiden, waar hij eene operatie heeft ondergaan, verblijft, voortdurend in beterschap toe. In de Nederlander komt de volgende corres pondentie voor. Amsterdam18 April 1893. Dei Heêre Mr. S. van Houten, lid van de Ttveede KamerDen Haag. WelEdelGestrenge Heer In een schrijven aan den redacteur van dit blad, opge jomen in het nummer van 15 April jl., wordt door U gewezen op >de tegenwoordige tactiek van »mr. Treub, om de anti-revolutionaire partij ten koste »der liberalen te versterken/' Aangezien mij van die tactiek van mr. Treub niets bekend is, ben ik zoo vrij U beleefd te verzoeken de feiten te willen mededeelen, waarop Uw uitspraak is gegrond. Hoogachtend, Uw dw. Treub. Den Heer Mr. Treub. ZWEd. WelEdelgestrenge Heer Ik grond mijn beweren op het feit, dat gij, als spreker optredende, steeds tracht te betoogen, dat de liberalen zoo goed als niets doen dat zij 't geen zij doen niet goed doen, en dat voor de toekomst weinig of niets van hen te wachten is. In dien gedachtengang neemt gij en uwe vrienden candidaturen aan naast en tegenover liberale candidaten zaait gij verdeeld heid en strijd tusschen de liberalen van verschillende schakeering en vermeerdert gij de kansen van den anti-revolutionairen tegen-candidaat. Getuige het de pas afgeloopen verkiezing te Harlingen. Moet ik uit uwe vraag afleiden, dat ik ten onrechte veronderstelde, dat gjj 't geen gij bewerkt ook beoogt Hoogachtend, Uw Dr S. van Houten. Naar het socialistisch blad Vooruit meldt, is Van Kol (Rienzi), die zich voor eenige dagen in België ophield, over de grenzen gezet, In de Deli courant komt het rapport voor van den heer Snouck Hurgronje, dat onder geheimhouding aan de Nederlandsche Regee- ring is gezonden. »De heer Hurgronje stelt zich geen partij ten op zichte van de wijze, waarop men Atjeh wil onder werpt. Hij meent, dat de vrede alleen zal ver kregen kunnen worden door een krachtig optreden, van welk bestuur ook, mits het wete wat het wil, hoe het wil en waarom het wil. »Dat wij gedurende twintig jaar maar al te zeer blijken hebben gegeven van niet te weten wat wij wilden", aldus leest men in de Deli Ct., »viel den schrijver natuurlijk niet moeilijk aan te toonen. Hij kastijdt, zooals 't behoort, de voortdurende systeem- veranderingen, verbonden aan de namen v. Swieten, v. d. Hegden, Pruijs v. d. Hoeven, Demmeni en Scherer, en het verdient speciale vermelding, en ik voeg er bij, het heeft velen verbaasd, door een niet- militair, den palm te zien uitreiken aan generaal v. d. Heijden. Diens systeem, gedurende de eerste jaren van zijn gouverneurschap»er op inhakken", heeft volgens den schrijver een machtigen indruk bij de Atjehers achtergelatendit is zijn conclusie, na acht maanden uitsluitend onder en met Atjehers geleefd en verkeerd te hebbenna zich hun taal machtig te hebben gemaakt en kennis te hebben genomen van hunne verhalen en krijgszangen. »Geen genade voor wien zich verzetoog om oog, tand om tand, predikt hij'c is de eenige manier om Atjeh ten onder te brengen, ontzag in te boe zemen en den Atjeher onder den duim te houden iedere zwakheid onzerzijds straft zich zelf; het ge ringste échec, dat wij lijden, is een welkom wapen in de handen der onverzoenlijken, die van geen vrede willen weten. Het is te vuur en te zwaard vernielen van 's vijands have en goed, het verdelgen van em ieder, hoog of laag, die met de kwaadwilligen heult of het waagt zich tegen de Compagnie te verzetten, is zijne oplossing van de vraaghoe hij den oorlog wenscht gevoerd. Slechts de bestuurder, die onver biddelijk straft, overtuigt den Atjeher van macht, en die overtmiging, daarop dringt hij meermalen aan, moeten wij hem inprenten »tot eiken prijs". Na de straf echter van onzen kant geen haatdragendheid geen al te angstvallig napluizen wie aan het verzet heeft meegedaan. Een beetje meer Oostersche onver schilligheid op dat punt kan geen kwaad; ieder Atjeher doet mee en zal in de eerste jaren nog mee doen, als hij de kans schoon ziet. Aan ons hem zoo weinig mogelijk kans te geven. Zijne huldiging van Y. d. Heijden's régime is de vrucht van hetgeen hem de Atjehsche krijgsliteratuur leerde. Gedurende zijn ver blijf in Atjeh vond hij gelegenheid onder dictaat van den dichter den krijgszang over te schrijven, waarin Atjeh's worsteling tegen de Hollanders bezongen wordt. Koning Eenoog heet de held, die in het epos tijdelijk Atjeh in zijn machtige vuist bekneld houdt. Het gedwongen aftreden van den generaal bleek den schrijver uit brieven, is zelfs door de sluwe kwaadwilligen als een bewijs van Holland's kwade trouw aan de lieden binnen de linie voorgehouden. Hoe dwaas, schreven zij, vertrouwen te stellen in de Compagnie, die zóó met haar besten generaal handeldt." Voorts ontwikkelt de heer Hurgronje zijne denk beelden over de scheep vaar tregelingeene openstel ling der havens acht hij een zeer goed middel tot bevredigingdaardoor -ontstaat eene partij, welke have en goed verliezen zou als wij tot tuchtigen gedwongen werden. Tegen de bewering dat de smokkelarij zou toenemen voert hij aan, dat er toch gesmokkeld wordt en hij ziet er zulk een vreeselijk gevaar niet in, dat er wat meer of min der wapens in de handen van den vijand zijn. Dr. Glogner, stadsgeneesheer te Semarang, heeft na langdurige studiën eene nieuwe verklaring van het onstaan der beriberi gevonden en met succes eene nieuwe geneeswijze gevolgd. Zijne aandacht werd getrokken door de vele punten van overeenkomst tusschen malaria en beriberi. Beide ontstaan in zekere bepaalde streken meer dan elders, in sommige nooitbeide heerschen sterker dan elders, in sommige nooitbeiden heerschen sterker in zekere tijden van het jaarbeide genezen of verminderen, wanneer men den lijder overbrengt naar eene andere luchtstreek beide ontstaan lichter of nemen toe, wanneer de bodem is omgewoeld. De oorzaak van malaria is een amoebe, die door de afscheiding van giftige stofwisselingsproducten het bloed bederft. De studiën van Glogner hebben hem de overtui ging geschonken, dat de oorzaak van^ beriberi ook is eene amoebe (natuurlijk met een soortverschil) waardoor ook de uitwerking der afgescheiden gift- stoffen varieert. Als nieuwe behandeling der beriberi heeft hij het eenvoudige middel der chinine gekozen. Door prof. Binz uit Jena toch is sinds lang aan getoond, dat de zoetwater-amoebe te niet gaat in eene vrij zwakke oplossing van chinine, en door eenen Franschen geleerde is hetzelfde gevonden speciaal voor de malaria-amoebe. Dr. Glogner behandelt dus sinds een paar maanden zijne beriberipatiënten in het stadsverband met sterke giften, bijv. 1 gram daags, chinine. Zijne resultaten zijn voorloopig zeer bevredigend. Het sterftecijfer aan beriberi was in September en October 46.8 procent, in November en December (behandeling met ehinine) 13.5 procent. Ook de bewegings-stoornissen komen, onder de behandeling met chinine, minder dan vroeger .voor. Onder de 75 in het stadsverband behandelde beriberilijders was er op einde December niet één, die niet kon loopen. Nederland, Oostenrijk-Hongarije, Frankrijk, Duitschland, Italië, Luxemburg, Montenegro, Rus land en Zwitserland hebben een overeenkomst ge- teekend, welke de bepalingen voor het afwenden van het gevaar van besmetting door cho lera bevat en door het internationale gezondheids congres te Dresden is vastgesteld. De Engelsche, Scandinavische en Deenscbe afgevaardigden zullen aan hunne Regeeringen raden hetzelfde te doen de Portugeesche en de Turksche afgevaardigden zullen de bepalingen aan hunne Regeeringen bekend maken, terwijl Spanje niet toetreden zal, omdat het zijne strengere bepalingen voor de quarantaine ter zee wil behouden. Bfolland Colonie. Alamosa, 10 April '93. Mijnheer de Redacteur Ten tweeden male kom ik tot uwe Redactie met de vriendelijke vraag of u deze letteren een plaatsje woudt geven in uw blad. Verscheidene vrienden en bekenden hebben mij ge schreven om een klein verslag te geven, aangaande den toestand van zaken hier in de San Luis Vallei om reden ik den 18 Februari aan uwe Redactie gemeld heb, dat de grond hier niets anders was dan zand en bosschen. Maar mijnheer de Redacteur, men moet niet vergeten dat de vallei zoo groot is in omvang, als geheel ons Nederland. Dus, om een voorbeeld te noemen, als men in Zeeland zit, is men niet in Noord- of Zuid-Holland. Wij hebben nu onze colonie ten zuiden van Alamosadoor de Utrechtsche Maatschappij waren wij ten westen van Alamosa gevoerd en daar was niets anders dan zand en bosch. Nu kunnen we zeer goed begrijpen dat al het geschrijf, dan van onze zijde en dan weer van de zijde van Noordtzij, vele menschen tot grooten twij fel brengt, om naar de San Luis Vallei te komen. Die mij geschreven hebben, deel ik mede dat ik niet allen kan antwoorden, wegens de tegenwoordige drukte, maar dit kan ik aanraden die zich naar hier wil begeven, luistere niet naar de lokstem van den heer Noordtzij, maar de houding van de Utrechtsche Maatsch. is allen Redacties genoeg bekend, zoodat ik hiermede zal eindigen. Wat nu ons land hier aangaat, het is uitstekend goed land. Wij zitten als Hollanders op vijf secties, iedere sectie is groot 600 akkers. Dit land was al in cultuur en de helft was er zeker van geploegd. Om nu te bewijzen, dat we hier goed land hebben, zal ik het zooveel mogelijk duidelijk makenhet land is hier nog weinige jaren in cultuur, nog nim mer goed omgewerktdan loopen er in den winter duizenden koeien en paarden op, die van zelf het land zeer veel mesten, zoodat het altijd in een goeden staat blijft verkeeren. Er worden hier ook allerhande graten verbouwd; het meeste is tarwe en veel haverdat deze granen machtig veel schot geven, hebben onze eigene oogen gezien dezen winter, als de boeren aan het dorschen waren. Nu ligt er hier nog machtig veel land onbeaybeid. In onze streek zijn slechts 7 secties in cultuur met nette huisjes en paardenstallen. We kunnen ieder aanraden, die wat geld heeft komt naar de San Luis-vallei. Voor degenen, die geen geld hebben, dan alleen maar voor de reis, is het veel te moeielijk alleen die wat geld hebben kunnen goede zaken maken. Ons hebben ze geholpen uit den nood. Met den winter te komen is zeer gevaarlijk wegens de kleine kinderen. Die dit voorjaar of dezen zomer kan komen, kan dit jaar nog veel akkers in cultuur brengen. Voorts de natuur is prachtig. Onze vrouwen en kinderen zjjn de natuur goed gewendalle boeren zijn op 't oogenblik aan het tarwe-zaaien. Die de zaken verder wil onderzoeken ga naar den heer Van Boven te Rilland, die hier alles met zijn oogen aan schouwd heeft, of koope van hem een brochure, die niet anders dan de naakte waarheid zal melden. De Redactie vriendelijk dank voor hare plaats ruimte mij afgestaan, noem ik mij uw dn., Corn. MOERMAN. perland voor een ljarigen stier ad f 15, de tweede prijs ad f10 aan P. Maas te Koljjnsplaat voor een 2jarigen stier en de derde prijs ad f5 aan A. 0. Verhulst te Wissekerke voor een ljarigen stier, ter wijl aan Joh. Verhulst te Wissekerke voor een 1- en een 2jarigen stier een eervolle vermelding werd Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. O. Van Koetsveld C.Ez. alhier, die Woens dag 19 April jl. in huiselijken kring den dag her dacht, waarop hij vóór 25 jaren tot predikant bij de Ned. Herv. kerk werd bevestigd, deed dit gister morgen voor en met de gemeente met de woorden van Paulus uit Hand. XXVI22 en 23. Ofschoon geenszins wanende zich in alle opzichten met dien Apostel in levenservaring en ijver in de bediening gelijk te kunnen stellen, meende spreker toch even als hij alle redenen te hebben God te danken voor de hulp, die Hij hem had \erleend en waardoor het hem mogelijk was geweest al die 25 jaren staande te blijven, vooral dan, wanneer door smartelijke verliezen zijn geloof, dat spr. anderen predikte, meermalen zwaar op de proef werd gesteld. Na in korte trekken het lief en leed te hebben herdacht, dat hij op zijne verschillende standplaatsen had ondervonden, dankte ds. Van Koetsveld de ge meente van Goes voor de vele bewijzen van liefde en toegenegenheid hem gedurende zijn kort verblijf alhier, maar vooral in de afgeloopen week, geschon ken en gaf er tevens zijne vreugde over te kennen, dat deze plechtigheid ook nog kon worden bijge woond door zijnen hoogbejaarden vader, die reeds 62 jaar in den dienst des Heeren werkzaam is geweest. Na het einde der prediking zong nog het zang koor een toepasselijk lied, waarvoor de feestredenaar directeur en zangers mede zijn dank betuigde. De heer dr. C. E. Van Koetsveld, hofprediker te 's-Gravenhage, zal, naar wij vernemen, a. s. Zon dagmorgen optreden in de Hervormde kerk alhier. Uitslag examens L. O. te Middelburg. Zaterdag 22 April i893. Geëxamineerd 6, toegelaten 3, de heeren: C. A Kok, J. Van de Kreeke en D. E. Van den Marei, allen van de Rijks-kweekschool te Mid delburg. Maandag 24 April. Geëxamineerd 5 mann. can didaten, geslaagd 4, de hh. J. K. Moojen te Kloetinge, J. F. V. d. Plassche, W. F. K. Van Overbeeke en H. V. d. Bilt, allen van de rijks-kweekschool te Middelburg. De examens zijn afgeloopen. Rechtszaken. Ter openbare zitting der arr. rechtbank te Middelburg, van Vrijdag a. s., zal worden behandeld de zaak tegen Y. W., oud 22 jaar, zetkastelein in de buiten- srciëteit te Middelburg, ter zake dat hij in den nacht van 9 op 10 April 1893, opzettelijk en wederrech telijk glasruiten heeft vernield aan de navolgende woningen, alle gelegen te Middelburgaan de wo ning van den pastoor Rengs een glasruit, toebe- hoorende aan dezen, in ieder geval niet aan den beklaagde; aan de woning van Johanna Kostense een glasruit, aan C. A. Goethals, in ieder geval niet aan de beklaagde toebehoorendeaan de woning van Abigaël Louws een glasruit, aan J. Hendrikse, in ieder geval niet aan den beklaagde toebehoorende, door die ruiten met een belletrekker stuk te gooien aan de woning van Odilia Bierhoff twee glasruiten, toebehoorende aan Jan 't Hart, in ieder geval niet aan den beklaagde, door die ruit met een steen stuk te gooien. In deze zaak zijn vanwege het openbaar ministerie 8 getuigen gedagvaard. Gemengde Berichten. llansweerd. Gisteren hield de handboogsocië teit Oefening en Uitspanning hare jaar- lijksche vergadering. Tot leden van het nieuwe bestuur werden gekozen als president dhr. L. Verhagen, als vice-president dhr. Jac. Van Acker, als penning meester dhr. H. Adriaansens, als secretaris dhr. J. Luijk en als vaandrig dhr. G. Wolf. Nog werd be sloten op 15 Augustus een concours te geven naai den doel. middelburg. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft eene brutale diefstal plaats gehad. Uit een schoenwinkel op den Dam werd een ruit uitge sneden, en van de uitgestelde artikelen werden 17 paal schoenen, bottines, pantoffels enz. medegenomen. De politie doet streng onderzoek naar den dader of de daders. Kortgcne. Jl. Vrijdag werd alhier onder allergun stigst weer de gewone voorjaarsveemarkt gehouden, en tevens de verloting van paarden, hoornvee, land bouwgereedschappen enz. van de vereeniging Land bouwbelang". Door het goede weer was er veel vee aan de lijn, te weten 43 paarden, 112 koeien, vaarzen en ossen, 13 kalveren, 11 varkens, een schaap en 12 stieren, samen 192 stuks. De handel was tenge volge van de langdurige droogte eenigszins gedrukt, toch was er nogal levendigheid. Kaltkoeien werden voor f160 a f170, vette koeien voor f190, 2jarige vaarzen tot f130, dito ossen f95 en jaarlingen a f50 per stuk verkocht. Tegelijkertijd was het ook keuring van springstieren, waarvoor er 12 waren aangegeven. De uitgeloofde prjjzen werden toegekend als volgtde eerste prijs aan H. Leendertse te Kam Aan de Weteringschans te Amsterdam werd een agent van politie ter assistentie geroepen, omdat eene dienstbode aan hare handen aan een gordijnlat voor het raam van de 2e verdieping hing. Op her haald schellen werd niet opengedaan, waarom de agent met zijn wapenstok het deurraampje heeft stuk gestooten, de deur geopend en zich naar boven begeven en de dienstbode uit hare netelige positie verlost heeft. Zij was bezig de ramen te wasschen, toen de trap haar onder de beenen was weggegleden zij had toen de gordijnlat gegrepen en was daaraan big ven hangen. Vrijdag heeft de Commissaris der Koningin in Noord-Holland den vallenden toren te Purmerland bezocht. Even voor Z.Exc. per rijtuig aankwam, was de toren door het vallen van een groot stuk afgehouwen steen plotseling veertig centimeters meer geheld. Nog slechts een halve meter en dan zal het gevaarte zijn evenwicht verliezen en ter aarde storten. Het gevaar is zeer groot en toch gaat men met sloopen steeds voort, wat door de dikte der muren langzaam vordert. Aan de voorzijde is boven de deur een scheur ontstaan, zoodat men vermoedt, dat het gevaarte met den val in twee deelen zal scheuren. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft thans tegen Gijsbertus van Gelderen, Adrianus van Galen en Gratianus Johannes de Bie, voorloopig in hechtenis in zake den moord te Osch, bevel tot gevangenhouding uitgevaardigd met last tot instructie. Behalve deze drie verdachten bevindt zich ook nog altijd in hechtenis Antoon van Berkum. De milicien, die de roode vlag op de kazerne Oranje-Nassau te Amsterdam geplaatst heeft, is ontdekt De zaak heeft zich op de volgende wijze toege dragen Een korporaal van de compagnie, waartoe de dader behoort, had vermoedens tegen dezen ge kregen. Toen hij bemerkte, dat de verdachte een brief begon te schrijven, plaatste de korporaal zich naast hem, voorgevende in een dienst-reglement wijzigingen te moeten aanbrengen. Hij kopiëerde evenwel letterlijk den geheelen brief, die in cijfers gesteld was. Deze kopie werd door hem aan den kapitein N. van het 4de bataillon ter hand gesteld, die al spoedig den sleutel van dit schrift ontdekt had. De milicien is onmiddellijk in arrest gesteld en in vooiloopig gehoor genomen. Hij heeft bekend het vergrijp gepleegd te hebben hij weigert even wel te verklaren op welke wijze de zaak zich heeft toegedragen of eenige verdere'inlichtingen te geven. Aangezien het feit met het verbreken der sluitingen van afgesloten lokalen heeft plaats gehad, zal de schuldige voor den krijgsraad terechtstaan. Nu de dokwerkers te Huil het voorstel heb ben verworpen, dat de reeders hebben gedaan om een einde te maken aan de werkstaking, vreesde men te Londen, dat ook de dokwerkers daar zich bij hun makkers zouden aansluiten en de werksta king, die zich tot dusver tot Huil beperkte, tot eene algemeene werkstaking zonden maken. Niet alleen te Liverpool, maar ook te Londen zou nu eene dergelijke werkstaking zeer ongelegen komen, omdat het zeer levendig is in den handel, vooral in den wolhandel. De verschillende werklieden-vereenigingen hielden nu gisteren in het Victoria-park te Londen eene groote betooging, teneinde te beraadslagen over bovengenoemd besluit. Ten slotte werd eene resolutie aangenomen, waarin verklaard werd, dat men de werkstakers te Huil moest ondersteunen. Een der sprekers verklaarde, dat het denkbeeld om eene algemeene nationale werk staking te organiseeren, geenszins was opgegeven. Te Buil vielen in den nacht van Zaterdag op Zondag ernstige ongeregeldheden voor, die tot in den ochtend duurden. De politie geraakte herhaal delijk slaags met de werkstakers, waardoor aan beide zijden verscheidene personen werden gewond. Zondagmiddag staken de werkstakers een groot houtmagazijn in brand. De politie en de marine moesten hun uiterste krachten inspannen om den brand meester te worden. Tegen den avond vielen opnieuw ongeregeldheden voor. De werkstakers deden een aanval op de stoom boot Rienzidie in de haven lag, maar werden door de politie teruggeslagen. Poldervergaderingen. 31 Mei, 2 uren, Hoedekenskerke. Marktberichten. ROTTERDAM, 24 April 1893. Naar Vlas op het land was veel vraag. Voor de beste qualiteit werd 58 stuivers besteed. De aanvoer bedroeg lieden 11300 steen blauw en 2600 steen wit; grootendeels werd het blauw voor 40 tot 50 en het wit voor 30 tot 40 stuivers verkocht. GranenWintergerst 25 ots. hooger, Z o - mergerst 20 ets. hooger, Haver 10 ets. hoo ger, Paardenboonen 10 a 20 ets. lager. Bui- tenlandsche granen en Meel hooger gevraagd. Aardappelen, blauwe f 1,20 a 1,30, jammen f 1,40 a 1,60. TARWE (jarige)f 4,50 a 6,60 ROGGE (nieuwe)- 4,50 - 5,25 WINTERGERST- 3,75 - 4,50 ZOMERGERST- 3,60 - 4,10 HAVER (nieuwe)- 2,50 - 4,10 PAARDENBOONEN - 5,— - 5,75 WITTE BOONEN - 4,— - 6,75 BRUINE BOONEN - 4,25 - 6,90 BLAUWE ERWTEN- 6,— - 7,— KANARIEZAAD- 13,— - 14,50

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2