1893 N°. 49. Dinsdag 25 April. 80sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, itgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke hommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bp alle Boekverkoopers en Brievengaarders. COURANT. De prjjs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. JL^zending van advertcntiën vóor uren op den dag der uitgave. Slaven van lioes. Voor de gewone heistellingen der havenboorden en voor de werken aan het Sas zal het water uit de haven van Goes z ij n afgelaten: van Zondag 28 Mei tot en met 30 Mei daaraan volgende tot 80 c.M. beneden het havenpeil; van 31 Mei tot en met 3 Juni zoo laag mogelijk, en op 4 en 5 Juni weer tot 80 c.M. beneden het peil. Op Dinsdag 6 en Woensdag 7 Juni wordt het water tot aan het havenpeil ingenomen. Goes, 22 April 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aau het Bestuur ran het Waterschap »De Breede Watering bewesten Ierseke" vei gunning verleend tot het afsluiten van den Heer Nisseweg op 28 en 29 April a. s., doch alleen voor het verkeer met rij- en voertuigen en vee, blijvende voor voetgangers het ver keer over den weg mogelijk. Goes, den 24 April 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMElt. De Secretaris, HARTMAN. Algemeen Overzicht. Het debat over het home-rule-ontworp werd Vrijdag om twaalf uur door den Engelschen premier Glad stone gesloten met eene rede, waarin hij de aan neming van het ontwerp dringend aanbeval. Daarna werd de stemming gehouden over het voorstel van van Sir Michael Hicks-Beach om het ontwerp niet in behandeling te nemen, voor welk voorstel 262 con servatieven en 42 unionisten stemden266 liberalen en 81 Iersche afgevaardigden stemden tegen. Der halve zag Gladstone met eene meerderheid van 43 stemmen de behandeling van zijn ontwerp aange nomen, waarmede omstreeks half Mei een aanvang zal worden gemaakt. Uit de gehouden stemming blijkt, dat tot nogtoe de aanhangers van Gladstone hun leider trouw ge bleven zjjn, en dat dus alle geruchten omtrent den afval van sommigen hunner uit de lucht gegrepen zyn. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat bjj de behandeling der artikelen de eensgezindheid in de Gladstoniaansche partij afentoe zal worden verbrokenmet name de Iersche afgevaardigden zullen dan niet altijd eenstemmig zijn. Er waren slechts 19 van de 670 leden afwezig; de ingenieur Watkin was ziek, maar hij kwam toch 's avonds elf uur nog in het Lagerhuis om aan de stemming deel te nemen. Zij, die verhinderd waren te komen, hadden allen met een lid der tegenpartij afgesproken weg te blijven, zoodat uit de gehouden stemming inderdaad de juiste verhouding in het Parlement blijkt. Er beersebte zoowel in als buiten de zaal tijdens de stemming groote beweging. Bij den ingang moest de politie tusschenbeiden komen om de voor- en tegenstanders van home-rule te scheiden. Zoowel buiten ab in het Parlement werd Gladstone door zijne aanhangers geestdriftig toegejuicht. Het Italiaansche Koningspaar viert dezer dagen zijn zilveren huwelijksfeest en ondervindt allerwege daarbij groote sympathie. De Keizer en de Keizerin van Duitschland zijn naar Rome gekomen om de feesten bij te wonen en hebben ook een bezoek op het Yaticaan gebracht. Natuurlijk zoekt men achter die reis en in dat bezoek politieke bedoelingende een beweert, dat de Keizer wil trachten den Paus te bewegen het Duitsche centrum gunstig voor de legerwet te stemmende ander zegt, dat hij wil trachten de verstandhouding tusschen het Quirinaal en het Vaticaan te verbeteren. Vermoedelijk is noch Ret een, noch het ander juist. In deu Buitgchen Rijksdag diende Ahlwardt weë.r een voorstel in, waarbij aan de regeering verzocht wordt eene commissie van 21 leden te benoemen, teneinde de documenten te onderzoeken waardoor hij meent zijne beschuldigingen van vroeger te kunnen bewijzen. Hij overhandigde na de zitting aan den voorzitter een stapel stukken, bestaande uit een groote hoeveelheid couranten, brochures, rekeningen en afschriften van brieven, alle afkom stig uit den tijd van 18701880, zonder dat deze stukken waren geschift of geregeld. De verwarde voorraad, dien Ahlwardt overlegde, heeft uitsluitend betrekking op den toestand der disconto-bank en de Rumeensche spoorweg-maatschappij. In België is de rust thans hersteld, al hebben de socialisten reeds verklaard, dat zij zullen blijven aandringen op de invoering van een zuiver algemeen kiesrecht. Inmiddels heeft de Senaats-commissie zich ook bereids met het voorstel-Nijssens vereenigd, zoodat vermoedelijk ook dat deel der vertegenwoordiging zich niet langer tegen de gewenschte uitbreiding van bet kiesrecht zal verzetten. Vorst Ferdinand van Bulgarije is de vorige week in het huwelijk getreden en reist met zijne gemalin over zee naar zijn land terug, waar het jonge paar eene feestelijke ontvangst wordt bereid. De Fraiische Kamer en Senaat komen den 25sten dezer weder bijeen en dan zal het nieuwe ministerie andermaal de financiëele plannen indienen met eenige hoop op succes. Men beweert namelijk, dat Peytral het eens geworden is met de financiëele commissie uit den Senaat. De minister heeft zich vereenigd met de wijzigingen, welke de commissie in zijn beurs-ontwerp heeft gebracht, zoodat dit ten slotte bijna volkomen gelijkt op het eerste Senaats- ontwerp van den heer Boulanger. Wat de patentbelasting betreft, vereenigde de commissie zich met de belasting der groote maga zijnen in eenigszins gewijzigden vorm en ook de belasting op de rijwielen keurde de Senaatscommissie thans goed. Eveneens verklaarde zij zich. tot schik king geneigd ten opzichte van het toezicht op de spoorwegen, mits de minister Viette zijnerzijds eenige wijzigingen in zijn ontwerp wil aanbrengen. Wanneer aldus een vergelijk getroffen is en Kamer en Senaat zich met de begrooting voor 1893 ver eenigen, zal men eindelijk met die van 1894 kunnen beginnen. GOES, 24 April 1893. Tot aanvulling van het verslag der vergade ring van de Vereeniging van Burgs, en Secret, in Zuid- en Noord-Beveland op jl. Vrijdag, in ons vorig no. opgenomen, zij nog vermeld, dat ten opzichte van het voorstel, om pogingen aan te wenden tot het doen opnemen van de secretarissen in het pen sioenfonds, na langdurige discussie, waaraan verschei dene leden deelnamen, het bestuur met algemeene stemmen is gemachtigd, om uit eigen kring een adres in bedoelden geest aan de regeering te richten, afschrift daarvan te zenden aan de besturen der zusterverenigingen om zoodoende een algemeen petitionnement uit te lokken en tevens het bestuur der Nederlandsehe Vereeniging voor Gemeentebe langen te verzoeken, dit punt op de agenda te plaatsen voor de algemeene vergadering van dit jaar. Naar aanleiding van eene vraag, door enkele leden na afloop der vergadering gedaan, zij vermeld, dat de Min. van Binn. Zaken, bij circulaire van 14 Juli 1880 litt. R afd. B B {Prov.blad no. 62) heeft te kennen gegeven, dat heffing van leges voor het be wijs, bedoeld bij art. 126 no. 6 B. W. niet geoor loofd is, aangezien de verklaring dat de huwelijks afkondigingen zonder stuiting zijn afgeloopen, niet zijn te beschouwen als afschriften van of uittreksels uit akten van den Burgerlijken Stand. Aangezien de verzoeken tot het doen der afkondigingen wel als zoo danig moeten aangemerkt worden, daar zij getrokken worden uit en berusten op de akte van huwelijks aangifte, mogen daarvoor wel leges gevorderd worden. Ware dit zoo niet, de Min. zou dit in zjjne circu laire hebben te kennen gegeven, te eerder, dewijl in diezelfde circulaire nog over eene andere vrijstelling van leges gehandeld wordt. Kapelle. Vrijdagavond jl. hield de liberale kiesvereeniging Vrijheid en Orde" alhier vergadering. Deze eerste gewone vergadering in dit jaar, welke gewoonlijk in Januari plaats heeft, was door verschillende omstandigheden vertraagd. Als bestuursleden werden met groote meerderheid her kozen dhr. Johannes De Jonge tot voorzitter, met dhrn. A. G. Merens, D. J. Van der Have, D. Schip per Az. en W. K. O. Schrier als leden. Allen lieten zich de herbenoeming welgevallen. Vervolgens werd door den penningmeester D. Schipper Az. rekening gedaan over 1892, waaruit bleek dat er Gen goed slot van f 62,93 aanwezig is. 2 leden waren nog tot de vereeniging toegetreden, Ierseke. In de Vrijdagavond gehouden raads vergadering waren slechts 6 leden tegenwoordig. Afwezig waren de heeren Van Oeveren, Klos, Schipper en Van Harmeien, terwijl de burgemeester door on gesteldheid verhinderd was den voorzittersstoel te bekleeden. Het voorzitterschap werd daarom waar genomen door den oudsten wethouder, dhr. Sinke. Ingekomen waren o. a. Mededeeling van Ged. Staten dat aan de gemeente een buitengewoon rijkssubsidie ad f 3000 is toe gestaan in de kosten van het lager onderwijs. De Voorzitter herinnerde, dat bij de begrooting op een subsidie van 4400 gerekend was, zoodat 3000 niet meeviel. Er zijn geen fondsen om die f 1400 uit te vinden. Daarom hadden B. en W. aan Ged. Staten om inlichtingen verzocht en hun oordeel gevraagd over eene hernieuwde subsidie aanvrage. Hierop was nog geen antwoord ontvangen. Een antwoord van het gemeentebestuur van Krui- ningen op de uitnoodiging van den Iersekschen ge meenteraad om zich aan te sluiten bij het verzoek om rijkssubsidie en renteloos voorschot voor een keiweg van Ierseke naar het statioH Kruiningen Ierseke. De Kruiningsche gemeenteraad had zich daartoe bereid verklaard, maar niet tot eene even redige bijdrage in het overige 1/3 deel der kosten, (waarom mede gevraagd was). Kruiningen zoo meende de Raad had niet zooveel belang by den keiweg als Ierseke en pas het op zijn grondgebied gelegen deel van den grint weg goed in orde gebracht. Het evenredig deel voor Kruiningen zou ongeveer f 4000 bedragen tot zulk eene hooge uitgave was de Raad niet genegen. Hij wild© niet meer dan f 1000 toestaan. Nu stelde de Voorzitter aan de orde den aankoop van een stuk grond aan den Steeweg, groot 1 H.A. 27 A. 70 c.A., voor begraafplaats, hetwelk de eige naar wilde afstaan tegen 2200 de H.A. of 2100 indien de gemeente zich wilde verbinden geen op gaande boomen te planten. Verder zou er nog een toegangsweg noodig zijn ter breedte van ongeveer 10 M. waartoe de eigenaar eveneens grond wilde afstaan. De Voorzitter was van oordeel, dat het beter was den grond te koopen zonder zich aan de bedoelde voorwaarde te binden (waarmee de Raad het eens was). Op eene vraag van dhr. V. d. Burght antwoordde de Voorzitter, dat van vergrooting der oude begraaf plaats, welke vroeger door B. en W. voorgesteld doch door den Raad verworpen was, nu geen sprake meer kon zijn, omdat tot de vergrooting van school 2 besloten was. Ten slotte .werden B. en W. met alg. st. ge machtigd tot het sluiten van den koop tegen 2200 de H.A. Nog was ingekomen een verzoek van Ged. Staten om terug te komen op het raadsbesluit, waarbij het schoolgeld voor den Franschen cursus voor inwoners op 10 en voor elders gedomiciliëerden op f 30 was bepaald, als zijnde dit besluit in strijd met art. 48 der schoolwet. De heer Cupéry erkende, dat de tegenstrijdigheid met art. 48 boven bedenking was en er dus niet anders op zat, dan intrekking van bet besluit. Dit geschiedde met alg. stemmen. Daarna stelden B. en W. een wijziging voor van art. 14, afd. 11, der politie-verordening en de in vulling van een nieuw art. 13ó&. Wat art. 14 betreft hetwelk over de rooiingslijn han delt, zeide de Voorz. dat het woord rooiingslijn daarin in tweederlei zin voorkomt, hetwelk in de praetyk tot moeilijkheden aanleiding gegeven heeft. Tegelijk wilden B. en W. de gebondenheid aan de rooiings lijn eenigszins verzachten. Het zou toch kunnen zijn, dat iemand een woning wilde bouwen, die werkelijk tot verfraaiing der gemeente zou kunnen dienen; maar daarvan zou moeten afzien, omdat hij daardoor te dicht bij de straat kwam. Daarom be helsde het voorstel, dat men ook binnen de rooiingslijn zou mogen bouwen, doch dan zoodanig, dat de voorgevel minstens 10 M. van de erf scheiding aan de straat verwijderd moet blijven. Het gewijzigde art. 14 werd met algemeene stem men goedgekeurd. Art. 13fo's hield in, dat niemand eene nieuw gebouwde woning mag betrekken, dan met toe stemming van B. en W., die binnen 14 dagen ua de aanvrage den belanghebbende op diens verzoek antwoorden. De bedoeling dezer bepaling is, zeide de Voor zitter, B. en W. in staat'te stellen te constateeren dat aan de bouwverordening voldaan is. Het artikel werd met 5 stemmen tegen 1 goed gekeurd. De Voorzitter stelde, toen de Raad zich daar niet tegen verklaarde, een punt aan de orde, dat niet op de agenda voorkwam. De brand bij Meulenberg in Febr. jl. namelijk had de gemeente heel wat geld gekost. Naar aan leiding daarvan en van een advies van den brandraad stelden B. en W. voor, voortaan bij brand aan de dienstdoende brandweermannen eene vaste belooning van 15 cent per uur toe te kennen. Dit geschiedde ook wel in andere gemeenten. De heer Sauer vroeg of de bedoeling was^ook tijdens den brand zelf." Toen hy daarop een bevestigend antwoord kreeg, achtte hij die uitgave wel wat hoog, doch bij stem ming gaf ook hij, evenals al de anderen, zijne goed keuring aan het voorstel. Bij de laatste rondvraag wenschte de heer Cupéry dat den Minister verzocht zou worden om opzending der bouwkundige stukken voor de vergrooting der scholen. Anders kon het weer wel eens te laat wor den om dit jaar klaar te komen. De Voorzitter wilde liefst ook zoo spoedig mogelijk met den bouw beginnen en bad tegen het verzoek om opzending geen bezwaar, maar hij vreesde, dat het niet baten zou. Daarna werd de vergadering gesloten. Aan den aftredenden gemeente-secretaris van Vlissingen, mr. F. N. Van der Bilt, werd Vrijdag onder hartelijke toespraken van den burge meester, den heer Tutein Nolthenius, en van het oudste lid van den Raad, den heer Van Uije Pieterse, wethouder, een prachtig souvenir aangeboden, be staande in een kaartenschaal van kristal op zilveren voet, voorzien van het wapen der gemeente en van de volgende inscriptie Aandenken van den Gemeenteraad van Vlissingen aan mr. F. N. Van der Bilt bij ziju aftreden als secretaris der gemeente 1 Mei 1893." De heer Van der Bilt betuigde zeer aangedaan zijn dank voor het geschenk en voor de waardee- rende wijze, waarop over hem gesproken was. Tot tijdelijk gemeente-secretaris werd benoemd de heer Dommisse, griffier ter secretarie. 's-Gravenliage. Graaf Schimmel pen- n i n c k, Minister van Financiën in het eerste Kabinet- Heemskerk van 18571891 bijna onafgebroken Kamerlid, opperkamerheer, enz. is overleden. De commissie, die van regeeringswege benoemd is tot het opmaken eener wetenschappelijke statis tiek der oorzaken van blindheid en doof stomheid in Nederland, heeft voor de provincie Zeeland dat onderzoek opgedragen aan dr. B y 1 s m a, oog- en oor-arts te Middelburg. Dientengevolge zullen binnen kort alle bliudeu en doofstommen in onz© provincie worden uitgenoodigd zich op nader te bepalen dag ea plaats te vervoegen bij genoemden geneesheer. Het ligt in het plan van den heer Bylsoia in de voornaamste plaatsen van onze provincie zitting te houden, teneinde de betrokken personen, die bij af zonderlijke oproeping worden uitgenoodigd, het zoo gemakkelijk mogelijk te maken. In h9t belang van het goede doel, dat met dat onderzoek wordt beoogd en dat voor het vervolg van groot nut zijn kan, is het te hopen dat aan die uitnoodiging zoo veel mogelijk zal worden voldaan. (M. Ct.) De zomerdienst op de spoorwegen be gint 1 Mei. De Minister van Financiën heeft bepaald a. dat met aanvang van 17 Juli te 's-Gravenhage zal worden afgenomen het eerste examen voor de be trekking van surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bedosld bij art. 4 van het koninklijk besluit van 23 April 1887, en wel voor tien plaatsendat de verzoek schriften om toelating tot dit examen vóor of uiter lijk op 1 Juni bij het departement van financiën moeten zijn ingekomen, met eene geboorte-akte van den adspirant en het bewijs dat hij Nederlander is. Om tot het examen te worden toegelaten moet men bij den aanvang van het jaar den vollen ouder dom van 18 jaar bereikt hebben. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissiën, die dit jaar belast zijn met het afnemen van de examens van apothekersbediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 Dec. 1878, zullen zitting houden te Utrecht op Zaterdag 3 Juni en te Kampen op Maandag 12 Juni en volgende dagen. Door de Regeering zijn eenige wijzigingen voor gesteld in de wet op de Rijks-postspaar- b a n k, die hoofdzakelijk ten doel hebben om eenige meerdere vrijheid te geven in het beleggen van de ingebrachte geldendeu inleggers in staat te stellen door middel van de spaarbank f 6000 inschrijving grootboek te bekomen, aan gehuwde vrouwen het uitsluitend recht van invordering te geven op te haren name staande boekjes, en onderscheid te maken tusschen minderjarigen boven en beneden de 16 jaar. Deze wetswijziging is noodig met het oog op de uitbreiding, die de spaarbank sinds haar oprichting onderging, wat spreekt uit de volgende cijfers Sedert de invoering op 1 April 1881 tot aan het einde van 1892 is door 492,936 inleggers een som van ruim 91 lj2 millioen gulden iu de Rijks-post spaarbank ingelegd en daarvan ruim 671/2 millioen terugbetaald, terwijl aau de inleggers wegens rente

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1