BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATERDAG 22 APRIL 1895. No. 48. GOES, 21 April 1893. In de heden gehouden vergadering va» de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-B®velanad, werd in de eerste plaats medegedeeld, dat bet be stuur geene buitengewone vergadering heeft belegd, ter bespreking van de wetsontwerpen in zake kies recht, omdat nog geene bepaalde behandeling van het onderwerp bij de wetgevende macht is aan de orde gesteld. Door den Secretarisuitgenoodigd tot het doen van mededeelingen nopens den toestand van de Ver eeniging, werd de oprichting der Vereeniging op 16 April 1878, dus nu 15 jaren geleden, herdacht. Hij doorliep d® geschiedenis der Vereeniging gedurende die 15 jaren, daarbij hulde brengende aan den eer sten voorzitter wijlen den heer J. H. Bybau, door wiens toewijding de Vereeniging eene hooge mate van bloei bereikte. Ook werd een woord van erken tenis gebracht aan den heer G. J. Van den Bosch, die deel uitmaakte van de commissie voor het ont werpen van het reglement en die als lid van het bestuur zooveel heeft gedaan voor de Vereeniging. Ook aan wijlen de heeren jhr. mr. C. Van Citters en D. P. Dominicus, die aan het bestuur door den dood ontvielen, werd eene waardige plaats in het rapport toegekend, terwijl nog andere leden, die aan hun werkkring en aan het ledental door overlijden ontrukt werden, door den spreker werden herdacht. Tegenover de verliezen, die de Vereeniging leed, plaatste de rapporteur de aanwinsten van nieuwe en jeugdige leden en hij constateerde met genoegen, dat de Vereeniging thans telt 64 leden en dat nog drie leden van het oorspronkelijk bestuur het beleid der zaken in handen hadden, te weten de heeren J. Vereeke, Z. D. Van der Bilt La Motthe en de spreker, die door de heeren P. Dekker Jz. en J. J. Van Gorsel op zeer gewaardeerde wijze werden ter zijde gestaan. Van het personeel op de werkzaamheden der ver eeniging overgaande, herinnerde de rapporteur de gunstige resultaten op verschillende pogingen van de vereeniging in het belang van gemeente en per soneel, maar waarbij hij ook niet vergat de tegen spoeden, die zij had te doorstaan. Maar de toestand van heden is bemoedigend. De vereeniging telt 64 leden en een eerelid, terwijl haar naam een goeden klank in de administratieve wereld van Nederland heeft. Met vertrouwen gaat dan ook het bestuur de toekomst tegemoet en het hoopt op de welwillende medewerking van alle leden om de vereeniging n©g meer dan tot nu toe aan hare roeping te doen beantwoorden. Door den penningmeester werd vervolgens rekening gedaan van zijn beheer over 1892 en deze rekening goedgekeurd in ontvangst op f 276.021/2, ia uitgaaf op f 233.17 1/2 en dus met een saldo van 42.85. Tot lid van tut bpstuur wordt herbenoemd de heer P. Dekker J z., welke keuze hij zich laat wel gevallen. Voorts wordt besloten om voor de Zomerver gadering aan te wijzen als plaats Hansweerden als dag den 5 Juli, met bepaling, dat aan ieder lid, die deze vergadering bijwoont, zal uitgekeerd worden een presentiegeld van f 1,50. Alsnu wordt vanwege het bestuur het voorstel gedaan om opnieuw bij de regeering pogingen aan te wenden tot het doen, opnemen van de secretarissen onder de gerechtigden in het rijles-pensioen fonds. Dit voorstel vindt zijn oorsprong in de volgende redenen, die dan ook aangevoerd worden. Om van de griffiers der Kamers van de Staten- Generaal niet te spreken, moet van de betrekking van secretaris der gemeente, vergeleken met die vaai griffier der Provinciale Staten, gezegd worden, dat de eerstgenoemde veel meer werkzaamheden voor het rijk verricht en veel meer gegevens voor de statistiek en andere rijks-rapporten en verslagen moet verzamelen en mededeelen, dan de laatstgemeld®. Gedut ig wordt de hulp, ja in naam van de gemeente besturen, maar in de daad van de gemeente-secreta rissen ingeroepen, zonder dat het tot hiertoe is ge lukt, ook zelfs een gedeelte der belooning van den secretaris uit 's rijks kas te verwerven, terwijl die van den griffier der Staten geheel uit 's rijks schat kist wordt gekweten. En bij de werkzaamheden voor het rijk komen nog die voor de provincie, als onder deel van den staat. Waarlijk, de scheldnaam, dien men schertsenderwijze den secretaris wel eens naar het hoofd heeft geworpen: t> Ploegpaard in gemengde n dienst van rijk en gemeenteis niet zoo geheel mis plaatst. En met elk jaar vermeerderen de werkzaam heden en moet het peil der kennis van den secretaris rijzen, zonder dat hij eenige vergoeding voor die vermeerderende en moeilijker wordende taak erlangt. Mag dat zoo blijven Immers neen Doch iedere poging tot voorziening stuit af op het »non possu- mus der regeering en wordt telkens door verschil lende drogredenen of verouderde gemeenplaatsen be streden. Het groote leger der gemeente-secretarissen ziet dan ook geen heil meer in eene poging om daarin eene, hoewel door de billijkheid gerechtvaar digde, verbetering te brengen, en het zal geduldig wachten, of misschien bij eene wijziging der gemeente wet zijne hoop nog eens zal verwezenlijkt worden. Maar betreft het erlangen van eene rijks-jaar wedde, of van eene toelage uit 's rijks schatkist, zijne tegenwoordige positie, er is iets anders, dat den secretaris met angst vervult. Het is de toe komst. Wat zal er van hem worden, als hij, oud en afgeleefd, niet meer voor zijne betrekking ge schikt is en het raadsbesluit zal moeten billijken, dat hem, zij het dan ook op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, ontslag verleent uit zijne betrekking? Door zijne geringe bezoldiging niet in staat ge- weest, iets te sparen voor den ouden dag, of de premie voor een levensverzekering te storten, staat hij dan, van alle middelen ontbloot, en is der ar moede prijs gegeven. Slechts weinige gemeentebe sturen zijn er, die door het vormen van een pen sioenfonds, den gemeente-ambtenaren eene hoewel niet geheel volledig®, dan toch een eenigszins onbe- zorgden ouderdom openen. Anderen verleenen hunnen ambtenaren, wier dienst zij niet meer kunnen be- geeren, eene gratificatie of jaarlijksche toelage, doch dit is te beschouwen als eene aalmoes, even verne derend voor hem, die ze ontvangt, als voor het col lege, dat ze verleent. En daarbij komt dan de ge dachte, verzorgd te worden met de penningen, die door belastingen worden bijeengebracht. Daarvoor moeten de oogen der regeering geopend worden. En waarom voor de secretarissen alleen, en niet ook voor de burgemeesters en de ontvangers De betrekking van burgemeester is te beschouwen als een eerepost, en de werkkring van den ontvanger beperkt zich uitsluitend tot de gemeente. Maar de betrekking en de werkkring van den secretaris zijn voor het grootste gedeelte in het belang van het rijk. Daarbij is er een anticedent. De onderwijzer, even als ja veel meer dan de secretaris gemeente-ambtenaar is opgenomen onder de deelgerechtigden in het rijks pensioenfonds. Waarom de secretaris niet In de laatste jaren heeft men de weduwen van rijksamb tenaren pensioen ten laste van hot fonds verleend. Er is nu weer sprake, om ook de weduwen en weozen van onderwijzers in de lijst der bevoorrech ten te plaatsen, maar gaat dan de ambtenaar zelf niet boven zijne weduwe en zijne weez9n Van die beginselen uitgaande wil het bestuur ge machtigd worden om op de meest geschikte wijze een algemeen petitionnement uittelokken, en te trachten de regeering te bewegen, om door bepa lingen in het leven te roepen, als thans in de artt. 37—42 van de wet op het lager onderwijs voorko men, en den secretaris eene betere toekomst te ver zekeren, dan hij thans te gemoet gaat. Door den heer H. G. Hartman Jz. werd nog in geleid de bespreking van het ambt van archivaris der Referent wijst op art. 103 der gemeentewet, het welk wil, dat de secretaris bij zijne instructie in zonderheid belast worde met de zorg voor het archiet der gemeente, zulks onder toezicht van Burg. en Weth. Deze bepaling moge voor kleine gemeenten voldoende schijnen, in waarheid is hij het niet, en de schromelijke verwarring, die in vele archieven heerseht, getuigt er van. Daarom is men in grootere gemeenten, waar de archieven meer belangrijk zijn, overgegaan tot benoeming van een ambtenaar, aan wien die zorg in het bijzonder wordt toevertrouwd. Wil die ambtenaar met eenige vrucht werkzaam zijn, dan wordt in hem geeischt eene groote mate van kennis vooral van taal en geschiedenis, liefst ook van het latijn en van andere wetenschappen. Maar nu doet zich het zonderling verschijnsel voor, dat die man, ofschoon vaak de meerdere in kennis en op eene hoogeren trap van ontwikkeling staande, toch de ondergeschikte van den secretaris blijft, dat hij althans geen hoofdambtenaar is. Volgens de letter der wet, moet alles door den trechter van den secre taris, het college van dagelij.ksch bestuur bereikeu en blijft de archivaris van verre staan, waar hij nabij moet wezen. Het is noodig dat hierin verandering komeMaar hoe? Voor iedere gemeente een afzonderlijken archi varis aan te stellen en dezen gelijken rang als den secretaris te geven, zou te kostbaar zijn voor de gemeentekas. Doch de zorg voor het archief moest eene rijks zaak worden. Van rijkswege bezoldigde archiva rissen moeten worden aangesteld, niet voor iedere gemeente afzonderlijk, maar, evenals thans bij meer dere kantongerechten éen ambtenaar van het open baar ministerie fungeert, zou ook voor meerdere gemeenten éen archivaris benoemd en deze bezoldigd moeten worden uit 's rijks schatkist met opdracht, om wat hij wetenswaardigs -in de archieven vindt, aan Burg. en Weth. mede te deelen en aan deze de verplichting opgelegd, om dat wetenswaardige in het jaarverslag der gemeente op te nemen of afzon dei lijk uit te geven. Nadat vele leden over de inleiding het woord gevoerd en instemming daarmede betuigd hadden, sloot de Voorzitter de vergadering. Gemengde Berichten. Het bereiden van leder is een der oudste in dustrieën. Lederen kleedingstukken en schoeisel wa ren reeds bij de oude Egyptenaren in gebruik, doch steeds in de natuurlijke kleur, fn het begin der 16e eeuw is men begonnen het leder zwart te maken en van dien tijd dateert het gebruik van schoensmeer. Het schijnt aan de chemische fabriek van den heer A. P. Mijnders te Delft gelukt te zijn een preparaat saam te stellen, dat lo. absoluut zuurvrij is en daar door het leder niet bederft, 2o. door de ziek daarin bevindende vetdeelen conserveer end op het leder werkt, 3o. een schoonen zwarten glans geeft, die niet, zoo als meestal, afgeeft, of spoedig verdwijnt, en 4o. het beschimmelen van het leder voorkomt. Dit preparaat is door haar in den handel gebracht onder den naam Kembang Spatoe", j Lit is de naam van eene bloem op Java, die daar bijna uitsluitend gebruikt wordt om de schoenen zwart en glanzend te maken. Door den tuinman Bloemink te Twelloo zijn j Maandag de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aan H. M. de Koningin aangeboden. De toestand van den toren te Purmerland blijft nog steeds groote bezorgdheid baren. Dinsdag middag om vier uur werd het laatste stuk van het houten vierkant omgetrokken, dat zich tusschen het steenen gevaarte en de spits bevond. De hoogte van den geheelen toren bedroeg 155 voet of ongeveer 44 meter. De hoogte van de spits met het vierkant was 89 voet, zoodat er nog 66 voet voor het stee nen gevaarte overblijft. Hoewel de drukking thans veel verminderd is, blijft het gevaar echter nog zeer groot. Bedroeg de helling een tiental dagen geleden 1.40 M. van af de spits, thans wijst het schietlood van het over blijvend gedeelte eene afwijking aan van ruim 1.50 M. De toren blijft steeds werkende -en wees van Maandagavond7 uur tot Dindagavond 8 uur eene verontrustende vermeerderde helling aan van 18 centimeter. De verzakking wordt van dag tot dag grooter en het sloopen aan den toren wordt van uur tot uur gevaarlijker. Klok en uurwerk moeten nog worden uitgenomen en men vreest, dat de aannemer, ondanks alle krachtsinspanning, het gevaarte in zijnen alles verpletterenden val niet zal kunnen tegenhouden. Deskundigen hebben berekend, dat de toren 2000 kub. M. steenen bevat, gelijkstaande met een gewicht van 2 millioen kilo. Woensdagmiddag werd op de Martelaarsgracht te Amsterdam een deftig heer gearresteerd, die eenigen tijd in "het »Victoria-hótel" gelogeerd had. Hij had juist het hötel verlaten, om weer naar elders te vertrekken, toen een inspecteur in politiek op hem toetrad, om hem te arresteeren. Nauwelijks zag hij den man naderen, of hij koos het hazenpad, doch op de Martelaarsgracht achterhaald, werd hij geboeid naar het bureau geleid. Men zegt, dat de deftige logé uit het Victoria-hötel" een diefstal van 60,000 francs op zijn rekening heeft. De Telegraaf schrijftKenmerkend voor den toestand te Osch is een brief, dien wjj gisteren van een ons onbekenden inwoner van dat dorp ontvingen, den heer Joh. C. J. van Dijk-Well, waarin deze ons dringend verzocht een bericht te willen plaatsen, dat hij geen correspondent is van ons blad, daar hij hierop aangezien wordt en i>de minste aanleiding vaak stof tot bloedige wraak geeft." Woensdag werd te Den Bosch in het paleis van justitie op aanwijzing der Osselie marechaussees door de marechaussee uit 's-Hertogenbosch aange houden J. v. B. uit Osch, die nog een maand ge vangenisstraf moest ondergaan wegens mishandeling, en eenigen tijd in Duitschland had vertoefd. Na het gebeurde der laatste dagen had hij zijn nieuwsgierigheid niet kunnen bedwingen om hier heen te komen teneinde het nieuws uit Osch te hooren. De officier van justitie, de rechter-coiiimissaris en de waarnemende griffier bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch zijn Dinsdag jl. weer den geheelen dag te Osch geweest tot voortzetting van het onder zoek in zake moord en grafschennis. Nieuwe arres- tatiën tengevolge daarvan hadden niet plaats Woensdagochtend brak te Haskerherne een hevige brand uit in eene boerenhuizinga. Da vlam men grepen zoo snel om zich henen, dat niet alleen al het meubilair verbrandde, maar ook twee stieren, twee varkens en drie kalveren. Alvorens de brand spuit uit Joure aanwezig kon zijn, was ook de aan grenzende boerenhuizinge, behalve door den eigenaar, ook nog door twee arbeidersgezinnen bewoond, door de vlammen aangetast, en ook deze brandde tot den grond toe af. Met veel moeite gelukte het eene derde woning te behouden. De mestvaalt en eene schuur waren reeds door het vuur bereikt. Alles was verzekerd, behalve de inboedel der beide arbeiders, die echter nog gedeeltelijk gered is. Te Utrecht is bij eenen horlogemaker tentoon gesteld een rijksdaalder, waarin zich in het midden ter grootte van een dubbeltje een uurwerkje bevindt onder een glas. Het geheel is zeer kunstig en nauw keurig afgewerkt en moet dienen tot zakuurwerk. De Telegraaf m9ldt, dat in den nacht van 17 op 18 dezer, eenigen tijd op de kazerne »Oranje- Nassau" by de Muiderpoort te Amsterdam de roode vlag heeft gewapperd. Een voorbijgaande politieagent, die dit zag, gaf er de wacht kennis van, waarna het roode doek omlaag werd gehaald. De Rijnbodein eene correspondentie uit Amster dam mede van dit geval melding makende, voegt er nog bij, dat een sergeant, wien gelast werd de vlag in te halen, dit weigerde, en daarom in arrest werd gebracht. Uit Eemnes wordt van 17 April aan het U. D. Dezen middag passeerde hier een ouderpaar met een meisje van ongeveer 11 jaar oud. Reeds zeer vroeg hadden de ouders Amersfoort verlaten, om hun kind op te sporen, dat ongeveer vier jaren ge leden, bij gelegenheid der Amersfoortsche kermis, plotseling verdwenen was. Het kind schijnt door een kermisreiziger ontvreemd te zijn. Eenige kermisrei zigers vertoefden dezer dagen met hun wagen te Laren (Gooiland). De bosschen en de vele beschutte plaatsen, die men daar vindt, worden bij voorkeur door dat slag van menschen opgezocht. Naar men zegt, logeerde de vader bij aanverwanten in gezegd dorp en herkende zijn kind. Hij bracht van zijne bevinding verslag uit aan den burgemeester. Daarop werd de moeder van het kind ontboden, en op het eerste gezicht werd zij door haar kind herkend. Men was op het eiland Zante nauwelijks van den schrik der laatste groote aardbeving hersteld, toen Maandag onverwachts aan alle hoop op spoedig herstel der aangerichte schade de bodem werd in geslagen. Zonder eenig voorteeken en bij helder weder werd het eiland andermaal door een hevigen schok, die bijna een minuut duurde, aangetast. De stad was plotseling geheel gevuld met dikke stof wolken der instortende gebouwen, en alom weer klonken de angstkreten der bedolven slachtoffers. Enkele blokken huizen verdwenen spoorloos. De schouwburg en het zeer groote club-gebouw zijn ingestort. De klokketoren, een meesterstuk van Vene- tiaansche bouwkunst, was één puinhoop. De straten vertoonden spleten van meer dan 50 Meter. Geen dozijn huizen op het gansche eiland is meer be woonbaar. De richting der trillingen was' van Oost naar West en zij begonnen juist op dezelfde plaats als de vorige. Zij gingen gepaard met een groote vloedgolf, en het oppervlak der zee was na de ramp een voet ge daald. De woningen op het geheele eiland zullen nu weer opgebouwd moeten worden van hout of eenig ander materiaal, dat tegen aardbevingen bestand is. Echter maakt de algemeene armoede nu een land verhuizing op groote schaal van de helft der be volking noodig om de achterblijvenden te kunnen behouden. Dat de kerk van den heiligen Dionysius verwoest werd, maakt grooten indruk op de bevolking, omdat hij de beschermheilige der plaats is. Tot dusver blijken er 25 personen gedood en honderden ge kwetst te zijn. Het getal dooden zou nog veel aanzienlijker zijn geworden, ware de bevolking niet, toen de ergste schokken zich voordeden, op het land aan den arbeid geweest. De bemanningen der vreemde oorlogssche pen doen al het mogelijke om hulp te bieden, doch het aan land brengen van voedsel wordt belemmerd door de douane-beambten, die voortgingen met hooge invoerrechten te eischen, als ware er niets gebeurd Aan den Rijn en te Bayreuth hebben de nacht vorsten groote schade aangebracht. In het Rijndal daalde de thermometer twee graden onder nul. Te Bayreuth, waar alles door de lange droogte zich voorspoedig ontwikkeld had, daalde de thermometer tot 7.5 graden Reaumur. Het ijs was bijna een pink dik en de sneeuw heeft de velden bedekt. De ooftboomen, de aardappelen en de gerst hebben groote schade geleden. In België is de rust hersteld. Niet alleen te Gent, Antwerpen, Luik en de andere belangrijke groote steden is de arbeid hervat, maar ook hebben de mgnwerkers bij Charleroi en in het Centre ge hoor gegeven aan de aansporing der leiders te Brussel om de werkstaking te eindigen In de Borinage heerseht nog eenige gisting, vooral tengevolge van het gevecht, dat tusschen de werk stakers en de schutters vóór eenige dagen by Ber gen werd geleverd. Van de werkstakers, die toen gewond werden, zijn er nog twee in het hospitaal overleden, zoodat het geheele aantal der slachtoffers, die bij dit droevig incident het leven lieten, tot zeven is gestegen. De ter-aarde-bestelling der doo den gaf nog eenige batoogingen, maar de orde werd daarbij niet verstoord. Men vertrouwt, dat ook de mijnwerkers in de Borinage weldra den arbeid zullen hervatten laatste en telegrafische berichten. Akte-examens 2L April. Geëxamineerd 6 mann. candidaten. Geslaagd 3, nl.C. Van Oosten telerseke, G. Nijsse te Baarland, J. T. Bleijenberg te Klinge. Examen handwerken3 candidaten, afgewezen 3. 's-Gravenliage. TWEEDE KAMER. Art. 1 van de faillissement-wet is, nog eenigszins gewijzigd, aangenomen met 58 tegen 11 stemmen. Bij de ver dere artikelen zijn de termijnen van verzet en hooger beroep verlengd en is aangenomen een voorstel van de commissie van voorbereiding tot invoering van het recht van verzet van de schuldeischers tegen de faillietverklaring. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. M.olaj»splaat. Woensdag 11. had in het ge meentehuis alhier de aanbesteding' van 1220 stère grint plaats. De uitslag was, dat 550 st. voor deze gemeente werd aangenomen door den heer W. Oosse van Papendrecht voor f 1,36 de st.dat 125 st. voor de gemeente Kats werd aangenomen door den heer C. T. De Waal van Werkendam tegen f 1,36 de st.475 st. voor den Oud-Noord-Bevelandpolder door den heer A. Karreman Az. alhier voor ƒ1,38 de st., en 70 st. voor den Leendert Abrahampolder door den heer F. Mouthaan alhier tegen f 1,52 de st. Burgerlijke Stand van Goes van 19 tot 21 April 1893. Ondertrouwd 19, Franz Xaverius Mannhart, 24 j., jm. en Adriana Cornelia Willeboer, 27 j.,jd. 20, Pieter Tilroe, 21 j., jm., en Elizabeth Pieternella Torbijn, 20 j., jd. Getrouwd 20, Abraham Brandt, 43 jweduw naar van Louwerina Pattonier, te Rotterdam en Lena Flora Krijger, 37 j., jd. Geboren: 19, Adriana Elizabeth Maria, d. v. Adriaan Jacobs en Maatje Kosten 21, Klaas Adriaan, z. v. Klaas Pik en Maria Jacoba Nonnekes, wonende te Drak F. Kleeawens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1893 | | pagina bijlage 1