1893 N°. 48. Zaterdag 22 April. 80sle jaargang. Bij dil fiommer behoorl een bijvoegsel. Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, itgezonderd op feestdagen. Prijs per kwaruaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke Wmmers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar. te Rotterdam en vorder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaaiders. De prijs der gewone advertentiën is van 1 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe cpgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën vóór SS wren op den dag der uitgave. GOBS, 21 April 1893. De Gym n. -Vereen. Sparta" beeft bet plan gevormd in den loop der maand Juni a. s. alhier een t urn-feest in de open lucht te houden. Om aan dit plan uitvoering te kannen geven zal de financiëele steun der burgerij worden ingeroepen. Andere gymnastiek-vereenigingen tot deelneming en muziekgezelschappen van hier en elders ter opluis tering zullen worden uitgenoodigd. In de gisteravond gehouden vergadering der werklieden-vereeniging »E i g e n Hulp" alhier werd o. a. verslag uitgebracht over het eerste kwartaal van dit jaar. Hieruit bleek, dat gedurende dat tijds verloop was ontvangen 208,49, terwijl de uitgaven bedroegen 57,76'/a» waaronder aan uitkeering wegens ziekte f 29, hetgeen voorzeker eene gelukkige tegen stelling vormt met het eerste kwartaal van het vorige jaar, toen over hetzelfde tijdvak voor dit doel werd uitgekeerd f 449. Tengevolge van dezen gun- stigen toestand bedroeg hetkas-saldo ƒ861,25. Voor de reserve-kas was ontvangen 27,94, makende met het in kas zijnde een bedrag van 149,081/2- Vier personen waren als lid toegetreden, terwijl éen als zoodanig had bedankt, zoodat de vereeniging op 31 Maart 111 leden telde. Zes personen hadden uitkeeiing wegens ziekte genoten. Wemeldiitge. Door het Bestuur welwillend daartoe in de gelegenheid gesteld, konden wjj gister- namiddag onze nu in werking zijnde boter* fabriek bezichtigen. Ofschoon eenvoudig, is alles zeer doelmatig inge richt en van de aanwezige ruimte is een uitstekend gebruik gemaakt. Helder en zindelijk zag alles er uitde uitmuntende kelder en het kristalhelder water, twee zaken die vooral in aanmerking komen bij boterfabricage, worden door allen geroemd. De werktuigen, geleverd door de firma Masses te Goes, voldoen ruim aan de gestelde eischende werkman uit Peuthy verklaarde o. a. dat de cen trifuge, waarvan hier meer wordt geëischt dan in zijne woonplaats, gemakkelijker en beter werkt. Ze kan 250 L. afroomen per uur. De melkcontroleur moet nog gesteld worden. En nu de resultaten Van 197 L. melk was 14 pond boter gekarnd, die prachtig zuiverniet zout en keurig van] smaak is. Gisteren waren door de verschillende deelnemers 561 L. melk aangevoerd, wat zeker, wijl nog een 5tal niet geleverd hadden, wel tot 700 L. per dag zal klimmen er kan dus op eene flinke boterpro- ductie worden gerekend. Wanneer men nu nog weet, dat zulke boter deze week, slechts 50 cent het pond staat genoteerd, dan is 't zeker niet gewaagd, den fabrikanten een groot aantal afnemers te voorspellen. UliddeHmrs?. Donderdagavond trad de «heer mr. Smeenge in het Schuttershof voor een eivolle zaal als spreker op met kiesrecht" tot onderwerp. Na eene inleiding kwam de spreker op de thans aan hangige kieswetontwerpen van Minister Tak, die volgens hem alle waardeering en hulde verdienen, waarna hij die ontwerpen naging en verschillende bepalingen omtrent leeftijd, geschiktheid, welstand, wijze van stemmen enz. behandelde. Spr. acht de wetsontwerpen volstrekt niet in strijd met de Grondwet, wat hij o. a. met aanhalingen van mannen van gezag staaft. Hij acht ze ook staat kundig en de aanneming ervan niet minder. Want het volk begint al luider en dringender er om te vragen, wat blijkt uit de vele optochten ten gunste van uitgebreid stemrecht, uit het grootere politieke leven, de vele vergaderingen en adressen over dit onderwerp en de groote uitgebreidheid, die de sociaal democratie ten onzent heeft verkregen. De werkman gevoelt, dat hij ten opzichte van de mederegeering onbillijk wordt behandeld, en daarom sluiten velen zich bij de soc.-dem. aan; kregen zjj kiesrecht, dan verviel daartoe de grond. Laten wij daarom nu vrijwillig geven, zegt spr., wat ons mis schien later door bloed zal afgedwongen worden. De liberale partij heeft den duren plicht, aan de totstandkoming der ontwerpen naar vermogen mee te werken. Worden zij geen wet, dan ontstaat een veel sterker gevoel van onrechtmatige achteruit zetting bij zoovelen, van overheersching der minde ren door de meerderen. Dat omkooping ook bij deze ontwerpen niet geweerd zal kunnen worden, acht spr. geen grond ertegen want thans geschiedt dit evenzeer op groote schaal. De vrees, dat de hoogeren door de lageren onderdrukt zoudon wor den, deelt hij nietdan zou dit bij de vorige regeling ook reeds merkbaar moeten zijn geweest. Niets is verderfelijker voor den staat dan wan trouwen in de wetgevende maeht; waar dan het kiesrecht tot velen kan worden uitgebreid, daar ver- j meerdert het besef van verantwoordelijkheid en ver- mindert gelijktijdig het wantrouwen. De heer Smeenge gelooft wel, dat de ontwerpen j zullen worden aangenomenook van de liberalen, die zich nog niet stellig erover uitlieten, vertrouwt hij, dat zij de aanneming in het waarachtig belang des lands zullen achten. Met een opwekking om ook bij de a. s. verkiezing voor de Prov. Staten niet stil te zitten, daar het er veel op aankomt, of deze een voor- of tegenstander der besproken ontwerpen naar de Eerste Kamer zenden, besloot spr. zijn rede. Door den Minister van financiën is de heer F. P. M. Baeteus, landmeter van het kadaster der 2e klasse, ter standplaats Leeuwarden, met in gang van den len Juli overgeplaatst naar het dis trict Groningen en bestemd voor den ambulanten dienst. Bij Kon. besluit is de ontvanger der invoer rechten en accijnzen te Rotterdam (oud-Delftshaven) J. M. Kleeu wens, eervol ontslagen, met aan spraak op pensioen en onder dankbetuiging voor 54 jaren trouwen dienst. Onder het opschrift »Al te koogleest men in De Standaard: »Uit het verslag van de jongste vergadering der Utrechtsche Emigratie-maatschappij blijkt, dat men voornemens is, het vlugschrift van den heer Van Boven onbeantwoord te laten, uit aanmerking van den soms bitteren toon, die er in heerseht. Houdt dit steek De heer Van Boven was door de Utrechtsche Maat schappij zelve uitgezonden, met den last, om verslag van zijn bevinding te geven en over de toestanden in Colorado rapport uit te brengen. Hij is dus door haar zelve beschouwd als een man, in staat om waar te nemen, tot oordeelen bevoegd, en van genoegzaam talent, om een degelijk verslag te leveren. Nu levert hij dat. Hij is bij alles ooggetuige geweest; heeft alles bjjgewoonden geeft een verslag, dat tot in de kleinste bijzonderheden afdaalt, zoodat elk lezer voelt, dat men te doen heeft met een man, die het recht heeft althans gehoord te worden. In dit verslag nu bespreekt hij met cijfers en allerlei opgaven onderscheidene punten, die voor deze Maatschappij een tamelijk ernstig karakter dragen. Onder het publiek vleide men zich, dat over deze punten eerlang licht zou opgaan. En zie, in stee van licht, ontvangt men de ver klaring, dat het beter is maar niet te antwoorden. Niet omdat de waarheid ook op andere wijze wel aan het licht zal komen, maaromdat de toon hier en daar wat bitter is. We zouden zoo zeggen, gaat het aan, in publieke aangelegenheden zóó overgevoelig te wezen. Is niet te antwoorden tegenover een man als de heer Van Boven niet al te boog?" De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens mede- deeling van Hr. Ms. gezant te Berlijn, door den Pruisischen minister van landbouw is voorgeschreven dat paarden, herkauwende dieren en varkens in Pruisen voortaan slechts zullen worden toegelaten na geneeskundige keuring door een Prui sisch ambtenaar, voor zooveel de invoer van genoemde dieren namelijk niet verboden is. In verband daarmede heeft de regeerings-president te Aken voor zijn »Bezirk" eene verordening uit gevaardigd, waarvan de navolgende bepalingen voor Nederland van belang zijn de invoer van paarden uit Nederland zal uitsluitend geoorloofd zijn via de grensstations Dalheiin en Aken (station Templerbend) de invoer van herkauwend vee uit Nederland en België blijft verboden voor den invoer van varkens blijven van kracht de bepalingen medegedeeld in de Nederlandsche Staats courant van 31 Maart jen 1 April 11. no. 77 alle in te voeren dieren zullen aan de grenssta tions geneeskundig worden onderzocht door een Prui sischen veearts. Voor die keuring zal ten bate der Pruisische schatkist een vast recht worden geheven. Onverminderd het vroeger bepaalde op den invoer van varkens, zal de invoer in het algemeen slechts mogen plaats vinden elke week des Maandags, des Donderdags en des Zaterdags. Men schrijft aan het U. D. Het schjjnt zeker te zijn, dat de oud-minister Havelaar benoemd zal worden tot hoofddirec- j teur van posterijen en telegrafie, terwjjl de heer Van der Feltz zal worden bevorderd tot hoofd inspecteur der posterijen. De voorgenomen reorgani satie, waarvan in de dagbladberichten sprake was, zou dan hierin bestaan, dat de beide takken van dienst, ieder onder een boofd-inspecteur geplaatst, iets meer zelfstandigheid zouden verkrijgen en dat aan die hoofd-insp8cteurs een deel der werkzaam heden zou worden opgedragen, vroeger door den heer Hofstede verricht, terwijl de taak van den hoofd-directeur zich zou bepalen tot de hoogere leiding. j Daar, bij benoeming van den heer Van der Feltz tot hoofd-inspecteur, waarschijnlijk het getal inspec teurs der posterijen niet onaangevuld zal blijven, j komt deze organisatie neer op eene verhooging van j uitgaven. Middelerwijl blijven voor de lagere ambte naren de oude grieven bestaan. De telegraafambte naren, die in het voorjaar van 1891 tot commies der 3e. klasse werden benoemd, zijn nog altijd niet in het genot gesteld van het aan dien rang ver bonden tractement. In aanmerking genomen, dat bij de reorganisatie van dat jaar do premies werden afgeschait, verkee- ren die ambtenaren voor het meerendeel geldelijk nog in denzelfden toestand als vóór de reorganisatie. Het rijk onthoudt hun jaarlijks 200, wat op zóo lage tracternenten nog al iets beteekent. De door de vertegenwoordiging toegestane gelden voor de ver betering der tractementen worden besteed in het belang der ambtenaren in de hoogere rangen en de jonge ambtenaren mogen toezien. Ook in de pro motie is geen verbetering gekomen, omdat de amb tenaren, die een 40jarigen dienst hebben, geen pen sioen vragen. Hoe weinig de toestanden verbeterd zijn, kan ook hieruit blijken, dat de jonge ambtenaren, die de Hughes-toestellen bedienen en daarvoor een examen afleggen, geen enkel geldelijk voordeel daarvan zien, terwijl vroeger de ambtenaren, die de Hughes-toe stellen bedienden, een grooter bedrag aan premies maakten dan de ambtenaren aan de Morse-toestellen. Grootere dienstijver en meerdere bekwaamheid vin den dus tegenwoordig geen belooning meer Het nadere verslag der commissie van rappor teurs over de bedrijfsbelasting is thans in handen van den Minister van Financiën, die zich beijvert, zijn antwoord zoo spoedig doenlijk in te zenden. Na ontvangst daarvan is de voorzitter der Tweede Kamer voornemens, de behandeling van het voorstel in openbare vergadering voor te stellen. Naar men aan het Vad. meedeelt, is een wetsontwerp op de verveningen bij den Raad van State ingekomen. Naar men verneemt zullen er, met het oog op een eventueel verschijnen der cholera, langs de ver schillende groote rivieren van on£1 land sanitaire stations in gereedheid worden gebracht. De memorie van antwoord op bet voorloopig verslag over de ontwerpen betreffende het kiesrecht kan vóór het Pinksterrecès bij de Tweede Kamer verwacht worden. Voor de samen stelling van het antwoord zijn in den laats ten tijd herhaaldelijk inlichtingen en opgaven van de provin ciale en gemeente-besturen gevraagd. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indiè' van 20 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java vóór dit jaar thans geraamd op 144,544 pikols. (St.ct.J Nopens de vermelde krijgsver rich tingen in Tamiang (Oostkust van Sumatra) zijn bij het departement van koloniën nog de volgende mede- deelingen per telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandseh-Indië ontvangen Wegens bemoeilijking der communicatie met Seroe- way zijn op 30 Maart 500 man der land- en zee macht onder kolonel Van de Pol de Tampiang-rivier opgestoomd. Bij Rantau-Pakam werd eene zware versperring opgeruimd en werden zeven versterkingen genomen. Gesneuveld een mindere militairnegen go wonden. Twee April werden 4 bentings bij Toempa- Tengah door 280 man der infanterie en 90 der landingsdivisie stormenderhand genomen. De vijand liet 63 dooden, allen Atjebers, achter. De houding der expeditie was bewonderenswaardig. Behalve luitenaut Van der Schroeff zijn gesneuveld of kort na het gevecht aan hunne wonden overleden vijf mindere militairen. Verder gewond luitenant Engelen licht, zeeofficieren Mensert en Zeeman, de laatste licht, en 32 minderen. ment-Levy op art. 1 van de faillissement-wet ver worpen. Bij de verdere behandeliug van dat artikel werden verscheidene nic-uwe amendementen ingediend, zoodat de voorzitter eindelijk de zitting verdaagde, teneinde de leden eerst in de gelegenheid te stellen die amendementen te overwegen. KerksStjke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te ICerk- werve de heer A. J. Montijn cand. te Groningen. Sïeiiikenszaitd. Bij de R. K. Gem. alhier is tot kapelaan benoemd de Eerw. heer J. J. G. Haf- kenseheid, neef van wijlen den beroemden pater redemptorist Bernkard de benoemde is thans kape laan te Rotterdam. Akte-examens in Zeeland. 20 April Geëxamineerd 4, toegelaten 3, nl. de dames M. A. Jansen, J. A. E. Oostveen en M. De Haas, allen te Middelburg. Examen nuttige handwerken. Geëx. 3, toegelaten 1, mej. M. Van Nieuwenhuijzen te Tolen. Examen vrije- en ordeoefeningen. Geëx. 3, toegel. 2, de dames M. Van Nieuwenhuijzen te Tolen en C. J. Teepen te Lamswaaide. In bet studiejaar 1892/1893 zijn volgens de Amst. Ct. op de gem.-universiteit te Amsterdam 11 dames ingeschreven, van welke 5 in de geneeskunde en 6 in de pkarraacie. Acht dames werden voor het eerst ingeschreven, onder wie 2 in de genees kunde, 3 in de pharmacie, 1 in de wis- en natuur kunde en 2 in de letteren, terwijl voor enkele colleges in letteren 5 en in de wis- en natuurkunde 3 dames zijn ingeschreven In het geheel studeeren dus aldaar 27 dames. Staten-Gensraal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd het amende- Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldJ. D., 44 j., te Goes, gedetineerd te Middelburg, wegens vernieling tot 7 dagen gevangenisstraf; J. S., 20 j. en W. N., 26 j., beiden te Ierseke, wegens wederkeerige mishandeling en vernieling de le tot f 8 of 6 dagen, de 2e tot 3 of 3 dagen; N. W., 32 j., huisvrouw van D. K., te Ierseke, wegens mishandeling tot f 5 of 3 dagen P. D., 13 j., te Goes, wegens diefstal tot 1 of 1 dagA. V., 24 j., te Goes, wegens beleediging van een ambtenaar tot 7 dagen gevangenisstraf. Vrijgesproken werd J. O., lij., te Goes, beklaagd van diefstal. In zake J. van'tW., 25 j., te Borsele, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Goes, waai bij hij ter zake van overtreding der jachtwet is veroordeeld tot 2 maal 5 boete of 4 dagen hechtenis, werd het appèl ontvankelijk verklaard, het vonnis des eersten rechters vernietigd, het aan den beklaagde ten laste gelegde feit niet bewezen verklaard en werd hij alzoo vrijgesproken. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft in de zaak van I. J. P. en M. P., arbeiders te Ierseke, door do rechtbank te Middelburg veroordeeld wegens overtreding der jachtwet en bedreiging, het hooger beroep zoowel van den officier van justitie als van de beklaagden, ten aanzien der jachtwet-overtreding niet-ontvankelijk verklaard. Overigens zijn de be klaagden van een gedeelte der aanklacht vrijgespro ken en is het vonnis bevestigd voor wat de aan den eersten bekl. opgelegde straf van 6 maanden betreft, doch is die straf ten aanzien van den tweeden bekl. verminderd tot 4 maanden. Landbouw en Veeteelt. Men schrijft ons uit Zuidwestelijk Zuid-Bs- veland Dit jaar geeft eene lente, zoo schoon, als zelfs ouden van dagen haar niet gekend hebben. Zulk een jaargetijde moeten dichters zich voor den geest getooverd hebben, toen zij de lente bezongen. Half April, de maand, die volgens het rijmpje doet wat zij wil, geeft eene waarlijk schoone natuur te aan schouwen. De hoornen staan in vollen bladerdos, terwijl de bloemen zich alom vroeger vertoonen dan anders het geval is. De welriekende viooltjes hebben zich vroeger laten genieten dan ooit, het speenkruid met zijne frisch groene blaadjes was tusschen het gras zichtbaar voor men er aan dacht, kortom bloemen allerwege, in tuin, veld en boseh! De plan tenliefhebbers moeten van zelf vroeger in de weer zijn dan anders, willen zij de bloemen hunner keu/« niet uitgebloeid vinden, waar zij meenden nog slecb. knoppen aan te treffen. Eu welk een heerlijken aa blik leveren de boomgaarden Pruime-, pere-, kerse en perzikeboomen stonden of staan in vollen bloei, terwijl ook de appelboomen hunne rozenroode bloem - pjes laten zien.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1