op te groeien en zijn zoo goed als volwassen, zoodra de koude en' natte herfstdagen komen, waartegen weinig jonge kippen bestand zijn. Vroeg in het voor jaar geboren kuikens hebben ook bet voordeel, dat ze minder vatbaar zijn voor bet krijgen van luizen deze vertooDen zich vooral in bet midden van den zomer en vallen bij voorkeur jonge of zwakke kui kens aan en deze kunnen natuurlijk dien last niet zóo verdragen, dat ze er geen nadeel van ondervin den, zooals de oudere. Verreweg bet grootste ge deelte der jongere sterft er dan ook aan nog hebben de laatgeborene veel te stellen met de koude, natte najaarsdagen en zoo zij daardoor al niet sterven, toch blijven ze klein en bereiken hunne volle ont wikkeling niet en bij vroeg intredend winterweer zijn, ondanks de zorgvuldigste verpleging, vele ver liezen te vreezen. Alleen krielboenders, voornamelijk Bantams, die men klein wil houden, late men in bet midden van den zomer uitbroeden. Aan het vroeg broeden kan een nadeel verbonden zjjn. Als het voorjaar wat ongunstig is, kunnen de jonge kuikens wel eens last hebben van de nadeelen, die uit guur voorjaarsweer voortvloeien, doch als men maar zorgt, dat ze droog loopen, de moeder zorgt voldoende voor de warmte. Vroege kuikens verdienen ook nog de voorkeur boven late, omdat ze reeds in bet najaar leggen en dit voortzetten tot in den ruitijd van bet volgende jaar, terwijl laat geborene eerst leggen omstreeks April, en eveneens in den ruitijd eindigen. Een enkele maal gebeurt bet, dat kuikens uitge broed worden in bet hartje van den winter en bij goede verzorging worden dit de sterkste en grootste kippen. Laat dus vroeg in bet voorjaar broeden; de voordeelen daarvan overtreffen verre de nadeelen. b. De keuze van broedster en broedhok. Voor bet uitbroeden van eieren moet men de voor keur geven aan oude kippen boven jonge. Vooral in den beginne zitten de jonge minder vast en men is er niet altijd zeker van of zij bare taak tot bet einde toe zullen volbrengen. Ook de soort van kip pen, die men tot broeden bezigt, is van invloed. Onder de raskippen staan als uitstekende broedsters bekend de Cochin-China's, Brahma's, Plymouth-Rocks, Dorckings en Langshans. Evenzeer vindt men onder de gewone of boerenkippen goede broedstersalleen zijn onder deze er wel eens, die erg schuw of boos zijnzulke moet men liefst niet nemen, want het gevolg dezer eigenschappen is meestal eiers breken of kuikens dood trappen. Zoodra een kip neiging tot broeden beeft, bespeurt men bet doordien zij langer dan gewoonlijk in het leghok blijft zitten en er zich moeilijk uit laat ver jagen, terwijl ze een eigenaardig zacht kloekend ge luid laat booren. Zoolang een broedsche kip niet nacht en dag op bet nest blijft, en zich rustig door den mensch laat naderen en vastgrijpen, moet men baar niet tot broeden gebruiken. Soms worden hulpmid deltjes aangewend om haar tot broeden te dwingen, dco:' baar in zulk een nauw bokje of mand te sluiten, dat zij zich nauwelijks bewegen kan. Dit leidt tot niets. Gewoonlijk zal zij toch blijven woelen en draaien en al deed zij dit niet, zij zou toch geen voldoende warmte aan de eiers kunnen geven, want kippen, die niet broedscb zijn, ontwikkelen van nature ook een geringere warmte dan voor broeden noodig is 32 gr. Celsius). De plaats, waar de kip zal broeden, moet voor alle andere kippen ontoegankelijk zijn verder moet ze luchtig, stil en niet te licht wezen. Een afgezonderd gedeelte in een schuur, een pakkist of een verloren boekje in een stal zijn daartoe zeer geschikt. Zolders zijn af te keuren, omdat bij warm weer de hitte daar bijna ondragelijk wordt, tengevolge waarvan de eiers bederven en niet, zooals men gewoonlijk meent, door bet onweder, dat bij zulke warme dagen geen zeld^aamhfid is. De kip beeft daar ook voor zich zelf te veel last van de warmte, en verlaat haar nest om een koelere plaats op te zoeken. Alle vreemde geluiden storen de kip in het uitvoeren van baar taakter wijl de eieren door baar onrustige bewegingen ge broken of ongelijk verwarmd worden. Teneinde de sterke ontwikkeling van ongedierte zooveel mogelijk te voorkomen, laat men de kippen liefst niet in een mand broeden, maar gebruikt daar toe een bouten bakje van ongeveer 30 c.M. lang en breed en 10 a 15 c.M. diep. Op den bodem legt men wat vochtig zand en maakt daarop een nest van hooi of zacht stroo. Een weinig bloem van zwavel of insecten-poeder daarover heen gestrooid is goed tegen ongewenscbt gezelschap. Het nest moet in grootte geëvenredigd zijn aan die van de kip en tamelijk bol gemaakt worden, om te voorkomen, dat de eieren onder de kip wegrollen. Dit bakje wordt nu in de bovengenoemde afgesloten ruimte zoodanig geplaatst, dat de kip van uit het nest haar voedsel niet kan bereiken, maar verplicht is bet te verlaten om te eten en te drinken. Alsdan voldoet ze tevens aan een andere behoefte, waardoor het nest zuiver blijft. Bemerkt men dat zij uit zich zelve bet nest niet verlaat (sommige kip pen zouden zich eerder doodbroeden, dan de eiers ook maar een oogenblik te verlaten) dan neemt men haar eiken dag er af, laat haar ongeveer een kwartier in een beperkte ruimte rondloopen en stelt baar in de gelegenheid om te eten en te drinken en een zandbad te nemen. Gemengde Berichten. Zondagnacht is op bet protestantsche kerkhof te Oscb het graf, waarin bet lijk van den wacht meester G. Hoekman onlangs werd ter aarde besteld, deerlijk geschonden, 's Ochtends vroeg vond men den kuil geopend en de aarde rondom verspreid. De lijkkist was ingetrapt en op verschillende plaatsen zwaar beschadigd, en de krans, in eene doos met glazen deksel op het graf geplaatst, was, met vuil bedekt, aan den ingang van bet kerkhof neergezet. Osch is vol ontzetting. Sommigen zijn van meening, dat deze daad beeft moeten dienen om de verdenking af te brengen van den gearresteerden A. v. B. De Bossche rechtbank intusscben beeft jl. Vrijdag bevel tot gevangenhouding tegei) hem verleend. Maandagnacht zijn in Oscb drie personen, n.l. Van Gelder, Van Galen en De Bie, in hechtenis ge nomen, als verdacht van medeplichtigheid aan den moord op den wachtmeester Hoekman. Bij een plaats gehad hebbenden twist zgn uit drukkingen gebezigd, waaruit men de schuld van de aangehoudenen afleidde. Schriftelijke bewijzen van schuld, moeten voor banden zijn. Er bevinden zich dus "thans vier personen in voor- loopige hechtenis. Nader meldt men nog, dat Van Gelderen verdacht wordt de moordenaar te zijn, de beide anderen mede plichtig aan die misdaad. Tegen allen zijn zeer be zwarende getuigenissen ingebracht door een persoon, die beweert op den avond waarop de moord plaats vond en op de plaats, waar die is gepleegd, eerst genoemde te hebben gezien, gewapend met een twee loops geweer. Aan de Avondpost meldt men nog uit 's-Hertogen- bosch Nadat de justitie zich Maandag schier onafge broken met bet verboor der voorloopig aangehou denen uit Oscb bad beziggehouden, is, naar men uit vertrouwbare bron verneemt, door baar voldoende licht in deze zaak verkregen om de zekere hoop te hebben baar geheel tot klaarheid te brengen. Zijn de geruchten waar, dan is bet schandaal, aan bet graf van Hoekman gepleegd in den nacht van Zater dag op Zondag jl., als de oorzaak te beschouwen, waardoor men thans zóó ver is als men is. Men be weert namelijk, dat een inwoner van Osch, over dat schandaal verontwaardigd en meer van den moord wetende dan bij tot nog toe had durven zeggen, Gijsbertus Van Gelderen als den moordenaar en G. J. De Bie en A. Van Galen als diens medeplich tigen zou hebben aangewezen. Eerstgenoemde, ongeveer 30 jaren oud, is gepen- sionneerd O.-I. militair, thans broodjager, te Oscb woonachtig; De Bie, 27 jaar oud, en Van Galen 32 j., zijn beiden arbeiders en wonen mede te Osch. Mei-betooging. De Nieuwe Tijdonafhankelijk soc. democratisch weekblad, onder redactie van de heeren Troelstra en van der Goes, geeft bet volgende overzicht voor de betoogingen omstreeks den ln Mei hier te lande te houden. In de prov. Groningen zal men op twee plaatsen samenkomen. In de stad zelf zal men op den 30sten April een vergadering in de open lucht houden, waarbij o. a. Van Emmenes spreekt ter voorberei ding der manifestatie op Maandag 1 Mei. Te Winschoten zal den 30sten April waarschijnlijk een meeting worden gehouden in de open lucht. In Friesland zullen in acht plaatsen meetings ge houden worden en wel te Sneek, waar bet houden van een optocht met vaandels buiten de stad is toe gestaan, Appelscha, Berlikura, Franeker, Holwerd, Pingjum en Drachten op 30 April en te Wolvega op 7 Mei. Te Drachten en te Appelscha is tevens bet houden van een optocht met vaandels en muziek toegestaan. In Overijsel zullen drie meetings plaats hebben en wel te Hengelo en Deventer op 30 April en op 7 Mei te Zwolle. In Hengelo is bet houden van een optocht met muziek toegestaan. In Gelderland zal men een groote provinciale be tooging houden te Arnhem, terwijl verder ook te Amsterdam door een 30-tal vereenigingen besloten is, op den eersten Mei des daags een vergadering in Constantia en des avonds meetings in Constantia en den tuin van bet Paleis voor Volksvlijt te houden. Te Koog aan de Zaan zal eene vergadering op 1 Mei worden gehouden. Te Rotterdam zal op den len Mei een vergade ring plaats hebben in bet Verkooplokaal en te Gouda op 1 Mei. In den Haag wordt eveneens een meeting voorbereid. Ook Leiden zal voor den eersten keer aan de Mei-beweging meedoen de afd. Alg. K. en Stemrecht beeft op dien dag een vergadering in de groote Nutszaal uitgeschreven, terwijl ten laatste nog kan worden vermeld, dat ook te 's-Hertogen- bosch hoogstwaarschijnlijk een Mei-meeting plaats zal hebben. Verder zullen nog op tal van andere plaatsen ver gaderingen plaats hebben. Een kritieke dag. De weervoorspellers mogen niet altijd volkomen gelijk krijgen en hunne voor- zeggiDgen altijd precies uitkomen, zegt de Zutpli. Ct., de adepten van dr. Falb hebben weder alle reden tevreden te zijn. De dag van eergisteren zou de kritiekste zijn van geheel 1893 en inderdaad, na een droogte van vier weken zijn toen drie druppels re gen waargenomen. Als bewijs van den overvloed van aardappelen en de goedkoope prijzen kan dienen, dat aan de markt te Breda een mud aardappelen werd verkocht voor4 eieren. Een 12-jarig meisje te Notendaal onder Steen bergen was met andere kinderen kreukelen gaan ra^en aan de slikken nabij de hofstede van een landbouwer. Het zeewater, dat intusscben onopge merkt begon te wassen en waarvan de vloed snel toenam, werd te laat door de kinderen opgemerkt, zoodat zij zich toen haastten naar het strand terug te gaan, bet bedoelde meisje niet meer bijtijds uit de voeten kon komen en verdronk. Een nieuw soort diefstalIn het Nieuwsblad voor den Boekhandel van gisteren bericht de redac tie, dat een groot deel van de copij voor datnom- mer Maandag aan het bureau der administratie uit de bus is gestolenmisschien met eenige daarin ge worpen brieven, enz. Door het breken van een ketting van een kraan in het Westerdok te Amsterdam vielen twee zware vaten op een sjouwerman. Hij werd voor dood weg gedragen. Eveneens door bet breken van een ketting vielen 25 balen meel bij den Londenscben steiger aan de Handelskade in bet water. Dewijl de zakken eerst op de schuit neerkwamen, geraakte ook de schuitvoerder te water, met het gevolg, dat bij verdronk. De smid L. B., te Spaarndam, ging met de Paaschdagen uit die gemeente en verborg zijn kapi taaltje in den kelder zijner woning in een gegraven gat, waaroverbeen zand gestrooid werd. Dit alles werd onder de keldertegels verborgen. Zaterdag 11. kwam bij tot de ontdekking, dat de zeven bankbil jetten, ter gezamenlijke waarde van duizend gulden, verdwenen waren. Een onderzoek leidde tot niets, j Zondag werd door den substituut-officier van justitie een onderzoek te Spaarndam ingesteld, tengevolge waarvan J. S., smidsknecht te Spaarnwoude, gevan- kelijk in een rijtuig naar Haarlem werd overgebracht, terwijl tevens de zeven bankbiljetten gevonden en j in beslag genomen werden. Aan den heer Eduard Löhrer, kunst-glasschilder 1 te Utrecht, is de vervaardiging opgedragen van een groot kunstwerk in bet Paleis in het Noordeinde te 's-Gravenhage. Deze order is een verblijdend bewijs, dat de Nederlandsche kunstnijverheid niet voor die van bet buitenland onderdoet, daar de geschilderde glasramen, die tot dusver in bet Paleis geplaatst werden, uit het buitenland afkomstig zijn. De socialistische afdeeling »Nijehorne", wier leden bijna alle veenwerkers zijn, heeft eene motie 'aangenomen, waarin zij ten sterkste ontraadt thans in de venen bet werk te staken. De staking zou altijd ten nadeele van de stakers uitloopen, omdat er nog zoo vele veenarbeiders werkeloos zijn. Wel wil de afdeeling medewerken tot eene strike voor een geheel jaar. U. D.) Bij een brand te Calmbach (in Wurtemberg) is een werkman, die zijn vier kinderen op den zolder wilde redden, met drie hunner in de vlammen omgekomen. Het vierde kind sprong uit bet raam en werd zwaar gekwetst. Eene oude vrouw te Aytré (Frankrijk), aan gegrepen door een onverklaarbare manie van zagen, zoodat zjj zich zelfs de linkerband afzaagde, was naar een krankzinnigengesticht gebracht en als ge nezen" ontslagen. Woensdag echter heeft zij bet vijfjarig zoontje van een onderwijzer mee op bet veld genomen en bet arme kind met een zakmes den bals doorgezaagd. Overdekt met bloed bij bare dochter thuis komende, verhaalde zij zeer kalm wat zij gedaan had. Een slachtoffer van de politiek. Te Parijs beeft een werkman zich opgehangen omdat hij niet wist op wien van de vele candidaten voor den Gemeenteraad bij moest stemmen. De man was sedert eenige maanden niet wel bij bet hoofd. Een nieuwe cycloon heeft nabij Thibodeaux, in Louisiana, gewoed en een school, een kerk, een suikerfabriek en tal van negerwoningen verwoest. Vijf personen zijn omgekomen en 17 gewond. De Huisvrouw maakt melding van een nieuw, eigenaardig beroep, dat te Londen en te Parijs door dames wordt uitgeoefend. Het bestaat hierin, dat men door middel van suggestie abonnées aanwerft voor dagbladen. Moeielijk is deze zaak in het geheel niet. Men beeft eenvoudig eenige uren daags in den omnibus te rijden, of een boekje aan bet portier in den spoorwegwagen in te nemen, of in een veel bezochte wandelpark op eene bank te gaan zitten, of wol in wachtzalen, restauratie-lokalen enz. zich een operatie-plaats te kiezen. Schijnbaar zonder acht te slaan op zijne omgeving, is men dan verdiept in de lectuur van het blad, waarvoor men propo- ganda maakt, daarbij zorg dragende, dat de titel van bet blad duidelijk zichtbaar is voor de personen, die zich in de onmiddellijke nabijheid bevinden. De rest komt dan van zelf. Wie iemand met ingespan nen aandacht ziet lezen, voelt steeds zijn nieuws gierigheid gaande gemaakt, en zoo kan bet niet missen, of de dames, die naast de elegante lezeres gezeten zijn, werpen een blik op bet blad, hetwelk zoo geheel haren geest schijnt bezig te houden, dat zij voor niets anders oog beeft. Gebeurt bet nu, dat men herbaalde malen betzelfde blad in banden ziet van verschillende dames, die alle evenzeer door de lezing schijnen geboeid te worden, d in is men maar zelden tegen de verleiding, om zich dat blad aan te schaffen, bestand. Te Parijs wordt tot biertoe dit middel om abon nementen te winnen, alleen toegepast door bladen, die meer bepaald voor vrouwen bestemd zijn. Men schijnt dus van de meening uit te gaan, dat vrou wen bij voorkeur vatbaar zijn voor suggestie. Maandag werd in het Engelsche Lagerhuis een bijeenkomst gehouden tusscben den minister van koophandel Mundella, den leider der werklieden partij John Burns, den reeder Wilson en eenige andere afgevaardigden, om een schikking te bera men, waardoor een einde kan gemaakt worden aan de werkstaking te Huil. De getroffen overeenkomst werd onderworpen aan de goedkeuring van gedelegeerden der dokwerkers te Londen. De gedelegeerden besloten bet advies in te winnen van de dokwerkers en reeders te Hall en bet voor nemen om eene algemeene werkstaking uit te lokken, voorloopig te laten varen. Ondertusscben beeft de Reedersbond besloten bet aanstellen van vrije arbeiders tot geenen prijs op te geven. Verder verklaart de Reedersbond dat bij van Mundella's regeling volstrekt niet wil weten. Deze toch betreft slechts Huil. De maatschappij der »Red Star Line" beeft met de regeering der Vereenigde Staten van Noord- Amerika eene post-overeenkomst gesloten, voor eenen wekelijkschen postdienst tusscben New-York en Ant werpen, met aandoen van Southampton en eene Franscbe haven. Deze overeenkomst vordert de in- dienststelling van vier Amerikaanscbe mailbooten, waarvan met den bouw reeds werd aangevangen aan de scheepsbouwwerven van de heeren Will. Cramp Sons, te Philadelphia. De stoomschepen zullen bebooren tot de hoogste klasse, over 10,000 tonnenmaat hebben, en volgens post-overeenkomst een snelheid hebben van minstens 20 mijlen per uur. Eene aardbeving beeft de geheele stad Zante vernield. Er zijn 20 dooden en vele gekwetsten. In bet dorp Sakollno, bij Krojinke, in Posen, zijn 80 gebouwen, waaronder de kerk, afgebrand. Twee kinderen verloren bij de ramp bet leven. Laatste en telegraphische berichten. Middelburg'. De gemeenteraad beeft, na breede discussies, besloten dat de cursus van de burger avondschool 3jarig zal blijven. 's Graveuhnge. TWEEDE KAMER. Bij bet voortgezet algemeen debat over de faillissement-wet bestreed de Minister van Justitie sterk het voorstel- Levy om wettelijk te onderscheiden tusschen oneer lijke en ongelukkige schuldenaars. De beer De Kanter, die bet voorstel-Levy wel wensebte, verdedigde de rechterlijke macht tegen de aanvallen,waaraan zij dezer dagen bloot staat. Onfeilbaar is ze niet, maar eerlijk onbetwistbaar. Verscheidene sprekers drongen aan op wijziging der wet, zoodat rekening wordt ge houden met bet onderscheid tusschen particulieren en kooplieden. Het algemeen debat is gesloten. Akte-examens Dinsdag 18 April 1893. Akte art. 56a. 6 vrouwel. cand. Afgewezen 2. Toe gelaten 4: de dames H. J. C. C. Van den Brink te Rilland-Bath, M. L. J. Ramaker te 's-Heer Arends- kerke, C. S. A. Fraser te Schoondijke en P. A. W. Van Ham te Oostburg. Akte nuttige handiverken. 4 cand. Afgewezen 2. Toegelaten 2 de dames A. A. A. Van Bekum te Middelburg en A. E. G. Pisuisse te Vlissingen. Akte vrije- en orde-oejeningen gymnastiek. 4 cand. Afgewezen 1. Toegelaten 3de dames M. A. An- sehütz en A. A. A. Van Bekum, beiden te Middel burg en A. E. G. Pisuisse te Vlissingen. Woensdag 19 April. Geëxamineerd 6 vrouwel. cand. Afgewezen 2 toegelaten mej. M. Van Nieuwen- huijzen van T<len, M. J. de Le Lijs van St. Jans steen, C. P. Teepen van Hontenisse, C.M.M. Knoop van Vlissingen. Handwerken. 4 cand. Afgewezen 4. Vakj. 4 vrouwel. cand. Toegelaten mej. C. S. A. H. Fraser, van Schoondijke. Onlusten in België. Omtrent de onlusten in België, en voornamelijk in Brussel, valt nog bet volgende te melden De werkstaking te Brussel beeft zich Maandag nog uitgebreid, hoofdzakelijk onder de boutwerkers. In de stad heerschte groote gisting. Er beeft zich des ochtends eene commissie van defensie gevormd uit advocaten, om de gecompromitteerde werkstakers te verdedigen. Bij eene ontmoeting, welke Janson beeft gehad met den Brusselschen afgevaardigde Van de Velde, verklaarde hij dat hij eene audiëntie zou aanvragen bij den Koning, ten einde den toestand bloot te leggen en Zijne Majesteit te verzoeken er bij de regeering op aan te dringen om bet voorstel- Nyssens in democratischen zin uit te breiden, in zonderheid door intrekking van bet privilege der eigenaars. De Koning beeft afgezien van de reis die hij naar Gent ondernemen wilde tot bet bezoeken van de tuinbouwtentoonstelling. De directeurs der dagbladen vergaderden Maan dagnamiddag om den toestand te overwegen, die ontstaan is door de werkstaking der letterzetters. De Maandagochtend in bet Paleis der Natie ge houden vergadering van de leden der rechterzijde in den Senaat en in de Kamer, is afgeloopen zonder een resultaat op te leveren. Des namiddags zou de gezamenlijke rechterzijde opnieuw vergaderen. Men gelooft dat de regeering er in zal slagen, het voor stel van bet meervoudig kiesrecht van de heeren Nyssens c. s. te doen aannemenmaar de deelne mers aan de samenkomst weigerden volstrekt, eenige inlichting omtrent het verhandelde te geven. Slechts weet men dat de discussiën zeer levendig geweest zijn. In den gemeenteraad werd door bet schepen-college voorgesteld, dat de Raad aan de politie zijnen dank zou betuigen voor bare houding in de jongste voor vallen, en ter ondersteuning van dit voorstel werd een brief voorgelezen van den beer Buis, waarin de burgemeester hulde brengt aan den ijver, het geduld en bet beleid der politie. Het voorstel van bet col lege werd heftig bestreden door enkele raadsleden en ten slotte aangenomen met 19 tegen 7 stemmen. Volgens de verklaring van den geneesheer is de toestand van den beer Buis zoo gunstig als hij zijn kande afscheiding in de wond beeft een geheel normaal verloop. Bij de huiszoeking ia de woning van de twee personen, die gisteren ter gelegenheid van de aan randing van den beer Buis in hechtenis genomen werden, zijn een groot aantal papieren in beslag genomen. Volgens nader bericht is Maandag de avond kalm voorbijgegaan. Ernstige voorvallen zijn er niet ge weest. Men zag de garde civigue niet, die in de voornaamste openbare gebouwen, in de scholen of in de politie-bureaux gekantonneerd was. De gendar merie is geconsigneerd. Des avonds 9 uur zijn er 2000 3000 socialis ten in de voorstad Elsene op de Place de la Cou- ronne vergaderd geweesteen aantal sprekers hebben daar in de open lucht het woord gevoerd en allen hebben betzelfde thema behandeld, dat de arbeiders in de werkstaking volharden moeten totdat de Kamers het algemeen kiesrecht zullen hebben aangenomen. Ingevolge bet verbod, door alle burgemeesters uit gevaardigd, omtrent bet houden van optochten en samenscholingen, zal de gebeele garde civique van Brussel en zijne voorsteden onder de bevelen staan van den Brusselschen generaal dier garde, graaf d'Oultremont. De werkstakers schijnen voornemens, zich aan dit verbod niet te storen; beproeven zij er zich tegen te verzetten, dan zijn bloedige bot singen onvermijdelijk, want er zal order gegeven worden te vuren op de rustverstoorders. Men is, in verband met bet vergaderen der Kamer, voor morgen niet zonder zorg. De Typograpben-bond beeft tot de werkstaking

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2