1893 N#. 47. Donderdag 20 April. 80ste jaargang, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, itgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke hommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen on Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en varder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave, De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meor 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing^ derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbend ejj dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Eene ernstige waarschuwing. Trachtten we de vorige week de vraag te beant woorden aan wie hefc te wijten is, dat er op wet gevend gebied zoo weinig bij ons te lande wordt tot stand gebracht, als eene ernstige waarschuwing om niet langer met dat talmen voort te gaan, komen thans de ontzettend© berichten uit België tot ons. Ook daar vroeg men reeds sedert lang om eene herziening der Grondwet, vooral met het oog op eene gewenschte uitbreiding van het kiesrecht. Ein deloos lang heeft de voorbereiding van die herzie ning geduurd en eindelijk strandde de nadere rege ling van het kiesrecht op de onverzettelijkheid, waarmede elk Kamerlid zijn eens ingenomen stand punt bleef innemen. Zoowel de regeering als de groote meerderheid der Kamerleden waren voor eene ruime uitbreiding; alleen over de grenzen, waartus- schen die uitbreiding moest blijven, werd man het niet eens. De een eischte eenige capaciteiten, de ander oen leeftijd van 25 jaar, een derde eenige huur waarde, een vierde weêr wat anders als maatstaf van kiesbevoegdheid, en het gevolg was, dat alle voorstellen daartoe werden afgestemd. Hadden tijdig allen, die voor uitbreiding waren, een vergelijk ge troffen, wetende, dat een groot deel der bevolking, met name de arbeiders, daarom met aandrang vroe gen, vela van de onheilen der laatste dagen waren in België achterwege gebleven, zelfs al had dat verge lijk een minder verre strekking gehad, dan nu wel licht ten slotte aan de kieswet zal moeten worden gegeven. Vele bezadigden, die nu aan de onlusten deelnemen, zouden daarmede tevreden zijn geweest, omdat het lange talmen der wetgevende macht den schijn deed ontslaan, dat met de belangen van het volk, of wat dit daarvoor houdt, de draak wordt gestoken. Moge onze volksvertegenwoordiging zich de les, die haar thans uit het Zuiden wordt toegediend, ten nutte maken. Niet alsof wij zouden wenschen, dat men zich door angst liet drijven, waarheen men^ niet wil. In geenen deele. Zij, die metterdaad meenen, dat kiesreohtuitbreiding niet in het belaDg van land en volk is, hebben het volste recht op hun stand punt te blijven en behoeven daarvan niet te wijken uit vrees voor mogelijke gisting onder het volk. Maar zij, die gekozen zijn onder belofte van tot eene ruime kiesrechtuitbreiding te zullen medewerken, zij hebben thans met spoed te toonen, dat het hun ernst was met die beloftezij hebben thans met de daad te bewijzen, dat hun de belangen des volks ter harte gaan. De regeering deed haar plicht en bood een kies recht-ontwerp aan de Kamer blijve in plichtsbe trachting niet achter, maar make spoedig dat ontwerp tot wet. En zij blijve daarbij niet verdeeld op onder geschikte puntenmen blijve niet onverzettelijk om eenige duizenden kiezers meer of minder. Allen, wien het ernst is met de uitbreiding van ons kiesrecht, zoeken naar een vergelijk en blijven eensgezind. Behalve bij een groep, die niet tevreden te stel len is, valt het ontwerp-Tak bij allen, die de uit breiding wenschen, in den smaak antirevolutionairen, liberalen en radicalen betuigen er in hoofdzaak hun sympathie over. Men verwijdere het goedgezinde volk niet van zich door te talmen, maar arbeide nu het dag is GOES, 19 April 1893. Meü meldt ons uit Middelburg, dat Sequah waarschijnlijk eerst te Goes en daarna te Zieriksee séances zal geven. Bij de gisteren gehouden herstemming te H a r 1 i n g e n voor een lid der Tweede Kamer waren uitgebracht 2730 st Gekozen mr. Tu. HEEMS KERK (a. en k.) met 1366 st. De heer Bouman (lib.) had er 1310. Ook in omgekeerde richting van Zeeland naar België heeft de Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen van 1 Mei af eene betere aansluiting verzekerd. Alsdan toch zal de thans naar België vertrekkende trein van 6 u. 39 min. voorin. van Rozendaal vertrekken te 7 u. 15 min. voorm. en dus de aansluiting medenemen van den te 7 u. 10 min. voorm. van Vlissingen te Rozen- daal aankomenden trein. De Rijks-veld wachter (brigadier-tit.) Buteijn te 's-Heer Arendskerke en de Rijks-veld wachter van Domburg zullen met 13 Mei a. s. van standplaats verwisselen. Middelburg. Door alle anti-revolutionaire kies- vereenigingen op Walcheren is thans tot candidaat voor de Prov. Staten gesteld de heer H. J. Van der Meer te Vlissingen. Zondagmorgen woonden Hiï. MM. de" Konin ginnen de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op den Dam hij, waar ds. Gronemeijer optrad en een rede hield over de woorden uit 2 Kon. 6 vs. 16. Te twee uur reden de Koninginnen uit naar Artis, waar het gewone jaarlijksehe bezoek word gebracht. Natuurlijk was er ook veel volk op de been, dat de Vorstinnen toejuichte. Maandagmorgen te 93/4 uur vertrokken do Vor stinnen van het paleis. De stoet reed langs den N.Z. Voorburgwal, de Prins Hendiikkad© en zoo naar het station, waar HH. MM. uitgeleide werd gedaan door het Dagelijksch Bestuur der gemeente, generaal Van Marle en andere autoriteiten. De Koningin-Regentes dankte den burgemeester voor de hartelijke ontvangst der Vorstinnen in de hoofstad bereid en besteeg toen den salon wagen, waar uit de Koninginnen nog een groet toewuifden aan de op het perron wachtende autoriteiten en 't publiek. Te 10 uur 5 minuten vertrok de treiu onder het gebulder der kanonnen en gingen de Koninginnen naar het Loo. Bij het vertrek der Koninginnen werden namens haar aan den burgemeester de volgende giften ter hand gesteld van de Koningin voor de algemeene armen 2000 gulden voor het weduwen- en weezen- fonds der maatschappij Arti et Amicitiae" 250 gld. voor de Kon. vereeniging »Het Nederlandsch too- neel" 400 gld.voor het diamantwerkers-weduwen en weezenfonds 25 gld. en voor een onthaal der kinderen van de Rosenthaal-bewaarschool 100 gld. van de Regentes voor het gesticht voor volwassen blinden 30 gld.voor het politiefonds 500 en voor het brandweerfonds 200 gld. In de Staatscourant is opgenomen bet kon. besluit van den 13den April 1893, tot vaststelling van het formulier voor de aangifte in de vermogensbelasting {St.bi. no. 74), en het kon. besluit van gelijken datum, houdende be palingen omtrent de raden van beroep voor de uitspraken op de bezwaarschriften betrekkelijk de vermogensbelasting (St.bl. no. 75). Art. 1 van dit laatste besluit bepaalt waar een raad van beroep zal zijn gevestigd voor de uitspraak op de bezwaarschriften betrekkelijk de aanslagen in de vermogensbelasting opgelegd binnen den bij elk© gemeente vermelden kring. Voor Zeeland zal dit te Middelburg zijn. De verder© artikelen betreffen de regeling der kosten van vergadering, der bureaukosten, der reis- en verblijfkosten enz. Het formulier van aangifte bevat aan het hoofd de herinnering, dat gehuwden hun ge- zamelijk vermogen moeten opgeven, behalve in de gevallen van scheiding van tafel en bed, scheiding van goederen, of 'beding van beheer en vrij genot voor de vrouw. Vervolgens den last, om 't biljet binnen 20 dagen ingevuld terug te zenden, en om, voor geval van aanslag in een andere gemeente, dit op het biljet te vermelden. Dan volgen acht vragen betreffende le. namen en woonplaats, 2e. gehuwden of ongehuwden staat, 3e. in geval van gehuwd zijn, hoe 't beheer der goederen is, 4e. minderjarige kin deren, 5e. vruchtgenot van de goederen der kinderen, 6e. of gebruik is gemaakt van de bevoegdheid om de gebouwde en ongebouwde eigendommen, alle, zonder uitzondering, naar de verkoopwaarde te schatten, 7e. of men zich niet belastingplichtig rekent, en, zoo ja, om welke redenen, 8e. wanneer de vestiging plaats had, bij vestiging in het Rijk na 1 Mei. Voor de aanwijzing van het vermogen zijn twee kolommen aangelegd A. in eigendom of daarmede bij art. 3, lid 1 en 3, gelijk gestold (opstal, erfpacht, vaste huur of pacht enz.), B. in vruchtgenot. Voor beide kolommen moet het vermogen gesplitst worden aangegeven, en wel lo. het vermogen in onderne mingen belegd, waarvan do belastingplichtige geen verhandelbare aandeelbewijzen bezit, naar de laatste balans, onder bijtelling van de sedert dien toege voegde kapitalen en onder aftrek van de sinds dien onttrokken kapitalen 2o. het overige vermogen, in 12 onderdeelen gesplitst, waarby geheel art. 7 dei- wet is gevolgd. Op te merken valt, dat bij schuld vorderingen afzonderlijk moeten worden opgegeven; a. hypothecaire vorderingen, b. gelden op prolon gatie, op beleening of in depót gegeven en tegoed bij kassiers of anderen, c. andere schuldvorderingen, daaronder begrepen die wegens leveringen of diensten, onverschillig of daarvan al of niet een rekening is uitgeschreven. Bij de rubriek schepen en vaartuigen staan mede vermeld scheepsaandeelen. Voor de wette lijke rubriekhandelsvoorraden en alle overige za ken staan 5 slot-rubrieken, aldus 8o. aanwezige of in consignatie gezonden fabrieks- of handelsgoederen daaronder begrepen grondstoffen en goederen in bewerking. 9o. vaste en losse werktuigen en gereedschappen in fabrieken en werkplaatsen, i lOo. wissels on ander handelspapier, geschat naai de contante waardevervallen coupons en dividend bewijzen gelden in kas. 11 o. aan deel en in de neg onverdeelde nalaten schappen. 12o. waarde der overige bestanddeel en van het aan te geven vermogen, daaronder begrepen nog te ontvangen zaken, waarvoor reeds een schuld is aan- De som van deze baten wordt verminderd met de schulden en wel a. het twintigvoud van 't bedrag der lijfrenten, pensioenen en&. de verdere schulden naar de contante waarde. Het totaalbedrag van 't vermogen wordt berekend door optelling van A en 4 s van B. Aid as te goeder trouw, naar mijn beste weten opgemaakt", eindigt het formulier. »Naar ik hoor schrijft de Haagsche corr. van de N. Gron. Grt. zal minister Tak niet vóór einde Mei met zijn g e w ij z i g d ontwerp- kieswet komen. Dan zit de Kamer stellig, na een paar weken in het faillietrecht verdiept te zijn ge weest, midden in de bedrijfsbelasting. En zoocfra deze afgedaan is, komt het Pinkster-reces. Ik word dus steeds meer versterkt in mijne overtuiging, dat er van de publieke behandeling der kieswet-voordracht dezen zomer niets meer komen zal". De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Juli en Augustus eerstko mende een examen zal worden gehouden voor toelating van jongelieden als c a d e t bij de cadetten school te Alkmaar. Voor dit examen worden open gesteld a. 25 plaatsen voor jongelieden met be stemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande b. 25 plaatsen voor jongelieden, met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Nederl.-Indië. Nadere bijz. bevat de St.-Ct. van gisteren. Men schrijft uit Amsterdam aan het U. D. Zondagmiddag werd in Maison Stroucken een zeer druk bezochte meeting gehouden, bijeengeroepen door de Ned. Bond Steeds Voorwaarts", ter verkrijging van meer Zondagsrust voor het personeel van spoor- en tramwegen. Als sprekers traden op ds. Tenthof en dokter V. Bruinsma, die beiden den bjj de spoorwegmaatschap pijen bestaanden toestand critiseerden, op grond van gegevens in de Seingever voorkomende. Dr. Schaepman achtte Zondagsrust een heilige vraag, die het geheele maatschappelijk leven be- heerscht en hij achtte het zich een onafwijsbaren plicht daarvoor op te komen, waar zijn stem eenig gewicht in de schaal kon leggen. Hierin stond hij met de vorige sprekers op denzelfden bodem, dat zij het goddelijke, hoe dan ook opgevat, in den mensch erkenden en daarom, zeide bij, gij hebt recht de Zondagsrust te eischen. Prof. Pekelharing, de laatste spreker, ging na, hetgeen in de verslagen van 1888 werd medegedeeld over de Zondagsrust. Z. i. zou de stem des volks thans een gunstig gehoor bij de regeering vinden. Hij hoopte, dat deze vergadering zou bijdragen tot het bereiken van het doel. Ten slotte werd met bijna algemeene stemmen de volgende motie aangenomen De vergadering, bestaande, zoowel uit personeel als instemmend publiek, gehoord de gevoerde be sprekingen en de debatten, draagt aan het bestuur der vereeniging »Steeds Voorwaarts" op, in het be lang van het spoor- en tramweg-personeel en tot bevordering van hunne verstandelijke en zedelijke ontwikkeling bij de regeering en de verschillende spoor- en tramweg-besturen aan te dringen op op heffing van alle aanneming en het vervoer van goederen op Zondag. Naar de N. R. Ct. verneemt bestaat bij onze regeering het ernstige voornemen, de oprichting eener r ij ksposts paar bank in Oost-Indië te bevorderen. Reeds is er omtrent deze zéér belang rijke aangelegenheid door onderscheidene Indische hoofdambtenaren rapport uitgebracht, en werd daarna de zaak, om advies, in handen gesteld van den heer Armand Sassen, directeur der rijkspostspaarbank in het moederland. Ook do Indische regeering schijnt volkomen door- 1 drongen te zijn van het groote nut, dat eene doel matig ingerichte postspaarbank voor de bevolking van gindsche gewesten (niet het minst voor de in- landsche) kan opleverenen, ofschoon beseffende, I dat hier tal van niet geringe administratieve en financiëele moeielijkheden zullen te overwinnen zijn, ten volle bereid te wezen, het tot stand komen der, ginds door velen levendig gewenschte, rijksinstelling krachtig te steunen. Eveneens zullen invloedrijke vereenigingen (als N Haadsch-IndiBche Maatschappij van landbouw, te Batavia, die, reeds eenige jaren geledeD. dit onder werp in hare vergaderingen en haar tijdschrift aan de orde.stelde, en dergelijke) gewis gaarne tot het Wélslagen medewerken. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is het debat over de faillissementwet aangevangen. De heer Levy, erkennende het nut van dit ontwerp, drong ernstig aan op verzachting der gevolgen van het faillisse ment, vooral met het oog op de gelijkstelling van niet-koeplieden met kooplieden. Zij, die ongelukkig aan lagerwal zijn gekomen, moeten niet de gevolgen van faillissement onder vinden, maar er moet een wettelijk rechtsinstituut zijn, waardoor het faillissement kan worden voor komen. De heer Van Houten opperde eveneens bezwaren tegen de gelijkstelling van kooplieden met niet- lieden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. Van Koetsveld alhier herdenkt heden, on der vele bewijzen van belangstelling, den dag, waarop hij vóór 25 jaren het ambt als predikant bij de Ned. Herv. gemeente aanvaardde. Bedankt voor het beroep naar Dreischor door ds. H. Damsté te Etten (N.-Brabant). Beroepen bij de Geraf. gemeente te Gerkes- klooster ds. J. D. v. d. Velden te Middelburg. Sïeiiikcnsz.uid. Aan den Weleerw. heer W. C. Kortekaas, benoemd tot pastoor te Oud-Beierland, is door eenige leden der R.-Katholieke kerk alhier een aandenken geschonken uit achting en als waar deering van zijn dienstwerk als kapelaan te Hein- kenszand. De heer ds. N. De Jonge te Brussel maakt in zijn Christelijk Volksblad bekend, dat hij voornemens is zich in het begin van Juni te Utrecht te vesti gen. Hij blijft echter directeur van da Evangelisatie te Brussel, welk ambt hij reeds 13 jaren bekleedt. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school te Scherpenisse, jaarwedde f 500, heeft zieh slechts éóne sollicitante aangemeld. In den Boud van Nederlandsche onderwijzers is o. a. eene stemming gehouden over kindervoe ding en -kleeding. Een geamendeerd voorstel over dit onderwerp gaf tot uitslag: uitgebracht 10S6 stemmen; vóór 714, tegen 338 stemmen, blanco 34. Het aangenomen voorstel luidt Het hoofdbestuur wordt opgedragen, zich tot de regeering te wenden met het verzoek om van over heidswege voeding en kleeding te verkrijgen voor die schoolgaande kinderen, welke geacht worden h9t noodig te hebben. »De algemeene vergadering meent, dat zonder genoemde kindervoeding eene wet op den leerplicht alle zedelijke gronden mist." Landbouw en Veeteelt. Bïet opkweeken van jong- vee. III. Het broeden van kuikens. Na in vorige nommers erop gewezen te hebben welke maatregelen men in acht moet nemen om kalvers met kans op goeden uitslag groot te brengen, zou de beurt nu komen aan de veulens, als in be langrijkheid gelijk staande met kalvers. We willen ze echter een poos laten rusten en in de plaats daarvan eenige praktische wenken geven voor het kweeken van een klein dier, dat echter bij boer en burger in grooten getale wordt aangetroffen en waar van li6t fokken nog al eens met bezwaren gepaard gaat, ja soms tot niets leidt. Wij bedoelen de kippen. Opzettelijk nemen we dit onderwerp thans in behan deling, omdat we tegenwoordig in het hartje van den broedtijd zijn, zoodat oogenblikkalijk de daad bij het woord kan gevoegd worden. Dewijl ©ene be schrijving van de kippen-fokkerij nog al ruime stof aanbiedt, zullen we haar in eenige onderdeelen ver doelen ovn die achtereenvolgens te behandelen. a. Tijd van broeden. b. Keuze der broedsters en broed-hokken. c. Keuze der brosdeiers. d. Behandeling der eiers gedurende het broeden. e. Kunstmatig broeden. Verzorging der kuikens. a. Tijd van broeden. Om meer dan éen reden zijn Maart en April de beste tijd om kippen te broeden te zetten. Vroege kuikens hebben den geheelen zomer voorhanden om.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1