Pastoor Kneipp is voor omstreeks 2000 toehoorders te Berlijn opgetreden. Hij begon te ver klaren, dat hij slechts een eenvoudig godgeleerde was, die nooit de geneeskunde beoefend had en dat hij met zijne kuur alleen begonnen was, omdat hij zich gedwongen gevoelde de ellende der menschen te verminderen. Er zijn, ging hij voort, drie genees wijzen de allopathie, de homoeopathie en de bydro- therapiede laatste is de beste, want het staat als een paal boven waterwat door het water niet ge nezen wordt, wordt in het geheel niet genezen. Bovendien kan zij overal en door iedereen, ook door de armen, toegepast worden. Na vele voorbeelden genoemd te hebben, waarbij geneesmiddelen niet mochten baten, doch zijne ge neeswijze het gewenschte gevolg had, eindigde pastoor Kneipp met de opmerking, dat melk voor kinderen niet te verdragen wasmen moest ze Malz-koffie te drinken geven. In een rede, die hij den volgenden dag hield, protesteerde hij tegen de gewoonte der dames om zich te rijgen. Die gewoonte teekende hij als zeer gevaarlijk en schadelijk voor de gezondheider waren voorbeelden van, dat dames, die zich sterk regen, na een dans plotseling dood neervielen. Sprekende over de tegenwoordige leefwijze der heereu, bestreed hij het drinken van bier en geestrijke dranken. Hij bevond zich zeer goed bij het gebruik van water en honigwijn (meede). Schadelijk noemde pastoor Kneipp ook het dragen van wol, dat verzwakt het lichaam grof linnen daarentegen maakt het krachtig. Verder raadde hij het gebruik van de gewone koffie af, die werkt opwindendMalz-koffie te drinken is echter goed en niet nadeelig. Over de waterkuur merkte de geestelijke nog op, dat warm water schadelijk was, doch dat van koud water niet te dikwijls gebruik moet worden gemaakt driemaal per week een bad van enkele seconden is vo'd jende. Evenals den vorigen dag werd hij zeer toegejuicht de Kneippvereeniging te Berlijn bood hem een lauwer- k ans aan. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Geref. gem. te Brouwershaven, ds. G. I. I. Engelbrecht te Andel. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over Maart 1893. Op de School waren gedurende deze maand 127 kinderen. Onder dezen waren 118 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 9 van 110 verzuimen, en 0 t meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 0.5 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 0.4 percent over dezelfde maand in 1892. Op de School B waren 274 kinderen, waaronder 254 zonder eenig verzuim, 16 die van 110 verzuimen hadden, en 4 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 0.9 percent, tegen 1.3 percent over dezelfde maand in 1892. Op de School C waren 169 kinderen, waaronder 146 zonder eenig verzuim, 13 met 110 verzuimen, 10 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 5 percent, tegen 4.3 percent over dezelfde maand in 1892. Op de School D waren 87 kinderen, waaronder 76 zonder eenig verzuim, 8 met 110 verzuimen, 3 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 2.2 percent, tegen 1.2 percent over dezelfde maand in 1892. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Maart 1893 bedroeg 1.8 percent, tegen 1.6 percent ovor hetzelfde tijdvak in 1892. Landbouw en Veeteelt. Op de Zaterdag 15 April te Krabbendijke ge houden keuring waien 8 stieren aanwezig, t. w. 2 tweejarige en 6 éenjaiige. De tweejarige werden beide bekroond en wel No. 2, zwartbonte stier Willem I, N. R. St. No. 2122 van Leendt Jacobus Overbeeke te Krabbendijke met den eersten prijs, en No. 1 de roodbonte gekruiste stier van A. Goossen te Rilland met den tweeden prijs. No. 8, zwartbont van Jan Blok Jr. te Rilland, verwierf den eersten prjjs. No. 6 van J. J. Mol te Waarde, eveneens zwartbont, den tweeden, terwijl nog een tweede prijs aan no. 4, den roodbonten ongeboornden stier van de bh. E. en F. Guljé te Valckenisse, werd toegekend. Aan de volgende drie stieren kou een eervolle ver melding worden uitgereikt Aan den zwartbonten Stier no. 3 van C. P. Vo gelaar te Krabbendijke; No. 7, zwartbont van J. J. Mol te Waaide No. 5, den lichtbonten van denzelf den eigenaar. De keuringen in de Afdeeling Kruiningen (de eerste reeds in dit voorjaar) zijn hiermede afgeloopen. Een getal' van 16 stieren is een begin, dat do andere afdeelingen zich waarlijk ten voorbeeld mo gen nemen. De stieren van Krabbendijke waren over het geheel hoogst bevrodigend evenals die te Kapelle, terwijl die te Kruiningen (de eerste en tweede prijsdieren natuurlijk uitgezonderd) een onvoldoende kennis van de eischen, die aan een fokstier gesteld moeten wor den, aantoonden. Rechtszaken. Bij bevelschrift der Arrondissemenfs-Recbt- bank te Middelburg van den 1 f dezer is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen J. C. S., 25 j., naaister, geboren te Breskens, wonende te Eilewoudsdijk, thans in hechtenis te Middelburg Ier zake dat zij in den racht van 25 op 26 Fe bruari 1893 in de woning van Jannetje De Neve te Eilewoudsdijk het kind, waarvan zij bezig was te bevallen, onder de werking van vrees voor de ontdekking van hare bevalling opzettelijk van het leven heeft beroofd door, toen het hoofdje te voor schijn kwam, een bandje om den hals te binden en dit dicht te trekken waardoor bet kind is gestikt. Aan de beklaagde is mr. F. H. C. E. Koksma, advocaat te Sluis, als verdediger ambtshalve toege voegd. Gemengde Berichten. Van Zaterdag op Zondagnacht zijn meest alle bovenstaand© aardappelen bevroren. De vorige week stapte aan het station Krui ningenIerseke een boer uit Walcheren af, die geen plaatskaartje had. Op de vraag van den chef, wat de reden daarvan was, kreeg hij ten antwoordhjj had het maar door het raampje gesmetenhet was geknipt en nu had hij er toch niets meer aan. Deze onbereisdheid kostte den man hernieuwd reisgeld plus een daalder boete. 's-lleer Arendskerfce. Zaterdagavond 11. had een conducteur der S.S. het ongeluk van de treeplank van den in gang zijnden trein te vallen. Daar het ongeval kort na het verlaten van ons station plaats had, werd door bet stationspersoneel hulp verleend. Het bleek, dat de man bij den val eene wond aan bet hoofd had bekomen, waarvoor geneeskundige hulp werd ingeroepen. Na verbonden te zijn, kon hij met den laatsten trein Vlissingen, zijne besteraming, nog bereiken. In den loop van dienzelfden dag was aangifte gedaan, dat er in den Nieuwen Kraaijertpolder ver moedelijk een schot was gelost op een passeerenden trein. Een der ruiten van den postwagen scheen getroffenzij was gebarsten. Hoewel spoedig dooi de rijks- en gemeentepolitie een nauwkeurig onder zoek werd ingesteld, kon niemand daar ter plaatse gevonden worden, die een schot geboord had, zoo dat het wel mogelijk is, dat een of ander hard voorwerp tegen den wagen geslingerd is. Vligsingen. Bij de veeverzendingen naar Enge land per mailboot van de maatschappij Zeeland" komen vaak waggonladingen vee, die een geruimen tijd onderweg waren. De dieren krijgen dan natuur lijk last van hun melk, en daarom zijn d© vervoerders blij, dat ze daarvan ontslagen kunnen raken. Zoo kan ieder, die op den juisten tijd met een emmer aan de ladingplaals is, een goeden voorraad melk om niet krijgen. Het gebeurt echter ook, dat som migen met emmers komen aandragen, maar onver- ricb terzake huiswaarts, moeten, omdat er geen melk gevend vee wordt aangevoerd. Tijdens bet bezoek der Koninginnen aan Artis", op Zaterdagmiddag, wist een aap uit de kooi te ont snappen. Het vlugge beest wipte den dierentuin uit en de straat op, waar zijn verschijning een welkome afwisseling bracht in de dichte menigte, die geduldig wachtte op de terugkomst der hooge bezoeksters. Opgejaagd door de vele nieuwsgierigen, kroop de vluchteling in een der boomen der Plantage Kerklaan en keek toen met philosophische kalmte van zijn hoog standpunt naar beneden. Spoedig kwamen echter eenige oppassers uit Artis" een eind maken aan zijn vrije leven. Een net werd onder den boom gehouden en toen schudde men er aan, als aan een appelboom. De zwerveling, niet tegen al die zwaaiingen bestand, werd duizelig en viel in het net. En de oppasser, die blijkbaar met onzen aap goed bevriend was, nam hem onder den arm en kuierde met hem terug naar Artis". Dat was het eind van zijn kortstondige vrijheid. Ter opheldering van het woord raout vertalen de berichtgevers het door instuif". Wie niet hotfanig is zou ecbter, indien hij instoof, wel even spoedig weer uitstuiven, zegt de Arnh. Ct. Bij een inwoner van Gouda heeft zich een einstig geval van bloedvergiftiging met snel doode- lijk verloop voorgedaan, na het gebruik van pleisters, tot genezing van fijt. Een treurige, maar ernstige waarschuwing om toch geen genees- cf heelkundige middelen te ge bruiken, dan die door daartoe bevoegden zijn voorge schreven of worden bereid. Om torren te verdrijven wordt aan de Bakkers- courant als probaat middel genoemd de geur van sinaasappelen. Men werpt de schillen onder don oven en de torren gaan dood of marcheeren af. Daar ook nifet-bakkers wel eens last hebben van die on- genoode gasten, is het wellicht nuttig dit middel meer algemeen bekend te maken. H. M. de Koningin Regentes deed aan don burgemeester van Osch f 100 toekomen voor de weduwe en kinderen van den vermoorden wacht meester der marechaussee Hoekman. Nu men in den laatsten tijd druk bezig is het volk op te ruien en vooral bij jongere socialisten neiging bestaat om straatrumoer te verwekken, verdienen de aandacht de woorden, dezer dagen door een der socialistische leiders, Van Emmenes uit Arnhem, te Zutpben gesproken Weet het wel, wie jelui aanspoort om ruiten in te gooien of schandaal te maken, dat is een mouchard of een verrader, in ieder geval een vijand van de arbeiders". Een bewoner van de Kalverstraat te Amster dam, die een bedelende vrouw onderhield over het feit, dat ze haar kinderen taartjes kocht, werd door die vrouw zoodanig met een stoof, waarop ze gezeten bad, op het hoofd geslagen, dat de man heelkundige hulp moest inroepen. Reeds om zeven uur gisteravond trokken hon derden jongelieden met meisjes aan hun armen door de Kalverstraat te Amsterdam onder het zingen van de nationale volksliederen en van bekende straat mopjes. Op dit drukke uur groeide de troep natuurlijk steeds aan, zoodat zij heele straten vulde. Op den Dam werd telkens halt gehoudendaar brachten de lieden dan eene serenade aan het Paleis, waarop gewoonlijk een innig ^Patertje langs*J|den kant" volgde. É^Tot acht uur gingjjhet zoo heel jolig voort, maar toen begonnen de aanvoerders naar verandering ^te verlangen, en zij stelden voor ten bezoek te brengen aan de Nieuwstraat, waarschijn!ijk met bet doel de bekende herberg aldaar te bombardeeren. Voor café Voorwaarts" hield de groote troep stil, steeds uitdagend zingend: »Weg met de socialen", totdat het rumoer voor de deur de aanwezige wei nige socialisten begon te vervelen. Deze waagden in de nauwe straat, met stokken gewapend, een uitval; een hevige schermutseling volgde, en nadat ver scheiden personen gekwetst waren in het gedrang, stoof de stoet uiteen. Op den Dam vereenigden zich de Oranje-zangers weer, om hun tochten langs Nieuwendijk en Kal verstraat te hervatten. Intusschen hadden de socialisten naar Constantia" en d'Geelvinck" gestuurdwaar gezellige bijeen komsten werden gehouden om hulp te halen, die weldra verscheen in café Voorwaarts", waarvoor zich steeds nieuwsgierigen ophielden, op een afstand gehouden door drie agenten. Tegen half tien trok de feestvierende troep, waar schijnlijk weer met strijdlustige plannen, naar de Nieuwstraat. Voor de deur hieven zij het ♦Wilhel mus" aan, en in het café klonk gelijktijdig het Vrijheidslied". Daarop begonnen de Oranje-vrienden tegen deur en venster te slaan met hun wandel stokken, die een nieuwen verwoeden uitval van de socialisten tengevolge had. Als razenden sloegen de beide partyen op elkan der in, vrouwen kermden, mannen duikelden wor stelend over elkander, heen en weer liepen vele be- toogers aan beide kanten bloedende wonden en gescheurde kleeren op. Na eenige minuten van onbe schrijfelijke verwarring vluchtte de troep, doch zy verzamelden zich weer op den Voorburgwal. Toen zij ten derden male oprukten naar bet café, verscheen een detachement politie-agenten, die de strijdenden aanmaanden door te loopen. Hieraan werd geen gehoor gegeven, waarop een duchtige charge met stok en sabel de nauwe kromme straat zoo goed als schoonveegde. Natuurlijk liepen weer ver scheiden personen kwetsuren op. Hiermede was echter de beweging vrijwel ge ëindigd. Nog trokken kleine troepen, verschillende liederen zingend, rond in de buurt van den Dam, tot vechtpartijen kwam het niet weer. De politie bleef patrouilleeren in de Nieuwstraat het bleef er kalm. Te half-een werd op den Dam nog een man ge arresteerd. Een bloedige misdaad heeft te Harzdorf nabij Reichenberg in Beieren plaats gehad. Ten huize van juffrouw Josepha Prochaska woonde sedert ge- ruimen tijd de ijzergieter Joseph Eret. Deze nu wilde verhuizen, doch hij was zijner hospita nog een som gelds schuldig, waarom zy hem den dag vóór zijn vertrek maande. Daarover maakte Eret zich zóó woedend, dat hij met een keukenmes de juffrouw aanviel en haar het wapen tot aan het lemmet in de borst stak. Onmiddellijk daarop sloeg hij ook de hand aan zijn eigen leven. In de woning waren alleen de beide kleine kinderen van juffrouw Pro chaska. Tegen 3 uur kwam een andere kostganger thuis. Op zijn kloppen werd hem door het oudste der beide kinderen opengedaan, dat hem het voor gevallene mededeelde. Het verklaarde gezien te heb ben, hoe Eret de moeder doorstak. Daarna had het om hulp geroepen en eindelijk toen niemand kwam n was het uit angst in bed gekropen en in- Te Kolin werd verleden week Dinsdag in de Elbe het lijk gevonden van een bij een Israëlietiscke familie dienstbaar meisje. Een autisemietisch Jong- ezeehisch blad aldaar vermeldde bij dit feit, dat het lijk met gestoken wonden was overdekt en dit lokte samenscholingen uit voor de woningen der te Kolin woonachtige JodenMen wierp de vensters bij hen in. Woensdag herhaalden zich de ongeregeldheden, zoodat de militaire macht moest optreden drie com pagnieën uit Praag zijn er heengezonden om de Israëlieten te beschermen, die nog steeds bedreigd worden, hoewel de lijkschouwing van 't meisje heeft aangetoond, dat zij volkomen ongedeerd is en alles doet vermoeden, dat zij zelfmoord heeft gepleegd Een Engelschman, die ♦voor zijn plezier" in Brussel was, werd jl. Woensdagnacht teA2 uren nabij de Beurs aangerand door eenen kerel, die hem met een steen op het hoofd sloeg, tegen den grond wierp en poogde hem zijn horloge te ontnemen. De politie heeft den bandiet, een oud veroordeelde, aangehouden. Volgens berichten uit Japan via San Francisco ontvangen, is de stad Tokio den 30sten Maart door een vreeselijken brand geteisterd geworden. Meer dan 400 huizen werden in de asch gelegd. Te Ratibor heeft een 62jarige weduwe wegens 33 verschillende feiten van oplichting terecht ge staan. Onder voorgeven dat overledenen haar ver schenen waren en allerlei opdrachten hadden gedaan, wist zij den dorpsbewoners van Branitz belangrijke geldsommen afhandig te maken, o. a. 1350 M. aan een meisje, dat die gelden gaf om zielemissen voor haar ouders te houden. De beklaagde maakte het geld ecbter op. Voor het gerecht hield zij stokstijf vol en riep God tot getuige dat de afgestor venen werkelijk voor haar verschenen waren en baar last gegeven hadden, missen voor hen te doen houden. Het gerechtshof veroordeelde de »spiritiste" tot vijf jaren gevangenisstraf. De London and North Western en de Cale donian spoorwegmaatschappijen schaffen met 1 Mei hare tweede-klasse-rijtuigen af. Of eerste, of derde klasse zal men moeten reizen. De tweede klasse werd sinds lang als eene schadepost beschouwd. In Milaan wordt, naar de Wielersport meldt, een plan onderzocht om de stationecrende huurrij tuigen te vervangen door tandems voor een groot aantal personen. In de menagerie van Pezon te Parijs is de dierentemmer Pearre aangevallen en ernstig gewond door een van de twee groote leeuwen, waarmee bij voor het eerst in het publiek optrad. De jonge Pezon ging onmiddellijk in het hok, bevrijdde hem en wist de leeuwen in bedwaDg te houden totdat de gewonde het bok had verlaten. Uit Parijs wordt bericht, dat zekere Victor Merle, die beschuldigd was, den 4den December 1890 in het gehucht Morry zijn broeder te hebben vermoord, in dien tijd tot vijftien jaren dwangarbeid werd veroordeeld en naar het bagno gezonden. Door een nieuw onderzoek, dat thans is ingesteld, is gebleken, dat de ongelukkige Victor geheel on schuldig is geweest aan de misdaad, waarvan men hem betichtte. Er zijn onmiddellijk maatregelen ge nomen om den beklagenswaardigen galeiboef in vrij heid te stellen. Uit Freiburg is een orchestrion van zeldzame grootte door de firma Wel te en Zonen naar de Chicago-tentoonstelling gezonden. Het is een instru ment van 7.50 M. hoogte, 5.30 M. breed en 2.10 M. diep het beeft 1000 orgelpijpen en pauken, bekkens, triangel, castagnetten, harmonica enz. De kracht is die van van een orkest van 60 executanten. Een electromotor zal het instrument in beweging brengen het geeft klassieke muziek, zoowel als vroolijke wysjes en dansen te hooren er zijn 50 muziekrollen by, die elk 1 tot 3 stukken bevatten, van 18 tot 20 minuten vorderende. Het geheele programma kan in een tijdsverloop van 24 uren worden afgespeeld. De prijs van dit meesterstuk van Sckwarzwalder industrie is 40.000 Mark. Uit Brussel. Omtrent het oproer te Brussel (zie het algemeen overzicht) meldt men aan de N. R. Ct. van Vrijdag avond De stad heeft hedenavond het aanzien van eene plaats in staat van beleg. Om herhaling der wan ordelijkheden van gisterenavond te voorkomen, had de burgemeester buitengewone voorzorgsmaatregelen genomen. Drieduizend man der burgerwacht waren onder de wapenen geroepen. Vóór 6 uur waren de politie en de gendarmes, te voet en te paard, vol tallig gemobiliseerd. Om het vormen van benden te voorkomen, was de stad verdeeld in een aantal sectoren, waartusschen onderling de verbindingen waren afgezet door detachementen der burgerwacht, infanterie, artillerie en cavalerie, politie en gendar merie. De generaal-commandant der burgerwacht, graaf d'Oultremont, had aan eiken infanterist 10 scherpe patronen doen uitreiken. Het Volkshuis was letterlijk geblokkeerd en nie mand werd, onder welk voorwendsel ook, daar toe gelaten. Trouwens, gisteren en eergisteren was daar het brandpunt der agitatie. Om dezen maatregel van het openbaar gezag te ontzenuwen had het comité voor de werkstaking zijnen zetel overgebracht naar de Groote Markt, in het koffiehuis Au Cygne, maar de bereden gendarmes ontruimden het plein, hetwelk zeer groot is, naar men weet, terwijl de daarop uitloopende straten door infanterie en bur gerwacht werden bezet. De Galéries St Hubert, welker winkels meeren- deels geen blinden hebben, werden reeds vóór 7 uren ontruimd en evenzeer door de burgerwacht bezet. Het Théfttre des Vaudevilles en het Thó&tre des Galéries konden de voorstellingen niet laten door gaan. Ook in het Théatre du Pare is er niet ge speeld en in de overige schouwburgen waren de toeschouwers zeer dun gezaaid. In de meeste straten waren alle winkels gesloten, die anders 's avonds zulk een levendig aanzien ge ven. De winkeliers, die als garde civique dienst moesten doen, hadden natuurlijk hunne familie en hunne bezittingen op die wijze tegen onaangename verrassingen gewaarborgd. Men ontmoette slechts patrouilles en de geringste opbooping werd terstond uit elkaar gejaagd. Er waren buitengewone maatregelen genomen in de Rue des Brigittines, waar de groote meeting ge houden zou worden in de zaal van het Navalorama, maar de beangste eigenaar, bad op het laatste oogen- blik geweigerd de zaal te leveren en sloot het ge bouw. Een 50-tal bereden gendarmes en een 100-tal politie-agenten, dreven alle groepjes, die naar de vergadering wilden gaan, uiteen. De gendarmes heb ben verscheidene malen moeten chargeeren om de Rue des Brigittines vrij te houden. Het publiek draaide de lantaarns uit, waardoor de verwarring nog vermeerderde. Er werden daar verscheidene per sonen gewond, maar daarentegen werden ook de gendarmes en de politie uit de huizen dezer volks buurt vaak bestookt met steenen, flesschen, kruiken enz. Omstreeks 9 uur, bij eene charge in de Rue des Miroirs, weerklonken er revolverschoten, maar nie mand werd gewond. Kort daarna had er een bloedig gevecht plaats voor en in een koffiehuis op het plein der Oude Graanmarkt, gehouden door zekeren Abts. In deze ruime inrichting, in de nabijheid van het Volkshuis, waren een groot aantal personen gevlucht, die de politie sarden en tergden en telkens als zij eene charge uitvoerde, haar allerlei dingen naar het hoofd gooide, waardoor verscheidene agenten en gendarmen getroffen werden. Op een gegeven oogen- blik stormden de gendarmen, in woede ontstoken, het lokaal binnen en sloegen blindelings met de geweerkolven of sabels op de aanwezigen in. Er ontstond eene onbeschrijfelijke paniek. Een aantal personen werden gewond. Drie moesten er naar het St.-Janshospitaal worden gebracht, waarvan één in levensgevaar; negen werden er in eene naburige apotheek verbonden, terwijl er nog in de apotheek van Popelin, op de Oude Graanmarkt, acht, en in de apotheek van Daene op de St.-Jansplaats vijf werden binnengebracht, allen zwaar aan het hoofd Om zich tegen de gendarmen te verdedigen, had den de bezoekers gebruik gemaakt van alles wat

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2