1893 N°. 46. Dinsdag 18 April. 80sle jaargang. Voorjaars-Veemarkt, 'flEZ teTeDS Paardenmarkt, TE GOES, eene tweede Helpster, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, itgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke fnommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Eotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaaiders. lasendin^ van advertenties» vóór 8 uren op den dag De prjjs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets, Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, der uitgave. Den belanghebbenden wordt herinnerd dat de tweede zal gehouden worden op Dinsdag den 85 April 1893. Goes, den 15 April 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Aan de Openisare Bewaarschool op de Beestenmarkt te Goes wordt gevraagd, om op 15 Mei a. s. in functie te treden, (kweekelinge) ouderdom 14 a 15 jaren; salaris AO,'sjaars. Zich in persoon te vervoegen bij het hoofd der bewaarschool op schooldagen des morgens van 9 tot 11 i/s of des namiddags van 2 tot 4 uren. Goes, den 15 April 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. d W HAMER. De Secretaris. HARTMAN. Algemeen Overzicht. Terwijl de overige nieuwe Framche ministers Parijs hebben verlaten (zeker niet om nu reeds uit te rusten van de vermoeienis van het torsen der ministriëele portefeuille met daaraan verbonden ver antwoordelijkheid) is de heer Peytral bezig met zijne financiëele berekeningen, zoowel voor het loopende jaar als voor 1894. Wat het aanhangige geschil be treft tusscben Kamer en Senaat, heeft hij gegronde hoop, dat er een vergelijk zal kunnen getroffen wor den. Omtrent het bekende ontwerp betreffende de beursbelasting, zal de beer Peytral eenige wijzigin gen voorstellen, zoodra een der hoofdambtenaren van zijn ministerie terug zal zijn van eene onderzoekings- reis naar Frankfort en Berlijn, met het oog op deze belasting. Den 25sten dezer maand zullen Kamer en Senaat weder samenkomen. Het schjjnt niet wel mogelijk te zijn de begroo ting voor 1894 kloppend te maken, zoodat nieuwe belastingen zullen moeten worden geheven, tenzij de opbrengst van de dit jaar te houden conversie der 4i/a pet. leening wordt aangesproken. De oorzaak van het tekort is hoofdzakelijk gelegen in de bui tengewone uitgaven ter voltooiing van de iegeror- ganisatie en de uitbreiding der marine. En deze na te laten gaat natuurlijk in het geheel niet. De Buitsche Rijksdag heeft zijne zittingen her vat en weldra zal nu de behandeling van de leger- wet kunnen worden tegemoet gezien. Er wordt nog voortdurend veel gesproken over de plannen der regeering voor het geval de Rijksdag de legerwet verwerpt. Het best zal wel zijn den loop der zaken af te wachten. De bekende anti-semiet Ahlwardt, die voor het Paascbreces van den Rijksdag zoo hard van stal is ge- loopen met zijne onthullingen, welke echter ten slotte op niets uitliepen, heeft thans een nieuwen bundel bewijsstukken aan den voorzitter overhandigd, die ze echter niet aannam, omdat Ahlwardt eerst eene rede wilde houden, die op dat oogenblik buiten de orde was. In België is het op dit oogenblik erg rumoe rig. Het voorstel-Jan son om het algemeen stemrecht in te voeren is verworpen en de algemeene raad der werkliedenpartij beantwoordde dit besluit onmiddel lijk met de afkondiging eener algemeene werksta king, zooals trouwens vooraf was bepaald. In het district Bergen breidt de werkstaking zich zeer uit en ook in Brussel gaven velen aan de oproeping gehoor, maar van eene algemeene werkstaking kan voorshands toch nog niet worden gesproken. Veel zal ook afhangen van de houding der Gentsche so cialisten, die onder hunnen aanvoerder Anseele eene werkstaking zoo lang mogelijk hebben tegengehou den, omdat zij daarin geen heil zagen. Sommigen verwachten in het district Bergen weder even treurige tooneelen als in 1886, toen fabrieken werden verwoest en de hulp der militairen moest worden ingeroepen om de orde te herstellen. Te Brussel was het Donderdag zeer rumoerig, vooral in den avond, zoodat de bereden burgerwacht herhaaldelijk charges moest uitvoeren en aan de bur gerwacht te roet patronen werden uitgereikt. De oud-minister Woeste, leider der clericale party in de Kamer, werd, toen hy uit de zitting terugkeerde, aangevallen door een man, die hem een vuistslag tegen de kin toebracht. De heer Woeste verdedigde zich met zijne parapluie tot het gelukte zijn aan valler in hechtenis te nemen. Zie verder Gemengde berichten). Uit de provinciën komen allerwege berichten om trent werkstakingen en ongeregeldheden. Vooral te Quaregnon en te Frameries zijH heel wat baldadig- 1 heden gepleegd, barricaden opgeworpen, de kerk en de katholieke club geplunderd. Overigens werd in het Centre in 15 mijnen het werk gestaakt, te Verviers en omstreken in 65 industriëele inrichtingen. Men berekende Zaterdag, dat in geheel België ongeveer 100,000 personen aan de werkstaking deelnamen. Inmiddels heeft de Kamer haren arbeid voortge zet, die slechts daarin bestond, dat zij alle andere voorstellen betreffende eene regeling van het kies recht eveneens beeft verworpen. Men verwacht nu nog alleen heil van een bemiddelingsvoorstel, zooals dat van de heeren Féron en Nijssensde verwer ping van alle andere voorstellen, het geringe aantal stemmen, dat het capaciteitenstelsel der doctrinairen op zich vereenigde, de volledige mislukking der po ging van de ultra-conservatieven van beide party en, de heeren Bara en Woeste, om den census tot het bedrag van 5 francs te verminderen, alles duidt er op, dat alleen bovengenoemde oplossing overblijft. Het tweevoudig stemrecht zal worden toegekend aan hem, die meer dan 5 francs belasting betaalt, den man van 35 jaren, den huisvader, den eigenaar van een onroerend goed ter waarde van 2000 fr., den bezitter van een diploma voor middelbaar on derwijs, terwijl zij, die eenige van deze vereischten bezitten, zelfs drie stemmen mogen uitbrengen. Het Ëngelsche parlement is nog altijd midden in bet home-rule debat. Terwyl de leden der regee- ringsparty zich er op toeleggen zoo kort mogelijk te spreken, rekt de oppositie het debat door ellen lange redevoeringen, zoodat reeds stemmen opge gaan zijn om het debat te sluiten. Gladstone houdt echter vast aan zijn eens genomen besluit om zijn tegenstanders tot 18 April gelegenheid te geven hunne bezwaren uit te spreken. Dan zal hy de slui ting van de discussiën vragen en zal de stemming plaats hebben. De unionisten sparen geene middelen om de be weging tegen de bill te versterken. Van welken aard die middelen vaak zyn, is reeds gebleken uit de re devoeringen van Lord Balfour. Thans weder weten hunne bladen mede te deeleu, dat verschillende Glad- stoniaansche leden van het parlement van meening zyn veranderd en besloten hebben tegen de bill te stemmen. Veel waarde is aan dergelijke berichten natuurlijk niet te hechten. De minister van financiën in Spanje heeft een zelfde beursbelasting voorgesteld als zyn collega in Frankrijk uit het vorige ministerie. Het spreekt van zelf, dat de beursmannen daarmede allesbehalve zyn ingenomen. De leider der conservatieven Canovas de Castillo heeft verklaard, dat hij zich niet tegen de financiëele plannen van de regeering zal verzetten, maar dat hy ernstig bezwaar heeft tegen de bezui niging, die voorgesteld wordt op het budget voor leger en marine. Onverwacht heeft nu de oppositie te dien opzichte een wapen in de hand gekregen, doordien Japan de Pelew-eilanden heeft bezet, waarop Spanje meent recht te hebben. Onder die omstandigheden is zeker vermindering van de marine eene gewaagde onder neming; ook daar te lande gaat de regeering dus alles behalve op rozen. Een stoute daad valt eindelijk nog te melden van den löjarigen Koning Alexander van Servië, die Donderdag eensklaps de regenten gevangen liet nemen, zich zelf meerderjarig verklaarde en het bestuur aanvaardde. Wel deed de strijd tusschen de radicalen en het liberale ministerie daar te lande ernstige ver wikkelingen vreezen, maar dat de jeugdige vorst op deze wijze aan dien toestand een einde zou trachten te maken, kon toch niet worden verwacht. In eene proclamatie, die hy onmiddellijk uitvaar digde, deelt hy mede, dat hy een einde moest ma ken aan den tegenwoordigen staat van zaken, om dat daardoor de Grondwet en de rechten der Ser viërs bedreigd werden. Dadelijk daarna bracht hy een bezoek aan de kazernes en werd door de be volking met geestdrift toegejuicht. In de hoofdstad en in de provinciën legden het leger en de ambte naren den eed van trouw af en des avonds was de hoofdstad schitterend verlicht. Blijkbaar is de bevolking met den staatsgreep zeer ingenomen en het radicale ministerie met 's konings gouverneur Dokitch als president schijnt ook nogal in den smaak te vallen. Het is nu maar te hopen, dat koning Alexander niet in jeugdigen overmoed aanstoot zal geven aan de groote mogendheden, of dat deze daaruit aanlei ding putten tot ernstige verwikkelingen. Gelukkig luiden de berichten uit Oostenrijk en Rusland nog al gunstigde regeeringen van beide landen schijnen den loop van zaken in Servië nog al kalm op te nemen. GOES, 17 April 1893. Men maakt er ons opmerkzaam op, dat by gelegenheid van het hier gehouden Leo-feest op Donderdag jl. niet aan vijftig maar aan ongeveer honderd huisgezinnen spek, brood en steenkolen is uitgereikt. Het gedeelte katholieken uit den werkmans stand, dat geen genoegen nam met de regeling der commissie van het oorspronkelijke Leo-feest, hetwelk Donderdag jl. werd gevierd, hield Zondagavond in het »Nederlandsck koffiehuis" by Clement zyn eigen feest. De heer G. J. Van den Bosch, die ge durende meer dan 28 jaren met toewijding en nauw gezetheid als directeur van den Wilhelminapolder de algemeene belangen van dien polder heeft behar tigd, heeft zyn verlangen te kennen gegeven, om wegens meergevordenden leeftijd met 1 Maart 1894 zijne betrekking neer te leggen. NE. Ct.) Volgens de ter lezing liggende begrooting der waterkeering van het calmiteuze waterschap E 11 e- woudsdijk-Borsele voor het dienstjaar 1893/94 zyn de inkomsten en uitgaven geraamd op een ge lijk bedrag van 58372,22. Voor dykgeschot is uit getrokken 56943.99 en voor inkomsten uit bezit tingen enz. f 1428.23. De kosten van beheer zyn begroot op f 6123die van zeewering en oeverver dediging op f 30891.33, die van lasten en renten op /"5315.19 en de onvoorziene uitgaven op f 16042.70. De minister van financiën maakt bekend dat de bussen, bestemd voor de ontvangst der aan giften in de vermogensbelasting, zullen zyn geplaatst in elk der kantoren van de registratie en van de successierechten en bovendien in de secre tarie van elk der volgende gemeenten in Zeeland Domburg, Koudekerke, Oostkapelle, Vlissingen, Aar denburg, Breskens, Kadzand, Sluis, IJzendijke, Hein- kenszand, Kortgene, Kruiningen, Ovezande, Wisse- kerke, Wolfertsdijk, Aksel, Hontenisse, Ter-Neuzen, Sas-van-Gent, St.-Maartensdijk. Hetrijkstelegraafkantoor te Tolen zal voortaan weder gedurende het geheele jaar op werkdagen open zijn van 8 uren voor- tot l^uur namiddags en van 4*/2 tot 7 uren namiddags (spoor- tijd). De diensturen op Zon- en feestdagen blijven onveranderd. Onze beide Koninginnen vertrekken den 3den Mei van het Loo naar Ludwigsburg, teneinde de Koninklijke familie van Wurtemberg te bezoeken, en van daar den 8sten Mei naar Flims. Naar De Telegraaf verneemt, kan binnenkort de benoeming van den beer J. P. Havelaar tot hoofd-directeur der Posterijen en der Telegraphie en van Baron van derFeltz tot hoofd-in- specteur der Posteryen worden verwacht. In het Haagsche Dagblad vergelijkt Z. het op treden van de Franschen in Dahomey met dat van Nederland in Atjeh. In 3 maanden tijds heeft generaal Dodds met een legertje van 3400 man die moedige stammen onderworpen. Maar generaal Dodds had ook onbeperkte volmacht zegt Z. de marine werd zelfs onder zyn bevelen gesteld, en de minister van marine, wien dit niet naar den zin was, moest aftreden. Het gezag van den generaal werd ten allen tijde tegenover allen gehandhaafd Geen civiel-commissaris, die hem de handen bond. Zoodoende kon hy doortasten on met voortvarend heid optreden, maar hoe ging het by ons Men zendt een tweede expeditie uit, zóó groot, zóó uit stekend uitgerust als nog nimmer in ons Indië ge zien was. »Maar men kiest tot bevelhebber een bejaarden generaal, van wien geen voortvarendheid is te wach ten, al kan hy ook op uitstekende, roemvolle antece denten bogen. De aanval wordt ontijdig gestaakt. En nu volgt een stelsel van tateeren, van het be proeven van verschillende stelsels, en eindelijk van geheele stelselloosheid. Treedt een bevelhebber op (Van der Heijden), die doortastend wil handelen, en op die wijze den oorlog ongetwijfeld spoedig tot een goed einde zou hebben gebracht, dan wordt hem het »tot hiertoe en niet verder" toegeroepen, en hijzelf, ter belooning, in staat van beschuldiging gesteld, wegens wreedheid De schrijver in het Dagblad spoort aan, om weder om een expeditie uit te rusten als die van Van S wieten, maar met een krachtig man aan het hoofd wien men onbeperkte volmacht geeft. Te Utrecht is een algemeene vergadering ge houden van aandeelhouders der Neder 1. Amerik. Land- en Emigratie-Maatschappij. "Volgens uitgebracht verslag ging het den emi granten in Crook (weldra Utrecht" te noemen) goed. Een school is er geopend, eene kerkelijke ge meente gesticht, waarvoor straks een gebouw zal verrijzen, 1500 acres worden door de maatschappij zelve bewerkt voor suikerbieten. Van de leening ad 1,500,000 is reeds f 1,110,500 geplaatst. Als pre sident-commissaris van het bestuur zal in Amerika optreden de heer F. Löveland te Denver. De voorgenomen reorganisatie van bestuur in Amerika en hier te lande zal worden voortgezet, vooral nu de herziene statuten daartoe ruimte geven. De brochure van den heer v. Boven zal niet be antwoord worden, wegens den bitteren toon en de zijdelingscbe verdachtmaking van den voorzitter". Nog werd op de vergadering uitgesproken, dat de bewering, als zou geldgebrek de oorzaak van het niet verkrijgen der landerijen in de San Luis-vallei geweest zijn, »een legende" was »van de ergste soort". Omtrent de uitkomsten van een proef met schoolbaden te Amsterdam genomen, vindt men in het jaarverslag der schoolcommissie over 1892 het een en ander medegedeeld. Deze mededeelingen zijn van dien aard, dat alle voorstanders der zaak zich daarover zullen verblijden. In de eerste plaats blijkt, dat van de zijde der ouders nagenoeg geen bezwaar werd gemaakt, vooral omdat men den verstandigen maatregel had genomen hen met de inrichting der baden door eigen aan schouwing bekend te maken. De verwachting van sommigen, dat men op vooroordeelen zou stuiten, die de zaak zouden doen mislukken, is ongegrond geblekenintegendeel valt uit verschillende gegevens op te maken, dat de schoolbaden door de ouders der kinderen, die eraan deelnamen, worden op prijs gesteld. En niet enkel door de ouders, maar ook veel meer nog door de kinderen zeiven. Zij maken zoo ge tuigen de rapporten van sub-commissies en onder wijzers met graagte en opgewektheid van de baden gebruik, en zorgen, dat zij vooral op de voor het baden bestemde schooltijden aanwezig zijn. Dit vooral is eene verblijdende uitkomstwant hot bewijst dat men recht had van de schoolbaden te verwachten, dat zij er krachtig toe zouden bijdragen om de ge woonte van het baden in onze volkszeden te doen opnemen. De kinderen, die met zooveel genot van het schoolbad gebruik maken, omdat zij er den wel- dadigen invloed van ondervinden, zullen ook na de schooljaren met het baden willen voortgaan, waar van trouwens te Amsterdam de voorbeelden reeds zijn voorgekomen. Wat de uitwerking van het bad op de gemoeds gesteldheid der kinderen betreft, ook hieromtrent luiden do mededeelingen in de rapporten hoogst gun stig. De kinderen voelen zich opgefrischt en gaan met te grooter lust aan den schoolarbeid. De vrees van sommigen, dat het bad hen loom en slaperig zou maken, wordt door de ervaring, te Amsterdam zoowel als elders, gelogenstraft. En evenzoo de vrees, dat het baden, omdat de tijd daarvoor van de school uren af moet, ten nadeele zou komen van het on derwijs. Wie van het verslag der schoolcommissie kennis neemt, zal bevinden, dat alles wat ten voordeele van de schoolbladen is aangevoerd, volkomen beves tigd wordt door de proef, te Amsterdam genomen. De invloed op netheid en reinheid zoo getuigt het verslag kan groot genoemd worden. Liet aanvankelijk de zindelijkheid van het ondergoed eel te wenschen over, dit verbeterde al zeer spoedig, blykbaar omdat de kinderen zich daarvoor schaamden en, door dit schaamtegevoel gedreven, bij de moeders op betere zorg in dit opschrift aandrongen. Juist dus, wat de voorstanders der schoolbaden voorspeld hebben. Ook de schoollucht is, nu de kinderen meer aan zindelijkheid en reinheid gewend worden, aan merkelijk verbeterd. Het zijn dezelfde ervaringen, die men ook in alle rapporten over de uitkomsten der schoolbaden in Duitschland vermeld vindt. Na tuurlijk heeft de proef te Amsterdam nog te kort geduurd, om ook over den invloed op den gezond heidstoestand der kinderen uit bepaalde gegevens te kunnen oordeelen. Maar de beteekenis uit hygië nisch oogpunt van lichamelijke reinheid en van zindelijkheid bij de kleeding, mag wel geacht worden vast te staan. Van al de bezwaren, die tegen de schoolbaden zyn aangevoerd geworden, vindt men in de rapporten geen spoor terugook niet van die, welke in de schoolwereld zooveel gewogen hebben. Integendeel wordt nadrukkelijk gezegd, dat zich geen enkel bezwaar heeft voorgedaan. Maar het blykt dan ook uit die rapporten dat het onderwyzend personeel aan de scholen, waar de proef is genomen, met liefde en toewijding zich kwijt van de taak, die de schoolbaden het opleggen.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1