scheidene jaren bleef bet verschil duidelijk zichtbaar, terwijl eerstgenoemde ook veel vroeger vrucht be gonnen te dragen. In de omstreken van Montpellier verwonderde zich een landbouwkundige, Ghaptal, over de buiten gewone vruchtbaarheid van een akker, die aan een fabrikant van wollen dekens toebehoorde. De eige naar liet er ieder jaar bijna niet anders op brengen dan het uitvaagsel van zijn werkplaatsen en de op brengst aan koren en andere producten was wer kelijk verbazingwekkend. Éen ander landbouwkundige, dr. Petermann, beeft vergelijkende proeven genomen met ruwe wol, ver teerde wol en Chili-salpeter op kleigrond en ver kreeg als uitkomst dat voor granen en beetwortels de hoogste opbrengsten werden verkregen bij 't ge bruik van salpeter, daarna van opgeloste of verteerde wol en eindelijk van ruwe wol, waarbij echter dient te worden opgemerkt, dat het suikergehalte bq de laatstgenoemde bemesting het aanzienlijkst bleek te zijn. Opgeloste wol is een zwart poeder, dat verkre gen wordt door wol en zwavelzuur of oververhitten stoom te brengen. De lompen bevatten geregeld 12 a 16 pCt. stik stof, afval van wol fabrieken 5 6 pOt. Voor eene bemesting per H.A. is van de lompen een hoeveel heid van 1500 K.G. voldoende. Hare werking duurt 5 a 6 jaar. (Tel.) Kriifiifngen. Voor de heden alhier vanwege de afdeeling Kruiningen der Zeeuwsche landbouwmaat- schappij gehouden stierenkeuring waren aangevoerd zei stieren. Met den lsten prijs voor eenjarige werd bekroond de stier van Johs. Nieuwenhuijse alhier, en met den 2den die van J. Gr. Van Nieuwenhuijzen te Schore. Een eervolle vermelding werd toegekend aan de stie ren van Ph. Cok, P. Kole en M. Vermue alhier. De beide bekroonde stieren werden opgegeven om in het stamboek te worden ingeschreven. Gemengde Berichten. Omtrent de vrouw te Escharen, die haa>- man mot phosphorus vergiftigde, wordt medegedeeld Hoe die vrouw is, leeren de volgende staaltjes van slim óverleg. Van tijd tot tijd zond zij hare kinderen naar naburige gemeenten om aldaar, onder valsche voorgevens, tegen crediet goederen te be machtigen. De toeleg gelukte ma ar al te vaak en menige winkelier werd de dupe van het sluwe wijf. Om alle sporen te doen verdwijnen, werden de kin deren bij hunne tehuiskomst door het afsnijden van het hoofdhaar, het schroeien der wenkbrauwen, soms ook met vitriool in het gezicht te branden, onken baar gemaakt. De politie noch de bedrogenen her kenden dan bij onderzoek de kinderen en moesten geregeld onverrichter zake huiswaarts keeren. Uit Exloërmond (een der Drentsche veenkolo niën) schrijft men Twee maréehaussées, niet gekleed in uniform, treden een tapperij zonder vergunning binnen. Een veiver, aan den gevel bezig met zijn werkzaamheden, roept het zoontje van den kastelein en zegt tegen hem: »Ga dadelijk naar uw vader en zeg tegen hem, dat hij die beide personen geen sterkedrank moet verkoopen, daar het maréehaussées zijn". Dat gelukte bijtijds. De kastelein komt in de gelagkamer en zegt Morgen heeren". Goeden morgen. Mogen we een bitter van u hebben Asjeblieft heeren De kastelein toeft nog al even, doch eindelijk komt hij terug met een tweekans kruik met bitterjenever, zet die midden op tafel en zegtAsjeblieft heeren, hier is de bestelde bitter". We hebben slechts een glaasje besteld", heggen de heeren. >'t Kan wel mogelijk zijn, dat u dat bedoeld hebt, doch ge weet het nog beter dan ik, dat ik zonder vergunning geen glas jenever verkoopen mag. Hadt u zulks niet geweten, dan liet ik u vrij, doch nu behoort deze kruik met inhoud onder betaling aan u en huiten mijn woning kunt gij het vrij opdrinken, doch hier niet. Zijt ge onwillig tot betaling, dan zal ik den officier er mede in kennis stellen". De officier van justitie te Middelburg waar schuwt tegen zekeren oplichter, wiens signalement is opgegeven als volgtvrij lang en mager van pos tuur, met langen rossigen knevel, fatsoenlijk gekleed, middelbaren leeftijd, spreekt Hollaudsch en Franseh, bedient zieh op zijne tochten van eene vélocipède. Hij geeft op te heeten Matfchieu Theunissen, wo nende te 's-Gravenhage, agent te zijn van de alge- meene spaarmaatschappij, gevestigd te Amsterdam, Keizersgracht no. 104, directeur Verhaken. Bij onder zoek is gebleken dat die maatschappij te Amsterdam niet bestaat en de naam Verhaken aldaar ook niet bekend is. Hij zoekt agentschappen voor die maatschappij te werven, spiegelt een salaris van 45 per maand voor en bovendien 5 van de winst en biedt tegelijk stukken aan, uitgegeven door Kaminski, Banquier, 40, Rue de la Bourse, Bruxelles, houdende een »con- trat de Livraison", waarbij deze zich verbindt obli gation van stedelijke leeniDgen in België te leveren tegen maandelijkscke betaling van 2,50, met voor uitbetaling van f 2,50, die men natuurlijk kwijt is. In de logementen, waar hij den nacht doorbrengt, geeft hij voor door een val van zijne vélocipède zijn goed te hebben verloren. Iemand, die met Ossche toestanden op de hoogte meent te zijn, meldt aan het N.-Brab. Dagblad het volgende De justitie uit 's-Hertogenbosch, wie een woord van lot' toekomt voor den buiten ge wonen ijver dien zij aan den dag legt bij het onderzoek in zake den laffen sluipmoord op den wachtmeester G. Hoekman, was heden (Zaterdag) opniéuw in Osszij vond vol doende termen aanwezig om to doen arresteeren zekeren A. v. Been berucht lid van een beruchte familie. Ofschoon mij eenigo gegevens werden ver strekt die alleszins vertrouwen verdienen, meen ik beter te doen teneinde het justitieel onderzoek niet vooruit te loopen te zwijgen over de om standigheden, die der justitie aanleiding gaven v. B. als vermoedelijken dader, minstens medeplichtige te beschouwen. Het kan echter geen kwaad eens op enkele punten te wijzen. V. B. sesiorus was, nog zoolang niet ge leden, een arme drommel. Thans is hij een welge steld man, die een tiental koeien en twee paarden op stal heeft en bovendien er, zoo men in Oss wil, warmpjes in zit. Het zou kunnen zijn alles is mogelijk, zegt men dat het kuipersvak dat door papa en eenige zoons beoefend, benevens het kroegje, dat door de achtbare familie gehouden wordt, de lieden in betrekkelijk korten tijd in zoo'n goeden doen ge bracht hadden; >men" gelooft echter dien vooruit gang aan wat meer te moeten toeschrijven. Zeker is het, dat het bewuste huishoudentje in alles behalve goeden reuk staat. Ook wijlen de brave wachtmeester was van dit oordeel, zooals hij nog kort voor zijn noodlottig einde voor de Bossche rechtbank verklaarde. Om enkele staaljes op te sommen betrekkelijk de vredelievende gevoelens der heeren v. B. Het is nog niet lang geleden dat wachtmeester Hoekman, naar aanleiding van een gepleegden dief stal, een onderzoek ten huize van v. B. kwam in stellen. De ontvangst moet allerhartelijkst geweest zijn twee geladen geweren en een paar kuipersmessen wachtten den wachtmeester met de zijnen af. Deze gelastte onmiddellijk: bajonet op de karabijn en de patroon er in. Aan dit vastberaden, onverschrokken optreden had hij te danken dat erger voorkomen werd. Zooals boven is gezegd zijn de mannelijke leden der familie kuiper van beroep. Zij werken èn voor de firma J. èn voor de firma v. d. B. Als men den grooten naijver kent die de firma v. d. B. bezielt jegens de concurreerende firma J. komt het zonderling voor, dat v. d. B. toestaat dat werk volk in zijn dienst tevens werkt voor de firma J. Toch durft", naar men wil, v. d. B. aan *dit" werkvolk geen eischen stellen. Ook komt het menig maal voor, dat, al mankeert er nog al wat aan het kuipwerk, geen opzichter het durft af wijzen, om dat hij voor de v. B.'s eenvoudig bang is. Wat het kroegje betreft, dit wordt door velen nolens volens" bezocht. Over 't algemeen blijft men graag goeden vriend van v. B. en consorten. Door een en ander is het misschien verklaarbaar dat tot nu toe een zoo geheimzinnige sluier de misdaad bleef omhullen. Men mag het al verbloemen of tegenspreken, toch is het waar, dat menig inwoner van Oss over zijn lot beangstigd is. Een enkel voorbeeldje. Een der opzichters eener fabriek te Oss, die bij zijn patroons zeer goed staat aangeschreven en een flink weekgeld verdient, stelt pogingen in het werk om elders een betrekkingske te kunnen bekomen, dat hem de helft minder op brengt. De man heeft zijn léven te lief, dan dat hij langer in Oss durft blijven. In den kerktoren te Vollenhoven bevinden zich een massa kerkduivenonlangs bleek, dat de balken van het kerkportaalbegonnen door te zak ken tengevolge van de groote massa duivenmest, die zich daarop bevond. Men heeft de vorige week dien mest verwijderd;- er kwam niet minder dan tachtig hectoliter te voorschijn, die voor een gulden de hectoliter werd verkocht. Een man wedde Zondag in eene kroeg Óp den Zeedjjk te Amsterdam, dat hij, toen de klok twaalf uur sloeg, bjj eiken klokslag een glas jenever zou opdrinken. Bij den elfden slag, toen hij 't elfde glas naar binnen sloeg, zakte de man ineen en moest bewusteloos naar 't gasthuis gereden worden. Maandagnamiddag ontstónd te Baarn duor een onbekende oorzaak een hevige brand in een groote villa. Aangewakkerd door een feilen Oostewind, grepen de; vlammen zoo snel om zich heen, dat in een iiur tijds de geheele villa in een puinhoop was veranderd. Aan blusschen viel niet te denken, te minder, omdat er geen Water in de nabijheid was. De eigenaar had juist de villa ontruimd en de nieuwe bewoner had. reeds eenige meubelen gezonden. Een werkman viel van schrik van den vrij hoogen toren en bezeerde zich ernstig aan den pols. Gelukkig werd het nabijgelegen Baarnsche Bosch voor de vlammen bewaard. Huis en inboedel waren verzekerd. Terwijl Dinsdagmiddag jl. de werkman D. B., onder Laag-Keppel, bij den Ouden IJsel bezig was eenig landwerk te verrichten, werd zpne opmerk zaamheid plotseling naar het water getrokken, waar een vreeselijke schrik onder de eenden heerschte, terwjjl ze nog kort te voren vroolijk in het heldere water speelden. Eene der eenden scheen het ge ducht te kwaad te hebben en trachtte zich al klap wiekend en schreeuwend op te heffen, waarin zij klaarblijkelijk verhinderd werd. B. spoedde zich naar de plaats des onheils, en zag dat een der pooten van den vogel vastgeklemd zat in den grooten bek van een kolossalen snoek, 't Gelukte hem den roover te bemachtigen en na veel moeite de eend te ver lossen. De snoek woog 12 pond. Een groote brand heeft te Manilla 4000 huizen in de asch gelegd5 inwoners kwamen daarbij om 't leven en 28 personen kregen zware verwondingen. Ook uit Londen werd van een grooten brand mel ding gemaakt, die uitbrak in de drukkerij der firma Zudd aldaar en een schade van 100000 pond sterling aanrichtte. Het gebouw der drukkerij en tien aan grenzende panden werden een prooi der vlammen. Haffkine, assistent van Pasteur, die zich thans in Indië bevindt om proeven te Jnemen met zijn nieuwe inentingsmethode tegen de cholera, schrijft aan een Russisch blad, dat hij de cholera nu meester is. Hij heeft met het beste gevolg een honderdtal I personen ingeënt en belooft zijn methode wereld kundig te maken bij zijn terugkomst uit Indië. Gedurende zes maanden werd de bevolking van Mount City, in Missouri, telkens pijnlijk verrast door brutale diefstallen met inbraak, op groote schaal en blijkbaar door een bende gepleegd, die men te vergeefs zocht. Deze week werd weder een magazijn geplunderd door vier gemaskerde personen. De eigen aar betrapte en achtervolgde hendrie ontkwamen, maar de vierde werd door hem doodgeschoten en nu bleek dat al de daders behoorden tot de aan zienlijkste familiën der stad en jongelui waren, die door hun schijnbaar gedrag en hun positie in hoog aanzien stonden. Een jonge dame te Chicago heeft eene wedden schap aangegaan, dat zij eene reis zal maken naar San-Erancisco en van daar over St. Louis naar New- York en vervolgens van New-York naar Chicago terug, zonder dat zij met haar voeten den grond zal aanraken. De geheele reis moet worden afgelegd in spoorweg-waggons en rijtuigen. Zoodra de dame den voet op den grond zet, heeft zij de weddenschap, en tevens eene aanzienlijke som geld, verloren. Het stoomschip HeTcla, van Kopenhage naar New-York, was reeds 29 dagen op reis zonder dat men er iets van vernomen had. Men vreesde, dat het schip verongelukt was, doch een Reuter tel egram meldt, dat de Helcla, gesleept door een Amerikaansch schip, Zaterdag Longisland is gepasseerd. Aan boord bevinden zich het geheele bouwmaterieel, benevens alle schilderijen van de Deensche afdeeling voor de tentoonstelling te Chicago, alsmede 16 handwerks lieden om den bouw van gemelde afdeeling te leiden, en 700 passagiers. Docter De Bossi, te Havre, vierde dezer dagen zijn lOOsten verjaardag. Ter eere van dit feit boden de geneesheeren der stad hun oudsten collega een feestmaal aan. De heer Bossi hield een toespraak, waarin hij de hoop uitsprak, dat hij nog eenige jaren onder zijne vrienden zou kunnen vertoeven, daar zijn vader 108 jaren was geworden. In het Hotel de Rome te Berlijn ontving de bekende baryton Padilla een dame, die uit Breslau was gekomen om zijn oordeel in te winnen over haar zang en hare geschiktheid voor de Opera. Toen dat oordeel ongunstig uitviel, trok de dame een mes en trachtte zij daarmede haar polsen af te snijden. Met moeite slaagde Padilla er in dit te verhinderen en de dame tot bedaren te brengen. En daar zij geen geld ge noeg had, betaalde hij bovendien haar hotelrekening en retourbillet, maar Padilla heeft gezworen nooit weer oprecht te wezen. -In Hongarije, Servië en Bulgarije heeft Zater dag eene aardbeving gewoed. Ernstige schade werd vooral aangericht in Servië, waar vele huizen in steden en dorpen instortten, zoodat menigeen der bewoners er het leven verloor. Volgens de berichten uit Belgrado wordt de stoffelijke schade op meer dan 1,000,000 frs. geschat. Te Sofia was de schok niet zeer hevig en de schade onbeduidend. De richting van de schok was van het Westen naar het Oosten. In den nacht van Zaterdag op Zondag steeg de luchtreiziger Auguste Toulet te Brussel op met den ballon ^National", ten einde eene nachtelijke luchtreis te ondernemen. De heer Toulet werd ver gezeld door de heeren Liban en Brouez. Zondagochtend om zes uur bevond de ballon zich te Lagarenne aan het strand. De reizigers wierpen het anker uit, maar dit wilde niet blijven zitten in het zand, zoodat de ballon in zee werd gedreven. Een schipper uit Etaple bemerkte de reizigers, die in groot gevaar verkeerden. Het gelukte hem met groote moeite de luchtschippers uit hun benarden toestand te redden. De heer Toulet en de heer Liban, een handelsreiziger uit Brussel, kwamen er elk met een beenbreuk af, terwijl de heer Brouez, een juwe lier uit Schaerbeek, behoudens de kneuzingen, welke allen ontvingen, zijn linker voet brak. In de jongste zitting der Franscbe Académie de médecine heeft dr. Ducor gewezen op het bewonen van lokalen, waarin teringlijders zijn verpleegd, zonder dat die lokalen grondig zijn ontsmet. Hij deelde mede dat drie personen, eene moeder met bare beide kinderen, die geen heriditaire praedis- positie hadden voor tering, aan die ziekte zijn be zweken tengevolge van infectie der localiteit door teringlijders. De Koch'sche bacil werd op het behangsel aangetroffen. Dr. Ducor beweert dat de uitwerpselen van tering- Ipders in dergelijke lokalen in uitgedroogden toe stand twee jaar lang gevaar voor besmetting opleve ren, en aanleiding kunnen geven tot het ontstaan van tuberculose bij gezonden. Hij acht daarom ont smetting dezer uitwerpselen en het zeer rein houden der lokalen, waar teringlijders vertoeven, voor hoogst noodzakelijk, om de gezondheid der medebewoners of nabewoners te beschermen. Terwijl koning Ferdinand Zondagmiddag een wandelrit maakte op de Almeda te Lissabon, na derde een net gekleed persoon het rijtuig en loste een schot op den koning, evenwel zonder hem te treffen. De man werd onmiddellijk in hechtenis ge nomen. Hij bleek krankzinnig te zijn. Een hoogen ouderdom bereikte te Pavilly, nabij Rijssel, zekere vrouw Dubosc, die aldaar deze week in den ouderdom van 111 jaar overleed. Het mensch liet ongeveer 300 harer nakomelingen, treu rende over haar verscheiden achter. De 70-jarige notaris Calderone, sedert jaren maire van Marines bij Palermo, werd als zoodanig niet herkozen. Uit wanhoop wierp hij zich uit het raam zijner woning. Men vond hem dood met het zegel der gemeente in de hand. Voor een der rechtbanken te Londen is aan 't licht gekomen, dat aldaar meisjes en vrouwen geëxploiteerd worden door mantelfabrikanten, om mantels, die voor 5 guinjes (f60) in den winkel verkocht worden, te maken voor de som vanéén stuiver. Men zou dit niet willen gelooven, wanneer het niet was erkend door Henry Myers, winkelier in de Australian Avenue, die door een zijner werk sters Mary Ann Ellis voor den rechter was gedaagd om de uitbetaling te vorderen van 1.4 sh., 10 d. voor het vervaardigen van 127 mantels. Daarvan waren er 46 gemaakt voor 1 stuiver het stuk en de overige voor 3 en 4 stuivers. Niet alleen liet deze Myers voor dit hongerloon werken, maar hij betaalde dat loon bovendien nog niet eens uit. De uitspraak van den rechter, dat Mijers werd veroor deeld aan mej. Ellis het haar verschuldigde uit te betalen, benevens, de kosten, werd met luid applaus door het talrijk publiek ontvangen. Een correspondent van een Duitsch blad geeft eenige inlichtingen over het klimaat te Chicago. Voor de bezoekers van de tentoonstelling is dit van belang. In Mei is het alwisselend heet en regen achtig, een slechte tijd voor vreemdelingen, aange zien de malaria dan grooten vat op hen heeft. Juli en Augustus zijn zeer heet. September begint de mooie tijd en in October schijnt het te Chicago heerlijk weer te zijn, Dezelfde briefschrijver betwijfelt of de tentoon stelling den len Mei klaar zal zijn, ofschoon een 5000 arbeiders met groote kracht en voortvarend heid werken. Elk land, dat op de tentoonstelling vertegenwoor digd is, zal zijnen bijzonderen nationalen dag hebben. Voor Nederland is de 31e Augustus, de verjaardag van koningin Wilhelmina, bestemd. In de Sphinx, geredigeerd door den heer Riko, kwam onlangs de bewering voor dat de onaange name, onbeduidende Engelsche deun »Tarara-boum- deay" een mystieke straatdeun is van de huilende Derwisjen. Deze bewering is ontleend aan de Pro gressive Thinker en wordt daarin medegedeeld door zekeren Luston. Deze beschrijft eene samenkomst van die Derwisjen welke hij bijgewoond heeft en verhaalt dan hoe zij op rijke Oostersche tapijten zijn gezeten in eene zaal met relequieën enz. Het gezang begint op een woord van den chef, Derwis of priester. De geel, bruin of nog donkerder gekleurde Derwisjen, in wier hoofden zonder uit zondering wilde oogen schitteren, staan op. Langzaam beginnen zij met hunne hoofden te zwaaien, zg zin gen onverstaanbare Turksche woorden, waarin mede klinkers de overhand hebben. Trapsgewijze werken ze aldus door, totdat allengs het geheele lichaam in beweging komt. De bewegingen geschieden alle uni sono de geheele rij zwaait, buigt, rijst op als éen man. Bij het»Ta, ra, ra," buigen zij het hoofd bijna tot aan den grond en richten zich daarna we der snel op. Met een krachtig uitstooten van het woord »boom", draaien zij het hoofd rechts en bui gen daarbij hun lichaam zoover mogelijk overdeze beweging duurt niet langer dan het»de ay". Nu begint het weder»Ta, ra, ra," met de be schrevene vooroverbuiging. Bij het sboom" wordt nu hoofd en links gebogen. Voor en achterwaarts op en neder zwaaien zij zoo snel mogelijk. Allengs werpen zij de bovenkleederen uit en wan neer de godsdienstoefening geëindigd is, is het geen zeldzaam verschijnsel, dat zij met uitzondering van een gordel, geheel onbedekt zijn. Na de omschreven bewegingen volgen andere, totdat de Derwisjen achtereenvolgens als het ware tijdelyk de zinnen verliezen door overspanning. De priester ziet dat alles zeer kalm aan en treedt de uitgeput voor hem nedervallende mannen tweemalen op het lichaam. Vervolgens komen kinderen binnen, werpen zich voor den chef neder, die de geheele lij afloopt waarbjj hij nauwkeurig op de voor hem liggenden treedt. Hij keert op dezelfde wijze naar zijn plaats terug, blaast over de vergadering en daarmee is de godsdienstoefening over. Met betrekking tot de kogelvrije uniform, ont hult E. Potzl in het Neue Wiener Tageblatt eenige toekomstbeelden uit den tijd, dat deze nieuwe vin ding algemeen zal zijn ingevoerd. Ziehier eenige proeven daarvan. Van het oorlogstooneel. Sedert meer dan een week woedt het gevecht tusschen onze dappere 3 leger korpsen en een overmachtigen vjjand in de vlakte van Nevering voort, zonder dat het aan eene partij is gelukt ook slechts een voetbreed terrein te winnen. Het vuur begint dagelijks al in de vroege morgen uren en eindigt eerst bij het vallen der duisternis. Behalve eenige toevallige hoofdwonden hebben zich tot op dit oogenblik nog geen ernstige verwondingen voorgedaan. De kogels stuiten allen af op het kogel vrije plastron en laten slechts huilen op het lichaam achter, waarom dan ook elk man voorzien is ge worden van een fleschje arnica, om de getroffen deelen mee in te wrijven. Nu beweren de officieren van gezondheid, dat zij tengevolge van de massa's lood, die rondom liggen, bij eenige zwakkere indi viduen sporen van loodvergiftiging hebben waar genomen. De eerste dagen kwamen talrijke verwon dingen voor aan de ongepantserde deelen. Op bevel van den generaal echter bonden de tirailleurs van de voorste linie de plastrons van de achterwaarts gebrachte gekwetsten om armen en beenen, en voor zooveel het ging, ook om het hoofd, zoodat zij bijna totaal onkwetsbaar werden. De voorste linie vormde nu als 't ware een muur tegen de salvo's van den vijand, welke laatste echter spoedig de lucht ervan kreeg en eveneens handelde. Op den eersten avond na dezen dag zond de vijand een parlementair met de witte vlag en liet verzoeken om een wapenstilstand van twee uren. ♦Waarvoor?" vroeg onze commandant barsch. »Wij moeten onze pantserjassen uitkloppen, ze zitten vol lood. Doet gij evenzoo." »Goed", zei de opperbevel hebber; en een kwartier later was het weer een leven, dat de bewoners der omliggende dorpen dach ten, dat er nu ook in den donker gevochten werd. Inderdaad was het echter slechts het uitkloppen van de pantserjassen, uit welke gemiddeld 2 a 3 kilo lood op den grond vielen."

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2