1893 N". 44. Donderdag 13 April. 80sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Woensdag- en Vrijdagavond, op Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders De prijs der gewone advertentiön is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. iLzcndinf; van advertentiën voor 3 uren op den dag der uitgave. WerJcs takingen Met ieder voorjaar keeren de werkstakingen tegen woordig terug, even geregeld als het seizoen zelf. Men zou haast gaan meenen, dat de werkeloosheid van den winter, waarvan we thans nog den nagalm vernemen, de zucht tot niet-werken zoodanig heeft geprikkeld, dat men liever niet meer arbeidt. Thans komen weder van verschillende plaatsen berichten omtrent werkstakingen. Te Chicago staakten een groot aantal arbeiders (men spreekt van 3500) den arbeid op de tentoonstellingsterreinen, wat vermoe delijk niet weinig storend zal werken op de vorde ringen aan dat reuzenwerk. Uit de Borinage (in België) wordt eene algemeene werkstaking in de mijnen geseind. Maar de kroon spant in dit droevig opzicht de Engelsche stad Huil, waar de dokwerkers eene alge meene werkstaking hebben georganiseerd. De oor zaak daarvan moet gezocht worden in de weigering der reeders om geen arbeiders, die niet bij de dok- werkersvereeniging zijn aangesloten, in dienst te nemen. De reeders lieten vierhonderd werklieden, die geen lid van genoemde vereeniging zijn, uit Londen naar Huil overkomen, doch de werkstakers trachtten dezen te beletten den arbeid voort te zetten. De be kende Ben Tillet zet de werkstakers voortdurend aan. Het is duidelijk, dat eene dergelijke werkstaking in eene zoo belangrijke handelsplaats als Hull is, groote stagnatie veroorzaakt, vooral wanneer, zoo als de werkstakers hopen, de beweging overslaat naar Londen, Liverpool, Glasgow, Cardiff, Shields en andere steden. In Hull bepaalt zich de werk staking trouwens niet tot de dokwerkers, maar de sjouwerlieden, gaswerkers, timmerlieden enz. schijnen zich daarbij te hebben aangesloten. De politie bleek reeds Vrijdag onmachtig de orde te handhaven, waar om troepen werden gerequireerd. Deze werden uit gejouwd door het volk, dat bovendien den chef van de reeders-firma Wilson aanviel en met hem een paar klerken, die schepen hielpen laden en lossen. Dienzelfden dag ontstond eene ernstige botsing op de kade, waar duizenden werkstakers het schip Mon- tebello" wilden enteren, waarop vrijwilligers bezig waren te laden. Men beweert zelfs, dat pogingen zijn ontdekt om laatstgenoemden met koffie te vergiftigen. Sedert is de gisting steeds toegenomen, die Maan dag haar toppunt bereikte, toen de bemanning voor het schip »Montebello" van Wilson per spoor uit Londen aankwam. De werkstakers belegerden het station, zoodat politie en troepen hen moesten uit een jagen. De aangekomen bemanning werd toen in wagens naar de stad gebracht, achtervolgd door de stakers, die met steenen naar de rijtuigen wierpen, zoodat verscheidene agenten gekwetst werden en vele winkelramen werden vernield. Daar men ook gisteren ernstige ongeregeldheden verwachtte, heeft de admiraliteit eenige kanonneer- booten naar Huil gezonden om in vereeniging met de troepen te kannen ageeren. Ia antwoord op een vraag der werkstakers aan den spoorwegwerkersbond om hun voorbeeld te volgen, antwoordde de secretaris van dien bond zonder nader overleg met het bondsbestuur niet te kunnen toezeggen dat zijne bondsleden zullen wei geren goederen en passagiers voor de geboycotte stoomers over te brengen. Intusschen verklaart de Reedersbond den strijd te Huil, kalm en zeker van de overwinning, aan te zien, mits zijne manschappen behoorlijk beschermd worden. Evenmin beweert de Reedersbond alsdan eenen gelijktijdigen strijd in de groote havens des rijks te duchten. Bovendien zijn de vrachten dermate gedaald, dat de meeste reeders zelfs eenigen stilstand der scheepvaart, trouwens op kosten van den Bond, niet zouden bejammeren terwijl aan den anderen kant de markt van dok werkers en matrozen zoozeer is overvoerd, dat de Noordduitsc/ie Lloyd binnen een etmaal vierhonderd Londensche aanbiedingen ontving om 150 man schappen te vervangen, die op hare mailbooten te Hamburg het werk staakten. Omtrent den toestand op jl. Maandag seinde de particuliere correspondent der N. R. Ct. te Londen j> Duizend tot 1500 vrijwilligers werken heden aan de Hullsche dokken, steeds beschermd door militairen alsook door de politie. Intusschen moet de Wilson- reederij besloten zijn voorloopig te Hartlepool te laden en te lossen. Dientengevolge zond de Dok- werkersbond instructiën daarhenen om de stoom- booten van de reederij ook te Hartlepool te boy cotten het mag echter betwijfeld worden dat dit bevel zal worden opgevolgd, daar de verhoudingen tusschen werkgevers en werknemers aldaar zeer goed zijn. Het stoomschip Professor Buys" uit Vlissingen dat, heden te Hartlepool aankomend, geboycott had moeten worden, heeft dan ook ongemoeid gelost. Intusschen schijnt het tooneel van den strijd naar Londen te zullen verplaatst worden, waar de Dok- werkersbond eene belangrijke conferentie met de ge delegeerden van aanverwante werkmansbonden heeft. De afgevaardigden, die er aan deelnemen, spreken zich nog niet uit nopens de te nemen besluiten, maar laten doorschemeren dat eene groote crisis in de scheepvaart ophanden is, tengevolge van eene alge meene, gelijktijdig uit te schrijven werkstaking. In verschillende voorname havens des rijks zijn onder de dokwerkers overeenkomstige aansporingen gedaan. Eene groote ongerustheid begint daardoor in de Britsche scheepvaartkringen te heerschen. Het parle mentslid Wilson, secretaris van den Matrozenbond, vertrok naar Cardiff om eene werkstaking uit te lokken, tenzij de reeders aldaar zich bereid verklaren de eischen van den Dokwerkersbond betreffende loonen en werkuren onvoorwaardelijk in te willigen. De Mijnwerkersbond in Wales zal uitgenoodigd worden mede te werken. De Dokwerkersbond vaardigde hier een manifest uit aan de Werkmansbonden in de Yereenigde Koninkrijken, waarin geldelijke bij stand tot voortzetting van den strijd wordt gevraagd. Daarin wordt verklaard dat de weerstandskas uit geput is door den voortdurenden guerilla-oorlog tegen het kapitaal gedurende de jongste drie jaren, waar door eene uitgaaf van 22235 pond sterling noodig is geworden. Het manifest betoogt dat een nieuwe geldelijke bijstand noodiger is dan ooit, nu de strijd de rijkste reederij des lands, die van Wilson, alsook den Reedersbond geldt, die de ergste vijanden van den werkman zijn gebleken, daar zij overal de werk- mansloonen gevoelig verlaagd en getracht hebben het trade unionisme te ondermijnen". Volgens de laatste berichten zou de werkstaking haar einde naderen. Ondanke alle beweringen van het tegendeel blijft Huil tot dusver geheel geïsoleerd staan, terwijl de reedersbond den toestand aldaar meester schynt te zijn. Vierhonderd manschappen van den bond vertrokken uit Londen naar Huil, waardoor het getal mannen waarover de bond aldaar beschikt tot ongeveer 1500 klimt. Overtuigd van te zullen zegepralen, weigert de reederij van Wilson alle verdere onderhandelingen met de aanvoerders der werkliedenzij ziet het einde der werkstaking tegemoet daar de weerstandskas ledig is, zoodat de werkstakers geen onderstand ontvangen en reeds honger beginnen te lijden, terwijl de dokwerkersbond te Londen onmachtig is om eene eenigszins aanzienlijke som gelds tot ondersteuning te zenden. Twee honderd leden van den dokwerkersbond te Huil hebben daarom reeds weder plaatsing aangevraagd. In de dokken te Huil ging Maandag het werk ongestoord zijnen gang; drie stoombooten vertrokken. In eene vergadering van werkgevers te Hull is besloten den reedersbond te steunen en niet voort te gaan met het zoeken naar een vergelijk. Ten opzichte van Hartlepool heet het, dat er wel is waar orders ontvangen zijn om drie aangekomen booten der Wilson-reederij, waar onder de gecharterde stoomboot Professor Buys uit Vlissingen, te boycotten, doch die orders blijken onuitgevoerd te zijn gebleven, daar de reedersbond maatregelen nam om degenen, die het werk mochten staken, onmiddellijk' door anderen te vervangen. GOES, 12 April 1893. De heeren Blaaser en Verhagen, die nog altijd onder de verplichting lagen hier de derde en laatste abonnementsvoorstelling met hun tooneelgezelschap te komen geven, hebben bericht gezonden, dat, daar zij geene tournée door Zeeland kunnen organiseeren, bedoelde voorstelling niet zal plaatshebben. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot commies der posterijen van de 4e klasse E. G. Rijstenbil, thans surnumerair der posterijen, wordende hij ge plaatst ten kantore Amsterdam en is bevorderd tot commies der posterijen van de 1ste klasse H. Hel ling W z., thans commies der posterijen 2e klasse. De Voorjaars-vergadering van de V ging van Burgemeesters en S rissen in Zuid- en Noord-Beveland tegen Vrijdag den 21 April aanstaande. Behalve eenige huishoudelijke werkzaamheden zijn voor die vergadering aan de orde gesteld a. Verkiezing van een lid in het bestuur tenge volge van de periodieke aftreding van den heer P. Dekker Jz., waarvoor worden aanbevolen de heeren: P. Dekker Jz., Burgemeester van Wemeldinge jhr. U. E. Lewe Van Nijenstein, Burgemeester van 's-Heer Arendskerkejhr. S. M. Van Reigersberg j Versluijs, Burgemeester van Klootinge. b. Voorstel tot het aanwenden van nieuwe pogin gen in zake het opnemen van de Secretarissen in I het Rijks-pensioenfonds. c. De betrekking van Archivaris der gemeente. i In te leiden door den Secretaris der Vereeniging. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot dijk graaf van den Schengepolder, J. M. Kakebeeke; tot dijkgraaf van den polder Westeiland, G. de reeni- c r e t a- J a g e rtot dijkgraaf van den polder Emmanuel, J. Oudshoorn; tot dijkgraaf van den polder Oost-Nieuwland, J. J. Van Weel. De kapitein der Kon. maréchaussée E. V. Quadekker wordt verplaatst van Maastricht naar Leeuwarden en belast met het commando over het aldaar op te richten nieuwe district maréehaussées. Naar de iV. R\ Ct. verneemt stelde de anti revolutionaire kiesvereeniging te Vlissingen tot de finitief candidaat voor het lidmaatschap der Provin ciale Staten den heer H. J. Van der Meer, aldaar. Van Maandag af doet de Exploitatie-maat schappij tusschen VlissingenBerlijn in den trein te 6.58 voorm. van Vlissing9n, en 9.22 nam. aan komst te Vlissingen, loopen een Duitsch rij- tuig. Dit rijtuig loopt op 8 wielen en heeft, behalve 3 coupés 2e kl. en 2 coupés le kl., nog eene afgezonderde ruimte voor het inladen der bagage van de reizigers voor Berlijn of Vlissingen, benevens eene toiletinrichting en eene retirade. Aan de ééne langszijde van het rijtuig is een corridor, waardoor de reizigers met elkander gemeenschap hebben. Er bestaat gegrond vooruitzicht dat de Bel- grens nog in deze week voor den invoer van Nederlandsch vee zal worden open- Gisternamiddag te 2 u. 23 m. zijn HH. MM. de Koninginnen te Amsterdam aange komen. Zij werden ontvangen door den burgemees ter in ambtsgewaad, door de leden van den raad van administratie der Holl. Spoorwegmaatschappij, de heeren Westerwoudt en Van der Vliet en den administrateur Van Hasselt. De kleindochtertjes van den heer Westerwoudt boden in het paviljoen bouquetten aan. Ia open hofrijtuigen, voorafgegaan en gevolgd door bereden politie, reden HH. MM. met gevolg langs het Damrak naar het paleis. Duizenden menschen waren op de been en toen HH. MM. op het balkon verschenen werden zij jubelend begroet. Op het Damrak ppogden socialisten Recht voor Allen en strooibiljetten uit te deelen, en in het Koninklijk rijtuig te werpen, maar werden door de politie daarin verhinderd. Een werd gearresteerd. De Minister van Oorlog heeft bij zijne bevordering tot kolonel van den generalen sfaf het voornemen te kennen gegeven, na aftreding niet meer in het leger terug te keeren* Door eenige ingezetenen van Leeuwarden is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht, houdende verzoek, eene wet in het leven te roepen, waarbij de arbeidstijd in het bak kersvak ook voor volwassen mannelijke werklieden worde beperkt tot hoogstens 12 uur, desnoods met eene verhooging van 2 a 3 uur voor den Zaterdag. Tevens wordt verzocht, de Zondagsrust bij die werk lieden in te voeren door wettelijke bepalingen. Naar men mededeelt, is in verband met de vervulling der vacature van hoofddirecteur der pos terijen^ ter vervanging van wijlen den heer Hof stede, eene reorganisatie van de afdee- ling poster (jen en telegraphie aan het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid in overweging genomen. Bij de Zaterdagavond in de Staats-Ct. afge kondigde wijzigingen in het Kon. besluit tot vast stelling van buitengewone maatregelen tegen de cholera is de verplichting opgeheven om kennis te geven van de huisvesting van een persoon, komende uit een besmet verklaarde plaats. Zoodanige personen moeten op de grensstations blij ven, totdat hun een schriftelijk bewijs is afgegeven, dat zij geen ziekte verschijnselen vertoonen, die het bestaan van Aziatische cholera doen vermoeden. De geneesheer, die het bewijs afgeeft, onderricht den burgemeester van de plaats der bestemming van de komst van den reiziger. Deze zelt is verplicht zijn schriftelijk bewijs binnen 24 uren aan 't gemeente bestuur te vertoonen. De verplichte observatie door een geneeskundige verdwijntalleen indien door 't gemeentebestuur een geneeskundige met het toe zicht is belast, zijn die personen verplicht hem te ontvangen en inlichtingen te geven. Vertrekt zulk een persoon binnen 5 dagen dan naar een andere gemeente, dan rust aldaar op hem gelijke verplich ting als in de eerste plaats zijner bestemming. Het bestuur van die andere gemeente wordt, zoo moge lijk, van de aankomst van den persoon onderricht door het gemeentebestuur van de eerste plaats van bestemming. Voorts bevat dit Kon. besluit nieuwe bepalingen betreffende het gezondheidstoezicht op schepen bin nen het Rijk. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Tot pastoor te Oud-Beierland is benoemd de WelEerw. heer W. C. Kortekaas, thans kapelaan te Heinkenszand. De gemeenteraad van Schoterland heeft aan den heer P. Schippers, hoofd der school te Jubbega- Schurega, door de rechtbank te Heerenveen tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld, op verzoek, eervol ontslag verleend. Het besluit daartoe werd met algemeene stemmen genomen. Landbouw en Veeteelt. Het is bekend, dat koeien bij de stalvoedering enorme hoeveelheden water kunnen verzwelgen, vaak van 15 tot 25 liter op één maal. Natuurlijk kan het niet anders, of zulke massa's koud water oefenen in het lichaam eenige schadelijke werking uit, daar er opeens te veel dierlijke warmte noodig is, om de ingezwolgen vloeistof op de gewone lichaamstempe ratuur te brengen. Vóór eenigen tijd bracht daarom een Duitsche firma een toestel in den handel, waar door het dier in de mogelijkheid wordt gesteld, zelf zijnen dorst naar de behoefte te lesschen. Op een boerderij werden met de uitvinding ver gelijkende proeven genomen, die onlangs openbaar zijn gemaakt. Twintig Hollandsche koeien werden te dien einde in twee koppels verdeeld, waarvan de een het water op de gewone wijze tweemaal per dag ontving, terwijl de andere werd voorzien van het drenktoestel. Door laatstgenoemde dieren afwis selend op beide wijzen te drenken en daarbij nauw keurig de qualiteit en quantiteit van de inelk na te gaan, kwam men tot het resultaat, dat bij het gebruik van het toestel de melkopbrengst per dag met 0,53 Liter vermeerderde, hetwelk per jaar voor iedere koe op 100 L. kan worden aangeslagen. Het vetgehalte van de melk had weinig of geen verande ring ondergaan. Bij de meeste koeien duurde het ongeveer twee dagen, eer zij met het gebruik van het werktuig bekend waren en begrepen, hoe zij met den bek het deksel moesten oplichten. In de 24 uur namen de dieren bij groenvoederiug ongeveer 16 maal 2 tot hoogstens 3 liter water tot zich uit het toestel, terwijl, ifÜoals wij boven reeds vermeldden, bij de algemeen gebruikelijke manier in dat tijdsverloop 2 maal 20 liter gemiddeld naar binnen gaan. De dieren drinken derhalve bij het gebruik van het drenktoestel minder, hetgeen ook bij het verstrekken van droog voeder is gebleken. De kosten van aanleg zijn geen onoverkomelijk bezwaar. Zij worden er in éen jaar uitgehaald door do vermeerderde melkopbrengst. Per koe bedraagt de uitgave 7.5 mark of f 4,50. 't Is verwonderlijk, hoeveel wollen lompen jaarlijks te loor gaan, die als mest nog zoo uitstekend hadden kunnen dienst doen. Wanneer men die schijnbaar nietswaardige vodden fijn knipt en er een duizend Kg. van op de H.A. strooit, kan het niet uitblijven, of men bemerkt er de schitterendste resultaten van, vooral op droge, zandige en krijt achtige gronden, dewijl zij de vochtigheid uit den dampkring tot zich trekken en aan den bodem weer Echter niet alleen op droge zandige gronden, maar ook in een kalkachtigen of in een kleibodem bewijzen diezelfde lompen uitstekende diensten, zoo wel door haar hoog stikstofgehalte als meststof, als door een fijnere verdeeling van de aarddeelen in de hand to werken. In ieder geval blijkt het van 't hoogste belang te zijn, dat men wollen lompen verzamelt en ze in den composthoop, in gierputten of dergelijke plaatsen bewaart, ten einde eene bespoedigde ontbinding te bevorderen. Wie daartoe geene gelegenheid heeft, stoppe ze gerust zonder voorafgaande bewerking in den akker als men ten minste geen behoefte heeft aan een meer snelwerkende meststof. In 't algemeen kan men de wollen lompen voor alle gewassen gebruiken, die een groote hoeveelheid stikstof noodig hebben merkwaardig is hare gunstige werking op aardappels, hop, wijnstokken en vrucht- boomen. De beer Dubor, die aangaande deze zaak in het Journ. de VAgric. eenige mededeeiingen doet, heeft met deze meststof eenige vergelijkende proeven ge nomen, die hem ten volle van hare hooge waarde overtuigd hebben. Bij 't planten van een zeker aantal vruchtboomen legde hij onder, om en op de wortels der jonge stammen óón Kg. lompen in een drogen bodem, om toch zooveel mogelijk voor het eerste jaar het zoo hoog noodige vocht te behouden. Tevens plantte hij eenige andere boomen zonder gemelde toevoeging. Reeds in het eerste jaar, maar vooral in het tweede, vertoonden de met lompen gemeste boo- nnn een veel schoener groei dn d) anDre, Ver-

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1