1893 N°. 40. Zaterdag 1 April. 80sle jaargang. Bij dit Dommer behoort een bijvoegsel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende] dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën voor 8 uren op den dag der uitgave. Uithoofde van het Paaschfeest zal a. s. Maandag geen nommer van dit blad ver schijnen. GOES, 31 Maart 1893. We herinneren aan de tooneelvoorstel- ling van het gezelsehap der gebroeders Van Lier, dat op Woensdag 5 April a. s. Onkel Br'asig" in de sociëteit V. O. V. alhier zal opvoeren. Wie be kend is met de werken van Fritz Reuter zal zeker niet verzuimen dit meesterstuk daarvan te gaan zien, als een stukje werkelijkheid op het tooneel afgespeeld. Wie die werken niet kent, verzuime de voorstelling nietzij zal hem verlokken de geestige werken van Reuter te lezen. Dat de opvoering bij het gezelschap van gebr. Van Lier in goede handen is, mogen wij als bekend veronderstellen. De vele gunstige recensiën over de voorstellingen van Onkel Brüsig" beloven een avond van groot genot. Naar wij vernemen wordt de hoofd rol vervuld door dhr Bigot ;zijn spel alleen is een gang naar den schouwburg waard. Moge eene groote opkomst van het publiek aanleiding geven, dat het gunstig bekende gezelschap van dhr. Van Lier hier meermalen optrede. middelburg-. De liberale kiesvereeniging Een dracht maakt Macht" alhier heeft tot voorloopige candidaten voor het lidmaatschap van de Prov. Staten gesteld de heeren J. Ver- kuijl Quakkelaar, wethouder te Vlissingen, dr. A. Van der Swalme, lid "van den gemeenteraad en dr. J. P. Berdenis van Berlekom, broeder van het vroe gere lid van Ged. Staten mr. D. A. Berdenis van Berlekom, de twee laatsten alhier woonachtig. Misse. Bjj de verkiezing voor twee raadsleden zijn uitgebracht 48 stemmen. Van onwaarde 2 stem men, volstrekte meerderheid derhalve 24. Gekozen werd de heer Jobs. Kloosterman Cz. met 31 stemmen. De heer D. De Winter verkreeg 23 en de heer A. Nieuwenkuijse 14 stemmen, tusschen wie dus eene herstemming moet plaats hebben. Hilland-Batli. Ia plaats van den heer C. Braamse, die ontslag heeft genomen als wethou der, is met 6 van de 7 stemmen gekozen dhr. A. B u t ij n. Men verzoekt ons opname van het volgende Eenigen tijd geleden werden de landbouwers in onze provincie door den heer A. Reijnierse te Middelburg aangezocht tot het leveren van melk voor eene te Middelburg of te Vlissingen te stichten fabriek. De zaak was deze. Eenige Amsterdamsche kapi talisten hadden het plan opgevat om in verschillende provinciën van ons land, waar de zekerheid bestond geregeld op de aanbieding van eene belangrijke hoeveelheid melk te kunnen rekenen, een geheel nieuwe uitvinding op hef gebied van verduurzaming van melk op groote schaal in exploitatie te brengen. De pogingen van den heer Reijnierse, die daar voor de geheele provincie en een deel van Noord- Brabant bereisde, hadden tengevolge, dat de toezeg gingen van melk zoo bevredigend waren, dat in dit opzicht de maatschappij aan haar voornemen om te Middelburg eene groote fabriek te stichten, wel ge volg had kunnen geven. In het plan, dat daartoe moet bestaan hebben, is echter door een onvoorziene omstandigheid eene wijzi ging gekomen, die voor vele landbouwers, welke gerekend hadden weldra geregeld een goede hoeveel heid melk tegen hoogen prijs van de hand te kunnen doen, zeker eene teleurstelling is. Bet systeem, waarnaar gewerkt zal worden, is geheel nieuw en ofschoon reeds sedert geruimen tijd met goed succes proeven in het klein genomen zijn, is de vinding nog niet in het groot toegepast. Waar nu da maatschappij door toeval in de gele genheid gesteld is om te Alkmaar eene voor twee jaren nieuw gestichte papierfabriek aan te koopen, die met eenige kleine veranderingen voor haar doel kan worden ingericht, heeft zij besloten daar het eerst eene fabriek te vestigen en met de fabriek matige verduurzaming aan te vangen. Er bestaat echter geen twijfel of de uitvinding zal ook in 't groot blijken aan de verwachting te yoldoen. Nadat de fabriek te Alkmaar aan 't werk is, en daar levensvatbaarheid toont te hebben en winst op te leveren, is er wel uitzicht dat ook te Middelburg eene dergelijke fabriek verrijst. Dat eerst in eene andere streek de proef in 't groot genomen wordt, heeft dit voordeel dat men, wanneer de fabriek te Middelburg wordt gesticht, de zekerheid heeft dat de zaak op vasten grondslag zal rusten en men des te geruster de noodige on kosten zal kunnen maken. De heer Reijnierse zal zich weldra tijdelijk naar Alkmaar begeven om daar zich op de hoogte te stellen van de fabricatie. Bij de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen zijn met den len Mei a. s. verplaatstde kommiezen 2e klasse J. Minder- h o u d van Heinkenszand naar ZierikseeJ. Van R o o i van Rapenburg naar HeinkenszandM. J. Bosman van Veere naar Goesde kommies 3e klasse A. W. R ij n b e r g van Heinkenszand naar Hansweerd de kommies 4e kl. C. J. De B r u ij n e van Hulst naar Heinkenszand. Geslaagd als opzichter bij den Rijks-waterstaat de heer F. C. Hollestelle te Tolen. Door het fanfarencorps Concordia" te Tolen zijn 127 muziekgezelschappen uitgenoodigd om deel te nemen aan het festival, dat gedurende de tentoonstelling zal gegeven worden. Door Burg. en Weth. van Vlissingen worden pogingen aangewend om den bomvrijen toren, thans in gebruik bij het algemeen depot van dis cipline alhier, in beheer te verkrijgen, teneinde dien in te richten tot een museum (oudheidskamer). - De gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten het standbeeld van De Ruyter te ver plaatsen. De Standaard bevat een artikel over politico- phobie. Zij geeft voor de lezers, die 't niet begrij pen mochten en onder die van de Standaard zijn er waarschijnlijk vele zoodanigen de verta ling er bij in eene nootpolitiek-schuwheid. Waarom dan maar dit woord niet tot titel ge kozen In hare inleiding doet de redactie de volgende mededeeling »Ook moet toegegeven dat de politiek veelszins bezoedeld en onrein is. Er wordt op het politieke erf zooveel gedobbeld en verspeeld, zooveel geknut seld en geknoeid, zooveel schijn vertoond waar geen wezen aohterzit. Ze leeft ten deele van den leugen, en het egoïsme woelt zoo vaak, waar zich de vader landsliefde aandient. »Ook heeft de politiek dit stuitende, dat ze zoo luid roepen moet langs de stratendat rumoerig heid haar onmisbaar isen dat ze door die drukte de hartstochten zoo doet opvlammen, de zenuwen zoo onevenredig spant, en daardoor maar al te vaak de bezonnenheid aan den band legt". Men zou bijna vragenhoe weet de Standaard dit zoo precies In dit eerste artikel wordt over de Doopsgezin den gesproken, die het blad, zijne gewone manier getrouw, altijd door »Dooperschen" noemt. Deze waren de politiek-schuwen in vroeger tijd. Zij ont hielden zich van alle politieke bemoeiing, maar waren zeer handellievend. »En het is notoir, zegt de Stand., »hoe juist de Dooperschen door zich met gekere voorliefde op den handel te werpen, al spoedig on metelijke schatten vergaderd hebben." Men zou hier de moraal uit kunnen putten, dat, wie zich in plaats van met politiek te bemoeien, zich ijverig op zijne zaken toelegt, daarvan de voor? deelen zal oogsten. Arnh. Ct) Te Zaand^pi is de predikant Bax opgetreden met eene rede over socialisme en zedelijk- h e i d. Hij verwachtte van de socialistische maat schappij meer rechtvaardigheid dan van de tegen woordige en liet toen volgen »Van zulk eeu socialistische maatschappij kan men nu alvast ook al blijven er ten opzichte van haar geheele inrichting nog veel open vragen verzeke ren, dat zij beter dan de kapitalistische beantwoorden zal aan de eischen der zedelijkheid." Nu willen wij zeer gaarne met den heer Bax geloovendat dit zoo wezen zal, maar om eenig houvast voor dat geloof te hebben, zouden wij toch gaarne eerst de beantwoording kennen van die vele »open vragen", waarvan de redenaar gewaagt. Zoo lang niemand der socialisten nog een aannemelijk schema heeft geleverd van de inrichting dier maat schappij, welke zij verwachten, maar toch alvast beginnen willen met de tegenwoordige omver te werpen, zien wij niet in, dat de heer Bax alvast verzekeren kan, dat zij beter zal beantwoorden aan de eischen der zedelijkheid. Dat ook zonder eene gewelddadige omverwerping de toestanden der maatschappij op de bestaande grondslagen verbeteren zullen, gelooven wij echter op grond der geschiedenis. Vergelijk de maatschap pelijke verhoudingen van heden met die uit de vroegere eeuwen en men zal moeten erkennen, dat de recht vaardigheid" die wij met den heer Bax verlangen, voortdurend toeneemt. Eén ding is nog niet bereikt, dat alle menschen welvaart genieten maar die toestand gelooven wij is wel niet door staatsinstellingen te verkrijgen. (Arnh. Ct.) Volgens het Haagsche Dagblad zou de com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer in eene door haar gehouden bijeenkomst tot het besluit gekomen zijn, dat een nieuw onderzoek in de afdee- lingen van het gewijzigd ontwerp van wet op de bedrijfsbelasting niet noodig moest geacht worden. De Minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat het examen om als 1 e e r- ling aan 'srijks veeartsenijschool te Utrecht te worden toegelaten, zal plaats hebben in de eerste helft der maand Juli en dat belangheb benden zich schriftelijk, mits portvrij, vóór 1 Juni bij den directeur der school moeten aanmelden. In de zitting van den Amsterdamschen gemeen teraad is Woensdag het voorstel van den heer Wiiste behandeld, strekkende om B. en W. te verzoeken de opheffing der universiteit voor te be reiden. Na eene betrekkelijk korte beraadslaging is het voorstel met 26 tegen 9 stemmen verworpen. Met den heer Wiiste stemden voor de heeren Daniëls, Muller, Hovy, Nolting, Wormser, Fabius, Gerritsen en Heineken. Het besluit werd van de tribune luid toegejuicht. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan de commissarissen der Koningin in de provin ciën eene circulaire gezonden, waarin wordt mede gedeeld, dat hem ter ooren is gekomen, dat herkomst- bewjjzen van vee, bestemd voor den uit voer naar het buitenland, door veeartsen in blanco zijn onderteekend geworden, en dat de handteekening van de veeaitsen door de burgemeesters werden gelegaliseerd vóórdat de bewijzen nader waren in gevuld. Daar dergelijke handelwijze aanleiding kon geven tot misbruik en daardoor wantrouwen zou ontstaan in bedoelde herkomst-bewijzen, hetgeen den uitvoer handel in een ernstig gevaar zou kunnen brengen, verzoekt de Minister den commissarissen, den burge meesters aan te schrijven, geen handteekening te legaliseeren, gesteld onder herkomst-bewijzen in blanco. Een der Liverpoolsche wijken heeft aanleiding gegeven tot belangwekkende statistieke gegevens. In die wijk is namelijk geen enkele herberg of tapper ij. De grond aldaar behoorde vroeger aan een persoon, die het terrein in erfpacht uitgaf op voorwaarde, dat er geen huizen op zouden worden gebouwd waar sterkedrank werd verkocht. De sterfte is daar 10 a 14 per 1000 tegen 40 per mille in districten, waar veel drankgelegenheden zijn. De armenbelasting is 10 pence of 1 sh. per pond, in plaats van 2 s. 6 d. De waarde der huizen is drie maal booger. Pandjeshuizen bestaan er nagenoeg niet en het schoolbezoek is zeer bevredigend. Over't ge heel vormt dit deel van het distriet Toxteth (O.-Tox- teth) een gunstige tegenstelling met het andere deel, waar deze bepaling niet bestaat. Algemeen Overzicht. In de dagen vóór Paschen is het politieke nieuws in binnen- en buitenland gewoonlijk sckaarsck, maar het rustelooze Frankrijk geeft toch altijd nog wel eenige stof tot schrijven. Die stof wordt o. a. gevonden in een uitvloeisel van de Panama-geschie denis. In het Berliner Tageblatt werd namelijk dezer dagen gemeld, dat de veelbesproken X. uit het chèque-boekje van den bankier de Reinacb, aan wien een belangrijk bedrag uit de Panama-fondsen was uitgekeerd, niemand anders was dan Ernest Oarnot, de zoon van den president der Fransche republiek. VEclair nam dit bericht over en zoo was het wel dra in Frankrijk bekend. De heer Carnot haastte zich het bericht tegen te spreken en het is dan ook zeker, dat de beschuldiging valsch is, evenals de vroegere tegen den broeder van den president en zelfs tegen diens vader geuit. Maar het zonderlinge van de geschiedenis is, dat de Fransche regeering in het bericht van het Ber liner Tageblatt aanleiding gevonden heett om den Parijscben correspondent van dat blad uit Frankrijk te verbannen, terwijl al spoedig gebleken is, dat hij part noch deel had aan de inzending van het be richt, wat de Duitsche pers nogal aanleiding tot vermakelijke opmerkingen geeft. Intusschen is de meening van de Kölnische Zeitung niet van grond ontbloot, dat de Fransche regeering in deze zaak met twee maten meet, want dat zij de Fransche bladen, zooals de Libre Parole en andere, alles .onge straft laat zeggen, terwijl zij zoo streng optreedt tegen correspondenten van buitenlandsche bladen. Het is niet onmogelijk, dat deze zaak ook nog tot diplomatiek geschil aanleiding geeft. In het Tageblatt verhaalt Otto Brandes nameljjk, aan welke ruwe behandeling bjj en zijne familie bij hun vertrek uit de Parijsche voorstad Asnières, waar hij woonde, hebben blootgestaan. Brandes zou onder geleide van de politie naar het spoorwegsta tion gebracht worden. Toen hij met zijne echtge noot© en zijne schoonmoeder aan de prefectuur van politie kwam, werden zij door een woesten volkshoop omringd, die uitriep: »Weg met dat veeDood aau de Pruisen Een politiedienaar zag dit ergerlijk schouwspel toe zonder tusschenbeide te komen. De kinderen van Brandes en eene jeugdige dame waren vooruit naar het station gegaan; doch zij keerden plotseling in wilde vlucht terug naar de ouders. Een troep mannen en volwassen jongelieden hadden de weerloozo kinderen van achteren met zware stee- nen aangevallen en gekwetst. De politie werd toen door een der kinderen van Brandes te hulp geroe pen, maar deze kwam natuurlijk te laat. Brandes deed aan het Noorder-station dadelijk per telegraaf zijn beklag aan den Duitschen gezant graaf Munster, wegens schending van het internationale recht, vol gens hetwelk een vreemdeling in Frankrijk er de zelfde bescherming moet vinden als de eigen on- derdauen. Hiermede is dit geval op diplomatiek terrein gebracht, waarbij de rijkskanselier Caprivi eene gunstige gelegenheid zal vinden om door een krachtig optreden zich zeer populair te maken in de Duitsche journalistische kringen. Want de ge heele behandeling welke wedervaren is aan Brandes, die algemeen als een rustig, welwillend en fatsoenlijk man bekend is, wekt algemeen verontwaardiging. Zoo althans seint de Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. De Nordd. allgemZeit. bevatte gisteren een offi cieus artikel, waarin op scherpen toon gezegd wordt, dat de Fransche regeering tot verbanning van Brandes overging om de opgewekte volkshartstochten van de Panama-gebeurtenissen en andere binnen landsche moeielijkheden af te leiden. Zulk een poli tiek van afleiding door opstoking van den volkshaat levert echter een permanent oorlogsgevaar op, en herinnert aan de stelselmatige verbittering van het nationaal gevoel, welke in het jaar 1870 tot den roep a Berlin heeft gevoerd. De Fransche Senaat koos de heer Challemel-Laeour als opvolger van Jules Ferry tot haren voorzitter. Men weet, dat met den verkozeno de heerConstans het meest in aanmerking kwamde laatste verwierf echter slechts 15 stemmen tegen 112 op den gekozene. Men zegt, dat den heer Constans weder eene plaats aan de ministerstafel wordt bereid, maar dit mag twijfelachtig heeten, omdat hij niet zeer gezien is bij den heer Carnot. De heer Cballemel-Lacour is 65 jaar en heeft een roemrijke loopbaan achter zich. Hij werd reeds op jeugdigen leeftijd leeraar te Limoges, maar keizer Napoleon verbande hem wegens zijne republikeinsche denkbeelden uit Frankrijk. Hij begaf zich toen naar Brussel, hield daar voorlezingen, die hem een grooten naam bezorgden en werd daarna leeraar te Zürich. In 1855 verkreeg Challemel-Laeour amnestie en werd hij medewerker van de Temps. Na den val van het Keizerrijk werd hij prefect van het Rhöne- departement, dat hem twee jaar later naar de Kamer afvaardigde, waar hij weldra leider zijner partij werd. Later werd hij lid van den Senaat, waar hij eveneens grooten invloed verkreeg. In 1879 werd hij gezant te Bern, het volgende jaar te Londen tot hij in 1882 tot Minister van Buitenlandsche Zaken werd benoemd. Uithoofde van zijn zwakken gezondheidstoestand moest hij die betrekking neder- leggen, maar zijne vroegere kiezers vaardigden hem andermaal naar den Senaat af. Zijne groote letter kundige bekwaamheden bezorgden hem een zetel in de Academie jranqaise. Intusschen zit Frankrijk juist in de dagen vóór Paschen zonder ministerie. Tengevolge van een con flict tusschen de Kamer en den Senaat over de be grooting, wnarbjj de Regeering aan de Kamer vroeg om zich met den Senaat te willen verstaan, wat de Kamer echter niet deed, heeft het ministerie-Ribot zijn ontslag gevraagd. Het En^elsciie Lagerhuis hield verleden Vrijdag avond eene zitting, die tot den volgenden morgen half zes duurde. Dat zijn van die zittingen, waar van wij in Nederland góen begrip hebben. De op positie was er voortdurend op uit de werkzaam heden te belemmeren en bij wijze van protest wilde toen de meerderheid van geene sluiting der discus - siëa hooren. De regeeringspartij had ten slotte de voldoening, dat de geheele begrootiug werd afge handeld. Belangrijker echter was de zitting van jl. Maan dag, waarin de Iersche politiek van heb tegenwaor-

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1