V behoeven te worden, maar het Centraal Comité zon zijn vrijheid hernemenzou officiëel niets meer met de Club uitstaande hebbenin niets ook zijnerzijds de Club meer hebben te erkennenen, als het gekozen orgaan der kiesvereenigingen, zoo dikwijls als het pas gaf, een eigen zelfstandig wooid over den poli- tieken gang van zaken spreken kunnen". De Standaard vindt dit wel niet de meest gewenschte verhouding, vooral niet in een partij als de anti revolutionaire, waar de leden bovenal door een geeste lijken band vereenigd zyn, maar aan den onwaren toestand moet een einde komen. Indien er toch ooit een onderwerp aan de orde is geweest, waarbij saamwerking tusschen comité en club eisch van gezond verstand en noodzakelijkheid ware, dan wel de electorale quaestie. Ieder toch gevoelt, hoe van de keuze, die op dit punt gedaan wordt, geheel de toekomst van de partij afhangt." Dat in deze omstandigheden de Club weer niets van zich heeft laten hooren geeft De Standaard aan leiding om van haar kant deze kwestie te berde te brengen; zooals men zich herinneren zal, is reeds van het najaar de Prot. N.Brah. begonnen te be- toogen, dat de Kamerclub zich ten volle moest los maken van het centraal comité, omdat het voor de Kamerleden niet wel mogelijk was met het centraal comité te rade te gaan. De Standaard wil nu de oorzaken der verwijdering echter niet nagaan zg let thans alleen op de for- meele zijde van de kwestie. En dan bestaat er geen reden om de enkel formeele relatie langer aan te houden. »De club vare dan op eigen risico; het centraal comité steune dan op het volk en op het volk al leen." Door de Duitsche regeering is de invoer van varkens uit Nederland naar Aken van 27 dezer maand af weder toegestaan. De invoer mag alleen Maandag en Dinsdag van iedere week, langs het station Templerbend, en na keuring door een Duitschen veearts, plaats hebben. De centrale lib. vergadering in het district Harlingen heeft den heer A. Bouman definitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De Amst D. v. Nnam inzage van een brief uit den Haag, waarin het volgende voorkwam. Maandag, den 20en dezer, heeft de Minister van oorlog 'smorgens te elf uur aan H. M. ten paleize aangeboden de promotie der artilleiie. Nadat H. M. deze had ingezien, antwoordde zij met deze woordenExcellentie deze benoemingen kan ik niet teekenen. U staat daarboven aan om tot kolonel te worden bevorderd. Uw excellentie ver keert in hetzelfde geval als de ritmeester Van de Poll. Zoodra u in actieven dienst terugkomt, kunt u daarop rekenen. >De minister was zoo onthutst, dat hij zijne pa pieren opstak en vertrok". Wij hebben zegt genoemd blad onzen Haag- schen correspondent geseind om te vernemen of hij deze mededeeling bevestigen kon, doch ontvingen nog geen antwoord. De briefschrijver maakt de opmerking: »»De officieren, die op hunne bevordering wach ten, zyn er dupe van"". Dit is zeker het geval. Doch indien er inderdaad zulk een conflict bpstaat, is het niet te denken, dat de particuliere raadslieden van H. M. moeite zullen hebben de regentes aan het verstand te brengen, dat er een groot verschil be staat tusschen een lid van het militair huis, die ge heel buiten den dienst staat, en een minister van oorlog, die aan het hoofd van den dienst geplaatst ism. a. w. tusschen een tengevolge van lange non activiteit niet bekwaam, en een als minister door haarzelve als bij uitstek bekwaam geoordeeld man. H.H. M.M. de Koninginnen zullen in Mei voor eenige weken gaan naar Flims bij Chur in Grauwbunderland. (Tijd.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. C. Van Koetsveld C.Ezn., predikant alhier, hoopt 19 April a. s. zijn 25-jarige evangeliebediening te herdenken. De heer v. Koetsveld werd geboren in 1835, was candidaat te Utrecht in 1867, predikant te Usseloo 19 April 1868, Beusichem 1871, Zevenhuizen 1872, Oostkapelle 1879, Zwartsluis 1882, Oosterhout 16 Mei 1886, Houtrijk en Polanen 3 Nov. 1889, Goes 9 Oct. 1892. {De Z.) Kruiningeii* De jaarwedde van mej. J. Ridder, onderwijzeres alhier, is door den gemeentera =d ver hoogd met 50 en gebracht op f 550. HoedeJ£ensk*»rI&e. In de jl. Maandag gehou den vergadering van den gemeenteraad is besloten, aan de hulponderwijzeres mej. Remigius, als zoodanig benoemd te Vlissingen, eervol ontslag te verleenen. Er zal nu eene oproeping gedaan worden voor een hulponderwijzer tegen een salaris van f 500. Naar de Telegraaf verneemt, is door de school opzieners in het district Leeuwarden aan het ge meentebestuur van Leeuwarden een voorstel inge diend tot ontslag van een onderwijzer aan een gem.- ■chool, wegens handelingen in strijd met den inhoud der bekende circulaire dier schoolopzieners. De acht-en-veertigste algemeens vergadering van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap zal gehouden worden op Dinsdag, W oensdag en Donder dag, den lsten, 2den en 3den Augustus, te 's-Her- togenbosch. O. a. zullen behandeld worden de voorstellen van het hoofdbestuur die betrekking hebben op eene herziening der wet op het lager onderwijs, alsook het vraagpunt over de opleiding der onderwijzers. Rechtszaken. Door de rechtbank te 's-Gravenhage is Maan dag yeroordeeld J. wed. A. G. te Goes, wegens diefstal tot 2 maanden ge?, straf. Boekaankondiging. De eerste Hollandscke nederzetting in Colorado en het optreden der Nederlandsch-Amerikaansche land en emigratie-maatschappij door J. Van Boven. Utrecht, H. Honig. Aangezien deze brochure voor rekening van den schrijver gedrukt is, hebben wij geene vrijheid den inhoud ervan zelfs maar gedeeltelijk over te nemen, hoeveel neiging men bij het lezen ervan daartoe ook moge gevoelen, omdat op eenvoudige, duidelijke wijze daarin het wedervaren en helaashet lijden der kolonisten wordt geschilderd, en aangetoond wordt hoe de Utrechtsche maatschappij misschien zelf misleid de emigranten verkeerd inlichtte en op onverantwoordelijk luchthartige wijze het leven waagde van een paar honderd menschen, die, mee- rendeels uit geloofsvertrouwen, niet meenden te mogen twijfelen aan de juistheid der verkregen inlichtingen, uitgaande van deze >christelijk philan- tropische" maatschappij, met professor Noordtzij aan het hoofd. De broehui'e is een boekske, dat zich aangenaam laat lezen, en dat stellig door ieder, die betrekking heeft op onze kolonisten naar de St.-Luis-Vallei, met graagte zal gelezen worden. Gemengde Berichten. Een vroeger stadgenoot, de wachtmeester der brigade maréchaussée te Osch, G. Hoekman, is Maandagnacht, terwijl hij op surveillance was, op verraderlijke wijze doodgeschoten. Omtrent dezen moord meldt de Pr. Nhr. Ct. »Op verschillende punten van de gemeentewaren op surveillance twee maréchaussées en de wacht meester was alleen uitgegaan, om te zien of alles rustig was. De wachtmeester, de twee manschappen tegenkomende, zeide aan dezeü, nog een uurtje te blijven en dat hij huiswaarts zou keeren, omdat toch alles in orde was. Eenige oogenblikken, nadat de wachtmeester de maréchaussees had verlaten, hoorden dezen eens klaps twee schoten, en vermoedende, dat de briga dier en de maréchaussées, die aan den andereu kant van de gemeente surveilleerden, waren slaags geraakt spoedden zij zich daarheen, waar zij echter niemand vonden en alles rustig was. Terugkeerende, ont moetten zij den brigadier, die hun mededeelde, dat de wachtmeester was doodgeschoten. Zeker is het dus, dat de twee schoten, door de maréchaussées gehoord, op den wachtmeester zijn gelost geworden. De moordenaar of moordenaars hebben hun slacht offer van de plaats des aanslags nog gedragen naar het marktveld en daar neergelegd. De officier van justitie, de rechtercommissaris en de substituut-griffier bij de rechtbank te 's-Bosch zijn aanstonds naar Osch vertrokken tot het instellen van een onderzoek. Er werd een persoon gearresteerd en in verhoor genomen, die tegen den opzichter van de boterfabriek der firma Jurgens, op wiea ook reeds eenmaal is geschoten, zou gezegd hebben: »dien weg ga jij ook op, net als de wachtmeester". üruinin^en. Het mond- en klauwzeer heeft ons verlaten. De stallen enz. van den landbouwer J. Wondergem zijn ontsmet en de groote waar schuwende borden zijn weggenemen. De buitengewone gemeente-veld wachter A. Komejan is dan ook als zoodanig door den heer Commissaris der Koningin ontslagen. Zondagavond omstreeks 7 uur zat zekere vrouw Brink te Amsterdam, rustig op een bank nabij hare woning, mot eenige buren te praten, toen plotseling haar man op haar afkwam en een mes trok en zijn vrouw eerst een steek aan het hoofd, vervol gens een in den rug en eindelijk een bij den linker arm toebracht. Toen stortte de vrouw neer en snelde een jonge man de trap op en ontnam den woeden den man het mes. De vrouw werd door de politie, die te hulp snelde, naar het gasthuis vervoerd. Ze heeft drie kinderen en verwacht binnenkort het vierde. De misdadiger werd gegrepen en na aan het politiebu- reel te zijn verhoord ter beschikking van den Offi cier van Justitie gesteld. De vrouw kon, na ver bonden te zijn in het gasthuis, huiswaarts worden vervoerd. Des nachts werd de man, na verhoord te zijn, ontslagen en keerde bij de niets kwaads vermoeden de vrouw terug. Toen deze haar man aan de voor deur op luiden toon toegang hoorde vragen, sprong zij in haar doodsangst uit een raam op de eerste verdieping op de binnenplaats, gelukkig zonder letsel te bekomen. Daar vrouw Brink b°ducht voor verdere mishandeling niet in huis durfde komen, werd zij door de buren liefderijk opgenomen. Bij den heer M. Boogaard te 's-Heer-Arends- kerke zijn een koe en een stier gemest, die verkocht zijn aan H. de Keghel te Ert velde, België, en be kroond werden op de markt te Brussel met den lsten en den 2den prys. Van vriendelijke zijde, schrijft de Ned. Katho liek, kregen we dezer dagen inzage van den volgen den sollicitatiebrief, dien we letterlyk overnemen Mijnheer, »Bij dezen neem ik d© pen Op om de Vrijheid te verleenen. Om de Advertentie gelezen te hebben en daar in gezien dat er een Agent in ge vraagt wordt Voor de waren van vleesch en worst, bij de Menschen aan te bieden, te verkoopen in en buiten de stad en Omstreken dezen persoon goed de weg wetende, goed Kunnende Lezen schrijven en Rekenen, de Ouderdon* der Jaren. Ik word met Maart Den 20 Maart 23 Jaar Ouwdt. Ambacht of werkzaam geweest in een Steen kolen magazijn Jong en Flink en sterk en ik zal Mijn Adres Opgeven aan Mijn heer en vraag b v. p. Spoedig Andwoord Op deze vraag Of Adres van Mij Ik zal mijn adres Opgeven aan U niet Getrouwd leggende in een kosthuis Mijn Vader is Gepencieord Opperwachtmeester Geweest bij de Marcucees. Als een curieuse bijdrage tot het personen- tarief der S.S. kunnen wij het volgende mededeelen. Een retourbiljet le klasse van Tilburg naar Londen kost 40.70, terwijl men voor het groote traject 's-HertogenboschTilburgLonden retour le klasse slechts J 29.50 betaalt. Tilburgsche handelaren en industriëelen, die Enge land bezoeken, getroosten zich dan ook in den laatsten tijd de «ileine moeite om eerst naar den Bosch te sporen en daar den sneltrein te nemen naar Londen. Op die wijze besparen zij (na aftrek van hun kaartje Tilburg's-Bosch) telken reize J 10.80. Bij een eierhandelaar te Berlijn is de vorige week een partijtje kievitseieren verkocht voor 4.20 het stuk. Wij zouden bijna zeggen om, misschien niet zonder eenige overdrijving, met Helmers te spreken dat hij, die zulk een prijs betaalt voor een ei, al is het dan ook van een kievit, verdient des mijnsslaafs lot in 'saardrijks ingewanden" Weet dan die lekkerbek niet dat voor f 4.20 een arm gezin een gansche week volop eten kan. (Arnh. Ct.) Vrijdagmorgen nam iemand de vrijheid bij den heer K. te Assen de voordeur der villa »Anna" in te gaan en de trap naar boven op te loopen. Dat hij in huis was gegaan, was door een der dienstboden gezien en daarmee werd de heer K. in kennis ge steld. Bij een door dezen ingesteld onderzoek bleek, dat hij een ongenoodigden gast had gekregen, die, behoorlijk ontkleed, gereed stond in de logeerkamer te bed te gaan. Onnoodig te zeggen, dat daartegen geprotesteerd werd en hem het huis werd ontzegd. Later bleek dat het een den vorigen dag ontslagen bedelaar uit Veenhuizen was, die een slechten nacht had gehad, omdat hij wegens dronkenschap op de brits der burgerwacht had gelegen en nu eens lekker wou uitslapen. Te Utrecht zou dezer dagen eene 22jarige dienstbode in het huwelijk treden. Alles was reeds voor deze plechtigheid in gereedheid gebracht, alleen de bruidegom, die sedert kort bij zijne aanstaande schoonouders inwoonde en des morgens reeds vroeg tijdig was uitgegaan om een paar boodschappen te doen, mankeerde nog op het appèl. Natuurlijk verwachtte men niet anders of hij zou wel zorgen nog op tijd present zijn, doch toen het eene uur na het andere verliep en hij niet kwam opdagen gaf men de hoop op en werd er ten slotte besloten hem te gaan zoeken. Doch ook dit leidde tot geen resultaat, de bruide gom was en bleef weg en heeft sedert niets meer vSn zich doen hooren. Het gekste is echter nog, dat de politie thans in het zaakje is gemengd, daar later is gebleken dat tegelijk met den bruidegom ook een nieuw pak en andere kleedingstukken, den vader der bruid toe- behoorende, zijn verdwenen. Gedurende eenige dagen kan men voor een perceel in de Zandstraat te Arasterdam een menigte mensehen zien staan, steeds den mond vol hebbende over »het spook". Wat is het geval Sedert drie weken worden op den dag onophoude lijk slagen gegeven op de kamerdeuren van de le en 2e verdieping en wel zoo hard, dat men dit in het benedenhuis kon hooren. Telkens wanneer geklopt werd, ging men onmid dellijk kijken, doch men zag niets. De bewoners be gonnen angstig te worden en een onderzoek werd ingesteld. De oorzaak kou men echter niet vinden. Zelfs toen men de deur uit de hengsels had gelicht, werd op de stijlen geklopt. Stond men binnen, dan scheen het kloppen van buiten te geschieden en was men op het portaal, dan bleek de slag binnen ge geven te worden. Verschillende personen hebben de wacht gehouden en hoorden flinke slagen op de deur geven, doch zagen hoegenaamd niets. Maandag werd door de politie een onderzoek in gesteld, doch vruchteloos, terwijl ook door haar het kloppen werd vernomen. Dinsdag evenzoo. Het eigenaardige van het geval is, dat dss morgens ongeveer 9 uur het geklop begint en het des avonds tegen donker eindigt. Telkens verzamelen zich een massa menschen voor het spookhuis, doch hoe men ook raadt en hoe men zoekt, van een spook" is niets te vinden. Uit de gesprekken, die men nu en dan onder de aanwezigen hoort, bleek 't maar al te duidelijk, dat men niet naar kleine plaatsen behoeft te gaan om bijgeloovigen te zoeken, want zeer velen geloofden dat het een »booze geest" was. Minder bijgeloovigen dachten aan een helsche (hier wordt bedoeld een electrische) machine of dat het kloppen veroorzaakt werd door dreuning van een of andere fabriek. Gisteren zou door de recherche van de politie nogmaals een onderzoek worden ingesteld en mis schien is het raadsel, dat nu elk in spanning houdt, spoedig opgelost. {V. B. v. A.) Ofschoon ieder weet dat roest een vijand van het ijzer is, die onophoudelijk zijn verwoestend werk voortzet, geven toch de spoorweg-ingenieurs steeds aan ijzeren bruggen de voorkeur boven steenen, omdat men deze minder gemakkelijk in al hare on- derdeelen kan beproeven dan gene. Toch moet men zeer voorzichtig zijn waar zulk een ontzaglijk getal klinknagels moeten geslagen worden, is, trots elke bedekking met een verflaag, elk gat een middelpunt, van waar oxydatie onver poosd uitgaat. Om het gat heen verandert zij een gedeelte van het ijzer in roest, en hoe dieper zij doordringt, des te meer gaat de samenhang tusschen de deeltjes verloren, afgezien nog daarvan, dat toch reeds bij bruggen, die telkens en telkens weder bij het passeeren der treinen een geweldige dreuning ondervinden, een wijziging van het moleculair verband der metaaldeeltjes voortdurend wordt begunstigd. Hoe groot dit gevaar is, heeft nog kort geleden 1 de ingenieur Baldi gezien bij twee bruggen in het 1 departement Hérault, die beiden door-de roest zijn I verteerd en vernieuwd moesten worden. De eene is de brug by Palovas, die in twee bogen daar ter plaatse het kanaal overspant en in 1851 gebouwd werd. De andere brug, nabij' Fronsignan gelegen, is, niettegen staande zij nog maar acht-en-twintig jaar oud en met een dikke laag steenkolenteer overdekt is, door de roest geheel onbruikbaar geworden. De uitvinding van een kogelvrije uniform her innert aan een anecdote van den hertog van Wel lington. Een vreemdeling vervoegde zich aan het departement van oorlog en bij den hertog toegelaten, verzocht hij, dat ZEx. proeven zou laten nemen met een door hem uitgevonden kogelvrij pantser. Kogelvrij riep de hertog, »heel goed. Trek het aan, wilt ge?" De man deed het. De hertog schelde. Een officier trad binnen. »Zeg eens aan kapitein X., dat hij twee van zijn manschappen hierheen zendt met scherp geladen geweren". Toen de hertog zich weer omkeerde naar den uit vinder, was deze verdwenen. O ra n j e Ha. Een Utrechtsch student is dezer dagen kennis gaan maken met vrouw Blommers, alias Oranje Ka", welbekend door haar optreden tegen de socialisten, aan wie zy, uit liefde voor het Koningshuis, een vurigen haat gezworen heeft. Dat zij intusschen niet enkel door demonstraties en handtastelijkheden de sociaal-democraten bestrijdt, maar ze ook met den mond goed aandurft, blijkt uit het verslag door den student in de Minerva gegeven, over een socialistische vergadering, door Oranje Ka bijgewoond. Het was tegen twaalven, aldus schrijft hy. Zoo terstond zou in het lokaal der socialisten in de Rid derschapstraat een juffrouw spreken over :>de werk loosheid". Reeds was een enkele socialist in het lokaal gekomen, maar verreweg de meeste plaatsen waren nog onbezet, en het bestuur trok reeds een beden kelijk gezicht. Doch daar komen plotseling groepen van drie de zaal binnen. Voorop twee mannen, waar- tusschen vrouw Blommers, en dan, drie aan drie »d'er jongens", die allen hun dubbeltje entrée be taald hebben, maar nu ook vooraan willen zitten, of voor een deel op de gaanderij een plaats kiezen, om een beter overzicht over het geheel te hebben. Toen allen gezeten waren, begon de juffrouw. Wel dra toonde zich groote ontevredenheid op het gezicht van Ka, en het duurde dan ook niet lang, of zij stond op, en ging tegen de tribune leunen, met haar rug naar d© spreekster. Eindelijk had de juffrouw uitgesproken, en de enkele geestverwanten hadden met handen en voeten te gelijk hun volle instemming betuigd, als wilden ze laten merken, dat er nog wel socialisten waren. Daar vroeg de president, of nog iemand het woord verlangde. Ja wel meneer de socialist", en met draaide Oranje Ka zich om en plaatste zich met haar groot lichaam recht tegenover de tribune, en begon toen »Zie je, menheer de socialist, ik begrijp niet, dat die juffrouw hier nog durft te komen spreken over werkloosheid, want het geld voor de reis moet ze óf verdiend, óf gestolen hebben, en als er dan toch zooveel werkloosheid is, dan zou ik dat geld maar liever bewaard hebben voor slechtere tijden. Maar, menheer de socialist, als die juffrouw ons hier wil komen vertellen, dat er in Utrecht zooveel werkloos heid is, dan weet ze niet wat dit is, en dan liegt ze. Ik zal je dan vertellen, menheer de socialist, dat menschen bij de laatste sneeuwopruiming drie gulden verdienden en dat er nog wel vijftig zijn, die hun geld niet afgehaald hebbenis dat werkloosheid En de bakkers kunnen hun brood van den vorigen dag niet kwijt worden op de broodbriefjes, de heeren wilden versch brood is dat armoe Nee, de juffrouw weet niet wat armoe of werkloosheid is, en het was beter, dat ze thuis bleef om de kousen van do kinderen te stoppen, dan zou haar linnenkast er vrij wat beter uitzien". »Ja, zie je vrouwtje, dat is nu juist zoo'n treurig voorbeeld bij mij thuis, mijn man heeft al in geen twee jaar werk gehad". Ja juffrouw, zegt u dat wel, dat hg in geen twee jaar werk heeft gehad, maar zeg er dan ook bij, dat hij al twee jaar in de cel zit. Nee, je komt voor niks anders hier dan om vier soorten van menschen te makenlaailiehfcers, brand brievenschrijvers, dronke lappen en overspelers. Ik wil ze je wel aanwijzen ook. Kijk, daar zit er een, die hoort bij jullie, en die heeft vier maanden in de cel gezeten, omdat hij een paar laaien gelicht heeften daar heb je er een, die heeft een paar brandbrieven op zijn geweten, ik zou hem de adressen nog wel kunnen noemen. En daar ginds loert er een, die heeft voor een paar jaar zijn vrouw laten zitten met zes kinderen ze wonen bij ons in de buurtde kinderen krijgen nog wel eens een stuk brood van me. Zie je, menheer de socialist, zulke lui bou'en jullie er op na, en dan kom je nog praten over armoeNee, dan zal ik je eens vertellen wat armoe isKa is tweemaal getrouwd geweest, en met haar eersten man had ze het wel zoo armoedig, dat de buren eten kwamen brengen voor de kat, en toch is de kat nog van honger ge storven, want Ka at dat eten zelf op. Maar nou gaat het gelukkig beter, en dat heb ik met deze handen verdiend. »Ja, juffrouw, ze zijn niet zoo mooi als de uwe maar ik heb er met eer en deugd mijn kinderen mee groot gebracht. »Nee, mijnheer de socialist, je hoeft ons hier in Utrecht niet te komen vertellen, wat armoe of werke loosheid is, en van dat gezeur van het socialisme, daar willen we niks mee te doen hebben. Nee, laten we dan maar liever een versje zingenkom jongens Daar klonk en daverde het Wien Neerlandsch Bloed", en onderwijl haalde Ka van tusschen de roks- banden een vlaggestok te voorschijn; de Oranjevlag werd er aangebonden, en hiermede zwaaide ze do maat, zelf dapper mede zingende. Weldra volgde het Wilhelmus", toen het Oranje boven". En toon dat in het rond klonk en mede gezongen werd door het volk dat voor de deur was blijven staan, toen dropen langzamerhand de socialisten stilletjes door de achter deur af; voorop de laailichter en de brandstichter,

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2