1893 N°. 38. Dinsdag 28 Maart. 80sle jaargang. Belasting op de Honden De Secretarie der gemeente De lijsten van de kiezers De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nornmers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Djtmak te Rotterdam en verder bp alle Boekverkoopers en Brie vengaai öers L..a5endiBg van advertentiën voor S uren og> den De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, dag: der uitgave. Hat voljaars* kohier voor 1893 vau de is door den Raad in zijne vergaderiug van den 23 dezer vast gesteld, op heden aan den Ontvanger ter hand gesteld en zal na de uitreiking van liet aanslagbiljet gedurende eene maand ter inzage liggen, gedurende welken tijd da aangeslagenen huune bezwaren op ongezegeld papier bij den liaad kunnen indienen. Goes, den 25 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders van Goe3, J. G. d. W. IIAMElt. De Secretaris, HARTMAN. zal op MAANDAG DEN 3 APRIL, uithoofde vau den 2den Paaschdag. gesloten ziju. Tot het doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand zal gelegeuheid gegeven worden des voormiddags van 11 tot 12 uren. Goes, den 25 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. voor leden van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad ïiju op heden gesloten, dadelijk ter gewoner plaatse in deze gemeente aangeplakt, en andermaal op de Secretarie voor een ieder t?r inzage uedergelegd. Goej, den 25 Maart 1893. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. GOES, 27 Maart 1893. Bij het examen voor commies der posterijen zijn geslaagd de surnumerairsE. G. Rijstenbil en H. De Jong. Ierseke. Donderdagavond hield de coöperatieve (oester)vereeniging »De Speculant" hare jaar vergadering. Er werd in principe besloten de aan geslagen pannen der vereeniging niet af te steken maar te verkoopen. Er waren op het einde van bet boekjaar 188 aandeelen, vertegenwoordigende een kapitaal vau 977,60. Door overgang van aandeelen werd een winst behaald van f 12,45. Aan arbeids- loonen werd f 162,841/2 uitgegeven. De rekening sloot met een netto-winst van f 2,45 1/3. Kolijnsplaat. Vrijdagavond werd door de leden van het Nutsdepartement »Noord-B8veland" met hunne dames en geïntroduceerden in het ge heel 56 in het hotel »De Patrijs" alhier oprecht aangename wijze het vijftigjarig jubileum van dit departement gevierd. De zaal was zeer net 'versierd met groen, kunstbloemen, vlaggen, banderollen en schilden, de beide laatste met toepasselijke inscrip ties, betrekking hebbende op de verschillende in stellingen, door het departement hier in het leven geroepen, alsde spaarbank, floralia, volkslezingen, de leesbibliotheek enz. en met de namen en data der verschillende voorzitters en secretarissen, die als zoodanig in die halve eeuw gefungeerd hadden of nog in functie zijn. De versiering bet werk van den heer J. Nieuwdorp Jr. alhier, voor bet kronen bijgestaan door de leden der zangschool mocht dan ook in ruime mate de goedkeuring der opge- komenen wegdragen. Na de opening dezer feest vergadering en het toe roepen van een hartelijk welkom door den voorzit ter, den heer W. F. J. Wagtho, hield de secretaris, de heer A. T. 0. Swenne, de feestrede, waaruit 0. a. bleek, dat den len November 1842 tot de oprichting van het departement was overgegaan (om bijzondere redenen was de feestviering van den 1 November 1892 tot heden uitgesteld), dat het grootste leden tal 51 bad bedragen tegen thans 26 (als 18 hier, 3 te Kortgene, 3 te Wissekerke en 2 te Kats) en dat bet departement wel recht van bestaan had, aangezien het in zijn bescheiden kring vaak dat nuttige bad gedaan, wat de hand vond om te doen. Met de beste wenscken voor den bloei van dit depar tement eindigde de spreker zijne keurige rede, door spekt met humoristische wendingen en opmerkingen. De feestcommissie had voor een zeer variëerend programma gezorgd. Het bevatte behalve de feest rede, drie duo's op cither en viool, zang met cither- accompagnement, twee duo's van Brum op de viool, een duet »Wie zal 't zijn" door twee dames gezongen, eene komische voordracht, getiteld »Een lastig ge val", opera-melodieën op de viool, door eene dame en een heer in samenspel gespeeld en last not least een blijspel in éen bedrijf, getiteld»Papa gat per missie". Dit alles schonk bij veel afwisseling veel kunstgenot en was des te eigenaardiger, daar alles met eigen krachten werd verricht. Na dankzegging van den voorzitter aan den feest redenaar en de dilettanten van dezen avond voor de flinke wijze, waarop zij zich van hunne taak had den gekweten, begon een geanimeerd bal, dat inzon derheid den jongeren nog geruimen tijd gezellig bij een Meld. Mruiningen. Jl. Vrijdag trad voor het depar tement van 'tNut van 't Algemeen* alhier de hoer V. d. Meulen uit Haastrecht als spreker op. Zijn onderwerp was getiteld: Volksonderwijs." Hij be treurde het, dat niet meer afdeelingen van deze vereeniging in Zeeland werden gevonden. Op duidelijke, overtuigende wijze toonde hij aan, dat de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aan bare geschiedenis verplicht is, ook in 't vervolg de belangen van 't volksonderwijs te behartigen. Hij bewees, door ons eene school in de vorige eeuw te laten binnentreden, hoeveel wij reeds zijn vooruit gegaan. Maar nog is het ideaal op verre na niet bereikt. De wijzigingen door het vorige ministerie in de wet op het lager onderwijs aangebracht, kun nen niet zoovele verbeteringen genoemd worden, 't Minimum van 't aantal kinderen is verhoogd, school geldheffing is verplichtend, de opleiding der onder wijzers is niet voldoende gewaarborgd. De bijzondere school kan beter dan vroeger concurreeren met de openbare. Wij moeten dus zorgen, dat 't openbaar onderwijs zoo goed wordt, dat elke vader zal zeg gen mijn kind moet naar die school. De vereeni ging Volksonderwijs" stelt zich daarom ten doel 't openbaar onderwijs zoo goed mogelijk te maken en ze wil bet schoolverzuim tegengaan, de opleiding der onderwijzers verbeteren, herhalingsonder wijs be vorderen, maar vooral ook het voorbereidend on derwijs verbeteren. Is toch het gekeele onderwijs een boom, waarvan het hooger onderwijs de kruin, het middelbaar on derwijs den stam en het lager onderwijs den wortel voorstelt, dan is het voorbereidend onderwijs de massa vezeltjes en immers, wij allen weten het, -de ziekteverschijnselen van do geheels plant vinden gewoonlijk daar hunnen oorsprong. Verder moeten wij waken tegen de valsche mee ning, dat d8 neutraliteit der openbare school mede brengt, dat zij ongodsdienstig is. Reinheid en barm hartigheid des harten, liefde tot den naaste kunnen op de openbare school even goed als op de bijzondere worden aangekweekt. Verder moeten ook de onderwijzers een voldoend salaris hebben. Eerst dan zullen zij al hunne krach ten ten dienste van de school kunnen aanwenden. Voor dit alles ijvert ^Volksonderwijs." »Zijt gij overtuigd", aldus eindigde de spreker, »van het groote belang der zaak, sluit u dan bij ons aan, want ook bier geldt het spreekwoord: Eendracht maakt macht." 't Gevolg van deze rede was, dat hier eene af- deeling van Volksonderwijs" werd opgericht. De vergadering, ofschoon zij voor ieder toegan kelijk was, werd slechts door een dertigtal personen bezocht, wat geen koogen dunk geeft van de be langstelling in het onderwijs hier ter plaatse. De luitenant ter zee der 2de klasse C. A. D 0 m i n i c u s wordt met den 28sten dezer geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. St.ct Van de werf der Koninklijke Maatschap p ij »De Schelde" te Vlissingen liep Zaterdag met gunstig gevolg te water Hr. Ms. schroefstoomschip Cycloop. De voornaamste afmetingen van bet 6chip zijn lengte 57.35 M., breedte 7 M., holte 3.66 M. De stoomwerktuigen en ketel worden mede aan bovengenoqpide inrichting vervaardigd en staan ter opstelling aan boord in werkplaatsen gereed. De Prov. N.-Brdbmter waarschuwt de anti revolutionairen om zich niet te innig met de radicalen te verbroederen, onder opmerking dat men niet weet, hoe deze wel denken over ver schillende kwestiön. »Hoe wil bet radicalisme handelen tegenover de christelijke gymnasia en scholen van middelbaar onderwijs Hoe, ten aanzien van de vrije universiteit Hoe, ten aanzien van den vaccine-dwang Hoe, ten aanzien van leerdwang, waardoor het huisgezin in beginsel onderworpen wordt aan de staatsalmacht Hoe, ten aanzien van de staatsarmenzorg, ten aanzien waarvan van radicale zijde telkens betoogd wordt dat de kerkelijke liefdadigheid ontoereikend blijkt, zonder dat van de kracht, die van de vrije kerken uitgaat, wordt gerept Hoe ten aanzien van staatsuitgaven Zal voortaan de tering naar de nering worden gezet; of meer nog dan thans »de Staat" ter voorziening in allerlei persoonlijke behoeften worden aangesproken, om, nadat hij eerst vastgesteld" heeft wat nuttig, dus iioodig, is, de ingezetenen ter betaling van dat aldus vastgestelde ondragelijk te belasten Daar deze verzuchting hier en daar weerklank gevonden heeft in de anti-revolutionaire pers, acht de Amsterdammer het zaak op die vragen te ant woorden, hoezeer onder protest, omdat de Prov. N.- Brabanter over de radicalen spreekt als over be woners van een verafgelegen eiland, waar ze wel van heeft hooren spreken, maar van wier uitingen ze nooit direct heeft kennis kunnen nemen. In zake het onderwijs, zegt de Amsterdammer willen de radicalen de rechtvaardigheid betrachten, zoodat het bijzonder onderwijs zich naast het open baar onderwijs kunne ontwikkelen. Zij zijn derhalve voor subsidie vag^ bijzonder onderwijs, hetzij hooger-, middel- of lagei^ voor zoover de bijzondere inrich tingen den Staat ontlasten. Wat de kosten van het openbaar onderwijs aangaat, zijn zij voor evenredig schoolgeld bjj hooger, middelbaar en lager onderwijs, opdat de Staat niemand, die het zelf bekostigen kan, in den vorm van onderwijs bedeele. Omtrent de inentingsdwang is de Amst. van oor deel, dat de medici, niet de leeken, het nut der inenting moeten uitmakende radicalen zullen, nu de overgroote meerderheid der medici de inenting nuttig acht, zich niet tegen inentingsdwang verzetten, mits de gemoedsbezwaarden worden vrijgesteld. Doch aangezien de niet ingeënten kunnen geacht worden de verspreiding der pokziekte in de hand te werken, zullen zij een bepaald kenteeken moeten vertoonen en, zoo ze worden aangetast, uit een niet ingeënt gezin verwijderd moeten worden. Men bewijze den gemoedsbezwaren de eer, die hun toekomt, maar der hygiëne evenzeer. Van leerdwang verklaart de Amst. zich met nadruk een voorstandster, al wil zij daarbij aan de ouders de vrijheid laten, het onder wijs naar hun eigen smaak te kiezen. Aan het recht der ouders om hun kinderen in het wild te laten opgroeien, gelooft zij niet, en aangezien het huis gezin, de kerk en de maatschappij in menig opzicht onmachtig zijn gebleken om voor de opvoeding te zorgen, moet de Staat te hulp geroepen worden, en is h. i. het verleenen van die hulp Staatsplieht. Hoe het mogelijk is, dat de houding der radicalen in zake staatsarmenzorg aan duidelijkheid te wen- schen overlaat, vat de Amst. niet. Staatsarmenzorg is noodig; dat wil zeggen, de wet most de armen zorg regeleD, formeel, en de staat moet helpen finan- ciëel. De armenzorg behoort op de eene plaats niet beter dan op de andere te zijn en mag niet afhan kelijk wezen van het kerkgeloof; want zij moet uitgaan van het beginsel, dat wij Nederlanders allen te zamen naar de mate onzer krachten hebben bij te dragen, om gemeeenschapp9lijk den armen den noodigen bijstand te verleenen. Zulk een armenzorg vereischt een 'geregelde samenwerking van de ver schillende vereenigingen, die zich aan armenzorg gelegen laten zijn. Samenwerking, niet opheffing. De staatsarmenzorg moet komen, men moet daar mede beginnen maar het is wenschelijk haar zóó in te richten, dat aan de kerken, die zich inderdaad willen beijveren, het innig verband tusschen geloof en liefdadigheid te toonen, de'gelegenheid tot zulk een vermeerdering van krachtinspanning niet worde afgesneden. Men mag de armen niet langer de slacht offers laten zijn van de schrielheid der geloovigen, al zijn er onder dezen ook velen die in hunnen kring een voorbeeld van liefdadigheid verdienen te heeten maar óók zou het onbillijk wezen der kerken, die haar leven wenschen te beteren, den weg daartoe te sluiten. Wat de vijfde vraag betreft, die noemt de Amst. een raadseltje, dat zij onopgelost zal laten tot de Pr. Nbr. een meer zakelijke en duidelijke omschrij ving van hare bedoeling hesft gegeven. Door den Bond van Antirev. Kies vereenigingen in het dfcfrrict Harlingen is mr. Th. Heemskerk te Amsterdam candidaat gesteld voor het lidmaat schap voor de Tweede Kamer. Onlangs is, naar men ons mededeelde, door den Academischen Senaat gunstig advies uitgebracht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ten opzichte der splitsing van het doctoraal in de rechten., (Vox.) Te Giessen-Nieuwkerk werden op 22 Jan. jl. in de werkplaats van H. een paar schaatsen ont vreemd. Al spoedig gelukte het aan den knecht van H. den vermo9delijken dader te ontdekken. De rijks veldwachter nam toen de schaatsen in beslag. Kort daarna kreeg H. van den betrokken persoon een dreigbrief, zoo kras als zich maar denken laat. In hoofdzaak komt de bedreiging hierop neer, dat H. een kogel zal hebben, zoodra de schrijver zijn kans maar schoon ziet. Of daar levenslange gevan genis op zit, dat let hem niet; doen zal hij het; en hij onderteekent den brief inefc naam en toenaam. Op 2 Febr. daarna kwam de zaak voor den rechter van instructie, doch sinds hoorde H. er niets meer van. En aan den schrijver van den dreigbrief bleef inmiddels alle mogelijke vrijheid om zijn boos opzet ten uitvoer te brengen. Iets, wat natuurlijk in een talrijk gezin als dat van H. een niet geringe span ning gaande houdt. Nu weet men wel, dat onze rechtspleging niet snel werkt, maar de vraag mag toch gedaan worden, of in een geval als dit geen maatregelen dienden getroffen te worden tot bescherming van een zóo kras bedreigd burger. Zooals het nu in dit geval gaat, is er zelfs geen schijn van bescherming der wet. (St.) De briefschrijver uit de Hofstad in de Arnh. Ct. schrijft, dat hij met verwondering, ofschoon het wel in den geest van den tijd is, in de couranten gezien heeft, dat de groote, alles regeerende en alles vóór ieder ander wetende »Men" de administratieve na latenschap van den hoofddirecteur der pos- te 1* ij e n Hofstede al had verdeeld voordat de be grafenis nog afgeloopen was. »Het herinnert mij schrijft hij aan de anecdote van den boerenknecht, die de weduwe van zijn baas ten huwelijk vroeg op den ochtend vóór de begrafenis, om toch niet te laat te komen, maar die toch te laat kwam, omdat de weduwe haar woord reeds gegeven had aan den timmerman, die het lijk was komen meten voor de kist. De bescheidenheid schijnt niet mede te tellen onder de goede manieren van den dag." Onder het opschrift„de nieuwe mode" schrijft de Brusselsche correspondent van het U. D. »Neen maardie zoo iets met eenige zekerheid had gedaagd te voorspellen, nog voor weinig tijds, hij of zg zou tot den rang van visionair zijn ver heven. Verbeeld u, waarde lezer, liever waarde lezeres, dalT de nieuwe mode is gedecreteerd en reeds ten toongesteld voor de vitrines van »les magasins de la Bourse" en gij u zult moeten gaan kleeden als groot moeder zaliger, óf u getroosten met den vinger te worden nagewezen, bijaldien gij den jongsten snit zoudt willen afdragen. De svelte taille en om de heupen sluitende sleep- rok is vervangen aldus luidt het oordeel door d8 kortste corsage m9t hoog gepofte om den pols sluitende mouw, de gordel vlak onder den boezem en de flodderrok met een strookje omboord, waar onder een plompe, lage hakkelooze schoen met kruis linten de coquet gepunte bottine komt vervangen. En dan het geheele costuum gekroond door den luif- hoed Is het niet afgrijslijk, 0 fine tailles0, saamge- perste ribbetjes op het bevel van ja van wie Want wie is de mode, die geduchte tiran, die alge- biedster, die spreekt en het is er, die slechts wenkt en het staat er Wie die geduchte isZou ik uit de school mogen klappenbiechten wat ik te weten kwam, wat mij bovendien duidelijk werd, omdat omdat ik wel eens een blik werp ia circulaires en journalen, die niet juist aan mij werden geadresseerd en mij toch in handen kwamen. De hoogwijze tirannieke mode is niets meer of minder dan een groep »commer9ants", steeds be- daeht op uitbreiding van zaken, op geld verdienen, op het bevoordeelen van modisteD, tailleuses c. s. Zooals het nu met de mode gesteld was, ging de handel in mode maar duchtig den kreeftengang. Wie slechts eenigen smaak had eu de naald wist te hanteeren, kon van oud nieuw maken en een tweetal buiten den smaak geraakte kleedjes in een zeer modieus toiletje herscheppen. Er werd niet meer verdiend. Er viel niet meer te verdienen. Wat te doen om een algemeen ban kroet op dit bijzonder handelsgebied te voorkomen Een omwenteling voorbereiden Hoe waarmede waardoor? Er werd gedreigd met eene wederin voering van den hoepelrok. Een schrik sloeg tal van dames om het hart en tal van heeren niet minder. In Engeland staken honderden de hoofden ijlings hijeen om te overleggen, hoe zulk een bezoeking te keeren, en ijlings werd een verzoekschrift aan H. M. Victoria opgesteld, opdat een koninklijk woord het gevaar zou afwenden. Helaas zoowel koningin als prinsessen waagden het, zich tegen de bede der honderden te verzetten, ter wille van de duizenden, die met den hoepelrok zouden zijn gebaat. Alle modemaaksters en naaisters hunkerend naar werk, zouden immers arbeid in overvloed bekomen door de hernieuwing van die ge vreesde, afschuwelijke dracht. Ook elders werd het Engelsche voorbeeld gevolgd, maar ook elders werden hooggeplaatste vrouwen aangezocht om hulp, in verlegenheid. Om de wille van nieuwen arbeid zouden ook zij zich aan den verafschuwden hoepelrok moeten onderwerpen. Do beweging togen de crinoline kwam dus werk-

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1