1893 N°. 35. Dinsdag 21 Maart. 80ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets* Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, kuweljjks- en doodberichten en de-daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. ID zending van advertentie» vóór 3 uren »p den dag der uitgave. OPENBARE VERGADERING van den 11 AAM der gemeente 60ES, op DONDERDAG den 23 MAART 1893, des avonds te 8 uren. Goes, den 20 Maart 1893. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. n. TIL IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. Ingekomen stukken. Onderzoek der geloofsbrieven enz. van het verkozen lid W. N. G. Coenen. Voorstel omtrent de kiezerslijsten tengevolge van de opgaven der armbesturen. Verzoek van F. Franken betreffende de hem verleende toelage met voorstel van B. en W. Rekening over 1892 en begrooting voor 1893 van het beheer der Gasfabriek. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. Kohier van den Hoofd. Omslag voor 1898. Idem van de belasting op de honden voor idem. door de leerlingen der Burger-Avondschool in den afgeloopen cursus vervaardigd, zullen aanstaanden Donderdag 23 Maart in het teekenlokaal der school des voormiddags van 9 12 en des namiddags van 1—4 ter BEZICHTIGING worden gesteld. Zoowel de ouders der leerlingen als andere belangstellenden worden tot een bezoek uitgenoodigd Goes, 18 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders van Goo3, J. G d W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 20 Maart 1893. Wij kunnen thans uit goede bron verzekeren, dat het bericht in ons vorig nummer betreffende het verleenen van uitstel van pachtbe- taling aan oestermaatschappijen in zooverre onjuist was, dat niet aan twee Maatschap pijen, maar aan verscheidene firma's uitstel van be taling is verleend tot 1 Mei a. s. Aan iederdie dit tijdig heeft aangevraagd, schijnt eene gunstige be schikking te zijn uitgereikt. Het komt ons vreemd en onbillijk voor, dat deze maatregel niet to voren is gepubliceerd, daar nu slechts enkelen der pachters tot de bevoorrechten behooren, waar allen dezelfde rechten en aanspraken kunnen doen gelden. Den lsten April a. s. hoopt de heer J. Vis ser, bode ter secretarie alhier, den dag te her denken, waarop hij vóór 40 jaren als zoodanig in dienst trad. Den 19den Maart 1853 werd hij tot bode benoemd. Gisteravond vergaderden de minvermogende katholieken, zooals zij zich zelf noemen, hier ter stede andermaal om van gedachten te wisselen omtrent het op eigen gelegenheid vieren van het Leo-feest. Hoewel de meergegoede katholieken bij de samen stelling van hun feestprogramma blijk gegeven had den van toenadering, werd toch besloten een afzon derlijk feest te vieren. Het programma zal nader worden vastgesteld, in verband met de financiën. Op de voordracht ter benoeming van een deurwaarder bij de arrondissements-rechtbank te Zieriksee, is no. 1 geplaatst de heer L. M. Van Kogelenberg te Goes. Bij K. B. zijn benoemd tot ontvangers der registratie te Oostburg, B. W. De Jong; te Tolen T. Andriessen, thans waarnemend-ontvanger te Goes. UTigge. Alhier moet eene verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad plaats hehben, welke verkiezing is bepaald op Woens dag 29 Maart a. s. Hoedekenskerke. De heer A. Spruiten- burg, sedert vier jaren geneesheer van Hoedekens kerke, Baarland en 's-Gra ven polder, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd en heeft dus zijne benoe ming tot 2de-geneesheer te Ter-Neuzen aangenomen. Daarmede valt ook de betrekking van 1ste-brand meester alhier open. De hoop op een steiger te Borsele is vooreerst weder ten grave gedaald. Wegens gemis aan medewerking van drie gemeentebesturen wordt geen aanleiding gevonden om tot de oprichting van bedoelde inrichting een voorstel aan de Staten te doen. Bij koninklijk besluit is, met ingang van 16 April, benoemd tot directeur van het post- en tele- j graaf kantoor te IJzendijke J. H. Bodeker thans j in gelijke betrekking te Makkum. In sommige bladen wordt de oud-Minister Havelaar als opvolger van den heer Hofstede genoemd. Naar aan het Vad. wordt medegedeeld, zou zeer in aanmerking komen om als hoofddirec teur der posterijen op te treden de heer L. C. bar o-n Van der Feltz, inspecteur te Arnhem. Het contracteeren van suikerbie ten voor de volgende campagne is zoo goed als geëindigd. De prijzen, die de fabriekanten betaalden, jedroegen ƒ11 per 1000 Kg. wortelen, terwijl de verbouwers, die in de nabjjheid der verschillend© fabrieken wonen en franco aan de fabriek leveren, f 12 per 1000 Kg. bedongen. Daar de graanprijzen laag zijn, is er veel gecontracteerd, te meer daar zij, die bieten verbouwen, ook recht hebben op eene zekere hoeveelheid pulpe en dit voedingsmiddel tegen niet te hooge prijzen in de aanstaande wintermaan den kunnen bekomen. Volgens mededeelingen der bieten agenten zullen de uitzaaiingen dit jaar grooter zijn dan in 1892. NR. Ct.) De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal, naar men verneemt, in de week na Paschen bijeenkomen. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Cremer, zal na het aanstaand reces, tot herstel van gezondheid eenige maanden in de Pyreneën verblijf houden. In de maand Mei zal een vergelijkend onder zoek worden gehouden van klerken der tele graph i e voor de betrekking van telegraphist. Het onderzoek naar de bekwaamheden van post ambtenaren in den telegraafdienst en dat van telegraafambtenaren in den postdienst zal in October of November a. s. worden gehouden. Door de commissie van rapporteurs voor het ontwerp bedrijfsbelasting is nog geen besluit genomen over de vraag of een nieuw afdee- lingsonderzoek gevorderd zal worden. Alvorens hier omtrent te beslissen, schijnt de commissie een andere studie van de Memorie van antwoord en het ge wijzigd ontwerp noodig te achten, zoodat een besluit wellicht nog niet in de eerste dagen zal volgen. Te Amsterdam is plotseling overleden de heer G. A. He in eken, terwijl hij ter jaarvergadering van zijn Maatschappij in Eensgezindheid" was. De heer Heineken was oprichter en sedert 1865 directeur der zoo bloeiende en wereldbekende Hei- nekens-Beiersch bierbrouwerij. Hij was van 1871 tot '77 raadslid en groot liefhebber en bevorderaar van de schilderkunst. Naar men verneemt zullen van 1 Juli a. s. af de gewone percents-verhoogingen der traktemen ten en weekloonen van de ambtenaren, beambten en werklieden in vasten dienst bij de M a a t s c h. tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen, weder worden verleend. Ook zullen alsdan vele rangsverhoogingen plaats hebben. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Voor het eerst na eenige maanden van rust, noodig geworden door langdurige ongesteldheid en daardoor verzwakten lichamelijken toestand, trad Zondagavond jl. ds. Huet voor de Ned. Herv. ge meente alhier op. Hoewel het voornemen van zijn optreden eerst des morgens van den kansel werd bekend gemaakt, was toch een buitengewoon talrijke schare opgekomen om den begaafden spreker te hooren en hem als het ware het bewijs te leveren, dat zyn herstel door zeer velen met ingenomenheid is vernomen. In eene korte voorafspraak bracht de spreker dank aan zoovelen voor de bewijzen van liefde en toegenegenheid, gedurende zijne ziekte on dervonden, en in een daarop volgend gebed aan God voor zijne aanvankelijke herstelling. Naar aanleiding van Lucas XXIII34a sprak ds. Huet daarna eene boeiende en indrukwekkende rede uit, die tot het einde met onverdeelde aandacht werd aangehoord en die het bewijs leverde, dat, moge wellicht het lichaam nog niet zijn vorige krachten geheel hebben terugbekomen, de geest althans nog even helder is als te voren, en dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de spreker weder meermalen voor de gemeente zal kunnen optreden. Hiddellmrg. Zondagavond hield dr. L. Heldring, beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Rotterdam, in de Nieuwe kerk zijn afscheidsrede. De kerk, die ruim 1200 zitplaatsen aanbiedt, bleek voor deze gelegen heid nog te klein te zijn. Bedankt voor het beroep bij de Geref. gom. te Kolijnsplaat door ds. F. Staal Pz., te Geesteren en Gelselaar. Beroepen bij ds Herv. gem. te Kortgene ds. F. Hacquebord te Garrelsweerte Waterland- kerkje ds. R. A. Damsté te Oosterwolde. De plannen en teekeningen voor d© te 's-Her- togenbosch op te richten kweekschool, door het Dagelijksch Bestuur dier gemeente ter goedkeuring aan den Minister van Binnenlandsche Zaken toege zonden, zijn, door dezen goedgekeurd, bij genoemd bestuur terugontvangen. Binnen enkele dagen zal de Raad nu hebben te j beslissen of zij die inrichting voor de stad wenscht te behouden, ja of neen. Aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs te Paramaribo worden gevraagd een onder wijzer, tevens bevoegd om wiskunde, en een onder wijzer, tevens bevoegd om Duitsch te onderwijzen. Aan hen, die in het bezit zijn van de hoofdakte, van akten voor andere vreemde talen dan het Duitsch of van een diploma voor Slöjd (huis vl ij t-on der wijs) zal d9 voorkeur gegeven worden. De voordeelen, aan de betrekkingen verbonden zijn lo. vrije overtocht van den benoemde en zijn gezin als passagier der le klasse 2o. eene bezoldiging van 2500 's jaars, in te gaan met den dag zjjner inscheping; 3o. eene gratificatie voor uitrusting, gelijkstaande aan het bedrag van twee maanden tractement 4o. desverkiezende een gelijk bedrag in voorschot. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, 20 Maart 1893 zijn de navolgende vonnissen gewezen jaebtwetovertre- dingI. J. P. en M. P., te Ierseke, ieder tot 2maal 110 b. s. 4 d. h. voor iedere boete; J. P. Ierseke tot f 10 b. s. 4 d. h.O. De L. te Ierseke tot 2maal f5 b. s. 4 d. h. voor iedere boeteC. De J. te Wemeldinge tot 2maal f5 b. s 4 d. h. voor iedere boeteG. 0. BJ. H. en D. H. te Wemeldinge, ieder tot f 5 b. s. 4 d. h.P. K. te Kapelle tot 2maal f8 b. s. 2maal 4 d. h. en tot f5 b. sV3 d. h.M. V. te 's-Gravenpolder tot f5 b. s. 4 d. h. J. v. 't L. te Bath tot 2maal f8 b. 8. 2maal 4 d. h.A. D. en J. De N. te Bath, ieder tot f 5 b. s. 4 d. h.L. P. te Hoedekenskerke tot 2maal f5 b. s. 2maal 4 d. h.J. De P. te Hoedekenskerke tot f 3 b. s. 3 d. h.L. E. te Oudelande tot 2maal f 4 b. s. 2maal 4 d. h.J. L. te 's-Heer Arends- kerke tot f5 b. s. 4 d. h.A. d. K. te 's-Hee- renhoek tot 2maal f5 b. s. 2maal 4 d. h.P. F. te 's-Heerenhoek tot f 5 b. s. 4 d. h.M. M. en M. M. te 's-Heerenhoek, ieder tot f5 b. s. 3 d. h. J. K. Azn. te Nisse tot f3 boete s. 3 dagen h. J. Z. te Kwadendamme tot f 5 boete s. 4 d. h. art. 424 W. v. Sr.J. De L. en H. v. O. te Biezelinge, ieder tot f 10 b. s. 3 d. h C. F. M. H. te 's-Heeren hoek tot f 2 b. s. 2 d. h.art. 427 W. v. Sr. M. K. te Nieuw- en St.-Joosland tot f 1 b. s. 1 d. h.H. K. te Goes tot f 1 b. s. 1 d. h. art. 427 5°. W. v. Sr.C. K. te Goes tot f 1 b. s. 1 d. h.overtreding wapenwetJ. D. te Hoedekenskerke tot f 5 b. s. 4 d. h.P. De J. te Ovezande tot f3 b. s. 3 d. h.overtreding ScheldereglementJ. M. te Ierseke tot f 1 b. s. ld. h.; M. v. d. H., C. O., P. De W. en N. d. J. te Ierseke, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h.L. O. te Ieis'ike, tot f 1 b. s. 1 d. h.nachtrumoer: M. De P. te Wemeldinge tot f 3 b. s. 3. d. h. D. v. M., J. d. J. en M. V. te Kapelle ieder tot f 2 b. s. 2 d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werden J. M. te Wolfertsdijk, be klaagd van politieovertreding en L. E. te Kapelle, wegens jachtwetovertreding. ieder zal van hem moeten getuigen, dat hij een man was van zeldzame gaven. Door zijn onverzettelijken wil wist hij het hoofd te bieden aan al de woelingen van het binnenlandseh bestuur, tot de ongelukkige oorlog met Tonkin hem ten val bracht. Lang stelde de Kamer vertrouwen in hem, maar het onverwachte terugtrekken der Fransehe troepen, nadat juist een nieuw krediet voor dien oorlog was toegestaan, maakte aan Ferry's ministriëele loopbaan een einde. Sedert dien tijd, 1885, bekleedde Ferry slechts een zeer ondergeschikte rol. Aanvankelijk bleef hij nog lid der Kamer, tot in 1889 zijne kiezers in het de partement der Vogeezen hem loslieten, om hem twee jaar lateer weder tot Senaatslid te verkiezen. Langs dien weg bereikte hij vóór enkele weken den pre sidentszetel van Frankryk's Eerste Kamer, een feit, dat bij zijne tallooze tegenstanders groote verbitte ring verwekte. Want gehaat was Ferry meer dan bemind, en de aanslag op zijn leven, waarop wij hierboven doelden, getuigt genoegzaam hoe verbitterd men op hem was. Dit bleek niet minder bij de begrafenis van Hypo- lite Carnot in 1888 toen de politie hem tegen het volk in bescherming moest nemen. Dit kan geene verwondering baren, want Ferry was geen man voel de huidige republiek. Zijn karakter toonde te veel vasthoudendheid en onverzettelijkheid voor een re- geeringsvorm, die feitelijk geen eenhoofdig bestuur toelaat, hij was te groot om te kunnen geduld wor den te midden van de vele middelmatigheden, die Frankrijk thans onder zijne regeerders telt. Voor het overige is de geschiedenis dor laatste gen in weinige woorden saam te vatten. De Panama rechtszaak duurt nog altijd voort en zij heeft bijna weder een ministriëele ciisis tengevolge gehad, om dat mevrouw Cottu als getuige verklaard heeft, dat de minister Bourgeois ook al min of meer bij de zaak betrokken was. Hoewel het rechte hieromtrent niet bekend is, bestaat er toch veel waarschijnlijkheid, dat de verklaringen van mevrouw Cottu niet over eenkomstig de waarheid zijn en de Kamer heeft dan een motie van vertrouwen in het ministerie aange nomen. In Huêtgcliland is de legerwet gevallen, althans in de commissie. Het zal wel half April zijn eer do Rijksdag haar in behandeling neemt. Is 'deze niet van haar gediend dan verwacht men eene ontbinding. De behandeling van het home-rule-ontwerp in het Kn^elsclie Parlement is uitgesteld tot na Paschen, ön omdat Gladstone ongesteld is, èn omdat, naar men zegt, de oppositie er tegen steeds toeneemt. Het laatste zou, dunkt ons, eerder een reden zijn tot spoedige behandeling. Algemeen Overzicht. Het zou waarlijk niet de moeite loonen zich tot het schrijven van een overzicht van het buitenlandsch nieuws van de afgeloopen week te zetten, wanneer niet eene onverwacht treurige tijding uit Frank rijk daartoe aanleiding gaf, de tijding namelijk dat Jules Ferry, do voorzitter van den Senaat jl. Vrij dag plotseling is overleden. Den vorigen dag had hij den Senaat nog gepresideerd, en hij was toen nog helder van geest. Toch schijnt hij reeds den vorigen Zondag een aanval gehad te hebben van" de hartkwaal, waarin hij sedert den aanslag van 1888 lijdende was, en sedert dien dag zag hij er bleek en vermoeid uit. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hernieuwde zich de aanval en leed hij voort durend aan hevige benauwdheden, zoodat hij op sommige oogenblikken niet kon ademhalen, tot hij eindelijk Vrijdagavond omstreeks zes uren den laat- eten adem uitblies. Hoe men ook over den overledene moge denken, Gemengde Berichten. lïansweerd. Gistermorgen is door den ge meente-veldwachter V. d. Boogerd alhier aange houden een zoon van zekeren S. uit Goes. Genoemde persoon was aan boord van het stoomschip De Telegraaf, komende van Antwerpen, en had sedert een jaar de ouderlijke woning verlaten. Genoemde veldwachter heeft hem naar de ouderlijke woning teruggebracht. ISorsele. Het bericht uit Nieuwdorp, vermeld in het nummer van Diüsdag, betrof den kramer P. S. uit deze gemeente. Van het gebeurde heeft hij bij de politie aangifte gedaan. Door de ijverige be moeiingen van den brigadier der Rijks veld wacht D. Buurman en den Commissaris van politie te Goes is het gelukt den persoon te arresteeren, die met P. S. Vrijdag 10 dezer is medegereden. De ver dachte J. D. uit Goes is in verzekerde bewaring gehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. De ledige beurs is onder Nieuwdorp langs den weg teruggevonden. Wcmeldïnffe. Zaterdagmiddag liep de binnen slepende boot Vereinigunii 13" in de haven op de uitgaande tjalk »La Marie Virginie". De eerste liep met haar boegspriet de roef van de laatste gedeelte lijk weg en maakte nog eenige andere averij. Drie kinderen bekwamen lichte kwetsuren aan de handen het geval had echter veel ernstiger kunnen zijn, daar bjj de aanvaring de vrouw met de kinderen zich allen in de roef bevonden. Schore. Op de algemeene vergadering van het steenkolenfonds »Tot gemak en voordeal" alhier, werden de aftredende bestuursleden P. Janse en H. Wondergem als voorzitter en commissaris herkozen. Het derde bestuurslid echter, dhr. A. Stevense Mz., volhardde bij zijn voornemen om niet meer als zoo danig in aanmerking te komen, weshalve men, op voorstel van den voorzitter P. Janse, met bijna al gemeene stemmen, dhr. S. Cok in zijn plaats be noemde. Voorts vöreenigde men de posten van bode en uitvoerder en werd A. Witte als zoodanig met meerderheid van stemmen gekozen.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1