1893 N°. 34. Zaterdag 18 Maart. 80sle jaargang. Bij dit nonimer behooi'l een bijvoegsel. Brieven uit de Ganzestad. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Biievengaai ders.. van advertentiën voor SJ uren #p den De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs]] slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende] dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. dag der uitgave. XL IX. Aan den keer A. Van Schelven te Ganzestad. Geachte collega Wanneer ik bet wagen durf u aldns te betitelen, dan is dit niet omdat er eenige verwantschap of zelfs maar overeenkomst bestaat tusschen onze maat schappelijke betrekkingen, maar alleen, dewijl gij, zooals mij blijkt uit vele met uw naam geteekende stukken in verschillende bladen wellicht is het aantal ongeteekende bijdragen van uwe band nog veel aanzienlijker evenals ik, gaarne uwe gedachten door middel van de pers in ruimer kring kenbaar maakt. Het kon wel niet anders of waar diezelfde eigen schap ons beider deel is, daar moesten wij elkander te eeniger tijd ontmoeten, maar aangezien ik vermoedelijk evenals u een vijand ben van twist geschrijf, heb ik angstvallig elke ontmoeting met u tot dusverre vermeden. En waarlijk, ik zou u ook ditmaal nog gaarne uit den weg zijn getreden, ware het niet, dat ik mij thans tot een repliek op uw stukje »een burgerjongen" gedrongen zie, waar nie mand anders voornemens schijnt de pen tegen u optevatten. Tie begrijpt natuurlijk uit dezen aanhef reeds, dat ik het met uwe beschouwingen ganschelijk niet eens ben, en dit kan, dunkt mij, geene bevreemding wekken, waar uw stukje zoo duidelijk den stempel draagt van niet te zijn overdacht vóór het werd neergeschreven. Ge acht de zee, het land en de werkplaats het drietal meest gewenschte toevluchtsoorden, waar onze mannelijke jeugd haar dorado vinden kan Vergun mij achtereenvolgens even nategaan welke vooruit zichten deze drie arbeidsvelden opleveren. De zeeWelke toekomst biedt zij der jeugd Ik vraag niet of de zonen van meergegoeden, die als adelborst eene opleiding tot zeeofficier hebben ontvangen, niet ter zee een goed bestaan kunnen vinden, zij het dan ook een, dat weinig huiselijk geluk met zich brengtik vraag niet of de moge lijkheid voor een jongen uitgesloten is om, op de laagste sport van de »marinierlijke" ladder begin nende, tot eene zekere hoogte op te klimmenmaar wel wensch ik u te vragen of in het algemeen de vooruitzichten, die het leven ter zee den jongeling biedt, van dien aard zijn, dat daarin eene toekomst hem kan tegenlachen, eene toekomst, niet van louter zon en licht en geluk, maar eene toekomst dan toch beter en gelukkiger dan zoo menige betrek king op het land, die hem, menschelijker wijs ge sproken, minder gevaar, en althans minder wissel valligheid, biedt Is werkelijk het vooruitzicht ter zee zoo uitlokkend Geloof maar vrij, dat, indien dit het geval ware, het moederhart, hoe het ook moge gloeien van liefde voor het kind, juist door die liefde zou gedrongen worden door geene egoïstische wenschen het geluk van den zoon tegen te staan. Het land! Wat is uwe bedoeling? Met het oog op het door u aangehaalde gedichtje, meen ik te mogen besluiten, dat gij den burgerjongen kloek akkerwerk" wilt laten »drijven". Maar dan wensch ik te vragen of werkelijk »een burgeijongen" daar voor de meeste geschiktheid zal bezitten En dan nog, is dat »kloek akkerwerk drijven" tegenwoordig zulk eene benijdenswaardige bezigheid Och, de goede dokter" bedoeld© bet misschien best, maar het is veel gemakkelijker in een verloren oogenblikje zoo iets in een versje te zetten dan de juistheid er van te bewijzen. En misschien kon in den tijd toen het gedichtje gemaakt werd, dat kloeke akkerwerk" nog wat uitlokkende hebben, maar tegenwoordig is waarlijk de boerenstand niet zoo gelukkig te prijzen en is het voor hen, die zich aan den veldarbeid wijden, ook allesbehalve botertje tot den boom, en men is al blij, wanneer er werk te vinden is. Een ambacht! Maar, waarde heer Van Schelven! zijfc ge dan waarlijk zulk een vreemdeling op sociaal gebied, dat ge niet eenmaal weet, dat in schier elk ambacht zulk eene malaise heerficht, dat zij tot werkloosheid doemt? »Een ambacht goed te leeren" zegt ge, »is tegenwoordig wel het allerlaatste, waar toe zich het verlangen van ouders en kinderen uit strekt". Best rnogeljjk, maar dan is de reden daar van niet gelegen in afkeer van het ambacht, maar in de treurige zekerheid, dat zelfs zij, die hun ambacht goed verstaan, tegenwoordig gevaar loopen telken- jare meerdere weken zonder verdienste te zijn. Ge spreekt ervan den toestand van het ambacht te verbeteren, en ge wilt die taak opdragen aan den vader-ambaehtsman. Och, waarom hebt ge dat denk beeld niet wat uitgewerkt en de middelen tot ver betering aangegeven Hoe dankbaar zouden de va- ders-ambachtslieden u daarvoor geweest zijn, niet slechts in het belang hunner zonen, maar evenzeer in hun eigen belang. Weet ge welke gedachte na het lezen van uw stuk bij mij opkwam Ik dachthoe jammer, dat de geachte schrijver niet in de gelegenheid is met eigen kroost de bewijzen voor zijne beweringen te leveren. Welk eene genoegdoening zou het voor hem zijn, indien hij met een drietal zonen gelijfstaffierd kon rondwandelen, de een gewapend met een anker, de ander met een ploeg, de derde met een beitel of nijptang, een eist of een voorhamer. Maar nu zou onze jeugdige Koningin, evenals Koning Bebanzin van Dahomey, een stoet van amazonen, of beter nog van Najaden, Nereïden en Oceaniden, voor bare vloot moeten aanmonsteren om ook slechts een deel uwer wenschen door u zeiven te kunnen doen bevredigen. Maar wat er ook zij van de voor uitzichten bij de door u aangeprezen werkkringen, werkelijk gegriefd hebt ge mij, waar ge met zoo groote minachting, met in mijn oog misplaatste laatdunkendheid, hebt gesproken over hen, die op een kantoor werkzaam zijn. Ik weet wel, ge hebt slechts den goeden doctor" nagesproken, maar hoeveel eerbied ik ook gevoel voor onzen vaderlandschen dichter Heije, die schimpwoorden op kantoorbeambten zijn zijner on waardig. Evenwel niet alleen zijner, maar ook uwefr. Want beiden kunt en moet ge weten, dat onder hen, die tot de door u beiden bespotte categorie van rnenscken behooren, er talloos velen zijn, die voor een sober loon vaak tot laat in den avond geest- doodenden arbeid verrichten manhen, die meer dan anderen aan voortdurende verleiding blootstaan, maar die door hunne onkreukbare eerlijkheid beschermd worden tegen elke onrechtmatige toeëigening van anderman's goed. Zeker, hun brood is vaak gedrenkt met inkt, maar het is in eerlijkheid verdiend. En wie zijn brood eerlijk verdient, heeft toch zekor recht op de achting zijner medeburgers. De kleeren maken den man immers niet Welnu, dan ook die »halfblanks- heeren" niet bespot en beschimpt. Want weet wel dat, indien men den mensch naar zijn uiterlijk en zijne kleed ij gaat beoordeelen, er dan een groote kring van personen is, zoowel mannelijke als vrouwelijke, die, uithoofde van hunne schoone taak, hunne groote toewijding en hun nuttigen werkkring aanspraak hebben op de achting en den eerbied van alle wei denkenden maar wien, uithoofde van hun vaak te karig loon, belet wordt, zelfs AaZ/'-blank te zijn. De ex-minister Heemskerk noemde ze eenmaal >heele heeren", maar gij weet wel, dat ze dit niet hunnen zijn gij weet ook, dat hun brood evenzeer vaak doorweekt is met inkt, en dat er menig »toesje" in verborgen zitdat ook zij kunnen gerekend worden te behoo ren tot hen, wien de socialist Mansholt den titel geeft van inkt-koelie". En toch, gij zult hen, even min als ik, der bespotting willen prijsgeven, niet waar Ik betreur bet diep, dat onze geniale kinderdichter, die in zijne pittige versjes zulke schoone beginselen en zulke edele gevoelens aan de jeugd heeft ingeprent, zich een oogenblik zóo heeft kunnen vergeten, dat hij eene gansche klasse van eerlijke, nijvere menschen zoo onheusch heeft betiteld. Maar evenzeer betreur ik het diep, dat gij, de opvoeder der jeugd, de paedagoog, u geroepen geacht hebt, de bedoelde dichtregelen van den »goeden" doeter te kiezen als het uitgangspunt voor eene redeneering, die zoo weinig steek houdt als uw betoog onder het opschrift »een burgerjongen". Mocht ge u ooit nog geroepen achten om een wenk te geven omtrent de keuze van een beroep, dan hoop ik, dat uw advies moge saamgevat zijn in deze twee stelregels»Kies een eerlijk beroep, en geef acht op den aanleg van het kind." Wie zijn ambt eerlijk bekleedt, dwingt altijd eer bied af, althans aan hem, .die zelf eerlijk is. Met verschuldigde gevoelens ADSPIRANT3. GOES, 17 Maart 1893. Den heer L. F. F a g e 1 Jr., fourier bij de dd. schutterij alhier, is op verzoek als zoodanig eer vol ontslag verleend. Men schrijft ons uit Ierseke: Als volmaakt zeker werd mij medegedeeld dat aan twee oestermaatschappijen door den Minister uitstel van pachtbe t a ling werd toegestaan. Bij Kon. besl. is, met ingang van 1 April a. s., J. P. Fokker opnieuw, voor den tijd van drie jaren, benoemd tot directeur uit den handel v*n het vrij-entrepot te Middelburg. Yan antirev. zijde worden te Zwartsluis hand- teekeningen verzameld onder een adres aan H. M. de Koningin-Regentes, inhoudende het verzoek om den burgemeester van Hoofdplaat als zoodanig voor die gemeente te benoemen. Het bestuur van bet »Nut" te Ylissingen zal zich tot den Raad wenden met het verzoek het standbeeld van de Ruijter, dat nu op een pleintje waar het ruimte mist, ongunstig staat, te verplaatsen naar de Rotonde. Bij de onthulling moest men zich bij gebrek aan beter met de tegenwoordige plek tevreden stellen nu echter de stad in de Rotonde buiten hare wallen een flink plein, waar burger, buitenman en vreemde ling zomers gaarne van de frissche zeelucht en het ver gezicht komen genieten, is rijk geworden, nu is eene waardigere plaats voor bet standbeeld van Ylissinger Micbiel van zelf aangewezen. (N. R. Ct.) De vervaardiging der stoomwerktuigen en ketels voor bet op 's Rijkswerf te Amsterdam aan te bou wen pantserschip Kortenaeris opgedragen aan de fa briek der Koninklijke Maatschappij »De Schelde" te Vlissingen. Naar het Vaderland verneemt zal de Kon. Maat schappij »D e S c h e 1 d e" te Ylissingen over bet jaar 1892 vijf percent dividend op haar aandeelen uitkeeren. Dinsdag is, naar aanleiding eener circulaire aan de commissarissen van politie in Nederland, te Amsterdam eene bijeenkomst gehouden ten einde van gedachte te wisselen over de wenschelijkheid tot nauwere aaneensluiting en samenwerking van commissarissen van politie en zoo mogelijk oprichting eener vereeniging. Ofschoon de opkomst niet zeer groot was, zoo hebben de aan wezigen, in aanmerking nemeude de vele ingekomen brieven van sympathie voor het doel, gemeend de wenschelijkheid tot nauwere aaneensluiting te moeten uitspreken en hebben zij in verband daarmede opge richt eene vereeniging van commissarissen van politie in Nederland. Tot voorzitter is gekozen de heer N. De Graaff, comm. van politie te Vlissingen. Het bezoek van H.H. M.M. de Konin gin en de Koningin-Regentes aan A m- sterdam is thans vastgesteld. Hare Majesteiten zullen van 11 tot 17 April in de hoofdstad verblijven. De Minister van Binnenlandscbe Zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Harlingen, ter vervanging van wijlen den heer Oppedijk, zal plaats hebben op Dinsdag 4 April, en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 18 April daaraanvolgende. De Boodschapper deelt m6de, dat van anti-revolu tionaire zijde de heer mr. Th. Heemskerk ge noemd wordt als candidaat voor de door het over lijden van den heer Oppedijk in het district Harlingen ontstane vacature voor de Tweede Kamer. De benoeming van den heer E. H. A. G u 1 j sedert ruim 20 jaren lid van den Raad en sedert 1883 wethouder tot burgemeester der gemeente Breda, is aldaar met groote ingenomenheid begroet. De geheele stad was dan ook in feestdos en Dinsdag avond werden den nieuwen titularis serenades ge bracht door het stedelijk muziekkorps, de stafmuziek van het 6e reg. inf., de kon. muziekvereeniging ^Cecilia", de aldeeling harmonie der vereeniging >Von- del" en het zangkoor van den »St. Josephkring". Bij Koninklijk besluit van 24 Febr. jl., opge nomen in de Staatscourant van 15 dezer, is op de voordracht van den Minister van Koloniën bepaald, dat te 's-Gravenhage eene commissie wordt gevestigd voor het geneeskundig onderzoek van aan den dienst in de koloniën verbonden of daarvoor bestemd personeel. Buiten 's-Gravenhage gevestigde personen, die voor de commissie van keuring moeten verschijnen, ge nieten vergoeding van reis- en verblijfkosten. De Times verneemt uit Lissabon: Tot alge meen© bevrediging houdt het Ministerie zich bezig met de regeling der buitenlandscbe schuld. Het debat over de mailcontracten werd daarna voortgezet. De Minister van Koloniën verklaarde dat hij afzonderlijke vrachtcontracten met de Maat schappijen zal sluiten voor een jaar op den voet der meest begunstigde particulieren. De heeren Vrolik, Gerritsen en Keuchenius bleven de contracten bestrijden als bezwarend, kostbaar en onvoldoende. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Herv. gem. te Dreischor ds. R. De Jongh van Arkel te Berkenwoude c. a. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. gem. te Elkersee door ds. Z. J. Reijers te Vroomshoop. Kruiningen. Mejuffr. J. Ridder, onderwijzeres alhier, heeft voor hare benoeming tot onderwijzeres te Stad aan 't Haringvliet bedankt. Middelburg. Het toelatingsexamen tot de Rijks kweekschool voor onderwijzers alhier heeft gisteren een aanvang genomen. Naar de 20 vacante Rijks beurzen dingen 46 candidaten. Tot hoofd der school van de Duitsche Evan gelische gemeente te Rotterdam is benoemd de heer O. Van der Baan te Zieriksee. Als onderwijzer aan school B te Maassluis is benoemd de heer K. Baart, te Vlissingen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is benoemd tot onderwijzer bij de leerschool verbonden aan de Rijkskweekschool voor onderwijzer te Mid delburg, J. H. Van der Bel, aldaar. Door de heeren W. C. Seyl, leeraar aan de Hoogere Burgerschool, en P. Van der Have, hoofd eener openbare school, beiden te Zieriksee, is eene adresbeweging op touw gezet, die het instellen eener rijksnormaalschool te Zieriksee ten doel heeft. (M Ct.) De heer A. Verwoord, hoofd der christelijke school te Heusden, deelde onlangs in een ingezonden stuk in de Stand, mede, dat een van zijne scholie ren de school beeft moeten verlaten, op grond dat de raad der naburige gemeente Aalburg den vader, die in gemeentedienst is, voor de keuze had gesteld of onmiddellijk ontslag uit zijn dienst, of zijn kind naar.de openbare school zenden. Uit de Stand, van gisteren blijkt, dat de heer Ver woerd wat te hard van stal geloopen is bij 't open baar maken van zijne klaebt over het uitoefenen van pressie door den gemeenteraad van Aalburg tegenover een voorstander der christelijke school. Hij verklaart nu, dat hij door den vader van het kind verkeerd was ingelicht omtrent het gebeurde. Niet de gemeenteraad, maar de zoon van den burgemeester bad dezen bedreigd, indien hij zich een voorstander van het christelijk onderwijs bleef toonen. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zjjn veroordeeldC. I., 19 j., te Wisse- kerke, wegens mishandeling en afpersing, tot 4 maanden gevangenisstraf; J. D., 23 j., te Hoede- kenskerke, wegens oplichting, tot 4 maanden gevan genisstraf; A. B., 16 j te Vlake, wegens mis handeling, tot 8 of 6 dagenM. B., 32 j., te Wemeldinge, wegens mishandeling, tot 5 of 5 dagenM. V., 47 j., en M. II56 j., te Rotter dam, wegens oplichting, ieder tot 3 maanden gevan genisstraf en ontzetting uit de burgerrechten bedoeld bij art. 28 alinea 1—4 van het Wetboek van Straf recht gedurende 5 jaren. Deze laatste opgave heeft betrekking op de zaak der kooplieden in linnen te Goes onlangs afgespeeld. (Zie ons nummer van 4 Maart 11.) Vrijgesproken werdP. Z., 27 j., to Borsele, be klaagd van overtreding der drankwet en mishande ling van een dier. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Uruinin^en. Bij de Woensdag door notaris C. Prins gehouden openbare verkooping van onroerende goederen werden koopers van lo. 40 Aren tiendvrij bouwland sectie D no. 150, Abel Kole te Kvabbendijke voor f 507 den hoop; 2o. een brood- en koekbak- kerij met erf sectie G no. 58 groot 2 A. 17 c.A., Jan Sonke alhier voor f 3145; en3o. eau moestuin aan den Achterweg sectie G no. 839 groot 8 A. 43 c.A., H. C. J. Dominicus alhier voor f'201 den hoop. Alles onverminderd gevolgen en kosten. 342e Staatsloterij, Ie kl. Trekking van Donderdag 16 Maart. 4e lijst. Getrokken prijzen. 150015590. 20: £480 3540. De raad der gemeente Noordgouwe besloot aan het comité voor den aanleg van den stoom tramweg Brouwershaven Z i e r i k s e e Steenbergen gedurende den tjjd van 20 jaren de gevraagde jaarlijksche subsidie van 150 gulden te veileenen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd met 59 tegen 15 stemmen de brugbouw over de nieuwe Maas bij Heusden aangenomen.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1