aldaar zich thans bezighoudt. Ook daar is van eene afgebakende partijindeeling geen sprake, en rechts •n links is men onderling verdeeld. De Koning heeft dezer dagen de voorzitter in audiëntie ontvangen van het comité, dat de in ons vorig overzicht vermelde volksstemming (referendum) over de verschillende kies wet voorstellen had uitge schreven. Volgens een telegram aan de N. R. Gt. heeft de Koning bij die gelegenheid o. a. het vol gende gezegd »Ik ben een warm vriend der vryheid. Zooeven werd mij door u gezegd, dat zeker iemand in België de invoering van den persoonlijken dienst verlangd had, ook dat zeker iemand zich bijzonder geïnteres seerd had voor het referendum en het ten bate des koniags had voorgesteld, en dat wy noch het een, noch het ander hebben verkregen. Waarom? Omdat de wetten niet gemaakt worden aan deze zijde der omheining van het park, maar door de natie, en er op bet oogenblik, dat de persoonlijke militaire dienst gevraagd werd, geen meerderheid was die er voor stemde. »En de hervormingen, welke thans betrokken zijn by de grondwetsherziening, zijn zelfs niet tot stand te brengen met eene gewone meerderheid, maar met eene meerderheid van */a van de leden van het parlement". In den loop van het onderhoud heeft de koning met groote bolangstelling gesproken van de arbei dersbelangen eene waardeerende hulde gebracht aan den heer Paul Janson en de commissie voorde volksstemming gelnk gewenscht met den afloop. Moge dit antwoord eenerzyds zeer politiek genoemd worden, het valt anderzijds niet te ontkennen dat het getuigt voor het juiste begrip van den koning omtrent de plaats, die hij als constitutioneel vorst, als deel der wetgevende macht moet innemen. Over Frankrijk alleen zouden kolommen vol te schrijven zijn, wanneer we opnieuw wilden ingaan op de onverkwikkelijke Panama-geschiedenis. In de afgeloopen week toch is daar de openbare behande ling begonnen van het proces over de omkooperyen, die in zake de Panama-maatschappij hebben plaats gehad. We zullen onze lezers echter daarmede niet vermoeien en alleen mededeelen, dat Charles De Lesseps by zijn verhoor algemeen een gunstigen in druk heeft gemaakt. Na afloop deelen we de uit spraken wsl mede. In Italië zit de regeering ook al niet op rozen. Er doen zich enkele verschijnselen voor, die wijzen op eene verzwakking der sympathie tusschen Duitsch- land en Italië, kleine wolkjes nog slechts heel in de verte zichtbaar, maar toch groot genoeg om in het Appenynsche schiereiland zich niet aangenaam te ge voelen, waarbij dan nog komt, dat het jubeleum van den Paus door de Duitsche regeering en vooral door den keizer bijzonder is opgemerkt. Het ontlokt dan ook het Italiaansche blad El Diretto een juichkreet, dat er sprake van is, dat de Duitsche keizer dezen zomer een bezoek aan het Quirinaal zal brengen. Minder verheugd is daarover echter de Romeinsehe gemeenteraad, want zulk een bezoek kost veel geld en de stedelijke kas is niet zeer ruim voorzien. In Spanje hebben in de afgeloopen week de verkiezingen voor de volksvertegenwoordiging plaats gehad. Hoewel daar te lande elke regeering nog altijd zich eene meerderheid weet te verwerven, wat ook tbans weder het geval is, blijkt toch ditmaal in het bijzonder, dat de republikeinsche partij over steeds toenemende krachten kan beschikken. Tot zelfs in de hoofdstad des rijks werden eenige republikein sche afgevaardigden gekozen. Sommigen zien daarin de voorbode eener Spaansche republiek. In JBngeland, en vooral in Ierland, wonen blijk baar ook veel menschen, die altyd iets anders wen- schen dan hun wordt aangeboden. Dit blijkt weder duidelijk ten opzichte van de 7tow<?-/'«lö-plannen der regeering. De tegenstand wordt al grooter en niet het minst op het groene eiland. Men zou zoo denken, dat men daar nu eens recht blij zou zijn, maar het spreekwoord omtrent bet halve ei en den leegen dop schijnt daar onbekend. Overigens valt er omtrent Engeland niet veel te melden. Met Egypte staat het altyd nog opgespan nen voet, maar belangrijke feiten zijn daaromtrent ook al niet te boekstaven. De vorige week overleed de sultan van Marokko, waarin Engeland aanleiding vond onmiddellijk het paleis te bezetten. De zoon van den overledene, Khalif Bargash, wist door eene achterdeur bet paleis binnen te treden en trachtte toen alle ingangen te verschansendoch op eene sommatie van den En- gelschen consul werden de deuren weder geopend en werd de zoon onder gewapend geleide naar zijne woning teruggebracht. Het krachtig optreden der Engelsche troepen heeft niet nagelaten indruk op de Marokkeezen te maken. De nieuwe president der Vereenïgde Staten heeft zyn ambt aanvaard. In de rede, waarmede hij dit deed, drukte hij de hoop uit, dat eene oplossing van de muntquaestie der Unie door eene welberaden wetgeving Bpoedig zou gevonden worden. Zijne re geering zou inmiddels trachten het krediet van het land te handhaven en een financiëele ramp te voor komen. Hij bestreed voorts krachtig den protectionis- tischen geest, die zich onder zyn voorganger had ge openbaard, en kantte zich tegen eiken beschermenden maatregel. De lasten des volks mogen slechts ver hoogd worden om de inkomsten tot handhaving der regeering te verkrijgen, en gepleegd onrecht moet ook op dat gebied hersteld worden. »Maar", zeide hij, »onze zending is er niet éene van straffen." Deze boodschap van Cleveland is in het congres over het algemeen gunstig ontvangenalleen de Beurs wyfelt, omdat zy de financiëele plannen van den nieuwen president nog te vaag vindt. Het con gres zal vermoedelijk vooreerst niet bijeenkomen, omdat eerst de tariefsherziening en de muntregeling moeten worden voorbereid. Inmiddels heeft Cleveland het ontwerp tot inlij ving van Hawaï bij de Amerikaanscbe Unie inge trokken. Dit beeft den Senaat zeer verrast. Som migen meenen, dat de staatspresident daarmede te kennen heeft gegeven tot inlijving ongeneigd te zyn, anderen, dat hij alleen bedoelde het ontwerp door een eigen te vervangen. Algemeen is de pers van oordeel, dat Cleveland een ryper vooronderzoek noo- dig acht. Volgens de jongste dépêches van Hawaï ver oorzaakte de aankomst van Duitsche, Engelsche en Japansche oorlogsschepen aldaar eenige wrijving verscheidene vechtpartijen tusschen de bemanningen vonden er plaats, eD een ernstiger eonflict dreigde er na een feestmaal, door de koninklijke garde aan de bemanning van het Engelsche oorlogsschip Garnet aangeboden, waarop in anti-Amerikaanschen geest schijnt getoost te zyn. Daarna werden wapenen en uniformen aan de koninklijke garde ontnomen. Twee honderd Amerikanen bezetten het koninklijk paleis op een los gerucht, dat de Engelsche vlootvoogd voornemens was de Engelsche vlag op het paleis te hyschen. De agent der Amerikaansche Unie wilde de landing van andere scheepsbemanningen niet ge- doogen, maar bood aan over de handelwijze der Amerikanen met betrekking tot het koninklijk pa leis opheldering te gevenhy beantwoordde de vraag van Engeland's vertegenwoordiger, of ©r reeds eene volksstemming over de annexatie had plaats gehad, met een eenvoudig bericht van ontvangst. Gemengde Berichten. UTieuwdorp. Vrijdag werd een kramer in kruide nierswaren, ventende met kar en paard, het slacht offer van zijne goedheid. Aan een vreemdeling, die zich in de buurt bad voorgedaan als handelaar in aardappels, had hij vergund mede te rijden. Na het afscheid nemen van zijn beweeglijken onbekenden passagier, die in tusschen bij eene hofstede was uit gestapt, bemerkte hij tot zijn schrik, dat zijne beurs met ruim 13 uit zyn jaszak was verdwenen, zonder deze terug te vinden ol eenig spoor van den vreem deling te ontdekken. Hansweerd. Morgen Jierdenkt de heer A. P. Van Santen den dag, waarop hy vóór twee-en-vijftig jaren, eerst bij nu wijlen den heer H. V. De Groof, thans bij de erven De Groof, in dienst trad. Wemeldinge. Vrijdagmiddag sloeg een span paarden, staande aan de losplaats, tengevolge van het schrikken van de fluit van een daar liggend stoom jacht op hol. Reeds spoedig sloeg de wagen om, de paarden holden met het voorste gedeelte door tot dit deel tegen een boom voor het huis van den sluis- meester terecht kwam, waardoor er gelegenheid ontstond de paarden te grijpen. Ware dit niet ge beurd, de paarden waren van het groote sluishoofd in de haven geloopen. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats, ook de paarden bekwamen geen letsel, doch de wagen is erg beschadigd. Daar het verboden is, gemeerd liggende en in de onmiddel lijke nabijheid van paarden, te fluiten, zal waar schijnlijk de gezagvoerder van het stoomjacht de veroorzaakte schade moeten vergoeden. Korsele. Vrydag hield de werkmansvereeniging alhier haar gewone voorjaarsvergadering voor het behandelen van den aankoop en het vervoer der kolen. Slechts een vierde gedeelte van het ledental was tegenwoordig. Uit de zeven inschrijvers naar de levering werd als leverancier gekozen de heer W. van Baaien te Rotterdam, die f8,15 per kar had bedongen. De scheeps vracht werd weder gegund aan J. den Boer Sap, schipper te Wormerveer, voor 12,75 per kar; het lossen der ladingen aanM. Ka- relse te Borsele voor f0,50 per kar en de wagen vracht aan P. Zweemer aldaar voor een gemiddeld bedrag van f0,07 per hectoliter. Verleden week trof schipper J. van Vijven door onvoorzichtigheid het ongeluk dat zyn vaartuig, geladen met stortsteen, tegen de zeewering van Bor sele zich lek stootte en zoo veel water innam dat het dreigde te zinken. Door medehulp van andere in de nabijheid vertoevende steenschippers gelukte het door lossen en pompen het niet geassureerde vaartuig boven water te houden. JEIlewoudsdijk. Zondagnamiddag werd alhier aan den dijk gevonden een met een touw dichtge knoopte zak en daarin een steen en een bus, waarop het woord cacao." In die bus bevond zich een kinderlijkje van het vrouwelijk geslacht. Het was duidelijk op te merken, dat het kind nog maar pas was geboren en daarna om het leven gebracht. Gelukkig is een dergelijk feit iets ongewoons in deze streken en het is te hopen, dat de schuldige zal worden ontdekt. De justitie uit Middelburg stelde hedennamiddag, vergezeld van de artsen Berdenis van Berlekom en Meyers, een onderzoek in. Men schrijft ons uit Ierselte Er heerscht bier sedert een paar dagen als het ware een soort opschudding, te weeg gebracht door de eiken morgen opnieuw aan het licht komende voorbeelden van moordlust van een hond. 't Is dan ook inderdaad al te erg. Het dier legt een waren wolvenaard aan den daggeen kippenhok is veilig, want als hij de sluiting niet open maken kan, dan breekt hy liet hok af. Ik heb er een voorbeeld van gezien, waarbij men zich onwillekeurig afvraagt maar zou dat wel een hond gedaan hebben En toch is daaraan niet te twijfelen, want men vindt sporen van zijn teenen en zyn tanden. Ook blijkt veel meer moordlust dan bloeddorstde kippen worden wel vermoord, maar slechts zelden gemist, 't Is een merkwaardig geval van atavismede mis dadiger is een Jack the Ripper onder de honden. In het begin der vorige week werden op een erf 2 fraaie fazanten gemist en 2 vond men doodgebeten. De dader had daarvoor 3 maal braak moeten plegen en een verwonderlijke volharding en veel overleg aan den dag gelegd. Donderdag- en Vrijdagnacht werden bij een ander 2 kippen gemist en 2 vermoord ge vonden. Weer een ander had het verlies van 6 kippen en een haan te betreuren. Maar den volgendsn nacht was het nog erger. Zondag werd bij de politie het dooden van IA kippen en een haan van het zelfde hok aangegeven, terwijl by een vijfde inge zetene drie kippen doodlagen. Deze gevallen moeten nog niet de eenige zyn. Tot heden is de dader nog niet betrapt, maar natuurlijk vermeerdert de waakzaamheid. Ook laat de politie zich aan de zaak gelegen. Men mag dus verwachten, dat de moorddadige nachtelijke bezoeker spoedig onschadelijk zal worden] gemaakt. Doordien de trein van Londen naar Queenboro- pier Vrijdagmorgen te Holborn derailleerde, kon de mailboot Engeland niet op tijd vertrekken. Toch kwam ze nog te 6.10 uur 's avonds van dien dag te Vlissingen binnen, zoodat de mail, be staande uit 316 zakken, (het grootst aantal dat tot nog toe vervoerd werd) wegende 7500 KG., en passagiers met den trein van 6.37 uur konden door gezonden worden. De toestand van vrouw Halekor te Amster dam, die bij den brand op de Geldersche kade zoo ernstig gewond werd, is eenigszins vooruitgaande nog altijd ligt zij te bed, bet geheele lichaam, be halve het hoofd, in doeken gewikkeld. Plaar man en haar ouders komen de arme vrouw dikwijls be zoeken. Steeds is haar, op last van de doctoren, niets verteld omtrent den vreeselyken dood van haar drie kinderen. Het volgende jaar zal het honderd jaar geleden zyn, dat de eerste parapluiën in gebruik kwamen. Aanvankelijk liep men de menschen na, die ze droegen en lachte hen uit. Langzameihand gewende men er zich aan en, zoo ver bekend is, zyn er nooit gemoedsbezwaren tegen dit voorbehoedmiddel gerezen. Wanneer de eerste parapluie bij vergissing werd medegenomen is niet bekend. Maar deze gewoonte is zoo zeer in de volkszeden ingeslopen, dat het niet te verwonderen zou zijn, zoo dit lot ook ten deel viel aan de laatste der parapluiën, wanneer deze door een nieuwe uitvinding der nijverheid in onbruik waren geraakt. ArnhCt.) Te Deventer deed zich bij de indeeling der miliciens een zonderling geval voor. Een der lotelingen, die wegens gebreken redenen van vrijstelling had, verzuimde dit aan den militie raad op te geven, tengevolge waarvan hy voor den dienst werd aangewezen. Dien morgen verscheen dan ook de loteling ter indeeling, doch slechts met één been, daar het andere hem indertijd was ge amputeerd. Natuurlijk verwekte zijne verschijning algemeene hilariteit. Hij werd als ongeschikt voor den militairen dienst ontslagen. Bij het le reg. infanterie is als milicien ingedeeld en ia dienst gesteld de 20jarige J. Ter Brug, uit Joure, die eene lengte heeft van slechts 1.242 M. Hij heeft vergeten zijne geringe lengte als reden tot vrijstelling aan te geven en moet daarom tijdelijk ingelijfd worden. Eenige dagen geleden verdween het eenige paard van een boer uit Rostock afd. Don (Rusland) op onverklaarbare wijze uit de stad. De verdenking viel op een paardendief van professie, Saizen ge naamd. Hij werd door eenige buren uitgenoodigd om met hem een glaasje te drinken in de dorps herberg. Men slaagde er in hem goed dronken te maken, zoodat men weldra wist, waar hij het paard had vastgebonden. Daarna dienden de boeren bem een flink pak slaag toe en bonden hem handen en voeten, iu welke positie zij hem aan den weg lieten liggen. Toen men den volgenden morgen naar den paardendief kwam kijken, was hij doodgevroren. Men heeft te Berlijn de proef genomen met verwarmde rijtuigendoor een toestelletje, onder de zitplaatsen aangebracht, wordt met éen liter petro leum het rijtuig 18 uren verwarmd, zonder dat er eenig gevaar voor brand of ontploffing bestaat. Voor postzegelverzamelaars zal het wel van belang zyn, te weten dat de grootste en schoonste verzameling zich te Parys bevindt, bij den heer Ferrari. De waarde dier verzameling beloopt, zoo als een Engelsche autoriteit mededeelt, 6,000,000 frank. Het Britsch Museum bevat eveneens een ver zameling van zeer groote waarde. De ijverigste verzamelaars ter wereld moeten de prinsen van Siam zijn. De familie Rothschild bezit een zeer schoone verzameling. Dezelfde autoriteit zegt, dat de valscbe postzegels het meest in Duitschland en de Vereenigde Staten vervaardigd worden. Iets nieuws op bet gebied van panorama's zal eerstdaags te Berlijn worden gezien en genoten. Het platform, waar de toeschouwers van een panorama staan, is ontworpen als een gondel, die aan een luchtballon hangt. De gondel is niet slechts in draaiende, maar ook in stijgende beweging, zoodat den toeschouwer niet slechts de moeite wordt be spaard om rond te loopen, maar ook de illusie ge wekt is, dat bij een luchtreis maakt. Om die illisie volkomen te maken, zullen door eleetrische licht effecten dag en nacht worden voorgesteld. Wat het doek betreft, vrórdt evenals in diorama's, het leven op straat en wegen door beweegbare figuren vertoond, terwijl het licht van de gasvlammen der straatlan taarns en de verlichting der huizen, zoodra de avond gevallen is, bedriegelijk worden weergegeven. Een van de grootste dagbladen van New-York De Recordertracht den kleinsten vrouwenvoet te vinden. Alle dames zijn uitgenoodigd om zich naar de kantoren te begeven ten einde daar een pan toffel aan te passen, die zeven en drie kwart En gelsche duim lang is en die op de tentoonstelling te Chicago prijken zal met den naam van degene, die er in geslaagd is haar aan te trekken. Yan alle zijden komen nu de Amerikaansche schoonen opdagen naar de kantoren van het blad. Ondanks het koude weder dragen zij de dunste zij den kousentot 21 Februari was evenwel nog geen enkele er in geslaagd de pantoffel aan te trekken, zoodat de prijs nog steeds ter beschikking is. Zeven Engelsche duimen zijn gelijk 0.18949 M., dus bijna 19 centimeter. Verscheidene inwoners van Pontea-Erna, op eenige kilometers afstand van Florence, zyn in ver zekerde. bewaring gesteld, onder beschuldiging van een afschuwelijke misdaad begaan te hebben. Een jong meisje aldaar was ongesteld geworden en de ziekte was van zoo zonderlingen aard, dat men be sloot een waarzegster te raadplegen. Alzoo geschiedde. De waarzegster schreef, na de gewone gebeden en formules te hebben opgezegd, aan den vader voor, dat hij zijn oven zou opstoken en er den eersten den besten zou inwerpen, die zich aan zijne woning vervoegde. Het ongeluk wilde, dat dit een bedelares was, die een aalmoes kwam vragen. Het voorschrift der waarzegster werd opgevolgd en eerst verschei dene minuten later, toen de ongelukkige in een be- klagenswaardigen staat verkeerde, werd zy door de buren gered. Dat het er in de Transvaal nog wel wat ori gineel toegaat, kan blijken uit het volgend relaas In de afgeloopen week is een gerechtelijk onder zoek voor den specialen landdrost te Johannesberg gehouden, dat een blik geeft in sommige toestanden aldaar. In dit geval gold het de tronk of gevangenis. Uit het verhoor blijkt, dat in de gevangenis op groote schaal drank werd ingevoerd en aldaar groote feesten werden gehouden, waarbij de alcoholische vochten ruimschoots werden gebruikt. De gevangenis bewaarders deden hieraan voor het meerendeel mede en men kon dus zich voorstellen welk een verstand houding er ontstaan was tusschen de dienaren van den H. Hermandad en de veroordeelden. Zeer dik werf gingen ze samen uit in de stad en men kon dan ook menigmaal een bewaker met een veroor deelde gemoedelijk samen in een herberg zien, al waar meestal de veroordeelde den bewaker vry hield. Zeer eigenaardig is het bij zulk een verhoor, dat veroordeelden, die levenslang of 20 jaren gevangenis voor den boeg hebben en zich dus aan zware ver grijpen hebben schuldig gemaakt, in de getuigenbank zitten. Voor den rechter is zulk een onderzoek zeer moeilijk. In het algemeen wordt hier door getuigen ontzettend gelogen en het is pijnlijk om aan te hooren, wat zij dikwerf durven verklaren, na den eed te hebben afgelegd de waarheid en niets dan de waar heid te zullen zeggen. De rechters houden dan ook hiermede rekening en gelooven geregeld een gedeelte van de getuigenissen niet. In de thans aanhangige zaak wordt het zooveel moeilijker, omdat er zooveel getuigen zijn, zoowel bij de beklaagden (de bewakers) als by de gevangenen, die zeer groot belang hebben bij het ontduiken en het bedekken van de waarheid. Vroeger ging het in de gevangenissen nog geheel anders toe. Toen werd bijv. aan gevangenen ver gund een geheelen dag uit te gaan, indien zy be loofden 's avonds weer present te zyn. Waren zij na hun bepaalden tijd niet aanwezig, dan ging een bewaker er op uit en vond meestal zijn man in de een of andere herberg, waarna zij gemoedelijk samen verder gingen. Bij zulke gelegenheden kwa men de bewakers ook niet zelden behoorlijk aan geschoten thuis. Die tijden zyn voorbijde toestand is wel sinds verbeterd, doch uit zulke zaken als die in de afgeloopen week blijkt dan toch, dat er nog zeer veel te verbeteren valt en dat in bet speciale geval te Johannesberg schoon schip moet gemaakt worden. Crispi heeft de opsluiting gevraagd van zyn zoon in een verbeteringshuis te Turijn. De jongeling leidde te Rome een zeer losbandig leven. Zijn vader gaf hem geen crediet meer maar de veelbelovende wist toch altijd aan geld te komen. Crispi was hier over zeer ongerust en wilde weten hoe hij er in slaagde steeds de zakken vol te hebben. Hij bewaakte hem en ontdekte spoedig het geheim. De jonge Crispi ontvreemdde eenvoudig de docu menten zijns vaders. Verscheiden belangrijke brieven van Mazzini, Garibaldi en andere zijn verdwenen. Die papieren zijn, zegt men, tegen hooge sommen verkocht. Daarenboven heeft de jongen nog de hand gelegd op eene méér intieme briefwisseling. Men zoekt ijverig naar de brieven van Mazzini en Garibaldi, maar vooral naar de bijzondere brieven. Men denkt dat zij in handen zyn van een der poli tieke tegenstrevers van Crispi. Bij de afbraak van den dom te Berlijn heeft men bevonden, dat deze meerendeels uit zulke kolos sale zandsteenblokken was opgebouwd, dat er aan wegvoeren daarvan niet te denken viel. Men zal derhalve met dynamiet deze blokken doen springen. Daartoe is de toestemming gevraagd en bekomen van den Keizer, wiens paleis vlak by den dom staat. De-zes groote mogendheden, te Caïro vertegen woordigd, zullen van het Egyptisch gouvernement elk een gedeelte der mummies krijgen van de opper priesters van Amnion, voor een paar jaar in Opper- Egypte gevonden, en welke zich thans in het museum van Ghijeli bevinden. Deze mummies zullen in zes loten verdeeld wor den en bij verloting aan de museums van Parijs, Londen, Berlijn, Weenen, St.-Petersburg en Rome worden toegewezen. De nieuwe minister van financiën in Portugal Augusto Fuscbini, is bekend als een der meest geavanceerde verdedigers der sociaal-democratische beginselen. Op eene vraag van een der afgevaar digden, heeft hy dezer dagen geen oogenblik geaar zeld te verklaren, dat hij ook in zijn ministeiieele betrekking zijn socialistische denkbeelden zal blijven aanhangen en ze zoo mogelijk in practijk brengen. Hij is reeds langen tijd voorzitter en leider der langzamerhand in een geheim verbond ontaarde »Liga liberal", die ervan verdacht wordt de disci pline in het leger te ondermijnen en de officieren te winnen voor de omwenteling-ideeën. Een vreeselijk ongeluk heeft te Chicago plaats gehad, alwaar by èen hevigen storm een groote muur van een onlangs door brand vernield gebouw omviel en terecht kwam op een aangrenzend pand, dat voor een groot gedeelte bezweek. Tien personen, die zich in het gebouw bevonden, kwamen daarbij om het leven.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2