1893 N°. 32. Dinsdag 14 Maart. 80ste jaargang. Generale Brandmeester, WERKLIEDEN, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder by alle Boekverkoopers en Brievengaarders De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijsje Bleehts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende] dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Afzending: van advertentie» vóór uren #p den dag: öer uitgave. Aan W. De Beste ia op zijn verzoek ontslag verleend als znlks op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor de dieneten aan het brandwezen in deze gemeente betoond terwyl in zijne plaats tot die letrekking is bevorderd, da heer E. VAN DEN BOSCH, thans tweede Generale Brandmeester. Goes, den 11 Maait 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. die door berichten iu de nieuwsbladen of door daartoe uitge zonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, zich opgewekt gevoelen, ora naar OVITSCHIiiSD teu behoeve van industriëele ondernemingen te vertrekken, worden gewaarschuwd, dat menigmaal bij aankomst ter bestemde plaatse blijkt, dat zij daar niet kunnen gebruikt woraen. Het is daarom geraden niet dadelijk op dergelijke berichten of aanbiedingen af te gaan, maar inlichtingen in te winnen, waartoe ter secretarie gelegenheid zal worden gegeven Goes, den 11 Maart 1898 De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. GOES, 18 Maart 1898, De eensgezindheid onder de katholieken alhier ten opzichte van de viering van het Leo-feest schijnt nog te wenschen over te laten. Althans werd gisteravond eene vergadering van katholieke werklieden gehouden, waarin besloten werd afzonder lek dit feest te herdenken. Het bestuur tot regeling van het feest bestaat uit de heeren J. F. Tierie, A. Thewes, H. Clement, C. Smolders, M. De Jonge en J. Hopmans. De heer J. Van Eijkeren had voor een benoeming tot bestuurslid bedankt. Aan de universiteit te Groningen slaagde voor het theoretisch geneeskundig examen de heer P. Van Dalen. Tot gemeente-veldwachter te Kloetinge is be noemd H. J. Scholten, thans agent van politie te Middelburg. Middelburg-. In de Prov. Staten is weder eene vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. C. Lantsheer, die voor dit kiesdistrict zitting had. De geachte overledene was tot voor korten tijd bovendien burgemeester van Domburg, waar zijn overlijden eeo groote verslagenheid heeft teweeg gebracht. De heer Lantsheer behoorde tot de liberale partij, die mede dus een gevoeligen slag heeft ge kregen. Men schrijft ons uit Wissenkerke De maanden Januari en Februari waren voor de armen in deze gemeente al zeer ongunstig. Hoewel bij de spit-commissie circa 17 gemeten aangegeven waren, werden tengevolge der vorst en van den regen niet meer dan 7 gemeten gespit. Er was slechts éene week, waarin deze werkverschaffing zoo vruchtbaar bleek, dat geene andere ondersteuning voor de armen vereischt werd. Vele weken kon er in het geheel niet gespit worden en in enkele was de verdienste daardoor zoo gering, dat het Burg. Arm bestuur de gewone bedeeling moest handhaven. Dank moet echter gebracht worden aan hen, die, niet tegenstaande het ongunstige weêr, zich niet lieten afschrikken de armen iets te laten verdienen en de commissie daardoor in de gelegenheid stelden haar idee aan de praktijk te toetsen. Menige wenk is daarbij verkregen, welke in het vervolg van nut kan zijn. Te bejammeren valt het niettemin, dat de maand Maart tot heden niet door de overige aan gevers werd benut. Het z.g. uitrijden is nog niet eens begonnen en de ander© werkzaamheden waren sedert nog zoo gering, dat, waren èn door het Bur gerlijk Armbestuur èn door een particulier, geene broodbedeelingen gehouden, het gebrek nijpend zou geweest zijn. Met het oog op het weinige werk, dat zelfs nu nog in uitzicht is (niet minder dan 20 spitters, hoofden van gezinnen of kostwinners, zijn nog zonder werk) besloot het muziekgezelschap Apollo" alhier eene uitvoering voor de armen te geven. De opbrengst zou strekken voor broodbedeelingen. Zaterdag jl. werd aan dat besluit uitvoering ge geven. Te voren waren bij de gegoede ingezetenen entreekaartjes van 25 cents ten verkoop aangeboden en, hoewel de aftrek ruimer had kunnen zijn, mocht het gezelschap zich toch in eene opbrengst van on geveer f 25 verheugen. Het schoollokaal waarin de uitvoering werd gehouden was eivol. De goede uit voering der muziekstukken eu de luimige voordrach ten, daartnsschen door de leden ten beste gegeven, brachten het publiek in eene zeer opgewekte stem ming. Met een woord van dank voor de groote opkomst, welke voor de dillettanten vleiend, en voor het doel van dezen avond nog meer te waardeeren was, sloot de directeur, de heer A. T. C. Swenne, de uitvoe ring, welke van 6 tot half negen geduurd had. Door den gemeenteraad van Ter-Neuzen is tot tweede-geneeskundige benoemd de heer A. Sp ruitenburg, arts te Hoedekenskerke op eene jaarwedde van f 400 en eene extra vergoeding van hetzelfde bedrag gedurende 3 jaar. Men schrijft uit Tolen, aan de N. R. Ct. Op dit eiland bestaat slechts ééne liberale kies- vereeniging, nl. te Stavenisse. Daar bij de jongste verkiezing van een lid der Prov. Staten gebleken is, dat het liberale element nog niet is uitgestorven, doch integendeel bij eendrachtig op treden het sterkst is, tracht men weder te geraken tot het oprichten van meer liberale kiesvereenigin- gen op dit eiland, ten einde by volgende verkiezin gen gewapend tegenover de tegenpartij den strijd te kunnen aanvangen. De erven van wijlen mevrouw de wed. C1 o t- terbooke Pat ij n Van Kloetinge te Zeist hebben, handelende overeenkomstig den hun bekenden wensch van de overledene, om na haar overljjden de algemeene armeneommissie te gedenken, eene som van f 10,000 ter beschikking dier commissie gesteld. In een nader ingezonden stuk in de Prov. Overijsselsche en Zwolsche Courant doet de heer Noordtzij mededeeling van een bij hem ontvangen telegram, inhoudende dat geen emigranten uit de Platte Vallei naar Alamosa zijn teruggegaan. Aan deze mededeeling voegt de heer Noordtzij eene andere toe, nl. dat de heer Merriman, die het tegen de Ned. Amerikaansche Emigratie-maatschappij gerichte rapport uitbracht, dit zelf reeds voor eenzijdig heeft verklaard en thans ter oorzaak van dit rapport vervolgd wordt. .Ingevolge machtiging van H. M. de Koningin- „Weduwe-Regentes, is aan de pantserschepen, waar van de bouw is opgedragen aan de Koninklijke Maatschappij »de Schelde" te Vlissingen, de Neder- laadsche Stoombootmaatschappij, te Rotterdam, en aan 's-Rijks werf te Amsterdam, respectievelijk de naam gegeven van Evertsen, Piet Hein en K o r t e n a e r, en is de naam van het tegenwoor dige fregat Evertsen veranderd in Neptunus. De ingenieur der 2de klasse marine J. 't Hooft wordt met 1 April a. s. gedetacheerd te Vlissingen tot het houden van toezicht bij den bouw van een ramschip, in aanbouw bij de Konink lijke Maatschappij »de Schelde" aldaar. Stct. De heer W. M. O p p e d g k antirevolutionair lid der Tweede Kamer, zitting hebbende voor Har- lingen, is overleden. Men herinnert zich waarschijnlijk de zaak van den gewezen O.-I. militair B o s s a r taan wien, ten gevolge eener administratieve vergissing, pensi oen werd onthouden, en voor wien d© Tweede Kamer, toen hij zich tot haar wendde, krachtig redenen van billijkheid pleitte, maar die juist overleden was, toen zijn recht werd erkend en het onrecht hersteld. Naar de Haagsche Ct. verneemt, heeft het departe ment van koloniën het gebeurde nu schitterend goed gemaakt aan de weduwe B. is nl., op haar verzoek om een gratificatie, toegekend de som van 1925, d. i. het volle bedrag van het pensioen, dat haar man had moeten missen. Aan het referendum onder d® leden van den Bond voor landnationalisatie over de statutenwijziging hebben 104 leden deelgenomen. De uitslag is, dat het door de heeren Vitus Bruinsma en Frowein voorgestelde nieuwe art. 1 is aangenomen met 68 tegen 41 stemmen. Het luidt thans als volgt: »De Bond stelt zich ten doel den grond t© maken tot het eigendom van de gemeenschap. Ten einde dit doel te bereiken, tracht hij lo. te bevorderen de onteigening van grond ten behoeve van den Staat, de provincie of de gemeente 2o, te voorkomen, dat nieuw ontstane gronden in particulier eigendom overgaan". Wat het beginsel van schadeloosstelling aan de grondeigenaren betreft, twee bestuursleden achtten een stemming daarover thans niet geoorloofd, doch de drie anderen wilden de leden ook thans laten stemmen over het al of niet opnemen van dit be ginsel in de statuten; 65 leden verklaarden zich daarvoor, 7 daartegen, terwijl 32 zich daarover niet uitgesproken hebben. Van deze laatsten waren 12 voor het behoud van het oude artikel en 20 achtten dit gedeelte der stemming onwettig. Het beginsel van schadeloosstelling is dus in het nieuwe artikel opgenomen. Vrijdag had, in het gebouw »Diligentia" te 's-Gravenhage, de gecombineerde vergadering plaats van de plaatselijke comité's ter bevordering van de aansluiting van Nederland bij den Midden-Eu- ropeesche tijdregeling, waarin besloten werd, zich bij rekest tot den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid te wenden, en daarbij te doen uitkomen, dat noch bij de besturen der 4 grootste gemeenten in Nederland, noch bij die van talrijke groote en kleine bezwaar bestaat tegen de invoering van den Midden-Europeeschen tijd, zooals die wel bestaan heeft tegen de invoering van den Green wichtyd. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Mei a. s. bij de directi® der marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machi nistleerling 2e klasse wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot vijftien bepalen. De vader, de moeder-voogdes of de voogd, die verlangt dat hun of haar zoon of pupil tot voor schreven examen worde toegelaten, behoort, vóór den 15den April aanstaande, aan het departement van marine een verzoekschrift in te dienen, dat niet op zegel behoeft geschreven te zijn en waarin zullen moeten vermeld zijn de naam, voornaam, het beroep, de woon- en geboorteplaats der ouders of voogden. D© bij het verzoekschrift over te leggen stukken en verdere vereischten worden in de Staatse, van den lln dezer vermeld. Onder het opschrift'»Een nieuwe manier van verven" deelt het R. N. het volgende mede Op het terrein van de groote wereldtentoonstel ling te Chicago, waar bij alle werkzaamheden spoed een eerste vereischte is, beeft men een nieuwe prac- tische methode van muurbeschildering toegepast. Op een stellage staan twee mannen, die elk een slang met tuinsproeier iu handen houden, waaruit een sproeiregen van olieverf op den muur wordt uitgestort. Door electriciteit wordt saamgedrukte lucht voortgebracht en deze perst de verf ia de slangen. Deze behandeling maakt het mogelijk de reuzengebouwen in betrekkelijk korten tijd en met weinig arbeidskrachten te verven. Is een vak gedaan, dan wordt de stelling een eind verder gerold, de electrische motor snort opnieuw en tot in de kleinste voegen en spleten daalt de verfregen neer, waar het penseel niet zoo goed zou kunnen inkomen. Soms kan men ook nog de geheele electriciteit missen, nl. waar men het verf-reservoir kan verbinden met het buizensysteem met samengedrukte lucht, dat onder al de tentoonstellingsgebouwen heenloopt. Veertien van dergelijke verf toestellen, van welke elk twee slangen heeft en twee man tot bediening behoeft, werken tegenwoordig op het terrein, die gemiddeld een vlakte van 14000 vierkante voeten per dag met verf bestrijken. Een schilder, die met den kwast arbeidt, doet ongeveer 800 vierkante voeten, terwijl deze machine het twintigvoud ver richt. Nog een ander voordeel van het nieuwe systeem is, dat men ook bij vriezend weder kan doorwerken, als het werken met den kwast al lang onmogelijk is geworden. .Het eenige bezwaar, aan de nieuwe wijze van werken verbonden, is, dat een weinig meer verf gebruikt wordt. Waar bij handenarbeid 20 vaten voldoende waren, gebruikt men thans 21 vaten. Doch dit bezwaar is, vergeleken bij da enorme voordeelen, zóo gering, dat men het gaarne over het hoofd ziet. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Te Borsele is tot predikant beroepen ds. W. Van Dis, te Piershil. Beroepen bij de herv. gem. te Stavenisse ds. D. P. Brans te Leersumbij de Ger. gem. te Schoondijke ds. A. Den Hartog te Heerjansdam. Benoemd tot onderwijzer te Bergschenhoek de beer P. Van de Linde, onderwijzer te Oud-Sabbinge. Middelllmrg, De heer W. Schotsman, onder wijzer aan de school B alhier, is benoemd tot on derwijzer iH Ned.-Indië. Kral>l>endijke. Had de gemeente eenige hoop, dat weldra, ten minste voor een deel, in den heer- schenden onder wij zersnood aan de openbare school zou zijn voorzien, ze is in hare verwachting teleur gesteld. Beide benoemde onderwijzers, de heeren Jansen en Kohier, hebben niet kunnen besluiten hunne benoeming aan te nemen, zoodat op nieuw sollicitanten zullen worden opgeroepen naar de 3 vacante betrekkingen als onderwijzer en naar éen als onderwijzeres. Een voorstel om de jaarwedde, aan de laatste betrekking verbonden, van 450 op 500 te brengen, teneinde de kansen op een spoedige vervulling te vermeerderen, kon in den gemeente raad geene meerderheid van stemmen verkrijgen. lergeke. Vrijdag is door d© Vereenïging voor Chr. Ger. Onderwys alhier aanbesteed het bouwen van eene nieuwe school (de oude is te klein geworden) met 4 lokalen voor 200 leerlingen. Ingeschreven werd door W. Goeman voor f4553, A. Martegn eveneens voor f 4553 en L. Laban voor f4560, allen te Ierseke. Het werk werd, bij loting tusschen beide eerst- genoemden, toegewezen aan W. Goeman. De school zal in grootte en inrichting vry wel met de 2e openbare school overeenkomen. Rechtszaken. De tot l*/2 jaar celstraf veroordeelde socialist H. Poutsma heeft thans definitief besloten niet in hooger beroep te gaan, en zal op zijn verzoek de straf te Utrecht De arrondissementsrechtbank te Amsterdam, uitspraak doende in de zaak van den student A. J. D., die in den avond van 30 Nov. 1892 in het Circus Carré een stalmeester met een bierglas aan het hoofd verwondde, veroordeelde beklaagde tot ge vangenisstraf voor den tijd van acht dagen met de kosten van het geding. De eisch was een maand gevangenisstraf en de kosten van het geding. Algemeen Overzicht. Het is inderdaad niet gemakkelijk om tegenwoor dig wijs te worden uit de berichten, die uit het buitenland tot ons komen, aangezien ze menigmaal met elkander in tegenspraak zijn, geput als ze wor den uit bladen van verschillende richting. Zoo b.v. verwachtte men in het begin des jaars in Frankryk vrij zeker, dat een Russisch eskader dezen zomer de republiek zou bezoeken, en bereids betwistten Cherbourg en Hftvre elkander de eer van dit bezoek. Te verwonderen zou dit niet geweest zijn, want men herinnert zich vermoedelijk, dat twee jaar geleden een Fransch eskader de Russische ha ven Kronstadt heeft bezocht en daar op schit terende wijze is ontvangen. Men vormde dan ook in Frank rijk reeds het plan de Russen niet minder schitte rend te begroeten, maar ziet, daar komt thans het bericht, dat van een bezoek aan een der Fransche havens door Russische oorlogsschepen niets zal komen. Men begrijpt hoe men in Frankrijk daarover te moede is. Men was er zoo gewoon aan geraakt Rus land als een bondgenoot te beschouwen en men achtte zich zoo sterk door die vriendschap, dat het alles behalve aangenaam is zich nu opeens zoo verlaten te zien. En dit wordt nog erger, nu meer en meer van toenadering blijkt tusschen het Czaren- rijk en Duitschland. De voorstellen omtrent het bandelstractaat tusschen deze beide rijken zijn uit St. Petersburg te Berlijn aangekomen en het schijnt, dat bereids de Russische gezant bij het Duitsche hof naar zijn vaderland is vertrokken met het ant woord der Duitsche regeering op die voorstellen, zoodat misschien weldra het tractaat tot stand zal komen. Zooals we reeds een vorige maal opmerkten is men in Ruitschland niet in alle kringen even ingenomen met de toenemende sympathie der re geering ten opzichte van Rusland. Eerst waren het de agrariërs, die hunne afkeuring deden hooren thans komt de Köln. Zeitung met de opmerking dat de voordeelen voor beide rijken niet gelijk staan, want dat Duitschland Rusland meer noodig heeft dan omgekeerd, dewijl het voor eerstgenoemd land gemakkeljjker is uit Rusland graan te betrekken dan uit Rumenië, zooals Rusland doet. De minder beschaafde bevolking van het Czarenrijk heeft echter niet in gelijke mate behoefte aan de voortbrengselen der Duitsche nijverheid, waaronder stalen machine rieën en landbouwwerktuigen eene eerste plaats bekleeden. Rusland zal dus meer profiteeren dan Duitschland, dat eerstgenoemd rijk wil behandelen op den voet eener meest begunstigde natie. Behalve door deze buitenlandsche aangelegenheid blijft Duitschland natuurlijk nog steeds de aandacht trekken door de behandeling der legerwet. Ook hier omtrent is het niet gemakkelijk zich een juist denk beeld te vormen, althans voor zooveel betreft de beslissing, die erover vallen zal. Trouwens, daaraan is het nog niet toe, want de houding der verschil lende partjjen ten opzichte van het legerontwerp is nog zoo vaag en wordt nog zoo dikwerf gewijzigd, dat men niet weet bij welke partgen de regeering in het eind steun zal vinden. Bovendien zjjn som mige partijen in zichzelf verdeeld, zooals de vorige week nog bleek bij de vrijzinnigen, toen Richter en Hintze vry wel tegenover elkander positie namen. Hetzelfde kan gezegd worden over het lot der Grondwetsherziening in België, waarmede de Kamer

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1