BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATERDAG 11 MAART 1895. No/ 31. GOES, 10 Maart 1893. Ondeugend. Een artikel van den Standaarddat handelt over politieke verschuiving" welke de Calvinistische staatspartij wel op het verlies van enkele zetels zal te staan komen, iets waarover dr. Kuyper zich niet ergert, maar veeleer hartelijk verblijdt, overtuigd als hij is, dat in het isolement zijn kracht ligt, vangt met het volgende overzicht aan »De tyd waarin onze Staatkundige partijen vast ineenzaten en in duurzame combinatie tegenover elkander stonden, is voorbij. Nog onlangs zag men in Goes, hoe de liberalen broederlijk saamgingen met de Roomschen, om samen den antirevolutionairen candidaat te verslaan. Nieuw is dit verschijnsel niet. Bij de stembus in 1891 is in Staat-Vlaanderen reeds hetzelfde verschijnsel opgemerkt. Nog wel niet zóó openlyk, maar toch duidelijk genoeg, om te laten merken, dat roomschen en liberalen onder éen deken sliepen." Wel wat ondeugend plaatst het Noard-Brabantsch Dagblad naast deze aanhaling uit de Standaard de volgende opmerking De tyd waarin onze Staatkundige partyen vast ineenzaten en in duurzame combinatie tegenover elkander stonden, is voorbij. Nog onlangs zag men in Leeuwarden, hoe de ra dicalen broederlijk saamgingen met de antirevolu tionairen om samen den liberalen candidaat te verslaan. Nieuw is dit verschijnsel niet. By de stembus in 1888 is in Schoterland reeds hetzelfde verschijnsel opgemerkt. Nog wel niet zóó openlyk, maar toch duidelijk genoeg, om te laten merken, dat antirevolutionairen en socialisten onder éen deken sliepen." Het gewone jaarlijksck bezoek der Ko ninginnen aan de hoofdstad zal, naar men verneemt, van 11 tot 17 April plaats hebben. De Min. van Oorlog brengt ter kennis, dat op 1 Oct. 1893 als volontair kunnen worden toegelaten bij den artili. - cursus te Delft 6 jongelieden bij den voorbereidenden practischen cursus der m i- 1 it aire school te Haarlem 15 jongelieden. Zie verder de St.-Ct. no. 58. Landbouw en Veeteelt. De landbouwer J. Van Altena, te Loosdrecht, heeft in den afgeloopen winter met uitmuntenden uitslag eene proef genomen om appelen te bewaren door inkuiling, evenals aardappelen. Bij het openen van den kuil waren de appelen in zeer gaven toestand en geheel zonder rimpels. Van vertrouwbare zijde verneemt de Zw. Ct., dat de bemoeiingen der regeering om Duitschland weder voor den invoer van Nederlandsch vee ge opend te krijgen, geheel mislukt zijn. Van een invoer uit de drie noordelijke gewesten naar Duitschland is ook geen sprake meer. Duitschland houdt zich verstoord, dat indertijd Nederland den invoer van vee, (huiden, enz.) heeft verboden wegens het heerschen van mond- en klauw zeer. Dit geschiedde met het oog op Engeland en dit moeten wij nu bezuren. Het voorjaar is in 't zicht met zijne geuren en bloemen en groen, doch ook met zijne slakken. Wij willen daarom een en ander over de verdel ging van deze plaag voor den landbouw mededelen. De slak (limax agrestis) is voor den land- en tuinbouw de meest schadelijke. Vooral in natte jaren komt deze soort veelvuldig voorzij is door hare vraatzucht zeer gevaarlijk voor de jonge groenten en hot is dus v n belang deze dieren te verdelgen. In de eerste plaats verdient te dien einde ijzervitriool aanbeveling. 20 a 25 kilogr. in poedervorm worden na regenachtig weder of sterken dauw uitgestrooid over een halve hectarehet is raadzaan er wat zand bij te doen, waardoor men eene betere ver menging verkrijgt. Door dit middel worden de slak ken gedood. Men bereikt dit doel ook door aan wending van ongebluschte kalk, zwavelzure potasch, zoomede door zaagsel, kaf en haksel en over 't al gemeen met |droge stoffen, waardoor de slakken aangezet worden tot slijmafscheiding, zoodoende verzwakken en sterven. Nog een andere slakkensoort (arion hortensis) treft men in tuinen aan. Het is doelmatig aldaar wor telen en stukken pompoen te leggen, waarop de slakken zeer belust zjjn of wel dakpannen, waaronder zy zich verschuilendes morgens neemt men de pannen daarvan af en doodt ze. Sedert eenige jaren bezigt men veelvuldig ge vogelte, om deze plaag der planten te verdelgen. Men dryve de eenden dus in de tuinen, opdat zij zich aan de slakken kunnen te goed doen. Kraaien, raven, kieviten en mollen zijn evenzeer de natuur lijke vijanden der slak. Bij de in deze provincie gehouden paarden- keuringen is de eerste provinciale prjjs ad 200 toegekend aan den hengst »Marnix" van de Ver- eeniging tot verbetering van het paardenras in Wal cheren en Nieuw- en St. Joosland. MCt.) In verband met de pogingen, die men, mede door Belgische methode van roting, in Friesland aanwendt om den vlasbouw op te heffen uit zjjn verval, is een schryven gericht tot den heer Has- selmao, landbouwleeraar te Assen, met de vraag op welke wijze de grond moet worden bemest en bwAeikt om een goed gewas te kunnen voortbren gen. De heer Hasselman antwoordt hierop in hoofd zaak het volgende Het fijnste vlas groeit op niet al te stikstofrijken, zandigen leemgrond. Op zeer humusrijken bodem groeit het te welig op en geeft weinig vezels. Vlas groeit het best na rood9 klaver, koolzaad en rogge of op omgebroken weiland. Vlas na vlas te ver bouwen, is af te radenevenmin deugt eene be mesting met te sterken stalmest. Is geen andere mest dan deze in voorraad, dan moet hij in den herfst over het land worden gebracht. Daar het zaadbed zacht moet zijn, is het noodig den grond zooveel mogelijk als tuingrond te bemesten. Daarom ploe gen in den herfst, eggen en rollen in het voorjaar. De soort en de hoeveelheid van den aangebrach- ten kunstmest hangen af van den minderen of inesr- deren rijkdom des bodems aan plantenvoedende be- standdeelen. Zelfs chemische analyse van den grond geeft dienaangaande geene zekere aanwijzing. Volgens prof. Adolf Mayer eischt het vlas per hectare in den bodem de stikstof, de kali- en het phosphorzuur, welke respectievelijk voorkomen in 200 kg. Chilisalpeter, 400 kg. kaïniet en 200 kg. superphosphaat. Misschien zal wat meer kaïniet-meel ongunstig werken. Men neme dus per hectaie 600 kg. kaïniet en 200 kg. droge gebluschte kalk, ver- menge dit en strooie het hoe eer hoe beter over het land. Levert de grond geen gevaar op van kluiten te vormen, dan wordt hij vervolgens 10 c.M. omgeschild, in tegengesteld geval werkt men de meststoffen er onder met eene beitelegge of nog beter met eene verstelbare egge. In het voorjaar, eenige dagen vóór het zaaien, neme men voor gronden, die arm zijn aan phosphor zuur, hetgeen gebleken kan zijn aan slechte korrel vorming bij eene voorafgaande graan vrucht, 500 kg., bij een meer phosphorzuurhoudenden grond 200 kg. superphosphaat, hetwelk stevig moet worden onder- geëgd. Een paar dagen vóór het zaaien worden eindelijk 100 kg. zwavelzure ammoniak en 100 kg. Chilisalpeter ingeëgd, alles berekend per hectare. Was echter het vorige gewas geil, zoo late men de zwavelzure ammoniak achterwege. Gemengde Berichten. St. Maartensdijk. Terwijl de vrouw van den arbeider J. B. alhier heden namiddag eenig huis werk verrichtte, was hun ruim 21/2-jarig kind al spelende in een sloot geraakt, waaruit het een poos daarna levenloos door de moeder werd opgehaald. Qfiansweerd. Gisteravond is door de rijks- en gemeente-politie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen den bierhuishouder F. M. alhier, wegens het ten verkoop hebben van sterkedrank zonder ver gunning en het schenken daarvan aan een jongen beneden de 16 jaar. Hij werd op heeterdaad betrapt. Bij onderzoek is der politie tevens gebleken, dat die zelfde jongen jl. Zondag in beschonken toestand is thuis gekomen en volgens diens verklaring was hem toen eveneens in gemeld bierhuis sterkedrank toe gediend en verkocht. Dezer dagen werd te Nieuwdorp uit Noord- Amerika het bericht ontvangen, dat aldaar zekere A. G., 27 jaren oud, vroeger te Nieuwdorp woon achtig, door een trein is overreden. Den volgenden morgen werd zijn deerlijk verminkt lijk gevonden. Korscle. Het op 18 Febr. 11. door kokende melk gebrande jongetje van den landbouwer B. alhier is Woensdagnacht aan de gevolgen van het vreeselijk ongeval overleden. Middelburg-. In de gisteravond gehouden ver gadering van de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer werd mededeeling gedaan, dat door het bestuur aan de directie der Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen het verzoek was gericht of het niet mogelijk was in den zomer des avonds laat een extra-trein te laten loopen van Vüssingen tot Goes, opdat de bewoners van Zuid-Beveland beter Walcheren zouden kunnen be zoeken. Hierop is van de Maatschappij een schrij ven ontvangen, dat zij bereid is een extra-trein te laten loopen tegen garantie van 250 p?r keer. Volgens officiëele ambtsberichten zijn in de afgeloopen week te Breda en Tilburg, te Prinsen- hage en Rozendaal in het geheel 10 nieuwe ge vallen van pokken voorgekomen. Op de hoeve van C. Van Luijk onder St. Anna- land werd een publieke verkooping gehouden van vee. Toen door een der koopers een koe werd weg gevoerd, werd dit beest buiten den dam der hoeve op eens dol, ontsnapte aan zijne geleiders en rende naar de hofstede terug. De honderden mensehen daar aanwezig, zochten zich in allerijl te bergen, doch de dienstmeid, die gewoon was het dier te melken, meende het tot bedaren te kuanen brengen. Zij werd echter omvergestooten en kwam daarbij gelukkig in een greppel terecht, zoodat het dier haar niet meer kon deren. Een der toeschouwers snelde nu toe om de meid te ontzetten, doch hij werd door het woeste dier op de horens genomen en een eind voortgeslingerd, waarna het hem ander maal aanviel, doch de eerste wist al kruipende een i boom te bereiken, en zich daar achter te plaatsen zoodat de koe hem niet meer bereiken kon. Zoo stonden zij beiden eenigen tijd tegenover elkaar, tot het beest afgeleid door andere personen, het land oprende, waar het eindelijk gevat werd. In de >Obdam" van de N. A. S. M., die op Sandy Hook een oogenblik aan den grond heeft gezeten, be-, onden zich de schil der jjeu, die te Chicago de Nederlandsche kunst zullen vertegenwoordigen. Door iemand te Hilversum, is eene merkwaar dige vondst gedaan. Bij het doorhakken van een turf, afkomstig uit de buurt van Vinkeveen, kwam een goudstuk voor den dag. Het geldstuk, ruim zoo groot als een goudtientje, doch niet zoo dik, bevindt zich in uitstekenden toe stand. De kleur is licht geel. Op de eene zijde is een geharnaste ridder afgebeeld, houdende een zwaard in de rechter en een bundel pijlen in de linkerhand. Het omschrift luidtConcordia. Res. Par. Gres. Hol. 1759. De andere zijde vertoont een vierkant, waar binnen Mo, Ord, Provin, Foeder, Belgad, Seg. Imp. De 20jarige dochter van den arbeider T., te Balk, werd des nachts uit het bed vermist. De doodelijk ontstelde ouders klopten de buren op en men ging zoeken in de nabijheid der woning, dreggen in het kanaal, doch alles zonder gevolg. Men ging nu in wijden kring zoeken en gelukkig vond men het meisje. Het zat op het kerkhof een half uur vau Balk in diepen slaap. De slaapwande laarster wist zich niets te herinneren. Een veehouder onder Sloten verzette zich met geweld tegen de ontsmetting van zijn stal, hetwelk van gemeentewege plaats heeft, omdathet ver wijderen der spinnewebben op de drachtige koeien een nadeeligen invloed uitoefent Dinsdagmorgen vroeg ontdekte een schipper te Leiden in de Haarlemmervaart een opgestoken parapluis. Na dit voorwerp aan boord te hebben opgehaald, ontdekte de man, dat daaraan een briefje was vastgehecht, welks inhoud deed vermoeden, dat kort te voren in de onmiddellijk© nabijheid een treurig ongeval zou hebben plaats gegrepen. Dit vermoeden bleek .alras waarheid. Na het instel len toch van een onderzoek werd uit het water opgehaald het lijk eener welgeklede dame, 't welk al spoedig bleek te zijn dat van de ongeveer 70 jarige weduwe mevr. De B., wonende aan den Mare- singel te Leiden. De pogingen, om de levensgeesten der ongelukkige, die blijkbaar eerst kort geleden te water kou zijn geraakt, op te wekken, mochten niet batenslechts de dood kon worden geconstateerd. De zoo treurig om 't leven gekomen vrouw had in in den laatsten tyd blijk gegeven van eenige zins verstoring vermoedelijk ten gevolge van ondervon den geldelijken achteruitgang. (L, Crt.J De Haagsche correspondent van de Zwolsche Ct. de uitvoering van het A Capellakoor te 's-Hage besprekende, die door de Koningin-Regentes werd bijgewoond vertelt het volgende als staaltje van de volharding, die door sommigen werd betoond om dit amusement niet mis te loopen Mijne nicht was er in geslaagd, in de zaal eene plaats machtig te worden, waar zij de Koningin en de Koningin haar goed kon zien. Hoe zij zich te half één in de queue had geschaard, no. 80 in de rij, en eerst te half vijf aan de beurt was gekomen hoe benauwd zij het daar en hoe warm zij het in de zaal heeft gehad; hoe zij na afloop, eerst een half uur geduld geoefend en daarna met doodsver achting gestreden heeft om in de vestiaire haar mantel en hoed terug te krijgen hoe zij eindelijk, haar rijtuig zoek en alle trams tot het dak vol zijnde, onder een mild Februaribuitje naar huis mocht wandelen zie, dat was de leelijke keei zijde der medaille. Gister aan haar ziekbed toegelaten, vroeg ik wat haar scheelde»lk heb ms overspannen, neef." Voor u durf ik er wel voor uitkomen ik heb voor mijn drie gulden meer ergenis en ellende uit gestaan dan ik voor dertig gulden toe nog eens zou willen ondergaan. Mijn eenige troost is, dat thuis blyven nog erger was geweest. Nu ben ik ziek van agitatieanders was ik ziek geworden van heimwee". Aangedaan en vol medegevoel drukte ik haar de hand. Dinsdagavond brak te Amsterdam een brand uit, weer door het omvallen van een petroleumlamp. Op de verdieping, waar het gebeurde, was eene 20- jarige dochter alleen thuis. Het vuur greep om zich heen en het meisje vluchtte bij den kruier in het benedenhuis. Op het derde bovenhuis woonde eene weduwe en dochtertje, bij wie als commensaal in woonde de diamantslijper G. Eylers, terwijl op de achterkamer huisden de ruim 65-jarige P. Levering en diens vrouw. Allen lagen reeds te bed, toen de brand uitbarstte. De weduwe vluchtte met haar kind op straat. Een vreeslijk tooneel vertoonde zich voor een der boven vensters. Daar zag men de oude juffrouw Levering in doodsangst de handenwringend. Dadelijk werd e8n deken gehaald en het publiek riep de vrouw toe naar beneden te springen. De deken werd gespannen, na eenig aarzelen waagt het oude moedertje zich naar buiten, doch ze komt met de voeten op een vensterkozijn, kantelt en stort naast de deken neer. Dadelijk was er geneeskundige hulp, maar de vrouw was zoo zwaar gewond, dat ze naar het gasthuis vervoerd werd, waar ze in zeer bedenkelijken toe stand aankwam. Inmiddels snelde de brandweer te hulp, en bluschte met een vechtkraan den brand, die niet zoo heel veel beteekende. Op den zolder gekomen trof den brandweerman nen een ontzettend schouwspel. Daar lagen twee lyken, een van den heer Eylers en een van den man der oude vrouw, die uit het raam was gesprongen. Vermoedelijk heeft de heer Eylers den ouden man willen redden, maar beiden zyn op den zolder blijk baar door den rook gestikt. De lijken waren beide geheel gaaf, zonder brandwonden. Juffrouw Levering is kort na haar opname in het gasthuis overleden. Leest men gedurig in de nieuwsbladen, dat deze of gene eene langen tijd aaneen blijft slapen, te Renswoude woont een8 vrouw, die tot ieders ver wondering, zelfs van den geneesheer, in geen ander half jaar heeft geslapen. Hoewel zwak, gevoelt de vrouw zich niet ziek. De Londensche en Noordwestelijke Spoorweg maatschappij werd dezer dagen te Manchester ver oordeeld om 500 p. st. aan een werkvrouw te be talen, die het gebruik van een harer oogen had verloren door een vuiltje uit den schoorsteen eener locomotief van genoemde maatschappij afkomstig. Volgens bericht uit Petersburg is het in ver schillende gouvernementen zeer treurig gesteld. Zaai zaad ontbreekt allerwegenen om in de eerste behoeften te voorzien, heeft de regeering 800,000 roebels toegestaan, terwijl met de toezending van verdere financiëele hulp zal worden gewacht tot de rapporten zijn ingekomen van de commissies, die naar de verschillende provincies gezonden werden. Te Sandgate neemt men teekenen van verdere verzakking waar. Men raamt dat de helft der be lastbare onroerende eigendommen van het stadje feitelijk vernield is. Duizenden menschen bezochten het plaatsje, en giften stroomen toe. Een inwoner van Neubruchshausen kwam Maandagnacht dronken thuis. Toen zijn vrouw zich daarover ontsticht toonde, diende hij haar een goed pak slaag toe, zoodat zij de vlucht nam. De man, die geloofde, hoewel ten onrechte, dat zyn vrouw haar heil had gezocht bij zijn buurman, stak on middellijk diens woning in brand. Toen men den schuldige wilde arresteeren, bleek het, dat hij ziGh inmiddels den hals had afgesneden. Een vreeselijke moord heeft Woensdag in een der hosschen van Oost-Pruisen plaats gehad. Een koopman uit Insterburg was op weg naar huis, toen hij, hongerig geworden, bij drie houthakkers aanklopte om te eten. Aardappelen en haring wer den hem voorgezet en hij betaalde royaal, doch niet genoeg naar den zin van de houthakkers, die den ongelukkige vermoorden en zijn lijk verborgen on der takkebossen, waaronder het later door een jacht opziener werd gevonden. De drie schurken zijn in handen van het gerecht. Laatste en telegrafische berichten. li-olijiisplaat. In de heden alhier gehouden vergadering van ingelanden van den Nieuw-Noord- Bevelandpolder kwam een hoogst gewichtig onder werp aan de orde, nl. het voorstel tot het maken van een inlaagdijk in dien polder, dat in de vorige vergadering was aangehouden. De kosten van dit werk worden op ongeveer f 20.000 geraamd. Het voorstel werd met twaalf tegen drie stemmen aangenomen, nadat eene wijziging gebracht was in de richting. Hierdoor zal gedurende geruimen tyd heel wat werk verschaft worden aan den grondwerker. 's-Gravenliage. TWEEDE KAMER. Benoemd tot commies-griffier jhr. mr. G. C. Von Weiier te Utrecht. De Indische mail-contracten werden be streden door dhrn. A. Van Dedem, Plate en Ger ritsen, als onnoodig, te kostbaar en onvoldoende waarborgen opleverende. Dhr. Van Beuningen be hield zich zyne stem voor. Dhr. Cremer meende daarentegen, dat de tegenwoordige contracten veel beter voldoen aan de eischen dan de vorige. Burgerlijke Stand van Goes van 8 tot 10 Maart 1893. Geboren 8, Arie, z. v. Hendrik Kopmels en Adriana Geudeke9, een onechte zoon. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. MeinKeiiszanel. Gisteren werd door notaris Ph. M. de Ronde Bresser alhier publiek geveildeene hofstede gelegen te Ovezand groot 16.11.40 Heet., waarvan kooper werd dhr. P. Westveer aldaar voor f 271 per 39 A. 24 c.A. of f 11128,68 den hoop; een perceel bouwland te Heinkenszand, groot 70 A. 40 c.A., kooper dhr. M. Rottier te Heinkenszand voor f433 per 39 A. 24 c.A. of f716,84 den hoopeen perceel bouwland aldaar, groot 96 A. 40 c.A., koo per M. Rottier wed. H. v. Damine voor f340 per 39 A. 24 c.A. of den hoop f835,27; een perceel bouwland aldaar, groot 40 A. 30 c.A., kooper als voren voor f365 per 39 A. 24 c.A. of f374,56 den hoop; ffet erfpachtsrecht van 31 A. 15 c.A. grond te Heinkenszand, kooper dhr. O. Mol te Ellewouds- dyk voor f 37 den hoop en tiendrechten gelegen onder Heinkenszand in 's-Heerenhoek, kooper dhr. L. A. Paardekooper Overman te 's-Gravenpolder voor f450 alles behalve 12i/a pet. onkosten. Marktberichten. MIDDELBURG, 9 Maart 1893. Even als voorgaande week bestond de aanvoer voor het grootste gedeelte uit Tarwe, die naar deugd en qualitait tot 1 6,30 a 6,40 werd aangekocht. Rogge f 5,25 aangeboden. Wiutergerst f4,60. Zomerdito hield men op f 4 Walch. Witte Boonen met minder vraag tot f 8,50 in de puike soort ver handeld. Walch. Bruine Boonen f0,25 lager. Puike soort f 7,50 a 7,60 Walch. Paardenboouen f 6. Walch. Tuiubooneu f 6,25, Walch. Groene Erwten zonder omgang op de kook f8a8,26. Koolzaad tot f9,50 verkocht. Boter f 1,a 1,10 per K.G. Sieren f3,10 per 100 ilukt. Dtak F. Kleauwaas Zooo Gaos.

Goessche Courant | 1893 | | pagina bijlage 1