1893 N°. 31. Zaterdag 11 Maart. 80sle jaargang. Bij dit iioKirniT behoort een bijvoegsel "llEST EI.\'DËX.AMEX De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke noinmers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau wordon Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Dit mar te Botterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaar ^rs. 8-««Eadsiagr v«,s» advertentié'n roos COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbendeJ dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meey dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. uren «p den dag- «Ier uitgave. aan cta BURGER-AVONDSCHOOL zal dit jaar gehouden worden, wat het moudeliug gedeelte bctrett, op Din-dng 21 Maart, beginuende des voormiddags 9 uren, tot bijwoning waar van belangstellenden worden aitgenoodigd. Zij fiie zich aan bedoeld examen wenscheu te onderwerpen, behooren daarvan aangifte te doen voor of uiterlijk op Maandag 13 Maart a s. aan oeu directeur der school dr Z.Th DIE HL. Goes, deu 9 Ma«rt 1893. Burgemecstfr en Wethouders van Goes, J. G. d. W HAMER. De Secretaris, HARTMAN GOES, 10 Maart 1893, Gisteren bield de Maatsch. t. N. v. 't A., de partement Goes, in de concertzaal der sociëteit V. O. V. een openbare vergadering, waarin de heer H. T. Chappuis als spreker optrad. Na door den bee? J. M. Kakebeeke, voorzitter van het depar tement, te zijn ingeleid, droeg spreker een novelle voor, getiteldEvert Banlc. De korte iuhoud daar van komt neer op bet volgendeEvert Bank, jager op een kasteel met uitgebreid jachtterrein in bet Oosten van Noord-Brabant, was gehuisvest bij zeke ren herbergier, T'ys Verminnen. Toen de vrouw van dezen Bank voor bet eerst ontmoette, ontstelde zij zoo hevig, dat dit de aandacht trok van Bank, zon der dat bij voorloopig wist, wat de oorzaak was van die ontsteltenis. Door een samenloop van omstan digheden bleek hem later, dat Verminnen, met wien bij geruimen tijd aan dezelfde tafel bad gezeten, in wiens buis hij had gewoond en met wiens kind bij bad gespeeld, de moordenaar zijns vaders was. De oude Bank, postiljon van beroep, was bij hot overzetten aan een pontveer met kar en paard te water geraakt en verdronken. Langen tijd schreef men deze gebeurtenis toe aan een ongeluk, maar later bleek, dat Verminnen de band daarin bad ge had. De oude Bank toch was een hinderpaal voor de verboden liefdesbetrekking, die Verminnen, toen veerman, er op na bield. Het bewijs voor de schuld was niet te leveren, zoodat Verminnen door den bur gerlijken rechter niet kon worden gestraft, maar Bank wist de dood zijns vaders te wreken. Eiken avond ging bij in den omtrek van de woning van Verminnen op eeu posthoorn hetzelfde wijsje blazen (het lied van Chassee), dat de oude Bank, als postil jon, gezeten op zijn kar, steeds blies. Dat geluid sneed Verminnen zoo door de ziel, dat hij rust noch duur meer bad, terwijl wroeging en zelfverwijt hem brachten op bet ziekbed, dat ook zijn sterfbed werd. Bank verliet de streek, die hem steeds op zulk een pijnlijke wijze herinnerde aan den dood zijns vaders. Na de pauze gaf spreker een parodie op de socia listische woelingen onzer dagen. Het onderwerp daar van warenonze dienstmeiden. Op meester lijke wijze schetste bij hoe zij zich in het platte landscb stedeke Berkenstein vereenigden tegenover haar werkgeefsters en aan haar mevrouwen de eischen stelden meer loon, minder werk, niet vroeg opstaan, niet laat naar bed en eene vrijen uitgangsdag in de weekkregen ze dat alles niet, dan zouden ze strike maken. Zjj kregen bet niet. Haar werkstaking be stond daarin dat zij, ten getale van negen (zij hadden ook al van mej. Drucker booren spieken) zelf een vrijen dag namen en uit spelerijden gingen (de barbier van het dorp, meende, dat zij potverteerden). Na een genot vollen dag kwamen ze des avonds weer bij hare respectieve mevrouwen terug en werden, na ernstige vermaning en bedreiging, allen op één »ja weer in genade aangenomen. Sommige dames 4es huizes hadden echter door de afwezigheid van de meid een moeitevollen dag beleefd, vooral met bet loopen naar de bel en bet koken van den pot, wat de beer des buizes merkte aau de wijze en het uur, waarop hem zijn maaltijd was gereed gemaakt. De beer Chappuis beeft de niet zeer talrijk op- gekomenen ter vergadering ongetwijfeld een genot vollen avond verschaft. Zijn voordrachten boeien zoowel door vorm als door inhoud, terwijl zij nog in waarde worden verhoogd, daar zij geheel geme moriseerd zijn, wat zeker pleit voor sprekers ge heugen. De toehoorders stemden dan ook volkomen in met bet woord van dank en hulde, dat de voorzitter den spreker bracht bij bet sluiten der vergadering. Op de voordracht ter benoeming van een ont vanger der gemeente Wassenaar, voor welke betrek king zich 14 sollicitanten hebben aangemeld, staat no. 2 de beer J. L. Van Poppelen, ontvan ger der gemeente Hoedekenskerke. Aan den lsten provoost L. Da Bakker van Wolfertsdijk, dienende aan boord van H. Majest. wachtschip te Hellevoetsluis, is op de gebruikelijke wijze, en onder het houden van eene groote parade, het eereteeken uitgereikt voor belangrijke krijgsbe drijven in Atjeh, 1873—1890. Te Leiden is heden het doctoraal examen in de rechtswetenschap met goed gevolg afgelegd door den heer W. F. J. W a g t h o. De gemeenteraden van Eikerzee, Serooskerke en Kerkwerve hebben aan het tram-comité de gevraagde subsidie toegezegd voor den tijd van 20 jaren, voor elk jaar, dat de tramweg Brouwers havenZierikseeSteenbergen in exploitatie wordt gebracht. In de Frovinciale Overijsselsche en Zwolsche Cou rant komt een ingezonden stuk voor, onderteekend door G. Bruintjes te Ambt Vollenhove, waarin deze hen, die van plan zijn, zich door de Ned. A m e - rikaansche Emigratie-maatschappij, gevestigd te Utrecht, te doen vervoeren, waarschuwt, op grond dat het met de zaken dier Maatschappij in de Platte Vallei weêr gansch niet in het reine is. Ten bewijze daarvoor deelt bij het volgende mede, dat zijn broeder Andries Bruintjes, vóór circa 4 maanden naar Colorado vertrokken, hem daarover schreef Evenals wij hier niets in orde vonden bij onze komst en de bitterste teleurstelling ondervonden, hebben de zestig personen, door prof. Noordtzij tijdens zijn verblijf alhier overgehaald om naar de Platte Vallei te vertrekken, het andermaal getroffen. Zy zitten met hunne goederen nog in de spoorwagens en kunnen niet onder dak gebracht worden. Zij hebben ons dat geschreven en verzocht of wij hen helpen wilden. Gaarne wilden ze weer naar de St. Louis Vallei terugkeeren, maar de meesten misten daartoe de middelen. Nu heeft de burgemeester van Alamosa mij vrijkaarten voor het spoor bezorgd. Iedor die wil, kan daarop terugkomen. Wij zijn besloten daar heen te gaan. Van Lummel, een boer uit Varseveld, en ik vertrekken van avond 13 Fe bruari van hier om hen op te halen". Dit bericht wordt thans in hetzelfde blad door den heer Noordtzij te Kampen bestreden. Vei bazen doet het stuk den heer Noordtzij niet. Bij zijn vertrek uit Amerika was hij door emigranten gewaarschuwd, dat men stelselmatig valscbe berichten zou uitstrooien om de Maatschappij er onder te krijgen; wijl het zoo verklaart hij voor de bezitters van de landerijen in de St. Louis Vallei, waarbij 31/4 millioen dollars betrokken zijn, van veel beteekenis is, dat er Hollandscbe boeren blijven en komen, tot welk doel van die zijde alle pogingen werden aangewend. De beer Noordtzij somt in zijn schrijven verschil lende voorbeelden op om te bewijzen, hoezeer het verhuizen der Hollandscbe boeren uit de St. Louis Vallei door den burgemeester en andere autoriteiten werd tegengewerkt, en welke onware voorstellingen van de Platte Vallei daartoe werden gegeven. Volgens den brief van Andries Bruint jes zaten de zestig personen, door den beer Noordtzij overgehaald om naar de Platte Vallei te vertrekken, op 13 Fe bruari nog met hunne goederen in de spoorwagens en konden niet onderdak-gebracht worden. Ten aanzien van dit punt schrijft de heer Noordtzij »Dat er 2 gezinnen nog in een spoorwegwagen waren gezeten den 13 Febr., is waar. Ook het stuk in de Enkh. Courant zegt dat. Maar dat beteekent niets, wijl bet eerste klasse waggons zijn, goed ver warmd, met een conducteurswagen als keukon (met een groote kachel er in), die ik zelf buurde. De uittocht uit de St. Louis vallei moest haastig ge schieden, wijl anders niemand daar ware weggeko men, en de huisjes konden natuurlijk niet alle op éen dag worden gebouwd en de door mij telegra- phisch bestelde buisjes uit Grand Rapids maar niet in een oogwenk te Crook zijn. Dat men daaruit in de St. Louis vallei munt zoekt te slaan, is voor mij begrijpelijkvooral als men niet alleen meldt wat ik boven schreef, maar ook dat de door Bruintjes genoemde Van Lummel eerst per brief zekere fami- liën weer naar de St. Louis vallei bad zoeken af te leiden, wat niet gelukte. Of bet dan den 13 Febr. gelukte M. d. R., ik ontving brieven uit Crook loopende tot deu 17 Febr. en verleden week twee telegrammen maar van ver trek van emigranten spraken ze nietwel van bet reizen en op die wijze het publiek in de gelegenheid te stellen voor zeer weinig kosten Londen of andere deelen van Engeland te bezoeken. Een bezoek aan Noorwegen enz. staat ook op bet programma. Deze tocht zou echter van Engeland uitgaan. Door 62 leden van do Tweede Kamer der Staten-Generaal was Woensdag gevolg gegeven aan j de uitnoodiging van den nestor der Kamer, den heer J. J. Van K e r k w ij k die zijnen arnbt- genooten, bij do herdenking van zijn 30jarig onaf gebroken lidmaatschap van de Kamer, een feestmaal aanbood in bet »Hotel den Ouden Doelen." De gastheer was aan het hoofd der tafel gezeten tusschon den beer Gleicbman, president der Tweede Kanier en den beer 2E. baron Mackay, oud-voor zitter. Van uit dit middelpunt liepen de rijen der tafels, waaraan de gasten naar anciënniteit gezeten waren. Door den jubilaris werd de eerste dronk inge steld op H. M. de Koningin en het Koninklijk Huis, waarna de beer Gleicbman, als president der Kamer, den beer Van Kerkwijk huldigde als veteraan van het parlement. Gisteren liep te Vlissingen in tegenwoordigheid n den Minister van Marine, den directeur van scheepsbouw, den inspecteur van den stoomvaart dienst, den Commissaris der Koningin en andere autoriteiten, te 3 uren met goed gevolg van stapel Hr. Ms. scbroefstoomschip »Argus". De voornaamste afmetingen van bet schip zijn lengte 57.35, breedte 7, holte 3.66 meter. De stoomwerktuigen en ketel voor bet stoomschip, die mede aan de koninklijke maatschappij »de Schelde" zijn vervaardigd, staan in de werkplaatsen om in bet schip te worden opgesteld. Dag en plaats van dit examen zullen nader wor den bekend gemaakt. Thans is definitief bepaald, dat de derde drie jaarlij kscbe tentoonstelling van schil de r ij e n te Middelburg zal gehouden worden i: het Schuttershof' van 9—30 April. Het begin der a. s. zomer die nstrege ling der spoorwegen is niet, zooals ge woonlijk, op 1 Juni, maar op 1 Mei a. s. bepaald. Met groot9 plechtigheid werd Woensdagmorgen het stoffelijk overschot van pastoor J. W. Brouwerr te Bovenkerk ter aarde besteld- Terwijl de bewoner van bet dorp halfstok vlagden, waren de kerk en de kansel met rouwdoek behangen. Voor bet altaar was de lijkbaar geplaatst, onder bloemen en kransen bedolven en omgeven van brandende kaarsen. De tamelijk ruime kerk was met belangstellenden gevuld, onder wie men de leden van den Nieuwer-Amstel- scben gemeenteraad opmerkte met den burgemeester in ambtsgewaad. Verder zag men eenige leden der Eerste en Tweede Kamer en bekende personen uit Amsterdam. Nadat pastoor Brouwers van Berg Terbleijfc, de neef des overledenen, den lijkdienst had geleid, be klom pastoor Van Zanten, de dichtst bijwonende ambtgenooot van den ontslapene, den kansel en bield een boeiende rede, waarin hij pastoor Brouwer's werkzaam leven in en buiten de Kerk schetste en op do vruchten zijner gaven wees. De lijkbaar werd daarna naar het kerkhof gedragen en de kist in de geopende groeve neergelaten, waar pastooor Brouwers van Berg Terbleijt voor de betoonde belangstelling dank betuigde. De Minister van oorlog brengt ter kennis I. dat de op t9 richten cadettenschool vermoedelijk op 1 October zal worden geopend II. dat dit jaar bij die inrichting vermoedelijk zullen worden opengesteld25 plaatsen voor jon gelieden, met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande 25 plaatsen voor jongelieden, met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Nederl.-Indië III. dat, zoodra bet reglement voor de cadetten school zal zijn vastgesteld, in de Ned. Staatscourant 0. a. nadere inlichtingen omtrent examens, opgave enz. zullen worden bekend gemaakt. de artillerie-schut te^* ij quaestie te 's-Gravenhage verneemt de N. R. Ct. nader, dat, na de dezer dagen bekend gemaakte benoeming van een commandant, en het verleende eervol ontslag op verzoek van den met bet bevel belast geweest zynden waarnemenden com mandant, bet door de andere artillerie-officieren ge vraagde eervol ontslag is geweigerd. Dezen, met de gewone beslissing niet tevreden, zullen nu hun ver zoek om eervol ontslag herhalen, hetgeen daarop gevolgd zal worden door gelijk verzoek van dat van bet kader, dat niet schutterplichtig meer is. Verleden week is te Batavia een Duitscbe dokter aangekomen, de heer Balser, die thans in de Preanger vertoeft en bet plan heeft gemaakt om een gezondheids-etablissement op te richten op zee. Zijn ideaal is een schip dat voor niets anders dient dan dat en alleen vaart voor de gezondheid van de Maar voorloopig heeft bij eene reis van vijf maanden georganiseerd met een Duitscbe stoom boot van Bremen of Genua naar Colombo en Hong kong met oponthoud in beide plaatsen en terug over Korfu naar Triöst. Java was niet in het plan opgenomen, maar wanneer dr. Balser, die thans met zjjne vrouw en óén patiënt eene proefreis doet, met de Preanger zal hebben kennis gemaakt, zal bij misschien Gadok, Sindanglaja en Garoet wel in de plaats stellen van Colombo en Hongkong. De kosten zijn 7000 mark, waarvoor men alles heeft behalve wascb, dranken en medicjjuen. De reis, waarbij men 62 dagen op zee is, zou vooral ten goede moeten komen aan menschen met aanleg voor long tering, aan bloedarmen, aan zenuwlijders, aan jicht lijders en aan nog een paar soorten van zieken. Het denkbeeld is niet onaardig, maar voor ge zonde reizigers zal bet misschien geraden zijn de booten te mijden waarop dr. Balser met zijne pa tiënten zal varen. bet Naar men verneemt, bestaat bij de s 10 0 m- vaart-maatschappij Z e e 1 a n d" bet plan om in den loop van dezen zomer met een barer stoomschepen een of meer tochten te organiseeren naar bet Engelsche Kanaal. Ook zullen op bepaalde, vooruit te annonceeren dagen speciale, zeer goedkoope biljetten beschikbaar gesteld worden, om per dagboot naar Engeland te De Minister van binnenlandsebe zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de maand Mei e. k. te Arnhem gelegenheid zal worden gegeven tot leveren van voldoende bewijzen van genoeg: voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot bet eerste natuurkundig examen, ver meld in art. 4 der wet van 25 December 1878. Zij, die lot het leveren dier bewijzen wenscben te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 1 Mei schrif telijk kennis geven aan den voorzitter der commissie, met bet afnemen van bet daartoe gevorderde examen belast, dr. H. Van de Stadt, directeur der boogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Arnhem. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. 15fieuw<lor|». Tot predikant bij de Chr. Gerei, gemeente alhier werd Woensdag als zoodanig be roepen ds. L. Bouma te Ter-Neuzen. Aangenomen het beroep bij de Ger. gem. te Bolnes, door ds. C. Steketee, te Veere. Bedankt voor bet beroep naar de Chr. Ceref. gemeente te Brouwershaven, door ds. C. Dalbuizen te Heinkenszand. De Minister van Binnenlandsebe Zaken brengt voorloopig ter. kennis van belanghebbenden, dat in 1893 de examens ter verkrjjging van akten van bekwaamheid voor Lager onderwijs in de Franscbe taal zullen worden gehouden in de maand Augustus, zoo noodig ook in het laatst van Juli, en die voor middelbaar onderwijs in de maand December, zoo noodig aanvangende in bet laatst van November die voor de Engelsche en Hoogduitsche talen, zoowel voor bet lager als voor bet middelbaar onder wijs in de maand Augustus, zoo noodig aanvangende in bet laatst van Juli die voor de gymnastiek, zoowel voor de akte lager onderwijs vak S.), bedoeld in art. 65 der wet op bet lager onderwijs, als voor bet middelbaar onderwijs en die voor de landbouwkunde, den tuinbouw en de houtteelt, zoowel voor het lager als voor net middel baar onderwijs, in de maand Augustus, zoo noodig in September die voor middelbaar onderwijs in band- en recht lijnig teekenen en de perspectief, voor lager onder wijs in bet handteekenen en voor bet boetseeren, in Augustus en September en zoo noodig in October; die voor middelbaar onderwijs in de wis- en natuur kundige wetenschappen, boekhouden, Nederlandsche taal en letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staathuishoudkunde, statistiek, staatsinrichting en schoonschrijven, zoomede die voor lager onderwijs in de wiskunde, bedoeld in art. 65 der wet op het lager onderwijs, in November en December. Het tijdstip, waarop zij, die zich aan deze examens wenscben te onderwerpen, zich daartoe zullen be hooren aan te melden, zal nader worden bekend ge maakt. Tot hoofd der Uhrist. school te Biggekerke is benoemd de heer K. Wielemaker, thans onderwijzer aan de Christ, school te Aagtekerke. By beschikking van den Min. van Binnenl. Zaken is, met 1 April a. s., benoemd tot onderwij zeres in de nuttige handwerken voor meisjes by de leerschool, verbonden aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg, mej. A. W. J. Snydeis aldaar.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1