het te water laten Tan de Arguséén der twee in aanbouw zynde stoomschepen voor den opiumsmok kelhandel. Er wordt tegenwoordig veel werk gemaakt van paardenkeuringen; het paarden- en rundveestamboek telt reeds vele deelnemers, en het laat zich aanzien, dat het voortgaan op den inge slagen weg tot grootere verbetering van obs vee zal voeren. Iets nieuws moet men intusschen in de tegenwoordige keuringen niet zien. Er bestond in 1823 in dit district een departe ment van de Nederlandsche Huishoudelijke Maat schappij. Deze had een zilveren medaille en 20 Zeeuwsche rijksdaalders uitgeloofd voor het in cul tuur brengen der Zweedsche raap. Die prijs was behaald door den heer Risseeuw te Oostburg, die voor dat geld zilveren medailles had laten maken om die op de eerstvolgende jaarmarkt, Woensdag voor Paschen, uit te reiken aan de eige naars van de drie schoonste merriëa van 3—7 jaar, te keuren door eene Commissie uit de zoo even ge noemde maatschappij. Ook zou door de provinciale commissie van landbouw dienzelfden dag de gewone keuring der hengsten plaatB hebben. Men ziet het, wij zijn nu, zoo wat precies op de zelfde hoogte als vóór 70 jaar. Hard geloopen, om zoover te komen, heeft men dus niet. W. v. Z. VI. W. D.) Zaterdag was het 30 jaren geleden, dat de heer J. J. Van K e r k w ij k tot lid der Tweede Kamer werd toegelaten, na op 27 Februari in het hoofd kiesdistrict Zieriksee voor het eerst als zoodanig gekozen te zijn. Sedert bleef dit district, ook in zijne veranderde indeeling, hem steeds getrouw. De heer Van Kerkwijk heelt het langst van alle leden onafgebroken zitting in de Kamer gehad. Hij mocht ter gelegenheid van zijn dertigjarig jubilé als zoodanig vele blijken van belangstelling ontvangen, zoo uit de regeeringskringen als van de zjjde van collega's, ambtenaren en particulieren. In de gewijzigde bedrijfsbelasting zal, naar wjj vernemen, niet voorgesteld worden haar 1 Augustus in te voeren, maar 1 Mei van het volgend jaar. Vad.) Te Ter-Neuzen is een telegram ontvangen dat de Belgische Minister van landbouw voornemens is den vee-inroer uit Nederland toe te laten na «enige dagen quantaine aldaar. De bekende pastoor Brouwers van Boven kerk is te Maastricht plotseling overleden. Het congres te Washington heeft het wets- ▼oorstel-Chamdler aangenomen, waarbij aan drie nieuwe categorieën van landverhuizers de toegang tot de Vereenigde Staten wordt ontzegd, te wetenpersonen boven de 16 jaar, die kreupel, blind of ongeletterd zijn personen met lichaamsge breken, waardoor zjj ten laste van den staat zouden kunnen komen leden van vereenigingen, welke het leven en den eigendom van "burgers bedreigen. Naar uit Turijn aan het T. v. Gen. wordt bericht, heeft dr. Lucatello aldaar medegedeeld, dat hjj de microbe ran het rheumatismus acutus heeft gevonden en het hem gelukt is kweeksels daarvan te maken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep bij de herv. gem. te Hoek door ds, K. Loggers te West-Kapelle. '«-Heer Arendskerke. Door den gemeente raad werd Vrijdag tot onderwijzer aan de o. 1. school te Nieuwdorp benoemd dhr. C. T. Dieleman, thans te Capelle (Noord-Brabant). Wemeldinge. Door den Raad dezer gemeente is in zijne jl. Zaterdag gehouden vergadering het traktement van de onderwijzeres, mej. E. C. Sauer, met f 50 verhoogd en alzoo gebracht op 500. Tot onderwijzeres te Vlissingen is benoemd mej. J. J. M. Remigius te Hoedekenskerke. Ierseke. In eene niet druk bezochte, maar ge animeerde vergadering van de Afd. Oostelijk deel van Zuid-Beveland van den Bond van Nederl. onder wijzers, Zaterdag hier gehouden, werd na eene be spreking. uitgelokt door den heer Z. Bouwens, die als introducé de vergadering bijwoonde, besloten om aan het hoofdbestuur voor te stellen om ook de toe lating van hoofden van scholen tot den Bond open te stellen. Krakbendijke. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van den 2 Maart jl. benoemd tot onderwijzer met den rang van hoofdonderwijzer den heer J. C. Jansen, thans onderwjjzer te Aksel en tot gewoon oaderwijzer den heer C. F. Kohier, thans onder wijzer te Ridderkerk. Mej. J. M. Verhoeven, die ter benoeming tot onderwijzeres was voorgedragen, heeft zich na het vaststellen van de voordracht als sollicitante terug getrokken. Tengevolge van het vertrek van drie onderwijzers is een gedeelte der schooljeugd op half ration gesteld. De leerlingen van het 2e en 3e leerjaar en die van het 4e leerjaar bezoeken om beurt eenen halven dag de school. Met half Maart vertrekt ook de onderwijzeres mej. E. Janssen naar Groede, waardoor een gelijke maat regel ten opzichte der leerlingen van het 1ste en die van het 5e en 6e leerjaar zal dienen te worden toegepast. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes In de zitting van heden, 6 Maart 1893, zijn de navolgende personen veroordeeld, wegensovertre ding der jachtwetW. M. te Oudelande, tot 2maal f 8 b. s. 6 d. h. voor iedere boete, E. L. te Rilland, tot 2maal f6 b. 8. 6 d. h. voor iedere boete, J. v. 't-W, te Borsele en C. E. te Kattendijke, ieder tot 2maal f 5 b. s. 4 d. h. voor iedere boete, J. v. d. D. te 's-Heereahoek, tot 2maal f4 b. s. 4 d. h. voor iedere boete, M. G. en M. De J. te 's-Heer Arends- kerke, ieder tot f 10 b. s. 8 d. h. en J. N. te Bor- sele, H. D. te Oudelande, F. K. te Ovezande en J." v. O. te Antwerpen, ieder tot f 5 b. s. 4 d. h. overtreding van het reglement op de wegen en voet paden in Zeeland H. C. te Goes, tot f 1 b. s. 1 d. h. en C. V. te Kapelle, tot f0,50 b. s. 1 d. h. overtreding van het reglement van politie voor de polders in ZeelandJ. J. B. en J. B. te Goes, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.het bevisschen der Schelde zonder consentM. P., Ph. P. en N. v. A. te ler- seke, ieder tot fl boete subs. 1 dag hechtenis; het bevisschen van eens anders perceel in de Schelde A. G., M. G. en J. M. te Ierseke ieder tot f2 b. s. 2 d. h.overtreding van art. 431 W. v. Str. J. B. te Kwadendamme tot f5 b. s. 3 d. h.art.- 424 W. v. Str.M. v. H. en A. d. W. te 's-Heer Arendskerke tot f 1 b. s. 1 d. h.politieover- treding: B. W. d. D. te Ierseke tot f3 b. s. 2 d. h.J. B. en K. P. B. te GoesM. M. te 's-Heeren- hoek en A. S. te St. Claassen ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.openbare dronkenschap J. K. te Wissenkerke tot f 5 b. s. 3 d. h.J. M. te Goes tot f2 b. s. 2 d. li.J. d. W. te 's-Heer ArendskerkeJ. D. te 's-Gravenpolder en J. G. te Heinkenszand ieder tot f 1 b. s. 1. d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werden A. S. te Waarde, beklaagd van jachtdelietJ. S., D. W. en F. S. te Ierseke, beklaagd van politieovertreding. Algemeen Overzicht. Het is doodstroom in de bnitenlandsche politiek, of beter gezegd er valt nagenoeg geen enkel belang rijk feit te vermelden. Het gevolg daarvan is, dat de bladen ellenlange, en al naar gelang van de kleur die ze voeren zeer uiteenloopende beschou wingen bevatten over den nieuwen voorzitter van den Fransehen Senaat, Jules Feriy. Men weet, dat deze staatsman in het oog van de meeste Franschen heel wat op zijn kerfstok heeft. En in de geschiedenis van Tongkin èn om zijne beweerde toenadering tot Duitschland in de tijden, dat hij minister was, is hij velen, en inzonderheid den radicalen, een doorn in het oog. En nu hij op eenmaal een der hoogstgeplaatste regeeringspersonen geworden is, ziet men daarin een streven van den Senaat om een dam op te werpen tegen het radica lisme der Kamer. Ja, men gaat nog verder en acht Ferry een ernstig candidaat naar den zetel van den president der republiek. Wat van dit alles zijn moge, een belangryk feit is Ferry's benoeming voorzeker, vooral ook met het oog op de 3partij van orde", als wij het zoo noemen mogen, die men voornemens was in de Kamer te stichten. Men vreest en terecht, dat de radicalen, tengevolge van deze demonstratie van den Senaat, minder dan ooit geneigd zullen zijn om tot de stichting dier party mede te werken. De Kamer nam in de afgeloopen week twee be slissingen, die vermeld dienen te worden. In de eerste plaats nam zij de begrooting voor 1893 aan, in de tweede plaats vereenigde zij zich met een voorstel tot liquidatie der Panama-maatschappij. In België is men eindelijk aan de Grondwets herziening begonnen. De minister Beernaert heeft de discussie geopend met eene lange redevoering, waarin hij een historisch overzicht gaf van den ont wikkelingsgang der staatsinstellingen in België sedert dit land een zelfstandig koninkrijk is geworden, terwijl hij verder den tegenwoordigen toestand beschouwde uit een zedelijk en stoffelijk oogpunt. Hij deed daarbij een beroep op de eendrachtige medewerking der vertegenwoordiging om de aanhangige gewichtige vraagstukken op te lossen. De heer Beernaert be streed nadrukkelijk het algemeen kiesrecht en beval het regeeringsvoorstel met aandrang aan, omdat dit de beste waarborgen voor de toekomst biedt. Hij bestreed de theorieën van hen, die de maatschappe lijke orde willen omverwerpen stelde de concessiën, die de regeering deed, in een helder licht en wees op de zeer uiteenloopende meeningen der liberalen. Inmiddels heeft men te Brussel een zoogenaamd referendum gehouden over de verschillende voorstel len, die betreffende het kiesrecht zijn ingediend. Zulk eene volksstemming mist natuurlijk alle kracht van wet en is, uitgeschreven als zij werd door de gemeentebesturen, die ten deze als particuliere li chamen optraden, eenvoudig eene poging om eene uiting van het volk te verkrijgen. Dit referendum heeft echter slechts een zeer betrekkelijk succes gehad, omdat van de ruim 111,000 personen, wier oordeel gevraagd werd, slechts iets meer dan de helft aan de stemming heeft deelgenomen. Deze stemming liep over vijf voorstellenle. dat van den heer Janson om kiesbevoegdheid te ver- leenen aan allen, die den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt2e. dat van den heer Nothomb om het kiesrecht te verleenen aan 25jarigen3e. dat van den heer Graux om de bedeelden en de analphabeten (die lezen noch schrijven kunnen) uittesluiten4e. dat der regeering om de kiesbevoegdheid af hankelijk te stellen van het bezit van eene eigen woning en van zekere capaciteiten, en 5e. dat van den heer Frère-Orban om hen uittesluiten, die bet gewone volksonderwijs of wat daarmede gelijk geacht kan worden, niet hebben genoten. Voor het voorEtel-Janson stemden van de 60.279, die aan het referendum deelnamen 48.660. Het voorstel-Nothomb verwierf 7681 stemmen, de overi gen te samen 3938. Men ziet dus, dat de meer conservatieve elementen zich blijkbaar van stemming hebben onthouden. Of dit referendum grooten invloed zal uitoefenen op de beslissing omtrent het kiesrecht zal de tijd moeten leeren. Zeker is het, dat het nog heel wat duren zal, eer die beslissing valt. Zaterdag werd Cleveland als president der Ver eenigde Staten geïnstalleerd. In de redevoering, waarmede hij zijn hoog arabt aanvaardde, legde Cleveland op het levensbelang van eenen goeden en geregelden geldsomloop den nadruk. De Vereenigde Staten, verklaarde hij, met geheel hunne nationale kracht en al hunne rijke hulpbronnen, kunnen de onverbiddelijke wetten, welke de geldmarkt en den handel beheerschen, niet trotseeren. Hij hoopte dat het geneesmiddel zou gevonden worden in eene beraden wetgeving. Intusschen zou de regeering met alle macht, waarover zij beschikt, het nationale krediet handhaven en een financiëele ramp zien te bezweren. Eene uitspraak der kiezers tegen Cleve land, heette het verder, zou ten gevolge hebben dat het protectionisme werd gehandhaafd uit liefde tot protectie. Hij veroordeelde de neiging van het volk, om van het bewind eener regeering persoonlijke, bij zondere en rechtstreeksche voordeelen te verwachten. Hij keurde het stelsel van premies, uitgekeerd door den Staat, en tusschenkomst van den Staat, en ook het vormen van syndicaten (trusts) af. Het werk van tariefhervorming moet met wijsheid worden ondernomen, zonder geest van wraakneming. Cnze zending, zeide hij, is er niet eene van straffen, maar eene van herstellen van onrecht. De noodzakelijkheid om inkomsten tot handhaving der regeering te ver krijgen, is de eenige rechtvaardiging tot het ver- hoogen der lasten van het volk. Gemengde Berichten. Bath. "Van het schip, de »Drie Gebroeders" schip per A. Prins, dat alhier gezonken is, zijn mast en tuigage hier opgeborgen. Het wrak schuurt zachtjes weg, terwijl de lading zich nog daarin bevindt. De equipage is hier nog voorloopig aan den wal. Van particuliere zijde meldt men ons uit Waarde, dat er jl. Zaterdag voor de eerste maal aan 15 gezinnen brood werd uitgedeeld, voor welke milde gave hartelijk dank dient gebracht aan den onbekenden gever, daar er op dit oogenblik, in die gemeente verschillende gezinnen zijn die in behoef tige omstandigheden verkeeren. Hoe vele landbou wers zijn er niet, die gaarne een zak tarwe voor de behoeftigen zullen opofferen, daar de prijs van dit product zeer gering is. Moge de brooddeeling nog worden herhaald zoolang er nog niets kan wor den verdiend De lieve straatjeugd te 's-Gravenhage heeft weder eens een staaltje van verregaande baldadig heid uitgehaald. Een paar kwajongens hebben in 't Voorhout een volbeladen hooiwagen in brand ge stoken. De brandweer bluschte het vuur vrij spoedig. L. en H. waren elkander geld schuldig. Eerst genoemde had te vorderen f 485 en laatstgenoemde f541, zoodat aan dezen per resto zou toekomen een bedrag van f56. Dit werd hem door de rechtbank toegewezen, doch in hooger beroep door het gerechts hof te 's-Hertogenbosch, alvorens ten principale te beslissen, aan H. de beslissende eed opgelegd. Voor het afleggen van dien eed werd eerst uitstel ver leend, doch eindelijk verscheen H. om den eed te zweren en was reeds daartoe gereed, toen de pre sident van het hof hem nog eens het gewicht er van onder het oog bracht en hem het formulier voorlas. Nadat dit was geschied, maakte hij bezwaar om den eed te zweren, omdat in het formulier stond dat hij te vorderen had f541 (het oorspronkelijk bedrag), terwijl het eigenlijk (na attrek van de tegen- vordering) maar f56 was. Daarop werd de zaak ten nadeele van H. beslist. Deze kwam hiertegen in cas satie, bewerende, dat het hof den eed niet had mogen opdragen zooals het dit gedaan had, maar de Hooge Raad vereenigde zich met de verwering van de tegen partij, dat H. zijn recht had verbeurd, omdat hy aanvankelijk had aangenomen den eed kte zweren, zoodat hij in het arrest, waarbij de eed werd opge legd, heeft berust, terwijl hij ook door voort te procedeeren na den eed te hebben geweigerd, eene daad van berusting verrichtte. Te Parijs vond men een juwelierster, die zich aan de deur van haar winkel had opgehangen. Op tafel lag een briefje aan het adres van den com missaris van politie, waarin zij schreef»Ik dood mijzelve, omdat ik zoo melancholiek ben na den dood van mijn man, die als slachtoffer viel van de maatregelen door den prefect van politie tegen los- loopende honden genomen." Na onderzoek bleek, dat de man der dame wer kelijk eenige weken geleden gestorven was uit ver driet over het verlies van een hond, die door de politie als zwervende was opgepakt en omgebracht. Het stoomschip Obdam, van Rotterdam, is by Sandyhook in eene gevaarlijke positie gestrand. Een fabrikant te Valdoie, bij Belfort, Char- pentier-Page, heeft zeer sierlijke en ongelooflijk licbte visitekaartjes van aluminium in den handel gebracht. Deze hebben het voordeel, dat men er een goed werk mee kan doen door ze te bewaren en aan liefdadige instellingen af te staan. Het metaal toch is f 1 of fl,50 op de duizend kaartjes waard. De cholera te Hamburg heeft grooter verwoes tingen aangericht, dan men aanvankelijk wel meende. Blijkens de ofliciëel opgemaakte statistieken hebben niet minder dan 4800 kinderen hun ouders verloren. Drie vierden van die weezen hebben niet het ge ringste fortuin 500 kinderen hebben niet alleen hun ouders, maar ook al hun verwanten verloren en zijn dus geheel aan hun lot overgelaten, als niet de pu blieke liefdadigheid zich over hen blijft ontfermen. Reeds heeft de verpleging van ai die kleinen de stad Hamburg 124.600 mark gekost, dat is nage noeg f 74.400. Te Weenen is een 13-jarig knaapje gearres teerd, die valsch papieren geld in omloop bracht, om zijn ouders en broertjes, die zonder brood waren, te helpen. Men vond acht florijnen en twee vijf- florijnbriefjes bij hem. Het werd echter bewezen dat 't ventje de door hem vervaardigde papiertjes nooit uitgaf dan wanneer de nood thuis ten top gestegen was en overigens zeer goed oppaste. De ouders wis ten niet op welke wijze de jongen hen. steeds in den uitersten nood te hulp kwam In Oost-Londen zijn de groote houtmagazijnen der firma Darell, gelegen op den oever van het Regent-kanaal bij Mile-end-Road, door brand ver nield. De brand, die woedde over eene uitgestrekt heid van 100 yards, duurde Donderdag den geheelen dag en was Vrijdagochtend nog niet gebluscht. Tot aflossing van de brandweermannen, die den geheelen dag in de weer waren, werden manschap pen uit alle deelen der stad naar de plaats van den brand gezonden. Behalve een ontzaglijken voor raad hout, zijn verscheidene zaagmolens, werkplaatsen en woningen vernield. De brandweer werkte met 28 stoomspuiten, 3 drijvende spuiten en een aantal kleinere blusch- middelen. Om zich een denkbeeld te maken van de uit breiding, die het verzekeringswezen in Engeland heeft verkregen, kan dienen, dat in de algemeene vergadering van Prudential Assurance Comp. te Londen is meegedeeld, dat in 't laatste jaar een millioen brieven ontvangen en vijf millioen verzon den zijn; dat aan postzegels 70,000 pd. st. (f 840,000) ig besteeddat in de bureels 1035 ambtenaren, waaronder 262 vrouwelijke, werkzaam zijn. In Szogozli bij Debreczin ig een groot gedeelte van het volk tot opstand gekomen, omdat de over heid een nieuw markt-reglement wilde invoeren. De orde kon door de plaatselijke militaire macht niet hersteld worden, zoodat men versterking van buiten moest inroepen en toen deze was aangekomen, wilde het volk zich niet laten beteugelen dan nadat er verscheidene gekwetsten en een doode gevallen waren. Een Engelschinan voer vier weken lang iederen dag met de boot van Keulen naar Mainz en van Mainz naar Keulen. Op zekeren dag zei de kapitein tot hem»de Rjjnstreek schijnt u bijzonder te be vallen, mijnbeer." »Wat Rijnstreek", antwoordde de Engelschman. »Ik ben te Napels en te Constanti- nopel geweest, ik heb veel schooner streken gezien, maar zoo lekkere biefstuk als op deze boot heb ik nergens gegeten, en daarom ben ik voornemens nog eenige weken op en neer te varen." Tijdens de Chicago-tentoonstelling zal een alg. vergadering van de Amerik. Nation. Electrical-Asso ciation plaatshebben. Dezer dagen werd reeds te St. Louis een voorvergadering gehouden, waarin mede- deeling werd gedaan van eenige proeven, met de toepassing van electriciteit genomen, die, blijken ze duurzaam aan 't doel te beantwoorden, op de heel kunde van grooten invloed zullen zijn. Een ge neesheer van Providence heeft nl. een toestel ver vaardigd, waardoor hij plaatselijke ongevoeligheid in 'c leven kan roepen Van éen patient werd de wijsvinger zoodanig gevoelloos gemaakt, dat hem het door fijt aangetaste deel werd afgenomen, zonder dat hij er eenige pijn van hadeen ander werd in tien minuten van tic douloureux genezen, zoodat hij, na 48 uren van onafgebroken pijn, rustig kon De jonge Amerikaan William Aster Ghanler, die in September 11. met een expeditie uit Lamu vertrok naar het gebergte Kilimanjaro, is met zijn 180 man veilig het land van de wilde Massaïstam- men doorgetrokken, van welk land Stanley zeide, dat het dwaas zou zijn er zich in te wagen met minder dan 1000 gewapende mannen. Na den hoogsten top van den Kilimanjaro (6000 meter hoog) beklommen te hebben, zal Chanler naar het noorden gaan, om de meren Rudolf en Stephanie te onderzoeken, en voorts door een nog onbekende, op 10,000 kilometer geschatte streek te trekken naar de rivier Juba, welke hij tot aan hare mon ding zal volgen. Die reis zal ongeveer twee jaren duren, en men kan niet verwachten vóór dien tijd weer iets van den reiziger te hooren. Verknopingen en Verpachtingen. Voorwerpen. Datum. Plaats. Information. 7 Mrt., Goes, huis eu erf, Mulock Houwer. 8 's Heereuhoek, planken, varkens, meubilair, Hollmann. 9 Katteudijke, iuapau, Mulock Houwer. 9 Heinkenszand, hofstede, bouwland De Ronde Bresser en tienden, en Van der Kloes. 9 He:nkenszand, weiland en rietveld, De Ronde Bresser. 9 Ierseke, planken, varkens, meubilair, Hollmann. 10 Gravenpolder, planken, varkens, meubilair, Hollmann. 10 Ierseke, oester-inventaris. Pelle. 11 Rilland, gezaagd hout enz., Hollmaon. 11 Krabbend(jke, gezaagd hout enz., Hollmann. 13 - Nieuwdorp, inspan, Hollmann. 14 Goes, jachtreclit, De Ronde Bresser. 15 Kruiuingeu, land, bioodbakkerij, tuin, Prins. 15 Kruiuingen, bouw- en weiland, Pelle en Lansen Croin. 15 Wolfertsdijk, inspan, Pilaar. 15 Ellewondsdijk, afbraak, Hollmann. 16 Krabbendijke, meubilaire goederen, Hollmann. 16 Heinkenszand, meubilair, P. Overman. 17 Oudelande, vrachtrijdersinspan en meubilair, P. Overman. 18 Oudelande, bouwland, P. Overman 20 Kwadendamme, houtwaren en meubilair, Mulock Houwer. 21 Kapelle, huis, erve en bouwland, Pelle en Lansen CroiH. 22 Baarland, meubelen en hoat, Van der Kloes. 23 Heinkenszand, inboedel, VanderKloei. 23/24 MitIerseke, oestermaatschap, M. Houwer en Pilaar. 29 Goes, vendutie, Hollmann. 30 Goes, panden, Bank van Leening. hofstede en land, Mulock Houwer. Mei, Schore, hofstede, Gallis Merena. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 7 Maart 5.32 5.45 0.2 8 5.59 6.14 0.15 0.29 9 6.30 6.49 0.44 1.10 10 7.9 7.32 1.19 1.39 11 7.58 8.31 2.2 2.28 12 9.11 10.— 8.1 3.41 13 10.52 11.40 4.30 5.22

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2