1893 N°. 29. Dinsdag 7 Maart. 80ste jaargang. Voor jaar s- Veemarkt, TE GOES, Vaccïoeeren en Oervaceineeren. De Lijsten der Kiezers DE SCHOONMAAKWERKEN Nabetrachting, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, "Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgu Van Ditmaf- te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs.1; slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende] dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dierstaanbiodingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertenties» vóór S uren den dag: der uitgave. Den belanghebbenden wordt herinnerd dat de eerste zal gehouden worden op IHnsdag den 11 April 1893. Goes, den 4 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. w. HAMER. De Secretaris, II A R T M A N De heer A V. LASONDER, genees- eu heelkundige dezer gemeente, zal Donderdag1 den 9 maart a. s., des middags te twee uren in het Gasthuis zitting houden tot het gratis De ingezetenen worden uitgenoodigd om van de aangeboden gelegenheid gebruik te n_abm en verzocht de boekjes mede te 1 ren gen, die hun bij de voltrekking van hun huwelijk zij n ter hand gesteld. Goes, den 4 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, H A R T M A N. voor leden Tan de Tweede Kamer, der Provinciale Staten en Tan don Gemeenteraad zijn herzien en heden vastgesteld. Bij di Pieter Adriaan Van Bloppoel. Pieter Lambertus Boer. Willem Den Boer. Willem Hendrik Den Boer. Jan Boogerd. Cornelia Johannes Van Borren- daru. Pieter Cappoa. Dingenus Dekker. Jan Baptist Adrianus Gilles Dalleu. Adriaan Diercx. Jan Dirkse Jz. Laura» Duvekofc. Jan Engolblik. Franciscus Josephus Prenks. Diugenis Pukken. Maarten Goedhart Fran5ois Lodewijk Goossen. Marinus Goossen. Jan Groenendijk. Dirk Hilderni9se. Jan Hollestelle Barend Den Hond Jr. Alexander Leeudert Den Hartog Samuel Hartog. Marinus Anthony Van der Heil. Pieter Johannes Hengstman- gers. Jerphaas De Hoogh. Cornelis Van Immerseel. herziening zijn geschrapt: Antlioni Marinus Van Kalmt- hout. Dirk Klemkerk. Cornelis Kooman. Johanues De Kruijter Sr. Johannes De KraijW Jr. Marinus Anna3 De Lange. Krijn Adriaan Van Langeraad Jhr. Uuico Evert Lewe Van Neijenstein. Marinus Van Lieve Marinus Lindhout Janus Van L'iijk. Cornelis Eliza Massee. Reinier Willemse Moeliker. Petrus Leonardos Beuedictus Josephus Oosterbaau. Jacobus Orauje. Janus Osse «vaarde. Pieter Nicolaag Pi kaar. Johannes Siuke Sr. Daniël Stigter. Jakob Karei Swaters. Hendrik Simon Valkenburg Dirk Verheulo. Nicolaa9 Jan Frans Verschoor. Nicolaas Vervenne. Adriaan Vink Jr. Jacobus Arie Vi-ser. Hendrik Van Zaaien. Jan Zegera. Herziene en vastgestelde kiezerslijsten zijn aangeplakt eu zullen met de by de wet gevorderde stukken (schattingsstaat) gedurende veertien dagen ter secretarie voor ecu ieder ter inzage liggen, gedurende welken tijd eventuësle bezwaren tegen die lysten, door de noodige bewijsstukken gestaafd aan den gemeenteraad kunnen worden ingediend. Goes, den 4 Maart 1893 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, H A R T M A N. van de openbare gebouwen (met uitzondering van het Raadhuis) en scholen zullen worden aanbesteed op Zaterdag den 11 Maart 1833 des namiddags te 1 uur, ten Raadhuize Bestek en voorwaarden liggen van heden af ter Secretarie ter inzage voor belanghebbenden, op eiken werkdag van 'i jnorgens 9 tot 's namiddag 2 uren. Goes, den 6 Maart 1898. Burgemeester en Wethouder» van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De jongste verkiezing voor een lid van den ge meenteraad alhier geeft ons aanleiding terug te ko men op wat in de dagen, die er aan vooraf gingen over deze zaak is geschreven. Het spreekt wel vanzelf, dat de uitslag ons groot genoegen doet. Door de verkiezing van den heer Coenen toch hebben de kiezers ten tweeden male het duidelijk bewijs geleverd, dat zij niet wenschen, dat de leiding der gemeenteaangelegenheden aan andere mannen wordt toevertrouwd dan aan die, in wier handen zij thans berust. Door den heer Donner in de minderheid te laten hebben zij tevens getoond geene meerderheid in den Raad te wenschen, die, anti-revolutionair in haar geheel, op hare beurt wéér overwegend Gereformeerd (Afgescheidenen) in hare meerderheid zou zijn. Ook het stemmencijfer, dat de liberale candidaat op zich vereenigde, stemt tot tevredenheid. Wel had den sommigen op een grooter getal gerekend, maar o. i. ten onrechte. De heer Coenen toch is betrekke lijk nog kort in deze gemeente woonachtig, wat altijd voor enkelen eene aarzeling medebrengt om zulk een nieuw" man te stemmen. Daarom is ook de vergelijking van De Zeeuw tusschen deze verkiezing en die van den heer Lenshoek onzuiverlaatstge noemde toch is hier van jongsaf bekend. Maar wan neer men het aantal stemmen, thans op den heer Coenen uitgebracht, vergelijkt met het cijfer, dat de heer Harting anderhalf jaar geleden op zich ver eenigde, eene vergelijking van meer gelijksoortige candidaten, dan bestaat er geen enkele reden om niet tevreden te zijn met het behaalde succes. Toen verkreeg de heer Harting slechts 213 \an de 494 stemmen thans verwierf de heer Coenen er 252 van de 493. In 1891 werden de heeren Adam en Fabery De Jonge gekozen respectievelijk met 259 en 249 stemmen, terwijl thans de heer Donner met 217.in de minderheid bleef. Er bestaat dus voorshands voor De Zeeuw nog geen reden om te beweren, dat hare partij won. Bovendien mag niet worden voorbijgezien, dat vooral dezen keer openbare en geheime krachten aan het werk geweest zijn tegen den liberalen candidaat. Zonderling vooral was ditmaal de houding van het Volksbladdat anders zich altijd stipt onthoudt over de verkiezingen te schrijven, maar welks redactie thans meende ook haar woord te moeten spreken. Hierover valt natuurlijk niets te zeggen, maar wel over de wijze, waarop het blad zich uitte. Het zeide toch, dat het zich zou onthouden van de aanbeveling van personen, en dat heeft het ook in, maar dit neemt niet weg dat het gehoele artikel de kennelijke strekking droeg ontevredenheid te zaaien tegen het tegenwoordig bestuur onzer stad. In hoeverre bier gekrenkte ijdelheid in het spel in verband met de onlangs in dat blad verschenen en elders officiëel tegengesproken berichten over het Sas, willen wij niet beslissen, maar zeker is het, dat het Volksblad in zijn verkiezingsartikel den ge- heelen Raad in verband met het Sas tot verkwisters stempelt. Immers, in meer bedoeld artikel wordt vrijwel te lezen gegeven, dat de uitgaaf aan het Sas niet gerechtvaardigd is met het oog op meerder verkeer, en dat het werk goedkooper had kunnen geschieden. Wij achten ons te weinig deskundig om dit laatste te beoordeelende redactie van het Volksblad zal dit vermoedelijk wel kunnen. Maar zeker is het, dat het Sas niet vernieuwd is om meerder ver keer te verkrijgen, maar om te behouden wat wij hebben, nog gezwegen van het feit, dat reeds her haaldelijk van rijkswege de vergunning tot heffing van sas- en havengeld afhankelijk was gesteld van eene grondige en afdoende verbetering van het Sas. En stel nu eens, dat de Raad de hand niet aan het werk had geslagen, dat het oude Sas eens onbruikbaar geworden of ingestort was, dat daardoor de scheep vaart belemmerd of verloopen en de oude tijd van overstrooming onzer gemeente opnieuw ingetreden ware, wat zou men van zoo'n Raad gezegd hebben Geen enkel van de toen zitting hebbende raads leden heeft dan ook geaarzeld de gelden voor het- Sas toe te staan en de philippica van de redactie van het Volksblad treft dus den ganschen Raad, die derhalve naar de wenschen van die redactie geheel diende vervangen te worden. In ieder geval zou de Sas- quaestie, juist door die eenstemmigheid der verschil lende partijen in den Raad te dezen opzichte, geene aanleiding zijn voor een partijstrijd, nog daargelaten, dat, nu de gelden zijn toegestaan en het nieuwe Sas er is, de geheele redeneering mosterd na den maal tijd mag heeten. We zouden in het zonderlinge oordeel van het Volksblad dan ook geene aanleiding gevonden hebben tot deze nabetrachting, ware het niet, dat daarin vele waarheden zijn verzwegen, terwijl het door eenige onwaarheden is geïllustreerd, die hier en daar wel zullen geëxploiteerd zijn. In de eerste plaats is eenvoudig verzwegen, dat ongeveer V» van de kosten door het Rijk aan de gemeente zijn cadeau gedaan. In de tweede plaats, dat van de provincie f 120,000 renteloos voorschot is verkregen, die in 20 jaren moeten terugbetaald worden eene bepaling, die zeker de geheele Raad gaarne anders en milder gewild had, maar die van hoogerhand werd opgelegd en waardoor, jammer genoeg, onze kinderen en kinds kinderen" wèl de vruchten van dit werk zullen plukken, maar de lasten ervan niet te dragen zullen hebben. In de derde plaats, dat op de loo- pende begrooting voor 1893 yeeds een eerste termijn van 5500 aflossing is uitgetrokken zonder dat de Hoofdelijke Omslag daardoor met een cent Is verlioogd. Wel een bewijs, dat ons ge meentebestuur, het noodige doende om de gemeente voor verval te bewaren, met overleg en zuinigheid de gemeentehuishouding weet in te richten. Onwaar is het dan ook, dat telkens onze H. O. verhoogd wordt. Integendeel, hij is juist in de laatste jaren van f 26500 op f 25000 teruggebracht. En nu is het zeker waar, dat, indien de uitgaaf voor het Sas niet noodig was geweest, de H. O. nog wat had kunnen teruggaan, maar wie in onze gemeente zou dit ten koste van scheepvaart en handel gewenscht en in eene mogelijke instorting van het Sas berust hebben En eindelijk de insinuatie, dat de raadsleden onze gemeente verlaten uithoofde van de hooge belasting, die dan door anderen kan worden opgebracht. Deze aantijging is zoo valsch, dat zij een blad, dat aan spraak wil maken op eerlijkheid en goede trouw,' onwaardig is. Slechts één raadslid, geen ambtenaar, is in de laatste jaren uit Goes vertrokken, en het is genoegzaam bekend, dat dit allerminst omfinan- ciöeie redenen geschiedde. Trouwens, men is toch als raadslid zeker niet verplicht tot zijn jongslen snik hier te blijven wonen, omdat men heeft mee gewerkt tot verbeteringen, die geld kosten De houding onzer politieke tegenstanders bij deze verkiezing was almede van dien aard, dat zij der partij onwaardig moet heeten. Den avond vóór de verkie zing toch en derhalve op een oogenblik dat voor eene wöerlegging de tijd ontbrak, werd bij de kiezers een stiooibiljet verspreid, waarvan de schrijver aan den toon te herkennen is, en waarvan de inhoud rijk is aan onjuiste voorstellingen en verdachtma- Daarin toch wordt gesproken van de peperdure jongejuffrouwenschoolwaarmede bedoeld wordt de o. 1. school E alhier, het stokpaardje, dat de anti revolutionairen zoo gaarne berijden bij gemeenteraads verkiezingen. Nu, dit genoegen zij hun gegund, wan neer ze maar beginnen met de mededeeling, dat indertijd een school voor voortgezet onderwijs voor meisjes moest worden opgericht, omdat een kleine twintig jaar geleden de destijds orthodoxe meerder heid van den Raad de toelating van meisjes op de H. B. S., die van liberale zijde gevraagd werd, weigerde. Hadde men toen aan dat verzoek gehoor gegeven, evenals op meerdere II. B. S. en gymnasia in ons land vrouwelijke leerlingen worden toegelaten, dan zou zich waarschijnlijk nimmer een drang naar eene afzonderlijke H. B. S. voor meisjes, waarvan de tegenwoordige school E het overblijfsel is, hebben doen gevoelen, en de jongens-H. B. S. zou in groo teren bloei verkeeren dan thans. Maar afgescheiden daarvan, mag de vraag gesteld Is de tegenwoordige meisjesschool eene jongejujfrou- wenschool? Waarom verzwijgt men, dat een paar jaar geleden door ons tegenwoordig dagelijkseh be stuur eene op de wet gegronde reorganisatie der schoolgeldheïïiüg is voorgesteld, die door alle raads leden is goedgekeurd en waardoor de meergegoeden, die toch reeds het reuzenaandeel in den H. O. dragen, veel meer schoolgeld betalen dan de mindergegoeden Op beide vragen geeft het kohier der schoolgelden voor school E het antwoord. Uit dat kohier, dat ter visie heeft gelegen, en dat klassikaal naar ge lang van wat de ouders in den Hoofdelijken Omslag betalen, is ingedeeld, blijkt, dat b. v. de heeren mr. J. G. de Witt Hamer en G. II. Kakebeeke voor ieder kind per jaar f 10(), Van Ebbenhorst Tengbergen f90, dr J. L. Goemans en ds. Van Griethuysen f 80, J. J. Ramondt f 70 betalen. Dan volgen catego rieën van f60, f50, f40, f30 en f20, terwijl de heeren P. Dentz, P. De Jonge Jz A. A. Van Dellen, G. A. Weide, F. Vonk, J. Blackstone en P. v. d. Bliek slechts f 10 per jaar voor ieder kind te be talen hebben. Voeg daarbij, dat on vermogenden gratis toegang hebben en dan vragen wij of van deze school gesproken kan worden als van eene jongejiiffrouwen- school in den zin, dien men in bovenbedoeld strooi biljet er blijkbaar aan hechten wilen of, zoo deze school, evenals als alle andere scholen, van de ge meente. geld vordert, dit niet voor een groot gedeelte komt ten voordeele van de kinderen der niet-vermogen- den, wier meisjes toch evenveel recht hebben op voort gezet onderwijs als de jongens. En wat zou men nu op die school kunnen bezuinigen Bij eene vacature onder het onderwijzend personeel zou men wellicht voor een paar honderd gulden minder eene onder wijzeres met acte 1. o. voor ééne taal kunnen be komen en dat bedrag dus kunnen bezuinigen, maar niet dan ten nadeele van het gehalte van het onderwijs in de vreemde talen, waaraan juist de leerlingen uit den burger- of minderen stand het meest behoefte hebben om zich later practisch van die talen te kunnen bedienen en in de wereld vooruit te kom9n, althans een bestaan te vinden. Ziedaar dan nu het bezwarende van die peper- I dure school, eene uitdrukking, die zoo gemakkelijk I wordt réergeschreven, maar die zoo moeilijk waar te maken is. Dit vindt onze tegenpartij trouwens j ook niet noodigwanneer de kiezers maar slikken wat zij schrijft, neemt ze het met de waarheid niet zoo nauw. Deze nabetrachting bevat in hoofdzaak argumenten die dezerzijds reeds meermalen zijn aangevoerd en die door de antirevolutionaire partij nooit afdoende zijn weerlegdmaar toch gaat deze maar altijd door op hetzelfde aanbeeld te hameren. Daartegenover achten wij het plicht telkens weder de zaken in het ware licht te stellen, opdat de juiste toedracht in herinnering zou blijven bij de kiezers. We hebben altijd nog gegronde hoop, dat de waar heid zal blijven zegevieren over verdachtmaking en 1 valsche voorstellingen. Mocht daartoe deze nabe trachting het hare kunnen bijbrengen, dan is zij zeker niet te vergeefs geschreven. GOES, 6 Maart 1893. Benoemd tot ontvangér der registratie te Goes dhr. A. E. J. B e r 11 i n g thans te Nijkerk te Harlingen dhr. H. Posthumus, thans te Oost burg te Woorden dhr. J. A. P. Levenkamp, thans te Tholen te Hulst dhr. R. D e B r u ij n O u b o t e r thans te Lemmer. In eene door Roomseh-katholieken gisteravond in het café »de Harmonie" druk bezochte vergade- ring, werd besloten het Leo-feest 13 en 14 April a. s. te vieren. In de eerste plaats zullen de armen worden bedeeld. Verder zal, omdat in Goes ge°n localiteit beschikbaar is, die allen zou kunnen aevatten, voor twee avonden eene soirée worden georganiseerd. De ZeerEerw. heer J. A. Eversteijn, deken alhier, zal eene openingsrede houden, de har monie »Euphonia" zal het feest opluisteren, terwijl verder tooneelstukjes, tableaux-vivants, voordrachten en mogelijk nog een tombola tot afwisseling zullen plaatshebben. De beide soirée's zullen in het »Slot Ostende" gegeven worden. Naar aanleiding van eene herhaalde insinua tie vau de Standaard, dat de partij van dr. Brons veld verraad heeft gepleegd aan de antirevolutionaire partij, toen ze zich bij verkiezingen somtijds bij de liberalen voegde, en van de daaraan toegevoegde be schuldiging van afval van beginselen, schrijft de Vaderlander »Er is geen afval van beginselen, veel min afval van Christus geschied. Maar wel is gebroken met een menschenkind, dat gaarne in den stoel vau Christus plaats neemt en zijn wachtwoord, zijn ba nier, zijn program en zijn partij met die van Christus- vereenzelvigt en zijne ideeën als ordinantiën Gods uitvaardigt. Wie toch de Standaard aandachtig volgde, weet, dat diegene alleen niet waardig gekeurd werd uit de partij geworpen te worden, die geheel en al medegaat met wat de redacteur van de Standaard als eisch van beginselen decreteert. Wie dat niet doet, is toch maar leem met het ijzer vermengd, weekt straks los en valt af, wekt wantrouwen en verbittering. Hier ligt echter nog een hemelsbreed onderscheid. Ons werd de praktijk der landaard-politiek al meer openbaar als schadelijk voor ons volk, schade lijk bovenal voor de doorwerking van het Evangelie van Christus in de maatschappij." Wat voorts het verraad" betreft, omdat de Va derlander, dr. Bronsveld en anderen soms liberale candidaten steunen, merkt het blad zeer terecht op, dat als de Standaard het recht heeft zijne aanhan gers aan te raden op radicalen te stemmen, het toch zeker geen verraad" is, wanneer de Vaderlander n liberaal steunt. 's-lleer Arendskerke. Door den gemeen teraad is afwijzend beschikt op een verzoek van den gemeenteraad van Driewegen om eene bijdrage voor aanleg en onderhoud tot verharding van den weg door Coudorpe naar de staartnol. Wemeldinge. In de Zaterdag gehouden ver gadering van aandeelhouders in de boter fabriek is tot lokaal gehuurd de vroegere bierbrouwerij »het Hart" van den heer K. Dominicus, die door een doelmatige verbouwing het daartoe geschikt zal maken. Het benoodigde kapitaal voor het drijven der zaak, 36 aandeelen a f25, is geheel geplaatst. De melk van 90 koeien is reeds toegezegd. Waar schijnlijk zal iemand uit de Belgische gemeente Peuthy overkomen om het eerste onderricht te geven. Het fabrieksmerk zal bestaan uit een hart met een W er in. Vligsingen. Donderdag a. s. zal de Minister van Marine, de heer Jansen, een bezoek aan onze stal brengen, om tegenwoordig te zijn bij

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1