x. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werden de heeren Plate en Gerritsen toegelaten. Besloten werd tot een tweede sectieonderzoek van het voorstel be treffende de Kamers van arbeid, dat op a. s. Dins dag werd bepaald. Deze week sectieonderzoek van tal van overeenkomsten en van het militair-straf wetboek. Tot voorzitters der afdeelingen zijn gekozen de heeren De Mejjier, Haffmans, Van Houten, De Beau fort (Amsteidam) en Rugs; tot onder-voorzitters de heeren Conrad, A. Mackay, Van Kerkwijk, Rut gers en Havelaar. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. herv. gem. te Eikerzee, Z. J. Rejjers H.C.Hzn., te Vroomshoop. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gem. te Dreisckor door ds. J. Van Loenen Martinet, te Santpoort. 's-lfeer Arendsfeerke. Jl. Maandag herdacht onze algemeen beminde leeraar ds. C. G i 11 a y P. A z. den dag waarop hij vóór veertig jaren alhier zijn dienstwerk aanving. Het dorp was in feesttooi, want uit iedere woning woei de vlag en de pastorie was met groen versierd. Des voormiddags herdacht ZEerw. zijn jubilé in de kerk met eene toespraak, aan bet einde waarvan hem door een koor een feestlied werd toegezongen. Des middags werd namens den jubilaris aan alle armen krentenbrood uitgereikt, terwijl ook de schoolkinderen door hem getracteerd werden. In de loop van den dag werd door eene commissie den jubilaris een fraai geschenk aangeboden bestaande in een prachtig notenhouten schrijfbureau met daarbij passenden zetel, benevens een album, bevattende de namen der gevers. Tot dit geschenk heeft de gebeele gemeente bijgedragen. Des avonds wachtte hem eene ovatie van het fanfaren-gezelschap van Heinkenszand, terwijl de kerkelijke besturen, de feestcommissie en andere genoodigden zich ten zijnen huize bevonden. Geluk- wenscken stroomden van alle zijden toe en verschil lende geschenken werden ds. Giltay aangeboden. Moge de waardige leeraar nog lang ten zegen dei- gemeente werkzaam zijn De voordracht ter vervulling der betrekking van hoofd der school te Biervliet bestaat uit de heeren H. Hoestra te Zwolle, P. J. Van Aartsen te Zuidzande en H. Kingma te Haarlem. (M. Ct.) Te Breda is o. a. voor het examen in de nut tige handwerken geslaagd mej. A. H. Ezerman te Zieriksee. Brieven uit den Haag. »Mij trekt alles, groot en kleen, In dit lieve leven De Génestet. En om die reden, omdat alles, alles mij aantrekt, omdat ik zoo erg gaarne volmondig onzen sympa thieken dichter dat nazeg, lust het mij niet, u ditmaal een brief te schrijven over done onder werpen, over netelige sociale kwestiënveel minder over punten, die haat en tweedracht opwekkeD, terwijl wij toch zoo innig overtuigd behoorden te zijn, dat wij met een beetje tevreden zin en wat blijde opmei kingsgave zooveel, zoo heel veel zouden kunnen waarnemen, dichtbij en veraf, wat ons aan genaam stemt. Niet het mopperen maakt ons betel en gelukkiger, noch het hekelen; maar wat poëzie, wat gevoel, wat stemmend genot. Het zal te zwak zijn, wanneer ik het in woorden uitdruk, maar toch geloof ik dat velen het terstond m<?t mij zullen eens zijn er is een periode in ons leven, waarin niets, wat ons in den weg komt, onopgemerkt voorbij gaatwaarin wij helder en wakker genoeg zijn, om de natuur volop te genisten, om elke uiting van kunst op bare volle waarde te schatten, om eiken toestand een weinig te idealiseeren en waarin wij geneigd zijn van elke zaak de lichtzijde het eerst den schaduwkant daarna te bezien. Het is die tijd waarin de man bereid is onder elke zaak zijne schouders te zetten, in het gelukkige bewustzijn, dat slechts energie doet slagenwaarin de vrouw bedrijvig en opgewekt aan hare roeping beant woordt, besturend en arbeidend, opvoedend en verzorgend. Het is die tijd, waarin wij de periode van vooruitzien en berekenen voorbij en die van terugblikken nog niet genaderd zijn, die tijd, waarin wij ons bij voorkeur met bet tegenwoordige bezig houden, ons nuttig maken en bij tusschen- poozen genieten. De menscben worden dan wat rustiger, wat geposeerderhun bestemming is zoo ongeveer bereikt en zij begrijpen, dat het aantrek kelijk gezin best doet de zaken te aanvaarden zocals zij 'zijn, tevreden en gelukkig. Bovendien, al mocht een enkele stip eens wat zwart schijnen, dezelfde dichter herinnerde er ons aan, dat zelfs ook daar weör poëzie schuilt, en dat de levenslust ons, vooral in die tijden van ontwikkelde levenskracht, nimmer mag begeven. Dan eerst kunnen wij genieten, met een blij venden indruk. Nu, en aan dat genieten is vaak geen zoo groot gebrek, als de pessimisten wel willen voorgeven. Spoedig zullen weer de dagen komen, waarin de heerlijke natuur ons vergasten zal op haar nieuw levende telkens weer komende jeugd, waarin elk plekje in onze omgeving ons een genotskreet zal ontlokken heerlijk groene lente-kleedjj, schitterend zonlicht over de mollige duinen en de frissclie zee, tintelend en fonkelend vóór ons, achter ons, waar heen. we ons wenden zullen. Reeds bereiden we ons voor op dat genot, dat onze stemming opbeuren en onze wilskracht stalen zal. En intusschen 't is spoedig uit moet van het wintergenot nog worden geprofiteerd, want de lente zit ons op de hielen reeds zijn er knoppen aan onze breedgetakte woudbewoners; reeds zijn zwermen van trekvogels gezien over de duinen, reeds naderen wij snel den dag, waarop het licht het in duur zal win nen van de duisternis. Gelukkig hij, die nog een mooien indruk kan machtig worden om te bewaren. Zoo dacht ik, toen ik het voorrecht had een plaats te veroveren in ons Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Voor de uitvoering van Macagni's »De trouwelooze" (Oaval- leria Rusticana) door de Nederlandsche opera. O, men moet zulk een avond bijwonen om het blijvend genot daarvan te kennen. De heerlijk schoone mu ziek, die recht tot het hart spreekt, die een zoo groote massa van toehoorders tot schier ademlooze stilte brengt, en onder eene bijna vlekkelooze ver tolking tot haar volle recht komt, is niet genoeg te waardeeren. Het zangspel in onze eigene schoone taal, de frissche kleeding van zangeressen en zan gers, de zeer nauwgezette rolsopvatting maken u zulk eene uitvoering tot een afzonderlijk genot. Ik weet, dat de voorstanders van de oudere Fransche en Duitscke opera's den spot drijven met het traditioneel dankbare" publiek, dat deze uit voeringen bijwoont, maar ik laat hen gaarne dat kleine genoegen. Ik voor mij stel er prijs op het uit te spreken, dat ik mij niets schooners kan den ken dan wat ik dien avond genoot, en het zal mij eene voldoening zijn te mogen vernemen, dat de oprichter-directeur van dit Nederlandsch gezelschap bij voortduring goed gesteund wordt en zich vol doende beloond, acht voor zooveel energie en vol harding, als van hein geëischt worden in den strijd tegen bezwaren en vooroordeelen Trouwens hij is niet de eenige, die met hard nekkigheid een eenmaal opgezet plan ten uitvoer brengt. Er zijn er meer, en het doet mij immer goed wanneer ik weder een van de vele ondernemen- den zie slagen. Zóo Daniël De Lange met zijn a-cappella-koor. Ten spijt van moeielijkheden en zelfs komenden twijfel en bitteren spot, slaagt ook hij, en de uren van ongewoon genot, ook bij hem gesmaakt, en waar van hij den onver mengden indruk, dunkt mij, op de gezichten zijner toehoorders kan lezen, mogen hem beloonen. Rein en zuiver, zonder begeleiding, klinken de liederen van zijn koor, met gevoel, met passie voorgedragen klanken, accoorden, maten, melodiën volgen elkander onberispelijk op, nuancen en timbre werken mede tot een bijkans volmaakt geheel. En, onder hen, die zullen slagen, treden binnen kort in de residentie weór anderen in de rijde ontwerpers van de tentoonstelling van kunstbloemen, aquarellen en schilderyen, in het Koninklijk Zoölo gisch Botanisch Genootschap. Ook daar hadden zij, die de schouders er onder zetten, weör te kampen met veel tegenwerking en groots bezwaren. Ocb, 'tvalt meestal niet licht »etwas niemals dagewese- nes" op touw te zetten en tot een good einde te brengen. En toch zal ook deze onderneming slagen. Op het gebied van kunstnijverheid en meer bijzon der voor dat gedeelte waar de kinderen van Flora tot dat doel worden aangewend, valt veel te zien, veel te leeren, veel ook te verbeteren en daartoe zal deze tentoonstelling in ruime mate bijdragen. Nog vóór de opening werd ik in de gelegenheid gesteld, de toebereidselen daartoe te zien en ik moet eerlijk erkennen, dat ik niet dacht zulk eene uit gebreide verzameling te vinden van toepassingen der bloemnabootsing op nijverheidsgebied. Geschilderde Flora-kinderen op elk materiaal en van eiken vorm hebben zeer zeker de overhand, maar daarnaast zag ik ze van alle materialen en uit alle denkbare lan den van herkomst. En in verband daarmede zou ik kunnen klappen van groote inzendingen, die zich ter opluistering aansluiten. Gebeele kunstmatig samengestelde serres, bloem stukken voor diners op ten geheel aangerichten disch voor 12 personen, kransen voor elk doel en van elk formaat (schrik niettot 4 Meters middel lijn toe) en de geheel complete verzameling bloem- studiün van madame Vanga te Genève, in uitmuntende lithographie, maken het geheel zoo compleet als men zou kunnen wenschen. Ook het bestuur van dit Genootschap heeft gegronde hoop, dat HH. MM. de Koninginnen een bezoek zullen brengen en de poging zullen weten op prijs te stellen, zooals zij op ander gebied het streven van de beeren De Groot en De Lange wisten te waardeeren. Onder die gunstige omstandigheden gaan wij op gewekt en met verlangen den heerlijken tijd te gemoet, waarvan eene periode van Maartsche buien en stormvlagen ons nog afscheidt als oen Cerberus, die ons den toegang vergeefs zal trachten te be twisten. OlI PlNXIT Gemengde Berichten. Zaterdag nammiddag waren twee personen te Aarden burg bezig een boom te vellen de een woelde den grond los om de wortels te ontblooten, de ander hakte die af. Op een gegeven oogenblik boog de eerste zich voorover en ontving van den ander een hak met de bijl in het achterhoofd, zoodat hij be wusteloos ter aarde vielhevig bloedend werd bij bij een in de nabijheid wonend landbouwer binnen gebracht. Een oplichter. Dezer dagen werd tegen een 24-jaiig man een gevangenisstraf geëischt voor allerlei oplichterij. Reeds vroeger was de man her haalde malen met de justitie in aanraking geweest. Thans werd hij de gerechtszaal binnengedragen, want hij kon niet loopen. Zijn voeten zijn veriamd. Dit althans beweert hij. En het opmerkelijke van de zaak is, dat de geneesheer uit de gevangenis, dr. Walburg Smit, volhoudt dat dit slechts voorgewend is. Toen hij in October wegens de bovenbedoelde oplichtevyen aangehouden was, klaagde hij over uit zetting van maag en buik en werd hij naar het binnen gasthuis te Amsterdam vervoerd. Hier werd hij lijdend bevonden aan hysterie, en gaf hij o. a. bloed op maar toonde zich tegelijk een uiterst lastig patiënt, die weigerde de geneesmiddelen in te nemen en de andere patiënten tegen den dokter ophitste. Daarop werd hij begin Dec. in staat verklaard in verhoor genomen te worden, doch daar hij bij zijn eerste verhoor begon met bloed op te geven, werd den gevangenisdokter opgedragenbekl. in bijzondere observatie te willen nemen, ook om de verlamming van de onderste ledematen, waaraan bekl. beweerde te lijden. En nu kwam dr. Walburg Smit tot de overtuiging, dat bekl., gelijk hij reeds bij diens vo rig verblijf in de gevangenis opgemerkt had, gebruik maakte, van bijzondere vaardigheid om zekere spier groepen buiten werking te stellen en die van andere te verdubbelen. Zoo toonde hy voor vier jaren opeens een bochel en de dokter maakte er zichzelf een verwijt van, dat dit ruggezwel hem ontgaan wasmaar toen hij hem eenmaal onverwacht kwam opzoeken be merkte hij, dat het gewaande gezwel alweer ver dwenen was. En zoo had hij nu ook weer bekl. er op weten te betrappen, dat hy, wanneer hy zich onbespied geloofde, dingen deed, die met de voor gewende verlamming van zijn voeten onbestaanbaar waren alshet optrekken van de knieën, enz. Op de vraag van den verdediger, of deze voorwendsels niet uit beklaagde's bysterieken aanleg konden voort vloeien, verklaarde de docter dit mogelijk, doch allerminst noodzakelijk. Een normaal mensch kan het door opzettelijke oefening even ver brengen, wanneer bij daar zijn voordeel in ziet en sporen van hysterie verklaarde deze deskundige niet be speurd te hebben. Dr. Walburg Smit deelde o. a. nog mede, dat bekl. zijn middenrif zoo kon inbuigen, dat hij een schijnbare buikopzwelling kreeg. Onder d© leerlingen van het Instituut St. Louis te Oudenbosch, is besmettelijke keelziekte voorgekomen. Vier scholieren zijn aan de ziekte reeds overleden, terwijl een vijftiental nog gevaar lijk ziek ligt. Op last van den geneesheer, zijn jl. Zaterdag al de gezonde leerlingen, ruim 400, naar huis teruggekeerd. De toestand der jeugdige pa tiënten is gelukkig beter. Het Ilbl. verhaalt >Een dief sluipt door de gang van een huis, welks voorkamers tot kantoor dienen. Hij maakt zich meester van de zes jassen der kantoorbedienden. De keukenmeid ziet uit de keuken den diefstal, grijpt met de tang, die ze in handen heeft, een gloeiende kool en loopt den dief op haar sloffen achterna, roepende>houdt den dief." Ze loopt zoo snel, dat ze den zwaarbeladen dief inhaalt, die de doodschrik op het lijf krijgt, toen hij eensklaps zijn haar voelt zengen door de glosiende kool, welke'de flinke keukenmeid hem in den nek duwt. Hij liet al de jassen vallen en liep zoo snel hij kon weg. De jassen werden heroverd, maar de misdadiger ontkwam het, helaasofschoon gebrandmerkt. Er loopen tegenwoordig vele van zulke gang- roovers of jassendieven om, zoodat oppassen de bood schap is." Het volgende verhaal doet te Zwartsluis de rondte Dezer dagen zou een alleen wonende zestig jarige vrouw op een avond door een alhier wonend manspersoon in haar huisje opgezocht en beschul digd zijn van tooverijze werd gesommeerd haar helsche kunsten, die ze op den man en zijn gezin heette toegepast te hebben, af te zweren. Aan dezen eisch wordt door het vertoon van wapenen kracht bijgezet. Ten slotte biedt de man haar zelfs zeer gracieuzelijk de keuze aan, om door middel vaii pistool of mes te vallen. De vrouw gaf te kennen, als het dan toch moest, liever door het snelmoordend lood dan door het martelend staal te willen sneven. Gelukkig had de man zyn behekst" zoontje bij zich, die luidkeels begon te schreeuwen. Ook de vrouw riep om hulp, zoodat de betooverde het ver standiger achtte voorsbands aan zijn plan geen ge volg te geven, maar den aftocht te blazen. De zaak moet in banden der justitie zijn. Gisterochtend heeft men onder Rozendaal in een kleinen waterloop de lijken gevonden van een heer en eene dame, vermoedelijk Belgen. Beiden waren net gekleed. Een reismandje, parapluie en demi-saison vond men naast de sloot liggen. Men vermoedt, dat zij zich des nachts hebben verdronken. Sporen van geweld en bloed op de gezichten doen aan eene worsteling of vreeselijken doodstrijd gelooven. Door de politie wordt omtrent deze geheimzinnige zaak een onderzoek ingesteld. De directie van de broodfabriek »De Haan" te Amsterdam heeft dadelijk alle maatregelen ge nomen om te zorgen, dat de zaak zoo spoedig mogelijk wordt voortgezetbereids zijn haar vele gelegenheden aangeboden, en is in overweging ge nomen, de zaken voort te zetten, en de ongeveer 160 mannen, die aan de fabriek werk vonden, aan den gang te houden. Gistermorgen zijn 60 werkstakers van de fabriek Union" te Oudepekela, die den arbeid gestaakt had den, weer aan het werk gegaan. Zy hebben den fabri kant te kennen gegeven, dat zij hun lidmaatschap van de socialistische af deeling hadden opgezegd en voortaan mede zouden werken om eene betere verhou ding tusschen werkgever en werkman op_de fabriek te verkrijgen. Veertig arbeiders willen geen afscheid nemen van het socialisme en zullen geen werk weer op de fabriek krijgen. Het is inderdaad alsof alle omstandigheden samenwerken om het gebrek aan werk in onze pro vincie zoolang mogelijk te bestendigen, aldus meldt men uit Friesland aan de N. R. Ct. Toen de dooi inviel, ging deze uiterst langzaam, zoodat er nog meer dan veertien dagen, ja bijna drie weken ver liepen eer de vaart heropend kon worden en de kou uit den grond was. En thans is het weder onmoge lijk eenigen veldarbeid te verrichten wegens den buitengewoon hoogen stand van het binnenwater, waardoor een groot deel der provincie blank staat. Reist men met den trein van Meppel naar Leeuwarden, i dan ziet men tusschen Wolvega en Heerenveen in westelijke richting, zoo ver het oog reikt, niets dan eene onmetelijke watervlakte, en op het tram-traject Joure—Sneek is hetzelfde in noordeljjke richting het geval. Des te meer is dit jammer, omdat vele landeigen aars en boeren op het zakken van het water wachten om met slotten der slooten te beginnen. Thans zal dat eerst plaats kunnen hebben als ook andere werk zaamheden in het veld loskomen. Dan zal er ineens werk te veel zijn, terwijl thans nog honderden arbei ders zonder eenige verdienste rondloopen. Gelukkig hebben we sedert een paar dagen een vrij stevigen oostenwind. Mocht deze nog eenigen tijd aanhouden, dan kan er spoedig eene verandering ten goede komen, daar er uit alle zeesluizen zoo krachtig mogelijk wordt gespuid. Het ontslag van den bekenden anti-semiet Aklwardt uit de gevangenis te Berlijn is de aanlei ding geweest tot een merkwaardigen triomftocht. Het bestuur der gevangenis, dat wel zoo iets had verwacht, had den gevangene reeds eenige uren vóór het einde van zijn gevangenschap in vrijheid gesteld niettemin waren reeds tal van aanhangers naar de anderhalf uur buiten Berlijn gelegen gevangenis »PlÖtzensee" gekomen, zoodat zij nog juist bij tijds waren om hunnen uitverkorene in ontvangst te nemen. Zy brachten hem het eerst naar een schietgebouw te Moabit, waar 13 delegatiën uit verschillende plaatsen den terugontvangen leaderbegroetten. In 47 rij tuigen namen de Berlynsche vrienden van den agitator vervolgens plaats, en aan het hoofd van dezen stoet, die onderweg nog grooter werd, hield Ahlwardt met zijn advocaat Hertwig zijne blijde inkomst in zijne goede stad van Berlyn. Hij kwam door de fiere Brandenburger poort binnen, langzaam reed men Unter den Linden en de Frie- drichstrasse door, en overal klonken de Roch's den wederkeerende tegen In het gebouw »Germania", in het noorden der stad, verwachtten hem 3000 per sonen, mannen en vrouwen er waren er nog eenige duizenden, maar die hadden geen plaats in de zaal kunnen vinden, en wachtten Alhwardt dus buiten op. Het was een eindeloos gejubel en gejuich. Een jong professor te Parijs, Jean F., is het slachtoffer geworden eener zonderlinge vergissing. Hij bevond zich op het bal van het Elysée Mont- martre, toen een jonge vrouw naar hem toekwam en uitriep: y>Ha, zyt ge daar eindelijk, Henri! Ik vind je altijd nog even mooiHoewel de jonge man de dame volstrekt niet kende, vond hij het toch niet onaardig om zich dom te houden en zijn voor deel te doen met het misverstand. Hij bracht den geheelen avond door met zijn schoone en ging daarna met haar naar een hotel in de nabijheid. Toen hy 's morgens ontwaakte, wachtte hem een allesbehalve aangename ontvangst. De jonge vrouw, die zich by hem had gevoegd, had nl. in geenen deeie naar haar wederhelft gezocht, om te trachten een blijvende verzoening tot stand te brengen. Integendeel, zy had zich met hem, of al thans met den man, dien zij voor haar echtgenoot hield, vereenigd om zich 'te wreken. Toen F. dan ook nauwelijks de oogen open had, loste zijn »dier- bare" een schot op hem, met 't gevolg, dat hy een kogel in 't hoofd kreeg en naar het hospitaal Lari- boisière moest worden overgebracht. Engeland is op het oogenblik een electricien (of chien van een bijzonder soort rijk. Het is een hond, luisterende naar den naam van Strip, die de electrische geleiddraden door de metalen buizen legt. Men gaat daarbij op de volgende wijze te werkaan den halsband van den hond wordt do draad, die men door de geleiding wil leggen, vast gemaakt. De hond loopt door de buis en wordt aan het andere uiteinde door een menschelijken collega van hem opgewacht, die de draad losmaakt. Op deze wijze is de verbinding zonder veel moeite tot stand gebracht. Strip's loopbaan begon in Londen. Thans wordt ook in andere steden van zijn bekwaamheid partij getrokken. In Brighton o. a. legde hij de draden over een afstand van bijna twee kilometer. Zooals we reeds vroeger mededeelden wordt in het geheim archief der koninklijke familie van Beieren eene kist bewaard, bevattende nagelaten papieren van koning Lodewijk I, welke, ingevolge zijne testamentaire beschikking25 jaar na zyn overlijden, alzoo op 1 Maart aanstaande, moet wor den geopend. Het blijkt nu echter, dat men dien aangaande nog eene poos geduld zal moeten heb ben. Bij de Munchener Allg. Zeitung is namelijk van daartoe bevoegde zy de" eene mededeeling inge zonden, inhoudende, dat de Koning die beschikking in 1858 heeft ingetrokken door een codicil, krachtens hetwelk alle iu zijne nalatenschap aanwezige cartons, kastjes, kisten en koffers, zonder eenige uitzondering, eerst 50 jaar na zijn dood mogen worden geopend. Men moet dus wachten tot 1918. Dezer dagen stonden 11 gevaarlijke roovers te Caltanisetta voor de rechtbank. Daar de rechters wel wisten met welk gevaarlijk volkje zij te doen hadden, waren de roovers gedurende het geheele verhoor opgesloten iö een ijzeren kooi, die boven dien nog bewaakt werd door 50 karabiniers Deze roovers hadden in Augustus 1892 den beer Billoti vermoord, nadat zy tevergeefs pogingen ge daan hadden om een losgeld van 250,000 gld. meester te worden. De rechtbank heeft de 11 ban- bieten tot levenslangen strafarbeid veroordeeld. In een plaatsje in Oost-Galicië maakt men zich niet weinig druk over een ongewoon schandaal. In de laatste zitting van den gemeenteraad aldaar was nl. het grootste deel der vroede mannen in aangeschoten toestand de vergadering komen bij wonen, -zoodat de debatten over de plaatselyke aangelegenheden bijzonder geanimeerd werden en een eigenaardig karakter verkregen. Weldra ontstond een heftige woordenwisseling, die spoedig door eene formeels vechtpartij gevolgd werd. De burgemeester was radeloos en liet eindelijk de hulp inroepen der gendarmerie, aan welke het j eindelyk gelukte de orde te herstellen. De bevol king van het plaatsje had zich nog no^it zoo bij een gemeenteraadszitting verkneuterd als thans. Het gekste is voor de leden van den raad, dat het gerecht zich met de zaak heeft bemoeid.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2