1893 N°. 26. Dinsdag 28 Februari. 80sle jaargang. DE PATENTEN De verkiezing op Dinsdag W. N. G. COEN EN W. N. G. COENEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Yrijdagayond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 C8nt. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditm4.r te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs|| slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende) dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dier staanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. ven advertentiëu vóór S3 uren öen »iag der uitgave. Het kohier 110 6 van het PATENTRECHT voor deze gemeente voor het dienstjaar 18921898 is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente, zoodat ieder vei plicht is zijnen aanslag ten gestelde tijde te voldoen. Goes, den 25 Februari 1898. De Burgemreiter van Goes, J. G. d. W. HAMER. over het 3e kwartaal van het dienstjaar 1892/93 kunnen ter Secretarie afgehaald worden, van af heden tot en met den 7 Maart a. s. op eiken werkdag van dos voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren. Goes, den 27 Februari 1893 De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. geeft ons geene aanleiding meer om veel toetevoe- gen aan wat we daaromtrent in ons vorig nommer schreven. Alleen nog een ernstig gemeend woord van opwekking aan alle voorstanders van de can- didatuur van den heer om trouw ter stembus te komen en anderen opte- wekken op den heer COENEN .hunne stem uitte- brengen. Men achte zich niet te verzekerd van den goeden uitslag dezer verkiezing er zijn belaas altijd in stilte werkende machten, welker invloed niet geringgeschat mag worden. Daarom zij ieder, die het wèl meent met de belangen onzer gemeente, morgen (Dinsdag 28 Fe bruari) trouw op zijn post en doe elk in zijn kring, wat hij kan om de meerderheid te bezorgen aan den heer De stembus is geopend van 9 —4 uren. Wie zijn stembriefje verloren heeft kan ter gemeente secretarie een ander bekomen. Elk stembriefje moet van éen stempel, dat der gemeente, voorzien zijn. Wie reeds een anderen naam op zijn biljet heeft ge plaatst mag dien doorhalen en er dien van den heer W. N. G. COENEN voor in de plaats zetten. GOES, 27 Februari 1893. Aan de oproeping van een vijftigtal katholieken om te vergaderen, teneinde te spreken over de viering van het Leo-feest, was door zoovelen gehoor gegeven, dat de bovenzaal van het café de Vriend schap" gisteravond de opgekomenen niet kon be vatten. De heer J. F. Van der Leeuw nam de leiding der vergadering op zich en zette het doel der samen komst uiteen, waarna op voorstel van den heer L. B. Mudde den Eerwaarden heer Kapelaan het eerevoor zitterschap der feestcommissie werd aangeboden, dat door dezen werd aanvaard. Deze commissie bestaat verder uit de heeren J. F. v. d. Leeuw, L. B. Mudde, A. Frankin, J. Flikken, A. Mattkijssen en P. J. v. d. Ven, terwijl de heeren F. H. Kosters, M. A. Stieger, P. v. d. Reit, D. Boel, J. Phaff en J. Wingerder als commissarissen zullen fungeeren. Met het oog op de vasten zal het feest eerst na Pasehen worden gevierd. De heer D. J. Van der Have te Kapelle zond ons eene net bewerkte catalogus zijner land- bouwzaden voor 1893. Zij bevat, behalve natuurlijk opgaven en mededeelingen betreffende de door hem verkocht wordende zaden en gewassenfvefscheideno goed geslaagde afbeeldingen van verschillende gras soorten, een lijst van zijne vertegenwoordigers in Nederland, en eene lange lijst van attesten omtrent de goede hoedanigheden van door den heer V. d. Have geleverde artikelen. Onder die attesten staan verscheidene, in deze provincie op het gebied van landbouw goedklinkende namen, die een waarborg leveren voor de waarheid in die attesten vervat. Hoedekenskerke. Door den districts-veearts, den heer E. L. Van Mervennée, is geconstateerd, dat mond - en klauwzeer is uitgebroken onder hst rundvee op de hofstede van den landbouwer J. v. d. L. De noodige politiemaatregelen zullen natuurlijk worden genomen, maar militaire bewaking schijnt niet noodig te zijn. Kolijiisplaat. By ministerieel besluit is goed gekeurd het verzoek van P. Boer, thans postbode van Goes op 's-Gravenpolder en vóór dien postbode van hier op Kais, om met den tegenwoordigen postbode van hier op Kats van standplaats te ver. wissen met ingang van 1 Maart a. s. Kapelle. De laatste boom van de voormalige buitenplaats J a g 11 u s t" is thans gevallen, waar- j door aan de zuidzijde van het dorp eene kale vlakte is ontstaan, die de entrée van die zijde niet weinig j ontsiert. Het vervoer van het hout levert groote bezwaren en niet zelden moeten vier paafden aan gespannen worden om een boom langs de slijkerige wegen te vervoeren. De bekende eik, dien men reeds tweemaal te ver geefs getracht heeft te vervoeren, ligt thans op een halverwege in het slijk weggezonken wagen. Hoe die vracht van pl. m. 7000 kilo op hare plaats van bestemming (Hansweerd) moet komen, is hier de vraag van den dag. Wemeldinge. In de jl. Zaterdag gehouden ver gadering van voorstanders eener boterfabriek alhier, werd definitief tot de oprichting besloten, voorloopig voor éen jaar en beginnende met 1 April a. s. De door de aangewezen commissie ontworpen statuten werden goedgekeurd en tot bestuursleden gekozen de heerenP. Lindenbergh, Presi dent-directeur, A. Dominicus Fz., Secretaris, L. Dominicus Kz., Penningmeester, K. Do minicus F z. en F. Van Hoorn, Commissa rissen. Omtrent het lokaal, dat zal worden gehuurd (keuze uit drie) zullen de aandeelhouders op de vol gende vergadering eene Bij kon. besluit is pensioen verleend aau L. Caljouw, schipper op het rijksdomein vaartuig voor Zeeland, ten bedrage van f 369. Naar wij vernemen, is een wetsontwerp tot wyziging der pensioenwetten van 9 Mei 1890 St.blno. 78 en 79), bij den Raad van State ingekomen en wordt het eerstdaags in de Kamer verwacht. (Héld.) Het is gebleken, dat het gebruik van post zegels, die reeds eenmaal gediend hebben, meer voorkomt dan aanvankelijk werd vermoed. Uit den aard der zaak kon dit misbruik hoofdzakelijk op de kleine kantoren worden gecon stateerd, doch daar het nu voor de hand ligt, dat het kwaad ernstige verhoudingen heeft aangenomen, is door de administratie der posterijen een scherp toezicht aan alle kantoren bevolen. Onder het opschrift: »Iets over het kies recht in andere landen" lezen we in bet R. N. het volgende Nu in ons land, zoowel als by onze buren, binnen kort beraadslaagd zal worden cwer een uitbreiding van het kiesrecht, is het niet van belang ontbloot, iets van de eischen te weten, welke in andere landen gesteld worden. In vele opzichten is er verscheidenheid. In de eerste plaats, wat den leeftijd betreft. In ons land is die voor de kiezers gesteld op 23 jaar, voor de gekozenen voor den gemeenteraad, de Provinciale Staten en Staten-Generaal op respectieve lijk 23, 25 en 30 jaar. In Grauwbunderland komt het verstand, naar het schijnt, heel vroeg. Daar tocli neemt men reeds op 17jarigen leeftijd aan de verkiezingen voor het kan tonnale en gemeentelijk bestuur deel, in Glarus, als men 18, in Zug, als men 19 jaar is. Het eedgenootschap zelf en de meeste kantons eiscben den twintigjarigen leeftyd, Zoo ook Hongarije. In Groot-BrittanniëFrankrijk en veel andere staten moet men 21, in Oostenrijk en Pruisen 24, in Zweden en Noorwegen en in vele Duitsche staten 25, in Denemarken zelfs 30 jaar zijn, voor men dat gewichtige recht krijgt. Ten tweede weert men in enkele landen onzede lijke kiezers. In St. Gallen, een der Zwitsersche kantons, wordt een burger, die zedeloos verklaard is, van bet kies recht uitgeslotenin andere Zwitsersche kantons worden degenen niet tot het kiesrecht toegelaten, aan wie, als bekende dronkaards, het bezoeken van herbergen verboden is. In Reuss, oudere linie, wordt een goede naam geëischt. In Amerika is men niet minder streng. Connec ticut verlangt va» de kiezers, een goed zedelijk karakter. In San Salvador weert men niet alleen dronkaards, maar ook spelers van beroep, terwijl in Costa-Rica een ergerlijke veronachtzaming van familieplichten een reden tot uitsluiting is. Bordeelhouders worden in sommige staten geweerd. In Rumenië bovendien degenen, die wegens het houden van speelhuizen zijn veroordeeld. Ten derde draagt men in sommige staten zorg, dat de minst ontwikkelden door hun groot aantal niet de grootsten invloed uitoefenen. In de Zweed- sche steden b.v. heeft men te beschikken over zoo veel stemmen als men kronen in de belasting bijdraagt. Intusscben beeft niemand recht op meer dan 100 en in steden van minder dan 25000 inwoners, op meer dan een vijftigste deel van het aantal stemmen. Zulk een regeling, die men ook in naamlooze ven nootschappen vindt, bestaat echter op staatkundig gebied alleen in Zweden. In Pruisen, met zijn algemeen kiesrecht, handelt men anders. Men heeft daar een verkiezing met een trap en bij groepen. De zoogenaamde Urwahler (kiezerskiezers) worden naar het cijfer hunner directe belastingen in drie groepen verdeeld, zoo, dat de leden van iedere groep te zamen een derde gedeelte opbrengen van bet bedrag, dat door alle kiesgerechtigden aan belasting wordt betaald. Iedere groep kiest nu een derde der kiesgemachtigden (Wahlmiinner). Hoe meer belasting men dus betaalt, hoe meer invloed men op staatkundig terrein kan uitoefenen. Een vertegenwoordiging van standen, zooals men die in vorige eeuwen bijna overal had, vindt men nog in verschillende landen. Naar gemeld wordt zal de nieuwe ver binding tusscken Berlijn en Londen over den Hoek van Holland en Harwich met den len Juni in exploitatie gebracht worden. Hieruit kan worden afgeleid, dat het Duitsche spoorwegbe- stuur besloten heeft, zich met de inrichting der treinen voor dezen dienst te belasten, wat tot dus ver nog niet vaststond. In de jl. Vrijdag gehouden jaailijksclie alge meen© vergadering der Northwestern and Pacific Hypotheekbank bleek, dat het totaal gefourneerde kapitaal is geklommen tot 948,900.—. Op 7 Februari 1893 werd daarenboven overgegaan tot de uitgifte der derde Serie Aandeelen van het maatschappelijk kapitaal, bedragende 1,200,000. waardoor het totaal geplaatste kapitaal steeg tot 3,600,000.door alle houders van aandeelen der eerste serie werd van hun recht van voorkeur tot deelneming in deze nieuwe uitgifte gebruik gemaakt. De verplichte storting op deze aandeelen bedroeg 30 pCt. of te zamen f 360,000.met bijstorting van 3 pCt. van het nominale bedrag in het Reservefonds er werden echter 112 aandeelen volgestort, waardoor het gefourneerde bedrag steeg tot f 407,040. makende alzoo een totaal gefourneerd kapitaal van 1,355,940.—. Óp 1 Januari 1892 bedroeg bet aantal 5 pCt. Pandbrieven in omloop 12,287,500.Gedurende den loop van het jaar werd geplaatst ƒ2,175,000. daarentegen werd uitgeloot ƒ316,000.zoodat op 31 December 1892 in omloop was voor een bedrag van f 14,146,500. Het totaal bedrag van het Reservefonds is thans gestegen tot f 300,000. De winst- en verliesrekening toont eene netto winst aan van 417,698.48, waardoor het mogelijk is aan aandeelhouders een dividend uit te keeren van 33 pCt., terwijl 107,000.in de Reservekas werd gestort. Voorts wordt in het verslag nog vermeld, dat volgens mededeelingen van het Hoofd-Agentschap te Spokane, ook in het afgeloopen jaar de landstreken, waarin de hypotheken gelegen zijn, zich in bloeien- den toestand bevonden. In den Staat Washington werden in 1892 de meeste nieuwe spoorwegen van alle Staten der Unie aangelegd, t. w. 8 lijnen, te zamen metende 421 mijlen. De voornaamste bier onder is de Great-Northern Spoorweg. Verder zijn er nog vijf andere spoorwegen, van de stad Spokane loopende naar en door rijke landbouw-, mijn- en boschstreken. Wegens de voortdurende vraag naar huizen werd in 1892 voor ruim een millioen dollars aan nieuwe perceslen bijgebouwd, terwijl ten gevolge van de uitbreiding der stad wederom vijf Engolsehe mijlen tramway werden aangelegd, waardoor er nu negen en dertig Engelsche mijlen tramway in exploitatie zijn. De graanoogst is ook dit jaar in Oost-Washington en West-Jdaho zeer gunstig geweest. Het bedrag aan graan, hetwelk na aftrek der consumptie voor export overblijft, wordt op ruim 22 millioeu bushels de navolgende personen veroordeeld, wegens jacht wetovertreding I. J. P. te Ierseke, tot 5maal f10 b. s. 4 d. h. voor iedere boete, J. J. te Hansweerd, tot 8maal f 10 b. s. 4 d. h. voor iedere boete, A. J. W. te Ierseke, tot 3maal f8 b. s. 4 d. h. voor iedere boete, P. V. te Biezelinge, tot 3maal f5 b. s. 4 d. h. voor iedere boete, M. P. te Ierseke, tot 2maal f10 b. s. 4 d. h. voor iedere boete, B. W. te Ierseke, J. Z. te Ovezande, P. H. M. te Woensdrecht, P. De J. te Wemeldinge, H. v. d. D. te Heinkenszand en P. S. en A. B. te Goes, ieder tot 2maal f5 b. s. 4 d. h. voor iedere boete, P. K. te Kapelle, tot f20 b. s. 8 d. h., M. E. te Kapelle, tot 2maal f5 b. s. 3 d. h. voor iedere boete, Ch. J. te Hansweerd, tot f 10 b. s. 4 d. h., J. A. v. O. te Kolijnsplaat, tot f 2 b. s. 2 d. b. en J. D. R., L. K. te Wissekerke, H. D. te 's-Heer Abtskerke, J. B. te Baarland, P. H. te VHeer Arendskerke, ieder tot f 5 b. s. 4 d. b. het bevisschen der Schelde zonder consent te ver- toonenP. B. te Ierseke, tot f 5 b. b. 3 d. h. overtreding der wet op het dragen van wapenen M. W. te Schore, tot f3 b. s. 3 d. h.overtre ding reglement S. S.A. C. en Ph. M. te Woensdrecht, ieder tot f 5 b. s. 4 d. h.overtreding art. 451 W. v. Sr.M. O. te Schore, tot f2 b. s. 2 d. h. politieovertredingA. A. S. te Goes, tot f2 b. s. 2 d. h.en H. B. te Goes, tot f 0,50 b. s. 1 d. h. openbare dronkenschapJ. B. te Kloetinge en S. S. to Goes, tot f5 b. s. 3 d. h.L. S. te Hein kenszand, tot f 3 b. s. 3 d. 'b.M. G. en J. V. te Goes, tot f 2 b. s. 2 d. h. en J. S. zwervend, tot f 1 b. s. 1 d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werdenP. B. te Ierseke en A. B. te Goes, beklaagd van jachtwetovertreding. De rechtbank te Leeuwarden heeft Poutsma schuldig verklaard aan drie misdrijven van openbare opruiing, en deswege veroordeeld tot gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden, met korting voor den tyd zijner preventieve hechtenis. Algemeen Overzicht. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Geref. gemeente te St. Laurens- Gapinge ds. S. Bosma, te Wommels en Hjjdaard te Bolnes ds. C. Steketee, te Veere. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gem. te Schipluiden door ds. O. Diehl, te Hillegersberg. ISocdekeuskerke. Van den heer Inspecteur bij het Geueesk. Toezicht is bericht ontvangen, dat de openbare school alhier definitief is afgekeurd. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In do zitting vau heden, 27 Februari 1893, zijn Tengevolge van de Panama-aangelegenheden is de Frangclie Kamer zeer ten achteren geraakt met haren arbeid. Verwisseling van ministerie, interpel latie op interpellatie, rumoerige zittingen, urgente wetsontwerpen, bet waren alle zoovele redenen waar om er telkenmale stagnatie kwam in de afdoening van zaken. Dientengevolge is dan ook de begrootings- arbeid nog niet ver gevorderd en de regeering zag zich bij het begin van het jaar genoodzaakt voor twee maanden telkens een credietwet in te dienen van 'As van het vorige budget. Thans nadert de eerste Maart, en derhalve moest de Kamer ook voor de komende maand zulk l/is toestaan en de Minister van Financiën heeft reeds te kennen gegeven, dat, indien de heeren nog lang talmden met de begrooting af te handelen, hij tegen April eenzelfde voorstel zou doen. Men heeft nu de begrooting verder in behandeling genomen en het is te hopen, dat zij onder den drang van het ministerie spoedig tot een einde zal worden gebracht. In de veel bewogen tijden, die Frankrijk tegenwoordig doorleeft, is daarvan echter weinig te zeggener zijn reeds weder een paar interpellaties in het vooruitzicht. De positie van het ministerie daar te lande is nog zeer wankel; de motie-Leydet heeft het niet vaster in den zadel gezet, en het leeft bij den dag. Maar toch is het te verwachten, dat het zich voor loopig nog wel zal handhaven, aangezien niemand zou weten hoe een eenigszins krachtiger kabinet samen te stellen. De belangrijkste gebeurtenis uit de afgeloopen week was in Frankrijk wel de verkiezing van Ferry tot voorzitter van den Senaat. De heer Leroyer heefc als zoodanig ontslag genomen om gezondheids redenen en wat zeer de verbazing en bjj velen ver ontwaardiging wekte, is geschiedde Senaat heelt, weliswaar met eene kleine meerderheid, den heer Jules Ferry tot zijn opvolger benoemd. Men weet, dat deze in Frankrijk na de Tongkin-quaestie in geen best blaadje staat en nu is hij opeens verheven tot de hoogste waardigheid na den president der republiek. Men beweert, dat Carnot met de keuze van Ferry niet bijster ingenomen is. Toch schijnt het bezoek, dat laatstgenoemde op het Elysée heeft gebracht na zijne verkiezing een zeer vriendschap pelijk karakter te hebben gedragen. In Fngeland zijn de beschouwingen over home- rule in vollen gang. Al naar gelang van de partij, waartoe een blad behoort, is het oordeel over Glad stone's ontwerpen natuurlijk gunstig of niet. Onge twijfeld zullen ze nog al wijziging moeten ondergaan, vooral ten opzichte van de vertegenwoordiging van Ierland in het Parlement. Het schijnt, dat Gladstone op dat punt tot toenadering geneigd is en zal voor stellen het aantal Iersche vertegenwoordigers van 80 terug te brengen op 30, en hun dan de bevoegd-

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1