Closetpapier. Boereninspan, Een HOEFJE, VSRTBNTIE3N. F. KLEElMENS ZOON. Openbare Verkooping. op Vrijdag 3 Maart 1893, EEN KAPITALEN Openbare Verkooping op Vrijdag 17 Maart 1893, Openbare Verkooping. op Maandag 27 Februari 1893, Openbare Verkooping. op Maandag 6 Maart 1893, Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldP. d. B., 22 j., te Nisse, wegens diefstal tot 6 maanden gevangenisstraf; L. T., 20 j., te Heinkenszand, wegens beleediging van een ambtenaar tot 1 maand gevangenisstrafOr. G., 50 j., te Goes, wegens diefstal tot 7 dagen gevangenis straf; W. v. H., 32j. en F. M., 18 j., beiden te Goes, wegens wederkeerige mishandeling ieder tot 7 dagen gevangenisstraf. Een 60jarig gemeenteveldwachter van Krui singen zou voor het kantongerecht te Goes onder eede eene valsche verklaring hebben afgelegd en werd deswege door de rechtbank te Middelburg ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van 8 maanden. Hij had namelijk ter zake van nachtelijk rumoer een proces-verbaal opgemaakt en dit nader bij eede bevestigd, terwijl de in dat verbaal gerelateerde feiten niet zóó geschied zouden zijn als daarin werd medegedeeld. In de gisteren gehouden zitting van het Hof requireerde het O. M. bevestiging van het vonnis, terwijl het nog op drie omstandigheden wees, die de valschheid der afgelegde verklaringen nader konden aantoonen. Mr. P. F. L. Verschoor, als verdediger optredende, wees er op dat een zelfde feit op talloos verschil lende wijzen kan worden opgevat en medegedeeld, en las ten slotte een brief voor van den burgemeester- van Kruiningen, waarin werd gezegd dat bekl. niet ter zake van dit veroordeelend vonnis was ontslagen. Bovendien gaf in deze zaak wat zelden gebeurt volgens dien burgemeester het publiek den veld wachter, den beklaagde, gelijk. PI. concludeerde tot vrijspraak, subsidiair tot aanvulling van het onderzoek. Uitspraak a. s. Donderdag. In de onlangs vermelde zaak van J. M. B., veldwachter te Ierseke, die door de rechtbank te Middelburg tot 2 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens mishandeling van zekeren W., heeft het gerechtshof te Den Haag zich vereenigd met het vonnis vnn genoemde rechtbank voor zoo ver het bewezen verklaarde feit en de daaraan ge geven qualificatie betreft, alsmede met betrekking tot de overweging dat beklaagde niet kan geacht worden uit wettige zelfverdediging te hebben ge handeld. Evenwel vond het Hof in de omstandig heid dat bekl. dom is, zeer is lastig gevallen en getart, aanleiding om de opgelegde straf aanmerke lijk te verminderen. Mitsdien is het vonnis bevestigd voor zoover het bewezen verklaarde feit en de qualificatie betreft doch vernietigd ten aanzien van de opgelegde straf, en, in zoover opnieuw recht doende, de beklaagde veroordeeld tot 25 boete, bij wanbetaling te vervangen door 10 dagen hechtenis. NR. Ct.) Landbouw en Veeteelt. Rslland-Slath. Een 25tal veulens, alle afstam melingen van den hengst Polidor, alsmede een paar afstammelingen van den hengst Baayerd en eenige geïmporteerde veulens uit België waren Woensdag middag voor de leden van de landbouwvereeniging en Oostbevelandsche Hengstenvereeniging alhier te bezichtigen op de weide van den heer J. De Jager. Het was niet geschied met het doel om elk veulen aan een keuring te onderwerpen en prijzen en premiën aan de beste toe te kennen, doch men wilde eens zien of de nakomelingen van Polidor in een of ander opzicht boven het Zeeuwsche ras uitmuntten of, met andere woorden, de goede eigenschappen van den hengst ook wel overerfden. Dat zulke kleine tentoonstellingen in hun kring vaak meer nut doen dan groote, waar men wel de dieren op zich zelf ziet, maar waar men van vader, moeder, ouderdom of ras meestal niets afweet, is te begrijpen. Op de tentoonstelling van zaaigranen, gisteren door de centrale tentoonstellingsvereeniging Land bouwbelang" te Zieriksee gehouden is de heer G. J. Van den Bosch te Wilhelminadorp bekroond met een eersten prijs voor middenloof-erwten (Zeeuwsche blauwe), met idem voor schokkers (Frieschejmet een tweeden prijs voor karweizaad (Noord-Hollandsch) en met een eersten prijs voor aardappels (Odin, Vestons en Zeeuwsche blauwe). De heer D. J. V. d. Have te Kapelle verwierf een eersten prijs voor eene verzameling gras- en klaverzaden. Prof. dr. J. König, directeur van het land- bouw-proefstation Munster, vestigt met nadruk de aandacht op het gekleurd mineraal phos- phaat, dat op meer dan eene plaats van West- falen en detail als slakkenmeel wordt verkocht. In een geval had hij geconstateerd, dat het knoeiproduct afkomstig was uit Gelderland hij noemt de daarbij betrokken firma bij naam. Een Westfaalsch handelaar in meststoffen had van bedoelde firma een aanzienlijke partij thomasslakken gekocht en betaald en was op deze manier met geverfd mineraal be drogen geworden. Prof. K. waarschuwt daarom tegen auslandische Schwindelwaaren. Deze zwendelwaar vond natuurlijk haren weg naar Gelderland uit België het syndicaat van Landen heeft er herhaalde malen op gewezen, dat groote hoeveelheden geverfd mine raal phosphaat, onvermengd of met slakkenmeel ver mengd, naar ons land uitgevoerd worden. Gemengde Berichten. Hoewel in de laatste dagen het magazijntje van de commissie tot werkverschaffing nog al eens bezocht is, is het wellicht niet overbodig mede te deelen, dat belangstellenden, bovenal die zich daar iets willen aanschaffen, iederen dag welkom zijn. Wel is er vrij wat verkocht, maar veel is er nog voorhanden. Langzamerhand vermindert echter het werk, dat in het huis kan verschaft worden, omdat veel van het verzamelde óf vernieuwd óf verbruikt is tot het in orde brengen van andere voorwerpen. Gelukkig kan thans buitenshuis nog werk gegeven worden, zoodat er nog een zestigtal werklieden dagelijks be zig zijn, o. a. ook met kloppen van puin, welwillend door dhr. Van der Meyden afgestaan en dat geklopt voor f 1,75 per kub. Meter te verkrijgen is bij de commissie tot werkverschaffing. Uit de aan de gemeentebesturen medegedeelde lijst der geneeskundigen enz. blijkt dat zich in 52 van de 109 gemeenten in Zeeland bevinden 83 geneeskundigen in 30 gemeenten 36 vroedvrouwen in 8 gemeenten 25 apothekers en in 2 gemeenten 3 tandmeesters en 1 drogist. 9 vroedvrouwen zijn gevestigd in 9 gemeenten waar een geneeskundige ontbieekt en 27 vroedvrouwen in 21 gemeenten, waar tevens éen of meer geneeskundigen aanwezig zijn. Bij de Donderdag te Nisse gehouden veiling van den boereninspan van den heer W. Wondergem, ten overstaan van den notaris J. Van der Kloes te Ellewoudsdijk, zijn de paarden verkocht voor f 160 tot 315; twee veulens voor f59 en f82; de run deren voor f54 tot f103 en de kalveren voor fll tot f47. De zeven paarden brachten op f 1768; de negen koeien f1294; acbt runderen f 585 en zestien jonge runderen en kalveren f507. £4oIifns2>£a&t. Woensdagavond gaf de jeugdige vereeniging Voorwaarts" in het hotel De Patrijs" alhier voor een zeer talrijk publiek eene openbare uitvoering ten voordeele van de armen dezer ge meente. De heer P. Beun heette alle aanwezigen welkom, dankend uit naam der vereeniging voor den steun, haar geschonken, om mede het lot der armen te verlichten, en maakte dankbaar gewag van j hetgeen de vereeniging reeds verplicht is aan den j burgemeester, den heer W. F. J. Wagtho. De opvoering van een drietal blijspelen, als»De dochter van den barbier", Overwonnen" en Proza en Poëzie", zoomede van d© operette »Het Parel snoer", getuigde van studie en werd door allen met genoegen aangehoord. Aan alle medewerkers dan ook een woord van dank, tevens ter aanmoediging inzonderheid echter aan de dames, die zich ook dezen avond weer zoo goed van hare taak gekweten hebben. Uit het leven. Een der leden van de commissie tot ondersteuning van de werkloozen te Amsterdam deelt het navolgende mede omtrent een onderzoek, dat door hem met nog een ander lid der commissie persoonlijk is ingesteld. Volgens het door bezoekers uitgebracht rapport, zoo luidt de mededeeling, zochten wij een gezin op, i dat zou wonen in een huis in een van de nieuwe buurten der stad. In een huis, dat verblijdde ons. Wij hadden reeds zooveel donkere trappen beklom men, om op de 3de en 4de étage te komen, dat het vooruitzicht nu eens niet te klimmen ons werkelijk aanstond. Het huis bleek evenwel een keldertje te zjjn. Wij vonden daar een paar oude luidjes zonder kinderen. Do man was 67 jaren oud, jarenlang werkzaam ge weest aan de Marinewerf en later aan andere werven, maar de slapte van werk, en hij was een beetje doof, had tengevolge, dat als er soms wat werk was, hij j niet tot de eerstgeroepenen behoorde. »Zoo, moeder, hoe gaat het?" was onze eerste vraag. »Och, heeren (dat was het antwoord) dat is maar zoo zoo. Hard werken, om ten minste iets te ver dienen, vooral daar mijn man, die anders nog zoo best is, zoo lang op werk moet wachten." »Dus je'verdient toch nog wat?" »Ja heeren dat zal ik je zeggen. Ik haal aard- appelenschillen op, en die verkoop ik aan de boeren voor veevoeder." »Dat wordt immers betaald met vijftien stuivers per kar was onze vraag. »Per kar? Ik krijg drie stuivers voor een heelen zak, en daar gaat heelwat in. Ik heb geen geld om met een kar rond te gaan. Ik zamel zoo wat op in mijn boezelaar in de buurt, gooi alles in die mand, en dan komt de boer om het af te halen. Maar ik hail zoo weinig op! Het loopen valt mij zoo moei lijk. Verleden jaar heb ik mijn been gebroken. Ik ben toen 13 weken in 't gasthuis verpleegd. Prach tige verpleging, daar is niets op te zeggen, maar mijn been is stijf gebleven. Dit staat, natuurlijk, in verband met den ouderdom. Ik ben al 61. .Gelukkig, dat de goede menschen mij de schillen ook wel thuis brengen." En alsof het afgesproken was, stond warempel een klein jongetje met een emmer met schillen vóór de ingang van het keldertje. Dankbaar werd de inhoud in ontvangst genomen en in de groote mand gegooid. De emmer werd teruggegeven, maar daarbij kreeg de vriendelijke brenger nog vier of vijf pepernootjes, die genomen werden uit een trommeltje, dat op tafelj,stond. »Ja, heeren," zeide zij, »dat moet ik wel doen. Als de kinderen mij de schillen brengen, dan moet ik hun wel wat geven. Ik moet elke week wel voor vijf cent van die nootjes koopen, maar het spaart mij ook een boel uit, met dat stijve been kan ik niet meer vooruitdus als zij mij de schil len brengen dankbaar." Maar, vrouwtje, vertel ons eens, waar hebt ge in den laatsten tijd dan toch van geleefd »Van de schillen, heeren, en van lombardbriefje's ziet eens wat wij al hebben moeten verpanden." »Maar op ons rapport staat: drie inwonende personen, en gij zijt maar met u beiden," was onz« opmerking. »Dat zal ik je vertellen, heeren. Hier in de buurt woonde een oude vrouw, die knappe dagen gekend heeft. Haar man is gestorven, haar kinderen zijn gestorven of weg, en zij werd, omdat zij de huur niet kon betalen, op straat gezet. Zoo iets konden wij niet aanzien, en wij hebben haar, hoewel zij ons geheel vreemd was, bij ons in huis genomennu hebben wij haar als nummer drie der inwonenden op het rapport aan de commissie opgegeven. Ik hoop dat de heeren daarover niet boos zijn." »Zelf zoo behoeftig, en toch nog een vreemde aangenomen," was weer onze vraag. »Ja, dat kon ik toch niet laten. Zoo'n arme stumperdIk zei dan ook tegen mijn manwe zullen onze boterhammen wat dunner snijdenvan hetzelfde stukje brood kan je even goed drie als twee boterhammen makendan heeft die arme stumperd ook wat. Maar ze moest slapen op den grond." En zij wees ons een achterkamertje aan, waar een blind paard geen schade zou kunnen aanrichten. (De Tijd) Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Door den notaris J. E. Mulock Houwer is heden te 's-Heer Arendskerke verkocht Een boefje, bestaande in woonhuis, schuur, erf en bouwland te 's-Heer Arendskerke, groot 1 H.A. 72 A. 50 c.A. aan den heer J. M. Pilaar te Goes voor f3730 den hoop en f100 voor losse goederen en vruchten te velde. 1 H.A. 80 A. 80 c.A. tiend- vrij bouwland aldaar aan denzelfden voor f 1530 per Hectare of den hoop f2766,24 en f30 voor tarwe. Bij de aanbesteding van 360 K.G. Roosen- daalsch klaverzaad en 125 K.G. lucerne, door de landbouw vereeniging »Reijgersbergh" te Rilland- Bath op jl. Woensdag 22 Febr., was ingeschreven, voor Roosendaalsch klaverzaad doorD. J. Van der Have te Kapelle, voor f 0,95 Gebrs. Heerma van Voss te Roosendaal, voor f 1,12D. Van den Dries te 's-Heerenhoek, voor f 1,02 L. De Jonge te Goes, voor f 0,93J. Zandee te Krabbendijke, voor f 0,99 en f 0,95D. Krijger te Krabbendijke, voor f 0,87, alles per K.G.; en voor lucerne door D. J. Van der Have te Kapelle, voor f 0,92 en f 0,88 Gebrs. Heerma van Voss te Roosendaal, voor f0,97 en f 0,89D. Van den Dries te 's-Heerenhoek, voor fO,88;L. De Jonge te Goes, voor f 0,85J. Zandee te Krabben dijke, voor f0,89 en f0,88, alles per K.G. Beide partijen zijn gegund aan den heer D. J. Van der Have te Kapelle. Gisteren werd te Ierseke door notaris Pilaar geveildle. Een woonhuis en erf te Ierseke, aan den Havendijk, groot 2.62 A. Kooper werd M. Nolet te Ierseke, voor f 1430. 2e. Een woonhuis en erf te Ierseke, aan de Larigeville, groot 0.55 A. Kooper werd D. Wisse, te Ierseke, voor f245. Alles onver minderd 121/a pet. onkosten. Marktberichten. KRUININGEN, 22 Februari 1893. Tarwe f 6,50 a f 6,ltogne f 5,a f 4,75, Wintergerst f 4.40 a f 3.90, Zomergsrst f 4,a f 3,65, Haver f 3,25 a f2,60, Erwten f7,50 a f7,— Bion-u f6,20 a 5 91. MIDDELBURG, 23 Februari 1893. Bij goeden aanvoer van Tarwe aau ouze graanmarkt van lieden was de kooplust vrij levendig Walch Tarwe met eenige vraag maar aan verlaagde prijzen. Puike qualiteit werd tot f6,40 a 6,50 verhandeld. Rogge tot f5 25 aangeboden. Win tergerst f 4,75 Zomerdito f4. Walch Witte Boonen weinig ter ni'irkt en f0,10 a 0,15 hooger. Puike q-ialiteit werd f8,70 a 8,75 betaald, terwijl enkele houders boven die prijzen vast hielden. Walch. Bruine Boonen met veel verschil van quali teit in de beste soort tot 1 8 gekocht Walch. Paardenboonen bijna niet aangeboden en niet beneden de f 6 a 6,10 Ie koop. Walch. Tuiuboonen iu verlezen soirt f6,50. Walch Groene Erwten zonder omgang nomiuaal f 8,50. Koolzaad zonder handel. Boter f 1.20 a 1.30 per K.G. Eieren f 3,20 per 100 stuks. Heden overleed te s-Gravenhage na een langdurig lijden, onze geliefde zuster en behuwdzuster, ANDREA HELENA PAULÜS, in den ouderdom van 35 jaren. H. K. PERSANT SNOEP. P. C. M. G. PERSANT SNOEP- Paelus. Kapelle, 20 Februari 1893. Tot mij en mijne kinderen diepe droefheid, overleed zacht en kalm in den ouderdom van 69 jaar en 4 maanden, mijne teergeliefde echtgenoote en zorg dragende moeder, behuwd-, groot- en over-grootmoeder MAGDALENA VAN IWAARDEN, geboren Quakkelaar. Dat haar heengeen vrede is, zij ons aller wenschdie haar van nabij gekend hebben zullen beseffen wat wij aan haar verliezen. Kruiningen, 20 Februari 1893. Uit aller naam, JACOB VAN IWAARDEN. Strekkende deze tot algemeene kennisge ving aan vrienden en bekenden. Heden overleed, tot diepe droef heid van mij en zijne broeders en zus ters, mijn geliefde zoon CORNELIS, in den ouderdom van 17 jaren en 8 maanden. Wed. J. FLIPSE— Meclenberg, Wolfertsdijk, 20 Februari 1893. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde echtgenoot en vader J O H s. K O L E, in den ouderdom van 72 jaar en 9 maanden. De wed. J. KOLE Van der Hooft. D. KOLE. L. KOLE. VOrav iqo'de-, 24 Febr. 1893. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een smartelijk lijden, mijne zeer geliefde man en vader CORNELIS JOHANNES ANTHONIE ANEMAET, in den ouderdom van bijna 35 jaren. Wed. G. ANEMAET, geb. K rij oer. Kruiningen, 24 Febr. 1893. Voor de vele en zeer hartelijke bewijzen van deelneming, zoowel bij li9t langdurig lijden als bij het sterven van mijn dierbaren zoon ondervonden, betuig ik ook namens mijne kinderen mijnen welmeenenden dank. Wed. C. CABOORT— Welleman. Kloetinge, 22 Februari 1893. Ondergetekende betuigt zijnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, op zijn 70sten geboor- hem betoond. M. WILLEMSE. Ierseke, Februari 1893. De Notaris J. M. PILAAR zai des morgens te 9 uren precies, voor den eerz. Aug. Zuijdweg, op de door hem bewoonde hofstede, nabij het dorp Ier- seke, verkoopen bestaande o. a 8 Werkpaarden, van 3 tot 12 jaren, waar onder 1 vos bies Mer- riepaard 5 jaar, 1 vos bles Ruin- paard 6 jaar, 1 vos Merriepaard (Veulendragend) 5 jaar, 1 vos Ruinpaard 2 jaar, 2 jonge Paar den, 2 bruine Hengstveulens, 11 Melkkoeien, 1 Varekoe, 2 Springstieren van 1 en 2 jaar, 5 Ossen, 5 Vaarsen, 7 Jaarlingen, 5 Kalve ren, 11 Varkens, 70 Kippen, 2 Karnhonden met Hokken, 1 Til bury, 4 Menwagens, 1 Driewiels- kar, 1 Treemolen met Dorseh- machine, Snijmolen, Moesmolen, 14 Ploegen, waaronder 2 Sakx- ploegen, 9 Eggen, Rolblok, Mol- bord, Sleepbord, 2 nieuwe Koe- bakken met Goten en verdere Landbouw-, Melk- en Stalgereed- schappen, eene partij Aardappe len, ruim 50000 Kilo Beesten peeën en Mangels, IJzerdraad en Brandhout. Op de hofstede bestaat geene gelegenheid tot stalling. des morgens 11 uren voor de Oester-Mij. »de Deponend" aan den Steiger bij den lerseJcedam, van 600 Ziften, 700 ijzeren Pinnen, 4 Kruiwagens, 2 Kalkbakken, 2 Slijpsteenen, Latten, Sparren en verder een volledigen inventaris voor Oestercultuur. Daarna des namiddags 2 uren bij Wa genaar te Ierseke 65000 puik aangeslagen Pan nen, liggende in een put aan den Da n, 15000 Pannen op 54a, 10000 dito op 52b, 10000 dito op 43b, 10000 dito op 416, een zeer goed onderhouden Aakje met nieuw Zeil. Aanwijzing geschiedt door den heer S. DE KOEIJER. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE to Goes. De Notaris DB RONDE BRESSBR zal des voormiddags 11 uren, te Nieuwdorp, in de herberg bij H. Modderkreeke, in het openbaar verkoopen gelegen in de gemeente s-Heer Arends kerke, in den Zuid-Craaijertpolder, groot.77 A. 50 C., aankomende J. De Prijkel. De Notarissen J. VAN DER KLOES te Ellewoudsdijk en Ph. M. DE RONDE BRESSER te Heinkenszand zullen des voor middags te 111\ uren, te Schore in de gemeenteherberg, ten verzoeke van Cs. Langebeke Sr. en de kinderen van wijlen Ca. Slabbekoorn, in het openbaar verkoopen 5.28.80 Hectaren gelegen in de gemeente Schore aan den In pacht bij W. Rijn. To veilen in 3 perceelen en combinatie.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2