1893 N°. 25. Zaterdag 25 Februari. 80ste jaargang. W. N. G. Goenen W. N. G. Ooeaen, Bij dil nommer behooi'l een bijvoegsel Eeae gewichtige verkiezing. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Bebalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijsjj slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbendej dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dierstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentie» voor 8 «ren >p den dag der uitgave. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier op Dinsdag 28 Februari a. s. ontleent baar bijzonder gewicht aan den stand der partijen in onze stedelijke vertegenwoordiging. Nadat de heeren De Meulemeester en Jonquière vervangen waren door twee anti-revolutionairen, beschikte de liberale partij over eene meerderheid van slechts ééne stem. Na den dood van den heer G. Van der Hoek dreigde het gevaar, dat onze politieke tegenstanders het over wicht in den Raad zoudenjerlangen een gevaar, dat de kiezers hebben afgewend door op ondubbelzinnige wijze met eene groote meerderheid van stemmen, den toenmaligen candidaat der liberalen, den heer Lens hoek, een zetel in den gemeenteraad te bezorgen. Thans staan we door het vertrek van den heer Hil- dernisse voor eenzelfde feit. Zullen de kiezers nu anders handelen dan enkele maanden geleden Het is moeilijk te verwachten toch meenen wij verplicht te zijn er andermaal op te wijzen, dat deze ver kiezing bij uitstek eene politieke zijde heeft. Immers, al treedt in het algemeen bij eene gemeenteraads verkiezing de politiek minder op den voorgrond, thans, nu het geldt den Raad van het doode punt waarop hij thans staat, (hij telt op dit oogenblik 6 liberale en 6 anti-revolutionaire leden) af te helpen, nu kan het niet anders of vóór alles moet men zich de vraag stellen, of men wil, dat onze gemeente ook in de toekomst zal blijven geregeerd worden als tot nu toe. Ons dunkt, die vraag kan niet anders dan beves tigend beantwoord worden. Gedurende de lange reeks vau jaren, dat de liberalen in onzen gemeenteraad de meerderheid bezaten, is er volgens vaste begin selen geregeerd. We gelooven, dat de resultaten daarvan in vele instellingen een big vend voordeel voor de ingezetenen hebben opgeleverd, en dat de grootst mogelijke zuinigheid nog steeds betracht wordt, zonder terug te deinzen voor wat noodzakelijk of in het belang der gemeente is. We wezen reeds bij eene vorige verkiezing er op, dat eene anti-revolutionaire meerderheid ook voor ons dagelijksch bestuur hoogst bemoeielijkand zou zijn, omdat dit gedwongen zou worden telkens bjj verschil van meening besluiten uit te voeren, strijdig met zijne zienswijze. En dit verdient ons college van B. en W. allerminst, dat steeds er op uit is de belangen onzer gemeente zoo nauwgezet mogelijk te behartigen en in wier handen de voorbereiding en de uitvoering van alle handelingen van den Raad, en de dagelijksclie leiding der zaken met zoo volle vertrouwen kan worden overgelaten, dat zelfs onze tegenpartij daarop geene aanmerking weet te maken. Het komt ons dan ook thans, even als vroeger, van het hoogste belang voor, dat a. s. Dinsdag de verkiezing ten gunste der liberale partij beslist en wij dringen er ten sterkste op aan, dat men zijne stem uitbreng© op den heer die op eene talrijk bezochte meeting met groote meerderheid van stemmen tot candidaat werd ge kozen en zich die candidatuur liet welgevallen. De liberalen hebben bij het stellen van dezen can didaat eene zeer gelukkige keuze gedaan en zij mo gen den heer COENEN dankbaar zijn, dat hij zoo bereidvaardig is geweest die candidatuur te aan vaarden, eén feit, dat te meer op prijs gesteld moet worden, waar zoo dikwerf te vergeefs wordt aange klopt bij geboren Goesenaars. Dat de heer COENEN een candidaat is met wien de liberale partij met eere in het strijdperk kan treden, valt moeielijk te weórleggen. Niet alleen toch, dat hij, zooals terecht op de meeting werd aangevoerd, reeds in de enkele jaren van zijn ver blijf hier ter stede blijk heeft gegeven belang te stellen in de publieke zaak, waardoor hij vertrouwd mag geacht worden met de belangen onzer stad, maar uithoofde van zijne betrekking komt hij in aanra king met personen uit alle standen onzer samen leving, waardoor hij als vanzelve met de verschillende nooden en behoeften onzer ingezetenen bekend is. Maar bovenal ontleent de candidatuurCoenen haar gewicht aan de omstandigheid, dat in onzen Raad thans geen enkel geneeskundige zitting heeft. Onze tegenstanders mogen vrij den spot dry ven met dit argument en zeggen, dat onze goede stad wel ziek moet zijn, dat zij de hulp van een dokter noodig heeft, het is een feit, dat een geneeskundige in den Raad een belangrijk element is, waarom dan ook de antirevolutionairen, ten tijde dat dr. Callen- fels nog in den gemeenteraad zat, meermalen hem juist uithoofde van zijne maatschappelijke betrek king hebben aanbevolen. Miet echter omdat »onze goede stad" ziek is, maar om haar naar inensokelijke krachten voor ziekte te bewaren is een geneeskundig element in den Raad zeer gewenscht. Hij kan zoo menig advies geven op sanitair gebied, zoo menigen wenk omtrent tal van oogenschijnlijk ondergeschikte zaken, ook b.v. met het oog op de tegen den naderenden zomer dreigende cholera-epidemie, dat werkelijk een medicus in ons stadsbestuur alleszins op zijne plaats is. Bovendien, er zitten thans waarlijk genoeg handelaars en indus- triëelen in den Raad en onze tegenpartij is immers zelf zoo voor vertegenwoordiging van verschillende belangen in een college van bestuur We gelooven om al deze redenen, dat inderdaad de candidatuur-COENEN krachtige ondersteuning verdient en we twijfelen niet of ze zal die van de zijde der goedgezinde kiezers ook ruimschoots onder vinden. Maar al kunnen de liberalen met hunnen candidaat ook met vertrouwen den strijd aan de stembus aan vaarden, te meer nu de katholieken hem eveneens met algemeene stemmen candidaat stelden, dat neemt niet weg, dat zij allen tot den laatsten man trouw op hun post moeten zijn en anderen moeten opwekken zich aan hunne zijde te scharen. Eerst dan is er kans, dat de heer met groote meerderheid tot lid van den gemeente raad wordt gekozen, eene eer, die hij door zijne bereidwilligheid ten volle verdient. Abraham polder eene afschuiving plaats gehad. Na onderzoek is gebleken, dat de afschui ving zich over een lengte van ongeveer 150 M. uitstrekt en de grootste breedte ongeveer 25 M. De stembus is geopend van 9—4 uren. Wie zijn stembriefje verloren heeft kan ter gemeente secretarie een ander bekomen. Elk stembriefje moet van éen stempel, dat der gemeente, voorzien zijn. Wie reeds een anderen naam op zijn biljet heeft geplaatst mag dien doorhalen en er dien van den heer W. N. G. COENEN voor in de plaats zetten. GOES, 24 Februari 1893. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt stelde de R.-K. Kiesvereeniging alhier in hare vergadering van gisteravond met algemeene stemmen den heer W. N. G. Coenen tot haren candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. Men verzoekt ons de aandacht onzer Katholieke lezers in het bijzonder te vestigen op de in dit nom- mer voorkomende advertentie, waarbij eene oproeping gedaan wordt om samenwerking tot de viering van een Leo-feest. Ook in dit geval'k^n alleen eens gezindheid tot een gunstig resultaat leiden. Voor een talrijk publiek, waaronder velen van buiten, had gisteravond iu de concertzaal dei socië teit V. O. V. de verklaring plaats der proeven, die zullen gedaan worden door den heer D h n e bij zijn populaire voordrachten op 28 Febr. en 1 Maart a. s. Daar deze voordrachten in het Duitsch geschieden en over natuurkundige onderwerpen loopen zullen, is een voorafgaande verklaring zeer zeker gewenscht voor hen, die op het gebied van natuurkunde meer of minder vreemdeling zijn. De lamp van du Bosque, koolspitsen, het trillen van platen en vliezen (bij tolephoon en phonograaf), het verband tusschen licht en electriciteit (voor namelijk proeven van Hertz), enkele en dubbele breking interférentie en polarisatie van het licht waren de onderwerpendie door de heeren dr. Diehl en De Visser, directeur en leeraren aan de H. B. S. alhier werden verklaard en die ook door den heer DShne zullen behandeld worden. Op ver zoek van het bestuur der Debating-club, waarvan de voordrachten van den heer Diihue uitgaan, hadden beide heeren die taak welwillend op zich genomen. Gesteund door deze verklaringen, beloven genoemde voordrachten zeer interessant te zullen zijn. In de gisteravond door de nieuwe vereeniging het symphonie-orkest Crescendo gehouden ver gadering werd het bestuur definitief samengesteld. Het bestaat uit de heeren F. Q. C. den Hollander, A. W. A. Ross, A. Verhage, F. Vonk en F. Mann- hardt. De concertzaal der sociëteit V. O. V. zal worden aangevraagd om de repetitiën te houden. Bij de aanbesteding op 22 dezer te Amsterdam gehouden door het departement van koloniën was voor zwemvesten minste inschrijfster, de firma Wed. J. C. Masse e Zoon, te Goes, voor 971,75. Kats. In den nacht van Maandag op Dinsdag 11. heeft aan den Noordkant, ten Noorden van het Noorderlyk oeverwerk, van den Leandert- In eene Dinsdag te 's-Gravenbage gehouden vergadering van het Landbou w-comité is o. a. de heer J. J. Van W e e 1 te Wolfertsdijk tot bestuurslid benoemd. Behandeld werden o. a.een aan de regeering te richten verzoek om den spreeuw weer op te nemen onder de beschermde vogels, behoudens bevoegdheid der Commissarissen in de provinciën om ontheffing te verleenen van het verbod om deze dieren te vangen of te schietenalsmede een voorstel om zich met de regeering in betrekking te stellen ter verkrijging der opheffing van het verbod van invoer van ons vee in Duitschland en België. Bij Kon. besluit van 13 Febr. jl. is aan de gemeente St. Philipsland ten behoeve van het lager onderwijs eene buitengewoon subsidie van t 5450 verleend. De majoor jhr. A. C. J. W i 11 e r t treedt op als commandant van het bataljon infanterie te Middelburg. Miliciens, die vroeger met verlof werden ge zonden in afwachting van het aan hen te verleenen groot verlof, moesten voor eigen rekening reizen. Thans heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat zij voor 's Rijks rekening vervoerd mogen worden. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Amster dam mr. B. O r tthans officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Winschoten. Blijkens een telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië van 21 dezer, wordt de gouvernements-koffie oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 154,506 pikols. Behoudens éene herstemming is de gemeen te raadsverkiezing te Wageningen voors hands achter den rug. Zij was het gevolg ter zake van het bedanken van meerdere leden tengevolge van de benoeming van een gemeente-ontvanger bui ten de voordracht om. Herkozen zijn de beide wet houders, de heeren J. P. H. M. L. van Dam van Brakel en J. van Gijtenbeek. Deze beide heeren wa ren candidaten van de vrijzinnige kiesvereeniging »De Grondwet", terwijl ook de heer J. van.Gijten- beek èn door de antirevolutionaire èn door de roomsch-katholieke kiesvereeniging candidaat was gesteld. De heer Van Dam was door de antirevo lutionaire kiesvereeniging niet gesteld als candidaat, daar op het door die vereeniging verspreide biljet in diens plaats met vette letter het woord Nie mand" was gedrukt. Beide heeren werd echter met bijna algemeene stemmen gekozen. Behoudens de beide wethouders, is geen der vrijz. candidaten gekozen, en is door de beide andere kies verenigingen in vereeniging de overwinning behaald. Bij deze verkiezing blijkt intusschen alweder, dat de steun door de r. kath. aan de antirev. verleend, grooter is dan de steun, dien de antirev. aan de r.-kath. schenken, daar de r.-kath. candidaat niet dadelijk gekozen werd, doch in herstemming komt met den heer A. Bosch. Naar met vrij groote zekerheid wordt medegedeeld, zullen de heeren Van Dam en Van Gijtenbeek de be noeming niet aannemen, en bestaat daardoor de kans dat het antirevolutionair element nog versterkt wordt. Als gevolg van een en ander wordt verzekerd, dat eenige der notabelste ingezetenen de gemeente met terwoon gaan verlaten. (U. D.) Eindelijk is er dan toch een Minister die zich verklaart tegen het reusachtig misbruik, dat in ons land van papier wordt gemaakt. De heele administratie is éfcn papier magazijn, waarin maatregelen verborgen zijn als Sint-Nikolaas-surprises in hare verpakking". Om de militaire autoriteiten te ontlasten van administratieve bemoeiingen, die niet onvermijdelijk noodig zijn, is nu door den Minister van Oorlog eene beperking en vereenvoudiging van de dienst- correspondentie voorgeschreven. Verschillende maandelijksche nominatieve opgaven en andere staten zijn daartoe ingetrokken, terwijl ook in onderscheidene rapporten, zoomede in de monsterrollen, vereenvoudigingen zijn aangebracht. Hoever die vereenvoudigingen zullen worden uit gestrekt en hoelang zij duren zullen, moet de toe komst leeren, maar indien bij de andere Departe menten van algemeen bestuur en vooral ook in Indië het rapporten-stelsel" tot het noodzakelijke werd teruggebracht, zou ons land niet slechter be stuurd worden en heel wat nationaal papier, natio nale inkt en vooral nationale tijd worden bespaard. (Arnh. Ct.) De Antwerpsche correspondent van het Journal de Braxelles schrijftMen maakt zich hier, en te recht, niet weinig ongerust over den versnelden dienst tusschen Engeland en Duitsch land over Harwich en de Maasmonding in Neder land. Deze dienst zal geopend worden met 1 Jnni door de snelstoomers tusschen Parkeston Quay en den mond der rivier. Indien het ontwerp wordt goedgekeurd, zal het een geduchte slag voor den transito-handel over België zijn. Men volgt te Rotterdam eene eigenaardige manier om het aantal drankhuizen, die ver gunning hebben, te verminderen. Het gebeurt vaak, dat er door bewoners van nieuwe wjjken aanvrage wordt gedaan om vergunning te bekomen voor het verkoopen van sterkedrank in het klein. Als er dan geen bezwaar is om op dergelijke aanvrage gunstig te beschikken, wordt de voorwaarde gesteld, dat de aanvrager twee bestaande vergunningen zal opkoopen, en in ruil voor deze twee vergunningen krijgt hij dan ééne vergunning voor het door hem bewoonde pand, zoodat tegen elke nieuwe vergunning, die verleend wordt, twee oude vervallen. Gedeputeerde Staten hebben zich met deze wijze van doen vereenigd. Nog dezer dagen zijn zeven nieuwe vergunningen verleend, waardoor veertien bestaande kroegen verdwenen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Herv. gem. te Dreischor ds. J. Van Loenen Martinet, te Santpoort. Ds. A. Delfos, van Kamperland, werd 11. Zondagvoormiddag bij de Geref. Kerk te Hellevoet- sluis ia de Bediening des Woords bevestigd door ds. Zjjlmans van Rozenburg, met de woorden uit Zach. 36 en 7. De bevestigde hield des avonds zijne intrede met de woorden uit Gal. 614. (Si.) lerseke. Van de 667 kinderen tusschen 6 en 12 jaar, die op 1 Jan. in deze gemeente aanwezig waren, gingen 42 d. i. ruim 61/4 pet. niet school. Rechtszaken. Ter openbare terechtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg van Vrijdag den 3 Maart 1893, des voormiddags ten 10 uur, zal worden behandeld de zaak tegen lo. M. V., 47 jaar oud, koopman, 2o. M. H., 56 jaar oud, koopman, beiden wonende te Rotterdam, ten einde te worden terechtgesteld ter zake dat zij op den 30 November 1892 des middags omstreeks 12 uur te zamen en in vereeniging zich hebben ver voegd in de woning van Abraham Zonnevijlle, brood bakker te Goes, de lo. beklaagde zich voot doende als koopman en veinzende niet goed Nederlandseh te kunnen (spreken, de 2o. als diens knecht nu en dan de woorden van den koopman vertolkende en aldaar met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen Janna Maria German, huisvrouw van genoemden Zonnevijlle hebben bewogen een stuk linnen te koopen voor de som van 46,80 en hun dit bedrag uit te betalen, door valschelyk en iu strijd met de waarheid voor te geven, dat het linnen was van de beste qualiteit, dat er geen beter linnen in Nederland te bekomen was, dat zij het stuk, dat 78 oude ellen groot was, met 7 oude ellen overmaat zouden laten, omdat het goed tot eiken prijs moest verkocht worden, daar het gesmokkeld was en de fabriek van den len beklaagde in Duitschland had geliquideerd, de 2o. beklaagde er bijvoegende, dat zij bij een ander persoon te Goes er f 64 voor hadden bekomen en reeds5 zulke stukken aan den koopman Nathan in de Langevorststraat te Goes hadden ver kocht voor 64 per stuk, de lo. beklaagde door een zakboekje ter inzage aan te bieden waarin stond vermeld, dat hij aan den manufacturier Knitel te Goes voor f 6000 manufacturen en aan Stieger te Goes ook eene groote hoeveelheid manufacturen moest leveren, er bijvoegende>zie je nu wel, dat het waar is, dat ik veel in winkels verkoop", ter wijl de 2o. beklaagde bij het heengaan beloofde over een uur te zullen terugkomen ten einde te vernemen of het stuk linnen werd gehouden, dan wel of zy het aan eenen winkel voor 64 wilde overdoen. In deze zaak zijn vanwege het Openbaar Ministerie 7 getuigen, waaronder 2 ook als deskundigen, ge dagvaard.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1