1893 N°. 23. ag 21 Februari. 80sle jaargang. Bij dit nominer beliooH een bijvoegsel. Algemeen Overzicht. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- on Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet, bijblad 10 cent. Bebalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertenüën voor dit blad aangenomen bij de lieeren Nijgh Van Ditmvr te Botterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders De prijs der gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijso. slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. HEfaesiislfing van lidvcrtentsl1» vcor 35 nircia up tóe® stag des* uitgave. De hoofdgebeurtenis in de buitenlandsche politiek was in de afgeloopen week de indiening van het j /i07ne-rule-ontvvQrp bij het Söiigelsclao parlement. Maandag heeft de premier Gladstone dit ontwerp j met eene rede, die twee en een half uur duurde, bjj het Lagerhuis ingeleid. Het Iersehe parlement, dat volgens het voorstel in het leven zal worden geroepen, zal zich uitslui tend met zuiver Iersehe zaken bezig houden, terwijl de supprematie van het Keizerlijk parlement over het Iersehe behouden bljjft. De onderkoning zal onafhankelijk zijn van alle godsdienstige qualification. Het Iersehe parlement zal uit twee Kamers bestaan de eerste telt 48 leden, gekozen door hön, die eene huurwaarde van minstens 20 pond sterling bezitten de andere Kamer zal den titel krijgen van Ver gadering" en bestaan uit 103 leden, gekozen volgens het thans bestaande kiesstelsel. Hare leden mogen tevens lid zijn van het Lagerhuis, maar zij moeten zich voor beide lichamen aan eene afzonderlijke ver kiezing onderwerpen. Het cijfer der Iersehe afge vaardigden in het Keizerlijk parlement wordt terug gebracht op 80, welk cijfer ia verhouding staat tot de bevolking van het eiland. De tegenwoordige politiemacht in Ierland zal langzamerhand worden ingetrokken en door eene speciale macht worden vervangen. De onderkoning zal voor een tijdvak van zes jaren worden benoemd en volledige volmacht hebben voor het uitvoerend bewind. Het executief comité van den privaten Raad van Ierland zal hem als kabinet ter zijde staan. Op advies van dit comité zal de onderkoning de wetten goedkeuren, doch hij blijft onderworpen aan de instruction van zijn keizerlijken souverein. De duur van de wetgevende Vergadering in Ierland zal zes jaren zijn. Zij heeft het recht van initiatief ten opzicht© van financiëele wetten, na voorafgaand onderzoek van den onderkoning. Het politietoezicht zal aan het nieuwe gezag worden overgedragen. De Iersehe afgevaardigden zullen in het keizerlijk parlement zitting hebben, maar zij zullen niet mogen medestemmenover wetten of voorstellen, die uitsluitend betrekking hebben op Groot-Brittannië over financiëele wetten, uitsluitend voor Groot-Brittanniö, noch ook over alle kredieten behalve die voor den keizerlijken dienst. Ierland zal een evenredig deel bijdragen in de keizerlijke uit gaven, en dit deel zal volgens Gladstone ongeveer gelijk zijn aan de netto-opbrengst der douane-rechten in Ierland, geraamd op 2,370,000 pond sterling. De Iersehe douane zal door Engeland worden be heerd. Het accijnsrecht zal door Eugeland worden be paald, maar door de Iersehe overheid worden geïnd. Indien de voorstellen worden aangenomen, zal het Iersehe parlement beginnen met een batig saldo van 520,000 pond sterling. In eerste lezing is de home-rule-bill jl. Vrijdag zonder stemming aangenomen. Aan Gladstone is daarbij eene warme ovatie te beurt gevallen alle Ieren stonden op en zwaaiden hunne hoeden. De tweede lezing is op 13 Maart bepaald. Wanneer het welslagen van het ontwerp moat afgemeten worden naar het oordeel der pers daar over, dan ziet het er voor den heer Gladstone niet erg rooskleurig uit. De anti-Parnellistische bladen zijn eigenlijk de ©enigen, die onverdeeld hun bijval betuigen met de aanhangige home-rule-jAannen. D,e unionistische organen zijn er natuurlijk beslist tegen gekant, maar zelfs de bladen der Gladstoniaansche partij aanvaarden het ontwerp niet zonder reserve. Het zal derhalve nog heel wat voeten in de aard hebben eer het ontwerp tot wet is verheven. Uit Frankrijk valt weinig bijzonders te ver melden. Het ministerie Ribot leeft nog, niettegen staande de afgevaardigde Leydet zjjne interpellatie Donderdag heeft gehouden. Zij eindigde met de aan neming, met 315 tegen 86 stemmen, van de volgende motie, waarmede de regeering zich vereenigde»De Kamer, vertrouwende dat de regeering de democra tische wetten zal handhaven en eene zuiver republi- keinsche politiek zal toepassen, gaat over tot de orde van den dag." Intusschen begint men langzamerhand te denken over de keuze van een nieuwen president, waarvoor sommigen reeds Cavaignac willen aangewezen zien, omdat die de vorige week zulk een groot succes heeft gehad met zijne bekende motie. Frankrijk moet altijd iets hebben om zich woelig over te maken, en de Panama-quaestie loopt, als sensatie-makend onderwerp althans, op het laatst. In Duitschland is de aandacht verdeeld tus- 6chen de legerwet en de verhouding tot Rusland. Omtrent de eerste valt nog niet veel mede te deelen, maar het zal Oaprivi al evenveel moeite kosten daarvoor eene meerderheid in den Rijksdag te vinden als aan Gladstone voor zijn homerule-ontwerp in het Parlement. Het centrum zal althans zeker zijne eischen stellen en men beweert zelfs, dat het minsten opheffing der jezuietenwet of eene schoolwet in den trant als die van het vorige jaar zal vragen, eer het zijne stem aan het legsrontwerp geeft. Tegenover Rusland is het bjj onze oostelijke naburen tegenwoordig botsitje tot den boom, en het blijkt dat werkelijk het bezoek van den Russi- schen troonopvolger meerdere gevolgen zal hebben dan men verwacht had. Maar, zooals het gewoonlijk gaat, ook tegen eene meer vriendschappelijke ver houding tusschen deze beide Keizerrijken komt alrê© verzet, on de Kreuz-Zeitung, die uitgestrooid had, dat de Russische gezant te Berlijn zich in de pers vijandig tegen Duitschland toonde, ontving deze week van den Staatssecretaris Marscball in den Rijksdag eene réprimande. Hij zeide, dat de tegen standers van een handelsverdrag wel de eigen re geering, maar nooit die eener bevriende mogendheid, mogen aanvallen. Het tarief van den tractatenbond is de grondslag voor het nieuwe tractaat, dat ont worpen is. Marschall zeide, dat men hoopte op eene vermindering van Rusland's tarief van in- en uit voerrechten maar hij kon niet zeggen ol het trac taat zal worden aangenomen. Hoe dit alles zij, het is een feit, dat de verhou ding tusschen Berlijn en St. Petersburg veel is verbeterd. OPENBARE VERGADERING R119 der gemeente tr® op VRIJDAG den 17 FEBRUARI 1893, des avonds te 8 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, burgemeester. Tegenwoordig alle (12,i leden en de secretaris. (Eene vacature) I. De notulen der vergadering van den 26 Ja nuari jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingon, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor notificatie worden aangenomen dat het raadsbesluit tot wijziging der verordening omtrent de jaarwedden van het onderwijzend per soneel voor de invoering der vrije en orde-oefeningen van de gymnastiek als verplicht leervak is goed gekeurd en de invoering met 1 Maart a. s. zal plaats hebben, zullende met het onderricht worden belastmej. A. H. O. Ittmann 2 uren, mej. J. G. Risseeuw en de onderwijzers M. Lindhout, B. P. Van Bloppoel, Ch. Schultz, J. Hoogstrate en F. Mays, elk drie uren dat voor rekening der gemeente in het krank zinnigengesticht »Bloemendaal" bij Loosduinen een lijder is moeten worden opgenomen dat voor de bibliotheek en de verzameling van oudheden zijn ten geschenke ontvangenvan den heer J. E. Scholten te Groningen een exemplaar van de levenschets van wijlen zijnen vader W. A. Scholten en van den heer H. K. Persant Snoep te Kapelle: Geslagtregister, raakende de famyli Smal- legange" en »Bruilofsdicht op het huwelijk van Elisa d© Timmerman en Cornelia Jacoba Blaaubeen, anno 1736"; voor welke geschenken den gevers dank is betuigd dat de rekening van het fonds van kazerneering over 1892, door B. en W. is goedgekeurd in ont vang op f 355,43 Va> ia uitgaaf op f354,661/2» alzoo met een goed slot van f 0,77, welk© ter inzage van de leden ligt dat van het bestuur is ontvangen de rekening van het fonds tot ondersteuning van weduwen van gemeente-ambtenaren over 1892, bedragende in ont vang f 2011,02, in uitgaaf f 1037,48 en alzoo met een goed slot van f 973,54, waaruit weder eene inschrijving van f 1000 op het Grootboek der 21/2 pet. Nat. Schuld zal worden aangekocht, welke rekening voor de belanghebbenden gedurende de maand Maart zal ter visie liggsn- dat,de heer J. Ter Pelkwijk zijne benoeming tot lid der Commissie van toezicht op het lager onder wijs heeft aangenomen en op heden als zoodanig is Hl. Als ingekomen stukken worden ter tafel a. Missives van Ged. Staten, dd. 3 Februari, tot goedkeuring der Raadsbesluiten tot af- en overschrij ving op de begrooting voor 1892, tot wijziging der be grooting voor 1893, en tot het doen eener uitgave van f 75 voor de werkverschaffing, alsmede tot goed keuring van het suppletoir kohier van schoolgelden voor het onderwijs aan schooi E. b. Bericht van het Burgerlijk Armbestuur, dat in dit jaar als' vice-voorzitter zal fungeeren do heer B. M. Den Boer. c. Verslagen van het Comité tot wering van school verzuim en tot bevordering vau getrouw schoolbezoek, alsmede van de werklioden-veroenigiHg Eigen Hulp", die bij het jaarverslag der gemeente zullen opge nomen worden. d. Rekening en verantwoording over 1892 en be grooting voor 1893 van de administratie der Gas fabriek, waarvan de behandeling wordt voorbereid. Alios voor notificatie aangenomen. IV. Komen in behandeling eenige aanvragen om remissie van aanslag in den Hoofdelijken Omslag en de belasting op de honden over 1892, en worden deze overeenkomstig het advies der fiuanciëele com missie allen ingewilligd, als Hoofdelijke OmslagM. C. Clement f 0,61S. Drijfhout f 2,4372 A. Proos f3,04 J. Sinke f2,59 J. Van Luijk f 3,88 J/2 H. Schouwenburg f 2,48 A. Vink Jr. f 0,62 J. De Kruijter Jr. f 1,77 S. Har- tog f 1,77S. Gaanderse f 3,58 V2A. H. Günther f4,251/2; J. De Kruijter Sr. f 4,25 jhr. U. E. Lewe Van Nyenstein fl7,241/2; A. B. Marinkelle f53,06; P. L. B. J. Oosterbaan f 16,16 A. Van der Steeg, wed. Taapken f 69,62 Gb C. G. J. M. Loix f21,76 en D. Stigter f26,171/2. Belasting op de hondenJ. Baljé, W. Pelle en F. J. Clement elk f2. V. Aan de orde is de rekening van de admi nistratie der leenbank over 1892, met gunstig advies van de financiëele commissie. De rekening wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd en vastgesteld in ontvang op ƒ8710,12; in uitgaaf ƒ4018,84, alzoo met een saldo van 4691,28doch aangezien het bankkapitaal per resto nog bedraagt 4700, is er een tekort van ƒ8,72, dat echter, wagens liquidatie der bank, niet zal worden aangevuld. VI. Vervolgens wordt, overeenkomstig het advies der financiëele commissie, goedgekeurd en vastge steld de rekening van de fondsen der vernietigde gilden over 1892, bedragende in ontvang 676, in uitgaaf 8,31, met bepaling dat het saldo ad f 667,69 aan het Gasthuis zal worden uitgekeerd. VII. Komt in behandeling een besluit van het Gasthuisbestuur, om aan P. Hedel, na eervol ontslag als directeur van het Gasthuis, wegens overlijden van zijne vrouw, eene jaarlijksche toelage te ver- leenen van f 200. Dit besluit steunt op de overwegingen, »dat de meer dan lSjavige bediening van den directeur en diens nauwgezette plichtsbetrachting en zuinig be heer hem recht geven op de erkentelijkheid van het bestuur en op eea zorgenvrijen ouderdom"; alsmede »dat hij geene voldoende middelen bezit om in zijn onderhoud te voorzien." B. en VV. stellen voor dit besluit goed te keuren, bij de overwegingen vau het Gasthuisbestuur nog als reden voegende »dat de belanghebbende den ouder dom van 70 jaren zal hebben bereikt en zijn leeftijd dus een beletsel oplevert om verder in eigen onder houd te voorzien." De heer Den Boer verlangt steinmiug over dit voorstel. Het wordt in omvraag gebracht en aangenomen met 8 stemmen. Tegen de heereu Adam, Den Boer, Fabery De Jonge en Van Asperen Vervenn©. VIII. Wordt gelezen een voorstel van B. en W. ooi, aaugezien de termijn, waarvoor concessie tot heffing van sas- en havengelden is verleend, met 1 Mei a. s. verstrijkt, opnieuw concessie aan te vragen op het zelfde tarief als thaus in vigeur is, waarbjj wordt overgelegd een staat van de ontvangsten en uitgaven voor het sas en de haven over de jaren 18511892 welke staat aantoont dat gedurende die jaren ge middeld jaarlijks 261,14'2 meer is uitgegeven dan ontvangen. De financiëele commissie adviseert tot aanneming van het voorste], onder mededeeling van den wensch van een harer leden, dat als schepen des avonds na sluiting van het kantoor van den Ontvanger te Goes aankomen en des morgens vóór de opening weder vertrekken, de betaling van sas- en havengelden aan den sasmeester kan geschieden. De Voorzitter deelt hierbij mede, dat B. en W. ofschoon dit bijna niet noodig achtende, gehoor heb ben gegeven aan den wenk in het rapport dor finau. commissie vervat, en bij het erlangen der concessie van Ged. Staten (aan welk college steeds het geven van voorschriften voor de uitvoering wordt opge dragen) zullen voorstellen, om aan art. 6 van de voorschriften, luidende »Van de vaartuigen, di® de schutsluis doorvaren en bestemd zijn voor Goes, moet het sas- en haven geld voldaan worden ten kantore van den Ontvanger der gemeente Goes," toe te voegen, deze zinsnede »Indien echter het verblijf te Goes van zoo kor ten duur is, dat het valt in den tijd, waarop het kantoor van den Ontvanger gesloten is, kan de be taling geschieden aan den Sas- of buitenhavenmeestör. De heer Lambrechtsen merkt op, dat de wenk niet van de financiëele commissie, maar van één lid dier commissie is. Hij voor zich zou het zeer betreuren, als de bijvoeging opgenomen en de verantwoorde lijkheid voor de comptabiliteit voor zeker gedeelte werd"overgebracht van den Ontvanger op den Sas meester. Hij acht ze bovendien overbodig, bij de bekende welwillendheid van den Ontvanger, die het publiek ten dienste staat, ook als zijn kantoor offi- ciëel gesloten is. Voldoening der sasgelden ten kantore van den Ontvanger moet hoofdzaak big ven en de nu voorgestelde uitzondering kan aanleiding geven, dat gemakshalve de schippers, die niet bin nen d9 brug komen, er ook gebruik van maken. De Voorzitter zegt, dat B. en W. alleen door den wenk in het rapport der commissie op de zaak zijn opmerkzaam geworden, en bij onderzoek vernomen hebben, dat het eea enkele maal, bijv. met kermis, gebeurt, dat een schipper zijn vracht lost en dadelijk weder vertrekt, om nog eene andere vracht te halen. De maatregel blijft dus eene uitzondering, waaraan de Sasmeester gehouden is. De heer Lambrechtsen blijft van oordeel, dat de voortreffelijke controle, die nu in zake het sas- en havengeld bestaat, zal verloren gaan. Het betreft hier niet de betrouwbaarheid vau den Sasmeester, spr. vreest alleen, dat er voel van de uitzondering gebruik zal worden gemaakt, wat niemand contro leeren kan, maar waardoor eigenlijk voor een ge deelte eene ongewenschte overbrenging van verant woordelijkheid plaats heeft van den borg gesteld hebbenden ontvanger op een niet comptabelen ambtenaar. De heer Ochtman acht de bezwaren niet zoo groot, dank zij de welwillendheid van den gemeente-ont vanger. Maar het geval kan zich voordoen, dat een schipper, die aankomt en vertrekken wil tgdens het kantoor van den ontvanger gesloten is, met het oog op het getij een gansehen dag verliest al6 hij wachten moet. Als een schipper langer met zijn schip binnen het Sas vertoeft kan de Sasmeester dit zeer goed beoordeelen, en zal hij krachtens zijne instructie don schipper niet naar buiten mogen schutten, dan na vertoon der quitantie. Zelf zal hij dan de retributie niet mogen ontvangen. Na nog eene korte discussie wordt het voorstel tot wijziging van de voorschriften in omvraag ge bracht en aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen de lieren Quist, Lenshoek, Lambrechtsen, Den Boer en De Jonge Mulock Houwer. Het voorstel om B. en W. te machtigen tot het vragen der concessie op hetzelfde tarief als nu geldende is, wordt nu in omvraag gebracht en aangenomen met 11 stemmen. Tegen de heer Lambrechtsen. IX. Als leden van het stembureau voor de ver kiezing op 28 Febr. worden benoemd de heeren W. F. K. Lenshoek en B. M. Den Boer, terwijl de andere heeren, des noodig, als plaatsvervangers zullen optreden. X. Voor het opmaken eener nominatis van twee personen, ter benoeming door den Commissaris der Koningin van een lid in het college van zetter?, worden door B. en W. aanbevolen de heeren P. A. De Ligny en A. E. JansenM. D. Dekker en W. F. Van Riet. Volgens de stemming zullen op de nominatie ge plaatst worden de heeren P. A. De Ligny en M. D. Dekker. XL Tot lid der Commissie van voorlichting in zake de kohieren vau den Hoofdelijken Omslag wordt bij tweede stemming aangewezen de heer J. Adam met 7 st. Op dhr. Van Asperen Vervenne waven 3, op de hh. Lenshoek en Fabery De Jonge ieder I st. uitgebracht. De heer Adam verklaart de benoeming aan te nemen. XH. Nog moet worden benoemd een lid in de Gascommissie, welke vacature even als de vorige, is ontstaan door het vertrek van den heer D. Hil- dernisse. Na herhaalde stemmingen wordt benoemd de heer J. Fabery De Jonge met het lot tegen dhr. G. II. Kakebeeke. De heer Fabery De Jonge verklaart de benoeming aan te nemen, als er niet te veel werkzaamheden aan de betrekking verbonden zijn. De vergadering is daarna op de gewone wijze Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De gemeenteraad van Ter-Neuzen besloot met algemeene stemmen het hoofd der school te Sluis kil, den heer G. Jurrij^op diens verzoek over te plaatsen naar de nieuwe in aanbouw zijnde school in de kom der gemeente.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1