Gemengde Berichten. Hortgene. Woensdag gaf het fanfarengezel- schap y>Eendracht maakt Macht", met welwillende medewerking der rederijkerskamer Streven naar Ontwikkeling", alhier in de zaal van dhr. L. D. Van de Linde, zijn laatste uitvoering in dezen winter. De muziekstukken slaagden zeer goed, getuige het herhaald applaus. Het tooneelstukje Hard gaat ie", liep goed van stapel, maar het tweede, Studenten grap", liet wel wat te wenschen over. Het publiek was vrij talrijk. Borsele. Na eene vertraging van 50 dagen, hoofdzakelijk veroorzaakt door ijsbezetting en ijs- beweging in Zuid-Holland, werd Donderdag het werk der steenbestorting aan den oever bij de Zuidnol alhier hervat. Dien dag arriveerde het eerste steenschip sedert 28 December 11. om gelost te wor den. De dijkwerkers, die gedurende genoemden tijd niets hadden uit te voeren dan eenige zandgraving voor eigen rekening, waren in hun schik, dat zij aan den arbeid konden. Het onstuimige weder van de overige dagen was ook voor het verrichten der voorjaarspeilingen alles behalve gunstig. Het is te hopen, dat goede weersgesteldheid moge aanbreken, daar nog een groot aantal steenschepen zijn te lossen Een van de twee gevangenen, die op het Leidscheplein te Amsterdam uit den gevangenis wagen wisten te ontsnappen, is door de politie weer opgepakt. Zijn makker is nog zoek. Te Barendrecht hadden eenige kinderen in een schuur zich met schommelen vermaakt. Toen de pret uit was, en men de schuur reeds verlaten had, werd er een van het gezelschapje vermist. Men ging zoeken en vond den jongen in het touw van den schommel zoo noodlottig verward, dat hij, voor men hem er uit had, reeds een lijk was. Het is aan den brigade-commandant der ko ninklijke maréchaussee te Sprundel, gelukt de zaak van den 11. Maandag onder de gemeente Etten en Leur op den koopman J. K. gepleegden moord tot klaarheid te brengen. De dader, zekere P. J., heeft bekend den doodelijken steek aan den verslagene te hebben toegebracht. De door de werkloozen te Veendam gevraagde arbeid is van gemeentewege verstrekt, maar vragen om werk en het uitvoeren daarvan zijn twee. Dit bleek, want van de aanvragers namen slechts zeven arbeiders gedurende 2 dagen aan de werkverschaf fing deel. Een landbouwer aldaar had een arbeider in dienst, die geregeld bij hem werk vond. Onlangs op een 'ochtend wae de jonge man verdwenen. De land bouwer vond zijne plaats door een ander ingenomen. »Hoe komt gij hier en waar is uw kameraad?" vroeg de landbouwer. »Och, ik bin rampelsant veur »mien vrund", zei de ander. Hij kon van mörgen nijthij mos mit de warkeloozen noa 't gemijnte- huus, om te vroagen, of ze ook wat vour hom te doun harren." In de Geneeskundige Courant wordt gewaar schuwd tegen de giftige werking van het nieuwe ontsmettingsmiddel, het lysolen worden verschillende gevallen van vergiftiging, ook door uitwendige aan wending van dit middel medegedeeld. De noodzakelijkheid wordt uitgesproken, dat door de fabrikanten het lysol niet meer worde geroemd als een in handen van leeken, vroedvrouwen enz. geheel onschadelijk middel, en dat op de flesschen de woorden worden gedrukt»niet onverdund te gebruiken." De dioogte gedurende den winter van 1892 heeft voor* den oogst in Algeriö slechte gevolgen gehad. Op verscheidene plaatsen is het zaaikoren niet opgeschoten, en elders is het slecht gegroeid. Dientengevolge vreest men voor hongersnood. De regeeriDg heeft aan de profecten een som van 250,000 f'r. toegezonden, en enkele departementale vergade ringen hebben een som van 2,475,000 f'r. toegestaan voor den aankoop van zaaikoren. Dezer dagen kocht een landbouwer te Pleu- meur-Gaulier, bij Saint-Brieuc (Frankrijk) een prachtig varken Toen hij den volgenden dag het ligstroo ververschen wilde, zag hij tot zijne verbazing aan zijne voeten een goudstuk glinsteren van het jaar 1834, van 20 fres. Den dag daarop ging het evenzoo en de volgende dagen ook altegader goudstukken van genoemd jaar. De man sliep niet en at niet meer. Steeds liep hij achter zijn wonder- varken aan, in gras en modder wroetende naar goudstukken. Intusschen kwam het geval den veikooper ter ooren en deze vermat zich het geld op te eischen. Het was, zeide bij, de verkoopprijs van een koe. Het varken had het geld, zóo en zóóveel, ingeslikt en moest de beurs nog in het lijf hebben. Kortom, hij verlaügde den dood van het beest en eene zorg vuldige lijkschouwing. De eigenaar echter wil van zulk kort recht niet hooren. Hij heeft, zegt hij, te goeder trouw het varken gekocht met alwat er aan en in was en het is alleszins mogelijk, dat het de geldbeurs op het veld heeft verorberd. De zaak is nu voor den vrederechter van Lézar- drieux. Door de Figaro werd melding gemaakt van een afgesneden hand, die in een papier gewikkeld op straat was gevonden. Men dacht natuurlijk aan de een of andere afschuwelijke misdaad, doch na onderzoek is gebleken, dat deze hand reeds verschei dene eeuwen oud was en vroeger, ongeveer 40 jaren geleden, door graaf La Panonze in Egypte van een mummie was afgenomen. De meid had bij een op ruiming, dit stuk speelgoed, zooals ze meende, in de papiermand geworpen. Bij eene ophooping van telegrammen, als ge volg eener storing in de geleidingen te Chicago, werden door één telegrafist, in een tijdsverloop van 3 uren en 50 minuten, 326 berichten overgeseind eene snelheid alzoo van gemiddeld 423/i& seconde per telegram. In het Zuidwesten van Rusland heeft men een zeer buitengewoon verschijnsel waargenomen. De muizen zjjn er niet alleen uit het veld maar ook uit de steden en dorpen verdwenen. De Kiew-Slowo vermeldt, dat in het voorjaar van verleden jaar zulk eene overgroote hoeveelheid muizen in die stre ken voorkwam, dat de boeren ze onmogelijk konden uitroeien, en er eene belangrijke schade aan den oogst door werd toegebracht. Blijkbaar kwamen die muizen van elders want aan eene plotselinge bui tengewone vruchtbaarheid zonder reden kan niet gedacht worden. In dit voorjaar hebben deze kna- gers zich weder verder begeven en die streken verlaten; de talrijke gaten, die zij in velden en tuinen gemaakt hebben, leveren alleen nog het be wijs, dat zij daar doorheengetrokken zijn. In den nacht van 13 op 14 dezer heeft in Noord-Sleeswijk een hevige sneeuwstorm gewoed, tengevolge waarvan de sneeuw op verscheidene plaat sen een meter hoog lag. In hot koninkrijk Saksen worden verscheidene landstreken getroffen door overstrooming. In Elster- berg stonden Dinsdag, 14 dezer, groote industriëele etablissementen onder water. Hier en daar waren spoorwegen onbruikbaar geworden. Te Moorsele, België, zijn 80 personen zwaar ziek geworden na het eten van het vleesch van twee zieke en heimelijk ten verkoop aangeboden kalveren. Prof. van Ermengen te Gent heeft naar de oor zaak der ziekte een onderzoek ingesteld en daarbij den bacillus gevonden, die de ptomaïne heeft afge scheiden, welke de ziekte heeft teweeggebracht. Van de 80 personen zijn 4- overleden. Het vleesch was gekookt en gebraden, maar daardoor de smet stof niet vernietigd. Dieren met dit vleesch gevoed werden ziek of stierven. Prof. van Ermengen zegt, dat vaak gevallen van cholera nostras door gebruik van dergelijk vleesch ontstaan. Op de Midway Plaisanco, nabij de hoofd ingang der tentoonstelling te Chicago, worden thans, of zijn wellicht, de fundamenten gelegd van een toren, 178 M. hoog en 64 M. in doorsnede, wiens grootste bij zonder heid daarin zal bestaan, dat men op zijn plateau door middel van een electrischen spoorweg zal komen, die zich spiraalvormig buiten om den toren, met een stijging van 113.1, naar boven windt. Voor de afdaling dient een in het inwendige van den toren aangebrachten spiraal spoorweg. Iedere trein kan 54 personen bevatten, en om alle reizigers te kunnen vervoeren zal men ieder uur 200 van zulke treinen laten loopen, dus iedere 18 seconden één. De totale lengte van den afstand voor op- en afvaart bedraagt ongeveer 4 K.M. Het ont werp van den toren is van den ingenieur K. L. Lehmann. De kosten worden op 2 millioen dollars De welbekende rijke Amerikaan Jay Gould wilde ten eigen behoeve een telegraafkabel door den Atlantischen Oceaan hebben. Hij telegrafeerde daar toe aan den agent der firma Siemens en Halske, die op hot aangewezen tijdstip verscheen. »Ik wensch", zeide de kleine groote man tot hem, »dat uwe firma, voor mijne rekening, zoo spoedig mogelijk een kabel door den oceaan legge". Toen de agent, van zijne verwondering over eene zoo kostbare be stelling was bekomen, antwoordde bij»Zeer goed, mr. Gould, wij zullen er gaarne voor zorgen, en, om den grootsten spoed in acht te nemen, zal ik mijne firma dadelijk telegrafeeren, dat zij onver wijld de plannen voor het werk doe ontwerpen". Waarde heer, ik vraag geen plannen", luidde het wederwoord van mr. Gould, terwijl hij zijne schit terende oogjes op den agent vestigde, »ik heb alleen een kabel noodig. Ziehier voorloopig een wissel van 100,000 pd. st. voor uwe firma, en wil mij tegen het einde der week laten weten hoe het werk vordert". Aldus geschiedde. De agent meldde zich te bekwamer tijd aan het kantoor met de boodschap: »Mr. Gould, indien het u gelegen komt, zullen onze ingenieurs u hunne plannen voorleggen." Beste man", hernam de aldus aangesprokene, »ik heb u reeds gezegd, dat ik geene plannen noodig heb. Ik ken de firma Siemens en Halske en ben er zeker van, dat al hetgeen zij aflevert uitstekend is. Ik vraag ook niet naar de kostenga dus heen, breng den kabel in orde en zend mij de rekening. Hier is intusschen nog eene chèque van 100,000 pd. st. als voorschot op het werk. De kabel was in den kortsten tijd gereed en be hoort tot op den huidigen dag tot de besten der bestaande. Aan de Deli Ct., wordt uit Serdang van 8 Januari geschreven Werd Deli indertijd door beroemde jagers bezocht, niemand heeft zulk een succes nog gehad als de in lander Moestafar. Eergisteren ging hij uit en ont moette een olifant met een jong. Den olifant neer te schieten was voor hem het werk van een oogen- blik, waarna hij overging tot het vangen van het jong om het aan een boom vast te binden daarmede gereed zijnde, begon het beest zoo jammerlijk te schreeuwen, dat twee groote olifanten het ter hulp kwamen snellen. Moestafar wilde echter zijn prooi niet loslaten velde ook de beide beesten, waarna hij zich met het jong naar Loeboeq-Pakam begaf, waar het nog is. Den volgenden morgen ging hij de cada vers der olifanten bezoeken en mocht daar het geluk smaken twee tijgers te ontmoeten, welke beiden door zijn geweer neder vielen. Alzoo doodde hy in twee dagen drie olifanten, maakte er éen buit en doodde buitendien nog twee tijgers. In 't geheel vielen door zijn lood zes tijgers in zeer korten tijd. Een en ander gebeurde ter hoogte van kilometer 32, op de lijn Perbaoengan." Keizer Wilhelm kreeg een brief uit Marburg van den volgenden inhoud Waarde meneer Keizer, ik zou graag naar het gymnasium gaan en in de theologie studeeren, maar papa heeft verscheidene kinderen en kan het niet betalen". Na onderzoek kreeg het jongske voor 3 jaar eon beurs van 100 Mark. Het stoomschip »Syren", van Londen naar Bermuda, is door de te New-York aangekomen bark »Knudswig" gepraaid en van mondbehoeften en water voorzien. Heel de bemanning was ziek het water aan boord was ondrinkbaarsedert 6 dagen zwalkte 't schip rond, zonder iemand aan het stuurrad, zonder lichtenniemand van de op varenden was bij machte iets te doen en toen de kapitein, op den 12n dag van de reis, in staat was op het dek te komen, viel zijn laatste sextant bij ongeluk over boord. Het geheele schip was met mosselen bezaaid. In het Westminster-Aquarium in Londen is een worstelende leeuw te zien. Zijn tegenstander heet Alicamousa, eene sterke reusachtige neger. Hij gaat bij den leeuw Prins in de kooi, laat het dier allerlei kunsten verrichten en vangt vervolgens eene worsteling aan, die volgens kenners van deze zaken niets te wenschen overlaat. Bij de pas gehouden eerste vertooning voor het publiek in de Oxford Music Hall" was de leeuw eenmaal en de neger tweemaal de baas in de worstelpartij. Daarna werd de leeuw gevoederd en vervolgens werd bij nog even tot een staat van wildheid geplaagd, om te laten zien dat hij wel degelijk een woest en gevaar lijk dier is. Is een man, die hertrouwt als hij bemerkt dat zijn eerste vrouw reeds getrouwd is, schuldig aan bigamie Deze vraag hield een Londensche recht bank bezig. De jonge man, een kantoorbediende, trouwde in 1886, maar bemerkte in 1892, dat zijn vrouw viermalen achtereen, bij 't leven van haar vorige echtgenooten, was getrouwd en de laatste keer met een man, die ook nog een vrouw had Hij achtte zijn huwelijk ongeldig, \erliet haar en trouwde eene andere vrouw. De rechtbank verklaarde hem niettemin schuldig aan bigamie en veroordeelde hem tot 6 weken dwangarbeid. Op het laatste te Berlijn gehouden aardrijks kundig Congres werd besloten tot de vervaardiging van een kaart der geheele aarde op de schaal van 1 1.000.000. Naar die verhouding komt 1 millim. in de werkelijkheid met één kilometer overeen. Wegens de groote oppervlakte, die zulk een kaart zoude heslaan (151 vierk. meter) zal deze in afzonder lijke bladen verschijnen. De kosten aan het werk verbonden, worden op 3.800.000 mark geraamd. Op Zante blijven de aardbevingen aanhouden. Men vreest voor 't ergste. Zelfs is men bang, dat 't geheele eiland zal verwoest worden. De nood onder de bevolking is zeer hoog gestegen, ook door de koude, die buitengewoon hevig is. Ten voordeele der noodlijdenden zijn collectes gehouden, o. a. te Triëst, die 1 \'2 millioen drachma's hebben opgebracht. Maar dat is nog lang niet voldoende om de ellende te lenigen. Door een dynamiet-ontploffing te Gador bij Almeria (Spanje) is een huis gesprongen en zijn 11 personen, waaronder eenige kleine kinderen omge komen. Twee der kinderen vond men onder de puin- hoopen nog levend, maar kermend van pijn. Te Warschau is een vreeselijke ontploffing ge beurd. De straat Skeleswaja is gesprongen op een lengte van 30 voeten, juist op 't oogenblik, dat een lijkstoet, grootendeels bestaande uit troep 3n der elfde brigade, die een harer jonge officieren begroef, op de plaats voorbijging. Er zijn verscheidene dooien en gekwetsten. Men heeft de oorzaak der ramp nog niet kunnen vaststellen. Volgens de eenen zou er quaestie zijn van een dynamietaanslagvolgens anderen zou het ongeluk enkel aan een toeval te wijten zijn, name lijk aan een gasontploffing. Een hevige aardbeving heeft plaats gehad op het eiland Samotrake. De Grieksche Regeering zond er levensbehoeften en beesten heen voor de grooten deels uit landbouwers bestaande bevolking. Ingezonden Stukken. Geachte Redactie Ia de Goesche Courant van 14 Febr. jl. staat ver meld, dat door den heer J. K. Van der Veer uit Middelburg, in de herberg 't Havenzicht, onder Wil- helminadorp, eene lezing gehouden werd. Ik neem de vrijheid dienaangaande op te merken dat het Havenzicht niet tot Wilhelminadorp of de gemeente Kattendijke, maar tot de gemeente Goes behoort Te Wilhelminadorp werd den genoemden heer evenzeer de lokaliteit tot het houden van voor drachten geweigerd als te Ierseke. Moge hef; goede voorbeeld van beide plaatsen algemeen navolging vinden, daar waar leiders van de sociaal-democratische partij, zooals de heer Van der Veer, wenschen op te treden. Het Zeeuwsche volk is toch nog niet zoo ver basterd om eene partij te willen volgen die slechts weet op te bitsen, die slechts verbittering tracht te wekken en tweedracht poogt te zaaien tusschen de zonen van hetzelfde vaderland, en die luide verkondigt, dat zij de omverwerping der bestaande maatschappelijke orde beoogt met alle baar ten dienste staande wettige of onwettige, vredelievende of ge weldadige middelen. B. Burgerlijke Stand van Gees van 15 tot 17 Febr. 1893. Geboren 16, Christiaan, z. v. Hendrik Wijs en Elisabeth Christina MaasAdriana Wouterina, d. v. Jacob Van den Berge en Wilhelmina Elisabeth Digna Vink. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Te 's°IIeereiilioelfc werd Woensdag door den notaris Mulock Houwer te Goes geveild een woonhuis en erf te 's-Heerenhoek, in de Rijke buurt, groot 1 A. 90 c.A toebehoorende aan de wed. en erven J. Pompernolle. Het werd gekocht door dhr. J. Clarijs té 's-Heerenhoek voor f 100. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatifen 18 Feb., 's Heerenhoek, afbraak, varkens, boomen, Hollmann. 21 Goes, liuis eu erf, Paardekooper Overman. 22 's Heerenhoek, iuspan, De Ronde Bresser 22 Hansweerd, diversen, Prins. 23 Ierseke, huis, werkplaats, erf, Gallis Merens. 23 Ierseke, huizen en erve», Pilaar. 23 - Nisse, inspan, Van der Kloes. 24 f Nisse, inboedel, Van der Kloes. 24 's Heer Arendsk., hoefje en land, Pilaar en Mulock Houwer. 24 Wemeldiuge, vrachtrijdersinspan, Gallis Merens. 24 v Ierseke, oesterput odz., Pelle en Lansen Croin. 25 a Nisse, diversen, De Ronde Bresser. 27 Nisse, inspan, Van der Kloes. 27 Wilhelminadorp, inboedel enz., Pilaar. 27 Nieuwdorp, hoefje, l)e Ronde Bresser. Kruiningen, bouw- en weiland, Pelle eu Lansen Croin. 1 Mrt., Baarsdorp, inspan, De Ronde Bresser. 1 Biezeliuge, woonh., schuur, tuin, boomgaard, Pilaar 2 Baarsdorp, meubelen, De Ronde Bresser. 2 Eversdijk, inspan, Gallis Merens 2 Nieuwdorp, meubilaire goederen, Mulock Houwer. 3 n lerBeke, inspan, Pilaar. 3 Kortgene, hoereniuspan, huisraad, Roelof. 3 Heinkenszand, huis en land, De Ronde Bresser. 6 Schorc, bouwland, Van der Kloes en De Ronde Bresser. 8 Kattendijke, iuspan, Mulock Houwer. 9 u Heinkenszand, hofstede, bouwland De Ronde Bresser en tienden, en Van der Kloes. 9 ir Heinkenszand, weiland en rietveld, De Ronde Bresser. 9 Baarland, meubilair, Van der Kloes. 15 .Wolfertsdijk, inspan, Pilaar. Mei, Schore, hofstede, Gallis Merens. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 18 Februari 3.58 4.15 10.28 10.45 19 4.33 4.52 11.3 11.22 20 5.10 5.29 11.40 11.59 21 5.48 6.7 0.18 22 6.26 6.48 0.37 0.56 23 7.11 7.36 1.18 1.41 24 8.5 8.39 2.6 2.35 Marktberichten. KRUININGEN, 15 Februari 1893. Tarwe f 6,50 a f 6,Rogge f 5,a f 4,80, Wintergerst f 4.50 a f 4 Zomergorst f 4,10 a f 3,80, Haver f 3,25 a f2,60, Erwten f7,50 a f7,Boon u f6,25. MIDDELBURG, 16 Februari 1893. Wjj hadden heden van de meeste artikelen een vrij voldoenden aanvoer. Walch. Tarwe vond naar deugd en qualitcit van f 6,50 tot f 6 75 goede kooplust Rogge tot f 5,EO aangeboden. Win tergerst f 4,75. Zomerdito f 4,20. Walch. Witte Boonen met mindpr aam oer en goede vraag f0,10 hooger Puike qualiteit f 8,60 betaald eu een enkel monster nog tot f 8,50 opgegevcu. Walch. Bru'ne Boonen met veel verschil van deugd en qua liteit tot f 8 af S,25 verhandeld. Walch Paardenboonen hield men op f 0. Walch, Tuiuboonen in verlezen soort f 6,50. Walch. Gr< ene Erwten met weinig omgang iu puike soort eu kook f8,50 a f8,75. Koolzaad zonder omgang. Boter f 0.95 a 1.05 per K.G. Eieren f3,20 per 100 gluks. Advertentiën. Bevallen van een Jongen J. C. A. LANDRY— Kakebeeke. Marengo, 16 Februari 1893. Op aanstaanden Maandag20 dezor, hoopt onze geliefde vader, behuwd- en grootvader MARINUS WILLEMSE, zijn 7©ste11 geboortedag te herdenken. Zijne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Ierseke, Februari 1893. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde echtgenoot en vader CHRISTIAAN VAN LIERE, in den ouderdom van ruim vijf en-vijftig jaren. Allen die den overledene van nabij gekend hebben zullen ons treurig verlies beseffen. Wed. C. VAN LIERE en kinderen. Rilland-Batb, 11 Februari 1893. Heden overleed onze hartelijk ge liefde echtgenoot, vader en behuwdvader, de Weledel Zeergeleerde Heer Dr. O. H. J. STEENBERG, in den ouderdom van bijna 62 jaren. Uit aller naam, Mevr. de wed. C. STEENBERG— Van Gorsel. Rilland, 12 Februari 1893. Heden ontsliep na een kortstondig Inden onze geliefde vader ARNOLDUS SNOEP, in leven horlogemaker, in den ouderdom van ruim 77 jaren. Uit aller naam C. SNOEP. Kruiningen, 15 Febr. 1893. Voor de vele bewijzen van belang stelling en deelneming bij mijne verkiezing tot Lid van den gemeenteraad betuig ik mijnen welgemeenden dank, alsmede aan alle kiezers die bun stem op mij hebben uitgebracht. D. BOONE. Oudelande, 17/2 '93.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2