1893 N°. 22. Zaterdag 18 Februari. 80stc jaargang. ID© "V©risLiesiirQ" voor een lid van den Gemeenteraad De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommors 5 cent; met bijblad iO cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advcrientib'n voor dit blad aangenomen by de boeren Nijgh Van Ditmab te Rotterdam en verder by alle Boekverkoopers en Brievengaarders. COURANT. Be prijs der gewone advertentiün is van 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Gij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pnjsjj slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende] dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. iBsscndfog van advertentiën vóór aren tp öess «lag der uitgave. -• rarer* -y. ici wegens het v«s:tiek uit de gemeente vru deu keer D 1JIL- DERNÏSSE, zal plaatshebben oj> Dinsiag dm 28 ïe" b r u a r i a s van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uren, in een der zulen V2U Int Raadhuis. De kiezer, die zijn stembriefje verloren of er geen ontvangen heelt, kan er een ter Secretarie bekomen. Goes, den 17 Februari 1893 Burgemeester en Wethouders ven Goes, J. G <1. W HAMElt. I)e Secretaris, HARTMAN. Wij ontvingen uit Almosa (Colorado) een schrijven ter opname in ons blad, hetwelk onge veer als volgt luidt ISollanil-Colosiie San Jbuis-Vallei. Alamosa, Colorado, 1 Februari 1S93. Geachte Redactie Gaarne wenschte ik een plaatsje in de kolommen van uw veelgelezen blad. Aangezien we den 12 November 1892 vertrokken zijn nit Amsterdam met bet stoomschip Dubbeldam", onder geleide van de Nederl. Americ. Land- en Emigratie-Maatschappij, wil ik hierin te kennen geven, dat we nog niet anders gehad hebben van bedoeldo maatschappij dan groote teleurstellingen. Voor we vertrokken van Amsterdam werd ons gezegd dat we als 2de klasse-passagiers zouden varen, maar o weetoen we des middags 12 uur aan boord stapten, werden we beneden in het ruim gelaten en tot onze groote verwondering was er geen stoel of bank om op te zittenieder had een hok waarin hij moest kruipen en wanneer het etenstijd was konden we net zitten als de varkens aan den trog. Zoo hebben we 13 dagen doorgebracht in een klein gedeölte van het schip, met ongeveer 300 menschen. De blijdschap was groot onder ons, toen we te New-York hier uit verlost werden. Toen zijn we Zondagsmiddags om 1 uur vertrokken uit New-York met den trein naai de St. Luis-vallei, alwaar we van alles goed verzorgd werden. Heerlijk mooie praatjes van de heeren Zout man en V. d. Hoogt over de schoonheid van de vallei deden ons opgeruimd en welgemoed de toe komst tegengaan. Donderdagsmorgens om 10 uur kwamen we op onze bestemming, alwaar we 2 groote gebouwen voor ons zagen, waarin we tijdelijk ons verblijf moesten houden. Ieder huisgezin kreeg hierin ook een kamertje en we konden des daags ons ver lustigen in een heerlijken zonneschijn, maar als de avond aankwam sneed ons de koude door de leden, zoodat het in die huizen onhoudbaar was. Al spoedig werden dan ook de wrange vruchten van dit alles geplukt. Nauwelijks waren wij 14 dagen in deze gebouwen of er waren ouders die hunne lieve kinderen grafwaarts moesten dragen. Zoo zijn er dan in den tijd van 14 dagen 12 kinderen van 2 tot 5 jaar begraven met nog een oude vrouw. Toen deze rampen voorbijgegaan waren, wilden we ons aaQ den arbeid begeven. De heeren van de Maatschappij gaven ten slotte, door het gemor vau de menschen om toch wat te verdienen, eenig werk dat daarin bestond oin in de bergen wat hout te hakken. 25 menschen gingen daarheen, gewapend tegen het wilde gedierte, dat hen in den nacht bedreigdedit had 14 dagen ge duurd, toen wilden zjj het loon hebben. De heeren hadden daar niets tegen, zij zouden betalen 30 centen daags, meenden ze, was toch wel genoeg voor dezen arbeid, hoewel de menschen met be vroren teenen en ooren thuis kwamen en bun te voren anderhalve dollar beloofd was. Begrijpelijker wijze staakte men dit werk. Toen zouden we gaan zien naar het land dat aan de Maatschappij behoorde. Zij had toch 15000 acres volgens de brochure, en wel in cultuur, en het liefst 7 voet zware en lichte klei. Maar hoeveel mijlen we ook her- en derwaarts liepen, nergens vond men kleigrond, maar wel zand met lage bosschen begroeid. Zoo "diep kon men niet graven dat men klei vond. Nu kwam er weer een teleurstellingeen telegram uit Denver, da hoofdstad van Colorado, aan den heer J. v. Boven, dat de Maatschappij geen voet grond had in heel de vallei, en spoedig volgde een brief, dat Zoutman en Van der Hoogt een paar gelukzoekers waren. Toen hebben deze heeren naar Nederland getelegra feerd, dat professor Noordtzij eraan te pas moest komen, die goede man zou hier alles regelen en goed maken, ofschoon er niets goed te maken was. De menschen hadden toen al de emigrantenhuizen verlaten op eenige gezinnen na, die niet weg konden wegens hunne zieke kinderen. De heeren Dusseldorp en Yan Boven spanden alle krachten in, om ons ieder een goed huis te bezorgen. De eerste voorzag ons direct van het meest noodige, zooals kachel, stoelen, tafels en zoo voort. Nu kwam de heer Noordtzij ons opzoeken en die gaf al dr.delyk zijn ongenoegen te kennen over ons ongeduld en onze slechte handelingen, terwijl we toch wisten, dat hij op de komst was. Maar al spoedig wezen we hem op die arme kinderen, die als het-ware door de koude hun leven hadden verloren. Hij sprak ons daarop op trotscben toon toe, dat we moesten zwijgen over het Godsbestuur. Toen legden wij hem de brochure voor den neus en wezen hem op de grove leugens die zij daarin hadden geschreven en we vroegen hem wie er ver antwoordelijk was voor deze brochure, en zijn ant woord was natuurlijk: »wij." Toen zeiden we uit volle borst dat wij bedrogen waren. Daarop legde hij ons het stilzwijgen op en bij ging ons vertellen dat we niet moesten denken, dat hij karakterloos was, »want", zeide hij, »ik ben lid van de 2e Kamel en lid van de Provinciale Staten en lid van den gemeenteraad te Kampen en bovendien professor aan de Theologische school." Dat woord bedrogen" kon hij niet dulden, hij wilde ons verder niet meer hooren. Hij deelde nog mee een blief ontvangen te hebben van een ouderling, dat zijn vertrouwen in Nederland nog niet was geschokt aangaande deze zaak. Verder zou hij «alles onderzoeken en hij is toen uit ons midden vertrokken. Hij zeide alleen nog, dat hij Zoutman en v. d. Hoogt wel kendehet waren eer lijke lui, maar wij weten wel beter. 8 dagen latei- kwam dhr. Noordtzij met zijn kameraden terug met de mededeeling, dat zij nu 30000 acres land hadden gekocht dicht bij de stad Denver buiten de vallei best, puik land, alles kan men verbouwen. Wat zullen de boeren in Holland nu gelukkig zijn, dach ten we. Telegrammen en mooie brieven zullen we nu kunnen laten volgen. Laat de boeren nu maar komen, hier is geld te verdienen. Brood in overvloed. Brengt al uw geld mee, wij zullen overal voor zorgen. Dit werd den eersten boeren ook gezegd, maar die moesten al spoedig beslag op do bank leggen, wat hun nog 124 dollar kostte. Wij willen daarom de Hollanders waarschuwen om zich niet toe te vertrouwen aan de heeren Noordtzij, V. d. Hoogt en Zoutman, want wat die mannen ons op de mouw gespeld hebben, zullen we niet licht vergeten. Het land, dat zij nu hebben, bij de stad Denver, is land waar geen water bij kan komen, en regenen doet het er zelden. Er was daar veeltijds geen drinkwater voor de menseben die daar gewoond hebben. Deze zijn dan ook van armoede uit dat land vertrokkende huizen, die op dat land stonden, hebben ze al verlaten, dus ieder kan zeer goed be grijpen welk land het is. De Staat Colorado heeft die menschen 3 jaar ach tereen moeten helpen wegens broodgebrek. Ver leden jaar", zegt ons de burgemeester van Alamosa, hebben de menschen wat geoogst, omdat er toen nog al wat regen is gevallen, maar overigens waar schuwen alle menschen voor dat land." Ds. Van den Heuvel, predikant in Kansas, die deze Country goed kent en weet, dat de menschen haar verlaten heb ben uit broodgebrek, heeft ons gewaarschuwd om daai* toch niet heen te trekken, en niet alleen ons, maar ook professor Noordtzij zelf, om de menschen toch niet op nieuw in ellende te dompelen. Ds. Van den Heuvel ontving echter een onverschillig ant woord van hem. Toch heeft prof. N. nog enkele huisgezinnen met een vroom praatje hier vandaan getrokken en liefst wel op een Zondagmorgen, na mooi gepreekt te hebben, en des middags heeft hij een wagen afgehuurd en de menschen een contract laten teekenen om zich aan hem te blijven toever trouwen. We zullen hiermede voorloopig eindigen, in de hoop dat alle Zeeuwen en Hollanders begrij pen zullen m8t welke personen wij hier te doen gehad hebben. De Redactie vriendelijk dank zeggende voor de groote plaatsruimte, mij afgestaan, noem ik mij, Uw dn., CORN. MOERMAN, vroeger woonachtig te Ierseke. GOES, 17 Februari 1893. Gisteravond had in »de Prins van Oranje" alhier eene openbare uitvoering plaats van het Har monie-gezelschap »Hosann a", ten voor- deele van de économische spijsuitdeeling. Deze uit voering verdient om twee redenen een gunstige vermelding. Vooreerst om het goede doel en ten andere omdat de verschillende nommers van het programma op verdienstelijke wijze werden ten ge- hoore gebracht. Dank zij de goede leiding van don directeur, den heer L. De Beste Wz., maakt dat gezelschap steeds goede vorderingen waarvan deze uitvoering weder het bewijs gaf. Ofschoon hot pu bliek niet talrijk was opgekomen zal toch, tenge volge van een gecirculeerd hebbende inteekenlijst, de opbrengst voor het prijzenswaardige doel niet onbelangrijk zijn. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging j Voor Nederland en Oranje" alhier is in de gister avond gehouden vergadering tot eandidaat voor de s. s. gemeenteraadsverkiezing gesteld de heer J. Donnar. Naar wij vernemen zal de agent der spoor boot alhier, die een ge ruimen tyd de belaugen van dien dienst in verband met die van het reizend publiek heeft waargenomen, met 1 Maart a. s. af treden en worden vervangen door den heer J. Th. Pilaar alhier. Naar wij vernemen hebben vele Roomsch- katholieken alhier besloten op aanstaanden Zondag, ter viering van het vijftigjarig bisschopsjubilé van Z. H. Paus Leo XIII, de Nederlandsche drie kleur of de Pauselijke vlag uit hunne woning te doen wapperen. Mochten wij met lof gewagen over den stand der wintergewassen in het najaar van 1892, thans nu de winter voorbij is kunnen wij nog het zelfde melden. De wintervorst, die 22 Dec. intrad, en tot dienzelfden datum in «Lanuari aanhield, was niet zeer streng, altlians tijdens de vorst was er weinig windhet dunne sneeuwlaagje deed daaren boven ook nog zijn nut ter beschutting. Na eenige dagen dooi trad de vorst weer in, die het ergste deed vreezen, wijl het water niet was weggezonken. Gelukkig was die vorst van korten duur, zoodat zelfs het koolzaad, het meest teere gewas, weinig van de vorst weet en mooi staat. Mansweerd. Jl. Maandagmorgen overleed alhier de heer F. V. De G r o o f, in leven expediteur en consulair agent van Balgiö. Na eerst te Bath zich als expediteur gevestigd te hebben, van waar hij sedert de opening van het kanaal door Zuid-Beveland vertrokken was, was hij hier als zoodanig werkzaam. Met recht mag van hem gezegd worden, dat hij een werkzaam leven heeft geleid. Overal waar het de belangen der scheepvaart gold, stond hij deze vóór met woord en daad. Door zijnen onvermoeiden arbeid hebben dan ook vele verbeteringen en wijzi gingen betreffende de scheepvaart plaats gevonden. Ook Hansweerd verliest veel in den heer De Groof, die onpartijdig, steeds met de meest bereid willigheid, hulp bood, waar die gevraagd werd. Zijn overlijden is voor velen in onze gemeente een zware Wisse. Deze gemeente zal eerstdaags een ge voelig verlies lijden door het vertrek naar elders van twee zeer geachte en gewaardeerde ingezetenen, die belangrijke openbare betrekkingen bekleeden. Vooreerst dhr. P. Luteijn, sedert vele jaren lid van den Gemeenteraad en President-kerkvoogd, en verder dhr. W. Wondergem, even langen tijd lid van den Gemeenteraad, Secretaiis-kerkvoogd, lid van het Burgerlijk Armbestuur en Gezworen van de Buitenpolders van Nisse. Ook dhr. C. Smits, gezworen van dezelfde polders, vertrekt naar Baars- öorp en zal voor gemelde betrekking bedanken. Moeilijk zal het gaan, voor al die betrekkingen personen te vinden, evenzeer geschikt voor hunne gewichtige taak als de genoemden. Algemeen wordt hier dan ook hun heengaan betreurd. Oudelande. Bij de herstemming voor oen lid van den Gemeenteraad is gekozen de heer D. B o o n e met 31 stemmen; de heer C. van de Repe verkreeg 17 stemmen. De St. Ct. bevat de statuten der vereeniging tot stichting en instandhouding eener sclioo! met den bijbel aan den Oostdijk, behoo- rende tot de gemeenten Krabbendijke en Kruiningen te Krabbendijke. Bij kon. besluit is E. L. baron van Har- denbroek benoemd tot burgemeester der ge meente Domburg. De heer O p p e d ij k, lid der Tweede Kamer i voor het kiesdistrict Harlingen, heeft weder een aanval van beroerte gehad, en de geneesheeren heb ben hem thans bepaald aangeraden om voor die betrekking te bedanken. Ook de heer Kat. er, voorzitter van Patrimo nium", is ernstig ongesteld. De correspondent der N. R. Ct. te Berlijn seint j De Berljjnsche bladen berichten, dat er sedert eenige dagen onderhandelingen gevoerd worden tus- schen den heer Tbielen, minister van openb. werken, en eene commissie van eenige heeren uit Engeland en Nederland, over het maken van eene kortere reisgelegenheid tusschen Londen en r 1 ij n. Zoodra de daarvoor bestemde groote stoomschepen in de vaart gebracht zullen zijn, zou dientengevolge de tegenwoordige duur der kortste reis met twee uren verminderd worden. De reis zou gaan van Londen naar Harwich per spoor, van daar naar den Hoek van Holland, en verder over Rotterdam naar Berlijn. De Engelsche afgevaardigden waren lord Hamilton, de heer Gooday, directeur der Great Eastern railway company, en de agent van deze maatschappij te Keulen, de heer Oswald. Neder land werd vertegenwoordigd door den heer Nierstrasz. De commissie hoopte den len Juni a. s. de nieuwe reisgelegenheid te kunnen openen. - Bij Kon. besluit is de ritmeester jhr. W. F. H. Van de Poll, van den grooten staf, adjudant van H. M. de Koningin, op zijne aanvrage, op pen sioen gesteld, en het bedrag van het pensioen be paald op ƒ1495. Hem is de rang verleend van ma joor, terwijl hij, onverminderd zijne hoedanigheid van gepensionneerd officier, gehandhaafd blijft in zijne betrekking van adjudant van H. M. de Ko ningin in gewonen dienst. Aan het personeel der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwe gen, dat uit kracht van de bepalingen van het reglement aanspraak maakt op een deel der alge- meene premiekas, is over 1892 niets toegekend. Kerkelijke Zaken es Onderwijs. Uit het jaarverslag der vereeniging tot be vordering van Katholiek bijzonder onderwijs" blijkt, dat in het Pensioenfonds voor 249 onderwijzers het bedrag van 3984 werd gestort. De oefenscholen voor kweekelingen te Amster dam, Rotterdam, Haarlem, 's-IIage, Hoorn, Alkmaar, Noordwijk, Voorburg te zamen 94 kweekelingen tellende en de scholen te Amsterdam en Rotterdam tot vorming van hoofdonderwijzers, werden krachtig ondersteund. De subsidiö'n bedroegen de som van 4474,70. Voor 10 kweekelingen, die slaagden in het onder wijzersexamen, werd de gewone belooning van 100 Het bedrag van f 4900,69 werd besteed om ge schikte kweekelingen tot Roomsche onderwijzers te doen opleiden. Te 's-Gravenhage is voor het examen in de nuttige handwerken geslaagd mej. M. A. A. G. Biersteker, uit Leiden. SSeinkensKfind. Op 1 Januari 189-3 bevonden zich in deze gemeente 196 kinderen van 6 tot 12 jaar. Hiervan bezochten alhier de school 77 jongens en 69 meisjes, de scholen elders 10 jongens en 6 meisjes, te zamen 162 schoolgaande kinderen. Niet ter school gaan 11 jongens en 10 meisjes die nog geen 6 jaar waren bij de toelating in April, wegens ziekte 3 jongens en 1 meisje, hier niet thuis behoo- rende 1 meisje, als zijnde ongevaccineerd (gemoeds bezwaar) 1 jongen en 2 meisjes, wegens vóór het 12e jaar de school verlaten 3 meisjes, terwijl de bewaarschool bezocht werd door 1 jongen en 1 meisje. Rechtszaken. Arrondissements-RechtbanJc te Middelburg Heden zijn veroordeeldL. P., 20 j., te Hoede- kenskerke, wegens mishandeling van een ambtenaar, tot 1 maand gevangenisstrafJ. L. D., 22 j., te Ierseke, wegens mishandeling, tot 7 dagen ge vangenisstraf; - J. D. Mz., 22 j, te Ierseke, we gens mishandeling en overtreding der wet op het dragen van wapenen, tot f 3 en f 5 of 3 en 5 dagen; A. d. B., 21 j., te Hansweerd, wegens mishandeling, tot 7 dagen gevangenisstraf. Vrijgesproken werden: L. P., 20 j en C. P., 17 j., beiden te Hoedekenskerke, beklaagd van vernieling. Ontslagen van rechtsvervolging werd C. P., 22 j., te Ierseke, beklaagd van het beletten of belemmeren van handelingen ondernomen door een openbaar ambtenaar. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admini stratief RechthoofdredacteurH. G. Hartman Jz., Secretaris der gemeente Goes, tiende jaargang, tweede aflevering, uitgave van F. Kleeuwens Zoon, Goes, bevatDe Gemeente als politische eenheid. Toe lating van een vreemdeling. Art. 24-5 der Ge meentewet. Beantwoording der door de Redactie gestelde vragen. Ingezonden stukken. Vragen ter beantwoording.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1