1893 N°. 20. Dinsdag 14 Februari. 80ste jaargang. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. Schoolgeld Rupsen en Rupsennesten De Declaratiën De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de lieeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder by alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ctf. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prij?|jj slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende^ dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. SssEendmg v*m mdvertentien vcor 8 ure bi de» der uitgave. sa-awwsrasttsbrasabskshsnm i OPENBARE VERGADERING van den R.AA© der gemeente op VRIJDAG den 17 FEBRUARI 1893, des avonds te 8 uren. Goes, den 13 Februari 1893. De Secretaris, H ABTMAK Punten van behandeling I. Notulen. II. Mededeelingen. m. Ingekomen stukken. IV. Aanvragen om afschrijving van aanslag in plaatselijke belastingen over 1892. V. Rekening van de administratie der leenbank over 1892. VI. Idem van de fondsen der vernietigde gilden over idem. VII. Besluit van het Gastbuisbestuur, om aan P. Hedel, na eervol ontslag als directeur, eene jaarlijksche toelage te verleenen. VIII. Machtiging op B. ©n W. om opnieuw con cessie aan te vragen voor de beffing van Sas- en Havengelden. IX. Aanwijzing van twee leden voor bet stem bureau ter verkiezing van een raadslid. 5. Opmaken eener aanbeveling voor de benoe ming van een lid in bet college van zetters. XI. Benoeming van een lid in de commissie van voorlichting ter zake van den Hoofdelijken Omslag. XII. Idem van een lid in de Gascommissie. De REKENING en VERANTWOORDING orer 1892 van het Fonds tot ondersteuning van de weduwen van gemeenteambtenaren, zal gedurende de maand Maart voor belanghebbenden ter visie liggen, op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des na middags te 2 uren ten bureele van den secietaris der gemeente. Goes, den 11 Februari 1898. B irgemeester en Wethouders ran Goes, J. G. d W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het suppletoir kohier van verschuldigd voor het onderwijs aan school E over den cursus 1892/93, zooals het door den Gemeenteraad in zijne vergadering van den 26 Januari 1893 werd vastgesteld en door Gedeputeerde Staten bij besluit van 8 Februari jl. no 44 werd goedge keurd, is op den 7 daaropvolgende aau den ontvanger ter invordering uitgereikt, zoodat ieder der daarop voorkomenden zijnen aanslag ten gestelden tijde moet voldoen. Goes, den 11 Februari 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. i. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN Oj> Maandag den 6 Maart en zoo noodig volgende dagen zal door of van wege de politie eene schouw gehouden worden over da boomen en plantsoenen in deze gemeente, ten einde te zien of aan de bepalingen op het zuiveren en verbranden der is voldaan. Goes, den 11 Februari 1893. Burgemeester en "V\ ethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. ten laate van het Rijk, de Provincie of do Gemeente over het afgeloopen jaar 1892 moeten voor het einde der maand Juni aanstaande worden ingediend bij het bestuur, het college, de autoriteit of den ambtenaar, die tot de uitvoering van het werk. de levering, als auderszins. last beeft gegeven zullende diegenen, welke verzuimen mochten hieraan te voldoen, zich zeiven de onaangenaamheden te wijten hebben, daaruit voort vloeiende. Goes, den 11 Februari 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De verkiezing te Leeuwarden. Schier alle bladen wijden bijzondere aandacht aan den uitslag der herstemming te Leeuwarden, waarbij de candidaat der radicalen bet met enkele stemmen won van den liberaal. Ons schijnt die uitslag niet zoo bijzonder belang rijk bet kiesrecht is op bet oogenblik de quaestic', die onze binnenlandsche politiek bebeerscbt en beide candidaten waren vóór de ontwerpen van minister Tak, al werd ook van anti-liberale zijde beweerd, dat dhr. Troelstra daarmede niet medeging. Teneinde echter onze lezers niet geheel onkundig te laten van wat over den uitslag van bedoelde herstemming geschreven wordt, geven we hieronder eeno beschouwing van bet U. D. daaromtrent, die ons verreweg de beste schijnt van alles wat we er over lazen. Dat blad zegt De uitslag van de verkiezing te Leeuwarden wordt in de organen van de partijen, die gezamen lijk de overwinning hebben behaald, met begrijpe lijke geestdrift bezongen. De Amstei-dammer, die ons zelfs de vermelding niet bespaart van de tranen, die door den heer Gerritsen in den eersten vreug deroes werden geplengd, brengt een eeresaluut aan Gerritsen's moed en der Friescben radicalen vol harding en beleid. Die zelfoverschatting, misschien verklaarbaar uit de opgewondenheid, waarin de overwinning van een der bunnen de radicalen beeft gebracht, past in- tusschen niet in bet kader der feiten. Niet de ra dicalen hebben overwonnenzij danken 't aan den steun, van rechts door de anti-revolutionairen, van links door de socialisten bun geschonken, dat een hunner woordvoerders in de Tweede Kamer is ge kozen. De steun was voor ben van geen geringe beteekenis, want bij de eerste stemming verwierf de radicaal 689 stemmen en werden op den anti revolutionair 332 en op den socialist 231 stemmen, op de beide laatsten gezamenlijk dus 563 stemmen, uitgebracht. Ieder van de bij de herstemming ver bonden partyen bad bij de eerste stemming reeds nagenoeg baar ganscben aanhang in het vuur ge bracht bij de herstemming brachten zij gezamenlijk slechts 70 stemmen meer uit dan bij de eerste stem ming, waarbij zij ieder zelfstandig gingen. Daaren tegen ging de liberale candidaat bij de herstemming 383 stemmen vooruit, welk cijfer op zich zelf reeds een wederlegging is van de schampere bewe ring: »de kracht is er uit", bet Leeuwarder libe ralisme naar 't hoofd geworpen. Behalve dat bet lucht geeft aan de voldoening over de nederlaag, die aan den liberalen candidaat is toegebracht, wijst bet koor der bondgenooten van bet oogenblik eenstemming op de beteekenis dezer verkiezing voor de ingediende kieswet. In de ver gadering, waarin des avonds na bet bekend worden van den uitslag te Leeuwarden de overwinning werd gevierd, werd hierop vooral nadruk gelegd. Ook de Standaard juicht, dat hiermee tevens een krachtige uiting is gegeven aan den volkswensch, om boe eer boe beter de kiesrechtuitbreiding tot een voldongen feit te maken, en dat wel in finalen zin". Ook het Centrumhet orgaan van bet kleine smaldeel der room8cb-katbolieken, dat niet afkeerig is van eene belangrijke uitbreiding van bet kiesrecht, laat zich in gelijken zin uit. Toch is niets minder waar. Als 'tniet zoo'n ern stige zaak gold, zou 't een kluchtigen indruk maken, dat de beer Gerritsen in zake bet kiesvraagstuk, als aanhanger van de regeering par excellence wordt voorgesteld. Gerritsen, van wien het algemeen bekend is, dat by in de regeling van bet kiesrecht veel verder wil gaan dan bet regeerings-ontwerp beoogt, zou de man zijn, wiens steun onmisbaar was om bet ontwerp er door te balen Dat hij als candidaat op de verschil punten tusscben hem en de regeering niet den na druk beeft gelegd, bewijst, dat zelfs een man als Gerritsen overtuigd is, dat bij water in den wiju moet doen om een nieuwe regeling van het kiesrecht te doen tot stand komen. Maar wanneer hij zich bij de voordracht der regeering mocht neerleggen, dan zal dat geschieden onder protest en omdat bij voor 't oogenblik geen verdere uitbreiding krijgen kan en met bet voornemen om, is deze regeling tot stand gekomen, terstond weder de agitatie te be ginnen om weder tot een andere regeling te komen. Daarom is voor ben, die eene vrijgevige uit breiding van bet kiesrecht wenscben en hopen, dat regeering en vertegenwoordiging in gemeen over leg er in zullen slagen eene regeling van bet kies recht tot stand te brengen, die een einde kan ma ken aan eene agitatie, die verbittering zaait onder de bevolking en verlammend werkt op den parle mentairen arbeid, de uitslag van deze verkiezing eene teleurstelling. Had de meerderheid der Leeu warder kiezers de regeering willen steunen in 't volbrengen van de taak, die zij beeft op zich geno men, dan bad zij niet op Gerritsen zich moeten ver eenigen. De overwinning van Gerritsen is de over winning van de negatieve oppositie, de overwinning van de elementen, die agiteeren om ie agiteeren. GOES, 13 Februari 1893. Morgen (Dinsdag) avond zal er in »de Prins van Oranje" alhier eene vergadering gehouden wor den van kiezers en meerderjarige belangstellenden, teneinde een candidaat te stellen voor het lidmaat schap van den Raad (vacature Hildernisse). Reeds waren we bezig een woord van opwekking te schrijven tot trouwe opkomst op die vergadering, vooral nu het geldt don Raad van bet doode punt, waarop bij staat, af te helpen, toen wij achterstaand ingezonden stuk ontvingen, waarvoor wij gaarne eenige ruimte afstaan en waarop we in het bijzonder de aandacht onzer lezers vestigen. Het zal wel overbodig zijn te verklaren, dat wij bet met den »Goesenaar" volkomen,! eens zijn. We hebben dan ook niets aan zijn schrijven toe te voegen dan den wenscb, dat zyne wenken mogen worden ter harte genomen en dat een ieder de groote be langrijkheid van de ophanden zijnde verkiezing zal beseffen en in verband daarmede bandelen, wanneer bij tot bandelen geroepen mocht worden. Uit de bijwoning der meeting vloeien geene kosten voort. Allen, die alleen op eigen aangifte of aanvrage op de kiezerslijst worden ge plaatst, waaronder de zoogenaamde lodgers, wor den nogmaals herinnerd, dat de gelegenheid voor ben, om van bun verlangen te doen blijken, 15 Februari gesloten wordt. Bij Kon. besluit is benoemd tot rijkslandbouw- leeraar dhr. I. G. J. Kakebeeke te Goes. Zijn wij wèl onderricht, dan houdt dez9 benoeming verband met de meermalen besproken oprichting van winter-landbouw-cur sussen. Wellicht is de benoeming van een Goesenaar tot leeraar te vens te beschouwen als een gunstig voorteeken van de vestiging van zulk een cursus in onze gemeente. Aan bet voorloopig programma van de a 1 g e- meene tentoonstelling van werktui gen, te houden den 14 Juni 1893 te Tolen, prov. Zeeland, door de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt, ontleenen we bet volgende Prijzen welke bij gelegenheid van de algemeene tentoonstelling van werktuigen worden uitgeloofd voor 1ste. De meest volledige verzameling van land- bou w-werk tuigen een eerste prijs van twee honderd guldeneen tweede prijs van één honderd gulden. 2de. De meest volledige verzameling van zuivel- werktuigen een prijs van één honderd gulden. 3de. a. Een bandcentrifuge eene eerste prijs van vijftig guldeneen tweede prijs van vijf-en-twintig guldenb. een boterkneedmachineeen prijs van vijf-en-twintig gulden. 4de. De meest volledige verzameling van werk tuigen voor grondbewerking een eerste prijs van vijf-en-zeventig gulden, een tweede prijs vau vijf- en-twintig gulden. 5do. Een petroleum-motor, beneden 8 effectieve paardenkrachteneen eerste prijs van twee honderd guldeneen tweede prijs van één honderd gulden. De mededinging naar de uitgeloofde prijzen is voor een ieder vrij. Aangifte ter mededinging behoort voor de groepen 1, 2, 3 en 4 te geschieden vóór 15 Meï 1893 en voor groep 5 vóór 15 April 1893 aan den beer I. G. J. Kakebeeke algemeen secretaris der Maatschappij te Goes. Bij onvoldoende of onduidelijke invulling, alsmede bij te late indiening der aangifte, vervalt de aan spraak op mededinging. Voor de aangifte van petroleum-motoren, genoemd onder groep 5, moet bet volgende in acht genomen worden a. Bij de aangifte moet gevoegd zijn een teeke- ning waaruit de grootte der verschillende onder- deelen (zuiger, krukas, vliegwiel enzblijkt. b. De kosten van den arbeid zullen bij de beoor- deeling een groot gewicht in de schaal leggen de effectieve en zoo mogelijk ook de Indicateur paarden krachten zullen gemeten worden. Voor de effectieve paardenkrachten zal gebezigd worden de vang van Brauer met een middellijn van 2 Meter, die aan bet vliegwiel vastgeschroefd wordt. Nader verlangd wordende inlichtingen zijn op schriftelijke en franco aanvrage te bekomen bij den i ondergeteekende, alsmede bij den beer J. W. Wagtho, voorzitter der regelings-commissie voor de tentoon stelling te Tolen. Bij gelegenheid van deze tentoonstelling zal de af- deeling Tolen der Maatschappij eene Afdeelings-ten- toonstelling houden van paarden, rundvee, schapen, varkens, enz. De leden der Maatschappij alléén hebben bet recht om met bun vee te dingen naar de prijzen bij daze Afdeeliugs-tentoonsfcelling van vee uitgeloofd. Gisteravond werd er in de herberg »'t Haven zicht", onder VVilbelminadorp, eene lezing gehouden door burger J. K. v. d. V eer uit Middelburg. De opkomst was niet talrijker waren ongeveer een twintig personen. Als gewoonlijk betoogde spreker, dat de arbeidende klasse moet trachten evenveel aanspraak op de gronden te krijgen als de kapitalisten thans hebben. Spreker zeide dat de Maatschappij de oorzaak was van de mindere ontwikkeling der arbeiders en wanneer allen medewerkten om de sociale maatschappij tot stand te brengen, dan eerst zou een gelukkig leven voor de arbeidende klasse aanbreken. Spreker zeide dat diefstal en strooperij te zwaar gestraft werden, maar dat men beter de daders werk kon geven, waarmede ze f 2 a f 3 per dag ver dienden. Van de gelegenheid tot debat werd door niemand gebruik gemaakt. Burger Blanker, voorzitter van de afdeeling van den sociaal-democratiscben bond alhier, dankte voor de talrijke opkomst en inzonderheid den spreker voor zijne uitmuntende rede. SAoiy»S|)laat. En de gemeenteraadszitting van Vrijdag 11. werd tot lid van bet burgerlijk armbe stuur benoemd, in plaats van den beer P. V. d. Weele, die, in de vorige zitting gekozen, echter be dankt bad, de beer A. D. S n o e p. De vorige ti tularis de beer K. Schippers bekleedde die betrek king niet minder dan 26 jaren. B£olêjnsi»I«at. In de vergadering der vrijzinnige kiesvereeniging Algemeen Belang" alhier ten huize van den beer P. C. Coomans gehouden en die waar schijnlijk door bet gure weder slechts door 14 leden bezocht werd de aftredende president, de beer J. Vermeulen, herkozen. Vervolgens trad de beer dr. H. A. v. d. M e u 1 e n van Haastrecht als spreker op over Volksonderwijs", tot welke lezing ook niet-leden vrijen toegang hadden. Vóór de pauze besprak de beer V. d. Meulen den toestand van bet onderwijs bier te lande, inzonder heid van bet openbaar lagere, stelde zich de vraag, wat we in dezen tijd te doen hebben in zake bet openbaar lager onderwijs, en ging daarbij de gevolgen van de z. i. niet gelukkige laatst© wijziging der onderwijswet na, ook in verband met bet schrik barende schoolverzuim, vooral ten plattenlande. Hy deed zich daarbij kennen als een verklaard voor stander van leerplicht, maar meende, dat met bet oog op de huidige politieke toestanden de regee- Tingsbelofte van invoering van leerplicht nog zoo spoedig niet zal verwezenlijkt worden. Daarom kon men, door schoolfeestjes, bet uitreiken van spaar bankboekjes en dergelijke middelen meer algemeen te maken, trachten dit euvel te bestrijden. Ook het nut van voorbereidings- en herhalings onder wijs werd door den spreker duidelijk aangetoond. Daarna kwam hij er krachtig voor op, dat de openbare school baar karakter niet mag verliezen, niet neutraal mag zijn in den doodenden zin van menigeen barer tegenstanders, maar in dien zin, dat de school baar opvoedend karakter blijve behouden en volle ruimte laat voor de overtuiging van den tact vollen onderwijzer. Mot de bekende coupletten van prof. N. Beets Blijf één, blijf één, mijn Vaderland enz. eindigde bij dit deel zijner rede. Na de pauze wees de spreker op de ongunstige omstandigheden zijner optreding dezen avond een bevigen brand op Kats toch bad bet auditorium zeer gedund toch hoopte bij eenige propoganda voor Volksonderwijs" alhier te kunnen maken. Hij wees op die groote vereeniging, op baar werken en streven, betreurde bet, dat in deze provincie slechts één afdeeling, ,en wel te Zieriksee, bestaat en Mid delburg en Goes slechts correspondentschappen heb ben en eindigde met een krachtige aansporing tot zijne hoorders, om zich aan te sluiten en ook hier in eendracht macht te zoeken. Een vijftal personen gaven zich als leden voor Volksonderwijs" op, terwijl zich zeer waarschijnlijk nog wel meer per sonen, die nu verhinderd waren te komen, zullen aansluiten, zoodat dan ook hier eene afdeeling (die minstens 10 leden moet teilen) zou kunnen gevormd worden. De Voorzitter dankte, ook uit naam der aanwe zigen, den spreker voor zyne schoone en degelijke voordracht, hem toewensckende, dat bij nog vele jaren zulk eene hoogst nuttige zaak als Volkson derwijs met woord en geschrift moge blijven dienen. Men schrijft uit Londen aan bet Nieuws van den Dag De verklaringen, door den Britschen minister van Landbouw in het Lagerhuis afgelegd, bewijzen dit bij er niet aan denkt, den invoer van vreemd vee weder vrij te laten. Er heerscbt thans mond en klauwzeer in alle landen van Europa, met uit zondering alleen van Noorwegen, en de bestaande wetgeving laat niet toe, den invoer van vee te ver-

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1