1893 N°. 18. Donderdag 9 Februari. 80sle jaargang. HOND, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. ïjb'T Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de beeren Nijgh Van Ditmar tö Rotterdam on verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor 9 uren #p desi dag: Do prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijt|^ slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende! dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, der uitgave. In bewaring is genomen een opgevangen zijnde een kleine zwarte kortharige huishond met vier witte pooten, steile ooren, witten tip aan den staart en van bet man nelijk geslacht, welke uiet in de gemeente te huis behoort. Do rechthebbende kau dezen ten bureele vau politie terug bekomen tegen betaling der kosten van voeding. Indien dit uiet voor Zaterdagavond a. s. is geschied, zal de hond, ingevolge art. 7 der betrokken verordening, worden afgemaakt. Goes, ilea 8 Februari 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, II A R T M A N. GOES, 8^Februari 1893. Het is ons aangenaam, te kunnen mededeelen, dat de belangwekkende voorstellingen van den heer Dilhne, dank zij het krachtig initiatief van de debating-club alhier, zullen plaats hebben op Dins dag 28 Februari en Woensdag 1 Maart a. s. Kruiniiigen. In de Maandagavond gehouden vergadering van aandeelhouders in de weegbrug gen alhier werd de rekening over 1892 goedgekeurd in ontvang op 419,72, in uitgaaf op 262,48 en alzoo met een goed slot van f 156,79. Aan de aan deelhouders werd uitgekeerd 5 pet. dividend, terwijl van het restant goed slot 40 pet. werd uitgekeerd als super-dividend en de overige 60 pet. als reserve kapitaal zal worden belegd. De aftredende bestuursleden H. A. Markusse, M. Kostense en J. H. O. Dominicus werden respectie velijk als vice-voorzitter, commissaris en secretaris penningmeester herkozen. De heer B. Den Boer, deurwaarder te Zie- riksee, is benoemd tot deurwaarder bij het Kanton gerecht te Oud-Beierland. Het Amerikaansche blad De Grondwet schrijft nog »In onderscheiden Hollandsch-Amerikaansche bla den wordt nu ook de nieuwe (of liever ontworpen) Hollandsche Kolonie in Colorado be sproken en sommigen schijnen daarover een strijd met De Grondwet te willen uitlokken. We gevoelen niet de minste lust noch roeping om die uitdaging aan te nemen. We hebben alleen vermeld niet hoe de toestanden volgens sommigen zijn moesten, of volgens anderen zijn zullen, maar alleen hoe ze nu zijn. En zooals wij gemeld hebben dat ze zijn, zoo zijn ze ook. We willen bij onze vroegere mededeeling nog alleen voegen dat Prof. Noordtzjj, de directeur d6r Maatschappij te Utrecht, van een jongmenseh vergezeld, die als tolk dienst kan doen, naar Colo rado is vertrokken en den 5den Januari op reis daarheen te New-York is aangekomen, alsmede dat volgens eene vertrouwbare mededeeling het nu wer kelijk blijkt dat de kolonisten nog niets anders heb ben betaald dan hunne reiskosten. We big ven de beste wenschen en goede hoop voor de nieuwe ko lonie koesteren." Onder het opschrift: ^Mordicus tegen en toch voor", schrijft mr. L. Haffmans in het Venl. Weekblad »Yan niemand in den lande was men zoo zeker dat bij zich tegen het ontwerp-Tak zou verklaren, dan van den heer De Savornin Lobman, oud-lid der Tweede Kamer, oud-minister van binnenlandsche zaken, thans lid der Eerste Kamer. Zijn leven lang toch heeft deze staatsman met al het vuur, dat in hem is, tegen algemeen kiesrecht gestreden. Grooter vijand van dat kiesrecht was niet bekend. En nu is de man er voor. Ik vergis mij. Hij blijft er tegen, want hg zegt zelf»Nog steeds is het voor mij eene uitgemaakte zaak, dat het ver keerd en onjuist is om in ons land en in verband met onze staatsinstellingen een algemeen kiesrecht of een zoo goed als algemeen kiesrecht iu te voeren." In lijnrechten strjjd met deze pertinente verklaring leest men later in dezelfde redevoering (Eerste Kamer 28 Jan.) het volgende: »Maar ik sta nu op een gansch ander standpunt." En verder Wanneer het kiezerspersoneel zelf bij meerder heid verklaard heeft te verlangen een kiesstelsel in den zin als nu wordt voorgesteld en wanneer de regeering des lands, die alle omstandigheden kan overzien, datzelfde stelsel verlangt, dan zou ik het zeer onstaatkundig achten, om van onze zijde, name- ljjk van de zijde der Staten-Generaal, zich daartegen te verzetten." Met andere woordenWanneer de kiezers het willen en Tak het voorstelt, dan is de quaestie niet meer of het algemeen kiesrecht goed of slecht is, dan moeten de Staten-Generaal het blindelings slikken." Eene fraaie leer Daargelaten dat het beweren: »De census-kiezers hebben bij de jongste verkiezing verklaard dat zij geen verstand van kiezen hebben en dat alleen zij die geen census betalen geschikte kiezers zijn" on gerijmd is voor de Staten-Generaal kan er bij het stemmen over wetsontwerpen nooit een andere vraag zijn dan: »Wat eischt 's lands belang?" Wat daar buiten is, is uit den booze. Al vindt de heer Lohman het onstaatkundig, dit belet niet dat ieder lid der Eerste en der Tweede Kamer in gemoede verplicht is, zich tegen een kiesstelsel in den zin als het nu wordt voorgesteld te verzet ten, wanneer hij met den heer Lohman dit kies stelsel noodlottig voor het land acht. Er kan ge beurd zijn wat wil, de zaak blijft dezelfde en ver andert niet geheel en al, gelijk de heer L. meent. Nog eene ketterij »De verantwoordelijkheid van de invoering zelve van dat kiesrecht moet, dunkt mij, op ben drukken die die feiten hebben in het leven geroepen." Aldus de heer Lohman. Wie hebben die feiten in het leven geroepen De kiezers en Tak. Dus op Tak en op de kiezers drukt de verant woordelijkheid, als het ontwerp wet wordt. De Staten- Generaal wasschen zich de handen iu onschuld. Neen waarde heer Lohman. Op u en op andere leden der Staten-Generaal die door voor te stemmen het ontwerp tot wet zullen maken, zal- de ontzet tende verantwoordelijkheid drukken voor de invoering van algemeen kiesrecht. Maak u daaromtrent geen illusies. Gij en zij zullen de schuldigen zijngij en zij zullen het hebben gedaan. Er zgn inderdaad twee menschen in den heer L. De eerste gehoorzaamt aan mr. Lohman, de tweede aan dr. Kuyper, of liever omgekeerd, want de laatste heeft het meest te zeggen. Zietdaar wat alles verklaart. Zelfs het ongeloofe- lijke Mordicus tegen en toch voor". De redacteur van de Heraut geeft eene be schouwing ten betooge dat in het schaatsen- r ij d e n als zoodanig niet iets verkeerds steekt. Zgn hoofdargument is, dat geen* mensch het ijs heeft uitgedacht, maar God het schiep en daaraan de hoe danigheid gaf dat het te berijden is. Het mensche- lijk spiergestel is ook zoodanig aangelegd en het ijzer is zóo te smeden, dat de mensch met ijzer op het ijs rijden kan. Dit is uit de schepping, evenals het zwemmen in het water en al soortgelijk vermaak. De Amh. Ct. merkt hierbij op »Maar het menschelijke spiergestel is ook zooda nig aangelegd, dat de mensch dansen kan en er zijn nog vele andere verrichtingen, waartoe het lichaam den mensch in staat stelt en die worden onder de ongeoorloofde dingen gerangschikt door de Heraut en zijne geestverwanten, terwijl de kunst om op het ijs te rijden evenzeer eene uitvinding is van het menschelijk vernuft, als andere uitvindingen, goede en kwade, in het oog van sommigen. Maar de Heraut heeft gelijk, dat zij het schaat senrijden maar niet op den index zeter zouden er te velen zijn, die het toch deden en dit zou het gezag van den redacteur schaden." De Min. van Binnenl. Zaken heeft bepaald, met 10 Febr. a. s., het vervoer van kalve ren, jonger dan zes maanden, naar Friesland te verbieden uit het overige gedeelte van Nederland. Een tentoonstelling van Kunst-smeedwerk is in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem geopend. Een uitgezochte verzameling smeedwerken is daar bijeengebracht, waarvan een gedeelte uit vroegere tijdperken, terwijl het andere en wel het grootste gedeelte, decoratieve werken voor het bouwambacht en kleine, sierlijk gesmede voorwerpen, voor het da- gelgksch leven bestemd, door onze hedendaagsche kunstsmeden vervaardigd werd. Yoor de afdeeling »Oude kunst" is o. a. door dr. Yersehoor, te Goes, met de meeste bereidwillig heid de in zijn bezit zijnde werken afgestaan. Het stoomschip »Schiedam" van de N. A. S. M., van Rotterdam naar Baltimore, liep 7 Febr. te Queenstown binnen met de flens der as gebroken. Dit gebeurde don 28 Januari, waarna men vier dagen bijgedraaid lag om de schade te her stellen. Daarna werd de reis vervolgd onder stoom en zeil, doch na zes en dertig uren werd de as weder defect, zoodat men genoodzaakt was naar Queenstown af te houden, waar het stoomschip zonder assistentie voor de haven arriveerde en ver volgens door sleepbooten, die aangenomen werden, is binnengesleept. Te Breda is het bericht ontvangen, dat H. M. de Koningin-Regentes het voornemen heeft die stad in Mei te bezoeken. Zooals wij reeds mededeelden, is tegen mr. Troelstra Junior proces-verbaal opgemaakt wegens uitdrukkingen in een rede, te Appelscha ge houden. Volgens De nieuwe Tijdmr. Troelstra's orgaan, -%ou dit zijn geschied, omdat hij, sprekende van de arrestatie der drie arbeiders, zou hebben gezegd, dat »de geweldenaren" ze hadden weggevoerd". Dit althans zegt de verbaliseerende wachtmeester der marechaussee gehoord te hebben, maar dhr. Troelstra beweert, dat bet woord geweldenaren" niet door hem is gebezigdwel had hij gezegd, dat zij (de arbeiders) gewelddadig" waren weggevoerd. Hij vermoedt, dat de wachtmeester hem niet goed heeft verstaan, doordat deze in een kamer zat naast het spreeklokaal, een eind achter sprekers rug en van dezen o. a. door een beschot gescheiden. Onder het opschriftGebrek aan eieren, schrijft het Handelsblad »Er doet zich de laatste tien dagen in Amsterdam, in ons land, men kan zeggen over geheel Europa, een werkelijke crisis voor in den eierenhandel. De crisis is niet alleen oorzaak dat de huismoeders slechts met groote moeite en tegen veel geld eieren kunnen koopen, doch dat ook groote afnemers, zoo als gasthuizen, groote restauraties, banketbakkers alleen tegen hoogen prijs eieren kunnen inslaan. Die eiernood is van dien aard, dat Maandag de Amsterdamsche Eierhandel-vereeniging van een harer grootste afnemers te 's-Gravenhage eon schrijven ontving met den noodkreet; »Zend toch eieren, er is morgen diner ten hove, en ik kan den bakkers, die mijne klanten zijn, geen eieren leveren". Uit Oostenrijk, Gallicië en Duitschland komen telkens en telkens weder telegrammen, meldende dat het bijna ondoenlijk is aan de gevraagde leverantiën te voldoen. Wij hebben de bovengenoemde vereeniging, als zijnde een der grootste firma's t9 Amsterdam, waar het den eierenhandel betreft, om inlichtingen omtrent deze crisis gevraagd en de verklaring die wij daar over kregen is de volgende De oorzaken van dezen eierennood zgn tweeërlei. In de eerste plaats dient gezegd dat de meeste eieren voor de groote Europeesche markten komen uit Rus land. Door de cholera, die in dat land geheerscht heeft, nam in den zomer van 1892 de uitvoer van eieren uit dat rijk enorm af en het gevolg was dat men op de West-Europeesche markten geen genoeg- zamen voorraad als kalkeieren kon inleggen, zoodat de voorraden spoedig waren opgeruimd. Voegt men daarbij nu, iu de tweede plaats, dat de strenge vorst in Januari een groot deel van het geen nog voorhanden was, deed bevriezen, dan is het licht te begrijpen dat men in het laatst van Januari, en nu nog, kwam te staan voor een waren eieren-nood. Hier in Nederland zijn in dezen tijd des jaars geen noemenswaardige hoeveelheden eieren te krijgen. Wekelijks moet, om aan de vraag te Amsterdam te voldoen, ingevoerd worden een aantal van anderhalf millioen eierenthans kau men uit Nederland zelf slechts op 50 a 60 duizend stuks per week rekenen. Italië kan in de behoefte onmo gelijk voorzien, want men dient in aanmerking te nemen dat Parijs, Londen, enz. dagelijks groote hoe veelheden verbruiken. De bekende Engelsche biscuits fabrikanten Peek, Frean Co. en Huntley Palmers alleen verbruiken wekelijks 260 kisten en elke kist bevat 1440 stuks. Geen wonder dat de marktprjjzen stijgen. Omtrent de marktprijzen is geen vaste noteering aan te geven. De prijzen dalen in het voorjaar, zoo-' dra het binnenland eieren genoeg levert om bijna iu de geheele consumtie te voorzien, tot tegen Paschen door de overgroote aanvrage de prijzen weer stijgen, om daarna weder te dalen tot Juli en Augustus en dan weer omhoog te gaan, naar gelang van totaal onberekenbare toestanden in het buitenland. Thans worden natuurlijk bijna uitsluitend buiten- landsche eieren gebruikt. De meening van sommige menschen, dat deze minder goed zouden zijn dan de binnenlandsche, berust geheel op eene dwaling." In de troonrede van 1891 is door de Regeering toegezegd, dat zij zich met ernst bezig zal houden met de pensioneering der oude werk lieden. Naar aanleiding daarvan heeft de ver eeniging Werkmansbelang" te Amsterdam, bestaande uit een twintigtal voorzitters en oud-voorzitters van groote werklieden- oh volksvereenigingen, zich in verbinding gesteld met den Minister mr. J. P. R. Tak van Poortvliet. Deze bleek doordrongen te zijn van het groote gewicht der zaak en vroeg o. a. aan de vereeniging of zij van haar kant hem wilde in lichten omtrent de verschillende wenschen der ar beiders in het algemeen en of zij ook wenken kon geven voor de samenstelÜDg eener pensioenwet. Ter voldoening aan die uifcnoodiging werden 20 vragen en opmerkingen opgesteld, die deels door de ver- eenigingen, deels door afzonderlijke leden beantwoord werden. Dezer dagen heeft nu de Yereeniging verzocht bij den Minister toegelaten te worden, ten einde van hem persoonlijk te vernemen, hoe de zaak thans staat. Nadat eene commissie den Minister haar wenschen nogmaals had voorgedragen, verklaarde deze ook namens zgn ambtgenooten te spreken, indien hij mededeelde, dat de pensioneering van den ouden werkman op den krachtigen steun dezer Regeering kon rekenen, doch dat natuurlijk de kieswet het eerst aan de orde was. Bijaldien het aan deze Re geering alsdan gegeven zou zijn verder de teugels van het bewind te voeren, zou zij gaarne de zaak helpen tot stand brengen. De broederschap van candidaat- notarissen in Nederland looft uit een gouden medaille en 100 voor het beste populair geschriftje betreffende de juridische en ceeonomische gevaren, voor het publiek verbonden aan den rechtsbijstand van onbevoegden bij het opmaken van akten." De mededinging is vrij. De antwoorden moeten vóór 1 Januari 1894 worden ingezonden aan J. J. Smith te Amsterdam (algemeen secretaris der Broederschap). De jury bestaat uit de heerenmrs. J. P. Spren- ger van Eyk ta 's-Gravenhage, A. J. B. Rijke te Utrecht, M. W. F. Treub te Amsterdam. Maandag overleed te Rotterdam mejuffrouw R. D e G o e j e als kinderschrijfster bekend onder den pennenaaui »Agatha". De jeugd, wie hare gave van vertellen zoovele genoegelijke en leerzaam onderhoudende oogeublikken moet hebben bezorgd, verliest in haar eene goede, verstandige en talent volle vriendin. Te Aken bestaat een eigenaardig museum, na melijk dat van den heer Oscar Forkenbeck, broeder van den overleden burgemeester van dien naam van Pruisens hoofdstad. Sedert jaren deed de verzamelaar zich bijna alle bladen der wereld toezenden, waardoor de verzameling in 1885 reeds tot een ge heel van 10.000 nummers was geklommen. Hij be greep dat samenwerking alleen tot iets volledigs kon leiden, en het publiek, voornamelijk de geleerde wereld, journalisten en genootschappen, stonden hem dan ook dapper bij. Thans heeft de heer Forksnbeek een bibliothecaris en tal van helpers. Voornamelijk is de collectie Duitsche bladen zeer compleet. Er zijn curieuse nummers onder, aan bijna niemand bekend, zooals een courant voor vroedvrouwen. Ook zijn op genomen tal van Chiaeesche en Japansche couranten, zelfs een Eskimoosch blad, getiteldAtuagag dliutit. Dat blad werd in het licht gegeven door een Deen- sche kolonie aan de Groenlanische kust op 64° N.B. Het grootste blad der wereld is de Illuminated Qua druple Constellation, in 1859 uitgegeven. Het heeft het formaat van een gewoon biljart. Gelukkig ver schijnt dit blad slechts om de 100 jaren. La Nation, van Buenos-Ayres is het grootste dagblad. Het kleinste is El Telegrama van Mexico, dat slechts 11 centimeter hoog is. Toch wordt daarin vermeld, dat dagelijks al de telegrammen van heel de wereld worden opgenomen. Het is dus iu telegramstijl ge schreven, en draagt daarom als motto veel vleesch, weinig saus. Er is ook in de verzameling een spi ritistisch blad, waarin wordt medegedeeld, dat de redactie zich de medewerking heeft verzekerd van Shakespeare, Socrates, Homerus, Bonaparte, Grant, Lincoln e. a. Allerdolst is de mededeeling dat het blad speciale correspondenten heeft voor het toe zenden van telegrammen uit de geestenwereld. Kerkelijke Zake» en Onderwijs. Jl. Zondag werd in de Geref. kerk te Bieze- linge de van Alkmaar overgekomen leeraar, ds. I. Contant, in zijn dienstwerk bevestigd door den consulent der gemeente, ds. W. Kapteijn te Goes, met een rede, naar aanleiding van Jesaja 62 6 en 7. Des namiddags verbond de bevestigde predikant zich aan zijn nieuwe gemeente, naar aanleiding van 1 Joh. 1 3. (St.) 's-lleer Arendskerke. In deze gemeente be vinden zich 199 jongens en 204 meisjes, totaal 403 kinderen, van 6—12 jaar. Daarvan gaan op de ge meente-school 158 j. en 155 m., samen 313 kin deren. ELders bezoeken uit deze gemeente de scholen 31 j. en 35 m., samen 66 kinderen, terwijl niet schoolgaan 10 j. en 14 m., totaal 24 kinderen. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over Januari 1893. Op de School A waren gedurende deze maand 127 kinderen. Onder dezen waren 111 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 15 van 110 verzuimen, en 1 meer ,dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 0.9 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 1.1 percent over dezelfde maand in 1892.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1