1893 N°. 17. Dinsdag 7 Februari. 80sle jaargang. De lijst <ler kinderen De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, J 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs|J slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbendej dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiëu voor 8 ures» dew dag der uitgave. boren zes en beneden twaalf jaren, die zich op 1 Januari van bet loopende jaar in de gemeente bevonden en niet voorkomen op de staten der leerlingen van de openbare en bijz mdere scholen van lager onderlijs of die huisonderwijs genieten, is opgemaakt en zal ter secretarie voor een ieder ter lezing liggen van 7 Februari tot 10 Maart op eiken werkdag van d s voor- middags 9 tot des namiddags 2 uren. Goes, den 6 Februari 1893. Ë-irgein mesters en Wethouders van Goes. J. G. d. W. HAMER. 11e Secretaris, HARTMAN. Landsverdediging zoowel als belasting-hervorming en kiesrecht. Onze oud-afgevaardigde mr. De Savornin Lobman heeft in de Eerste Kamer geïnsinueerd, dat de Regeering bang was hare troefkaart van den per soonlijken dienstplicht uit te spelen en o. a. daarom de zaak van 's lands verdediging opofferde en dat men ter wille van het kiesrecht de zaak van 's Lands verdediging op de lange baan schoof. Minister Van Tienhoven antwoordde hierop »In den tijd, die noodzakelijkerwijs verloopen moet tusschen het tot stand komen en het in werking treden der kiesrechtregeling, zal, naar de Regeering hoopt, gelegenheid bestaan om de ontwerpen, onze defensie rakende, af te doen. Of dat geschieden zal hangt natuurlijk mede van de Kamer zelve af. De Regeeiing die door de indiening der ontwerpen blijk gaf en geeft van haar wensch om ze te behandelen, zal van hare zijde bereid zijD, die met de Staten- Generaal te behandelen en mede te werken om ze tot wet te verheffen." En Minister Seyffardt zeide Dadelijk na het optreden van het Kabinet is eene wet ingediend tot het verkrijgen van vyf lich tingen. Die meerdere lichtingen zijn nu tot 1895 verkregen dan zijn echter, naar ik hoop en verwacht, de wetten in werking die nu worden voorbereid en weldra zullen worden ingediend en waaruit de rege ling van de samenstelling der landmacht voor de schriftelijke behandeling met de andere Kamer reeds gereed ligt." Dat wil zeggenvóór 1895 moet voorzien worden in de regeling van de levende strijdkrachtenanders zouden wij weer in den ouden toestand terugkeeren en tegen dien tyd hopen we derhalve kant en klaar te zijn zelfs met de invoering van de noodige mili taire wetten. »Zal de persoonlijke dienstplicht worden inge voerd was er gevraagd. Mijn wensch is aldus antwoordde de Minister dat het geheele volk deelneemt aan de verdediging, dat is dus algemeene dienstplicht, dat is dus nog meer dan persoonlijke dienstplicht. Als allen moeten deelnemen, dan is een ieder persoonlijk dienstplichtig. Het is, dunkt my, toch van algemeen bekendheid dat ik ni8t wensch de helft of meer van de jongelingschap te bestemmen om niet te dienen en de andere helft om dat wel te doen. Ik stel er prijs op duide lijk te doen uitkomen, dat ik er nooit aan gedacht heb, dat iemand zou denken, dat ik niet voor per soonlijken dienstplicht was." Men ziet hieruit, dat er voor de insinuatie van dhr. Lobman geen grond bestaat, maar wat meer zegt, dat de Regeering trouw haar program ver vult en tracht te vervullen en daarmede een be schamende les geeft aan het vorig ministerie. GOES, 6 Februari 1893. Met het begin dezer maand zyn hervat de werkzaamheden aan het Sas van Goes, welke werkzaamheden tijdens het vriezende weder gestaakt werden. Hetgeen nog te verrichten valt bepaalt zich in hoofdzaak tot het voltooien der verlengde buiten haven. De aanaarding van het nieuwe sluisgebouw, thans sedert 1 October van het voorgaande jaar ge regeld in dienst, werd reeds in December jl. zoo goed als voltooid. Daar van eenige zetting in de vleugelmuren der nieuwe sluishoofden nieti meer te bespeuren viel, zijn deze muren sedert een tweetal maanden definitief tegen de sluishoofden aangesloten, zoodat van de scheidingen, welke aan belangstel lenden" stof tot geschrijf gegeven hebben, thans niets meer te zien is. Ook de kolkmuurtjes zijn geheel aangeaard, terwijl men de daarin vroeger ontstane scheuren nog on- hersteld gelaten heeft. Of deze muurtjes verder in goeden staat blijven, geene meerdere werking ver- toonen zullen, kan eerst later blyken, als alle aarde werken geheel voltooid zyn en de grond in de om geving blijvend geheel in rust verkeert. Daar de fundeering dezer muren boven gewoon laagwaterpeil gelegen is, zou in elk geval, zonder eenige belem mering bij het gebruiken der sluis, herstelling kunnen plaats hebben, indien zulks te zijner tijd voor de goede oplevering van het geheel mocht noodig blyken. De sluis werken verkeeren overigens in den hesten staathet strenge winterweder heeft geenerlei schade berokkend. In de controle Hansweerd zijn tot schatters der huurwaarde van door lodgers bewoonde ge deelten van woonhuizen benoemd de heeren M. Buitendijk te Goes, M. Glerum te Krui- ningen en J. V a n V y v e n G z. te Heinkenszand, terwijl de heer D. Vermefc tot plaatsvervanger is aangewezen. TTemeldiitffe. Het bericht in sommige bladen dat van bier Zaterdag 3 landbouwers naar België waren vertrokken om aldaar de inrichting van eenige boter fabrieken te onderzoeken, was weer wat voorbarig. Waarheid is, dat op dien dag des nam. 2 uren eenige ingpzetenen waren uitgenoodigd in de herberg van Korstanje om deel te nemen aan de bespreking van de wenschelijkheid der oprichting eener boter- fabriek. Een twintigtal gaf aan die oproeping gehoor. De hr. P. Lindenbergh gaf eenige inlichtingen omtrent zoodanige fabriek op kleine schaal (de inrichting kostte slechts 2000 francs) te Peuthey, een klein plaatsje in de nabijheid van Vilvoorden, waaruit bleek dat men uit dezelfde hoeveelheid melk meer en betere boter produceerde dan vroeger, die dan ook duurder werd verkocht. Na ampele bespreking verklaarden zich een I5tal houders van koeien bereid de kosten van een onder zoek in loco te dragen en daarop werden dkrn A. Dominicus, F. Van Hoorn en L. Dominicus afge vaardigd om de noodige inlichtingen daar ter plaatse te verkrijgen. Dit 3tal is dan ook heden naar Peuthey vertrokken en hoopt W oensdagmiddag 1 uur verslag te kunnen doen van zijne bevindingen, in een bijeenkomst bij Korstanje, die voor belangstellenden toegankelijk is. 's-GravenpoIder. De verkiezing voor een lid van den raad alhier is bepaald op Dinsdag 21 Februari a. s. Kllewoudsdijh. Ons gemeentehuis na dert zijne voltooiing. Doelmatig ingericht, ziet het gebouw er uit- en inwendig netjes uit. Architect en aannemer hebben alle eer van hun werk en het geheel belooft een sieraad voor de gemeente te worden. Voor vreemdelingen vooral zal het gemakkelijk wezen, als de nieuwe secretarie in gebruik is ge nomen want meer dan eens toch gebeurde het, dat zij het tegenwoordig lokaal, achter de kerk gelegen, zonder vragen niet konden vinden. De vrjjzinnige k i e s v e r e e n i g i n g te Hoedekeiiskerke heeft in hare jongste ver gadering tot voorzitter herkozen den heer J. Wel- leman. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken hield de heer P. Leijs een voordracht over de droog making der Zuiderzee. Opgehelderd door eene kaart, werd het plan der Zuiderzee-vereeniging in zyn geheel besproken. Kadzand. Naar men ons mededeelt moet de aanleg van een badplaats, terreinen voor het bouwen van hotels, vilja's en het stichten van een hoofdgebouw of badhotel alhier, verzekerd zijn. Rillaiid-Batli. Op de eerste in dit jaar ge houden landbouwvergadering waren 21 leden tegenwoordig. De rekening over het afgeloopen jaar bedroeg in ontvangst ƒ101,59 en in uitgaaf f 80,32, zoodat zij sloot met een batig slot van 21,27. Het aantal leden was door vertrek van 36 tot 33 gedaald. De vereeniging besloot weder evenals in vorige jaren, voor gemeenschappelijke rekening Roosen- daalsch klaverzaad aan te koopen. Een hoeveelheid van 360 K.G. Roosendaalsch klaverzaad en 125 K.G. Lucerne werd in de vergadering opgegeven. Ook besloot men weder eene lijst aan de inge zetenen aan te bieden tot bestrijding der musschen. In 1892 bracht die lijst slechts f 12,65 op, terwijl voor de ontvangen 4720 musschen f 29,65 was uit betaald, zoodat de kas der vereeniging f 17 moest bijpassen, 't Is te hopen, dat allen, die niet in recht- streeksche verbinding tot de landbouw vereeniging staan, het hunne mogen bijdragen om met vrucht de musBchenplaag te kunnen bestrijden. De heer O. G. Harison, voorzitter, en de heer A. Bruynzeel, commissaris, werden aan het einde dei- vergadering herkozen. Voor het verkeer tusschen Vlissingen en Ro- zendaal—Oberhausen, alsmede Vlissingen en Bok stelBerlyn zyn voor reizigers en bagage gewijzigde vrachtprijzen ingevoerd. De N. R. Ct. verneemt, dat de Exploitatie-maat schappij voornemens is bij den zomerdienst eenige minder belangrijke treinen te doen vervallen. Aan den controleur 1ste klasse bij het binnen- landsch bestuur W. A. De Laat de Kanter is eene traktementsverhooging van 100 's maands toegekend en zijne bezoldiging mitsdien gebracht op f 500 's maands. De directie der Nederlandsch-Amerikaanscke Stoomvaartmaatschappij heeft besloten in de tweede helft dezer maand, vermoedelijk den 25sten, weder te beginnen met het vervoer van tusschen- dekspassagiers naar New-York. Er zullen echter geen Russische joden vervoerd worden. Aan den linker-Maasoever te Rotterdam (Wilhel- nsina-kade) is door de N. A. S.-Mij. een groot hotel met daaraan verbonden volkskoffiehuis in exploitatie gebracht, waarvan de slaapzalen ruimte aanbieden voor omstreeks 900 passagiers 2e en 3e klasse. Het is een fraai, in oud-Hollandschen stijl opge trokken gebouw en ligt in de onmiddellijke nabij heid der ligplaatsen van de stoomschepen der maat schappij. De vertrekkende reizigers kunnen dus tot op het allerlaatste oogenblik voor de afvaart in het hotel blijven. Het gebonw staat aan drie zijden geheel vrij en op een plein. Voor licht en lucht is uitstekend zorg gedragen. Het geheele gebouw is nl. electrisch ver licht tegen brandgevaar zijn alle mogelijke voor zorgmaatregelen genomen. Het trappenhuis staat nl. geheel vrij tusschen brandvrije muren evenals de lift. Op elke verdieping zijn voorts de noodige extincteurs en brandslangen aanwezig terwijl overal branddeuren en trappen naar buiten leiden. Aan de eene zijde leiden deze naar een groot plat over de aangrenzende loodsen. Op den beganen grond is een fraaie ruime koffie huiszaal, inzonderheid voor de passagiers en bedienden der maatschappij bestemd, maar tevens ook voor het publiek toegankelijk. Aldaar wordt geen sterkedrank verkocht, terwijl hazardspelen verboden zyn. Op de bel-étage vindt men de eetzalen en eenige kleinere zalen, alle met fraaie eikenhouten betimmering, ter wijl de drie boven-étages geheel tot slaapzalen zyn ingericht met behoorlijke afscheiding voor de sexen. In d6ze zes slaapzalen bevinden zich 900 bedden, welke zijn ingericht gelijk aan boord der schepen, nl. afgedeeld in hutten en twee boven elkander. De vergadering van de party van orde» van hen, die verbetering wensehen langs wettigen weg, door mr. Koning, notaris te Finsterwold, bij eengeroepen, bad te Winschoten plaats. Er waren 350 a 400 belangstellenden tegenwoordig. Met overgroote meerderheid werd besloten een partij van orde te stichten. Daarvoor zullen in de verschillende dorpen en gemeenten commission in het leven worden geroepen, en zal in een later te be leggen vergadering uit die commissie een hoofdbe stuur worden gekozen. Uit de discussie is niet heel goed op te maken welke maatregelen de nieuwe party zal nemen om gewenschte verbeteringen tot stand te brengen. De heer Tydens, lid der Kamer, pleitte volgens de N. Gr. Ct. voorhet doel om lo. statistieke ge gevens te verzamelen omtrent het getal en de ge schiktheid van de arbeiders in iedere gemeente voor bepaalde werkzaamheden. Het bevorderen a. der stichting van arbeiderswoningen, b. van getrouw schoolbezoek, c. van de medewerking voor het be oogde doel, niet alleen van den kant der arbeiders, maar eveneens van den kant der onderwijzers2o. behoorde ieder landbouwer zijn arbeiderspersoneel tydens den winter, als de vorst heerscht, 5 a 6 weken werk te geven op den dorschvloer; 3o. het in erfpacht geven van tuingrond tot den kostenden prijs4o. de verhouding tusschen werkgevers en arbeidspersoneel wijzigen en verbeteren5o. betere armenzorg6o. een betere inrichting van de pers agenten rapen thans toch berichten bij den weg op uit zucht naar belooning. Ds. Yan Hoven van Winschoten meende, dat er meer godsdienst moest zijnbewaarscholen moesten er worden opgericht. Ook was spreker voor betere behandeling van meiden en knechts en voor betere lectuur, opdat het volk na volbrachte dagtaak niet de straat behoefde op te gaan. Een wet van orde en tucht wilde hij zien ingevoerd. Op de verg. werd onder daverend applaus het woord geweigerd aan de aanwezige socialisten. Aan de oproeping van den heer mr. Koning tot vorming van een »Bond van Orde" hebben ook een aantal fabrieksarbeiders van Oudepekela gehoor ge geven zeer velen hunner hebben zich op de lijst laten inschrijven. Voor de militaire school te Haar lem en den artillerie-cursus te Delft zyn dit jaar respectievelijk 15 en 6 plaatsen opengesteld. Een aantal onderwijzers in Friesland, allen overtuigd van het groote gevaar dat het gebruik van sterkedrank met zich sleept, voor de indi viduen niet minder dan voor het geheele volk, heb ben zich vereenigd tot eene Friesche Onder- wyzers-propaganda-club. Het hoofddoel der club is het propageeren van de onthoudings beginselen onder den onderwijzersstand, en het aan tal drankbestrijders te vermeerderen uit de rijen onderwijzers, daar deze een machtigen invloed ten goede kunnen uitoefenen De heer F. M. Schmidt te Stiens, door wiens be moeiingen deze club in het leven werd geroepen, belast zich voorloopig met de correspondentie. De luitenant Yon Schmid breekt in het Sociaal Wvekblad een lans om de miliciens, terwijl zij onder de wapenen zijn, vrijdom van brief port te verleenen voor correspondentiën met hunne naastbestaanden. Hij wijst er o. a. op, dat in Zwit serland eene in dien geest gemaakte bepaling bestaat. Men schrijft uit Noord-Brabant Nauwelijks is de suikercampagne afgeloopen, of men denkt er weder aan in vele fabrieken groote veranderingen aan te brengen, waardoor men meer en meer in staat zal zijn, in den kortst mogelijken tijd het grootste quantum suikerbieten te verwerken, alsook de grootste hoeveelheid suiker uit de wor telen te kunnen trekken. Bijna elk jaar worden aan de meeste fabrieken groote verbeteringen aangebracht. Verleden jaar werd aan de suikerfabriek der Maat schappij voor landbouw en suikerindustrie te Zeven bergen eene verbetering aangebracht, welke circa 100,000 kostte. Dit jaar zal nu aan de suikerfa briek »De Phenix", mede te Zevenbergen, een nieuw diffusiestelsel worden geïnstalleerd, en zullen nieuwe stoomketels worden aangebracht. Ook aan de suiker fabriek Zwarten berg" onder Leur moeten dit jaar weder verbeteringen plaats hebben. Hoeveel voordeel de suikerindustrie in onze provincie vooral gedurende de laatste jaren, aan alle soorten van industrie en handel in ons land oplevert, is niet te berekenen. Onze suikerfabrieken worden langzamerhand zoodanig ingericht, dat zy met de beste inrichtingen van dien aard in het buitenland kunnen worden vergeleken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Harder wijk ds. H. Van Selms, te Kralingen. Te Baarland bevinden zich acht kinderen tusschen zes en twaalf jaar, die geen onderwijs ont vangen, waaronder drie uit éen gezin, wegens ge moedsbezwaren tegen de vaccinatie, vier Katholieken, die wel op geruimen afstand van de openbare school woonachtig zijn, maar toch niet ver van de R. K. school te Kwadendamme wonen, terwijl éen eerlang de school zal bezoeken. De afdeeling »'s-Gravenpolder" van het N. O G. heeft in hare vergadering van 4 Febr. jl. be sloten, het Hoofdbestuur te berichten, dat de ge wichtige quaestie betere salariëering der onder wijzers"' voor verdient te gaan aan het vraagpunt hervorming van de opleiding der onderwijzers", waarom zij tevens besloot het laatste punt niet in nadere overweging te nemen. Vanwege H. M. de Koningin is aan de alge meene synodale commissie der Nederlandsch Her vormde kerk, ten behoeve van het fonds voor nood lijdende kerken en personen, een gift van 2000 en ten behoeve van het fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften der gemeenten, waar eigen middelen ontbreken, een gift van 750 toegezonden. Ia antwoord op het verzoek van het gemeente bestuur van Eokbuizen aan het Rijk, tot overneming van de hoogere burgerschool en de burgeravondschool, is een schrijven ingekomen van den Minister van Binnenlandsche Zaken, inhoudende de kennisgeving, dat er geen voornemen bestaat, het getal rijks- hoogere burgerscholen uit te breiden. Landbouw en Veeteelt. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de gelegenheid om alle goede fokmerriën van 3 jaar oud tot op eiken leeftijd in het Nederl. Paarden stamboek te doen opnemen. Men kan bij de keuring paarden aanbieden ook al zyn deze niet vooraf aangegeven. Verder neme men de gelegenheid te baat om al wat goed is ter keuring aan te bieden. De bepaling, dat de hengsten, die een prijs of premie uit de Rijks-subsidie behalen, de in het Stam boek opgenomen merriën voor de helft van het ge vorderde dekgeld moeten bedienen, is een onmiddel lijk voordeel en kan reeds op zich zelf als eene premie beschouwd worden.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1