1893 N°. 16. Zaterdag 4 Februari. ste Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending; vaii advertentiën voor 3 uren pp den dag; der uitgave» Uit Colorado. Aan een te Denver, de hoofdstad van Colorado, verschonend blad van 27 Dec. jl. ontleent de Grond wet o. a. het volgende Messrs. Van Boven, Van Lummel en Zijlstra zijn de vertegenwoordigers van de Hollandsche ko lonie ten westen van Alamosa. Het zijn zeer ver standige lieden en ofschoon hun zijn in Denver ver oorzaakt wordt door den bizonderen toestand van zaken, waarin de kolonie gewikkeld is, zijn ze vol strekt niet huiten staat om zich en hunne mede gezellen uit dien moeilijken toestand te redden. Het geluk schijnt de kolonisten in twee opzichten be gunstigd te hebben. Het eene is, dat heden de pa pieren zullen geteekend worden, waarbij de kolonisten terstond 3200 acres best land zullen bezetten, dat reeds onder bebouwing is, en ze hebben het recht om er nog 2000 acres bij te koopen. Ze waren verleden week eenigzins ontmoedigd, omdat ze zicb in Amerika bevonden, 5000 mijlen van hun geboor teplaats, en geen tehuis hadden, waar heen ze gaan konden. »Maar de Hollanders worden niet spoedig ont moedigd of verslagen. Ze benoemden de drie boven genoemde heeren als eene commissie en deze namen de laak op zich om een geheel nieuwen stap te doen. Ze kwamen gisteren met mr. T. C. Henry samen en de drie gehouden samenkomsten werden met een gelukkig gevolg bekroond. De kolonisten kiezen nu 3200 acres land uit, aan éen stuk gelegen, 't welk door den spoorweg door sneden wordt. Zo koopen dit voor 17.50 per acre, met inbegrip van het voortdurend gebruik van wa ter, 't welk hun 10 cents per acre en per jaar kost. Terzelfder tijd koopen ze vijftien rijen gebouwen, die met het land gaan tegen 1. Ze hebben het recht om voor denzelfden prijs nog 2000 acres te koopen. Al bet land is onder bebouwing en de sloo- ten ter besproeiing zijn twee jaar geleden gegraven. Er is meer water dan noodig is, zoodat er ook van dien kant geen moeite kan zijn. Het bedrag, ft welk contant op het land betaald moet worden, is nog niet stellig overeengekomen, maar er wordt zeven percent interest berekend voor het onbetaald bly- vend gedeelte van de koopsom, zoodat ook deze last niet zwaar kan zijn. De huisgezinnen zullen voorzien worden van paarden, gereedschappen en zaad voor een jaar, terwijl zij het land voor een jaar huren met conditie, dat als de opbrengst een zekere bepaalde hoeveelheid bedraagt, ze het land zullen koopen. De compagnie geeft ook 2..000 om in de behoeften van enkele huisgezinnen te voorzien, totdat ze geoogst zullen hebben en ook worden aan sommige huisgezinnen woningen verschaft, totdat ze huizen zullen gebouwd hebben. Er zal eene nieuwe Maatschappij worden gevormd, die meer inenschen voor de Kolonie zal winnen en het werk zal uitvoeren, 't welk door de Compagnie van Van der Hoogt is begonnen. Er behooren verscheidene ambachtslieden tot de Kolonie, waaronder vijf timmerlieden, een smid, houtdraaiers en schoenmakers. Ze zullen van éen der gebouwen eene school maken, omdat er vijftig kinderen zijn, waarvoor ia dien weg gezorgd moet worden. De kolonisten zijn reeds eenigzins door drongen met een West-Ameiikaanscben geest, om dat ofschoon ze eene kerk zullen bouwen en bijna allen leden der Gereformeerde Kerk zijn, ze op dit punt niet zoo bezorgd zijn, zooals ze gisteren te kennen gaven, als wel hoe ze zouden kunnen leven en vruchten oogsten om geld te verdienen. Veertig mannen zijn gehuwd en meer dan zestig zijn onge huwd. Ze zijn bijna allen jong, daar er slechts vier mannen zijn, die over den middelbaren leeftijd zijn, zoodat ze volstrekt geen kolonisten zijn, van wie gezegd- kan worden, dat ze mislukkingen waren in de oude wereld. Sommigen zijn goed af en tamelijk welgesteld. Op de vraag wat zij dachten van Amerika, zeiden de vertegenwoordigers der Kolonie, dat ze geen tijd gehad hadden om over veel zaken een oordeel te vellen, maar dat ze geloofden, dat het hun hier wel bevallen zou. Ze meenden, dat sigaren en tabak en bier te duur waren. Ze zullen geen bier drinken totdat de eerste oogst binnen zal zijn en zullen dan wellicht eene bierbrouwerij oprichten. We zijn geen Duitschers", zeiden ze, »we kunnen het doen zonder bier. Uwe sigaren, die 10 centen kosten, kunnen we in Nederland voor 1 cent koopen, en tabak, die hier 40 cents het pond kost, kunnen we daar voor 10 cents koopen." Ze zullen probeeren om zeiven tabak te verbouwen. Het tweede geluk voor de kolonisten, waarop hier boven wordt gedoeld was het aanbod van den Direc teur Kebler van de Colorado Brandstof- en IJzer- Compagnie om gedurende dezen winter en voorts ieder jaar gedurende vier maanden werk in de kolen mijnen te Walsenburg te geven aan 500 Hollanders. Dit voorstel werd gisterenmorgen door mr. Kebler aan mr. Henry gedaan zonder dat laatstgenoemde er om gevraagd had of zonder dat het denkbeeld bij hem was ontstaan, dat aldus de ongehuwde mannen zijner kolonie en eveneens die van opvol gende groepen nieuw-aankomenden, ieder gedurende 100 dagen in het koude saizoen van 2.50 tot 3.00 per dag konden verdienen." Met die bedoeling hebben de Hollandsche kolo nisten echter zeker het moederland niet verlaten. GOES, 3 Februari 1893. Bij kon. besluit van 1 Februari is bij de Al-, gemeene Rekenkamer bevorderd tot adjunct-commies dhr. A. Ossewaarde, thans eerste klerk. Gisteren vierde de heer Z. D. V a n der Bilt La Motthe zijn zestigsten jaardag. Ware het niet, dat de heer La Motthe door zijne velerlei bijzondere betrekkingen, gewijd aan de burgerlijke belangen van allen, aan het publiek behoort, wij zouden daarvan geen melding maken. Tallooze bewijzen van belangstelling en erkente lijkheid vielen den jubilaris ten deel, terwijl des avonds de twee vereenigingen, waaraan hij in het bijzonder verbonden is, hem in de bovenzaal van het »Oafé Hartman", waarheen de besturen hem genoodigd hadden, hunne gelukwenschen aanboden. Wij bedoelen de gymnasuekvereeniging »Sparta", waarvan de heer L. M. beschermheer, en de har monie »Euphonia", waarvan hij president is. Had eerstgenoemde hem reeds op den dag een souvenir vereerd, namens de laatstgenoemde vereeniging bood hem de vice-president, de heer P. A. De Ligny, een keurig geschenk, bestaande in drie vazen van Japansch terra-cotta aan, terwijl de heer A. W. A. Ross, president van Sparta", de gevoelend dier ver eeniging vertolkte, die de leden met den. bondsklap bezegelden. De heer H. G. Hartman Jz. sprak den heer La Motthe ook nog toe, er op wijzende, dat, waar gewoonlijk de bureau-mannen zicb weinig met het maatschappelijk leven bemoeien, de beer L. M. daarop eene uitzondering maakt, en er weinig in Goes tot stand komt, waarin deze niet de hand heeft. Hij hoopte, dat de heer L. M. nog lang de poëzie des levens zou helpen verhoogen 6n steunen en noemde het een trots voor de gemeente zulk een ambtenaar, en een geluk voor de vereenigingen, thans bijeen, zulk een beschermer te hebben. De heer La Motthe dankte telkens op gevoelvolle wijze voor de toege sproken woorden en verklaarde, dat zijn 60e jaardag tot de gelukkigste dagen zijns levens behoort. On der de uitvoering van eenige muziekstukken door »Euphonia", en in gezelligen kout van de aanwe zigen werd de avond verder doorgebracht. Was het invallen van den dooi voor velen eene oorzaak van blijdschap, ook aan de commissie van werkverschaffing was deze weersverande ring zeer welkom, want daarom konden nu ook de werkzaamheden op het land worden hervat. In 't geheel arbeiden nu in bet buis en daar buiten 62 bootden van gezinnen, terwijl sinds den aanvang d9r werkzaamheden vijftienhonderd en zestig dagloonen zijn uitbetaald. In het huis is nu een magazijntje ingericht, waar verschillende daar ver vaardigde, of oude in nieuwe veranderde voorwer pen te zien en te koopen zijn. Zeer raden wij be langstellenden aan daar eens een kijkje te gaan nemen, wellicht vindt men daar iets van zijne gading, en door dit te koopen helpt men niet alleen plaats maken voor nieuwe voorwerpen, maar werkt men tevens mede aan omzetting van goed in geld, wat der commissie zeker altyd te stade zal komen. Wemeldïiig;e. De op Woensdagavond gegevene soirée door de gymnastiek-vereeniging W i 11 e n is Kunne n", alhier, was, in weerwil van het minder uitlokkende weder, zeer druk be zocht ft was er vol. En de vereeniging heeft haar reeds vroeger verworven naam met eere gehand haafd. Er is uitstekend gewerkt. De vrije oefeningen op de plaats" die »aan de liggende ladder en aan het vast rek" werden correct uitgevoerd, en de eenvoudigen onder de toeschouwers verbaasden zich over de sterke toeren", die men zag. Het ten beste gegeven stukje: Titulair, klucht of geen klucht" van J. J. Cremer liep mede goed van stapel vooral de rollen van Jozef Balk en Henriëtte, werden goed weergegeven. Het glanspunt van den avond verkreeg men echter naar veler meening, door de twee tableaux-vivants. Het slot nummer Gymnastiek" werd uitbundig toegejuicht en de vertooners werden tot 4 maal teruggeroepen Van de zusterverenigingen waren er leden van Volharding" en van Sparta", beide uit Goes. De president van laatstgenoemde vereeniging bracht onzen turners na afloop in goed gekozen woorden namens allen dank voor den genotvolleu avond. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijsJ slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende] dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Zij, die op een der tentoongestelde monsters koo pen, kunnen zich bij voorkomend verschil op het oordeel van bet bestuur beroepen. Oordeelt dit, dat de partij niet volgens monster is, dan wordt de partij geweigerd en voor rekening van den afzender terug gezonden. Daarenboven wordt de toegekende prijs niet uitgereikt en behoudt het bestunr zich het recht voor, om de gronden waarop de weigering berust, openbaar te maken, ter plaatse waar zij dit nuttig acht. De inzenders zullen tot dekking der onkosten 2 pet. van het verkochte bedrag aan het bestuur ter hand stellen. Bij vooruitbetaling zijn de kosten slechts 2,50 voor iederen inzender. De levering van direct aan inzenders opgegeven bestellingen, waarvan controle verlangd wordt, en van bestellingen door tusschenkomst van het be stuur moet, (ijs voorbehouden), den 2 Maart e. k., vrachtvrij te Zieriksee geschieden. Eene, daartoe uit het bestuur aangewezen, com missie zal dan de partij met het standmonstev er- gelijken en zal de zakken plombeeren. Hiervoor is de kooper 10 cent per zak verschuldigd. De zakken, waarin de granen geleverd worden, moeten gemerkt zyn met het nummer van den catalogus, waaronder het graan werd tentoongesteld. Zij moeten van voldoende kwaliteit zijn. De opbrengst der Rijksmiddelen bedroeg in 1892 de som van 119,473,531, waarvan 24,758,820 wegens accijns op het gedistilleerd, ver tegenwoordigende, naar den maatstaf van f 60 per H.L., een verbruik van 412,647 H.L. Over 1891 beliep het verbruik 410,698 H.L. of 1949 minder en de accijns f 24,641,887 of 116,933 beneden 1892. De percentage per ziel was in 1891 hooger dan in 1892. De commissie belast met het afnemen van het examen aan hen die akten van bekwaamheid ver langen voor het middelbaar onderwijs en de »Neder- landsche taal- en letterkunde, geschiedenis, aard rijkskunde, staathuishoudkunde en statistiek, staats inrichting en schoonschrijven" herhaalde met nadruk den wensck, dat de Regeering zoodanige regeling mocht treffen, als noodig is om eene geregelde uni versitaire opleiding tot grondslag te maken voor de studie van hen, die de bevoegdheid tot het geven van middelbaar onderwijs wenschen te ver krijgen. Zoo lezen wij in de Staatscourant. Is dan de kennis van de leeraren bij het middel baar onderwijs onvoldoende om de jongelieden zoover te brengen dat zij aan de eischen van het eindexamen der Hoogere Burgerscholen beantwoorden Dit is niet gebleken. De overgroote meerderheid voldoet aan dat examen. Zullen dez9 nog meer voldoen, wanneer de leeraren nog meer weten Het is te betwijfelen, want de leeraren weten zeker nog drie maal meer van hun vak dau de besten hunner leer lingen. Hebben zij geen tact van docserenPractijk, niet universitair onderwijs, zal hun dien geven. Waarom dan universitair onderwijs, nu het blijkt, dat voor den werkkring, waarto9 de leeraren geroepen worden, deze ten volle berekend zijn Eigenlijk zou dat universitair onderwijs slechts worden ingevoerd ter wille van de examens. Als Nederland in zijne rijke dagen komt, kan het er eens over denken, maar vooreerst kan de zaak wel geregeld big ven, zooals zij nu is, zouden wij meenen, zegt de Arnh. Ctwaaraan we dit ontleenen. Onder het opschrift»De antirevolu tionaire Staatsleer in de Eerste Ka mer" schrijft het Vaderland: De Boodschapper haalt uit ons Kameroverzicht de volgende woorden aan, waarvan zij volstrekt niets begrijpt. »De heer Lobman stemde tegen de begrooting, aldus practisch bewijzende, hoe elastisch in anti revolutionaire handen is de toepassing der leer, de hoeksteen van hun Staatsleer, dat men geen be- grootingen mag verwerpen om redenen daarbuiten 4$uclelaii<te. De uitslag der gemeenteraadsver kiezing, gehouden tengevolge van het overlijden van den heer Jan Oele, op 1 dezer, is, dat er eene her stemming moet plaatshebben tusscben de heeren Cornelis Van de Repe, die 17 en Daniël Boone, die 9 stemmen bekwam. Die herstemming is bepaald op Woensdag 15 Februari a. s. 's-SSeer Ar ends kerke. Op de weegbrug nabij het station alhier, zijn in 1892 gewogen 3,799,702 K.G. beetwortelen, 106,352 K.G. aard appels, 354,136 K.G. ajuin, 25,322 K.G. paardepeen, 2314 KG. mangel wortels, 4140 K.G. hooi, 55,727 K.G. stroo, 72,802 K.G. pulp, 1515 K.G. guano, 650 K.G. klompen en 49 stuks vee. Aan aandeelhouders werd 28 percent uitgekeerd. lerseke. De heer Van Klinkenberg heeft zijne benoeming tot gemeente-geneesheer alhier aan genomen en zal Zaterdag 4 Febr. in functie treden. Tengevolge der opheffing van den te 5.50 av. van Vlissingen vertrekkenden posttrein en de ver vanging door den te 5.29 av. vertrekkenden Duit- schen posttrein zijn eenige wijzigingen in het post verkeer van Zeeland gebrachtdoordat deze een doorgaande sneltrein is van Vlissingen naar Rozendaal. Middelburg zal zijn correspondentie ont vangen door het uitwerpen eener dépêchedie cor respondentie afkomstig van Middelburg en Gops met hunne arrondissementen, zal te Vlissingen aan gebracht worden met den 3.12 av. aankomenden trein, om vervolgens overgenomen te worden door den posttrein van 5.29 av. Het vroegere vertrek der Engelsche post van Vlissingen heeft geene vroe gere aankomst te Rotterdam en Amsterdam ten ge volge, daar de aansluitende trein te Rozendaal op den ouden tijd blijft vertrekken. Aan het programma voor de tentoon stelling van zaaigranen enz., te houden op Donderdag 23 Februari 1893 te 2SierIksee, door de centrale tentoonsteliings-vereenigiDg Landbouw belang", ontleenen wij het volgende De tentoonstelling wordt gehouden te Zieriksee, in de zaal der sociëteit Landbouw en Handel", op Donderdag 23 Februari 1893, van des voormiddags 11 tot des namiddags 3 uur. Op deze tentoonstelling worden gevraagd monsters van zaaigranen, peulvruchten, pootaardappelen, uien en lijnzaad, klaver- en graszaden en verzamelingen gedroogde grassen en planten. Voor Ziai-Ohevaliergerst worden uitgeloofd le prijs /'10, met diploma. 2e prijsy 2,50 met diploma. 3e prijs een Getuigschrift. De prijzen voor de Chevalier worden niet uitge reikt, voor door het uitgezaaide gebleken is, dat het product zuiver van soort is en aan de gestelde eischen voldoet. Bij fle beoordeeling van het gewas zal vooralge- let worden op opbrengst en zuiverheid. Bovendien worden voor alle niet genoende soorten zonierzaaigranen, zaden en verzamelingen klaver-, graszaden, gedroogde grassen en planten als eerste en tweede prijzen Getuigschriften beschikbaar gesteld. Van de granen moet voorradig zijn minstens 10 HL., van de klaver- en graszaden eene voldoende hoeveelheid, ter beoordeeling van het bestuurkiem- kracht en zuiverheid moet van dezö worden opge geven en gegarandeerd. Om op deze tentoonstelling te kunnen mededingen, moeten de inzenders vóór of op 17 Februari 1893 bij den Secretaris, den heer M. C. Mulock Houwer te Zierikzee, eene schriftelijke opgaaf inzenden van a. het product dat zij wenschen in te zenden; b. de hoeveelheid die zij van het in te zenden graan of zaad ten verkoop beschikbaar hebben c. den prijs, franco Zierikzee en met inbegrip van emballage d. het netto gewicht per hectoliter, de streek waar - en de soort grond waarop het verbouwd is; e. de namen van drie personen door hen geschikt geacht en gewenscht als leden der jury. De inzendingen moeten vrachtvrij bij den Secre taris zijn aangekomen vóór 21 Februari 1893. De monsters moeten verpakt zijn in linnen of katoenen zakken of in flesschen, waarop naam en woonplaats van den inzender, en moeten de hoeveelheid bevat ten bij iedere groep gevraagd. Die van granen, lijn zaad en pootaardappelen moeten 2 liter groot zijn, die van zaden J/ï liter. De beoordeeling geschiedt door eene jury, be staande uit minstens drie personen, hiertoe door het bestuur uitgenoodigd op voordracht der inzenders. Aan de jury wordt eene instructie verstrekt vol gens welke zij te handelen heeft. Alle eigendomskenmerken worden vóór de bsoor- deeling verwijderd. De inzenders staan er voor in, dat de partij ge lijk is aan het ingezonden monster. Met een zorg, die wij waardeeren, wordt ons nu eens precies uitgelegd, waarom de heer Lobman tegen de begrooting stemde. Der langen Rede kurzer Sinn komt hierop neer, dat de heer Lobman het beheer van het Departe ment in handen van dezen titularis niet veilig acht. Akkoord, Van Putten Zoo stemt een »liberalist" tegen Jde begrooting van Marine, als hij vindt dat de Minister den ver keerden weg opgaat, tegen de begrooting van Kolo niën, als de Minister zich bekwamer toont in het doleeren dan in het gouverneeren, tegen de begroo ting van Financiën, als hij ziet, dat de Minister de gelegenheid, onfifte hervormen, laat voorbijgaan, tegen de b 'grooting van Buitenlaudsche Zaken, als hij den Minister voor ft beleid onzer buitenlandsche betrek kingen een gevaar acht.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1