Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen (toezegging) bij de Ned. herv. kerk te Kortgene ds. J. J. Van den Broek te Hall®. {De Z.) Bedankt voor liet beroep bij de lierv. gem. te Leerdam door ds. H. Van Selms, te Kralingen. Op de lyst der kinderen van tusscben den 6 en 12 jarigen leeftijd, die op 1 Januari 1893 in de bevolkingsregisters alhier ingeschreven zijn, worden er drie en veertig (43) gevonden, die niet voorkomen op de lijsten der leerlingen van lager school- en huis onderwijs. Van deze 43 hadden 4 om verschillende redenen de school reeds verlaten waren 2 door ziekelijkheid verhinderd de school te bezoekenmoesten 2 huise lijke werkzaamheden verrichtenwaren 5 nog niet voor het onderwijs aangegevenbezoeken 5 de Hoo- gere Burgerschoolzijn 17 nog leerlingen van de Christelijke bewaarschool en 1 van de Gemeentelijke bewaarschool; geniet 1 onderwijs van de moeder; zijn 3 schipperskinderen is 1 tijdelijk buiten de ge meente is 1 nog niet gevaccineerd en is" 1 onwillig. Van dezen laatste verklaarde de vader daaraan niets te kunnen doen. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden zitting is aangenomen het hoofdstuk Waterstaat, nadat de Minister de Staats-exploitatie der telefonen in de toekomst nood wendig had genoemd en op dit oogenblik onthou ding in de quaestie omtrent de tijdregeling noodig had geoordeeld. Ook de begrooting voor Suriname en die voor koloniën werden aangenomen. De Kamer ging daarna uiteen. Landbouw en Veeteelt. liet schrikken van paarden. Beschreven we in een vorig nommer de noodza kelijkheid om stallen van licht en lucht te voorzien, ook buiten den stal is het noodig het licht niet aan het paard te onthouden. Wanneer het inge spannen is wil het ook naar alle kanten kunnen zien en dit wordt belet door het aanleggen van oog lappen. Het doel daarvan is wei geen ander dan het paard voor schrikken te behoeden, door voor werpen, waarop het minder gesteld schijnt te zijn aan zyn oog te onttrekken. Dut dit middel aan het voorgestelde doel beantwoordt, gelooven we niet. Een paard is een nieuwsgierig en tevens schrikach tig dier. Zijne nieuwsgierigheid blijkt ten zeerste, wanneer het iets hoort of ziet, waaraan het niet gewoon is. Met den kop in de hoogte, de ooren gespitst en de oogen wyd open, staat het te luis teren of te kijken naar datgene, wat het voor vreemds hoort of ziet. Wanneer het gevreesde ge luid of voorwerp langzaam het beest nadert, zal de schrik gewoonlijk niet veel beduiden, treedt het daarentegen plotseling in zijn volle kracht of uit gebreidheid op, dan is de schrik meestal niet gering, hetgeen blijkt uit de sprongen en uitwijkingen, die het dier doet, soms zoo sterk, dat er geen houden aan is. Het ligt voor de hand, dat ooglappen dit schrikken zeer in de hand werken. Het eene oogenblik ziet het paard niets en onmiddellijk daarop staat de angstwekkende gedaante ia al haar volheid voor hem en dit plotselinge veroorzaakt den groo sten schrik. Wilt ge u hiervan overtuigen, sla dan een paard eens opmerkzaam gade. Het zal bij voorbeeld staan te rusten en wanneer het plotseling iets hoort of ziet, al is het iets waarvoor het anders niet bang is, zal het opschrikken. Is het wat wegloopachtig van natuur, dan zal het iti menig geval op hol gaan. Het gevaar hiervoor wordt heel wat minder, wan neer het van verre kan zien, wat hem nadert en jaagt dat werkelijk schrik aan, dan heeft men den noodigen tijd om maatregelen te nemen, wat niet het geval is, wanneer het paard zoo in eens uit de handen van zijn geleider springt. Vooral bij het naderen van spoortreinen, trammen, hondenkarren, ezels, opene paraplu's en dergelijke voor een paard vreeselijke verschijningen is tijdige voorzorg noodig. Het is waar, dat ooglappen dikwijls meer dienen voor sieraad dan voor deugd, maar daarom juist is het wenschelijk die sieraden weg te laten, ten genoege van het dier en tot veiligheid van den mensch. In één geval is het gebruik van ooglappen aan te bevelennamelijk als het paard in een molen moet rondloopen. Het vlug voorbijtrekken van verschillende voor werpen voorbij de oogen is de oorzaak van duizelig worden. Ontneemt men die voorwerpen door een blinddoek aan het gezicht, dan kan er ook geen duizeligheid ontstaan. Toch doet de gewoonte hier ook weder veel. Paarden, die van den beginne af ziende in den molen leeren gaan, hebben evenmin last van duizeligheid, als wanneer ze op den rechten weg loopen. Een ander middel om het schrikken te voorkomen is het paard met een enkel woord toe te spreken, vóór men het aanraakt. Al weder omdat het dan te voren weet wat hem wacht. De ondervinding heeft meermalen geleerd dat het aanraken van een paard zonder er een woord bij te voegen, met een hoefslag beloond wordt. Algemeen Overzicht. Het buitenlandsch nieuws ontleent in deze dagen zijne grootste belangrijkheid aan de gebeurtenissen buiten Europa. Thans brengt Hawaï, een land, dat anders nu juist niet zoo heel veel invloed uitoefent op de wereldgeschiedenis, de gemoederen in bewe ging en het wordt misschien binnenkort de aanlei ding tot een conflict. Zie hier in het kort wat er is geschied Koningin Lilinokalani van de Hawaï-eilanden, eene vrjj willekeurige en despotische vorstin, eischte van hare Ministers, dat zij eene nieuwe Grondwet zon den onder teek enen en uitvaardigen, waarbij o. a. alle Vreemdelingen het kiesrecht zouden verbeuren. De Ministers weigerden, terwijl zij tevens aan de Konin gin verzoenende adviezen gavenmaar zij werd zeer boos en sloeg op de tafel met de vuist, roepende »Ik ben uw adviezen zat, en wil deze constitutie terstond uitvaardigenDe daad bij bet woord voegende, stoii"d de Koningin op, om aan het volk oi) het plein baar Grondwet af te kondigen, hetgeen de Ministers noode verhinderden, terwijl zij aan hun vrienden het gebeurde mededeelden. Inmiddels riep de Koningin een volksvergadering op het plein bij een, waarin "zij de Ministers verraders noemde. De vergaderden werden toen zeer opgewonden. Ver scheidene redenaars eisebten den dood der ongehoor zame Ministers, 's Avonds kwamen vele burgers bij een en besloten een openbaar veiligheidscomité te vormen. De koninklijke garde bloef onzijdig. De politie poogde vergeefs eenige leden van het veilig heids-comité te avresteeren. De gezagvoerder van het Amerikaansche oorlogs schip Boston landde inmiddels 300 mariniers, die met ©en kanon het consulaat der Unie bezetten. Den 17den begaven zich de leden van het veilig heids-comité naar het regeeringsgebouw, alwaar zij een proclamatie uitvaardigden, in welke zij eraan her innerden hoe de Koningin al ongrondwettiger trachtte te regeeren, ten gevolge waarvan vijf achtereenvol gende pogingen tot revolutie ontstonden, de vrijheden des volks in gevaar gebracht en 'slands prestige buiteo- waarts geknakt werd. Ten einde verder kwaad te ver hoeden, werd besloten lo. De monarchie op Hawaï is afgeschaft2o. een voorloopige Regeering wordt ingesteld, totdat de vereeniging met de Vereenigde Staten zal zijn tot stand gebracht3o. een vierledige uitvoerende Raad, bijgestaan door een veertienle- digen adviseerenden Raad, vormt de Wetgevende Macht4o. alle Staatsbeambten blijven in functie, behalve de Koningin, haar ministers en de opper- kommandant. De leden der voorloopige Regeering begaven zich vervolgens naar het paleis der Konin gin, alwaar zij de vorstin meedeelden, dat zij af gezet was, dat haar garde gecapituleerd had en dat zij in het paleis een gevangene was onder toezicht eener zestien man sterke eere-garde. Verder verzet hopeloos achtende, begaf zich de Koningin naar haar vertrek, alwaar zij een protest uitvaardigde. Daarin verklaart de koningin te moeten wijken voor de macht van Noord-Amerika, welks vertegenwoordiger troepen debarkeerde om de zoogenaamde voorloopipe Regeering te steunen. De Koningin zegt te wijken, ten einde bloedvergieten en doodslag te verhoe den, maar zij vertrouwt, dat Noord-Amerika haar monarchie zal herstellen. De agent der Unie ver klaarde gelijktijdig de voorloopige Regeering te er kennen. Een zeer gepaste maatregel van de nieuwe Regeering was terstond alle drankwinkels te sluiten. Te Londen is men wel een beetje bang, dat de Vereenigde Staten zullen overgaan tot annexatie van Hawaï, niet om de gebleken politieke ontwik keling, maar om er een marine-station te vestigen. Het heet dan ook, dat Engeland bereids eenige oorlogsschepen naar Hawai heeft afgezonden en dat de afgezette Koningin, met wier naain wij onze lezers niet ten tweede male zullen vermoeien, Enge- land's bescherming tegen de inmenging van de Ameri kaansche Unie heeft ingeroepen. Zij heeft ook afge vaardigden naar Washington gezonden om tegen Noord-Amerika's inmenging te protesteeren. Men vreest nu een anti-Amerikaansch staatsgreepje onder Engelsche leiding. Volgens berichten uit San Francisco echter ver klaren de republikeinsche afga vaardigden van Hawaï dat hunne missie alleen Noord-Amerika betreft, en zij geen instruction hebben om naar Londen te gaan, maar terstond zullen terugkeeren als Nftord-Amerika onwillig mocht zijn de eilanden in te lijven. Dit laatste is niet onwaarscbgnlgk, sedert gebleken is, dat uitsluitend Amerikanen het staatsgreepje vol voerden uit zuiver zelfzuchtige beweegredenen. De Evening Post te New-York erkent dit platweg en schrijft dat de inlanders van Hawaï niets met deze geld-revolutie, door Amerikanen op touw gezet, hebben uitstaan, toen het Mackinley-tarief de ruwe suiker vrijliet, stond dit gelijk met twee dollarcents premie per pond voorde Amerikaansche suikerplan ters ziedaar de ware reden der revolutie van Hawaï, waar de Amerikanen deze suikerpremie ook gaarne zoude ontvangen. Het heet, dat alle buitenlandsche consuls te Hawaï, tegen de inmenging van de Vereenigde Staten hebben geprotesteerd. In Engeland is gisteren de Parlementszitting geopend. De troonrede zegt, dat de betrekkingen vriendschappelijk en harmonieus blijven met alle mogendheden, wier verklaringen alle gunstig zijn voor het behoud van den Europeesehen vrede. In gevolge de jongste gebeurtenissen in Egypte is eene kleine verhooging gebracht in het aantal der En gelsche troepen aldaar, maar deze maatregel beduidt geen wijziging in de tot dusver gevolgde staatkunde noch in de verzekeringen, welke door Engeland met betrekking tot de bezetting zijn afgelegd. De Khe dive heeft in bevredigende bewoordingen zijn voor nemen te kennen gegeven, om voortaan het billijk stelsel van voorafgaand overleg met de Engelsche regeering in staatkundige zaken te volgen, en zijn verlangen uitgesproken vriendschappelijk met haar samen te werken. Verder kondigt de troonrede een ontwerp aan tot verbetering van het bestunr in Ierland, met het doel het Iersche volk tevreden te stemmen, den arbeid van bet parlement te verminderen en de kracht en eendracht van het Rijk te verzekeren. Verder ont werpen tot wijziging der uitoefening van het kies recht, tot vermindering van den parlementsduur en tot stipte toepassing van het beginsel dat elke kie zer slechts recht heeft op ééne stem. Omtrent Egypte op het oogenblik geen nieuws alleen wordt gemeld, dat de Oostenrijk6che en Ifca- liaansche regeeringen officiéél te Kaïro hebben doen verklaren, dat zij de houding van den Khedive tegen over Engeland afkeurden. Dit is niet te verwonde ren, nu Frankrijk het beleid van Lord Rosebery min of meer vs raakt. In Erankrijk was bet gisteren in de Kamer weer erg onrustig, doch dat is ook al niets nieuws meer. Aan de orde was de urgentie voor de behan deling van het ontwerp betreffende het aansporen tot het opvragen van inlagen uit de spaarkassen. De rechterzijde nam natuurlijk de gelegenheid te baat om hare tegenstanders, en dus ook de regee ring, te beschimpen, waarbij de bekende Paul De Cassagnac tot de orde moest worden geroepen. Minister Ribot verklaarde, dat de regeering de zaak zeer kalm opnam, wijl zij niets te vreezen had. Hij raadde dan ook aan het ontwerp aan te nemen, waartoe met groote meerderheid besloten werd. De bij deze gelegenheid gehouden redevoeringen van de ministers Tirard en Ribot zullen in het land wor den aangeplakt. Gemengde Berichten. Driewegen. Maandag overleed plotseling de oudstrijder M. Korstanje, drager van het Metalen Kruis, in den ouderdom van ruim 81 jaren. ICemkeiiSKaiid. Heden werd er alhier ander maal van particuliere zijde aan behoeftige ingezetenen zonder onderscheid van godsdienstige gezindte eene groote hoeveelheid steenkolen uitgedeeld. Moge dit voorbeeld navolging vinden, daar bij velen de behoefte groot en de verdienste gering is. Hloetinge. Gistermiddag geraakte het rijtuig, bespannen met een paard, van de wed. Eversdijk van Kapelle op hol, paard en rijtuig kwamen met passagiers in een sloot terecht. Gelukkig hadden geen persoonlijke ongelukkige plaats. TOisse. Door de ijverige nasporingen van den gemeenteveldwachter J. Bommeljé is het gelukt den reeds sedert eenigen tijd verdachten P. d. B. op heeterdaad te betrappen, op een diefstal van 33 kilo gerst, toebehoorende aan den landbouwer W. Won- dergem. Vooraf was dit graan uit de schuur ont vreemd en elders verborgen. De dade.i beeft reeds bekend zich meermalen aan zulk misdrijf schuldig gemaakt te hebben, waarvan trouwens *de bewijzen ten zijnen huize gevonden en in beslag genomen werden. Van een en ander is proces-ver baal opge maakt. Het ijs in de Eendracht is opgeruimd. De overtocht naar Noord Brabant heeft weer op de gewone wijze plaats. Alle schippers hebben de haven verlaten. Te Scherpenisse heeft zich een commissie gevormd voor werkverschaffingdeze zal de werk lieden iu de gelegenheid stellen om uit de Ooster- schelde tot over den zeedijk zand te kruien, dat later tot verbetering van de polderwegen zal worden aangewend. Middelburg. Door den Commissaris der Konin gin in deze provincie is de volgende circulaire aan de burgemeesters gericht. Volgens bericht van den Officier van Justitie te Middelburg, is bij een vereenigd optreden van rijks- en gemeente politie gebleken, dat eenige gemeente veldwachters niet van vuurwapenen waren voorzien. Een daarop door mij ingesteld onderzoek bij de betrokken gemeentebesturen heelt aan het licht ge bracht, dat de veldwachters dier gemeenten wel voorzien waren van karabijnen, maar dat deze wa penen onbruikbaar waren. Het vermoeden is bij mij gerezen, dat dit ook in andere gemeenten bet geval zal zijn. Met verwijzing naar de bepalingen der instructie voor de veldwachters, betreffende de wapening en meer in het bijzonder naar de artt. 15 en 16, zoo als deze gewijzigd zijn bij de besluiten van 15 De cember 1859 (Provinciaal blad no. 112) en 19 September 1862 (Provinciaal blad no. 106), als mede naar art. 17, verzoek ik te zorgen, dat de gemeente-veldwachters van de bij de instructie voor geschreven wapenen voorzien zijn, dat die wapenen behoorlijk in orde worden gehouden en dat onbruik bare en versleten wapenen door nieuwe vervangen worden. Evenals in de jaarwedden en in de kleeding der gemeente-veldwachters behoort ook in hunne wape ning vanwege de gemeente te worden voorzien. In het huis van den heer Yan Marcelis Hart- sinck, penningmeester van het comité voor de werk- loozen, te Amsterdam, heeft men gisternacht ge poogd in te breken. Glazen zijn verbrijzeld en ijzeren stangen verbogen. Door de- waakzaamheid van een hond zijn de dieven vermoedelijk in hunne booze bedoeling verhinderd. Bij zekeren M. R. te Holten, die sedert eenigen tijd ziek is, had men de beide kinderen, opdat de zieke er geen hinder van zou hebben, opgesloten in den kelderWel is het daar koud, doch dat is spoedig verholpen Fluks een pot met vuur in den kelder gebracht, steenkolen er omheen gelegd, de kelderdeur dicht en alles is in orde. Een oogenblik later komt dr. M. van Rijssen den zieke bezoeken en vraagt naar de kinderen. Toen men 't hem vertelde, liet hij oogenblikkelijk de deur openen en vond men den kelder vol kolendamp en de kinderen als levenloos op den grond liggen. Niet dan na veel moeite, en bij het eene kind pas na een paar uur, gelukte het den dokter de kleinen weer tot bewustzijn te brengen. Dat de visschen zich sterk vermenigvuldigen is bekendtot nog toe bestonden echter dienaan gaande geen nauwkeurige opgaven. De heer We- myss Fulton geeft in een officiéél rapport nopens de visscherij in Schotland het resultaat zijner onder zoekingen aan. Volgens dezen schrijver brengt de leng het grootste aantal eitjes voort, en wel onge veer 20 a 30 millioen. Na de leng komen de kabel jauw met 2 tot 8 millioen, de tarbot met 3 a 6 millioen, de schelvisch met 2 a 3 millioen, de schar met 30 a 60 duizend en de haring met 20 a 50 duizend eitjes. Dezer dagen deed een treffend verhaal in de dag bladen de ronde, betreffende een kind door dhr. A. K. en echtgenoote te Amsterdam op straat gevonden, en als zoü dit door den vinder hij zijn ï-tal zijn aan genomen. Dat voorval verdiende ware het ge beurd, gelijk het beschreven werd zeer zeker vermelding en waardeering, opdat bet tot voorbeeld mocht strekken. Doch de zaak droeg zich wel eenigs- zins anders toe. Slechts voorloopig namen de echtelieden het knaapje tot zich, tot den dag namelijk waarop het in een of ander gesticht zou kunnen worden opgenomen. Alvorens echter het kind 4 a 5 maanden oud een plaats vond in het stedelijk vondelingengesticht, heeft de heer K. het zijn naam gegeven, zoodat de jongen Jan Van der Stoep K... genoemd is. Het geval kan zich nu voordoen, dat het knaapje tweemalen in de geboorteregisters is ingeschreven, daar het moeilijk aan te nemen is dat een geboorte, in een stad als Amsterdam zoo dicht bevolkt, geheel onopgemerkt is gebleven en er in het geheel geen aangifte is gedaan noch van de zijde der bloedver wanten, noch door des- of verloskundige. In den ouderdom van bjjna 73 jaren overleed te Rijp een zonderling. De man wast' vroeger wees vader in het gemeente wees- en armenhuis aldaar. Het planken huisje, waarin nu zijn stoffelijk om hulsel zal worden gelegd, is door hem zelve gemaakt, reeds geruimen tijd geleden, en ging met hem mede, als hij van kosthuis veranderde. Tot kort vóór zijn dood tobde hij er over, dat zijn laatste woonplaats nog niet geheel naar zijn zin was en gaf hij den wensch te kennen, er nog gaarne aan te willen werken. Dat er met venten op de straat of met markten nog wel wat te verdienen is, bleek dezer dagen aan een notaris te Amsterdam, die op eene vierde ver dieping op de Jodenbreestraat voor de familie van een overleden koopman in sinaasappelen, bazel- en aodere noten, vijgen en dergelijken, den inventaris moest opmaken. De familie heeft namelijk eene er fenis van nagenoeg twee ton gouds te verdeelen. Zondag stelde de justitie uit Haarlem te Hout rijk en Polanen een nader onderzoek en verhoor in ter zake van de misdaad, Vrijdagavond aldaar ge pleegd. Het meisje is beterende en kon reeds aan de justitie eenige inlichtingen geven. Zekere D. uit Amsterdam werd dientengevolge Maandagmiddag te Sloterdijk door de politie aangehouden, als vermoe delijk medeplichtig aan de mishandeling. Bij de jongste overstrooraing te Maastricht heeft zicht bijzonder verdienstelijk gemaakt de beer Strik, gewezen opzichter der rijksschool en archief gebouwen. In het bolst van den nacht, in kennis gesteld met het gevaar, waarin het rijksarchiefge bouw verkeerde, bedacht hij zich geen oogenblik om zich daarheen te spoeden en door zijn beleid bet water, dat reeds hierin was gedrongen, te keeren en het verder indringen door alle mogelijke middelen te beletten. Hij week dag noch nacht uit het ge bouw, totdat alle gevaar geweken was. Dit gedrag van den heer Strik verdient daarom vermelding, omdat hij, geen rijksambtenaar meer zijnde, toch van zijn belangstelling heeft doen blijken, door het rijksarchief voor groote waterschade te behoeden. By beschikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken is dhr. Strik te Maastricht benoemd tot vast opzichter, belast met het toezicht op de gebouwen van onderwgs enz. ter standplaats Maastricht. Maandagavond had er te Amsterdam in een der lokalen van de Unie op Rapenburg eene open bare vergadering plaats, waar de sociaal-democraat Polak sprak over: »wat willen de socialisten?" Er was gelegenheid tot debat, waarvan zekere Herman Mulder gebruik maakte, die den inleider bestreed. Toon by geëindigd had, ontstond er tumult. Eenigen wilden Mulder zelfs te lijf, maar hg wist zich naar achteren te dringen, waardoor hg buiten gevaar kwam. De oneenigheden werden echter door zyne voor- en tegenstanders voortgezet. De president der vergadering stelde alles in het werk om de orde te herstellen, doch te vergeefs. Den inleider, die op de bestuurstafel de menigte wilde overschreeuwen, gelukte dit ook niet, daar hg door de tafel zakte. Dit tumult duurde bgna 10 minuteu. Een inspecteur der politie was ter ver gadering aanwezig. Toen de menigte weder tot kalmte gebracht was, werd de vergadering gesloten. Als een bewys dat de dankbaarheid nog niet uit de wereld is, moge volgend welsprekend staaltje gelden, dat men uit Sliedrecht mededeelt Nadat door een tydelyke commissie, samen gesteld uit de verschillende armbesturen, in 14 dagen tijds van buitengewone bedeeling in kleeren, brand stoffen en voedingsmiddelen aan werkeloozen en be- hoeftigen is uitgedeeld voor een bedrag van ruim f 3700, heeft Zondagavond een troep baldadigen, die zingende en joelende langs den dyk trok, by een groot aantal ingezetenen, zoowel gegoeden als zeer mingegoeden, de glazen stuk gegooid. Ook de huizen van den burgemeester en van den voorzitter en den secretaris der commissie moesten het ontgelden en zoo is het met de woningen van vele ingezetenen, die de commissie met aanzienlyke bydragen hebben ge steund, eveneens gesteld. De politie heeft ten slotte de menigte uiteen gedreven en is besloten met kracht op te treden. Of dergelgke handelingen echter in staat zyn den liefdadigbeidszin, die in onze gemeente zéér groot is, aan te moedigen, valt te betwyfelen. Er behoort heel wat grootmoedigheid toe om d® beboeftigen te big ven steunen als bg wgze van be looning de ruiten eens stuk worden gegooid. Gelukkig echter keurt de overgroote meerderheid van de bevolking dergelgke baldadigheden ten hoogste af. Het dak van eenige gebouwen der Columbia- wereldtentoonstelling te Chicago is, door de zwaarte van de daarop gevallen sneeuw, ingestort. Een slachtoffer der Panamazaah. Drie heeren meldden zich bij iemand in de Rue Marceau te Pa- rys, en zeiden, dat zij leden waren der enquête commissie, die een onderzoek moesten instellen. Toen

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2