1893 N°. 15. Donderdag 2 Februari. 80sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs 3 slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbendej dankbetuigingen worden van 18 regels 'a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën voor 8 uren den dag der uitgave* Ter secretarie van de gemeente za\ gedurende dertig dagen ter inzage van de belanghebbenden liggen eene opgave vau de uitkomsten der meting of schatting vau porceeleu voor de Grondbelasting in deze gemeente De verzo -kschriften om Iiorraeting, herschatting of vernieti ging der gedane meting of schatting, alsmede de bezwaarschriften kunnen binnen deitig dagen na hedeu op on gezegeld papier aan heeren Ge lep u teerde Staten dezer Provincie worden ingediend. Goes, den 1 Februari 1893. De Burgemeester van Goes, J. G. d. \V. HAMER. GOES, 1 Februari 1893. Belanghebbenden maken wij opmerkzaam, dat met ingang van heden de buslichtingen van 's avonds te 6 uur aan het postkantoor en te 6.15 aan het station, (richting Rozendaal) zijn vervallen. Op Zon- en feestdagen hebben er nu in het vervolg ook lichtingen plaats 's avonds te 6.20 aan het postkantoor en te 6.30 aan het station. Bg K. B. dd. 30 Januari 1893 no. 4 is, met ingang van 1 Febr. 1893, tot inspecteur der regis tratie en domeinen van de tweede klasse in de divisie Goes, benoemd de heer J. Ter P e 1 k w ij k, entvanger der registratie en domeinen aldaar. D6 divisie van inspectie Goes omvat de kantoren Goes (hypotheken), Goes (registratie), Hulst, Zie- riksae, Neuzen (kanaal) cn Sas van Gent (kanaal). Met het oog op de in te voeren vermogensbelasting is bij dien inspecteur gedetacheerd de surnumerair M. I. W. K. C. H u 1 s w i t. Voorts zijn benoemd tot inspecteur der registratie 2e kl. in de 26e divisie dhr. D. Frankamp, thans ontvanger der registratie en domeinen te Ber- gen-op-Zoom tot inspecteur der registratie 3e klasse, in de 20e divisie dhr. J. W. Maassen, thans inspecteur der registratie te Middelburg, en in de 19e divisie dhr. A. L. Kulenkamp Lemmens, thans ontvanger der registratie te Hulst. Op initiatief van de heeren F. Q. C. Den Hollander, A. W. A. Ross, F. Mannhardt en F. Vonk was tegen gisteravond in het Café Hartman" alkier eene vergadering bijeengeroepen om te trachten een nieuw symphonie-orkest in het leven te roepen. Aan die uitnoodiging hadden een twaalftal heeren gevolg gegeven. De heer Den Hollander, die de vergadering presi deerde, begon met erop te wijzen, dat er in Goes sedert eenige jaren een sympbonie-orke3t bestaat, bezetting met strijkinstrumenten met pianohij zou bet wenscbelijker achten, wanneer een dergelijk orkest met blaasinstrumenten tot stand kwam, en biervoor bood ziGk de gelegenheid aan, wijl de heer Kooiman, die als directeur zou optreden, tevens directeur van de harmonie »Euphonia", zich met eeaige leden dier vereeniging had verstaan, die een werkzaam aandeel in een nieuw symphonie-orkest zouden willen nemen. Na over verschillende zaken van huishoudelijken aard gesproken te hebben werd in beginsel tot de oprichting besloten, het; getal werkende leden zou bereids ongeveer twintig bedragen, wijl nog een viertal afwezigen hunne medewerking hadden toe gezegd. Met het oog op financiëele moeilijkheden en het in bruikleen vragen der blaasidstrumenten van »Euphonia", wenschten eenigen dat het sym phonie-orkest een onderdeel van »Eupbonia" zou worden. Dit voorstel werd verworpen en er werd dus besloten dat de nieuwe vereeniging zelfstandig zou optreden. De blaasinstrumenten zullen van »Eupbonia" in bruikleen worden gevraagd en tegen eene volgende vergadering zal een concept-reglement worden ontworpen, voor welke werkzaamheden de heeren, die het initiatief namen, bp acclamatie als voorloopige commissie werden aangewezen. Naar men ons verzoekt mede te deelen, zal het harmoniegezelschap »H os an na" alhier op 16 Februari a. s. een concert geven tea voordeele van Werkverschaffing". Moge daaraan, ook ter wille van het liefdadig doel, een talrijk bezoek ten deel yallen. Wemeldinge. By de heden gehouden reke ning van de weegbrug aan de Bonzijbrug al hier bleek, dat daarop in het afgeloopen jaar zijn gewogen 1668146 kilo suikerpeeën, 405716 kilo pulp, 166714 kilo aardappels, 125953 kilo ajuin, 23620 kilo hooi, 18325 kilo stroo, 18424 kilo paar- denpeeën, 7119 kilo beestenpeeën, 2848 kilo man gels, 1867 kilo wisschen en 10 stuks vee, te zaïnen 3814 kilo wegende. De totale ontvangst bedroeg ƒ259,06, de uitgaaf 129,351/2, zoodat het goed slot bedroeg 129,71 waarvan ƒ25 werd gestort in de reservekas en 100 of 10 pet. aan de aandeelhouders werd uitgekeerd. Als weger werd herbenoemd J. Ruisaard, terwijl als commissaris en als secretaris resp. werden her kozen dhr. K. Dominieus en E. Lindenbergk. lerseke. In de spoedeischende Raadsver gadering van Maandagavond waren 9 leden te- genwoordig. Afwezig was de heer Sauer. De benoeming van een gemeente-geneesheer was i het eenige punt van behandeling. De Voorzitter deelde mede, dat zich 2 sollicitanten hadden aangemeld, al. de heeren J. G. Van Klin kenberg, arts te Amerongen en J. J. A. L. Van Luijk, arts te Monster. De voordracht bestond uit die beide heeren in de genoemde volgorde. Van den heer Van Klinkenberg waren informatiën ingewon nen, die zeer gunstig luidden. Hij solliciteert onder voorwaarde, dat, zoolang hij zijn apotheek nog niet had overgebracht, de noodige medicijnen dagelijks op kosten der gemeente te Goes zouden worden ge haald. Hy zou bij benoeming den lOen Feb. zijne betrekking aanvaarden. De heer Klinkenberg werd met algemeene stem men benoemd en daarna de vergadering gesloten. Naar men verneemt zijn de bij een steiger te ISorsele belanghebbende gemeentebesturen in Westelijk Zuid-Beveland door heeren Gedeputeerde Staten uitgenoodigd de oprichting van een steiger aan de Staartnol van Borsele te bevorderen. Deze werkzaamheid zou moeten bestaan in hot verharden der toegangswegen. Indien daaraan op kosten der ge meentekassen wordt voldaan, moet het Prov. be stuur bereid zijn een steiger aan genoemde Nol te bouwen. Bij den bestaanden veerdam aan de Zuid nol schijnt de plaats ten eenenmalo ongeschikt. HolijfaspEaat. De voorloopige commissie voor werkverschaffing alhier in den vol genden winter, hield in 't begin dezer week in het logement »Het Wapen van Zeeland" eene vergade ring, waartoe door haar alle belangstellenden waren genoodigd. Do voorzitter, de heer M. v. Oosten, be tuigde by de opening der vergadering zijn leedwezen over de geringe opkomstvele personen toch, op wier sympathie men voor zoo'n goed doel gerekend had, waren afwezig. Daarom stelde hy voor het plan der voorloopige commissie maar niet uit te werken. Op de vraag van den heer Ch. C. Coomans, of de commissie hare taak neerlegde, scheen deze daar eerst wel toe geneigd te zyn, doch later bleek, dat de voorloopige commissie nog wilde trachten meer aandeelnemers te krijgen, om dan later eene ver gadering van alle aandeelnemers te houden. Uit de inteekenlyst op de vergadering bleek, dat er 31 aandeelen a 20 gulden reeds geplaatst waren. S£.nts. In de laatstgehouden vergadering van den dijkraad van het calamiteuse waterschap, den Leen- dert Abraham polder, is tot schatter van de pachtwaarde der gronden in dat waterschap be noemd de heer P. Tazelaar van Kolijnsplaat. Door den gemeenteraad van Biervliet is een adres aan den Minister van Financiën verzonden, inhoudende bet verzoek om met liet oog op de aan staande bedijking van schorren in den Brakman, gelegen onder die gemeente, aan de uitwateringssluis, ten dienste van den te bedijken polder, een los- en ligplaats van ±10 vaartuigen aan te leggen. Met het oog op het vervoer van granen, vlas, suikerbieten enz. uit dien polder zou het zeer wen- sehelijk zijn, indien die haven aldaar tot stand kon komen en de waarde der gronden van dien polder aanmerkelijk rijzenhet is alzoo niet alleen een ge meente-, maar ook een Rijksbelang voormeld ver zoek toe te staan. Bij het korps mariniers is het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven met de gesp »Atjeh 18731890" toegekend aan den le luitenant J. C. Van Hoek. Tot directeur der gemeente-reiniging te Har- lingen is benoemd de heer J. Soutendam te Leeuwarden. H. M. de Koningin-Regentes bevond zich gisteren iets beter. De Hertogin van Albany kwam heden ochtend te half twaalf per Holl. spoor in de resi dentie en werd namens de Regentes ontvangen door den grootmeester van Hare Majesteit graaf Sehimmel- penninck. De Hertogin blijft met hare kinderen te 's-Gravenhage tot 10 Februari. In het Sociaal Weekbl. wordt, naar aanleiding van een juichkreet, die in Recht voor Allen wordt over de werkeloosheid en de on- welke daarvan hier en daar het ge volg zijn geweest, als een symptoom van de nade ring van den maatschappelijken debacle. opgemerkt, dat hy die bet juichen der sociaal-democraten bij toeneming der werkeloosheid beantwoordt met schim pen en schelden, zeker niet minder eenzijdig is dan zij zeiven en er weinig toe zal bijdragen, de werk lieden van de sociaal-democratie af te houden. Hare kracht toch ligt niet in de toekomstmuziek, die zij den werklieden doet hooren zij ligt in het ge rechtvaardigde der critiek', die zij op de bestaande toestanden oefent. Hoe eenzydig de voorstellingen der sociaal-democratie mogen zijn, hoe naïef zelfs in sommige opzichten, meent niet dat gij haar af breuk doet alleen door daarop te wijzen. Om den werklieden het holle van de sociaal democratische theorieën en utopieën te doen inzien, staat maar éen weg open. Laat de feiten spreken. Laat alles worden gedaan wat gedaan kan worden, om zonder omverwerping der bestaande maatschap pelijke organisatie de positie van den vierden stand te verhoogen laat in de allereerste plaats aan de meest menschonteerende misstanden paal en perk worden gesteld. Daardoor en daardoor alleen zal een afdoend antwoord op de theorieën der sociaal democraten gegeven kunnen worden. Onder die misstanden is er ésn, die elk jaar aan het licht treedt en zich dit jaar weer bijzonder krachtig openbaart. Hoe zonderling het ookschijne, het is een feit dat aan dat jaarlijks terugkeerende verschijnsel misschien wel juist omdat het jaar lijks terugkeert door hen, die zich met sociale vraagstukken plegen bezig te houden, tot nog toe niet voldoende aandacht werd geschonken. Dit be gint gelukkig anders te wordende oogen beginnen zich voor dit diep-invretende kwaad te openen. Het door een enkele operatie weg te nemen is niet moge lijk, daarvoor hangt het te veel samen met den geheelen bouw van het maatschappelijk organisme maar wat wél mogelijk is, en wat hoog noodig is bovendien, is het kwaad met alle macht te bestrijden. Daartoe moet men ia de eerste plaats den omvang er van peilen. Maar daarbij laten kan men het niet. Treedt een volgend jaar de periodieke werkeloosheid weer even onbarmhartig in, dat zy dit' niet doen zou is om geen enkele reden te verwachten en staat men dan weer even machteloos daartegenover als thans, dan zal men meer gedaan hebben tot aanvulling der gelederen der revolutionaire party, dan deze met den best geslaagden propagandatoebt bereiken kan. Laat daarom ieder, zoowel uit mensekelijkheid tegenover zoovele arbeidersgezinnen als ter bestrijding van het voortwoekeren der revolutionaire theorieën, waarmede de arbeidersbevolking zoo rijkelijk over goten wordt, alles doen wat in zijn vermogen is om er toe mede 'te werken, dat overheid en particulieren tegenover het gevaar der werkeloosheid een volgend jaar minder onvoorbereid zijn dan thans. Honger stilt men niet met sabels en bajonetten. De Haagsche kroniekscbry ver van de N. Gron. Ct. schrijft, naar aanleiding van de in de Eerste Kamer gevoerde debatten over de kiesrecht hervorming: »De Kamer moge zich zenuwachtig maken, het ministerie blijft er doodkalm onder en heeft den heeren rendez-vous gegeven op een nader tijdstip, als de Tweede Kamer zal hebben gesproken. Alleen is by de beraadslagingen wel zoo iets gebleken van een streven der regeering naar »inschikkelijk- keid", met handhaving echter van de hoofdbegin selen harer voordrachten. Nu, dat is juist genoeg om van 't gemeen overleg goede vruchten te mogen verwachten. En die goede vruchten zullen vermoedelijk be staan in een geheel omgewerkt wetsontwerp, even als de minister van financiën een gansch gewijzigd ontwerp-bedrijfsbelasting in gereedheid brengt naar aanleiding van 't verslag der Tweede Kamer. Dit beeft echter een niet te miskennen schaduwzijde, n.l. dat er nog al tijd mee zal verloren gaan. In de jregeeringskringen heeft men reeds de hoop laten varen op het tot stand brengen van de bedrijfsbelasting voor 1 Mei. De Tweede Kamer zal vermoedelyk tegen Dinsdag 21 Februari, maar misschien zelfs pas tegen 28 Februari, worden bijeengeroepen en dan niet langer dan 24 Maart blijven werken. Aan gezien nu een nieuw onderzoek van de bedrijfsbe lasting in de afdeelingen zoo goed als zeker is, zal daarmede wel een goed deel van den zittingtijd heengaan, en met de afdoening van eenige kleinere zaken en misschien ook van de faillieten wet, doch zelfs dat is twijfelachtig de rest. Het ontwerp der bedrijfsbelasting blijft dus tot na Paschen, April of Mei, liggen en de eenige strijdvraag die we daar door in de eerstvolgende bijeenkomst zullen hooren uitvechten, zal zyn die der afzonderlijke invoering of van uitstel der vermogensbelasting. Wat het kiesrecht aangaat het zal daarmee precies gaan zooals ik heb gezegd met al den spoed, dien de regeering er achter zet, zal het niet ge lukken vóór het Paaschreces de memorie van ant woord op het straks verschijnende verslag met een gewijzigd wetsontwerp in te dienen. Dan volgt dezen zomer vermoedelyk ook eerst een nader sectie- onderzoek en eerst in het najaar zal het eindverslag gereed komen. Maar dan zal er voor de afdoening geen tijd meer zijnuitstel tot begin 1894 ligt voor de hand en eerst in den loop van dat jaar zal de wet, wordt zij aangenomen, kunnen worden afgekondigd, om wellicht in dat jaar, misschien zelfs pas in 1895, te worden ingevoerd. Er is dus alle kans dat de Kamer, nolens volens, haar vollen levensduur van vier jaren zal kunnen genieten." De Zaanlandsche K. v. K. heeft een adres verzonden, verzoekende afschaffing van het p lakzegel. Zij grondt dit verzoek 0. a. op den last, gelegd op den kleinhandel en op de kleine industrie, een last, zóo ongelijk drukkende, dat hij een onrechtvaardigheid wordt, en die daarenboven allicht tot vervalschingen aanleiding kan geven, omdat men over de pas opgeplakte en vochtige zegels zijn handteekening niet naar behooren kan stellen en men dus niet in de gelegenheid is, bij het latei- overleggen van quitantiën, zijn onderteekening ge noegzaam te controleeren. Eindelijk, dat da bestaande voorschriften gemak kelijk leiden tot ontduiking, en bekend is het, dat in den kleinhandel de handteekening voor quitantie dikwijls wordt vervangen door een verklaring van liquidatie",' gevolgd door een stempelafdruk, waar mede partijen genoegen nemen. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt alsnog ter algemeens kennis, dat, volgens het bij hem ingekomen ambtsbericht, in de week van 15—21 Januari als aan Aziatische cholera over leden is aangegeven in Noord-Brabant: te Osch, 1 persoon. De datum van opening van de cadet tenschool te Alkmaar is bepaald op 16 Sep tember. Dikwijls wordt geklaagd over de bedelaar|s, die, onder voorgeven dat zij postpapier, lucifers enz. verkoopan, vooral dö bewoners van dorpen lastig vallen. Te Lockem bestaat tegen deze vermomde bedelarij eene bepaling in de Algemeens Politie verordening, luidende »Met boete van ten hoogste ƒ25 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen wordt gestraft ieder niet in de gemeente woonachtig persoon, die waren, van wel ken aard ook, in en langs de huizen op of aan den openbaren weg vent of te koop aanbiedt, tenzij dit geschiedt in de uitoefening van eenigen handel of beroep, waartoe de venter of verkooper blijkens be hoorlijk patent bevoegd is, en in dat geval ter se cretarie der gemeente van het voornemen tot venten aangifte is gedaan, onder opgaaf van naam en woon plaats en vertoon der waren. Het hiervan ter secre tarie afgegeven bewijs, voorzien van de onderteeke ning des burgemeesters en van den gemeentestempel, en geldende voor den daarin uitgedrukten tijd, moet op de eerste vordering aan de politiebeambten wor den vertoond." Het Hoofdbestuur der Vereeniging van Chris telijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Neder land heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek om te willen medewerken, dat de voorgestelde beroeps- en bedrijfs belasting in dier voege worde gewijzigd, dat de ouderwijzers van die belasting worden vrijgesteld, of, bij eventueele verwerping van een daartoe strekkend amendement, aan het ontwerp haar goedkeuring te onthouden. Naar wij vernemen, heeft de Staatscommissie, belast met het bewerken van wetsvoorstellen ter voldoening aan de grondwette lijke bepalingen betreffende den Waterstaat, twee wetsontwerpen gereedeen op de verveningen en een op de keuren der waterschappen. Eerstdaags worden die wetsontwerpen aan de Regeering aan- (Vad.) Rechtszaken. Het Papegaaistraatje te Goes schynt voor kar renvoerders al zeer verleidelijk. Niettegenstaande het verbod in de politieverordening van Goes, dat dit straatje met geen hand- of steek wagens mag bere den worden, hadden in het begin van October 1892 een paar personen dit toch gedaanwerd dienten gevolge proces-verbaal tegen hen opgemaakt en wer den zij veroordeeld tot een geldboete. Twee van de drie veroordeelden namen hiermede geen genoegen en kwamen bij den Hoogen Raad in cassatie. Volgens hun meening was die verordening niet verbindend en in strijd met de Grondwet. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad kon deze meening niet deelen en concludeerde tot ver werping van het ingesteld beroep. Uitspraak 27 Februari. (Vad.J

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1