Aan de Haagscbe kroniek van de N. Gr. Ct. is het volgende ontleend Voor de aanstaande komst der hertogin van Albany, de zuster onzer Regentes, met haar kin deren, worden de noodige toebereidselen gemaakt door verschikking van eenige salons, waardoor de kinderen voortdurend bij onze jonge Koningin kun nen zijn. Waarschijnlijk zal te hunner eere een kin derfeest ten Hove plaats hebben, maar het volgende hoffeest, dat begin Februari zou zijn, is, met het oog op het bezoek der hertogin, uitgesteld. Over het vorige feest wordt nog altijd druk ge praat, ook in verband met zekere verhalen in de pers over het toilet van enkele bezoek sters. Wat men daarvan ook zeggen moge, het is «en feit, dat op de toelating van de dames, wier aanwezigheid aan het gezelschap ook den geringsten schijn van een jlirtation-society zou kunnen geven, ten strengste wordt gelet. Het is een publiek ge heim, dat eenige vrouwen uit den koogadellijken stand, die nu juist niet als zeer bedeesd te boek staan, en die, met het oog op d© hoffeesten, de ge bruikelijke visite aan de grootmeesteres van HH. MM. hadden gemaakt, niet zijn genoodigd, op uit drukkelijk verlangen van de Regentes. Dat teekent, dunkt mij, de toestanden aan ons Hof. Omtrent de benoeming van den gemeente ontvanger te Wageningen lezen we in ver schillende bladen nog het volgende ingezonden stuk Wageningenden 19 Januari 1893. Mijnheer de Redacteur Mag ik voor het laatst en als kort en eenig ant woord op de repliek van mr. Gr. W. baron v. Dedem nog eenige plaatsruimte vragen, met belofte, dat die van mijne zijde het laatste woord zal zijn. Ik heb eenvoudig voldaan aan het verzoek van den heer baron v. Dedem en hem geantwoord op de vragen, die hij had gesteld. Is hij daarmee niet tevreden, welnu ik neem geen woord terug en voeg er ook niets bij. In zijn voor stel om verder met my te vergaderen en het oor deel van scheidsrechters in te roepen, treed ik dus niet. Voortaan heb ik van vergaderingen met baron v. Dedem mijn bekomst. Met dankzegging voor uwe welwillendheid, UEd. dw. dr., J. W. v. Rooijen. Naar de N.-B. Ct. verneem4, zullen dit jaar 55 cadetten aan de Kon. cadettenschool te Alkmaar geplaatst worden, waarvan er 30 bestemd zijn voor den dienst in O.-I. Het Handelsblad gaf gisteren zijn 20,000© nummer in het licht en ontving bij die gelegen heid o. a. een vriendschappelijken groet, gelijk oude kennissen elkander brengen. De heer W. H. Kuipers te Akkrum, die 1 Febr. 84 jaar oud wordt, was van het eeiste nummer af een getrouwe lezer van het blad, evenals de heer T. Van Loohuizen te Vaassen. Met ingang van 15 dezer is door de Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen inge voerd een nieuw tarief voor de bevrachting van bagage van houders van abon nementskaarten, dat aanmerkelijk goedkoo- per is dan het tot dusver bestaande tarief. Te 's Gravenhage is telegrafisch bericht ont vangen, dat een spoorwegbrug in den Sumatra-spoor weg over de Ombiliënvelden door overstrooming is weggeslagen. Spoedige uit zending eener nieuwe brug is aangevraagd. Rechtszaken. ArrondissementS'Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldC. K., 20 j., te Hans- weerd, wegens huisvredebreuk tot 7 dagen gevan genisstraf R. V., 28 j., te Wemeldinge, wegens het aan het openbaar gezag opgeven van een valschen naam tot J 8 of 4 dagen. Ontslagen van rechtsvervolging werd A. K., 21 j., te Kapelle, beklaagd van wederspannigheid. In zake J. de B., 22 j., te Kruiningen, appel lant van een vonnis van het kantongerecht te Goes, waarbij hij wegens jachtovertreding is veroordeeld tot 2 maal f 10 boete, is het vonnis des eersten rechters vernietigd en appellant vrijgesproken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde kerk. Zondag 22 Januari 's vcormid- dags 10 uur ds. Proost van Koog a/d. Zaan. Beroepen te Wissenkerke ds. M. W. Snoep te Heukelom. De heer C. Staal, vroeger onderwijzer aan de Christelijke school te Kamperland, deed dezer dagen met goed gevolg admissie-examen aan de Theologi sche school te Kampen. (De Z.J Borsele. De jaarwedde van de te benoemen onderwijzeres is Woensdag door den gemeenteraad verhoogd tot f 500. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes zullen aanvangen op 15 Februari. Zij, die zich aan het examen in een dezer vakken of in beide wenschen te onderwerpen, gelieven zich vóór 3 Februari a. s. aan te melden bij den voor zitter der commissie of de voorzitters der commission, voor welke zij wenschen te verschijnen met over legging van a. geboorte-akteb getuigschrift van zedelijk gedrag. De voorzitters der commission zijn voor de nuttig© handwerkente Breda, jhr. mr. J. B. A. J. M. Yerheijen, inspecteur van het lager onderwijs in de lste inspectie te 's-Hertogenbosch te 's-Gravenhage, J. C. Fabius, inspecteur van het lager onderwijs in de 2de inspectie te Delftte Utrecht, A. J. Nijland, schoolopziener in het district Utrecht te Utrechtte Zwolle, mr. A. G. A. baron Sloet tot Oldhuis, inspecteur van het lager onder wijs in de 3de inspectie te Zwolle voor de fraaie handwerken te Breda, H. Th. Van der Grinten, schoolopziener in het district Breda te Breda; te 's-Gravenhage, mr. J. Gerdenier, school opziener in het district Amsterdam te Amsterdam te Zwolle, mr. Th. Ruys J.Pzn., schoolopziener in het district Zwolle te Kampen. Zij, die het examen in de beide vakken wenschen af te leggen, gelieven van dat voornemen te doen blijken aan ieder der beide voorzitters bij wie zij zich aanmelden. Gemengde Berichten. Uit het door den boekhouder gedaan verslag op de jongste vergadering van het musschengilde te 's-Heer Hendrikskinderen blijkt, dat over 1892 totaal zijn ingebracht 1850 musschen. De drie hoogste inbrengers M. Vermeule met 319, G. Verdonk met 181 en D. Rouw Sr. met 175 stuks, verwierven succesievelijk de premiën. De aftredende bestuursleden D. Rouw Sr. en M. Vermeule werden herkozen en namen die benoeming aan. Verder werd ook tot ver delging van zwarte kraaien besloten. Naar jaarlijksche gewoonte werd door de so ciëteit »Nut en genoegen", te Wolfertsdfjk jl. Woensdag eene buitengewone vergadering gehouden, tot opluistering waarvan het muziekgezelschap van Wilhelminadorp bereidwillig heeft medegewerkt. Bij het opvoeren van twee tooneelstukken, nl. Ie »de twee leden van de waterclub" en 2e »niet gesjeesd", kweten zich de leden lofwaardig van hunne taak. Voorts ontbrak het ook niet aan voordrachten en bijdragen, die met de muzieknommers veel genot verschaften aan de talryk opgekomenen. Ierse Sic. Blijkens het verslag, uitgebracht op de algemcene vergadering van het Musschengilde alhier, zijn in het vorige jaar 1255 musschen in geleverd, waarvan 166 door Jbs. Koster, en 117 door A. Ridderhof. De eerst© verwierf daardoor de eerste premie ad. 2, laatstgenoemde de tweede premie ad. f 1.25. De derde premie ad. f 0.75 viel aan Jan De Koeijer ten deel. De heer A. Zuidweg werd tot vice-voorzitter en de heer J. De Schipper tot commissaris gekozen. l&olijiisplaat. In de deze week gehouden ver gadering van het Musschengilde alhier bleek dat door de 21 leden ingeleverd waren 2964 geldige musschen, waarvan door de heeren J. Schroevers 795 en M. Tazelaar 259 stuks waren ingebracht, aan wie dan ook respectievelijk de eerste en tweede premie andermaal te beurt vielen. Tot leden van het bestuur werden herkozen de volgende leden M. R. van den Brink als president, J. de Back als eerste commissaris, P. Breure als tweede commissaris, A. van Asperen Vervenne als boekhouder en J. Schroevers als secretaris-penningmeester. Door den Minister van Waterstaat enz. is op nieuw voor een jaar vergunning verleend aan de dijkwerkers te Borsele om op 30 M. afstand uit den voet der werken tot 0.50 M. diepte zand te graven uit den vooroever van den polder Borsele. Tengevolge van het vele ijs, dat met den lagen wind op het strand blijft zitten, kan echter geen gebruik van de vergunning worden gemaakt. En daar de steen voor de bestortingswerken aan den oever van voornoemden polder uit Holland moet komen, waar de vaart door het ijs is gesloten, zijn er hier ook verscheidene werkeloozen. Eene deputatie klaagde Woensdag haar nood bij den Burgemeester, die dadelijk besloot met de Raads leden middelen te beramen om in den nood te voorzien. Onder de jongelieden, die zich in de gemeente Het Bildt hebben aangemeld voor de nationale militie, behoort de dwerg Gerrit Keizer. Hij is 80 c.M. laug, maar over het geheel zeer evenredig gebouwd. Per schaats want hij is een flink rijder, zelfs tegen den wind in kwam hij uit Oudebildlzijl naar St. Anna-Parochie. Op de secretarie moest men hem op eeD tafel plaatsen, opdat hij over den lessenaar kon kijken. Met zijn impresario heeft hij vroeger nagenoeg alle groote steden in Europa bezocht. In de laatste maanden was hij thuis. Men schrijft aan de Ilaarl. Ct. Wil men weten hoe de volkswapening" in het noorden tot stand komt Een huismoedertje gaf daaromtrent de volgende opheldering: »Miju man moest, om zoo'n pistool te krijgen, eerst twee kwartjes inleggeld betalen, en toen elke week een stuiver. Toen hij alles betaald had, kreeg hij dan ook het ding met de patronen er bij. Maar hij kan niet met dat pistool schieten, en hij is er ook doodsbang voor; wat doen wijhiu met zoo'n ding in huis?" Verleden week zat een heertje in een 3e kl. coupé van Zwolle naar Deventer, en voerde een hoog woord over den toestand in het Noorden, van waar hij scheen te komen. Vooral de aanwezigheid van een brigadier en een huzaar scheen hem te prikkelen om telkens te herhalen, dat er dynamiet was, maar de politie en de huzaren nog niet zoo leep waren als een domme boer. Eenige mederei zigers scheen de positie van brigadier en huzaar te amuseeren en het jonge ventje hierdoor aangemoe digd, ging al verder en verder, dat als de politie alleen maar wist, wat hij wist enz., alleen de rust bewaarders waren te dom. Vreemd keek hij echter op, toen de brigadier hem uitnoodigde te blijven zitten als zijn arrestant. Dat kon toch niet gemeend zijn. Hij had dat nu maar eens verteld, het was een treinpraatje enz. Maar de brigadier bleef er bij. Je krijgt in Deventer van nacht vrij logies, en dan mag je morgen eens vertellen, watje weet." »Och, ik weet niets," bracht hij er tegen in, »ik heb het van een houthandelaar uit Sappermeer, die het mij in den trein verhaalde, maar ik weet zijn naam niet eens." Dit alles hielp echter nietsin Deventer mocht hij nu met zijn geleide uitstappen, terwijl de lachers even hun naam mochten opgeven, om later als ge tuigen te kunnen worden opgeroepen. De exprestroin van 6.56 vm. van Vlissingen moest Woensdag wegens gebrek aan stoom te Kruiningen stoppen. Nadat andermaal de noodige stoomdrukking was verkregen, is de trein na 14 min. oponthoud doorgestoomd. De exprestrein te 7.4 vm. van Vlissingen ondervond daardoor onge- veer eene zelfde vertraging. (N. R. Ct.) De Echo herinnert eraan, hoeveel Hollandsche spreekwoorden en spreekwijzen aan de winterver maken zijn ontleend. Jantje Sekuur b. v. »gaat niet over ijs van één nacht" en timmert niet op broos ijs", maar komt »goed beslagen ten ijs". Een speculant staat op glad ijs", en als het hem niet voor den wind gaat, als bjj niet meer »op mooi ijs staat", dan kunnen zijn crediteuren naar hun geld fluitenzij krijgen betaling met »St Jutmis, als de kalveren op het ijs dansen". Met iemand, die zich met speculeeren inlaat, zonder eenigszins in de fijnheden van den handel te zijn ingewijd, heeft men, wanneer hij over den kop gaat, gewoonlijk weinig medelijden, want »wat deed hij ook met zijn klompen op het ijs". Van een meisje, dat naar den zin der heeren wat al t© koel tegen hen is, zeggen zoZe is zoo koud als ijs". De eerste aardigheid, die aan een diner wordt opgedischt, maakt de conversatie dade lijk levendiger, »het ijs is dan gebroken". Hij, die bij een feest te veel drinkt, slaat een dubbele schaats", en den volgenden dag moet hij, als hy zijn natje gebruikt, ook niet vaak den bodem van de kan willen bezien, want »op oud ijs vriest het licht". Wanneer belangrijk© zaken juist andersom worden uitgevoerd dan het behoort, zegt men »De wereld gaat op schaatsen". Zoo spreekt men van »Het scheelt niet aan de schaatsen, maar aan den man", »zonder schaatsen op het ijs komen", »een rare schaats rijden", enz. enz. De vorig© week hebben 40 personen van Weenen en Klösterneuberg, waaronder 18 dames, groot gevaar geloopen in de sneeuw t© bevriezen. Zij hadden een sleepartijtje ingericht en waren uitgereden met negen sleden, waarvan de eerste met vier paarden bespannen was. Het uitstapje was schoon en het vroolyk gezelschap amuseerde zich te Königstein tot het donker was. D© terugtocht begon onder vroolijk gelach bij het helder gerinkel der bellen aan het tuig der paarden. Korten tijd later echter zette de wind op, die de sneeuw in d© hoogte joeg en hoog opstapelde, totdat eensklaps de negen sleden met de 20 paarden en de 40 personen onder de sneeuw bedolven werden. Den nacht in dergelijken toestand doorbrengen was een zekeren dood te gemoet loopen, daarom poogden vier personen van het gezelschap door de velden heen een in de nabijheid gelegen huis te bereiken. In anderhalf uur tijds hadden zij het bereikt en door middel van den telefoon werden de pompiers van Klösterneuberg verwittigd, welke aanstonds met toortsen en spaden ter hulp snelden. Het duurde verscheidene uren eer het gezelschap met de paarden uit de sneeuw verlost wasde sle den moest men voorloopig achterlaten. De reizigers bereikten eerst te 7 uren 's morgens hun woning. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat op de lijn Statoust—Samara een spoortrein met soldaten in volle vaart in brand is geraakt. 48 recruten kwamen om het leven. Zeven bekwamen er brand wonden. Een der gewonden is later gestorven. Een vreeselijke ontploffing heeft Dinsdagavond in den circus-schouwburg te Antwerpen plaats ge had, doordien d© verwarmingstoestellen sprongen. De machinist werd doodelijk gewond. De schouw burg is inwendig grootendeels vernield. Uit Interlaken wordt gemeld, dat op korten afstand van Diirligen een gedeelte van den Bödeli- spoorweg in de Thunerzee is verzonken. De zoon van den baanwachter Dietrich te Diir ligen, bevond zich Maandagavond ongeveer te zes uur op den weg van Diirligen naar Interlaken. On geveer 500 meter van Diirligen hoorde hij een he vig kraken en bemerkte hij, dat voorbij de lange spoorbrug over een inham van de Thunerzee een gedeelte van de spoorlijn ter lengte van twintig meter, in de diepte was verdwenen. Daar Dietrich wist dat weldra een trein van Interlaken moest voorbijkomen, begaf hij zich naar het baanwachters huisje van zijn vader, nam de signaallantaarn en ijlde naar de plaats van het ongeluk, juist nog tijdig genoeg aankomende om den trein te doen ophouden. Het treinpersoneel en de eenige reiziger in den trein danken dus hun behoud aan de tegenwoor digheid van geest van den jongen man. Het verzinken van den spoorweg is vermoedelijk daardoor veroorzaakt, dat de oever door het water was ondergraven, terwijl door den lagen waterstand de instorting zou zijn bevorderd. Er heerschte te Berlijn Dinsdag en Woensdag de strengste koude, die volgens meteorologisch© waar nemingen sedert 1850 geheerscht heeft, namelijk 22 graden Réamur. 's Nachts werden de gezondheids- posten opgezocht door tal van voorbijgangers, wien eenige lichaamsdeelen bevroren waren. Er zijn vier dooden op straat gevonden. Een dezer, een werkman, is op verschrikkelijke wijze omgekomen. Hij wilde 's avonds een heining overklimmen en viel toen met het hoofd voorover op een sneeuwhoop, waarin hy onderstboven bleef steken, zoodat des ochtends zijn lijk gevonden is. De sneeuw ligt er dertig centimeter hoog, iets wat daar hoogst zelden aanschouwd is. Wegens den strengen winter zullen daar's nachts openbare verwarmingszalen open worden gehouden, want de nood van dakloozen is hoog geklommen. De toevoer van levensmiddelen is ook moeilijk gewoi'den. De aangevoerde groenten en aardappelen zijn onder- j weg bevroren. Woensdag zijn byna alle posten te j laat aangekomen. Ook in Bohemen heerscht eene verschrikkelijke koude. Bij Königsgratz is eene uit zestien personen bestaande Zigeunerfamilie by een uitgedoofd vuur bevroren gevonden. Uit Antwerpen wordt bêricht, dat een jong gehuwd paar hun kind, 7 maanden oud, heeft ver brand. De zaak kwam uit door wraak van een vrouw, wier echtgenoot door het jonge paar was aangewezen als heler. De Parijsche Rothschilds hebben 100,000 frs. geschonken aan de 20 »mairies" der stad, om de winterkleeren en het beddegoed^ door armen in den lommerd gebracht, terug te kunnen geven. In d© Brusselsche voorstad Molenbeek brak Zondagnacht een hevige brand uit. Dat de brand zich uitbreidde tot een geheele fa briek en een huis in asch lagen, zoodat de schade on geveer 30.000 frcs. bedraagt, was het gevolg van de strenge koude (12 graden Celsius) waardoor het water in de pypen der brandspuiten bevroor, zoodat ze braken als glas. De Chicago-tentoonstelling heeft, in Duitsch- land een nieuwe industrie in het leven geroepen. Men vraagt nl. bedienden en kellnerinnen voor die tentoonstelling, vordert de betaling van eenige kos ten vooraf en de sollicitanten komen bedrogen uit wijl ze in handen van zwendelaars vielen. Ook hier' te lande zij men dus voorzichtig Jl. Zaterdagavond heeft nabij Dartmouth een ongeluk plaats gehad, waarbij vijf mannen het leven verloren. De kapitein van de Duitsche bark Thekla die in de haven voorraad was komen halen werd naar boord teruggebracht met een gig, die daarna van het schip een loods meebracht, Coaker genaamd, ten einde hem aan boord te brengen van een loods- kotter die niet ver van daar lag. Benevens Coaker waren nog vijf andere personen aan boord van de gig Toen de gig naar den kotter voer, woei er een hevige wind, en juist toen men den kotter zou bereiken, werd deze door de wind vlaag op zijd© geworpen. Toen hij zich weer op richtte, trof zijn boegspriet de gig, welke oogen- blikkelijk in stukken geslagen werd. Coaker kon ge lukkig een keten van den kotter grijpen en werd aan boord geheschen de vjjf andere personen waren echter verdwenen. Alhoewel het zeer duister was en hevig sneeuwde, stapten twee mannen in een bootje om ze te zoeken, maar zij vonden niets en konden vervolgens den kotter niet meer bereiken. Zij werden eenige mijlen ver meegesleept en landden later te Blackpool, van waar zij naar Dartmouth terugkeerden. De reddingsboot werd aanstonds uitgezet, zoodra Coaker met de tijding van het ongeluk aan land kwam, maar men heeft geen spoor van de onge- lukkigen gevonden. Volgens een Dalziel-bericht uit Hatford (Con necticut) heeft Gatling een ontdekking gedaan die het mogelijk maakt de electriciteit op vuur wapenen toe te passen. De volgens dit stelsel ver vaardigde vuurwapenen zouden boven alle andere te verkiezen zijn. Een mitrailleuse kan 2000 schoten per minuut lossen. De electrische motor wordt door een lederen riem aan het vuurwapen bevestigd en doet dit als een repeteergeweer werken. De hoofd commissie voor artilleriezaken in de Vereenigde Staten zal met deze uitvinding proeven nemen. 34le Staatsloterij, 5e kl. Trekking van Donderdag 19 Januari, 7e lijst. Getrokken prijzen 25000 4688. 10004367 5926 14030 14572. 400: 8427 17048. 200 12001. 100: 2639 2796 3195 3238 3422 4123 7506 9648 11874 12263 12490 12558 17468. J> 70: 6741 6744 8176 8233 8247 8276 8280 8320 8442 15991. Nieten 3678 6723 6737 6749 8182 8221 8264 8284 8328 8350 8365 8371 8389 8459 8464 8477 8483 8813 9801 12213 12216 12221 12248 15989 Trekking van Vrijdag 20 Januari. 8e lijst. 1000: 678 10513 12196 13792 13998 15718 18262. 4005604 11337 13098. 200: 7103 9942 13277 13838 18754 19802. 100284 1712 2120 2687 4649 5791 6023 6790 8820 9336 12340 13046 15763 16132 18856 19723. 706743 8880 8485 9818 12237. Nieten3584 3589 3651 3663 3664 6732 8240 8254 8267 8290 8309 8317 8322 8337 8357 8359 8381 8418 8465 8494 9822 10985 10993 10995 12207 12219 12225 15998 17638. Ingezonden Stukken. M. d. R! Vergadering op vergadering om het denkbeeld van werkverschaffing door spitten te verwezelijken. Nu verzint eer gij begint" is een behartigenswaardig spreekwoord, doch lang vergaderen verveelt niet alleen, maar neemt ook voor velen te veel tijd in beslag. Daarom roep ik do gastvrijheid van Uw blad in, om een paar uit het publiek opgevangen bezwaren nader te bespreken. Belangstellenden zijn dan in de gelegenheid er kennis van te nemen en kunnen zich een oordeel er over vormen. Alsdan komt men ter vergadering, toegerust met kennis van de zaken en behoeft er met het te berde brengen en bespre ken daarvan eerst geen half uur tijds verloren te gaan. Het eerste bezwaar is, dat 5 cent per roede bij drage van den boer wordt gevraagd. Men zegt dat is te veel. Zou dat waar zyn Ter beoordeeling van het antwoord op die vraag moet men zich eerst een voorstelling er van maken wat de boer daarvoor erlangt. Dit is o. a. lo. Gespit land. Volgens een, natuurlijk aan de ervaring ontleend spreekwoord, geldt dat voor land

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2