1893 N°. 9. Donderdag 19 Januari. 80stc jaargang. is buiten werking getreden De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen on Advertentie voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en yerder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Do prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën voor 9 uren op den das; der uitgave. jtaaaxxanauBuiiiiJ. l)e op 15 Januari 1S93 aangekondigde BEPERKING VAN HET VERVOER over de kunstwegen in deze provincie met middernacht t"9schen den 16 en 17 Januari 1893. Goes, dea 16 Januari 1893. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Wageningsche quaestie Te Wageniagen moest op het einde des voiigen jaars een gemeente-ontvanger worden benoemd. De antirevolutionaire meerderheid van den raad stoorde zich niet aan de aanbeveling van B. en W., maar benoemde iemand, die daarop niet voorkwam, nl. den zoon van het te Wagen in gen woonachtig anti revolutionair kamerlid mr. G. W. baron Van Dedem. Deze handelwijze wekte te Wageningen algemene afkeuring, waaraan op ondubbelzinnige wijze uiting werd gegeven. Zelfs werd in de sociëteit, waarvan de heer Van Dedem (de vader) lid was, herballo tage van dezen geëischt, waarvan hij echter den uitslag niet heeft afgewacht door zijn ontslag te nemen. Intusschen plaatste hij in de N. R. Ct. van den 14 Januari jl. een ingezonden stuk, waarin hij van de leden van den Wageningschen gemeenteraad vor dert, dat zij pertinent en openlijk zullen antwoor den op de volgende vragen j>lo. Heeft mr. G. W. baron Van Dedem u op ©enigerlei wijze verzocht, aangespoord of overgehaald om zijn zoon tot gemeente-ontvanger te benoemen 2o. Heeft hij zelfs met een enkel woord zijn zoon voor die betrekking bij u aanbevolen 8o. Heeft hij, bijaldien hij met u of in uwe te genwoordigheid die benoeming mocht hebben be sproken, niet reeds voorlang en voor alles uitdruk kelijk verklaard, dat, ingeval zijn zoon voor de betrekking in aanmerking zou komen, bij ter open bare raadsvergadering, voor die benoeming bestemd, niet zou verschijnen Werd binnen 10 dagen geen antwoord ontvan gen, dan zou de heer Van Dedem daaruit besluiten, dat op de eerste twee vragen een ontkennend, en op de derde vraag een bevestigend antwoord is ge geven, tenzij wordt vermeld, dat omtrent het laatste vraagpunt niets bekend is." ZÖWG. wil daardoor een einde maken aan de schandelijke verdachtmakingen enz. enz. In antwoord hierop publiceeren nu de heeren Andreae, Endt, Bergaeker en Costerus een stuk, waaruit het volgende blijkt. Op 29 Dec. heeft het Raadslid J. W. VanRooijen bezoek gehad van het Raadslid J. Van Bay nam, om hem te verzoeken zijn stem uit te brengen op den zoon van den heer Van Dedem. De heer Van Rooijen had bezwaren, doch stemde toe 's avonds een ver gadering in 't Oranje-hotel te komen bijwonen. Op die vergadering waren tegenwoordig, met J. W. Van Roojjen, de heeren baron Van Dedem, Snackers, Looijen, Van Omme en Van Beynarn. Na herinnerd te zijn aan het doel der bijeenkomst, nl. een beslissing te nemen op wien de stem door de daar tegenwoordige leden zou worden uitgebracht, stelde het Raadslid Van Bsynara voor, omtusschen 2 personen, nl. de heeren Van Dedem Jr. en Van Heelsum Jr. aldaar, een keuze te doen. Na ver schillende besprekingen werd aldaar het navolgende besloten Baron Van Dedem Senior zou gaan naar het op deze vergadering afwezige Raadslid T. S. G. J. Roesindien die, evenals de op deze bijeenkomst aanwezige leden, genegen was, om zijn stem uit te brengen op den zoon van baron Van Dedem, zou deze, nl. baron Van Dedem, wet ter Raadsvergade ring, 31 December, verschijnen; was echter de heer Roes eventueel daartoe niet genegen, dan zouden die leden op den heer Van Heelsum hun stem uit brengen. De heer J. W. Van Rooijen beeft een en ander aan den heer Costerus medegedeeld en hem gemach tigd daarvan gebruik te majjjen. Hierbijgevoegd is nog de volgende verklaring, door den heer Van Rooijen afgelegd, en, naar die heeren melden, door hem onderteekend. De ondergeteekende, Jan Willem Van Rooijen, lid van den Gemeenteraad van Wageningen, geeft bg deze de verklaring, dat G. W. baron Van Dedem hem persoonlijk in de vergadering in het Oranje hotel over de benoeming van zijn zoon, A. C. A. baron Van Dedem, heeft gesproken en hem, evenals de andere aanwezigen ter vergadering, verzocht op dezen te stemmen en zich zoodanig over den heer G. De Haas, burgemeester van Ophemert (no. 1 van de aanbeveling), heeft uitgelaten, dat hij niet van zich kon verkrijgen dezen persoon mede te stem men en in de gemeente te helpen brengen. Wageningen, 3 Januari 1893. (get.) J. W. Van Rooijen. Hierop is door den heer Van Dedem en vier anderen een antwoord gepubliceerd. Zij zijn van oordeel, dat de waarheid boven alles behoort aan het licht gebracht te worden, maar zullen zich niet verliezen in al den omhaal, deels scheef voorgesteld, deels onwaar, doch zich voor heden bepalen tot de leem der zaak, gelegen in de verklaring fdat G. W. baron Van Dedem hem JW. Van t> Rooijen) persoonlijk in het Oranje-Hotel, evenals de andere aanwezigen ter vergaderingheejt verzochtop ■zzijn zoon te stemmen Nadrukkelijk getuigen zij niet alleen, dat deze verklaring is ten eenenmale bezijden de waarheid, maar bovendien leggen do vier laatste ondergeteeken- den nog deze verklaring af, dat zij de twee eerste vragen, door den heer Van Dedem gesteld, beant woorden met een bepaald »neen". Zij zijn be-eid dit onder e«de te bevestigen, bij aldien de heer Van Rooijen niettemin mocht blijven volhouden. Ten einde de waarheid te doen zegevieren, som- meeren zij in dat geval den heer Van Rooijen »lo. Dat hg (VanRooijen) eenerzijds en de onder- geteekenden te zamen anderzijds, ieder een onzijdig, vertrouwd persoon zullen benoemen en door deze twee een derde zal worden aangewezen, echter geen Wageningers. 2o. Door de alzoo benoemde drie onpartijdigen zal worden bepaald: plaats, dag en uur waarop J. W. Van Rooijen en de ondergeteekenden voor ben zullen verschijnen. 3o. De drie onpartijdigen zullen worden gemach tigd, het drietal vragen door den heer Van Dedem ter openlijke beantwoording gesteld, aan ieder der ondergeteekenden afzonderlijk, aan J. W. van Rooijen en desverkiezende ook aan de andere raadsleden voor te leggen en de gegeven antwoorden met eede te laten bevestigen, ten einde tot klaarheid te bren gen, wie omtrent de gestelde vragen des heeren Van Dedem waarheid of onwaarheid heeft gesproken. 4o. De drie onpartijdigen zullen worden uitge- noodigd van een en ander proces-verbaat op te maken en dit te publiceeren. De heeren Andreae, Endt, Bergaeker en Costerus zullen bij dit verboor mogen tegenwoordig zijn, ter wijl door ondergeteekenden mede vier personen daartoe zullen worden aangezocht. Verder verklaren de ondergeteekenden zich bereid, binnen drie dagen na de ontvangst eener aanzeg ging van de tegenpartij tot benoeming van een per soon, dezen aan te wijzen op de comparatie door de drie onpartijdigen bepaald te verschijnen en aldaar hunne af te leggen verklaringen met eede te be vestigen en te teekeren. Is binnen acht dagen na heden geen aanzegging tot benoeming van een onpartijdige door mr. G. W. baron Van Dedem ontvangen, zoo zullen de ondergeteekenden daaruit besluiten, dat de heer Van Rooijen erkent, dat zijn bovenaangehaalde ver klaring is ten eenenmale onwaar." GOES, 18 Januari 1893. Gisteren had in de Prins van Oranje" een algemeene vergadering plaats van de leden der a f- deeling Heinkenszand" der Maat schappij ter bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland. Tegenwoordig waren 31 leden. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring van de notulen der vorige, werd overgegaan tot de verkiezing van een penningmeester in plaats van den heer L. A. Van Weel, die aan de beurt van aftreden was, doch zijn verlangen te kennen gaf niet herkozen te wor den, meenende in navolging van andere afdeelingen, dat de betrekkingen van secretaris en penningmeester in één persoon dienden vereenigd te zijn. Met groote meerderheid werd dan ook de secretaris, jhr. Van Reijgersberg Versluijs, als zoodanig gekozen. Tot leden van het bestuur werden met bijna algemeene stemmen herkozen de heeren Labrijn en C. Koert, terwijl in plaats van de heeren Van Weel, die ook als lid van het bestuur verlangde niet meer in aan merking te komen, en van J W. Van Nieuwen- huijzen, die om gezondheidsredenen zijn ontslag heeft genomen, verkozen werden de heeren D. J. Van der Have van Kapelle en jhr. De Jonge van Kloetinge. Daarna werd rekening gedaan over 1892, waaruit bleek, dat de inkomsten bedroegen f 779,121/2 de uitgaven f 512,45 en dus de rekening sloot met een saldo van f 266,67 i/j. Na voorlezing van het rapport der vergadering van het hoofdbestuur, zeide de voorzitter tot zijn genoegen te kunnen mededeelen, dat de kaas niet gering is, bet proefstation, thans gevestigd te Breda, overgeplaatst te zien naar Goes, terwijl een winfcer- cursus voor den landbouw in Goes evenzeer kans van slagen heeft. Tot lid van de suikerpeen-commissie werd, in plaats van den heer Zuidweg, die bedankt beeft, benoemd de heer Padmos, die als zoodanig de rechte man op de rechte plaats werd geacht, aangezien hij reeds een zeer werkzaam aandeel aan de proefne mingen heeft gehad. Na de bespreking van een tentoonstelling yan zaaigranen werd besloten die te houden omstreeks half Februari in »den Prins van Oranje" te Goes. Zij zal gesplitst worden in twee afdeelingen eene voor landbouwers en eene voor graanhandelaars. De prijzen zullen bestaan in geld en in getuigschriften, terwijl bet vaststellen van nadere bepalingen omtrent de tentoonstelling wordt overgelaten aan bet bestuur. In de commissie tot het keuren van stieren werd in plaats van den heer Van Liere, die bedankt beeft, benoemd de heer jhr. De Jonge. De Voorzitter doelde mede, dat dr. Swaving, directeur van het proefstation te Breda, op Vrijdag den 27 Januari a. s. in Goes een lezing zal houden over »het gebruik van kunstmeststoffen". Nadat door den heer I. G. J. Kakebeeke tot de leden een aansporing was gericht tot ruime inzending op de aanstaande keuring van paarden en nadat een zestal kleinere landbouwgereedschappen waren ver loot onder de tegenwoordig zijnde leden, werd de vergadering gesloten. Twee onzer stadgenoofcen zijn van eene reis naar het noorden des lands teruggekeerd en hebben daar volop genoten van het schaatsen rijden. In éen dag hebben zij alle steden van Friesland op schaatsen bezocht. Voorts hebben zij verschillende wedst.rgden bggewoond, waarvan die voor vrouwen wel de eigenaardigste wasniet alleen door den feilen strijd der mededingsters om de eerste te zijn, maar ook om de costumes, bestaand© uit korte ja ponnen, met even over de dijen reikende wollen pantalons enz. De beroepsrijders rijden allen op Deenscbe schaat sen. Deze zijn ongeveer een hal ven meter lang en raken over da geheel© lengte het ijs. De ijzers, of liever de stalen roeden, hebben eene dikte van een gewoon tafelmesje. Is het ijs zacht, dan snijdt de schaats er niet diej) in, want iets booger zit aan weerszijden eene vernikkelde stalen omlgsting, die het voortglijden in dat geval zeer bevordert. Wan neer men zulke schaatsen koopt, krijgt men er rijg schoenen bij, die vooraf aan den voet gemeten wor den die schoenen zitten vast aan de schaatsen. Een paar Deensche schaatsen met schoenen kosten 32 gulden. De grootste kunst van het vlugrijden zit in het uitslaan van den afstekenden voet en het rechtuitrijden met den. glijdenden voet, welks schaats niet in het ijs mag snijden, maar er over glijden moet ora den gang te bespoedigen. Gisteravond werd door de werkliedenvereeni- ging »Eigen Hulp" alhier de gewone driemaande- lijkscbe vergadering gehouden. Uit het verslag, op die vergadering uitgebracht, bleek dat gedurende dat tijdsverloop was ontvangen 156,81, terwijl was uitgegeven 51,621I2, zoodat het kas-saldo op 31 December een bedrag aanwees van 710,521/2. De reservekas vertegenwoordigde op dien datum eene som van 121,14I/2. Aan vijf personen was uitkeenng wegens ziekte verstrekt tot een bedrag van f 31. Het aantal gewone leden was op 108 gebleven, doch van de buitengewone leden had de vereeniging er twee verloren. Tot lid in de commissie van toezicht op het bekeer der gelden werd gekozen C. Touw, terwijl in de vacature van een bestuurslid, ontstaan door het be danken van C. Den Boer, werd voorzien door de verkiezing van L. Glerum, die beiden hunne be noeming aannamen. Uit het in die vergadering uitgebrachte jaarverslag bleek, dat het ledental in 1891 met 12 was toege nomen, terwijl het aantal buitengewone leden met tweo verminderde, twee nieuwe begunstigers op traden en éen bedankte. De vereeniging telt door deze mutatiëa thans 108 gewone en 20 buitenge wone leden, benevens 10 begunstigers. De ontvangsten der vereeniging bedroegen 674,26, de uitgaven ƒ737,11, zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo van t 62,85, waardoor de kas, die op 31 December 1891 773,371j.l bedroeg, tot i f 710,521/2 terugliep. De reservekas had aan ont vangsten 115,70, aan uitgaven 18 en bedroeg op 31 Dec. jl. 121,14% j Waar de uitgaven der gewone kas o. a. een post bevat van f666 aan uitkeering wegens ziekte, daar blijkt het best de hoogst nuttige werking dezer ver eeniging. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de touneelvoo r stelling, die, blijkens achter staande advertentie, de rederijkerskamer »Nut en genoegen", eene onderafdeeling der warkmansver- eeniging te Middelburg, zich voorstelt op Zondag 29 Januari a. s. alhier te geven. Het oordeel over eene zelfde opvoering, ten vorigen jare te Middelburg door die vereeniging gegeven, was zoo gunstig, dat eene drukke opkomst mag worden verwacht. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is de jaarwedde van den teekenaar-schrijver, den keer R. J. A. L a g a s te Zieriksee, verhoogd tot 900, en die van den klerk, den heer C. Hollestelle te Ter-Neuzen, tot 550. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat, volgens de bij hem inge komen ambtsberichten, in de afgeloopen week als aan Aziatische cholera overleden zijn aangegeven te Amsterdam en te Linschoten, 1 persoon. H. M. de Koningin-Weduwe-Regentes heeft zoowel uit eigen hoofde als namens Koningin Wil- kelmina de aanzienlijke gift van 1500 doen toe komen aan de Maatschappij tot bevordering van bet natuurkundig onderzoek in de Ne de r- landsche koloniën, ten behoeve van den voor genomen onderzoekingstocht in Centraal Borneo. Uit Rotterdam wordt aan het U. D. geschreven De beteekenis, welke de voorgenomen grens- verandering voor Rotterdam heeft, kan eenigs- zins blijken uit de volgende cijfers. Vóór de annexatie van Delftshaven besloeg de oppervlakte van Rotter dam 1087 HA.de oppervlakte van oud-Delftshaven bedraagt 589 HA.; alzoo is het tegenwoordige Rot terdam 1676 HA. groot. De gemeente Kralingen, die mot onze stad vereenigd staat te worden, beslaat eene oppervlakte van 1474 HA., en de gemeente Charlois eene van 2062 HA. Komt de grensregeling tot stand, dan zal Rotter dam, wat de uitgestrektheid van haar grondgebied betreft, verreweg de grootste gemeente van het land zijn. Daarbij dient echter in aanmerking genomen te worden, dat voor verreweg het grootste gedeelte dit grondgebied bestaan zal in vlak land, landerijen. Voordat die gansche uitgestrektheid stad geworden is, kunnen er eeuwen verloopen. Wat intusschen dit ontwikkelingsproces niet weinig bevorderen zal, is dat het nieuw aangewonnen grond gebied zich voor een zeer groot deel uitstrekt langs de rivier. Is eenmaal de grensverandering eene be sliste zaak geworden, dan zal ongeveer 3/5 van de oppervlakte der gemeente gelegen zijn op den rech teroever, en 2/5 op den linkeroever d&r rivier, en aan beide zijden zal het oevergebied over eene zeer groote uitgestrektheid aan de stad beliooren. Dit maakt tot in eene verre toekomst de uitbreiding der handelsinrichtingen en het voldoen aan de eischen der scheepvaart gemakkelijk. Er is zeker geen han delsplaats in Europa, die, wat dit betreft, zoo gunstig gelegen is. Door geheel de geschiedenis van Rotterdam, van den vroegs ten tijd af, is aldoor het streven zichtbaar geweest om steeds dichter naar de zijde van de rivier de stad uit te breidenmaar zeker hebben onze voorouders nooit kunnen droomen, dat nog eenmaal het rechtsgebied hunner stad over eene zóó groote oppervlakte aan beide oevers zich zou uitstrekken, en dat daar bovendien de toegang tot de zee zóó gemakkelijk zou worden gemaakt. Wel worden zij, die van de verbetering van den waterweg naar zee groote dingen voorzagen, in het gelijk gesteld De antir. kiesvereeniging te Leeuwarden heeft definitief gecandideerd den heer P. Van Vliet Jr. De R.-K. kiesvereeniging heeft besloten deze candi- datuur te steunen. En van radicale zijde, namelijk door de afdeeling ^Leeuwarden" van het Nederl. Werkl.-Verb., is nog de heer Gerritsen gecandideerd. Zoo zijn er dus 4 candidaten. Blijkens een telegram van den Gouv.-Gen. van Ned.-lndië van 15 dezer, wordt de gouverne- ments-koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 144.496 pikols. Naar men verneemt heeft de heer Van Houten zijn ontwerp tot wijziging van de onteige ningswet opnieuw bij de Tweede Kamer aan hangig gemaakt. Naar aanleiding van de bedenkingen, in het Voorloopig Verslag tegen het eerste ontwerp ingebracht, zijn ;n de voordracht eenige veranderingen gebracht. (Vad.) Prof. Jac. Moleschott deelt de volgende resul taten mede van zijn onderzoek naar den groei der nagels van handen en voeten. 1. De voeten doen minder nagelmassa aangroeien dan de handen en wel ongeveer s/4 in denzelfden tijd. 2. Over het geheel is de aangroei der nagels in het warme jaargetijde grooter dan in het koade..

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1