1898 N°. 7. Zaterdag 14 Januari. 80sle jaargang. goesc Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- on Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nomrners 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. SrasfF-BfiSing van coi rant De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, kuwelyks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave» 3K^K5ssssesa«EsssKreB3^0ZJ!Ssias5Bar3SEK?C!2SE2sr.r«-rc^i«_;^riE2i-ii GOES, 13 Januari 1893. Er is bier eene afdeeling van den sociaal democratischen Bond gesticht. Een voorloopig bestuur is gekozen en zoodra de o at werp-statuten door den Centralen raad van den Bond zullen zijn goedgekeurd, zal een definitief be stuur worden benoemd. Gisteravond gaf de gymnastiek-vereeniging »Sparta" voor een vrij talrijk publiek een uit voering in »de Prins van Oranje". Het programma, dat bestond uit gymnastische oefeningen, een blij spel, getiteld »De dochter van den barbier" en een drietal komische voordrachten, werd zeer goed af gewerkt. Eene dame bonsveas twee heeren, niet tot de werkende leden der vereeniging beboorende, ver leenden welwillend hunne medewerking bij de op voering van bet tooneelstukje en de voordrachten en kweten zich daarbij met lof van de vrijwillig op zich genomen taak. Treden wij omtrent elk onderdeel van bet pro gramma in bijzonderheden, dan verdient de uitvoe ring der vrije- en ordeoefeningen een bijzondere vermelding wegens de flinkheid, gelijkheid en net heid, vooral omdat ze niet zoo gemakkelijk waren, en der groepen door bun schoon geheel en door den grooten last ol' de moeielijke houding, die som- mige gymnasten daarbij te torsen of aan te ne men hadden. Onder de oefeningen aan de werktui gen waren vele krachtige en vlugge bewegingen t9 zien, die bewijzen, dat Sparta" voortdurend goede krachten onder bare leden telt. Bij d9 opvoering van bet blijspel en d© voor drachten beeft de beer B. zijn ouden roem als dillettant op tooneel-gebied luisterrijk gehandhaafd door zijn goed spel en zijn pittige coupletten en daardoor bet succes van den avond niet weinig verhoogd. De gymnastiek-vereeniging Spar ba" mag met voldoening terugzien op deze uitvoering. Eenige leden van zuster-vereenigingen uit Middel burg en Weineldinge woonden de uitvoering bij. Met een geanimeerd bal werd de avond besloten. Ds M. Ct. ontleent aan De Hollandscbe Ame rikaan, dd. 23 Dec. 11., een blad, dat te Kalama zoo verschijnt bet volgende, geschreven uit Denver, C o 1 o r a d o De Holland-American-Immigration Company" is in moeite geraakt met T. C. Henrij, opziebtens bet land, aangekocht iu de Sau Lucas vallei, waarop zich eene Hollandscbe kolonie gevestigd heeft. A. van Austerman en C. W. Hoogbt, agenten van de Compagny, beweren, dat na de eerste betaling, op het land gedaan, en voor dat de tweede verstreken was op 1 December, zij in kennis werden gesteld met bet feit, dat bet land door bet hypotheek van 158,000 dollars was bezwaard. Er bevinden zich thans 250 Hollanders in die kolonie en 500 andere worden spoedig verwacht. Doch hiermede is de maat nog niet vol, want nu blijkt bet, dat volgens een bericht van 11. Dinsdag er te Almosa onder ben de keelziekte en bet rood vonk is uitgebroken. In de laatste drie dagen zijn drie personen overleden, drie kinderen hebben de keelziekte en 15 van ben bet roodvonk. Over de 200 personen, mannen, vrouwen en kinderen, zijn geborgen in twee kleine houten gebouwen, in bet hartje van den winterde toestand is allerellendigst. Molijnsplaat. Dr. H. v. d. M e u 1 e n van Haastrecht beeft het voornemen om in de vrijzin nige kiesvereeniging Algemeen Belang" alhier in bet begin der volgende maand eene lezing te houden, ten einde zoo mogelijk hier eene afdeeling van de vereeniging Volksonderwijs" op te richten. Vernietigd is het besluit van Ged. Staten van Zeeland dd. 2/9 Sept. 1892, waarbij J. A. B a r b loodsleerling te Vlissingen, voor de lichting der natio nale militie van bet jaar 1887 zonder loting tot den dienst bij de militie is aangewezen. Deze vernietiging berust hierop, dat genoemde Barbó als de zoon van eön Belgisch onderdaan in, den zin der wet, vreem deling is en mitsdien niet was onderworpen aan de inschrijving voor de militie bier te lande, zoodat Ged. Staten hem ten onrechte voor den militiedienst hebben aangewezen. In bet besluit wordt nog over wogen dat, toen na den dood van den vader van J. A. Barbé in 1879 zijne moeder te Vlissingen is gebleven, laatstgenoemde wel ingezetene is geworden en hij in dat ingezetenschap deelde, maar dat hij, toen bij op 1 Januari 1886 zija 19de levensjaar was ingetreden, ofschoon ingezeten zijnde, niettemin vreemdeling was en bleef. Volgens de Belgische bladen, zal bij de weder- byeenkomst der Kamers de quaestie van den Braakman, waarover een geschil met Nederland hangt, zoo spoedig mogelijk ter sprake komen. Men herinnert zich, dat de lieer Hennequin deze quaestie j bjj de behandeling van ons budget van Buitenland- scho Zaken aanroerde. De Minister Van Tienboven verklaarde toen, dat de grieven der Belgische vis- schers volmaakt ongegrond waren. Zij verlangen mosselen te lossen aan de Isabella-sluis, terwijl bij tractaat, om redenen, waarop de Minister niet noodig achtte nader in te gaan, alleen tie haven van Phi lippine daarvoor is aangewezen. Een vervolging van Belgische visscbers, die in overtreding wareif, bad tot een veroordeeling geleid, waarover men zich nu in België bezwaard schijnt te gevoelen. Bij Kon. besluit is, ingaande 16 Januari 1893, j bevorderd tot luit. ter zee 2de kl. de adelborst le kl. W. M. K. B. Van ld sin ga. De hoofdzakelijke inhoud van de overeen komst, tusscben Nederland en Bel gië gesloten, is: Het vervoer van mest is geoor loofd als in de laatste 60 dagen geen geval van besmettelyke longziekte is geconstateerd, noch in de- laatste 30 dagen een geval van mond- of klauwzeer in de plaatsen, van waar de mest afkomstig is. Het weiden van vee is geoorloofd onder de voorwaarde van bet niet aanwezig zijn van longziekte gedurende de laatste 120 dagen ter plaatse, van waar bet vee afkomstig is, noch binnen een kring van 20 kilo meter daaromheen. De termijn wordt op 30 dagen ingekort, ingeval van bet onmiddellyk afmaken van alle aangetaste en verdachte beesten. Voor mond- of klauwzeer is de termijn 42 dagende verboden kring echter ook 20 kilometer. Wij zijn geen voorstanders van bescher mende rechten" zegt de Arnh. Ct., »maar daarom nemen wij niet aan, dat elke bepaling van ons vrijgevig tarief altijd goed zou zijn. Men zou er aan twijfelen wanneer men let op hetgeen de beer Bablmann onlangs in da zitting der Tweede Kamer uitgesproken heeft. De vraag is echter wat van eene wijziging bet gevolg zou zijn, »Vroeger", zeide de beer Bablmann, »worden in de wintermaanden, als het slap was, door timmer lieden deuren, kozijnen enz. in elkander gezet en gereed gemaakt voor bet voorjaar om dan gebruikt te worden. Thans worden deuren, kozijnen enz ge heel in elkander gezet, vrij ingevoerd, waardoor menigen werkman bet brood uit dr-n mond wordt genomen. Daarbij komt dan nog, dat voor gezaagd, geploegd of geschaafd bout minder vracht behoeft te worden betaald dan voor ruw bout. Ook aL weder een soort van premie'voor invoer van bewerkt hout. Zoo gaat bet ook met den bewerkten steen. Men leze eens de verslagen der enquöte-comn issie. Daarin ontmoet men telkens de klacht over dien vrijen in voer van bewerkten steen, waardoor in de winter maanden ook aan menigen arbeider het brood wordt ontnomen. Geheel marmeren schoorsteenmantels kun nen vrij worden ingevoerd. »Dat dergelijke voorwerpen, die toch alleen ge bruikt worden door menscben, die bet kunnen be talen, vry kunnen worden ingevoerd, vind ik een gruwel in onze tariefwetgeving. Lederwerk is belast, maar zool-, kalfs- en gelakt leder is weder vrij. Waarom Ik kan bet niet begrijpen."" Vóór eenigen tijd werd een groote meelfabri kant in België beschuldigd, zijn meel met niet minder dan 20 pet. krijt vervalscbt te hebben. De chemische expertise bewees dit feit onloochenbaar, doch daar de fabrikant beweerde, nooit krijt in zijn fabriek gehad te hebben, viel de verdenking op den tusschenhandelaar. Dit vermoeden werd des te waar schijnlijker, daar de geconstateerde doeltjes krijt te groot waren voor de in de fabriek aangewende zeef machines, zoodat de vervalsching van bet meel na bet verlaten der fabriek moest hebben plaats gehad. Doch nu deed zich de rnoeieljjkbeid voor, dat de plombes" aan de zakken volkomen onge schonden waren, zooals de fabrikant zelf moest er kennen. Hoe kon dan de tusscbenpersoon knoeien Door een zorgvuldig voortgezet onderzoek der justitie bleek nu, dat de tussebenbandelaar een persoon in dienst bad, wiens specialiteit bestond, in het uit en in elkaar zetten der plombes, en wel op zoo danige wijze, dat niemand bet bedrog kon consta- teeren. Voor de rechters zeiyen werd deze werkman nu uitgenoodigd, zijn kunst t- vertoonen, en met behulp van een paar instrumenten ontdeed bij de zakken inderdaad in zeer korten tijd van de plombes, om ze er daarna weder even vlug aan te bevestigen, zonder dat deze bewerking te ontdekken was. Het Mdblcl. t. d. Verv., waaraan wij dit bericht ontleenen, acht bet voor onzen meelhandel van groot gewicht, op deze buitenlandsche specialiteit te wijzen en bj het plombeeren der meelzakken doeltreffende maatregelen te nemen, ter wering van mogelyk bedrog door tusscbenpersonon. De rijksmiddelen hebben over de maand December 1S92 opgebracht 10,438,749,38 tegen 9,396,7S4,731/2 oyer dezelfde maand van 1891. De opbrengst over de twaalf maanden van 1892 bedroeg 119,473,531,951/2 tegen f 117,456,331,07 lj2 over de twaalf maanden van 1891. Nadat bet bestuur van de tentoonstelling te Chicago den wenscb had uitgedrukt, op de tentoon stelling een Hollandscbe windmolen te zien verrijzen, beeft de firma I. C. B 1 o o k o r te Amsterdam besloten aan dezen wenscb te voldoen. Genoemde firma zal baar windmolen, welke in 1806 gebouwd is en waarin de eerste cacao gemalen werd, afbreken en te Chicago in oorspronkelyke grootte op de tentoonstellingsterreinen weder doen opbouwen, en voortdurend in werking brengen. Het binnenwerk van den molen wordt door de Ned. Amerikaanscbe Stoomvaartmij. per stoomschip Didam, dat den 7den dezer naar New-Xork ver trokken is, vervoerd. Den 14den Januari a. s. vertrekken molenmakers per s'oomscbip Maasdam om den molen te Chicago op te bouwen. Naast den molen komt een gebouw in Hollandscbe renaissance. De kamers daarin zullen antiek worden gemeubileerd en jonge dames zullen er den bezoekers gratis een kop cacao aanbieden. De vergunning tot kosteloos uitschenken van cacao is een voorrecht, alleen verleend wegens het oprichten van den wind molen. Men schrijft uit N. W. Noord-Brabant Thans is bijna aan al de suikerfabrieken de campagne geëindigd, en hebben verschillende fabrieken wegens den overvloedigen oogst zooveel beetwortelen verwerkt als nog nimmer bet geval is geweest. Over de resultaten der afgeloopen cam pagne zijn de fabrikanten tevreden. De suikerbieten waren niet te duur gecontracteerd, terwijl de prij zen der suiker gedurende de campagneinaanden Oct./Dec. boog waren, en dus bet product tot flinke prijzen kon worden verkocht. De scbeepsvrackten waren niet te boog, terwijl naar pulpe wegens den geringen hooioogst steeds vpel vraag bestond en dit artikel by groote scheepsladingen veelal naar Noord en Znid-Kolland werd verzonden tegen f2 a f2,50 per 1000 Kg. Het Dagblad voor Nederland meldt bet volgende: Haar wij vernemen wordt, op voorstel van het bestuur, by de afdeelingen van de socialisti sche vereeniging van spoorwegbe ambten »Steeds voorwaarts" ernstig overwogen, welke stappen er te doen zouden zijn, indien bef troepenvervoer per spoor naar bet Noorden mocht worden voortgezet. Dit berichtje geeft te denken" zegt De Tijd. »Van welken aard kunnen »de stappen" zijn, be raamd door socialistische spoorwegbeambten by het vervoer van troepen, bestemd om socialistische on geregeldheden te beteugelen Mogen de speorweg- directiön zich voor gewaarschuwd houden By den minister van marine bestaat het plan om voortaan de machinisten, alvorens deze tot officiers-machinist worden benoemd, eerst een tweejarigen cursus te doen doorloopen op eene te Amsterdam op te richten applicatie-school. Bij vonnis van den krijgsraad te Leeuwarden is de 2de luitenant L. C. J. Pb. De Bourbon, als gedaagde voortvluchtig, vervallen verklaard van zijne militaire charge en gebannen buiten bet grond gebied van den Staat. Mr. L. Haffmans constateert de volgende feiten als gevolgen, welke bet indienen der kies wet reeds gehad beeft1. Scheuring dar liberale partij. 2. De radicalen en sociaal-democraten over moedig gemaakt, die zoo vast rekenen op de aan neming der kieswet, dat zy reeds manoeuvreeren met bun nieuwo kiezers die zij nog niet hebben 3. De meest verklaarde tegenstanders bondgenooten gemaakt. »De katholieken in één schuitje met Uilen spiegel en de Nieuwe Rotterdamsche CourantEr gebeuren dingen, die ik nooit mogolijk geacht bad. De gemeenscbappelyke afkeer van algemeen kiesrecht beeft deze antipoden vereenigd. In mijn dossier vind ik nummers van de N. R. Ctom mij te inspireeren. Waartoe een menscb niet komen kan. Dit is bet meest verrassende der gevolgen. In de vierde en laatste plaats is tijdelijk althans alle partij verschil in de Kamer op non-activiteit gesteld. Het eenig shibboleth is thansVoor of tegen algemeen kies recht. Alle andere vraagstukken slapen voorloopig. Zoodanig bouleversement brengt alleen bet in dienen van dit wetsontwerp te weeg. Men kan zich nu een denkbeeld vormen, hoe ontzettend in werking de wet zou zyn, werd zy ongewyzigd aangenomen. Daarmee gaat alles höt onderste boven." Kerkelijke Zakess en Onderwijs. Bedankt voor bet beroep by de Herv. gem. te ESanrinndj door ds. Büchli Pest te Hillegom. De openbare school te Krabbenöyke ?al vooreerst geene scboone toekomst te gemoet gaan. Bijna bet ganscbe onderwijzerspersoneel vertrekt naar elders. Het plaatsvervangend boofd L. W. de Graaf gaat met 1 Febr. naar Burgh, de onderwij zers Markusse en Van Nieuwenbuijzen respectie velijk naar 's-Heer Arendskerke en Klundertde onderwijzeres mej. Jansen is te Groede als zoodanig benoemd en zal die betrekking (de jaarwedde daaraan verbonden is 1100 booger dan die aan deze school) natuurlyk aanvaarden. Wel beeft bet gemeentebe stuur sollicitanten opgeroepen voor 2 dier vacatures, maar noch voor die, waarbij hoofdakte wordt ver- eisebt, noch voor de andere beeft zich, als wij goed zyn ingelicht, iemand aangemeld. Serseke. Voordracht ter benoeming van 2 on der wyzere&sen aan school Ilo. mej. J. C. Schee pens te Nieuwerkerk a./d. IJsel, 2o, mej. A. Van der Graaf te Ouderkerk a./d. IJsel en 3o. mej. A. C. Waterman te Hof Yan Delft. De Augustus- of Unie-collecte bracht in 1892 Z'81,223,93 d. i. ruim 2200 minder dan in 1891 op. De Minister van Binn. Zaken bericht1. dat in 1S93 slechts eenmaal gelegenheid zal worden ge geven tot het afleggen van het examen, ter ver krijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in arti kel 56, onder a, der wet tot regeling van bet lager onderwys, zooals die is gewyzigd bij de wet van 8 December 1889, en dat dit examen zal aanvangen op 5 April e. k.2. dat in 1893 eenmaal gelegen heid zal worden gegeven tot bet afleggen van examen, ter verkryging der akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 65 bis der voorschreven wet, voor buis- en schoolonderwijs in bet vak vermeld onder j. in art. 2 der wet (de vrije en orde-oefeningen der gym nastiek), en dat dit examen zal aanvangen op een nader te bepalen dag in de maand October. Het tijdstip, waarop en de autoriteit by wie zij, die zich aan deze examens wenscben te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zullen nader worden bökend gemaakt. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zyn veroordeeldJ. J. K., 60 j., te Koiijnsplaat,* wegens strooperij tot 1 of 1 dag A. R., 30 j., huisvr. van M. M., te Wolfertsdyk, wegens mishandeling tot f 5 of 5 dagen J. J., 33 j., te Hansweerd, wegens buis vredebreuk tot 7 dagen gev.straf. Vrijgesproken werd: M. P. v. H., 30 j., te Goes, beklaagd van bet doen een er valsebe aangifte. De rechtbank te Heerenveen beeft K. Nyland, van Haulerwijk, veroordeeld tot een maand gevan genisstraf, wegens beleediging van de Koningin. (Hij bad iu een openbare vergadering de Koningin een »smoarig fanike" genoemd.) Algemeen Overzicht. Woensdag hield de Ryksdag-commissie voor de verdere voorloopige beraadslaging over bet leger- y*etsontwerp in BiuHschland eene vergadering, waarin de rijkskanselier Caprivi eene rede van twee uren beeft gehouden, die heel wat sensatie verwekt. Hij begon met de verklaring, dat de regeering bet hoogste gewicht aan bet aannemen der wet hecht. Eene vernieuwing van bet drievoudig verbond' in de toekomst is wel zeer wenscbelijk maar toch niet volkomen zeker, omdat in Italië vele stemmen daar tegen opgaan. In Frankrijk bestaat groote gisting en wanneer eene krachtige figuur zich daar als dic tator opwerpt, beeft deze alle kans van slagen. Voor Duitscbland is de republikeinscbe regeeringsvorm in Frankrijk bet meest gewenscht, omdat de republiek het meest tot vrede overhelt, terwijl een dictator oorlog in zyn schild zou voeren. Rusland beeft eene historische begeerte naar Konstantinopel, maar al vorens den Balkan over te trekken, zou bet rekening te houden hebben met Oostenryk en ook met Duitscb land. »De weg naar Konstantinopel ligt niet meer door Weenen, maar door de Branienbu-gerpoort van Berlijn". Personen, die bet weten kunnen ver halen van eene geschreven overeenkomst tusscben Rusland en Frankryk. Daarbij komt nog Dene marken, welks koning Duitscbland wel vriendschap pelijk gezind is, maar waarvan het Hof door familie banden aan verscheidene invloedryke boven van Europa is verbonden, en al is d9 Duitscbe vloot opgewassen tegen de Russische, er kunnen zich op een bepaald oogenblik ook Franscbe schepen in de Oostzee vertoonen. Vervolgens zette d3 kanselier uiteen, dat Duitsch.-

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1