AANBESTEDING. Advertentiën. Op Donderdag den !9Januori 1893, aan besteden: Een lieer, die onder liet schaatsenrijden op den Hillegersbergschen Plas was gevallen, en zich nogal bezeerd had, werd door een paar medelijdende per sonen opgeholpen. Korten tijd daarna vermiste de ongelukkige schaatsenrijder zijne portefeuille met ongeveer 50. 1 Eenige valsche kaartspelers hebben op den j ICralinschen Plus een goeden slag geslagen, Een jongmensch verloor daarmede f 250. Op de komst der politie kozen de kaartspelers in allerijl het ha zenpad. In het afgeloopen jaar werden ongeveer 4200 vreemdelingen zonder middel van bestaan uit het land verwijderd. Uit Duitschland komen voortdurend berichten, die doen vreezen voor een algemeene werkstaking. Niet alleen degenen, die werkelijk grieven hebben, komen daar nu spoediger mee voor den dag, maar ook zij, die geen enkele reden weten op te geven, doen het uit sympathie voor de mijnwerkers uit het Saargebied. Zoo schijnt men werkelijk in het Westfaalsche kolenbekken van plan om den arbeid te staken. Uit Gelsenkircben komt het bericht, dat een talrijk bezochte mijn werkers vergadering besloten heeft on- middelijk daartoe over te gaan. Te Dortmund en Essen worden of zijn dergelijke vergaderingen ge houden In het Saargebied worden, naar het schijnt, de leiders door ondervinding wijs. Het groote aantal rustverstoringen, ontploffingen en arrestaties schijnt indruk te hebben, althans er werd nadrukkelijk vermaand tot rust en orde. Heyden, de advocaat der mijnwerkers, stelde weer eene nieuwe eisch de mijn werkers-vereeniging voor rechtsbescherming moest als rechtspersoon erkend worden, maar hij deed dit in zeer gematigde termen. Voor de depu tatie, die den opper-president te Coblenz zal be zoeken, moeten nog enkele leden gekozen worden. Ook Heyden wil meegaan. Zijn vrienden vreezen echter, en zeker niet zonder grond, dat de opper- president hein althans niet ontvangen zal. Trouwens het hangt af van hetgeen de werkstakers te berde willen brengen, of ze te Coblenz ontvangen zullen worden. De opper-president toch heeft geantwoord op hun aanvrage om eene audiëntie, dat, als zij daar met klachten over de maatregelen van hun meer deren willen aankomen, hij hen niet ontvangen kan. Te Neunkirchen zijn de vensters bij den redacteur der daar verschijnende courant door een kruit-ont- ploffing vernield. In Bildstoch heeft men de ruiten ingeslagen bij een arbeidenden mijnwerker en twee geweerschoten in de kamer gelost, zonder dat iemand gekwetst werd. Gebrek aan steenkolen dwingt verscheidene glas blazerijen en fabrieken tot stilstand. Tegenwoordigheid van geest toonde een baan wachter niet ver van het station Bjerringbro in Jutland. Op de hoofdlijn stond een personentrein, waarvan de locomotief op dat oogenblik eenige leege goederenwagens aanhaakte, toen een goederentrein in volle vaart op dezelfde lijn aankwam. Een dikke mist was oorzaak, dat men de signalen niet gezien of begrepen had. Om te remmen was het te laat, maar de baanwachter wist raad. Met één sprong was hij op de rails en in een oogwenk had hij den wissel overgehaald, zoodat de goederentrein op een zijspoor liep en verschillende waggons werden ver nield, maar een honderdtal reizigers in den wachten den personentrein was het leven gered. In Berlijn werden de bewoners van sommige straten dezer dagen na middernacht, plotseling uit hun slaap wakker geschud door enkele geweer schoten. Sommigen liepen hun woning uit om te gaan zien wat er gaande was. Weldra zag men 4 soldaten te voorschijn komen, die een man achter volgden in burgerkleeding. Het bleek, dat de vluchte ling een gedeserteerd soldaat was, uit Maagdenburg, die men 's avonds in de Markgrafenstraat had gevat. Hij werd door de 4 soldaten naar de gevangenis overgebracht, toen het hem gelukte te ontsnappen. Een der mannen schoot onmiddellijk zijn geweer op hem af, maar zonder gevolg en toen gaven allen hem de volle laag. De deserteur rende verschillende straten door en er werd tot 4 maal toe op hem gevuurd, maar geen enkel schot was raak. Eindelijk zag de vervolgde geen kans meer om te ontkomen. Hij liep een woning binnen, waarvan de deur aan stond, de trappen op en sprong daarna op de tweede verdieping uit het raam. Toen men hem opnam was hij dood, hij had bij den val zijn nek gebroken. Niemand werd bij het schieten gewond, doch het gebeurde wekt groote verontwaardiging. De stad Boise City Idaho zal met heet water verwarmd worden. Heet water is een welbekende wijze om private huizen en openbare gebouwen te verwarmen, maar dit is het eerste geval, waarin men een geheele stad op deze wijze zal trachten van warmte te voorzien. De uitvoerbaarheid van dit plan wordt verzekerd door de aanwezigheid van heete bronnen op een afstand van nog geen mijl van die stad, waar stroomen beet water uit diepe artesische putten te voorschijn komen. Dit heete water zal met pijpen stadwaarts en op de gewone wijze ia gebouwen geleid worden. De stad brengt zooveel in rekening, dat de kosten ongeveer de helft zullen zjjn van die van kolen ver warming. Dit systeem komt zoo na mogelijk het ideaal van verwarming nabij. Parijs krijgt dezer dagen bezoek van een Chi- neesch bankier, die in zijn vaderstad Kanton niet anders dan de Rothschild van het hemelsche rijk" wordt genoemd. Han Qua, dus heet de rijkste man der wereld, is volstrekt geen gewoon man. Hij be taalt aan de Chineesche regeering zes ton gouds aan belastingen, maar hg kan dat ook heel best doen, want zijn persoonlijk vermogen wordt op niet minder dan duizend millioen Taëls of tweeduizend vierhon derd millioen gulden van onze munt geschat. Acht mijnwerkers te Jurjevka zijn tien dagen, in. de mijn opgesloten, ten prooi geweest aan het vreeselijkst lijden. Door instroomend water was het hen onmogelijk geworden de mijn te verlaten en tien dagen waren noodig om het water uit te pompen. Men vond hen, wonderlijk genoeg, allen nog in leven, doch hun toestand van uitputting is schier onbe schrijfelijk. Vrijdagavond barstte er een brand uit in de gebouwen van de Italiaansch-Amerikaansche ten toonstelling te Genua, die sedert 4 December geslo ten was. De vlammen barstten terzelfder tijd op verscheidene punten uit. De geheele linkervleugel en de machine-galerij van het ministerie van oorlog zijn vernield. Te middernacht stuitte de brandweer het vuur. De brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Te Liverpool brak Vrijdag mede een zwaren brand uit in een katoenpakhuis van zes verdiepingen in de Jumperstraat. Eerst des middags werd men het vuur meester. Er zijn bijna 11,000 balen katoen vernield. Twee spuitgasten verloren het leven. De schade wordt op 200,000 pd.st. geraamd. In het armhuis te Sheeraess stierf dezer dagen een 92jarig vrouwtje, wier levensgeschiedenis geene andere merkwaardigheid opleverde dan deze éene dat zij in ditzelfde armhuis geboren was en haar gansche bestaan er in had gesleten. Vermoedelijk juist daarom en omdat het haar bij gevolg aan den maatstaf der vergelijking ontbrak was zij over de verpleging steeds tevreden en bleven de gebruikelijke grieven van armbuismenschen aan hare lippen vreemd. Maar toch kwelde haar éen besef van onrecht, dat zij dan ook herhaaldelijk aan de regenten van het huis kenbaar maakte. Zij had zich namelijk in het hoofd gezet, dat haar lang durig verblijf in het armhuis haar aanspraak gaf op een pensioen. Deze gedachte, dat men zich een pensioen zou hebben verdiend door twee-en-negentig jaren lang het brood der openbare liefdadigheid te eten, behoort zeker tot de origineelste, die er ooit in een menschelijk brein zijn ontkiemd. Een Russisch hoogleeraar, .prof. Newski, te St. Petersburg, heeft in het Geneeskundig Genoot schap aldaar, een nieuwe ontdekking betreffende d® cholerabacillen medegedeeld. Uit onderzoekingen van dr. Blockstein, die door het Bacteriolisch Instituut naar Baku gezonden werd tijdens de cholera-epide- mie, moet gebleken zijn, dat de cholerabaeil van Koeh (de kommabacil) alleen gevaarlijk is met nog twee andere soorten van bacillen, welke ook wel in de uitwerpselen van ckoleralijders worden ge vonden. De drie bacillen te zarnen veroorzaken, vol gens hem, de cholera. Bij Santiago de Los Caballeros, een der voor naamste steden in Guatemala, zijn onlangs opgra vingen gedaan en de overblijfselen ontdekt van een zeer oude stad. De plaats is thans een haciendadie wie zou het geloovenden naam draagt van »Pompeya". De eigenaar van dit landgoed heeft toevallig enkele stukken oud aardewerk onder den grond gevonden en is toen verder aan het gra ven gegaan. Daarbij ontdekte hij, dat een gansche stad onder den grond bedolven was vermoedelijk door een vulkanische uitbarsting (de plaats ligt vlak bij den vulkaan Agua), aangezien de lijken, die men aantrof, blijkbaar van personen waren, die in hun dagelijksche bezigheden plotseling gestorven waren. Deze menschen waren van athletisohe gestalte, ge middeld 7 voet lang, met uitstekende jukbeenderen en hoekige, forsche kin. Er is ook een groote verscheidenheid van gereed schappen gevonden en van afgodsbeelden, alles in steen of aardewerk, maar zoo zuiver en zorgvuldig bewerkt, dat men er zich over verbaast hoe dit zonder metalen werktuigen mogelijk was. Toch moet dit alleen met steen zijn geschieder is geen spoor van metaal gevonden, Het groote pneumatische kanon van de Ver- eenigde Staten draagt ongeveer 2400 M., hetgeen, in aanmerking nemende dat het projectielen van 600 Engelsche ponden werpt, zeker niet veel is. Het is 70 voet lang. Bij de proefneming hoorde men niet alleen een hevigen knal, maar men zag ook een rookwolk. Men vermoedt, dat de plotselinge uitzetting der lucht eene sterke af koeling teweegbracht, waardoor de in de lucht aanwezige waterdamp tot sneeuw gecon denseerd werd. De luchtdruk wae zoo hevig, dat in eene groote zaal in de nabijheid alle aanwezigen op den grond vielen. Te Saint-Denis heeft een jongen van 12 jaar zelfmoord gepleegd, omdat zijn moeder hem had verboden zijn Zondagspak op een werkdag aan te trekken. H|j had zich aan zijn das opgehangen aan een spijker in een muur van den gang. Volgens de Bouche de ferhet orgaan van Paschal Grousset, werd het geheim der vervaardi ging van rookloos kruit in de laatste vier jaren aan Engeland en Duitschland verkocht door een onder neming, waarin baron De Reinach deel had. De volgende nadere bijzonderheden worden medegedeeld omtrent de bloedige botsingen te Ba- kersville in N.-Carolina tusschen de politie en de bevolking. De laatstgenoemde belegerde de gevan genis en wilde drie van moord beschuldigde gevan genen lynchenzjj was gewapend met geweren. Toen het gepeupel, ondanks de waarschuwing van den sheriff, de gevangenis naderde, liet de sheriff vuren. Twintig der aanvallers vielen dood neer en dertig hunner werden gewond. De overige aanval lers rukten desniettemin voort. Na eene korte aar zeling schoten zij hunne geweren af door de vensters der gevangenis en doodden en verwondden zij twaalf der beambten, die overmand werden. Het gepeupel brak toen dc cellen open en sleurde de bedoelde gevangenen weg naar een klein naburig boscb. On derweg werden deze reeds zoodanig mishandeld dat zij stierven. Hunne lijken werden toen opgehangen. De lynchers keerden vervolgens terug naar de plaats, waar zij tegen de politie gevochten hadden. Er werden toen 42 personen gedood en 40 gekwetst. Onder do dooden was ook de sheriff. Ingezonden Stukken. M. de R. In uw nommer van Donderdag 11. wordt de uit- slag van een wetenschappelijk onderzoek te Arcachon medegedeeld, waaruit u het besluit trekt, dat de mosselteelt de oesterteelt in de Ooster-Schelde zeer benadeelt en daarom geheel moest verboden worden. Daar die quaestie voor Ierseke, zoowel voor oester- I als mosselkweekers, van hoog belang is, wenschte I ik even op uwe redeneering en uwe conclusie terug j te komen. Er zou dan door bedoeld onderzoek aan het licht gekomen zijn, dat de mossel een rechte slokop is, die de oester het voedsel van voor den neus weg kaapt. Immer in de zelfde tijdruimte, dat de ge wone Fransehe oester het voedsel uit 1 liter zee water verbruikt, doet de Portugees che oester dat uit 5 liter en een mossel van middelmatige grootfee uit 3 liter, »m. a. vv. (daar voor zooveel de Ooster- Schelde betreft, van Portugeesche oesters geen sprake behoeft te zijn)één mossel verbruikt dezelfde hoe veelheid voedsel als 3 oesters." Ik verzeker U, dat ik daar te Ierseke nog nooit iets van gehoord heb, wat evenwel niet bewijst, dat hst niet waar is. Maar hoe komt het dan, dat dit jaar de oesters hier over het algemeen zeer goed van kwaliteit zijn en de mossels lang zeer mager waren en dat op een zeker plekje op-de Ierseksche bank (er zijn er misschien wel meer) de oesters uit stekend groeiden en vet werden in de onmiddellijke nabijheid van die gulzige mossels? Men kan toch moeilijk aannemen dat de laatste dit seizoen geen behoefte aan voedsel hadden. Maar al was het waar, dat de mossel ten koste van de oester leefde, dan mag dit nog niet uit de Arcachonsche gegevens afgeleid worden. Voor zulk een conclusie is er een praemisse te weinig. »Daar, voor zooveel de Ooster-Schelde betreft, van Portugeesche oesters geen sprake behoeft te zijn", zegt U. Juist, maar er is voor de Ooster- Schelde ook geen sprake van Fransehe oesters, want die mogen hier niet gezaaid worden. En nu loopt het onderzoek te Arcachon alleen over Fransehe en Portugeesche oesters. Om tot eene voor Zeeland bruikbare vergeljjking te komen, had de Zeeuwsche oester en de Zeeuwsche mossel moeten onderzocht worden. Van de Z. oester spreekt het bericht niet en ook de onderzochte mossels zullen wel geen Zeeuwsche geweest zijn. Zijn ze dat wèl geweest of kent men ze, gelijk u stilzwijgend doet, dezelfde behoeften toe als haar Fransehe zusters, dan nog deze opmerking. De conclusie is te gewaagder omdat er, altijd volgens bedoeld onderzoek, een verbazend verschil in de behoefte aan voedsel bestaat tusschen de ver schillende soorten van oesters. De Portugeesche ge bruikt 51/2 maal zooveel als de Fransehe. Als nu eens de Zeeuwsche weer 5J/2 maal grooter gulzig aard was dan haar Portugeecche naamgenoot© (wat zonder wetenschappelijk onderzoek a priori niet on mogelijk mag geacht worden) dan zou zij 51/2 maal r.»/2, d. i. ruim 30 maal, meer infusoriën verorberen als de Fransehe oester, en dan zou 1 mossel niet evenveel voedsel gebruiken als 3 oesters, maar 10 mossels slechts zooveel als 1 Zeeuwsche oester, en de Zeeuwsche komt hier alleen in aanmerking. Die overmatige eetlust is natuurlijk maar eene veronderstelling. Maar al was het, dat wetenschap pelijk onderzoek iets anders leerde, dan bleven wij, ondanks onzen eerbied voor de wetenschap, ervaring boven proeven stellen, de practijk boven de theorie. En die ervaring leert, dat in de Ooster-Schelde de mossels vlak naast of op geringen afstand van voorspoedig opgroeiende oesters broodmager kunnen blijven. Waarlijk, we weten nog zóo weinig van de levens voorwaarden onzer waterbewoners af, dat we met onze conclusiën wel voorzichtig mogen zijn. Er doen zich bij de'oesterteelt raadselachtige, tot nu toe onver klaarde, verschijnselen voor, van welke ik er u ge makkelijk een paar zou kunnen noemen, doch wat ik heden niet doen zal, om niet te langwijlig te worden. Wat is het doel van dit schrijven Ditde be strijders van de mosselteelt in de Ooster-Schelde, die voor niet weinigen een middel van bestaan vormt (en vooral vormde) een nieuw wapen uit de handen te slaan. Het Visscherijbestuur is heftig tegen die teelt gekant en heeft haar, naar het schijnt, ten doode opgeschreven, zeker uit overtuiging, dat zij aan de oesterteelt schaadt. Het heeft natuurlijk zijne argumenten voor die overtuiging, maar als ineu hier de mannen der praktijk (en dat zijn volstrekt niet enkel mosselkweekers) hunne argumenten daar tegen over hoort stellen, dan is men haast geneigd hunne zijde te kiezen. Ik zie de tegenstanders althans niet gaarne nieuwe wapenen toereiken, tenzij ze hout snijden. Dankzeggende voor de verleende gastvrijheid hoog achtend enz. M. DE KORTE. IEB$EKE. 341e Staatsloterij, 5e kl. Trekking van Maandag 9 Januari, le lijst. Getrokken prijzen 1500 13552. j 1000: 1705 7020 11482 20078. 400: 14905 19174. 200: 13486 13857. 1001308 2735 3058 10081 12285 12241 16026 18834. 70: 3594 3616 3681 8214 8268 8323 Nieten: 3601 3627 3644 3647 3656 8188 8248 8259 8313 8443 8455 8457 8472 15969. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. De 25 canadaboomen aan den Schansdijk buiten de voormalige Bleekveldsche barrière,waarvoor Zater dag de inschrijving ten Raadhuize plaats had» zijn gegund aan den hoogsten inschrijver, den heer J. M. Kakebeeke, namens de commissie voor werkver schaffing alhier, voor eene som van 50. 9.ruimns;eift. Voer de levering van 151100 K.G. superphosphaat en 13000 K.G. chili-salpeter aan de landbouwafdeeling Kruiningen werd ingeschreven als volgt: Superphosphaat doorG. J. Krol Co. te Zwolle voor f 3,29, M. H. Salomonson te Rotttrdam voor 3,15, Coenen Schoenmakers voor f 3,43. Chili-salpeter doorS. G. Adriaanssen te Bergen- op-Zoom voor f 10,88, A. Snelleman te Dinteloord voor f 11,04, D. Q. Mulock Houwer Zn. te Zierik- see voor f 10,84 A. J. Van Breen te Rotterdam voor f 10,91. Aan den laagsten inschrijver werd de levering gegund. Twee telaat ingekomen biljetten kwamen niet in aanmerking. Burgerlijke Stand van Goes van 6 tot 9 Jan. 1893. Eerste huwelijksafkondiging 8, van Antonius Maria Van Kalmthout, 27 j., jm., te Goes en Wil- helmina Adriana Maria Vriends, 29 j., jd., te Breda. Geboren 8, Anthonius, z. v. Willem Van Maas dam en Wilheimina Catharina Enters9, Sophia en Jannetje, tweelingdochters van Willem Schrijver en Adriana Passieux. Overleden 6, Frans Adriaan, 15 m., z. v. Marinus Hillebrand en Cornelia Timmerman. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. 11 Jan., 11 V 11 12 12 13 - 18 18 19 21 23 23 - 25 27 - 28 - 22 Feb. 23 24 27 - 1 Mrt. Plaats Voorwerpen. Informatièn. Ierseke, huisraad, huizen, land, Mulock Houwer. Ellewoudsdijk, bouwmaterialen, Hollmann. Wemeldiug», hoefje eu erfpachtsrecht, Gallis Merens. Wemeldinge, bestiaal enz., Hollmann. Oudelande, gezaagd hout, Van der Kloes. Vlake; planken, beestiaal, Hollmann. Goes, vendutie, Hollraaun. 's-Gravenpolder, loopvarkens, Mulock Houwer. Nieuwdorp, huis en erf, Mulock Houwer. Kloetinge, woonhuis eu erfpachtsrecht, Gallis Merens. H ulst, inspan euz Mr. V an Deinse. Kapelle, hoefje en land, Gallis Merens. Driewegen, bouwland, Van der Kloes. Borsele, hofstede, De Vob. Nieuwdorp, bouwland, De Roaie Bresser. 's Heereuhoek, inspan, De Ronde Bresser, Nisse, inspan, Van der Kloes. Nisse, inboedel, Van der Kloes. Nisse, inspan, Van der Kloes. Baarsdorp, inspan, De Ronde Bresser. Buarsdorp, meubelen, De Ronde Bresser. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatièn. 19 Jan., St. Philipsland, verbouwiug school, D. De Koning. 19 Kortgene, graanschuur, A. Le Olercq. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm.j Nam. Voorm. Nam. 10 Januari 8.7 8.33 2.14 2.37 U s> 8.59 9.27 3.3 3.29 12 10.1 10.38 3.57 4.31 13 11.14 11.47 5.8 5.44 14 0.20 6.17 6.50 15 0.51 1.18 7.21 7.48 16 1.41 2.3 8.11 8.33 larktberichten: ROTTERDAM, 9 Januari 1893. Granen: Buitenlandsche vastMeel stil. Bin- nenlandsche niet opgemaakt; prijzen iets vaster. Naar Vlas op het land was flinke vraag. De aan voer was heden 6000 steen blauw, dat tegen ferme prijzen verkocht werd. Aardappelen: Blauwe 1,30 a 1,40, jammen 1,50 a 1,70. Heden overleed mijn geliefde oud ste zoon CORNELIS, op den jeugdigen leeftijd van 25 jaar. A. J. KANAAR. Londen, 7 Januari 1893. 6 Bancroftroad. des namiddags te twee uren, zal de heer J. 9e liille qq., in het koffiehuis van den heer L. D. Van de Linde te Gortgene, den herbouw der door brand vernielde Graanschuur, in Steen, groot 750 M2., op de hofstede bewoond door den pachter A. J. Lange- raad onder Colijnsplaat. Bestek en teekening liggen ter inzage in bovengenoemd koffiehuis. Aanwijzing in loco zal geschieden den 18 Januari e. k., namiddags te 2 uren. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Architect A. LE CLHRCQ te Kruiningen.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 3