Alieen jongelingen, die behoorlijk lezen en schrij ven kunnen, en bedreven zijn in de toepassing van de vier hoofdregels der rekenkunde, komen in aan merking. Gegadigden behooren zich tusscben den eersten en twintigsten Maart eerstkomende aan te melden een der plaatselijke of garnizoens-commandanten of bij den commandant van het korps genietroepen te Utrecht. Benige personen, bij voorkeur ongehuwden, die bij het leger en de politie in Nederland hebben gediend, en wier antecedenten een waarborg geven, dat zij alleszins geschikt zijn om dienst te doen, kunnen in Suriname worden geplaatst als maré chaussee 1ste klasse of afs brigadier. Het traktement bedraagt voor den maréchaussee 1ste klasse 610, voor den brigadier f 760 's jaars en gaat in met den dag van inscheping te Amster dam. Voorts wordt o. a. toegekend een gratificatie voor uitrusting, gelijkstaande aan twee maanden traktement en vrije overtocht per stoomschip in de 2de kl. Aanmelding tot 20 Jan. e. k. schriftelijk bij ^het departement vau Koloniën, met, overlegging van stukken tot staving van geschiktheid. De Commissaris der Koningin in Groningen, heeft aan de burgemeesters in zijn gewest een uit voerige circulaire doen toekomen, waarin zij gewezen worden op de zware verantwoordelijkheid, die bij het thans heerschend verzet op hen rust. Hij schrijft daarin o. a. >Dat de verhouding tusscben de werkgevers en hunne dienstbaren in vele gemeenten alles behalve de rechte is, dat wederzijdsclie zorg voor de behar tiging vaD elkanders belang stoffelijk of zedelijk belang gemist wordt, wat valt daaraan te doen, zoolang niet de beschaafde en ontwikkelde ingeze tenen, hunne sociale plichten kennende, samenwerken tot het dempen van de bestaande klove tusscben werkgevers en dienstbaren, door eigen veorbeeld en in eigen kring allereerst. De kracht der wet en de zorg der overheid zijn machteloos, waar een opgewekt gemeenschapsgevoel zich niet in daden uitspreekt. Het is waar, onder de bestaande economische toe standen opent het gemis van loonenden arbeid in den winter en de mocielijkheid om daarin van. ge meentewege op behoorlijke wijze t» voorzien een bron van ontevredenheid maar is ook aan dit dik wijls terugkeerend kwaad niet tegemoet te komen door krachtige samenwerking en door buitengewoon hulpbetoon, zonder dat dit boven veler krachten gaat Het behoeft wel nauwelijks gezegd te worden, dat de ongunstige verschijnselen, die gaandeweg grootere afmetingen verkregen, niet voetstoots zullen ver dwijnen; maar indien het besef meer levendig wordt, dat grondige verbetering door plicht en belang beide wordt geboden, dan kan er toch in die richting veel worden gedaan, veel meer dan gedaan wordt". Door den heer C. Bok is het plan gevormd en zijh de noodige stappen gedaan tot het verkrij gen van concessie voor den aanleg en da exploitatie van een spoorbaan van den Hook van Holland naarScheveningen voornamelijk bestemd voor het vervoer van Sche- veningsche visscherspinken. Dit plan zou den aanleg van een haven te Sehe- veningen overbodig maken. De pinken worden, geladen of niet, in ongeveer een uur van Scheveningen naar den Hoek van Hol land (afstand 18 K.M.) of omgekeerd gebracht. Bij den Hoek worden zij langs eene zachte helling op of van rolwagens geladen, zoodat zij zonder veel moeite uit of in het water kunnen komen. In eene te Amsterdam gehouden vergadering van het antirevolutionaire Centraal Comité is be sloten een tweede Sociaal Congres bijeen te roepen, dat echter waarschijnlijk eerst in het volgend jaar zal gehouden worden. In dezelfde vergadering is met het oog op te verwachten u i t- breiding van het kiezercorps, tevens 6en commissie van drie leden benoemd, om de nieuwe actie, die hierdoor noodig zal blijken, voor te be reiden. Het verzoek van Nederland en Oranje" te Groningen, om een Deputatenvergadering saam te roepen, bad aan Praeses en Assessoren, geen aan leiding gegevenom een voorstel in dien geest bij het Comité in te dienen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ierseke. Benoemd tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. gem. de heer W. Van Oeveren Jr. in de va cature van den heer W. Van Ooveren Sr., welke wegens verge vorderden leeftijd heeft bedankt. Eerst bedoelde heelt die benoeming aangenomen. Men schrijft ons uit Ierseke: Sedert enkele jaren worden pogingen in het werk gesteld om hier eene Katholieke kerk te verkrijgen. Onlangs hoorde ik uit goede bron, dat die pogin gen vorderden, heden vernam ik, dat er eene gun stige beslissing is. Het aantal Katholieken is betrekkelijk gering, naar schatting zeker niet meer dan 150, maar als de kerk werkelijk verrijst, zal hun getal wel toe nemen. Als er althans woningen zijn, want daaraan bestaat op het oogenblik zoo groote behoefte, dat men haast van woningennood zon gaan spreken. Z. D. Hoogw. Monsgr. P. Leijton, bisschop van Breda, heeft benoemd tot kapelaan te Hulst den weleerw. heer P. J. Van Aert en tot kapelaan te Sas van Gent den weleerw. heer Aug. J. M. Pillot, priester van het Seminarie. Kolijnsplaat. Het aantal leerlingen der open- hare school alhier op ultimo December 1892 bedroeg 177 jongens en 123 meisjes, samen 300 leerlingen, tegen 302 op ulto. December 1891. Van 6 tot 12 jaar gingen er 141 jongens en 112 meisjes school, samen 253; boven de 12 jaar waren er 86 jongens en 11 meisjes, samen 47. Van de 146471 gehouden schooltijden in 1892 werden er 3105 wegens ziekte, 113 om godsdienstplichten (bid- en dankdagen), 31 om weer en wind, 18844 door veldarbeid, 10305 door anderen arbeid en 2751 om andere nog niet genoemde redenen verzuimd, te zamen 35J49 ab- sentiën of bijna 24 pet. tegen ruim 25 pet. in 1891 en ruim 29 pet. in 1890. De avondschool telde einde December 1892 81 leerlingen, waaronder 4 uitslui tend voor het onderwjjs in het Pransch, De her halingsschool telde toen 11 jongens en 1 meisje, dus 12 leerlingen. Niettegenstaande de vele mutatiën van het on derwijzend personeel tegenwoordig, was het geheele personeel (6 onderwijzers, 1 onderwijzeres en 2 help sters bij de handwerken) aan het einde des vorigen jaars zoowel als heden nog compleet. Op de voordrachten voor twee onderwijzers aan scholen te Capelle (N.-Br.) komt voor de heer C. T. Dieleman te Floedekenskerke, eenmaal als no. 1. (M. Ct.) Er zijn aan de christelijke scholen in ons va derland nog ruim driehonderd onderwijzersplaatsen te bezetten, zal iedere school het minimum-aantal onderwijzers, op den lsten Januari 1899 vereischt, bezitten. Rechtszaken. Het O. M. bij de Rechtbauk te Heerenveen heeft tegen den socialist Nijland, te Haulerwijk, wegens majesteitsschennis (de man had gesproken van het smerige Koninginnetje), zes maanden ge- ëischt. Als getuige-deskundige was nog wel gehoord de heer J. Hepkema te Heerenveen, een beoefenaar van de Friesche taal, die beweerde, dat het woord «sme rig" in de Friesche taal en het stads-Friesch niet beteekent vuil, vies, onzindelijk, zooals in het Hol- landsch, maar klein, jeugdig, nietig, onmondig, welke bewering hij staafde met uitdrukkingen, aan het Friesche volksleven ontleend en aan Friesche schrijvers. Het verzoek van den verdediger om invrijheid stelling van den beklaagde werd niet toegestaan. Algemeen Overzicht. De Nieuwjaarsrede van den Keizer maakt in Buitschland nog voortdurend het onderwerp van gesprek uit niet alleen, maar ook het onderwerp van geschrijf in de bladen. Over den eigenlijken inhoud der rede schijnt men het echter niet eens te zijn, zoodat men reeds den wenscli heeft uitge sproken, dat zij in den Reichsanzeiger zou worden geplaatst. Jammer maar, dat men ook dan nog niet zeker is, dat men precies heeft, wat men hebben wil. Intusscben zijn de nationaal-liberale bladen vrijwel eenstemmig van meening, dat bij een eventuëöle ontbinding van den Rijksdag, deze wel gewijzigd samengesteld zal worden, maar dat hij daarom nog niet gunstiger gestemd zal bljjken voor de legerwet. Op grond van den uitslag van tusschentijdscbe ver kiezingen beweren die bladen, dat al meer blijkt, dat de beide uitersten van den Rijksdag versterking ontvangen, waaruit zij dan eene steeds afnemende sympathie voor de vrijzinnigen concludeeren. Wat al mede niet de aanneming der legerwet zal bevorderen, is een overzicht der kosten, welke uit die wet zullen voortvloeien. Daaruit blijkt o. a., dat de gewone uitgaven voor het Duitsche leger sinds 1880 steeds geklommen zijn en dat het verschil tussehen toen en nu reeds 184 millioen mark be draagt. Frankrijk deed het zuiniger. Wel overtreffen daar de blijvende uitgaven die van Duitschland met 16 millioen, maar de toename van het oorlogsbudget der republiek sinds 1880 bedraagt slechts 48 mil lioen mark. In Frankrijk heerscht eenige spanning over de keuze van een president der Kamer, waarmede deze zich na hare terugkomst op morgen zal onledig houden. Floquet heeft, ook al tengevolge van de Panama-quaestie, bij velen de vroegere sympathie verloren toch zegt men, dat de republikeinen zich allen op hem zullen vereenigen om geene verbrokke ling in het leven te roepen. liet Panama-schandaal begon juist de belangstel ling van het publiek wat te verliezen, tóen opeens bekend werd, dat de oud-minister Baïkaut ook al daarbij betrokken is. Hoewel er nog geen termen schijnen te bestaan om hem gevangen te houden, schijnt er toch zwaar vermoeden tegen hem te zijn. Indien werkelijk de oud-minister van 85 in bet geding mocht betrokken worden, zou de Panama geschiedenis eene nieuwe phase intreden, daar zich de vraag voordoet, in hoever art. 12 der grondwette lijk© bepalingen op dit geval van toepassing zal zijn, en of dientengevolge niet alleen de oud-minister, maar ook zijne medeschuldigen door eene speciale rechtbank (den Senaat) zullen moeten gevonnisd worden. In België is de commissie van 21 reeds begon nen met haar onderzoek van de kiesrechtontwerpen der regeering. De heer Frère-Orban, conservatief- liberaal, bestrijdt ze op grond dat de uitbreiding der regeering hem te ver gaat. Deze brengen ongeveer een millioen kiezers naar de stembus, terwijl de heer Orban een cijfer van 540.000 als maximum wil stellen. Morgen wordt Gladstone in Fng-elaud terug verwacht uit Biarrits. Woensdag zou er minister raad zjjn ter nadere behandeling van home-rule- ontwerp, dat 6 Februari a. s. in het Lagerhuis zal worden ingediend. In Italië zal, volgen? het ontwerp der Regeering tot hervorming van het hooger onderwijs, het aan tal universiteiten van 16 op 10 worden terugge bracht. Parma, Modena, Macerata, Sienna, Messina en Sassari zouden hunne hoogescholen verliezen. De vrije universiteiten te Terrara, Perugia, Urbino en Camerino zouden het »jus promovendi" verliezen. In het ontwerp betreffende het verplicht burger lijk huwelijk daar te lande wordt op de overtreding dezer wet voor de jonggehuwden eene boete gesteld van 50 tot 2000 lire. Voor de geestelijken, die het huwelijk kerkelijk inzegenen eer het burgerlijk is voltrokken, zijn de straffen echter het zwaarstbij herhaalde overtreding worden zij zelfs bedreigd met gevangenisstraf en vervallenverklaring van hunne ambten. Eene uitzondering op bovengenoemde be palingen wordt echter gemaakt voor het huwelijk in »articulo mortis", op het sterfbed. Gemengde Berichten. De dienstbode van den heer F. v. d. P., op de Kade alhier, is gisteravond, uit hoofde van de gladheid, zoo ernstig gevallen dat zij deerlijk aan het hoofd ver woud werd, zoodat dadelijk genees kundige hulp moest ingeroepen worden. Te Willielmiiiadorp zakte op Zaterdag jl. het 8jarig zoontje van een arbeider midden op de haven door bet brozo ijs. Gelukkig wist de kleine waaghals zich, met de armen op het ijs liggende, boven water te houden totdat eenige jongelieden met ladders kwamen toeschieten on den kleinen drenkeling niet zonder gevaar op het droge brachten. Telkens blijkt, dat vermaningen bij zulke jongens niet helpen en dat goede raad in den wind wordt geslagen. Opvoedkundigen meenen, dat men bij kin deren alleen natuurlijke straffim mag aanwenden zou 't gebruik van den knoet in dergelijke gevallen misschien kunnen worden toegepast Hedenmorgen overkwam ter hoogte van het Ha venzicht een jongentje uit Goes, een zoontje van V. E., eenzelfde ongeluk. De jeugdige waaghals werd gelukkig eveneens met ladders uit zijne netelige positie gered. Baarland. Door de leden van het musschen- gilde zijn in 1892 ingeleverd een totaal van 2577 musschen aan vogels en eieren. Tot bestuursleden werden op de jongste vergadering herkozen de heeren C. Van Damme en D. Koole. Te Tolen is in de Eendracht de ijsmassa losgeraakt, zoodat de overtocht nu geregeld, doch per roeiboot, plaats heeft. De Rijkspolitieboot »De Valk" heeft door het vele drijfijs de haven niet kunnen bereiken en ligt nu buiten gevaar op een half uur afstand aan den Boomdijk. Borsele. Uit het verslag der Kerstmis- en Nieuw- jaarscommissie alhier is gebleken dat door nagekomen giften totaal is ontvangen 343,75 en dat dit be drag aan 84 huisgezinnen en éenloopende personen in geld is uitgereikt in twee flinke bedeelingen welke gehouden werden op 24 December en 2 Januari. Met dankbaarheid mag de commissie terugzien op hare bemoeiingen, die zij in 't werk stelde om het bedelen af te schaffen en de behoeftigen een grooten dienst te bewijzen. Sedert op voorstel van den burgemeester door den Raad van Zutfen een krediet is verleend tot werkverschaffing aan hen, die daarom komen vragen en billijkerwijze daarop aanspraak hebben, zijn de socialistische woelingen gestaakt. Woensdagavond, schrijft de Zutph. Ct. van daar, was er op de Houtmarkt een aardig tooneeltje te zien. Een 20tal jongelui hadden zich bijeengeschaard op de stoep van het huis van onzen burgemeester en al zingende trokken ze een paar maal aan de bel. Twee politiemannen kwamen nader en op hun vraag, wat dat beduidde, gaven de jongens ten antwoord: de burgemeester heeft ons geld laten verdienen, nu willen wij hem daarvoor eens komen bedanken Middelerwijl kwam onze burgervader aan de deur en na eenigen hunner de hand te hebben gegeven, begon de schare luid aan te heffen bet »lang zal hij leven" en trok zij zingende, oogenschijnlgk wel vol daan, af. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is ter bevordering der openbare gezondheid en als gevolg der geheerscht hebbende ziekte, besloten om alle wachterswoningen langs den spoorweg van waterdichte kelders en regenbakken te voorzien. Aan de Exploitatie-Maatschappij is door de bevelkebbende macht der maréekaussées het verzoek gedaan, om de per spoorweg aangebrachte goederen in de noordelijke plaatsen, waar zich ongeregeldheden voordoen, nauwkeurig te visiteeren. Men meldt uit Drachten Door het krachtig en tactvol optreden van den burgemeester werd tot heden elke poging der socia listen, om de arbeiders tot wanordelijkheden en ver zet te bewegen, met goed gevolg verijdeld. De be woners van Houtige Hage, Tieke en andere heide bewoners weiden opgezweept om ten getale van honderden naar Drachten te trekken. De menschen worden bepaald geprest. Een venter, die in goeden doen is, verklaarde: »Ge moet u niet verwonderen, mij worgen ook onder den stoet te zien, want ik word gedwongen". Het behoort niet tot de zeld zaamheden, dat zij, die aan dergelijke betoogingen weigeren deel te nemen, door de aanvoerders öf in hun huis öf lichamelijk zoo worden getroffen, dat zij tot deelneming gedwongen worden. Vandaar, dat er onder de groote schare menschen gevonden wor den, die geen gebrek lijden, 2 a 3 koeien op stal en wintervoorraad in den kelder hebben. De volgende historie vertelt de Telegraaf: Woensdagmiddag omstreeks vier uur werd het rijtuig van dr. A. V. d. H. tussehen Hartenstraat en Gasthuismolensteeg door eenige mannen aange houden. Een paar kerels hielden de wielen vast en de anderen klommen op den bok om den ouden koetsier er af te halen. Zij gooiden den verschrikten man op de steenen en takelden hem daarna leelijk toe. Toen de geneesheer zijn koetsier te hulp kwam, kozen de aanranders het hazenpad. Thans ligt de man inwendig gekneusd te bed. In de laatste dagen moeten reeds tweemaal koet siers op dergelijke wijze zijn aangevallen. Men ver moedt, dat deze aanrandingen in verband staan met een geheel nieuwe industrie. Er moet n.l. sedert eenigen tijd te Amsterdam een kleine bende werk zaam wezen, waarvan de leden zich vrijwillig door rijtuigen laten aanrijden, om dadelijk daarna van het geval een sterk gekleurd «berichtje" op te stellen. Hiervoor trachten zij dan aan de bureaux der dag bladen geld te krijgen. Eenige koetsiers schijnen nu aan deze geldmakerij een einde te hebben willen maken, door de politie er mee in kennis te stellen. 't Gevolg hiervan is vermoedelijk, dat de bedrogen bedrieg rs zich op bovengenoemde wijze trachten te wreken op de koetsiers. Men meldt uit Het Bildt aan de N. R. Ct.: De vergaderingen, door den burgemeester dezer gemeente met de landbouwers belegd, om raad te verschaffen in de heerschende werkloosheid, hebben geen succes gehad. De eerste vergadering was be legd te Vrouwen-Parochie. Hier was de werkloos heid van minder beteekenis dan in da overige plaatsen der gemeente en dus de kans tot slagen het grootst. Wel waren ter vergadering bijna twintig werkgevers verschenen, doch toen het er toe kwam, ieder éen of meer der werkloozen voor zijne rekening te nemen, verklaarde slechts één hunner zich daartoe bereid. De indruk, dien de burgemeester verkreeg op deze vergadering, was ontmoedigend genoeg om die te St. Anna-Parochie en St. Jacobi-Parochie niet te doen doorgaan. Op velen in de gemeente heelt de houding der landbouwers een treurigen indruk ge maakt. Werk toch is er genoeg, als slechts ieder landbouwer aan zijne landerijen de noodige zorg besteedt en het dichtgroeien van slootenen vaarten voldoende tegengaat. Wanneer men ziet hoe som mige landbouwers, en die zijn gewoonlijk do beste, steeds werk hebben voor hunne arbeiders en anderen ze zich zoo spoedig mogelijk van den hals schui ven, begrijpt men, dat de heerschende werkloos heid vooral den laatsten moet worden geweten. Thans heeft zich de burge- meester tot de eigenaars gewend, opdat deze bij hunne huurders hunnen invloed tegen de werkloosheid aanwenden. Te Noordwolde (Fr.) staakten de arbeiders het werk, dat hen verschaft werd door het armbe stuur en dat bestaat in het weven van matten, korfmaken enz. Het daggeld was 50 ets., do ar beiders eischten 65 ets. waaraan het bestuur niet wilde voldoen. Het optreden der stakers was van dien aard, dat dadelijk per draad versterking van politie gevraagd werd. Des avonds kwam nog een detachement marechaussee te N. aan, om ongeregeld heden te voorkomen. Om ketelsteen uit de ketels te verwijderen, kan men zich gemakkelijk van het volgende middel bedienen. Op den drogen ketelsteen wordt een laag van 1 c.M. dik, bestaande uit stijfsel en parafine of was, aangebracht. Daarna wordt de ketel weder met water gevuld en als gewoonlijk in gebruik genomen. Dan volgt het loslaten van de steenaanzetting. De parafine of was dringt bij de verwarming in de poriën van den ketelsteen door en wordt hier in gas veranderd, waardoor de ketelsteen wordt losgemaakt en van den wand afspringt. De stijfsel bij de para fine heeft ten doel als afsluitende laag te dienen voor de ontwikkelende gassen en te voorkomen, dat deze zich verwijderen. Na verloop van eenige dagen wordt de ketel weer buiten gebruik gesteld en het water er uit verwijderd. De ketelsteen laat zich dan gemakkelijk op mechanische wijze verwijderen. Het bij het afspringen van den ketelsteen gevormde poeder, dat op den bodem ligt, wordt eveneens verwijderd. Het middel is geheel zonder gevaar voor den ketel- reiniger. (Stoomp.) Men schrijft uit IJzendijke aan de M. Ct. In den nacht van 3 op 4 Januari werd de burge meester vau Waterland-Oudeman (België), een zeer bejaard eenvoudig man, in zijne rust gestoord door een tweetal personen, die op de eene of andere wijze zijne woning waren binnengekomen en hem onder bedreiging met moord zijn geld afeischten. Hulpe loos en machteloos tegenover de twee brutale in dringers, naar hun dialect te oordeelen Vlamingen, wees de burgemeester, uit vrees voor zijn leven, bun de plaats waar zij geld konden vinden. De boos wichten begaven zich daarheen en namen p. m. fr. 125 weg. Ofschoon de indringers zich zeer stil gehouden hadden schijnt toch de meid eenig gerucht gehoord te hebbenzij werd wakker en liep naar buiten waar zij een persoon zag staan, die klaarblijkelijk op den uitkijk stond. De schildwacht heeft de meid niet gemolesteerd, doch toen daarna de knecht naar buiten kwam, waarschuwde de uitkijk de binnenzijnden buiten te komen. Intusscben had hij den knecht reeds aange vat en bracht hij dezen eenige steken met een mes in den hals toe. Daarop namen de drie bandieten de vlucht. De knecht strompelde nog eenige schreden verder doch viel weldra, door bloedverlies, neder om niet weder op te staan. De toestand van den ouden burgemeester, die eerstens zeer geschrikt was en buitendien zeer was aangedaan door den moord op zpn trouwe knecht, is niet te beschrijven. Noch de justitie uit Gent, die spoedig ter plaatse was, noch die uit Middelburg, welke Vrijdag een plaatselijk onderzoek onder IJzendijke instelde, waar men vermoedde dat de moordenaar vertoefde, is het mogen gelukken den dader in handen te krijgen. Bij de politie te Leeuwarden heeft zich een panbakkersknecht uit Makkum aangemeld, die aan den commissaris van politie de bekentenis heeft af gelegd, dat hij te Makkum in de fabriek van zijn patroons brand had gesticht, welke brand evenwel nog tijdig door bet werkvolk was gebluscht, waar na hij de vlucht had genomen. Daar op telegrafische informatie antwoord kwam, dat die opgave waarheid behelsde, is de schuldige na opgemaakt proces-verbaal ter beschikking van de justitie gesteld. De werkman, T. T. genaamd en vader van een gezin, bekende, dat hij reeds vele jaren achtereen bjj zijn patroons, die hem goed behandelden, werk zaam was en dat hij tot deze treurige daad was gekomen door het misbruik van sterken drank.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2