1893 N°. 5. Dinsdag 10 Januari. 80sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit. blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bp alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiè'n is van 15 regels 50 cent, elke regel ineer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs|J slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 cfc. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzendiiig' van advertentlën voor 2 uren op den dn^ der uitgave. Landverhuizing. Een Amerikaansch blad, de Grondwetschrijft hierover o. a. het volgende »Nu reeds sedert vier jaren, en misschien langer, ig er een gevoel levendig geworden bij het Ameri kaansche volk, dat het wensehelijk ware om de deur van dit land geheel of gedeeltelijk, voor immer of voor eenen tijd, voor arbeiders zonder kapitaal uit Europa te sluiten, Verschillende oorzaken hebben er toe meegewerkt om dit gevoel op te wekken. Allereerst moet genoemd worden de begeerte der arbeiders, die hier reeds zijn, om het werk met de hooge loonen voor zich zei ven en voor hunne kinde ren te houdeu en het werk niet te moeten deelen met arbeiders, die hier nog eerst moeten komen en wier komst naar men meent de loonen zal verlagen. Zoedra deze begeerte door de in den laatsten tijd tot stand gekomen of uitgebreide en bevestigd© or ganisatie tot samenwerking der arbeiders geregeld en verstaanbaar vernomen werd, kwam er een an dere stem, die zich haastte om er zich bij te voegen. Het was en is die van staatslieden, die zagen en zien, dat de minst gewenschte soort van landverhui zers zich het liefst naar de steden begeeft; dat ze al spoedig de burgerrechten begeeren en verkrygen om invloed op het bestuur dier steden uit te oefe nen en dat die invloed, zichtbaar in de groote ste den vooral, niet er toe meewerkt om het bestuur zyn oorspronkelijken Amerikaanscken democratischen eenvoud en eerlijkheid te doen behouden. En eindelijk kwam daarbij nu verleden zomer nog de vrees, door de feiten niet ongewettigd, dat de landverhuizers uit Europa de besmetting der cho lera zouden meebrengen. De tweede door ons genoemde reden komt ons meer afdoende voor dan de eerste. Want het kan niet ontkend worden, dat een te groote verhouding van burgers van buitenlandsche afkomst, natuur lijk bijna nooit geheel van hunne vaderlandsche po litieke begrippen ontdaan, verstorend moet werken op de uitoefening der politiek in dit land naar de zoo geheel van de Europeesche verschillende oor spronkelijke Amerikaansche begrippen. Reeds is die invloed van Europeesche begrippen niet gering en altijd ongunstig geweest. Men lette maar alleen op de min zuivere uitvoering van het Amerikaansche publieke schoolstelsel, waaronder we nu reeds op vele plaatsen gebukt gaan. De eerste door ons genoemde reden, die der ar beiders, is intusschen aan groote bedenkingen on derhevig. 't Klinkt natuurlijk oppervlakkig heel mooi om aldus te redeneerener is hier nu in 't land zóo veel werk voor zóo veel arbeiders, tengevolge waarvan de loonen nu zóo hoog zijnkomen er meer arbeiders, zoo moet het werk onder meer ver deeld en is er dus voor ieder minder werk, 'twelk meentlager loon. Maar men vergeet bij die redeneering dat iedere arbeider, die naar hier overkomt, ook meer werk meebrengt. Hij is toch niet alleen een voortbrenger maar ook tegelijk een verbruiker. Indien men nu de overkomst van landverhuizers verbiedt, dan sluit men natuurlijk niet alleen den persoon uit, die het hier zjjnde werk komt deelen, maar in den zelfden persoon ook hem, die het hier zijnde werk komt vermeerderen. Er zijn tal van nijverheidstakken, die niet zouden kunnen bloeien dan door de gestadige overkomst van nieuwe landverhuizers. Daar is bij voorbeeld de landbouw. Wie is het, die nieuwe gronden ontgint en onder bebouwing brengt? Is het niet de landverhuizer? En nu zegt men wel, dat men niet dezulken wil uitsluiten, die met geld genoeg hier komen om eene boerderij te koopen, maar men wil dan tóch dezulken wel uitsluiten, die eerst enkele jaren als boereknecht moeten werken en dan de om niet of voor zeer lagen prijs te verkrijgen woest liggende gronden te koopen en daarvan boer derijen maken. Met den landbouw staan natuurlijk weer andere takken in verband. De fabriekatie van landbouwgereedschappen zou heel wat minder worden, indien hare producten geen gestadig toenemenden afzet vonden door de landverhuizing. Doeh, hoe het zij, dat de landverhuizing beperkt, zoo niet gestaakt zal worden, schijnt hoogst waar schijnlijk. De dagbladen berichten reeds, dat de ver schillende stoombootmaatschappijen besloten hebben om het vervoer van landverhuizers met 1 Januari aanst. geheel te staken en den prijs voor den over tocht per tweede en eerste klasse aanmerkelijk te verhoogen. Dat dit een aanmerkeljjken en schade lijken invloed op het bezoek van Europeanen aan de wereldtentoonstelling te Chicago zal hebben, spreekt van zelf. In allen gevalle zal het verstandig zjjn om, zoo men nog familie uit het oude vaderland wil laten overkomen, zich hier mede ten zeerste te haasten, voordat de deur van dit land voor hen gesloten zal zijn." Zaterdag jl. seinde men nog uit Washington De commissie uit de volksvertegenwoordiging, be last met een onderzoek naar de quaestie der land verhuizing, heeft een gunstig verslag uitgebracht over de faVZ-Chandler, in Juli door den Senaat aan genomen, welke bill de toepassing van de wetten op de landverhuizing vergemakkelijkt en de land verhuizing moeilijker maakt. Onder weinig wenschelijke land vei huizers worden begrepen alle leden van genootschappen, die de ver nietiging van het privaat bezit willen. GOES, 9, Januari 1893. In de Midd. Ct. van Zaterdag komt een bericht uit Goes voor, waarin gemeld wordt, dat Woensdag avond door een troepje jongelingen, onder wie »een socialistische geest scheen te heerschen, aan de wo ning van den burgemeester werd aangebelddat deze op den drempel van zijne woning verscheen, den troep aanmaande geen socialistische liederen te zingen, en dat een uitroep, uit den hoop tot den burgemeester gericht, waarbij werk of brood geëischt werd, onbeantwoord bleef!" Wy kunnen verzekeren, dat van dit bericht let terlijk geen woord waar is. Blijkens achterstaande advertentie zal de gym- nasfciek-vereeniging »Sparfca" aanstaanden Don derdag eene uitvoering geven. Daar deze vereeniging op het gebied van gymnastiek een goeden saam heeft, zal het bijwonen dier uitvoering zeker een genoegelijken avond verschaffen. Behalve gymnastiek zullen er ook een paar komische voordrachten en een tooneelstukje gegeven worden. De heer J. Ter Pelkwijk heeft zijne be noeming tot lid der comm van toezicht op het lager onderwijs te Goes aangenomen. Scheepvaartbeweging van het Sas van Goes gedurende 1892. Ingevaren 741 schepen met 45920 tonnen inhoud Uitgevaren 731 s -hepen met 45153 tonnen inhoud» De vaart was gestremd van 21 tot en met 23 Januari wegens vorst; van 4 Mei tot 3 Juni wegens de sluiswerken en herstelling der havenboorden van 26 tot en met 31 December wegens vorst. Den 29 December heeft de stoomboot Admiraal de Ruiter het ijs opgebroken, doch de vaart was den volgenden dag weder gestremd. In 1891 was een getal van 729 schepen met 45611 tonnen inhoud ingevaren en een getal van 733 schepen met 44555 tonnen inhoud uitgevaren. Verleden Zaterdag had alhier vanwege de Ver eeniging »IJ s v e r m a a k", het aangekondigde feest plaats op de zoogenaamde kleine Vest, bij de Ganze- poortbrug. Het bestond uit een wedstrijd in het hardrijden op schaatsen, hardloopen op klompen, hardrijden op een prikslede en het rollen van een tonnetje over het ijs. Ruim 200 jongens uit den be- hoeftigen stand namen er aan deel om de gelukkige winner te worden v£n een der vele prijzen, die de commissie heeft kunnen aanschaffen uit de contri butie der Vereeniging en uit vrijwillige bijdragen dér ingezetenen. De prijzen bestonden uit brood, spek, vleesch, kalfs- en varkenskoppen, worst, boo- nen, gort, rijst, steenkolen, turf, dekens en kleeding- stukken. Ieder der deelnemers ontving een brood en een halve kilo spek, en bovendien nog een prijs, groot of klein, naar de mate zijner verdienste als kampioen in den vreedzainen strijd. Na afloop daar van werd, met de muziek aan het hoofd, nog een wandeling door de stad gemaakt, hetgeen de feest vreugde niet weinig verhoogde. De commissie heeft een goed werk verricht en zeer zeker een lichtstraal gezonden in völe woningen, waarin tegenwoordig meermalen duisternis heerscht. Zij mag zich dan ook den stillen dank bewust zijn van hen, wien zij heeft welgedaan. Men verzoekt ons te melden, dat de dienst der Goesche boot is gestaakt totdat de vaart niet meer belemmerd wordt door het ijs. Op Nieuwjaars dag is de boot door het vele ijs genoodzaakt te Willemstad binnen te loopen, wat met veel moeite en onkosten gepaard ging, daar de haven aldaar ook geheel vol met zwaar ijs was, dat eerst moest ver wijderd worden. Door het ijs bekwam de Goesche boot ook nog schade aan de schroef. Der harmonie »Euphonia" alhier werd door een kunstlievend lid eene belangrijke som geschon ken, tot den aankoop van twee saxophones, welke instrumenten by het koor tot heden nog ontbraken. Men schrijft ons uit 's-Gravenhage Den 7 Januari 1843 werd door vijf typographen eene werkliedenvereeniging van dat vak opgericht. Die vereeniging vierde jl. Zaterdag haar vijftigjarig bestaan met eene soirée in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen", waarop de pa troons der leden en eenige andere heeren en dames uitgenoodigd waren. Nog een vijftal leden van 1843 is in loven, en dit vyftal begeleidde de banier, onder de opwekkende tonen van de kapel in de feestzaal. Na een welkomstwoord van den voorzitter W. Yan der Salm werd eene kindercantate en door het mannenkoor een welkomstlied gezongen, onder de uitvoering waarvan aan de banier een gouden krans (een geschenk van een onbekende) werd bevestigd. De vrouwen der leden wilden een bewys van hare achting geven en hadden eene nieuwe banier ver vaardigd en doen in orde maken. Bij monde van den heer De Swart, werd de vereeniging namens de boekbandelaars van 's-Gravenhage en eenige letter kundigen, als betrokken bij de typographie eene feestgave geschonken, bestaande in eene gouden medaille, om aan de banier gehecht te worden en eene som van ongeveer 1000, voor het fonds tot ondersteuning van hulpbehoevend© leden, en van de weduwen en weezen van dezen. Het plan daartoe was bij brief van 1 Dec. 1892 aan H. M. d© Koningin- Regentes medegedeeld en reeds by brief van 3 Dec. werd de commissie verblijd met eene bijdrage van 500, voor de helft van H. M. de Regentes, en voor de andere helft van H. M. de Koningin. De mededeeling van een en ander werd natuurlijk met luid gejuich begroet en met het Wilhelmus" beantwoord. Op recht gezellige wijze werd het feest der vereeniging vervolgens door de leden en hunne dames gevierd. lYissekerke. In den loop dezer week werd door eenige ingezetenen eene ampele bespreking ge houden omtrent de vraag, of er in deze gemeente ook geene aanleiding en gelegenheid zou zijn tot we rkverschaffing aan werkloozen. Tot een bevestigend antwoord gekomen, werd een plan van uitvoering ontworpen en besloten eene algemeene vergadering van landbouwers en andere belanghebbenden uit te schrijven ter nadere bespre king van de uitvoerbaarheid dezer zaak en om de vraag te stellen, wie zijnen zedelijken en stoffelijken steun daaraan zou willen verleenen. Die vergadering had jl. Zaterdag in het lokaal van G. J. De Smit alhier plaats. Door een veertigtal personen was aan de oproeping gehoor gegeven. Als inleider der bespreking voerde de heer A. T. C. Swenne het woord. Deze ontvouwde het voorloopig beraamde plan. De werkverschaffing zal bestaan in het spitten van land. Geen ander werk zal voor dez8 werkverschaffing in aanmerking komen, dan hetgeen anders niet ge daan wordt, om te voorkomen dat werk zou aan gegeven worden, dat juist deze werkverschaffing weêr moet doen ophouden, zooals b.v. het spitten van tuinen, het delven van sloten, het in orde brengen van wegen enz. alle werkzaamheden welke gerekend woi'den te behooren tot het gewone voorj aars werk. De kosten zullen gedeeltelijk door den werkgever, gedeeltelijk uit de kas van het Burgerlijk Armbe stuur bestreden worden. Het daarmee beoogde doel is het uitreiken van aalmoezen aan bedeelden, die werken kunnente doen ophouden om ze door de betrokkenen te laten verdienen. De bestrijding der kosten wordt zoo verdeeld, dat 5 cent per Schouwsche Roede door den werkgever wordt betaald, terwijl 21/2 cent ten laste van dat Armbestuur komt. Het gevolg zal dan zyn dat 71/.2 cent per Roede verdiend wordt, terwijl eene dagelijksche taak van 10 Roeden spittens aan eiken werkman zal worden opgegeven. De verdiensten zullen alzoo 75 cent per hoofd zijn. Van elk werkloos gezin zal het hoofd of de kost winner in dienst worden gesteld. Er zal over de werklieden een opzichter worden gesteld aan wien de werkgever opgeeft hoe het spitten moet plaats hebben, terwijl daarenboven aan deze het oppertoe zicht wordt overgelaten. Op verzoek der vergadering werd door den heer Swenne voorlezing gedaan van een aan deze ver gadering gericht schrijven van P. Dieleraan, land bouwer, waarin deze de redenen opgaf, waarom hy tegen deze werkverschaffing was. Dezelfde redenen noopten den landbouwer C. de Kam zich eveneens daartegen te verklaren. Ook de heer J. L. Boone betoogde hierin homogeen te zijn met zijne beide voorgangers, dat, indien gemeente- en polderbesturen beter hunnen plicht deden in het onderhouden der wegen aan hun beheer toevertrouwd, de onderwer- pelijke werkverschaffing overbodig zou zyu. Hiertegenover betoogde de inleider, dat schrijver en sprekers vergaten, dat deze vergadering niet byeengeroepen was om te gaan baoordeelen of ge noemde besturen hunnen plicht deden, iets waarover de klagers hunne bezwaren konden inbrengen by degenen door wie die besturen waren aangesteld, maar om te overwegen of nu, terwijl er thans enkel maar gegeven werd, het niet beter was die gaven met ondersteuning van werkgevers te laten verdienenzooals in den geest van het aangegeven plan lag. Daarna werd de gelegenheid opengesteld om van de al of niet instemming met het aangegeven doel blijk te geven. Al dadelijk bewees de aangifte van 14 Seh. gemeten 220 R. land voor bespitting, dat het geopperde plan in geen slechte aarde gevallen was. En toen daarna aan hen, die thans geen land ter bespitting voorhanden hebben maar wel- licht in een volgend jaar wel, de gelegenheid werd gegeven, om, door zich als lid van de nu ge constitueerde Vereeniging van Werkverschaffing", te doen inschrijven van hunne instemming met het doel blyk te willen geven, sloten zich op 5 na alle aanwezigen aan. Thans werd aan eene uit de toegetredenen be noemde commissie opgedragen uit haar midden een bestuur te benoemen en in vereeniging met het Burgerlijk armbestuur de uitvoering van het plan verder te bewerkstelligen. Tot leden der bedoelde commissie zijn benoemd de heeren H. Meulenberg, Paulus De Regt, M. Ma- ris, A. T. C. Swenne, C. N. v. d. Heijde, Adr. v. Leeuwen, en J. L. Kluit. Van af 1 December 189131 December 1892 werden in de kliniek en polikliniek voor oog - en oorlijders van dr. Bijlsma te Mid del burg behandeld 500 ooglijders, 175 oorlijders, samen dus 675 patiënten. In de kliniek werden verpleegd 13 patiënten met 208 verpleegdagen in het gasthuis te Middelburg 33 patiënten met 1018 verpleegdagenterwijl in het ziekenhuis te Vlissingen 2 patiënten werden ge opereerd en verpleegd. Uit het getal der ernstige aandoeningen en der lyders uit Middelburg blijkt, dat velen in Zeeland slechts laat en door nood gedrongen de hulp van een specialiteit inroepen. Natuurlyk ten nadeele van de lyders zeiven. Ten einde aan de geldelijke bezwaren tegemoet te komen heeft dr. Bijlsma, oog- en oorarts te Middel burg, voor minvermogenden kaarten van f 5 be schikbaar gesteld, die recht geven op eene maand behandeling. Onvermogenden (mits voorzien van een bewijs) worden voortaan kosteloos geholpen. Blykt door dezen maatregel de wenschelijkheid, dan hoopt hij later tot de instelling van eene koste- looze polikliniek te kunnen overgaan. Even als vorige dagen, reed de j on ge Ko ningin ook Zaterdag achter het Huis ten Bosch" langs de boorden, gevolgd door Hare Moeder de Koningin-Regentes. Honderden toeschouwers, stonden aan den weg, om de bewegingen van de jeugdige Vorstin op het ys gade te slaan. Nu en dan maakte Koningin Wilhelmina een tochtje alleen, dan weder reed zij in eene rij van dames en heeren der hofhouding aan een ijsstok, of liet zij zich, gezeten in eene kleine slede, over de baan heenglijden. Een photograaf was op het terrein, om het winter- tooneeltje, waarvan de Koningin het bekoorlijk mid delpunt vormde, af te beelden. Het Dagblad spreekt het bericht tegen, dat de burgemeester van 's-Gravenhage mr. Roest in ambtelijke kringen van zyn voornemen zou hebben doen blijken, om in September a. s. voor eene her benoeming te bedanken. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat in bet jaar 1893 geen studenten in de geneeskunde aan univer siteiten hier te lande zullen worden toegelaten tot de verbintenis om, na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoeming tot officier van ge zondheid by het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht aan te nemen. St.-Ct De Minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij het korps genietroepen te Utrecht de gelegenheid bestaat voor twee jonge lieden, die op 1 April den vollen ouderdom van 16 jaar hebben bereikt, doch op 15 Mei daaraanvol gende het 19 levensjaar niet zullen ingetreden zijn, om te worden opgeleid tot korporaal en ser geant by de Indische genietroepen, en wel onder de volgende voorwaarden de jongeling behoort zich met toestemming van ouders of voogden te verbinden voor den tijd van tien jaren, waarvan drie in dienst by het korps genietroepen in Nederland te volbrengen. Bij het aangaan van de verbintenis geniet hij een gratifi catie van ƒ50. Als hy na drie jaren naar Indië vertrekt, ontvangt hij een gratificatie van J 300. •jfNaar gelang hij in dien fciji tot korporaal of sergeant wordt bevorderd, wordt do in Indië te vol brengen diensttijd van zeven jaren verminderd tot op zes of vijf jaren.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1