Onwankelbaar staat, geeft een middel aan de band. Men kieze tot vertegenwoordigers in den raad des lands, mannen, die met hart en ziel de arbeidende klasse aanhangen en al hunne ontwikkeling, al hunne energie" wil]en geven om haar te brengen, waar zij komen moet. Niet hen, die uit egoïsme hun zetel wenscbten, niet hen, die de arbeiders als middel ge bruikten om boven te drijven, maar mannen met eene overtuiging als een rots, met initiatief en even oprecht als eerlijk van karakter. Zij zullen liberaal zjjn noch antirevolutionair, radicaal noch conserva tief. Zij zullen buiten alle partijen staan ea slechts behooren tot het volk, ook al hebben zij wat ka pitaal noodig en wat naam, om hunnen invloed ten nutte der noodlijdende klasse aan te wenden. Tot de partij van de eerlijkheid zullen zij behooren, en tot die van de waarachtige verzoening. Laat hunne religie buiten spel, maar bunne ware volksliefde niet. Laat hunne verontwaardiging over het onrecht, in de maatschappelijke toestanden, den teugel, maar verlaten wij ons daarnaast op hun wijsheid en hun oordeel om die toestanden te ver beteren. Na de stelling de gevolgen. Eerste gevolg. De kloeke arbeider zal, ten gevolge van de stelling, dat geweld ten verderve leidt en slechts liefde volle overreding hem past, den weg vinden tot opheffing, in een meer algemeen stem recht. Maar dan te wapen gij allen, die het goed meent met de minder gegoede klasse. Neemt haar in bescherming tegen hen, die op haar loeren. Laat haar door daad en schrift leeren kennen wat haar ontbreekt. Leidt haar met verstand en helpt haar de nieuwe klippen te ontzeilen, die zich reeds voor onze oogen opdoen. Tweede gevolg. Waar geweld ten val voert, moet het desnoods met geweld gekeerd, en in de geboorte vernield worden. Geen zachte heelmeesters in het Noorden, of waar ook de storm losbarst, om erger dan orkaan of ijs gang ten verderve te voeren. Met geweld van wa penen desnoods het oproer gekeerd. De orde moet de baas blijven of het is met den arbeider ten ©enen male gedaan. Woelgeesten en schreeuwers ingerekend, of kan het niet anders dan in 's hemels naam neer geschoten, by hun onzinoig drijven. Woeste waan zin kan niet anders worden gekeerd, en dan na den crisis, die de dynamietpartij vernietigen zal, zullen aan het volk de oogen opengaan ooi te zien, dat er mannen zijn, die gereed staan het te verdedi gen en op te helpen met al de kracht, die in hen is, en met die overwinnende energie, die alleen toe standen door volharding kan wijzigen. En de eerste eisch aan die mannen zal zjjn »voor het volk liefde Oli Pinxit. Gemengde Berichten. Ierseke. Op het telegraafkantoor alhier werden in December behandeld 1856 telegrammen, waarvan 274 verzonden en 1082 ontvangen. Het ijs in de Eendracht heeft zich Woensdag voor Tolen zoodanig vastgezet, dat de overtocht per pont gestaakt moest worden. Men zet nu zoolang zulks mogelijk is per roeiboot over op ongeveer 300 meters van den dam verwijderd. De post bad een uur vertraging. Kolijnsplaat. Donderdagavond hielden de leden van het musscheDgilde alhier hunne vierde alge- meene vergadering. Uit de rekening en verantwoor ding van den penningmeester bleek, dat 't aantal leden in 't vorige jaar 30 bedroeg en er een batig saldo was van ƒ14,97, hetgeen den leden in verteer werd gegeven. Ingeleverd werden 2130 musschen, waaronder begrepen zijn 16 kraaien, 7 duiven en 4 eksters. De heer M. De Jonge, die het hoogste aantal musschen ingeleverd had' zijnde 408 werd koning van 't gilde en ontving daarvoor 2,40 uit de kas. Door toetreding van 4 leden telt thans de vereeniging 34 leden. Kapelle. JJ. Woensdagavond omstreeks half zeven werd alhier een prachtig luchtverschijnsel waargenomen. Het geleek veel op het verschieten van een ster, doch het hemellichaam had oneindig grooter afmetingen. De oogenschijnlijke verplaatsing dier ster duurde 2 a 3 seconden, en doorliep van West naar Oost een afstand van ongeveer 15 graden. Er waren prachtige kleuren in te zien en de bol verdween zonder dat eenige uiteenspatting kon waar genomen worden. Door L. Zuidweg te Krabbendijke is op de Oosterschelde een zoogenaamde Deen geschoten, welke een vlucht had van 2.40 M. bij eene lengte van 1.40 M. en een gewicht van 9 Kilo. Borgele. Aan onze haven viel in 1892 een drukker bezoek ten deel dan in 1891. Toen maakten slechts 77 schepen van elders, metende samen 4775 ton inhoud, daarvan gebruik en in 1892 105 schepen, samen groot 7188 ton. Wissen kerke. Behandelde telegrammen over de maand December 1892. Kantoor WissenkerkeVerzonden 13, ontvangen 13, samen 26. Kantoor KamperlandVerzonden 17, ontvangen 19, samen 36. Als een klein bewijs van de driestheid, waar mede de werkloozen, opgestookt door de zoogenaamde volksleiders, in het Noorden van het land optreden, kan het volgende adres dienen, aan den gemeente raad van Franeker gericht en van meer dan 200 bandteekeningen voorzien »Aan den Raad der gemeente Franeker geven te kennen de ondergeteekenden, allen werklooze arbeiders in die gemeente dat zij allen zijn zonder werk, dat is zonder brood dat zij allen werk, dat is brood willen hebben; dat zij geen werk kunnen en willen ontvangen bij wijze van aalmoes van particulieren en liefdadig heids-oominissiën, daar zij geene bedelaars, maai' 1 vrije werkende mannen zijn dat zij van u, geroepen om de gemeenschappelijke j belangen der burgers in deze gemeente te behartigen, verlangen, dat gij van gemeentewege werk verschaft, j niet aan enkelen hunner, maar aan allen, tegen eea j loon van minstens f 1 per dag van hoogstens 8 urenI dat zij u, indien gij aan dit verlangen niet wilt of kunt voldoen, onbekwaam achten om langer aan het hoofd dezer gemeente te staan, en in dat geval van u eischen, in het belang der gemeente uwe plaats aan anderen, die ook voor de arbeiders zorgen, af te staan". (N. R. Ct.J Tot nu toe is te Zwartsluis verder alles vrij rustig gebleven. De begrafenis van den vermoorden oproerling had zonder eenige stoornis plaatser was trouwens voldoende politiemacht aanwezig. Bij de geopende groeve werd voor een talrijk publiek door den predikant der Herv. gemeente eene toespraak gehouden. Bij een der bakkers in een achterbuurt van Amsterdam was, waarschijnlijk door den invloed van den nieuwjaarsdag op zijn personeel, het brood in plaats van om 10 uur eerst om half één ver krijgbaar. Een bewoner van de Nieuwe Leliestraat zou voor zijn vrouw een brood halen, maar daar het nog niet gereed was, ging hij nog een straatje om". Bij dat ^straatje om" kwam hij eenige kennissen tegen, er werden handjes gedrukt en daar moest natuurlijk op gedronken worden en vader kwam heelemaal niét terug. Geen wonder, dat moeder vreeselijk te keer ging, toen »pa" eerst Maandagmiddag om vier uur boven water kwam. Met omwonden hoofd, daar bij aan bet vechten was geweest, gevolgd door honderden jongens maar met het brood nog in den arm kwam hij aanzwaaien. Geen wonder, dat een menigte buurvrouwen onder aanvoering van mama den schuldige opwachtte en hem zoo onder handen nam, dat hij voor zijn eigen veiligheid door de politie tydelijk werd in bewaring genomen. Een vreemdeling, Franachman, zeggende te wonen te Saint Pol, Pas de Calais, ruim 30 jaren, die blijken gaf kennis te hebben van muziek en zang en in het bezit was van een koperen muziekinstru ment, heeft 21 December 11. heimelijk het hotel »d© Commerce" te Vlissingen verlaten, met achterlating van schuld en met medeneming van een photogra- phisck objectief antiplaneet van Stsindell in Munchen, en een momente-sluiter voor photograpkiscke opna men, genaamd l'automatique, ter gezamenlijke waarde van ruim tweehonderd galden. De offici'er van justitie te Middelburg verzoekt opzending. Door de politie te Utrecht is aangehouden D. A. Zwigtman van Noppen, wiens opsporing in het Algemeen Politieblad, door den commissaris van politie in de le sectie te Amsterdam was verzocht. Genoemde Zwigtman van Noppen, die zooals we een poos geleden reeds mededeelden, geruimen tijd den zoogenaamden Arabischen oogarts Goolam Kader ter zijde stond en zich toen dr. Anema van Seheve- ningen noemde, is eigenlijk houthandelaar van beroep en woonde geruimen tyd te Kralingen ea Rotterdam, waar hij failliet werd verklaard. Later trachtte hij op allerlei wijzen aan den kost te komen en had zich dezer dagen onder den saam van dr. Versluis, assistent van het ziekenhuis, te Utrecht gevestigd. Toen hij gearresteerd werd, trachtte hij te ont komen door in het water te springen, doch dit werd belet. Hij is van Utrecht gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. Bij een der ingezetenen van Zwolle waren de kinderen den vorigen nacht zeer onrustig, 't Waren kleinen van 3 tot 7 jaar, die in een bedstede op een zolderkamertje sliepen. Telkens moesten zij door het dienstmeisje gesust worden, maar voortdurend herhaalde zich toch geheel buiten de gewoonte het schreien. Nu kwam men gistermorgen tot de ont dekking, dat een groote rat in de bedstede aanwezig was, die de kinderen in wang en ooren gebeten had Gelukkig heeft men het dier, een der grootste ia zijn soort, met zeer veel moeite gevangen. (Zw. Crt.) De tweede machinist van het stoomschip Sölve, die te IJmuiden wegens ziekte (cholera was achter gebleven, is daar overleden. Als een bijzonderheid verdient zeker vermel ding, dat de bijna 93-jarige visscher J. Hoetmer, wonende aan de Goog, nabij Nederhorst den Berg, dezer dagen niet alleen den moed had nog eens de schaatsen onder te binden, maar voor de omstanders deugdelijk blijk gaff er nog goed op thuis te zjjn, daar hij met vlugge en krachtige streek de baan langs zwierde. De krasse man bezit niet alleen nog al zijn zin tuigen, doch ziet er zelfs niet tegen op wekelijks den afstand van zijne woning naar Weesp, circa l1^ uur gaans, te voet af te leggen. Omtrent een te Catsop, gem. Elsloo (L.) ge- pleegden moord wordt het volgende gemeld Vrouw S. leefde met hare buren, tevens familieleden in onmin. Eene doornhegge en vooral een boom op resp. eigendommen gaven aanleiding tot tallooze twisten, daar beide partijen den boom als hun eigendom beschouwden. Toen nu de buurman van vrouw S. hieraan een einde wilde maken door den boom om te hakken en in stukken te zagen, kwam vrouw S. aangesneld om een gedeelte van het hout in hare woning te brengen, waardoor buurman zoo in drift schijnt te zijn ontstoken, dat hij haar met eene bijl een slag toebracht, die vrouw S. deed uitroepen, ï>dat is mijn dood." Eenige dagen later stierf zij. De vrouw verkeerde in zwangeren toe stand. Tot overmaat van ramp zou een kind dat bij de stervende moeder in bed lag, ten gevolge van hevige stuiptrekkingen der ongelukkige vrouw, door haar zijn doodgedrukt. Gisteren had de lijk schouwing plaats. Twee personen zijn gearresteerd. De echtgenoot der vrouw bevindt zich elders. Zaterdagmiddag jl. is door een particulier persoon op de rails der tramlijn EdeWageniagen een dynamiet-patroon ontdekt met een daaraan be vestigde lont. Dit gevaarlijke vernielings-projectiel is onmiddellijk aan de justitie te Arnhem in handen gesteld, die naar dit feit een streng onderzoek instelt. X). v, Z. H. Dinsdagnacht is te Barnevelt dood gevonden zekere G. H., gepensioneerd Oost-Indisch militair, ridder der Militaire Willemsorde. De overledene was door de strenge koude doodgevroren. Dinsdagavond tegen half negen heeft te Mon- tigny aan de Sambre, in de nabijheid van Charleroi gelegen, eene vreeselijke ontploffing plaats gehad, welke aanvankelijk voor eene mijnramp deed vreezen. Gelukkig is deze vrees niet bewaarheid, maar toch is het ongeluk ernstig genoeg. De ketel met saam- geperste^ lucht, ten behoeve van de luehtverversching in de mijn »Pays-de-Liège", gelegen in het gehucht Neuville, is namelijk uit elkaar geslagen, met het gevolg dat de machinist onmiddellijk gedood, één arbeider levensgevaarlijk en vijf andere minder zwaar gewond zijn. Vermoedelijk heeft de manometer in gevolge de eene of andere oorzaak niet meer ge werkt, zoodat de machinist niet wist, dat de spanning te groot was. De materiëeie schade is zeer belang rijk niettemin hoopte men, dat de arbeid slechts gedurende 3 dagen zou behoeven stil te staan. Pastoor Kneipp heeft het bij een bezoek aan 't Hof te Munchen deerlijk afgelegd. Aan het diner weigerde hij op een gestoffeerden stoel plaats te nemen en 't kostte alle moeite hem te doen verstaan, dat men aan een Vorstelijken disch geen houten stoel kan bijschuiven hij ging ook vreeselijk te keer over het menu en beweerde, dat men zulken ongezonden kost niet behoorde te gebruikenbij zijn gesprekken gat hij heel wat af op de stoombaden, terwijl 't be kend is, dat de Prins-Regent daarvan een groot voor stander is. In éen woord, de oude heer maakte fiasco en zal wel niet meer aan het Hof te Munchen ver schijnen. De indruk van zijn optreden was zóo on aangenaam, dat iedereen de schuld van zijn bezoek op een ander werpt. De gasten aan den Vorstelijken disch waren in pijnlijke verlegenheid en de medische specialiteiten onder hen bewaarden, tegenover zijn druk gepraat, het stipste stilzwijgen. Een eigenaardig legaat. De capucijaer-monni- ken te Ala (Italië) erfden van een rijk grondeigenaar zijn loge in den schouwburg, opdat zij zich zouden kunnen overtuigen van de zedelijkheid der op te voeren stukken. De Chronique deelt het volgende vermakelijk verhaaltje mede, voor welks waarheid zij instaat. Van wege het stedelijk bestuur van Brussel wordt eene premie van 5 frs. uitgekeerd voor elk stuk hoornvee, dat op de markt van den Boulevard de TAbbatoir wordt aangevoerd. Hieruit wordt door een aantal boeren uit den omtrek munt geslagen. Om beurten gaat een hunner met een 15 a 20 koeien, welke hun toebehooren, naar de markt, laat zich de uitgeloofde premies uitbetalen en aanvaardt onmiddellijk daarna met zijn gehoornd gezelschap den terugweg, zonder eenigen handel te drijven. Thuis gekomen wordt het ontvangen geld uit de stedelijke kas van Brussel onder de deelhebbers van het syndicaat gedeeld, hetwelk op eiken marktdag dit gemakkelijk middel van geldverdienen in toepas sing brengt. Een heer, die voor eenige jaren in een gedrang bij Buckingham-Palace onwel werd, heelt aan eene dame, die hem toen een glas water bood, een legaat van 150.000 p. st. vermaakt. Te Bakersville (Noord-Carolina) hebben vijf honderd gemaskerde mannen de gevangenis over vallen, waar, in afwachting van zijn vonnis, gevangen zat de moordenaar van een voornaam burger der stad. Zeven gendarmes deden eenen aanval op de bende ten einde den misdadiger te bevrijdenzij werden echter in een hevig gevecht alle zeven ge dood. Van de menigte werden, behalve een aantal gewond, ook vijf-en-twintig personen gedood, waar onder verscheidene aanzienlijke burgers. De moorde naar was intusschen volgens het lynchrecht om het leven gebracht. Latere berichten houden in, dat den volgenden dag de strijdenden nog tegenover elkaar stonden. De politie ontving versterking, en de oproermakers eveneens. De agenten, die den dood van den Sheriff wilden wreken, deden eenen aanval, waaruit opnieuw een gevecht voortsproot, waarin andermaal 25 per sonen gedood werden. Men verwacht, dat er troepen gezonden zullen worden. Van Woensdagavond wordt uit Antwerpen aan de Indépendance gemeld, dat op de Schelde niet minder dan drie stoombooten gestrand zijn. De Suez, komende uit bet oosten, is tengevolge van den mist op de hoogte van Den Doel vastgeraakt. Zoodra hiervan bericht ontvangen was, zijn er sleepbooten heengezonden om het stoomschip weder vlot te maken, en bij die pogingen is ook een dezer, de Norway, vastgeraakt. Eindelijk is de Harwichboot, die de gestrande booten wilde ontwijken, blijkbaar te veel buiten de vaargeul gegaan en bij de Pipe de Tabac aan den grond geraakt. Gisteren had te Gibraltar eene ontploffing plaats in de kolen-bergplaats van den Hollandsehen kruiser Johan Willem Friso. Een persoon van de bemanning is zwaar gewond. Hagen, de Noorsche schaatsenrijder, die te Minneapolis tegen Mc. Cormick drie ritten had aan genomen om 't wereld-meesterschap, heeft ook ten derde male, bjj een rit van vijf mjjlen, zijn tegen stander geslagen. Niet alleen in ons land, maar in bijna gebeel Europa is plotseling felle koude ingevallen. Te Berlijn vriest het hard bg oostenwind, en in Zuid-Frankrijk heerscht e6n zóó scherpe koude, dat in de nabijheid van Marseille de rivieren reeds bevroren zijn. In Noord-Frankrijk is het spoorwegverkeer zeer be lemmerd door een sneeuwstorm, zoodat de treinen van Calais naar Parijs, Duitschlaud en Zwitserland belangrijk oponthoud ondervinden. In de Hanz en Reuzengebergte is ook veel sneeuw gevallen. Men verwacht, dat de koude eenigen tijd zal aanhouden. Te Weenen is het spoorwegverkeer gestaakt. Het hier en daar in Engeland bestaande ge bruik om jonggehuwden in de huwelijkskoets met rijstkorrels te bestrooien heeft te Bolton een treu rig gevolg gehadde paarden van een bruidskoets gingen er door op hol, de jonggehuwden sprongen er uit en de bruigom raakte onder den wagen, zoo dat hij met gebroken beenen werd opgenomen de bruid kwam er met een lichte kwetsuur af. Laatste en telegraphische berichten. Loop van de bevolking der gemeente Goes gedurende 1892. De bevolking bedroeg op 1 Ja- m. v. tot. nuari 1892 3066 3547 6613 Zij vermeerderde gedurende 1892 doorin. v. tot. Geboorte met 95 100 195 Komst in de ge meente met 167 244 411 Totaal 262 344 606 Zij verminderde door m. v. tot. Overlijden met 56 78 134 Vertrek met 251 291 542 Totaal 307 369 676 De bevolking verminderde dus met 45 25 70 en bedroeg op 31 Dec. 1892 3021 3522 6548 Er werden 35 huwelijken gesloten. Voor de arr.-rechtbank te Middelburg werd heden behandeld de zaak tegen M. P. v. H., 31 j., hovenier te Goes, waarvan wij uitvoerig melding maakten in ons nommer van 24 December jl. Beklaagde hield vol, dat bij hem ingebroken is, doch de gehoorde getuigen noemden tal vanbgzon- derheden, waardoor zulks werd gelogenstraft. Het O. M. bracht bijzondere hulde aan den commissaris van politie, voor zijn tact in deze zaak bewezen, waaraan het te wyten is, dat beklaagde wegens deze schandelijke klacht terecht staat. De eisch luidt 3 maandenuitspraak over 8 dagen. 's-Graveuhage. Men verneemt, dat onze burgemeester, mr. Roest, ia September a. s. zich geene herbenoeming zal laten welgevallen. Burgerlijke Stand van Goes van 4 tot 6 Jan. 1893. Geboren 4, Cornells Jacobus, z. v. Jacobu8 Cor nells Voois en Maatje Smallegange6, Dina Anna, d. v. Nicolaas Corstanje en Sara Eversdijk. Overleden: 4, Theunis Voois, 68 j., weduwnaar eerst van Antonia De Jong, daarna van Cornelia Steenbakker, later gehuwd met Janna Lief broer 5, Anthonia Regina Bosman, 67 j., weduwe van Jan Pieter Van der DoesPieternella Tolhoek, 27 j., gehuwd met Johannes Westdorpe. Levenloos aangegeven 5, een kind van het mannelijk geslacht van Marinus Buitendijk en Jo hanna De Jonge. Marktberichten. MIDDELBURG, 5 Januari 1893. Aanvoer gering. Door de vorst en stremming der vaart weinig handel en prijzen van alle artikelen als voren. -A-d-verterLtiëix Voorspoedig bevallen van een Zoon C. A. DROST, geb. Nonhebel. Biezelinge, 5 Januari 1893. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd ANTON M. VAN KALMTHOUT en WILHELMINA A. M. VRIENDS. 4 Januari 1893. Breda j Bij dezen betuigen wij onzen op rechten dank, ook ten zeerste aan de firma J. W. v. d. Weert Zonen, aan zijne medewerklieden en verder aan allen, die blijken van deelneming gaven bij het overlijden van onzen geliefden echtgenoot, zoon en broeder JACOB VAN PAASSEN. Uit aller naam, Wed. J. VAN PAASSENKramer. Goes, 6 Januari 1893. Voor de belangstelling, ons be toond bij de geboorte van onzen zoon, betuigen wij onzen dank. J. HOCKE HOOGENBOOM. A. M. C. HOCKE HOOGENBOOM— Ramondt. Culemborg, 4 Januari 1893. Voor de bewijzen van belang stelling, ontvangen bij het overlijden van mijn geliefden echtgenoot HENDRIK JAN HELWIG ANTHONY KLOPPENBURG, betuig ik mijnen bartelijken dank. Mede namens de familie, Wed. H. J. H. A. KLOPPENBURG— Leijs, Goes, 6 Januari 1898. De heer en mevrouw PIKAAR Van Herwerden bedanken voor de blijken van belangstelling in de laatste dagen ontvangen, onder wederkeerige toebidding van 's Heeren zegen. Dieren, 5 Jan. 1893.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2