1893 N". 4. Zaterdag 7 Januari. 80ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advortentiön voor dit blad aangenomen bij de beeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. COURANT. Do prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. ïinsseiaASmg vim a«lves*teiitieKi VÓ^E* S «aaren op den dlag; de? matgave» GOES, 6 Januari 1893. Wij vestigen de aandacht op de in dit nom- mer voorkomende advertentie van de American National Trust Company. Volgens een door baar verspreid prospectus bedraagt bet kapi taal der Maatschappij 500,000 geheel volteekend, waarop gestort is 60 pet. of 300,000 750.000, terwijl de restende 40 pet. dadelijk opeischbaar zijn. De aandeelen zijn op naam. Haar werkkring en doel is gelden voor te schie ten op effecten en andere geldswaarden bij wijze van prolongatie en beleening. Deze effecten bestaan uit obligation van spoorweg maatschappijen, steden, graafschappen, gemeenten, enz. Do diverse voorschotten worden door de Trust Company gegeven tegen onderpand met een ge middeld surplus of overwaarde van veertig percent, terwijl de leeningen worden gesloten voor een tijd perk afwisselende tusschen een maand en een jaar. Zij sluit ook hypotheken, echter meestal voor zeer korten termijn. De Maatschappij kan verder in de diverse hoe danigheden optreden, waartoe Trustmaatschappijen in de Vereenigde Staten bevoegd zijn. Daar deze hoedanigheden alle van administra tieven aard zijn, loopt de Maatschappij hierdoor geen risico, ofschoon uit deze bron aanmerkelijke voordeelen kunnen voortvloeien. Ierseke. Gisteren vierde de heer W. "Van O e v e r e n oud-burgemeester van Ierseke, onder vele blijken van belangstelling zijn SOsten geboorte dag. Het fanfarengezelsehap Mozart" bracht hem des avonds eene serenade. De oude heer vierde reeds zijn gouden bruiloft en verheugt zich, evenals zijne echtgenoote, nog in het bezit van eene uitstekende gezondheid en liet volle gebruik zijner zintuigen. Baarland. Tot liehtwackter bij het kustlicht alhier is benoemd de heer J. De Mol. Kolijnsplaat. Uit de vele sollicitanten voor landbouwer op Java (naar aanleiding eener adver tentie in dit blad) is gekozen de heer E. L. D L o o f f J z. alhier. De Minister van Binnenlandsche Zaken, over wegende, dat de heer dr. J. Zaaijer Az. ontslag heeft genomen als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en dat dientengevolge eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden, heeft bepaald, lo. dat dez® verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 24 Januari; 2o. dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 7 Februari. Naar men verneemt, heeft de oud-inspecteur vau den waterstaat de heer J F. W. Conrad van de Spaansche regeering de uïtnoodiging ont vangen tot het doen van eene opneming vau de waterstaatswerken in de golf van Valencia. Aan de rijksveldwachters zijn pakjes met parafme, verbandgaas en verbandlinnen met gebruiksaanwijzing uitgereikt, om deze bij zich te dragen en bij voorkomende gevallen van ver wondingen, wanneer geen dokter aanwezig is, de eerste hulp te kunnen verleenen. In de zitting van den Geneeskundigen Raad van N.-Brabant en Limburg, te 's-Hertogenbosch ge houden, werd bitter geklaagd ov6r Maastricht, waarde wetten, in het belang der volksge zondheid gemaakt, schandelijk worden overtre den. De inspecteur, de heer Wintgens, had er het Gemeentebestuur herhaaldelijk op gewezen, dat, be halve de 113 kinderen, die met diphtheritis in het ziekenhuis werden opgenomen en waarvan er 54 overleden, er geen enkel geval ten stad huize werd aangegeven, dat geen enkel briefje van diphtheritis aan de huizen te vinden was en dat derhalve het grootste getal lijders verzwegen werd. Uit een on derzoek, door hem ingesteld, bleek, dat ruim 300 kinderen van de lagere scholen wegens ziekte thuis moesten blijven, hetgeen duidelijk aantoont, dat die gevaarlijke ziekte te Maastricht hevig woedde. Een verzoek aan het Gemeentebestuur om de scholen te sluiten had geen gevolg, en alle den inspecteur ten dienste staande middelen waren onmachtig de over treding der wetten te beletten. Bovenstaande wordt ook in de Noordbrobanter vermeld, maar dat blad verzwijgt wat er verder van 's-Hertogenboseh ia den Geneeskundigen Raad werd gezegd. Dr. Rozenburg deelde toch mede, dat er in Den Bosch weinig of niets was gedaan om de cholera te voorkomen en dat zelfs zijn verzoek, om door standpijpen der waterleiding goed water in de achter buurten verkrijgbaar te stellen, geen gevolg had Men schrijft aan de Arnh. Ct.»Dat de toe stand der werklieden, inzonderheid ook in de noorde lijke provinciën, verbetering vordert, zal niemand' tegenspreken maar de ongeregeldheden, zoo deelt men ons in een particulier schrijven mede, zijn het werk van ophitsers. Hoe is het nu mogelijk, dat terwijl men door militairen het volk in bedwang houdt, men de opstokers onge hinderd hun gang laat gaan en de menschen laat aansporen tot verzet tegen de orde, Als die op ruiers het zoo ver gebracht hebben, dat de menigte in opstand komt, zorgen zij wol, dat zij zich bij tijds uit de voeten maken. Ik ben een groot voorstander van vrijheid van gedaehtenuiting en van vrijheid om zich te ver eenigen en te vergaderen maar brengt die vrijheid mede, dat men openlijk mag opruien tot verzet tegen de overheid en tot moord en brandstichten rechtstreeks en middelijk mag aansporen De op 1 Januari jl. aan verscheidene hoofd ambtenaren bij de ötaatspoorwegen toege kende verhooging van salaris, waarvan de mindere ambtenaren verstoken bleven, heeft veel kwaad bloed gezet. In verband hiermede is door eenige dier hoofd ambtenaren aan den directeur-generaal in overweging gegeven, op de dezer dagen te houden vergadering van commissarissen voor te stellen, de aan het per soneel onthouden 10 percent verhooging van salaris alsnog toe te kennen. (Avondpost.) De minister van financiën, in Portugal bereidt ontwerpen voor, die strekken om aan de schatkist belangrijke inkomsten te verzekeren, welke het evenwicht op de begrooting volkomen zullen waarborgen en aan de houders van buiten en binnenlandsche schuldbrieven van den staat de volledige uitvoering van de verbinte nissen, overeenkomstig do bepalingen der wetten van 26 Februari en van 13 Juni, zullen verzekeren. Kerkelijks Zaken en Onderwijs. -Op 1 Januari waren bij de Ned. Hervormde Kerk 377 predikantsplaatsen vacant, waarvan in Zeeland 42. Yoor al deze vacaturen zijn nog slechts 6 candi- daten beroepbaar, en wel de beeren P. A. Steen bakker Monlyon Loysen, te Schoonhoven A. Lauts, te OttolandJ. Q. Callenbach, te Nijkerk a/d. YeluweA. J. Montijn, te Groningen N. De Jager Mezenbroek en H. D. Hellema te Leiden. De vier laatstgenoemden hebben zich nog niet beroepbaar gesteld. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Mei e. k. bij de Rijkskweekscholen voor onderwijzers te 's-Her togenbosch, Haarlem, Middelburg, Deventer, Gro ningen en Maastricht, kweekelingen kunnen worden geplaatst. Zij, die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich vóór 1 Maart e. k. aanmelden bij den directeur der Rijkskweekschool, die zij wenscheu te bezoeken. Zij moeten op 1 April e. k. hun 15de jaar inge treden zijn en hun 16de jaar nog niet volbracht hebben. Verdere bijzonderheden vermeldt de St.-Ct. no. 4. Landbouw en Veeteelt. Wie zijn paard goed behandelt, vermeerdert daardoor de bruikbaarheid en verlengt het leven er van. Er zijn een aantal schijnbare kleinigheden, die men niet telt of verzuimt toe te passen en die toch van zooveel invloed kunnen zijn op de gezondheid en de deugd van onze huisdieren. Hoe menigmaal ziet men niet, dat een paard, wanneer het vermoeid of bezweet is, langen tijd moet stil staan in kou, wind of tocht. De nadeelen, die daaruit voor het dier voortvloeien, zijn grooter dan men denkt. Het wordt n.l. vroeger stijf of gaat lijden aan eenige ongesteldheid in de borst. Wilt gij het daarvoor vrij waren, zorg dan dat het goed gedekt is, wanneer het aan de koude buitenlucht is blootgesteld en dek het dan niet maar alleen op den rug met eeu lap, een zak of des noods een vest, maar neem daarvoor een deken, die reikt van den hals en de borst tot over de lenden. Het zijn deze lichaamsdeelen, die tegen de koude beschut moeten worden. Het moge voor het paard aangenaam zijn den rug warm te hebben, maar tegen kouvatten helpt het niet. Beden ken we slechts waar wij, menschen, ons het meest bedekken tegen koude. Immers niet aan de beenen, maar wel aan den hals, op de borst en op den rug V Hieruit is genoegzaam af te lsiden, welke deelen van het lichaam onzer dieren wij moeten beschutten t tegen de gevolgen van weer en wind. Rechtszaken. Arrondissements-liechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldF. v. d. M., 86 j., te Kruiningen, wegens meineed, tot 8 maanden gevan genisstraf; J. M., 21 j., te's-Heerenhoek, wegens mishandeling, tot 6 maanden gevangenisstraf; M. K., 22 j., te Hansweerd, wegens huisvredebreuk, tot 7 dagen gevangenisstraf; M. L., 46 j., te Wemeldinge, wegens diefstal, tot 3 maanden gevan genisstraf; J. 019 j., C. O., 19 j., beiden te Kamperland, wegens vernieling, ieder tot 14 dagen gevangenisstraf. Vrijgesproken werden C. S., 19 j., J. De W., 19 j. en P. De K., 19 j., allen te Ierseke, beklaagd van beleediging van een ambtenaar;W. R., 19 j., te Kamperland, beklaagd van vernieling. Brieven uit den Haag. VH. Hoe het gegaan is, zullen wij in het midden laten, waarde lezer. Of het oudejaars-hoofdartikel in dit blad mij inspireerde, dan wel of op de eene of andere wijze van mijn geest daarin is gekomen het doet weinig ter zakemaar zooveel is zeker, dat ik in de laatste dagen werd bezig gehouden met het uit werken van den gedachtengang van dat artikel en dat wel bijzonder voor zooverre die het sociale vraag stuk raakt. En daar ik nu in vroeger dagen aan het positieve wiskundevak niet geheel vreemd was, heeft zich in mijn brein een denkbeeld genesteld, dat ik gaarne ontwikkelen wil op do wijze, waarop mij destijds de wiskundige stellingen werden duidelijk gemaakt en waarbij ten slotte de helderheid niet te w enschen overlie.t. En helder als glas te zijn, moet toch het ideaal wezen voor elk betoogdie helderheid is even on misbaar als de meest onkreukbare oprechtheid bij hem, die trachten wil voor een oogenblik zich zeiven te geven. Bij zulke stellingen dan onderscheidde mijn leer meester (en zijne methode was en is nog juist)de onderstelling, de stelling, het bewijs en de gevolgen. De onderstelling bevat de waarheid, die in beginsel of door vroeger bewijs als vaststaande kan worden aangenomen. Welnu, de mijne iser is onder de arbeidende klasse in ons vaderland, zoowel als elders, en in de eene provincie wellicht nog meer dan in de andere, een toestand geboren, di9 onhoudbaar wordt, die inwerkt op de minder ontwikkelden en hen op den duur leidt tot verzet tegen de meer bevoordeelden in de maatschappij en tegen de open bare macht, die hen dwingt, recht en wet te eer biedigen en zicb te onthouden van verzet of van daadwerkelijke uitingen van hun haat tegen de meergegoeden. Mij dunkt, dit is eens onderstelling, die als vast staand© kan worden aangenomen; hoe die toestand ontstond, kunnen wij veilig in het midden laten zeker is het, dat het toenemen der bevolking, de ongelijke verdeeling van het kapitaal, de lage loon- standaard en in verband met dit alles het allengs ontstaand gebrek aan arbeid, die dienen kan om allen voor broodsgebrek te bewaren, zoowel afzon derlijk als gecombineerd, daaraan niet vreemd zijn. Verschil van landaard zal in de eene streek meer kans tot uitbarstingen verwekken dan in de andere. Aangeboren geneigdheid tot verzet en vechterij zijn daarbij hebbelijkheden, die het volk niet ten goede ko men en de onwillekeurige neiging tot nieuwsgierigheid en aansluiting aan de zwakkere partij, zullen vaak de kleinste aanleiding tot oproer enorme verhoudingen doen aannemen. Dit alles zijn uitvloeisels vau de onderstelling, die wij thans tot groote schade van land en volk dagelijks waarnomen, en die ons met huivering doen uitzien naar middelen om den toe stand, die te gespannen geraakt, te verbeteren en zoo het nog tijd is, alsnog in het voordeel van de klasse, die in zoo ongunstige omstandigheden ver keert, te wijzigen. Echter, en dit is een euvel, dat ons als een dreigend spook in den weg treedt echter kan het noch aan éón man, noch aan eene zekere klasse flof vereeniging van lieden gelukken, een toestand, die in de opvolging van jaren of wellicht eeuwen ontstond, zóódanig in eeu spanne tijds te wijzigen, dat elk gevaar zou kunnen woiden afgewend. De steen is aan het rollen en wee hem, die zich waagt om midden op de helling, zij het met eigen lichaam, het gevaarte te stuiten, dat blind en zonder aanzien des persoöns, hem zou verbrijzelen. Maar het staat ons vrij, neen het is onze eerste plicht, onze gedachten te laten gaan over de mid delen, die aan de maatschappij en in het bijzonder aan de arbeidende klasse ten dienste staan, om den stroom van bedding te doen veranderen. En daar toe verkeert ons land wellicht in gunstiger voor waarden dan anderen. Bij ons geen schandalen van ingrijpenden aard, die de hartstochten ontteugelen bij ons geen ingeroeste maatschappelijke fouten, noch gebreken aan bodem of staatsbestuur, die on overwinnelijk zijn. Bijna overal goede wil, bijna overal medegevoel maar onmacht. Want, niet waar, met liefdadigheid een pallia tief alleen komen wij er niet. Zij kan veel ver zachten, veel te hulp komen, en zij moet dat, maar de oorzaken der kwaal worden er niet minder ge vaarlijk noch minder voortwoekerende door. An dere middelen dus en daarbij in de eerste plaats de wil en de macht bij het volk om in eigen belang voorstellen te doen, wetten to maken, plannen uit te voeren. Alzoo mijne stelling is »Door geweld is het verbroken evenwicht niet te herstellen, maar geraakt de klasse, die in ongunsti- gen toestand verkeert, op een dwaalspoor. Geweld wekt verbittering, die in de allerlaatste plaats mag ontstaan, en misverstand. Geweld moet zoo spoedig mogelijk vervangen worden door de kracht van sa menwerking en van overreding. Geweld brengt ten val." Dit is de stelling. Yolge het bewijs. Wanneer in den gewonen huiselijken kring, het onderdeel, de basis van ons maatschappelijk leven een ver keerd begrepen woord met drift beantwoord wordt zonder nadenken en dus zonder werking van het verstand, dan komen in kleinen kring allerlei demo nen aan het werk. Een bits antwoord, een snibbig wederwoord zijn aanleiding soms tot tijdelijke he laas te dikwijls tot blijvende-vervreemding. En is verwijdering ontstaan, dan komt er een breuk voort, vaak uit de nietigste kleinigheid, en wanneer dan werkelijk een kwaad te bestrijden, een ingeslopen fout te herstellen is, dan is dit ten eenenmale onmogelijk geworden, 't Berouw over het uitgesproken woord van verbittering zal -na de feiten komen, dus te laat. Een uitgedeelde klap zal een onuitwischbaar spoor achterlaten bij den beleedigd© en te dikwijls volgt het treurige»De toestand kan toch nooit meer worden als vroeger." Zoo is 't in het klein, zoo zal het helaas in 't groot zijn. Zie, men behoeft geen pro feet en geen ziener te zijn om te voorspellen, dat het met het volk in de toekomst op die wijze moet gaan. En wee dan hun, die den arbeider aanspoorden tot verzet en tot volhouden in het misverstand. Wee hun, die eigenbelang verhieven op den troon van liefde voor het volk. Schandelijk misbruik van het denk beeld liefde 1 Is het liefde, die valsche theorieën doet verdedigen en den werkman voert tot vóór het vuurwapen van de openbare macht, die zich heeft te verdedigen, zelfs ten koste van diens leven Is het liefde, die naast de ambitie om genoemd te worden als leider en vertegenwoordiger, den arme opoffert en verblindt Of is het liefde, die hem, volgens zijn eigen bekentenis, lood voor brood zendt Schande over zulke leiders, want zij, als meer ontwikkelden, konden voorzien, dat brandstichting en dyDamiet den verdrukte zouden doen dalen be neden bet peil van de menschwaardigheid, dat zij verbittering zouden wekken, waar verbroedering eerste eiseh was. Schande over zulke leiders, want zij hebben het bloed van den arbeider doen vloeien en zijn eer, zijne braafheid met één slag vermoord, terwijl zij zelf buiten slag bleven. Want waren zij in de eerste gelederen, om hunne theorieën te doen zegepralen Hebben zij lijf en geld, welstand en eer opgeofferd om den arbeider, wien zij te hulp kwamen, te beschermen, en des noods met de daad te verdedigen Hebben zij werk gegeven met hun kapitaal en brood aan den arme, totdat zij zelf gebrek leden? Want nietwaar, wij moeten immers deelen, kapitaal en brood, ge vaar en eerzucht, wij moeten immers alles ter wereld deeleu en gelijk maken. Hebben zij dan de borst ontbloot voor de vuurwapenen van de ver dedigers der orde, die zij met voeten wilde treden En zijn ze als helden gevallen om de vaders voor hunne gezinnen te sparen en de eersten te zijn op de bres Niets van dat allesMen gaf wel les in het maken van dynamiet, maar men liet het aan het misleide volk over om daarmee om te gaan. Daarom, mag van deze volksopruiers gezegd worden, dat zij verleiders zijn van de roekeloozen en dat juist zij elke poging tot geleidelijke opheffing, tot richtige oplossing van den socialen nood in de geboorte ver stikken. Gewold brengt ten val. Want verbittering voert het met zich en klassen haat. Tegenover geweld staat overreding, staat liefde. En die moeten gezocht, die zijn de eenige mid delen om den ondergang te voorkomen, de eenige om geluk te doen geboren wouden uic den ramp spoed, waarin valsche apostelen ons arm volk dreigen te brengen. Waar zij te vinden zijn Onze constitutioneele monarchie, die gelukkig uog

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1